Verwarde berichtgeving uit Tsjecho-Slowakije Ambassadeur Jongsjans organiseerde repatriëring Franse waterstofbom tot ontploffing gebracht Hu weer geruchten over terugtrekking Russen Verwachtingen in Praag weinig hoopvol Pessimisme Boodschap van Svoboda „Geleidelijke terugtrekking Partijleiders Warschaupact in Moskou „Geharde troepen Praag een doolhof Eerste slachtoffer begraven NEDERLANDSE REISBUS MET EEN EN VEERTIG INZITTENDEN IN DUITSLAND VERONGELUKT Geen doden, wel veel gewonden Vijftigmaal zo sterk als Hirosjima-bom Met volle bussen naar de grens Besprekingen zouden geëindigd zijn Vertrek bezetters zou begonnen zijn Dinsdag 27 aug. om 13 uur twee minuten stilte Castro keurt bezetting van Tsjecho-Slowakije goed Protesten Politie slaags met vechtersbazen Benzine geruild „Wij rooien het wel" Weerbericht Hoogwater Zou- era IVSaanstanden Shrank. bxj abonnement: TERNEUZEt Btoecteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Kedaetie- en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent DE VRUE ZEEUW Maandag 26/ dinsdag 27 augustus 1968 21e Jaargang No. 5271 OKgeefeter N.V, v/h Firma P. I. van da Sande ta Tarneuzan Adverfentieprijs per mm 18; et; mtnfmm»» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 war. Voor het gecorob. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. Terwijl in Praag de bezettingstroepen van de landen van het Warscliau-paet een steeds hardere houding tegenover betogende Tsjechen aannemen, werden vandaag (maandag) de besprekingen tussen de Russische en Tsjechoslowaakse leiders voortgezet. Over de resultaten viel mede door de strenge geheimhouding nog niets te zeggen, maar volgens zegslieden in de Tsjechoslowaakse dele gatie zal na het overleg nog een zware besprekingronde volgen met de partijleiders uit Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bul garije, die voor dit doel naar Moskou zijn gekomen. Een Tsjechoslowaakse zegsman onthulde dat aan de onderhan deling die oorspronkelijk maar een dag hadden moeten duren maar nu de vierde dag ingaan, naast de bejaarde president Svoboda ook is deelgenomen door partijleider Dubcek, premier Cernik, de voor zitter van het parlement Smrkovsky, de hoofdredacteur van het partijorgaan „Rude Pravo", Oldrieh Svestka, en het politburolid Josef Spacek. Tevens waren volgens hem vier andere leden van het politburo uitgenodigd zich te voegen bij het gezelschap van de Slowaakse partijleider Vasil Bilak en het voormalige politburolid Jan Filler, die vrijdag met president Svoboda naar Moskou waren gereis. De waarnemers in Moskou ge loven dat het liberale element in de delegatie het overwicht heeft, maar of deze koers ge handhaafd kan worden tegen de wil van Rusland en zijn hondge noten in, is zeer de vraag. In Praag zelf heerst nauwe lijks verholen pessimisme over de afloop van de onderhandelin gen en de vrije radiozenders zijn begonnen de bevolking mentaal voor te bereiden op het aan vaarden van harde voorwaarden, met name wat betreft handha ving van vreemde troepen op Tsjechisch grondgebied en in perking van de persvrijheid. De kiandestiene zenders, die nog steeds het belangrijkste te genwicht vormen voor de onder drukking.^- en propaganda-acties van de bezettingstroepen, zetten inmiddels hun werk voort. Vol gens een der zenders had de re gering er bij president Svoboda op aangedrongen - onmiddellijk naar. het land terug te keren in het licht van de verslechtering van de toestand. Een hoopgevender boodschap werd verspreid dooi' de zender vrij Tsjecho-Slowakije die een boodschap uit Moskou had, on dertekend door president Svo- PRAAG: Deze aanblik bood vrij dag het St. Wenceslasplein in de Tsjechische hoofdstad tijdens de algemene staking. boda, premier Cernik, partijlei der Dubcek en anderen: „Beste medeburgers. Wij zen den u de hartelijke groeten van onze gehele delegatie. De besprekingen zijn zondag voort gezet en wij zullen vannacht ook doorwerken. Wij weten wat u van ons denktWij zien er met verlangen naar uit, u weet te ontmoeten". De zender in zuid-Moravië riep de bevolking op om 9 uur in het hele land een kwartier lang alle kerkklokken te luiden en alle sirenes te laten loeien als een bewijs van solidariteit met Svo boda en Dubcek en een gebaar van protest tegen de bezetters. Vanmorgen vroeg (maandag) werd gemeld dat de zender Noord-Moravië was bezet door de.vreemde troepen en uit de ether was verdwenen. De Russische regering zou heb ben ingestemd met een geleide lijke terugtrekking van de troe pen van het pact van War schau uit Tsjecho-Slowakije, al dus de correspondent van het Zuidslavische persbureau Tan- joeg in Moskou. Het akkoord moest nog wor den geratificeerd door de ande re Warschaupactlanden die troe' pen in Tsjecho-Slowakij e heb ben. De voorwaarden voor de te rugtrekking zouden dezelfde zijn als die welke reeds in Cietna en Bratislawa waren overeengeko men. De partijleiders uit de vier Warschaupactlanden die samen met de Sowjet-Unie hebben deel genomen aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije. zijn zondag avond in Moskou aangekomen voor een conferentie. Het zijn Gomulka (Polen), Ulbricht (Oost-DuitSland), Zjivkov (Bul garije) en Kadar (Hongarije). Er heerst nog altijd onzeker heid over het verloop van de besprekingen. Het Russische persbureau Tass meldde zondag avond iaat slechts dat het over leg „een openhartig en kame raadschappelijk karakter" droeg. Cernik en parlementsvoorzitter Smrkovsky, die volgens officiële Tsjechische kringen aan de be sprekingen deelnemen, werden door Tass niet genoemd. Radio vrij Praag maakte zon dag melding van een compromis, dat in het Kremlin zou zijn be reikt. en waarbij de bezetting voorlopig zóu worden gehand haafd, maar alle gearresteerden zouden, worden vrijgelaten. Van Tsjechische kant zouden alle handelingen tegen dg bezettings troepen worden gestaakt, en de vrijheid van pers en radio zou worden beperkt. Enige bevesti ging van dit bericht ontbrak evenwel. Het was de hele zondag onrus tig in Praag. Herhaaldelijk vuur den Russische soldaten over de hoofden van dreigende groepen Tsjechen. Even vóór tien uur zondagavond klonken op het Wenceslaus-plein kanonschoten. Tien minuten lang werd hevig vuur gegeven, ook met licht- spoormunitie. Na tien uur, het tijdstip van het nog steeds niet officieel afgekondigde uitgaans verbod, viel er een doodste stil te over de stad. Zondag hebben de hele dag tanks Praag verla ten, wat ook in andere steden zou zijn gebeurd. Overigens zijn dit weekeinde nieuwe bezettings troepen aangevoerd. „Geharde" manschappen ne men de plaats in van de vaak jonge soldaten, die met de toe stand geen raad weten. Het Rus sische partijblad Prawda gaf dit verschijnsel in zekere am toe en bepleitte een hetere ideologische voorbereiding van de bezettings troepen. Praag is intussen voor de be zettingstroepen een doolhof ge wonden, De bevolking heeft straatnaam- en nummeribondjes verwijderd en veel straten her doopt, zodat er nu Svoboda-, Dubcek-, Cemik-wtraten enz. Er verschijnen steeds meer anti- Russische aanplakbiljetten en leuzen, zelfs in die mate dat de Tsjechische nationale vergade ring zich zondag genoopt zag over een van de vrije zenders opnieuw een beroep op de be volking te doen. een maximum aan zelfbeheersing te tonen om 'bloedvergieten te vermijden en het klimaat waarin de bespre kingen van president Svoboda in Moskou plaatsvinden, niet te verslechteren. De spanning inde stad was gestegen, zo werd ge zegd, vooral nadat „onverstan dige aanplakbiljetten en leuzen" waren aangebracht. De Russische autoriteiten heb ben zondag in Praag verscheide ne kerkdiensten verboden. En kele kerken moesten even na elf uur ontruimd en gesloten wor den. De kerken in de voorsteden bleven echter open. Vrije zenders melden dat de Russen nog meer ministeries en openbare gebouwen hebben be zet. Er zouden ook 200 ambtenaren van de Russische staatsveilig heidsdienst naar Praag zijn ge- men. Leden van de Dubcek-ge- zinde Tsjechische staatspolitie waren gearresteerd. Het Tsjechi sche partijpresidium heeft de Russische soldaten verweten zon der waarschuwing o-p voetgan gers- en personen-wagens in Praag te hebben geschoten. De partij leiding heeft de communistische partijen in de hele wereld opge roepen, buitengewone partijcon gressen te beleggen en daarop de invasie te veroordelen. Met veel ophef is in Praag de begrafenis aangekondigd van het eerste slachtoffer van de bezet ting, de 16-jarige Zdenko Priho- da, die woensdag voor het ge bouw van radio-Praag door Rus sische soldaten werd doodge schoten. Verwacht werd dat dui zenden mensen vandaag in de rouwstoet zouden meelopen. De Tsjechischs delegatie zou vandaag nog. paar Praag terug keren. Het wordt niet uitgeslo ten geacht dat de Tsjechen heb ben deelgenomen of nog zullen deelnemen aan een topconfex-en- tie van zes, maar het wordt het waarschijnlijkst geacht dat de Warschause vijf het. overleg na het vei-trek van de Tsjechen on der elkaar zullen voortzetten. De Russen zouden hebben goedgevonden dat het bewind van Dubcek aan de macht blijft. Een deel van de bezettingstroe pen zon worden teruggetrokken, de rest zou gelegerd worden langs de westelijke grens van Tsjeehoslowakijc. Persvrijheid zou gelden voor alle binnen landse berichten. Censuur zou er komen voor alle onderwerpen die de Sowjet-Unie raken, de Rtissisch-Tsjechische betrekkin gen en de betrekkingen tussen Tsjecho-Slowakije en de andere leden van 't socialistische kamp. De Praagse cox-respondent van het officiële Roemeense persbu reau Agerpress meldt dat de te rugtrekking van de bezettings troepen uit Tsjecho-Slowakije vanochtend is begonnen. Agerpress in Boekarest, schijnt De in het Nederlandse parle ment vertegenwoordigde politie ke partijen (met uitzondering van de c.p.n.), alsmede de drie Neder landse vakcentrales hebben het initiatief genomen om in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije het Nederlandse volk te verzoeken van zijn medeleven met het lot van het Tsjechische volk te getuigen. Zij x-oepen hun landgenoten op om op dinsdag 27 augustus om 13 uur twee minuten stilte in acht te nemen. Kort hierop zal in de tweede kamer door de minister president een regeringsverkla ring worden afgelegd. Premier Castro van Cuga heeft de interventie van de oostblok- staten in Tsjecho-Slowakij een tragische gebeurtenis genoemd, die echter gerechtvaardigd was, omdat dit land de richting van het kapitalisme was ingeslagen. Dat was voldoende, maar een dekmantel als excuxis was niet nodig, aldus Castro die voor de Cubaanse radio en televisie sprak. De premier vond het nutteloos om te verklaren, dat de Tsjecho slowaakse soevereiniteit niet zou zijn geschonden. Dat is zij wel en flagrant. De interventie kon echter niet op legale gronden worden verdedigd. Een dergelij ke verdediging moest volgens hem van politieke aard zijn. volgens de AFP-cox-responden-t ixx die stad met de publikatie van het bericht te wachten op een offi cieel communiqué uit Moskou. Naar het Zui-dslavisch persbu reau Tanjug uit betrouwbaar ge- noexxxde bron uit Moskou meldde, hebben de Russische onderhan delaars zich zaterdag al bex-eid verklaard de troepen etappege- wijs uit Tsjecho-Slowakije terug te trekken. De Russen zouden echter te verstaan hebben ge geven dat ko-llektief tot de bezet ting is besloten en dat een terug trekking van de troepen daarom ook de toestemming van de an dere vier landen behoeft. Ver tegenwoordigers van die vier lan den zouden naar Moskou onder weg zijn. Vanochtend om 9 uur is in Tsjecho-Slowakije een protest staking van een kwartier" begon nen. Fabriekssirenes en kerk klokken gaven het begin van de staking aan. Bij het Langwieder meer in het noordwesten van de stad Miincfaen is zondagochtend om 3.15 uur een reisbus uit Den Haag bjj dichte mist op een met rollen papier geladen vrachtauto met. aanhanger gereden. Alle 41 Nederlandse inzittenden van de bus 39 passagiers en twee chauffeurs liepen verwondin gen op. De chauffeur van de vrachtauto kreeg een zware shock. De bue, die erg werd bescha digd, was op weg naar Zeil am See in Oostenrijk. Bij de botsing is de bus enkele malen over de kop geslagen. Eén der passagiers is levensgevaar lijk gewond. Van de meeste an deren verwacht mem dat zij eni ge dagen verpleging nodig zul len hebben. De verongelukte bus reed in opdracht van het reisbureau „Eurotex". Eigenaar van de bus is de heer C. W. Rutz in Den Haag. Volgens brandweerlieden uit München die bij de reddings werkzaamheden waren ingescha keld, zijn 10 a 12 passagiers ernstig gewond. De gewonden zijn naar verschillende zieken huizen in München gebracht. Sommige waren buiten bewust zijn. De chauffeur van de Duitse vrachtauto zou in overtreding zijn geweest. Hij mocht daar tij dens het weekeinde niet rijden. De gewonde chauffeur van de vrachtauto moest uit de cabine van zijn voertuig worden ge zaagd. Volgens f'e pol'-li reed de Ne derlandse bus met „normale snelheid". In de mist reed de bus achter op de vrachtauto, die en kele ogenblikken tevoren de autoweg was opgereden. Kort vóór het ongeluk was de chauf feur van de vrachtauto al aan gehouden wegens overtreding van het zondagrijvei-bod. Het reisgezelschap blijkt uit verscheidene -groepen te bestaan, Onder andere afkomstig uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Uit nadere berichten valt op te maken dat bijna alle reizigers van de -bus in hun slaap door het on geluk werden verrast. Slechts vier passagiers waren in staat hun vakantiereis voort te zetten. Genoemd warden het echtpaar A. en R. Eveleens uit Aalsmeer, de decorateur F. O. Soerel en de 20-jarige Marijke van Bronswijk uit Amsterdam. Uit gegevens, die bij Wester- coaoh zijn binnengekomen blijkt, dat mevr. H. Burger, die in Am sterdam was ingestapt, levensge vaarlijk is gewond. De 18-jarige mej. E. Elemans, die in Den Haag was ingestapt, is verminkt, zij za-1 beide ogen moeten mssen. Beiden zouden naar Levico gaan. Zwaar gewond is voorts de 26-jaióge chauffeur G. Hoekstra uit Den- Haag, die de bus bestuurde. Hij heeft onder meer een bovenbeen breuk en een shock. Middelzwaar gewond werden: de tweede chauffeur, R. Bruining (40) uit Den Haag; mevr. N. Her tog en de heer J. van der Stoep die in Rotterdam waren ingestapt, mevr. Elemans, de heer A. Lin- ckerxs, mevr. L. de Jong en mej. Peters, die in Den Haag waren ingestapt, en mevr. M. Vliek, die in Amsterdam in de bus stapte. Frankrijk heeft zaterdagavond om 19.30 uur (Ned. tijd) in het proefgebied van de atol Mururoa in de Stille Oceaan zijn eerste thermonucleaire of H-bom van grote kracht tot ontploffing ge bracht en is daarmee de vijfde mogendheid geworden, die proe ven met waterstofbommen heeft genomen. Het Franse staatshoofd, gene raal De Gauile, gaf een verkla ring uit, waarin hij sprak van een „geweldig wetenschappelijk, technisch en industrieel succes dat voor de onafhankelijkheid en veiligheid van Frankrijk werd be haald door een elite-groep Fran sen". Men veronderstelt dat de bom een kracht, heeft van 50 maal die van de atoombom die in 1945 Hi- rosjima verwoestte. Direct na de explosie van de waterstofbom stegen vliegtuigen en wentelwieken op om door de paddestoelwolk te vliegen. De pi loten droegen speciale pakken om hen te beschermen tegen radio actieve straling. Men wil o-p deze manier bestuderen hoeveel ra dioactief afval de bom heeft te weeggebracht. Voor hetzelfde doel zijn van filters voorzien® macro-raketten in de wolk ge lanceerd. De filters moeten aan een parachute naar beneden ko men en geborgen worden. Deze maatregelen hebben ten doel het gevaar zoveel mogelijk te beper ken. De officiële woordvoerder van het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meege deeld dat regering en volk van Japan fel protesteren tegen de Franse proef en verzoeken om de onmiddellijke stopzetting van de serie. Behalve Japan hebben ook andere landen rondom de Grote Oceaan, waaronder Australië, Nieuw-Zeeland, Chili en Peru, tegen de Franse kernproeven ge protesteerd. De Utrechtse politie is vanmor gen (maandiag) om vijf uur op de Neude slaags geraakt met een groep van tien mannen, die eerst elkaar aftuigden, maar zich toen. als één man keerden tegen twee hoofdagenten die hen wilden schei den. De hoofdagenten kregen assis tentie van de bemanningen van enkele gealarmeerde surveillance wagens. Bij het gevecht werd een waarschuwingsschot gelost. De politie slaagde er in zeven mannen, in de leeftijd variërend van 18 tot 38 jaar, naar het hoofdbureau te brengen. Tegen hen is proces-ver baal opgemaakt wegens mishan deling, vernieling en belemmering c.q. verzet. De twee hoofdagenten moesten een paar flinke klappen incasseren. Hun uniformen werden evenals die van enkele van hun collega's vernield. Dank zij ds bemiddeling van de Nederlandse ambassade in Praag zijn de afgelopen dagen ruim 500 Nederlanders gerepatrieerd. De Nederlanders keerden terug niet autobussen en velen met particu liere wagens, die in een aantal konvooien, meestal begeleid door de Nederlandse ambassadeur drs. G. J. Jongejans of de consul, de heer Vos, naar de grens kon den rijden. Tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. ver telde de heer Jongejans hoe alles in zjjn werk was gegaan. Nadat de amibassadew tijdens de inval van de buitenlandse troepen wak ker was gemaakt, was hij onmid dellijk naar de ambassade ge gaan. Onderweg had hij de tanks zien oprukken. Vliegtuigen kwa men in groten getale over Praag. De volgende ochtend kwamen ex- al telefoontjes van Nederlanders, die hulp vroegen. Zij werden geregistreerd en kregen het advies Tsjecho-Slo wakije te verlaten. Er meldden zich veel Nederlanders met eigen auto's aan, totaal ongeveer veer tig. Er werd een konvooi ge vormd dat, vooi-afgegaan door de heer Jongejans, naar de grens in Rosvadov reed. De volgende dag, aldus de heer Jongejans, kregen we door een .„ruilhandel" twee Tsjechische bussen ter beschik king. De ambassade had n.l. nog de beschikking over benzine. Deze werd geruild voor diesel olie, nodig voor deze bussen. Het transport, waarin deze bussen met een honderdtal Nederlander-;; naar de grens reed, moest onder weg twee Russische barricaden passeren, waar alleen naar de paspoorten werd gekeken. Twee Tsjechische musici, die in Neder land wex-ken en die met vakantie in Tsjecho-Slowakije waren ge weest, werden uit de bus gehaald en moesten achterblijven, aldus de heer Jongejans. Met de voedselvoorziening had men bij de ambassade over het algemeen geen problemen. Al leen donderdag was er geen brood te kx-ijgen. Van woensdag ochtend af had de ambassade geen telefoongesprekken meer met Nederland kunnen voeren. De Nederlanders zijn voor zo ver mogelijk geëvacueerd. Van de rxxim 500 Nederlanders die in het land waren, zijn er nu nog slechts enkele over. Men vangt nu nog voornamelijk buitenlan- dei-s op, die op goed geluk af op de ambassade ko-men vragen, of er een mogelijkheid is c*m te ver trekken. Ook lopen er Tsjec-hen binnen met brieven in hun hand, bestemd voor familie in het bui tenland. Wanneer de belangrijke rol van de Nederlandse ambas sade bij de bemiddeling van ver voersmogelijkheden zal zijn afge lopen en de toestand niet ver-* betert, zal de ambassade een een zame Nederlandse kolonie blijven in Praag. Maar de heer Jongejans zegt: „Ach, wij rooien het w-el." medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Vrij warm Flinke zonnige perioden en slechts hier en daar een regen- of on weersbui. Overwegend matige noordoostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als van- DINSDAG 27 AUGUSTUS v.nx. n xn. Cadzand 3.25 3.38 Brskens 3.50 4.03 Terneuzen 4.26 4.39 Hansweert 5.05 5.18 Walsoorden 5.09 5.22 WOENSDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.59 4.12 Breskens 4.26 4.39 Terneuzen 5.00 5.13 Hansweert 5.39 5.52 Walsoorden 5.43 5.56 ZON op onder MAAN op onder aug. 27 28 29 30 31 5.43 5.45 5.47 5.48 5.50 7.38 7.36 7.34 7.31 7.29 9.57 11.23 12.53 2.23 3.50 8.46 9.00 9.18 9.45 10.23 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1