LEVEN WIJ OM TE ETEN ROOD, GEEL, GROEN voor kunststoffen enu U kunt niet alles weten van de week EateSfag 23yaragturttwif988. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 ■HHH| OUDE KOOKBOEKEN EN MODERNE VOEDINGSLEER VERSCHILLEN VEEL EtenHoe belangrijk eten is weten we allemaal wel. We eten voor de instandhouding van ons zelf. We eten om de motor draaien de te houden en voor de vernieu wing en opbouw van de lichaams cellen. Eten maakt het ook moge lijk dat wij kunnen werken. Door de verbranding van ons voedsel komt er warmte vrij, die ons de nodige energie levert om te werken. Zo zouden we dus kunnen zeg gen: „We eten om te leven en leven niet om te eten". Dit slaat dan een beetje op de smulpapen onder ons. Maar waarom zouden we eigenlijk niet zo plezierig mo gelijk eten? Reeds in de oudheid wist men dat een smakelijk bereide maaltijd het eten tot een aangename bezig heid maakt. DE RECEPTEN Alleen zal men zich in de tijd dat de mensen nog rondliepen in die- renvellen en vlees boven een vuur tje roosterden, weinig om recepten bekommerd hebben. Dat is pas langzamerhand gegroeid. De dochters bereidden meestal de maaltijden zoals ze dat van hun moeders zagen en leerden. Bijzon dere en speciale recepten werden in grotere kring mondeling aan elkaar doorgegeven. Later werden de recepten opgeschreven en zo ontstonden dan in de loop der tijd de kookboeken. Kookboeken die de tijd weerspiegelden waarin ze geschreven zijn. Heel veel van die boeken zijn echter verloren ge gaan. Kunt u nog oude exemplaren te pakken krijgen, blader er eens in. Het is werkelijk een genoegen. We zien aan de ontwikkeling van de recepten de afspiegeling van voedingsgewoonten. Opvallend is hét, dat de recepten geleidelijk aan nauwkeuriger werden aangegeven. Tot we aanlanden bij de moderne kookboeken, die voor ons het top punt zijn van kookkunst en verant woorde voedingsleer. Hoe zullen veel later onze achter- en achter kleinkinderen de kookboeken van onze tijd weer bekijken? EEN LATIJNS KOOKBOEK Wij weten dat er in Engeland twee dames een oud-Latijns kook boek opnieuw hebben uitgegeven, met de op éne bladzijde de oor spronkelijke teksten en op de an dere bladzijde een Engelse bewer king. Het schijnt dat de dames alle recepten hebben geprobeerd De schrijver van dit oude boek, „The Roman Cookery Book", was Apicius 25 na Chr.). De dames die het vertaalden waren Barbara Flower en Elisabeth Rosenbaum. Dit alles is wei heel erg oud. >En nemen we nu een geweldige sprong door de eeuwen dan be kijken we eens een oud Neder lands kookboekje uit 1668, n.l. „De verstandige Koek". Het is interes sant om de oude recepten te bestu deren en wat hierbij opvalt is, dat onze voorouders zeer machtige en stevige maaltijden verorberden. In 1804 kwam „Aaltje, de vol maakte en zuinige keukenmeid". Een boekje waarbij nog heel wat te raden overbleef. Met hoeveel heden en kooktijden namen de schrijfsters van vroeger het niet zo nauw. SAMENSTELLING Pas in het midden van de vorige eeuw is door Justus von Liehig de grondslag voor de voedingsleer gelegd. Deze leer, we kunnen zeg gen wetenschap, stelt zich de taak vast te stellen, waaraan de voe ding voor de mens moet voldoen. Men heeft de hoeveelheid calorie ën, die de totale daghoeveelheid voedsel van de mens moet ver tegenwoordigen, bepaald. Evenals de calorische waarde van de levensmiddelen. Het is voor de huisvrouw van heden dus niet al leen meer belangrijk een lekker- smakende maaltijd op tafel te bren gen, maar een noodzaak op een verantwoorde samenstelling hier van te letten. De kennis en vaardigheid van d<| huisvrouw spelen dus een heel be langrijke rol bij onze voeding. Maar veel goede en moderne kookboe ken kunnen haar helpen. En dan nie te vergeten alle lec tuur die gewijd Is aan de dieetvoe ding. Heeft u er plezier In en ziet u niet zo gauw tegen wat meer moeite en afwas op, dan kunt u voor uw huisgenoten die op dieet leven, met behulp van die boeken heel gevarieerde en smakelijke ge rechten klaarmaken. U zult vast dankbaarheid oogsten want zout loos of suikervrij eten is, vooral in het begin, wel eens een beetje moeilijk. HET FORNUIS KWAM Maar niet alleen de manier van voedsel bereiden veranderde. Ook de middelen die ons ten dienste staan zijn wel „iets" verbeterd, als Parijs: Louis Feraud heeft zijn herfst- en winterkollektie mini gehouden. Op de foto: een korte oranje jurk met lange mouwen, en overal met witte stroken afgezet. De bijhorende mail lot en laarzen hebben dezelfde oranje kleur. we ze vergelijken met jiie van onze voorouders. Voordat men begon te koken op een vuur van turf of hout, gebruikte men primitieve aspotten. Daarna kwamen (grote verbetering) de ko- lenfornuizen, die onze grootmoe ders ook nog gebruikten. De periode van steeds sneller toe nemende ontwikkeling die daarop volgde, bracht ons achtereenvol gens het koken op petroleum, gas en daarnaast elektriciteit. Tegenwoordig grilleren we kip aan het draaiende spit. Of we roos teren tijdens een „barbecue", een tuinfeest, naar Amerikaans voor beeld, het vlees in de open lucht. Zou de mens, door de eeuwen heen, misschien het minst veran derd zijn? Er worden steeds meer kunstvezels gebruikt en verwerkt, dat blijkt uit vele cijfers. Het is nu zo, dat bijna een derde gedeelte van alle textielvezels ter wereld synthetisch is, terwijl wol voor ongeveer 6 deel uitmaakt van de markt en katoen 60 Verwacht wordt dat, op langere termijn gezien, het verbruik van synthetische vezels verder sterker zal stijgen dan de an dere textlelgrondstoffen. De produktie zal toenemen, want zonder stijging van de wereldproduk- tie van synthetische vezels zou een dekking van de totale vezelbehoefte natuurlijk onmogelijk zijn. De vraag naar lichte, gemakkelijk te onderhou den stoffen, kleding bijv., die boven dien kreukvrij of snel kreukherstel- lend zijn en nog meer gunstige eigen schappen hebben, is groot en zal zeker toenemen. De eigenschappen van de synthetische vezels zijn inder daad dusdanig dat zij aan deze vraag voldoen, terwijl de mogelijkheden voor de toekomst nog bijna onbe grensd zijn. SYMBOLEN IN KLEUR WIJZEN HUISVROUW DE WEG IN DE DOOLHOF Het wereldverbruik van textiel vezels steeg in 1967 met 30 tot 18,9 miljoen ton. Het wereldverbruik van synthetische vezels ligt nu op onge veer 15% van het totale verbruik en verwacht wordt dat dit verbruik voor 1980 met éénderde zal zijn toegeno men. De wereldproduktie van syntheti sche vezels nam in 1967 ten opzichte van 1966 met ongeveer 17 tot 2,89 miljoen ton toe, hetgeen een absolute toename van meer dan 400.000 ton is. De polystervezels maakten hiervan de sterkste groei door. De zuiver synthetische vezels wor den onderverdeeld in de nylongroep, de polyamiden, de polyacrylgroep, de polyestergroep en de vinylgroep. NIET HETZELFDE Al deze vezels nu komen onder vele handelsmerken aan de markt, maar via het etiket kan de consument weten met welke soort hij of zij te maken heeft. Dat is van groot belang. Ten eerste omdat de vezels van de vier groepen verschillende eigenschappen hebben en ten tweede omdat de was- behandeling, het strijken of het che misch reinigen niet hetzelfde is. Nylon is de soortnaam voor de syn thetische vezels, die uit polyamiden gemaakt is. Nylon is elastisch, krimpt niet en neemt weinig vocht op. Nylon is verder ook sterk vetabsorberend, zodat het geel wordt als het op de huid wordt gedragen. Het laat zich uit stekend mengen met ander materiaal, bijv. wol of katoen. Een draad, ge maakt uit 70 wol en 30 nylon heeft een treksterkte die 100 hoger ligt dan die van een zuiver wollen draad van dezelfde dikte. Handelsmerken van de nylongroep zijn onder andere Enkalon, Banlon, Perion en Rilsan. ACRYL Acryl, de vereenvoudigde verzamet- naam -voor kunstvezels gemaakt van polyacrylnitrillen, wordt niet door zon licht aangetast, vergeelt niet en moet veel gewassen worden in een lauw warm sop. Acryl is veel minder sterk dan nylon, het heeft ongeveer de trek sterkte van katoen. Het is niet bestand tegen hoge tem peraturen. De „greep" van acryl is zacht en het wordt o.a. gebruikt voor gebreide goederen. De handelsmer ken waaronder acryl wordt gebracht zijn onder meer Orlon, Leacril, Draion, Crylor en Courtelle. POLYESTER Polyester is de soortnaam van ■ezels gemaakt uit polyester. De vezel s zeer sterk, is gemakkelijk te reini gen, droogt snel en is zeer vormvast. Polyester is heel geschikt om met indere vezels, zoals katoen, wol en rayon te worden gemengd. Om de eigenschappen van de kunstvezel het beste tot zijn recht te laten komen moet de menging voor minstens 50 uit polyester bestaan. Witte polyester wordt niet geel door zonlicht of hitte. Handelsmerken zijn o.a. Terlenka, Terylene, Dacron, Trevira, Tergal en Diolen. VINYL Vinyl, een sterke vezel, die goed bestand is tegen chemicaliën, is de soortnaam voor vezels gemaakt van polyvinylchloride. Rhovyl, Isothermyl en Thermovyl zijn onder meer de handelsmerken ervan; Vinyl wordt toegepast als vul ling in dekens en het wordt gebruikt voor beroepskleding voor mensen die met bijtende vloeistoffen werken. WAARSCHUWINGEN Omdat het voor de huisvrouw een moeilijke zaak is geworden om van alle textielgoederen die haar worden toevertrouwd, de juiste behandeling te weten, is in of aan de meeste textiel- waren een etiket genaaid waarop Is aangegeven welke de grondstoffen zijn en hoe het produkt gewassen, ge streken of chemisch gereinigd moet worden. Door de Vereniging van Textieleti- kettering voor Was- en Strijkbehande- ling is een waskaart samengesteld met wasmerken die was- en strijkvoor- schriften geven door middel van ge kleurde emblemen. De kleuren hier van zijn in navolging van de kleuren der verkeerslichten gekozen. Rood is dus een verbod, geel is een waarschuwing en groen betekent vei ligheid. Een groen strijkijzer bijv. be tekent dat heet strijken geoorloofd is. Een gele tobbe betekent lauw was sen, als wol, en een rode driehoek betekent niet bleken met bleekwater. BETTY TEELING. Foto: Een beeldig gedessineerd mlnl- broekjurkje met borduursels langs hals, mouwtjes en pijpen. Het is een model van Pucci en het werd vervaar digd van trevira twill texturé, een zeer interessante stof. Een visluchtje aan de handen ver dwijnt door afwrijving met (hoog stens) 3 waterstofperoxyde. Een lekker stukje zeep daarna geeft een aangename geur. Aanslag in vazen verdwijnt door azijn en zilverzand. Alles goed schudden, eventueel een borsteltje gebruiken en tenslotte uitspoelen en drogen. De zeemlap blijft zacht als u deze in zout water naspoelt en opgerold weglegt. Glashelder water in het aquarium kunt u verkrijgen door het hoorn blad. Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Moet u een biefstuk bakken, voeg dan een beetje zout bij het vet en u hebt geen last van „spatten". Nieuw emaiile voorwerpen sprin gen niet zo gauw als u ze vóór het gebruik uitkookt en daarna laat af koelen in water. Moet u grof goed naaien, smeer de draad vóór het gebruik in met paraffine. De draad is dan veel sterker. Kamillethee is een goed ontvet- tingsmiddel voor uw haar. Zoete broodbelegging heeft wei nig beschermende waarde. Ho ning, stroop en appelstroop zijn echter zeer gezond. Oude transpiratievlekken verwij dert u door de vlekken te betten met citroen of azijn en na te spoe len met water. - Wilt u op een feestje met een bloem in uw knoopsgat verschij nen, brandt het steeltje dan eerst even af met een lucifer. De bloem blijft dan langer goed. Stempelinktvlekken bestrijkt u met glycerine. Een uur laten intrekken en vervolgens naborstelen met pe- kelwater. Indien groene wol „mat" geworden is door het wassen, kunt u deze wol nawassen in water met azijn. Biervlekken verwijdert u met zeep- spirltus. Vuile aquariumruiten worden weer helder door wassen met azijn en zout. Sla een stukje vilt onder de stoel poten, u dwingt de „zltter" zijn stoel niet te verschuiven over uw nieuwe tapijt, maar op te beuren. cyri In het buitenland zien we op de marktjes vaak een grote, langwerpige vrucht liggen, die wat op komkommer lijkt. Het is de pompoen, courgette of (in Italië) zucchetti. In ons eigen land zien we ze ook wel eens en we kun nen er smakelijke gerechten van ma ken; gestoofd en met een béchamel- saus, kerriesaus, peterselie- of toma tensaus of verwerkt in een vruchten sla is het een niet te versmaden ge recht. ZONDAG: Kop bouillon met toast en boter; kalfsfricandeau, aardappe len, worteltjes; druiven. MAANDAG: Bloemkoolsoep; rest koud vlees, saus van sour cream met groene kruiden; gebakken aardappelen, sla. DINSDAG: Gebakken kaasplak, andij vie, aardappelen: sinaasappelvla. WOENSDAG: Paprikaschnitzel, rijst, doperwtjes; yoghurt met per ziken. DONDERDAG; Gulyas, aardappelpu ree; karnemelksepap met stroop. VRIJDAG: Gebakken snoek, aardap pelen, komkommersla, beschuit met bessesap. ZATERDAG: Zwitserse broodjes; me- loenplakken. ZWITSERSE BROODJES Besmeer acht sneetjes wittebrood met boter en snijd ze diagonaal door. Snijd een grote- ui in ringen en beleg het brood daarmee. Bestrijk de uien met mayonaise en strooi er dik ge raspte kaas overheen. Schuif de bo terhammetjes in een voorverwarmde oven en bak ze goudgeel. MELOENPLAKKEN Snijd een meloen in dikke plakken. Verwijder het zachte middengedeelte. Beleg elke plak met zeer fijn gesneden natte gember en bestrooi ze met poe dersuiker. Garneer de plakken met geconfijte vruchtjes en stijfgeslagen room.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7