Spanning heerst in geheel Tsjecho-Slowakije TVorgels plano's hi-fi installaties mossol+ DE JACHT OP DE DOCUMENTEN VREEMDE VERKLARING IN VEILIGHEIDSRAAD VAN HAJEK GESPREKKEN IN M0SK0I DUREN TE LANG.... Harder Svoboda: Handen af van Tsjecho-Slowakije „Wij regelen hel zelf wel" Dochter van Dilak in Engeland ontvoerd Qe wekelijkse dodenlijst in het verkeer OPTIEK HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 20 Dinsdag 27 augustus 1968 Bevoorrading stagneert Benzine in beslag genomen Meer bezettingstroepen „Izwestia" valt Roemenië en Zuld-Slavië aan „Als helden gestorven" Vuurgevecht tussen bezetters De paus sprak in raadselen Bader verdronken in Scheveningen Zestienjarig meisje aangerand Met spanning wachtte zaterdag en zondag de bevolking van Tsjecho- Slowakije op het resultaat van de besprekingen in Moskou tussen de Russische leiders Ludvik Svoboda. De Tsjechische partijleider Alexan der Dubcek en premier Oldrich Cernik nemen er ook aan deel. De berichten dat er al een compromis zou zijn gevonden, werden officieel niet bevestigd. Radio vrij Praag had van niet officiële zijde vernomen, dat president Svoboda twee Russische eisen zou hebben afgewezen, n.l. wederinste- ing van de censuur en stationering van strijdkrachten van het War schaupact in Tsjecho-Slowakije. Zaterdagavond laat riep „vrij Praag" een boodschap van Svoboda om, volgens welke er voortgang bij de onderhandelingen werd gemaakt. „Geloof mij, dat ik geen minuut langer in Moskou blijf dan in het be lang. van het volk noodzakelijk is. Wij achtten het nodig, dat ook Dubcek en Cernik aan de besprekingen deelnemen", zou de president hebben gezegd. Naar in welingelichte kring te Moskou wordt vernomen, hebben die Russen Dubcek en Cernik niet als officiële leden van de Tsjecho-Slo- waakse delegatie erkend. Inmiddels schijnen de Russische bezetters in Praag er harder tegen aan te gaan. Volgens radio vrij Praag zijn zaterdagavond verscheidene mensen door Russische kogels gedood of gewond geraakt. Ook voer tuigen en zelfs auto's van de Tsjechische politie zouden zijn beschoten. De veiligheidsraad zet vandaag het gesprek over Tsjecho-Slowakije voort. De Tsjechische minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek heeft zaterdag in de raad de hoop uitgesproken, dat de vijf bezettende lan den hun „grote fout" snel zullen goedmaken. „Ondanks alles" zei hij „willen wij in het socialistische kamp blijven". Naar A.F.P. in Moskou vernam had president Svoboda Hajek ver zocht de raad te vragen zich niet langer met de kwestie bezig te hou den, aangezien de socialistische landen het conflict onder elkaar zou den oplossen. In de Zuidslavlsche grensplaats Vrsac hebben de staatshoofden van Zuld-Slavië en Roemenië Tito en Ceausescu, elkaar zaterdag ontmoet. Zij willen dat een conferentie van Europese communistische partijen een oplossing van de moeilijkheden zoekt. 1 President Svoboda heeft zijn minister van buitenlandse zaken verzocht de veiligheidsraad te vra gen zich niet langer met Tsjecho- Slowakije bezig te houden. De socialistische landen zullen het probleem onder elkaar oplos gen, zo zegt president Svoboda in zijn boodschap aan minister Hajek die In New York de zitting van de veiigheldsraad bijwoont. Minister Hajek noemde in de veiligheidsraad de Russische be zetting van zijn land „een daad van geweld die niet kan worden gerechtvaardigd. Hij zei dat nooit om Russische inmenging was ver zocht en dat de bezetting ook niet uit bezorgdheid voor de buiten landse veiligheid van Tsjecho-Slo wakije of op gronden van zelfver dediging te rechtvaardigen was. Uit de berichten van toeristen uit Tsjecho-Slowakije en de vrije zenders kan worden opgemaakt dat de bezetters met bevoor radingsmoeilijkheden kampen. Russische soldaten hebben de auto's van buitenlandse toeristen op levensmiddelen doorzocht en ook zouden bezetters winkels zijn binnengedrongen om aan eten te komen. Enkele Russische comman danten zouden de bevolking van sommige plaatsen hebben gelast voedsel ter beschikking te stellen. De Tsjechoslowaakse vice-pre mier Ota Sik noemde op een pers conferentie in Belgradio de Russi sche bezetting van zijn land mis lukt, omdat de Russen er niet in zijn geslaagd te voorkomen dat het partijcongres werd gehouden ep omdat het hun evenmin was ge lukt een regering te vormen en Dubcek, premier Cernik en ande ren te vervangen. De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot legde zaterdag drie extra-vluchten in om Tsjecho slowaakse toeristen uit de Sowjet- Unie naar hun land terug te bren gen. De groeiende weerstand van die bevolking beeft de bezettingstroe pen in Tsjecho-Slowakije nerveus gemaakt, waardoor hun houding harder is geworden. Dit valt op de maken uit wat geheime zenders en in Oostenrijk aangekomen vluchte lingen melden. De bezetters heb ben de druk verhoogd en stellen eisen, die bijna neerkomen op af persing en plundering. De bevoor rading van d'e troepen komt in het gedrang, omdat werknemers bij openbare diensten de aanwijzingen van geheime zenders strikt opvol gen. Volgens een van die zenders heeft het Russische opperbevel zaterdag beslag laten leggen op alle benzinevoorraden in het land. Ook zouden auto's en vracht wagens zijn aangehouden, waar van de benzinereservoirs werden geleegd. Verder zouden rijbewij zen, transistorradio's en fototoe stellen In beslag zijn genomen. In Bratislava hebben Russische soldaten de studentensociëteit ge plunderd. In deze stad en in Brno wordt met automatische wapens geschoten. Eveneens volgens geheime zen ders zouden in Oost-Polen 350.000 man Russische troepen zijn samen getrokken en 60.000 Hongaren aan de Slowaakse grens. Deze zouden troepen die nu in Tsjecho-Slowa kije zijn, moeten aflossen. Om de geheime zenders op te sporen maken de Russen nu ge bruik van hefschroefvliegituigen. Volgens radio-vrij Praag zijn zater dagavond in Praag Russische vliegtuigen geland met storings- en afluistermateriaal. De trein van de Russen die dergelijk materiaal vervoerde en die enkele malen is gesaboteerd, zou inmiddels weer rijden. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn vliegtuigen met nieuwe bezettingstroepen geland op het vliegveld Ruzyne in Praag, aldus 'n uitzending van radio-vrij Praag, die in Bonn is opgevangen. De ra dio zei niets over de nationaliteit en het aantal. Een andere geheime zender meldt dat de stad Martin in Oost- Slowakije is belegerd door een be langrijke Russische strijdmacht. De stad zelf is bezet door 150 200 tanks. Kolonnes verplaatsen zich volgens de zender in westelijke richting. Op de weg van Bratislava naar Wenen hebben pantservoertuigen van de bezettingstroepen zich ver plaatst naar de onmiddellijke om geving van de grenspost. Tot nu toe bevonden de Russische troepen zich niet dichter bij de grens dan drie vier kilometer. De grens wachten, die nu op twintig meter van de Russen staan, negeren deze zoveel mogelijk. Voor zover kan worden nagegaan bemoeien de Russen zich niet met de identi teitscontrole. Zaterdag verloor op het Wen- ceslasplein In Praag een Rus zijn zelfbeheersing. Hij rukte zijn helm af en stortte zich onder het roe pen van „ik begrijp niet wat er aan de hand is" in een menigte Tsjechoslowaakse burgerij. Kort tevoren was In de buurt zwaar machinegeweervuur gehoord. Het Russische regeringsblad „Izwestia" deed zaterdlag een aan val op president én partijleider Ni- colae Ceausescu van Roemenië wegens diens steun aan de Tsje choslowaakse „contra-revolutie". Het persbureau „Tass" gaf een verklaring uit waarin „de leiders van Roemenië en Z.-Slavië worden beschuldigd van „actieve hulp aan anti-socialistische machten in Tsj- Slowakije". „De leiders van beide landen hebben zich aangesloten bij het imperialistische koor". Het is in Belgrado en Boekarest dat die politieke avonturiers uit Praag, die deze dagen buiten Tsjecho-Slowakije zijn, hun intri ges weven, aldus „Tass" dat er aan toevoegde dat ook „Mao tse- Toengs groep in Peking dezelfde koers vaart als de Verenigde Sta ten en Zuid-Slavië". In het commentaar in de „Iswes- tia" krijgen de communistische partijen in Frankrijk, Italië, Enge land en andere westelijke landen eveneens een waarschuwing. Het blad beschuldigt „rechtse reactionaire elementen" in Praag onder wie partijleden, ervan op bloedvergieten uit te zijn door Tsjechoslowaakse soldaten op te stoken tegen de Russische solda ten en hun bondgenoten. „Iswestia" meldt voorts dat vier Russische soldaten „als helden zijn gestorven toen hun tank veronge lukte terwijl zij een menselijke barrière van vrouwen en kinderen trachtten te ontwijken". Zaterdagavond zijn op een brug over de Moldau in Praag Russische en Bulgaarse soldaten in een ver scheidene minuten durend vuurge vecht gewikkeld geweest. Oogge tuigen zeggen dat verscheidene ernstig gewonde Russen met zie kenauto's zijn weggevoerd. De Praagse correspondent van D.P.A. meldt, dait dte nacht van zaterdag op zondag uitzonderlijk rustig is verlopen. Het uitgaans verbod is door vele bewoners met opgevolgd, maar de Russen ge droegen zich tegenover hen zeer De Britse politie heeft een on derzoek ingesteld naar de myste rieuze verdwijning in Londen van de zeventienjarige dochter van de Slowaakse partijleider Vasil Balik, die door vrije zen ders in Praag als collaborateur was gebrandmerkt. Dit heeft een woordvoerder van-Scotland Yard zondag bevestigd. Na-da Balik verdween woens dag uit een internationaal vrij- willigerskamp in 'Wigton bij de Schotse grens. Andere jeugdige vrijwilligers zeiden dat Nada plotseling door twee buitenlan ders, een man een vrouw in een grote zwarte auto was meegeno men. Nada zag er 'geschrokken uit, toen ze vertrok. De volgende dag ontvingen haar kennissen in het kamp een kaart van haar uit Londen, waarop stond: „Ik maak het best". Iemand van de Tsjecho slowaakse ambassade zou hebben gezegd: „Het lijkt,of Nada is ont voerd". Zondagsbladen suggere ren dat dit door Russen zou zijn gebeurd Paus Paulus heeft zaterdag in een toespraak tot bisschoppen in de kathedraal van Bogota ge zegd, dat zijn encycliek over de geboorteregeling .„geen enkele wettige therapie" in de weg staat. Hij legde er de nadruk op dat vrouwen een "pil mogen ge bruiken oim bijv. ongeregeldheid in de menstruatie te genezen. Ook staat de encycliek de voor uitgang van het wetenschappelijk onderzoek niet in de weg. De paus deed een beroep op de bisschoppen erop toe te zien, dat de encycliek wordt nageleefd ondanks de moeilijkheden en de controverse. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Het kapsel van een tiener gaat met de mode mee, maar het oog wil ook mo dieus gekleed zijn! Weet je wat blits is? Ontspie- geide glazen! Een heel apart, hip effekt! Wij hebben ook de nieuwste licht-gekleurde glazen in voorraad. Terneuzéa Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 BROMFIETSER VERONGELUKT Op de Nispenseweg van Roo sendaal naar Esschen (België) is zondagavond omstreeks zes uur de 50-jarige A. Ribbens uit Roo sendaal in botsing gekomen met een vrachtauto en op slag gedood. Zijn 10-jarig zoontje kreeg een armbreuk. Het ongeluk gebeurde toen de heer Ribbens die op een bromfiets reed, de vrachtauto wilde passeren. Hij is vermoe delijk tegen de zijkant van de auto gereden en op het wegdek gesmakt. alle goede merken In één zaak tolerant. De buitenlandse journa listen kunnen hm werk nog onge hinderd doen. Radio-vrij Praag meldt dat sinds het begin van de bezetting in Praag twintig mensen het leven hebben verloren. Driehonderd wer den gewond. De aangerichte mate riële schade wordt op 200 miljoen kronen (100 miljoen gulden) ge schat. Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7584 ook in Den Haag Groningen Heerlen HAARLEM: De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers heeft vrijdagmorgen de eer ste Haarlemse „moeder-klaar over" brigade geïnstalleerd. Het betreft hier moeders van kinde ren die scholen aan de Veiser straat bezoeken. Op de foto moe ders tijdens hun verantwoorde lijk werk. door Mr. Ber jawit 28) „Akkoord. Van jouw verslag wil ik het graag laten afhangen of ik mijn vermoedens omtrent de moor denaar zal uitspreken". „Wat zeg je?" Helma schoot rechtop. „Nu al. Hoek?" „Meneer heeft een enveloppe achter de klok gezet", zei Tim, „daar zit een geheim in verbor gen". Helma nam de detective onder zoekend op. Ze wist, dat hij nooit snoefde en van huzarenstukjes helemaal niets moest hebben. Hij moest wel een bijzondere reden voor deze handelwijze hebben. Ze voelde zich ergens onzeker wor den, zoals elke keer opnieuw als zijn intuïtie, zijn „door-de-feiten heen-kijken", haar plotseling met een nieuwe situatie confronteerde. „Wat weet jij, dat ik niet kan weten", vroeg ze op de man af. „Weinig", zei Pit. „Ik zal je straks op de hoogte stellen van dat tweede onderhoud) met de no taris en van de stand van zaken bij de politie. Maar jij eerst. En bij voorkeur sfeer, details, stemmingen, je begrijpt wat ik be doel. Dat kon wel eens belangrij ker zijn, dan wat er is gezegd. Nogmaals Helma", ze voelde dat hij een beroep op haar reproduk- tie-vermogen deed, zoals hij het placht te noemen. „Helma, ik heb misschien een kleine aanwijzing nodig, om zekerheid te krijgen". „Ik ben begonnen met het op zoeken van onze voorzitter. Die had direkt door waar ik heen wil de. Hij was het er natuurlijk mee eens. De directeur was ook erg welwillend, zodat we vlot een zaaltje kregen en toen zijn we de anderen gaan optrommelen". „Waar warén die? Schrokken ze? Waren ze al óp' dé hoogte?" „Dat meisje uit Soesit zat in de tuin. Ze dronk thee met die Am sterdammer; die hadden we dus vlot. Agaatje breide in haar eigen ste kamer en las er een detective tussendoor. Het echtpaar Dom burg verbleef in de achtertuin. Hij las een krant, zij keek braaf rond. We hebben hun niets verteld voor we allemaal om de tafel zaten". „Hebben ze geen bezwaren ge maakt. Bijvoorbeeld gevraagd of een dergelijke extra zitting nu wel nodig was?" „Nee, dat geloof ik niet. Agaatje scheen het minder aantrekkelijker te vinden dan ik eigenlijk van haar hadi verwacht. Het echtpaar schreed naar zijn burgerplichten ails je me begrijpt; die Amster dammer en dat meisje hadden ver moedelijk liever een ommetje ge maakt dan nogmaals dit net-echt doen. Maar iedereen is toch ten slotte zonder bezwaren, gekomen. De voorzitter maakte direkt be kend, dat de heer Van Zanten was vermoord en dat daarom deze extra-zitting was belegd". „Vertel me de reaoties zo zorg vuldig mogelijk", verzocht Pit. „Tja", Helma streek door het haar. „Dit wordt natuurlijk onvolledig. Je begrijpt, dat ik geen details heb van zes mensen op hetzelfde ogen blik. Wat me opviel was de schrik van Agaatje, of schrik is misschien niet het juiste woord. Als ie niet beter wist zou je zeggen, dat het haar aangreep. Nu werd haar ook die extra-politie in. de tuin duide lijk. Dat meisje, dat gilde een beetje zoals dat behoort en keek naar de hoofdstedeling. Die nam het nogal lakoniek; misschien deed hij een beetje stoer. Op de Domburgs heb ik minder gelet, of minder kunnen letten, 't Ging per slot om een eerste reactie en die duurt maar enkele seconden. Voor zover ik het heb gezien zou ik zeg gen, dat hem net zo goed het weer bericht had kunnen worden voor gelezen. Mevrouw Domburg zei „die arme vrouw" of zoiets. Toen schikte ze dichter aan tafel om vooral -niets van het verhaal te missen". „Was er onderling conversatie?" „Nee, nauwelijks. Agaatje had, voor de eerste keer zo ver ik me kan herinneren, niet direkt het hoogste woord. De Domburgs schudden wel een beetje het hoofd over de slechtheidi dezer wereld, maar wachtten verder af. Alleen de Amsterdammer vond, dat we zo langzamerhand wel eens moch ten gaan begrijpen, dat dit geval een beetje de grenzen van het be grip vakantie-ontspanning begon te overschrijden". „Gaat hij liever met Soest wan delen", vroeg Tim. „Of begint hij te vermoeden, dat die cercle een club wordt die in de vuurlinie ver zeild dreigt te geraken?" „Ik denk beide", zei Helma voorzichtig. „Vermoedelijk het eerste het meest, het is natuurlijk moeilijk uit te maken". „Maar ga door", drong Kt aan. Helma realiseerde zich opnieuw dat Pit nerveus was. Hij bevond zich kennelijk weer op de grens van analyses, overwegingen, speu ren en actie. „Wel, de voorzitter zei dan, dat deze noodl het nodig maakte eens grondig te bespreken of we mef de cercle door zouden moeten gaan, of dat we met de politie in overleg zouden moeten treden. Voor het geval we zouden beslui ten door te werken was het zaak te beslissen of de proclamatie in overleg met de politie zou moeten worden geformuleerd". „Die Jongen is toch geen ezel", waardeerde Tim. „Nee, beslist niet", antwoordde Helma. „Het gekke was, dat zowel Agaatje, die toch zo geschrokken was, ais het eohtpaar dat toch zo op zijn gemak is gesteld in elk geval wilden doorgaan. Die Amsterdammer behield zich een beslissing voor door eerst op het oordeel van de politie te willen wachten; dat meisje uit Soest wilde dlat toen ook". Pit veroorloofde zich een glim lach. „Je -bent een anti-feminis te", zei hij. (Wordt vervolgd) NOODLOTTIGE BOTSING De 24-jarige H. van der Aa uit Ootmarsum is zaterdagavond bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Op de weg Weerse- loOotmarssum botste het slachtoffer met zijn auto tegen een andere wagen, bestuurd dooi de 28-jarige J. H. uit Tubbergen. Waarschijnlijk kwam de auto van Van der Aa te veel op de andere weghelft. TE WATER GERAAKT EN VERONGELUKT Zaterdagavond omstreeks half twaalf is op de provinciale weg tussen Middelbeers en Ooster- beers de 20-jarige M. de Kroon uit Oirschot in een flauwe bocht met zijn auto van de weg af geb raakt en in het riviertje de Beer- ze terecht gekomen. Het slacht offer was op slag dood. LIMBURGER OMGEKOMEN Bij een botsing van een perso nenauto, waarin vier arbeiders zaten, die op weg waren naar hun werk in Duitsland, is nabij kamp Lintfort de 18-jarige L. van Nien- huis uit Maasbree om het leven gekomen. De drie andere inzittenden, van wie er twee vrij ernstig en dé derde licht geiwond werden, zijn in het ziekenhuis te .Rheinberg' (Duitsland) opgenomen. CHAUFFEUR KREEG AUTO OP ZICH De. 44-jarige metaalbewerker Eddie Klaus uit Den Haag is.zon dagmiddag in zijn woonplaats bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op de Benoordenhoutseweg, rijdend in de richting Wassenaar, begon zijn personenauto te slin geren, De wagen raakte twee keer de rechtertstoeprand en vloog drie keer over de kop. Dp bestuurder werd er uitgeslinged, waarna de wagen boven op hem viel. De man was op slag dood. Twee dames, die in de wagen za ten, kregen lichte verwondingen. FIETSEND ECHTPAAR GESCHEPT Zaterdagnacht omstreeks half één is op de Vleerdamse dijk te Rockanje het echtpaar Groene- veld, dat per fiets op weg was naar huis, door een achteropko mende auto geschept. De 58-ja rige mevrouw H. Groeneveld Rietdijk werd op slag gedood. Haar man werd met ernstige ver wondingen naar een Rotterdams ziekenhuis overgebracht. De auto werd bestuurd door de 43-jarige draglinemachinist J. H. D. uit Dordrecht. De 21-jarige Piefer van den Berg uit Tilburg is zondagmiddag in Scheveningen bij het baden in de Noordzee verdronken. De Tilburger, die niet kon zwemmen, was met zijn verloof de vlak bij het noorderhaiven- hoofd in zee gegaan. Door de he vige wind en de stroming was de zee zeer gevaarlijk, waarop de badgasten uitvoerig attent waren gemaakt. De jongen en het meisje kwa- njen in moeilijkheden. Het meis je slaagde er in een golfbreker te bereiken en zich in veiligheid te stallen. Haar verloofde slaag de hierin niet. Ook de hulp van politie en leden van de redding - brigade mocht niet meer baten. Het lichaam van de Tilburger Werd nog niet gevonden. In de gemeente Hoogerheide is in de nacht van zaterdag op zon dag het 16-jarig meisje W. G. O. uit Hoogerheide door de 21-jarige J. P. M. F. uit Woensdrecht aan gerand. Beiden waren van een verjaardagsfeestje omstreeks half twaalf weggegaan. In een stil voetpad greep F. haar beet en ondanks dat zij zich hevig ver weerde heeft hij haar aangerand. F. nam de vlucht. Omwonenden hoorden haar om hulp roepen, waarna zij een dokter en de rijks- p-blie waarschuwden. Het meis je was ernstig toegetakeld. F. werd later aangehouden en is na verhoor in arrest gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2