Radioverklaring van Svoboda vóór vertrek naar Moskou NUL Jacob Malik spreekt „veto" uit over resolutie in veiligheidsraad Nederlandse adisten gesommeerd naar Sowjet-Unie STAAT VAN BELEG IN PRAAG te gaai! Vliegvelden in Z.-Vietnam beschadigd door hevig mortier- en raketvuur Vrouw door echtgenoot met mes verwond HET WEER „Schaamteloze daad", vinden de Chinezen Diepe kloof tussen westerse en oostelijke vakbeweging De Prawdawaarschuwt Tsjechische leiders ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 21e ja&rgang No. 5270 Trein opgehouden Svoboda heeft aller steun nodig de Gasverwarming Volslagen onwettig Ball interrumpeerde Vloedgolven teisteren eiland bij Celebes Hoogwater Weerbericht Proletarische dictatuur Zon- en Maanstanden Praai, bij tóoaaeaseafe TBöfEÜSEEÏ Diracfeur-Hoofdredaetear: I. van 3a Saade Redactie- ta Administratie-adres: Smidswal Telefoon! 01180—2078 Girónummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummer» 18 cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie /2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. Radio vrij Praag heeft vrijdag enkele leden van de Tsjechoslo- waakse veiligheidsdienst beschuldigd van hulp aan de bezettings macht. Verreweg de grootste meerderheid steunt de regering, al dus het radiostation, maar een „kleine groep hoge functionarissen werkt met de Russen samen". Deze functionarissen hadden de weg geëffend voor de bezetting van een vliegveld, dat voor de landing van troepen is gebruikt. Zij hadden in dit verband gesproken van een „oefening" en maat regelen getroffen voor het verwijderen van partij- en regerings leiders. Volgens radio vrij Praag heeft de groep hoge functionarissen onder leiding van vice-minister Salgovic van binnenlandse zaken in het geheim arrestaties verricht en verhoren afgenomen. De groep hield Cestmir Cisar, voorzitter van de naionale raad, vast en had getracht Frantisek Kriegel, de voorzitter van het nationale front waarbij alle Tsjechoslowaakse partijen en vakbonden zijn aangeslo ten, te arresteren. Die was echter al in Russische handen gevallen. Radio vrij Praag meldde voorts dat spoorwegpersoneel er in was geslaagd een gepantserde trein die van Olomouc kwam, tegen te houden. Eerder had het radiosta tion het spoorwegpersoneel op geroepen de Russen niet te hel pen, daar deze trein radio-, ra dar- en radio-opsporingsappara- tuur zou vervoeren. Het radio- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN station deelde ook mee dat in Ko- siee bij de Russische grens alles rustig was en dat de staat van beleg daar was opgeheven. De bezettingstroepen hadden zich uit de plaats Hradec Kralove terug getrokken en zich buiten de stad ingegraven. Radio Bratislava meldde dat de gebouwen van de P.T.T. in de Slowaakse hoofdstad door Rus sische troepen zijn bezet. Voorts hadden Russische soldaten man- sen op straat fototoestellen, tran- sdstorradio's, kranten en veldkij kers afgenomen. D.P.A. meldt uit Praag dat er vrijdagmorgen vrachtauto's met burgers door .de stad reden die kennelijk waren aangehouden. Een radioverklaring die presi dent Svoboda vrijdagochtend heeft afgelegd, luidt als volgt: „Beste medeburgers, gisteren op 22 augustus heb ik met ver tegenwoordigers van de Sowjet- Unie in Praag besprekingen ge voerd over de regeling van de toestand, zoals die is ontstaan door de komst van troepen uit de Sowjet-Unie en andere landen en in het bijzonder met het oog op een herstel van een behoorlijk functioneren van de constitutio nele organen van de Tsjechoslo waakse socialistische republiek. Later, toen deze besprekingen niet tot resultaten hadden geleid, vroeg ik in overeenstemming met het kabinet, dat in het kasteel (de ambtswoning van 't staatshoofd) was bijeengekomen en daar nog vergadert, om rechtstreeks on derhandelingen met de hoogste vertegenwoordigers van de Sow jet-Unie. De Sowjet-ambassadeur in Praag bracht een positief ant woord over. De volgende kameraden zullen mij vergezellen naar Moskou: dr. Husak, generaal Dzur, kameraad Piller, Bilak, Indra en dr. Kuce- ra. En president Svoboda vervolg de: „Ik heb de nationale vergade ring over mijn reis ingelicht. Bij deze gelegenheid wil ik mij tot alle beste vrienden richten om u oprecht te danken voor alle steun die u mij hebt gegeven en voor uw vertrouwen en ik verzoek u mijn acties met uw vertrouwen te blijven steunen. Met klem vraag ik u verstan dig te blijven en elke actie en alle contacten te vermijden, die de sfeer in ons land en de betrek kingen met de vertegenwoordi gers van de buitenlandse legers kunnen verbitteren. Ik vraag u er welbewust naar te streven mij te helpen gunstige omstandigheden te scheppen voor de komende moeilijke onderhan delingen. (Zie verder pag. 3.) Een hegrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN Een vrije Tsjechoslowaakse zender meldt dat voor Praag de staat van beleg is afgekondigd. De zender zei: „Vertel ieder een dat de staat van beleg geldt en dat niemand de straat op moet gaan, opdat de bezetters geen reden tot represailles heb ben". De staat van beleg is om 22 uur ingegaan, aldus de radio, en het is nog niet bekend tot wanneer hedenochtend hij van kracht is. Wij zul'en het uur be kendmaken zodra wij het weten. Rusland heeft vrijdagmorgen zijn veto uitgesproken over een westerse resolutie in de veiligheidsraad, waarin het militair in grijpen van de landen van het Warschaupact in Tsjecho-SIowakije wordt veroordeeld. Het is het 105e Russische veto in de geschiede nis van de volkerenorganisatie. De stemming over de resolutie luidde 10 stemmen vóór, twee tegen (Rusland en Hongarije) en drie onthoudingen (Algerië, India en Pakistan), zodat er genoeg stemmen waren om de reso lutie zonder een veto aan te nemen. Onmiddellijk na de uitspraak van Jacob Malik veroordeelde de Amerikaanse ambassadeur George Ball de Russische actie als de reactie van een bange staat, die met brute kracht had getracht de vrijheid in Tsjecho-SIowakije te onderdrukken. Na de stemming diende de Ca nadese vertegenwoordiger een voorstel in, waarin secretaris generaal Oe Thant wordt ge vraagd een afgevaardigde naar Praag te sturen om een onder zoek in te stellen naar het lot van de aangehouden Tsjecho slowaakse leiders en hun veilig heid te waarborgen. Kort daar op werd de bijeenkomst ver daagd tot vrijdagavond 22 uur. De Tsjechoslowaakse vertegen woordiger had duidelijk gesteld dat: a. de bezetting volslagen on wettig was; b, uitsluitend de wettig geko zen vertegenwoordigers de ware vertegenwoordigers zijn van de republiek en het volk en dientengevolge in staat gesteld moeten worden hun functies vrij uit te oefenen zonder onwettige inmenging van de bezettende strijd krachten; Aan de zangeres L'esbeth List. die in verband met de gebeurte nissen in Tsjecho-SIowakije woensdag besloot af te zien van haar optreden op het Poolse songfestival „Sopot" en van een aansluitende tournee door c'.e Sowjet-Unie, is vrijdagmorgen een deurwaardersexploit bete kend, waarin zij door de impres- sanio A. Coerant, die deze tour nee voor haar boekte bij het Sowjet-staatsimpressariaat, wordt gesommeerd alsnog a.s. dinsdag per vliegtuig naar de Sowjet-Unie te vertrekken. Soortgelijke exploiten werden ter hand gesteld aan de musicus Louis van Dijk, wiens trio Lies- beth List zou begeleiden, en aan de schrijver Cees Nooteboom, die volgens de impressario de zan geres en Louis van Dijk in hun besluit zou hebben beïnvloed. De heer Coerant stelt Liesbeth List, Louis van Dijk en Cees Nooteboom, ingeval zij aan deze sommatie geen gehoor geven, aansprakelijk voor een bedrag van 55.000 roebel. BRATISLAVA: Een Tsjechisch meisje rent hier voor haar leven op het moment dat Russische tanks het vuur op de demonstran ten openen. De vietcong heeft vrijdag een zware beschieting met raketten en mortieren uitgevoerd op doelen in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam. Nagenoeg alle be langrijke vliegvelden werden be schadigd. Volgens een Amerikaan se militaire woordvoerder had een groot aantal steden en militaire installaties van deze beschietin gen te lijden. De stad Danang, waar zich een grote Amerikaanse basis bevindt, is door Noordvietnamese troepen aangevallen. In de buurt van het vliegveld vinden felle gevechten plaats. In de stad zijn sluipschut ters actief. Bij een ruzie heeft de 38-jari- ge koopman W. P. R. vrijdagmor gen voor zijn woning in de Ar- gostraait in Amsterdam-noord zijn 34-jarige vrouw met 'n mes in buik en rug gestoken. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. De dader werd na zijn. aanhouding in de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis opgenomen. De drie jonge kinderen van het echtpaar zijn bij familie ondergebracht. De vrouw was tijdens de ruzie het huis uitgevlucht. Toen zij in een plantsoen kwam te vallen, bracht hij haar een aantal mes steken toe. Echtelijke moeilijkheden blij ken de achtergrond van de steek partij te vormen. De man, die al enkele dagen uit huis was, kwam omstreeks tién uur' thuis. Zijn 12Ïjarig dochtertje stuurde hij de straat op. Daarna ontstond de ruzie met het noodlottige ge volg, waarbij het later in de wo- c. alle daden van de buitenland se bezetting in Tsjecho-SIo wakije onwettig zijn; d. de volledige en onmiddellijke beëindiging van de bezetting, terugtrekking van de vreem de strijdkrachten en herstel van de soevereiniteit en de territoriale onschendbaarheid van de republiek een gebie dende eis is. Eén ding wil ik glashelder ma ken, zo zei Muzik, de zaak van het socialisme is de enige zaak waarvoor we pal staan en wij zouden de laatste zijn die daar aan nog meer schade toegebracht willen zien dan al is gebeurd. De gedachten van het socialisme zijn niet alleen heilig voor ons, maar voor de gehele vooruit strevende mensheid. De vertegenwoordiger van Se negal, Ibrahim Boye, verklaarde dat zijn land een ontwerp-reso- lutie waarin de interventie wordt veroordeeld, zou steunen. Josef Tardos hekelde namens Honigarjje de wraakzuchtige po litiek van West-Duitsland en zijn „samenspanning met de reactio naire Tsj echoslowaken' Gesteund door Bulgarije ver zocht Malik om uitstel van het debat. De Amerikaan Ball inter rumpeerde met de eis, dat de raad de behandeling moest voort zetten en dat 't nog op deze bij eenkomst tot een stemming zou komen, waarop Malik repliceer de dat Ball niet moet denken dat hij bij zijn bank is, waar hij bevelen kan geven Communistische China heeft vrijdag met de woorden „schaam teloze daad" voor het eerst ge reageerd op de Russiscse inva sie in Tsjecho-SIowakije. Het was het officiële „Volksdagblad" dat deze woorden gebruikte. „Schaamteloosheid tot in het uiterste. Het wekt herinneringen op aan de bezetting van Sudeten- land door Hitier", zo schrijft „Commentator" in het Pekingse Volksdagblad. „Ten einde raad heeft de Sow jet-Unie Ulibricht, Kadar, Go- mulka en Zjdvkov opgeroepen en het resultaat was de farce in Praag". De Russische verzekering dat het de vrede in Europa wil ver sterken, is de „uitgesproken pira- Vijfhonderd mensen worden vermist, nadat vloedgolven het eilandje Toegoean voor de noord westkust van Celebes hadden geteisterd. Deze vloedgolven wa ren een gevolg van krachtige aardschokken, die sinds 10 aug. het gebied hebben getroffen. Tot dusver zijn, aldus Antara, 56 lijken gevonden. Honderden mensen worden nog vermist. In het begin van deze week had het ministerie van sociale zaken in Djakarta meegedeeld, dat in het kustgebied van Dong- gala in midden-Celebes 200 men sen waren omgekomen door een aardbeving op 15 augustus. ZATERDAG 24 AUGUSTUS WEINIG VERANDERING Twee grote hogedrukgebieden beheersen momenteel de weer kaart, Het oudste van de twee boven Scandinavië lijkt iets in betekenis af te nemen, maar het andere systeem, dat inmiddels bij Ierland gearriveerd is, breidt zich nog wat meer naar het noord oosten uit. De luchtdruk in beide centra is omstreeks 1030 mb. Verder is de druk in het Mid dellandse Zeegebied relatief laag, met een minimum van omstreeks 1007 mb nabij Sardinië. Noord- en midden-Italië was vrijdag dan ocxk het enige Europese gebied waar regen van belang voorkwam. Er vielen regen- en onweersbuien riing teruggekeerde meisje nog heeft geprobeerd haar ouders van elkaar te scheiden. Voorzo ver duidelijk was, werden de eerste steken al in de woning toegebracht. Toen de koopman zijn vrouw op straat aanviel, kwamen buren tussenbeide en ontnamen hem het mes. Na zijn daad kreeg de man een aanval van epilepsie. met plaatselijk 30 mm neerslag en de temperatuur kwam er niet hoger dan omstreeks 20 graden. Langs de Schotse oostkust en boven Wales kwam ook nog een smalle zone met veel bewolking voor, waaruit enige lichte regen viel. Dit hing samen met een oud front tussen beide genoemde hogedrukgebieden. In onze omgeving verandert er weinig. Tengevolge van genoem de drukverdeling handhaaft zich een noordoostelijke luchtstro ming, waarmee vrij warme lucht wordt aangevoerd. Doordat deze lucht droog is zal het vandaag op nieuw zonnig zijn. Voor zondag lijkt een meer noordelijke wind waarschijnlijk met iets lagere temperaturen, maar nog steeds weinig kans op neerslag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij warm Droog, zonnig en vrij warm weer met een overwegend mati ge noordoostelijke wind. v.m. n.m. Cadzand 1.40 1.58 Breskens 2.05 2.23 Terneuzen 2.41 2.59 Hansweert 3.20 3.38 Walsoorden 3.24 3.42 ZONDAG 25 AUGUSTUS Cadzand 2.16 2.33 Breskens 2.41 2.58 Terneuzen 3.17 3.34 Hansweert 3.56 4.13 Walsoorden 4.00 4.17 tentogica van het imperialisme",, aldus het Klad. Het incident is een les voor de Tsjechoslowaakse en andere re volutionairen in de wereld. Het heeft de contra-revolutionaire aard van het Sowjet-revisionisme blootgelegd. Het zal deze volke ren in hun revolutionaire strijd wakker schudden, zo zegt het blad, dat de bevolking van Tsje cho-SIowakije en andere Oost- europese landen oproept het „mo derne revisionistische bewind" omver te werpen en de macht te grijpen. Het „Volksdagblad" biedt in het artikel de steun aan van China bij de strijd tegen im perialisme en revisionisme en zegt dat „eens de dag komt, dat de proletarische dictatuur in alle landen zal worden ingesteld". MAANDAG 26 AUGUSTUS Cadzand 2.52 3.05 Breskens 3.17 3.30 Terneuzen 3.53 4.06 Hansweert 4.32 4.45 Walsoorden 4.36 4.49 ZON MAAN op onder op ondej aug. 24 5.39 7.44 5.48 8.12 25 5.40 7.42 7.10 8.23 26 5.41 7.40 8.33 8.34 27 5.43 7.38 9.57 8-4.6 28 5.45 7.36 11.23 9$0 De westerse vakbeweging heeft de toenadering van oost-west al tijd kritisch maar belangstellend gevolgd en op de herhaalde oos telijke pogingen tot het leggen van contacten terughoudend ge reageerd. De gebeurtenissen in Tsjecho-SIowakije hebben ge leerd, dat de kloof tussen com munistische dictaturen en wes terse democratieën nog zo ga pend is, dat overbrugging onmo gelijk is. De zinloosheid van een gesprek is op ondubbelzinnige wijze door de bezetting van Tsjecho-SIowakije gedemon streerd. Dit meent de voorzitter van het Nederlands verbond van vakverenigingen, de heer A. H. Kloos. Opnieuw, moeten wij ervaren, aldus de heer Kloos, dat de hoop op een vermenselijking van het internationale communisme door de harde feiten de grond wordt ingeboord. De hoop, dat Tsjecho- SIowakije door tactisch manoeu vreren van zijn politieke leiders speelruimte kon scheppen om een eigen vorm van communisme te ontwikkelen, is nu verdwenen. De vrijheidsroes heeft maar kort geduurd, aldus de heer Kloos, die van oordeel is dal de spanning tussen oost en west door deze gebeurtenissen zal toene men. De langzame toenadering tussen het oostblok en het westen heeft een zware tegenslag gekre gen. Het wantrouwen neemt toa en de geneigdheid om in geleid lijke liberalisatie van de commu-» nistisChe dictaturen te geloven zal verminderen, zo meent dei N.V.V--voorzitter. t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1