Tsjecho-Slowakije op agenda van de veiligheidsraad Tsjechische leiders met onbekende bestemming weggevoerd Resolutie ingediend in veiligheidsraad Militairen alleen verlof in Nederland UITGAANSVERBOD VOOR PRAAG EN GEHEEL B0HEMEN Verblijfplaats minister Pavel niet bekend Vervalsing PAUS PAULUS IN BOGOTA AANGEKOMEN Nederlandse toeristen in konvooi naar huis? Uitwijkpost Staking Boycot HET WEER VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5269 Ondanks verzet van Rusland en Hongarije Opdracht uit Moskou Schending handvest „Imperialisten" „Orkestleiders" Veto Half uur te laat vertrokken Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht frank. b« abonnement; TERNEUEEï Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073' Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sends te Yemeuzen Advertentieprijs per mm 18: ét.; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De veiligheidsraad is woens dagnacht bijeengekomen op ver leek van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Dene marken, Canada en Paraquay om de toestand in Tsjecho-Slowakije te bespreken. De Sowjet-Unie trachtte een discussie tegen te gaan. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken Jacob Malik las een brief voor, waarin hij her haalde dat de Russische regering op verzoek van Tsjecho-Slowa kije was opgetreden. „Pogingen om deze acties in een ander daglicht te stellen kun nen onze vreedzame bedoelingen op geen enkele wijze veranderen evenmin als het recht van de so cialistische landen tot individuele en collectieve zelfvei-dediging. Er is geen grond om deze kwestie te bespreken", aldus Malik. Hij zei opdracht uit Moskou te hebben gekregen zich „vastbeslo ten" tegen behandeling' van het vraagstuk door de veilig heidsraad te verzetten, „omdat dat in het belang van zekere bui tenlandse kringen, de agressieve machten, zou zijn". Hij voegde eraan toe dat de eenheden van het pact van Warschau onmiddellijk uit Tsjecho-Slowakije zouden worden teruggetrokken, zodra er een einde is gekomen „aan de bedreiging van de veiligheid en de wettige autoriteiten verdere aanwezigheid van die bewapende eenheden niet langer noodzake lijk zouden achten". De Amerikaanse afgevaardig de Ball drong erop aan de kwes tie op de agenda te plaatsen. De toestand is vol gevaar en ais de raad de zaak niet op zijn agenda plaatst, geeft hij blijk van geringe waarde. De veiligheidsraad mof', de flagrante schending van het handvest van de Verenigde Na ties veroordelen en een beroep op de Sowjet-Unie en diens band genoten doen hun troepen terug te trekken. Nadat de vertegenwoordigers van Canada, Groot-Brittannië en Denemarken voor plaatsing op r}e agenda hadden gepleit, zei de Russische afgevaardigde het „vreemd te vinden dat de impe rialisten, de vertegenwoordigers van de Amerikaanse bankiers en Engelse lords, het communisme verdedigen". Hij zei over onweer legbare bewijzen te beschikken dat bepaalde Tsjechoslowaakse leiders hadden samengezworen met hen „die Tsjecho-Slowakije uit de socialistische wereld" wil len halen. De raad besloot met dertien tegen twee stemmen (Sowjet- Unie en Hongarije) de kwestie op de agenda te plaatsen. NEW YORK: Op verzoek van verschillende leden is gisternacht de veiligheidsraad bijeengekomen om de toestand in Tsjecho-Slo wakije te bespreken. Op de -foto tijdens de zitting de» Tsjechische vertegenwoordigerJan Muzik aan het woord (boven). De Rxis- sische vertegenwoordiger Jacob A. Malik luistert aandachtig toe. Amerika, Canada. Zeven landen Frankrijk, Engeland, Brazilië, Denemarken en Para quay hebben in de veiligheids raad een resolutie ingediend, waarin de Russische interventie in Tsjecho-Slowakije wordt ver oordeeld en de onmiddellijke terugtrekking van de bezettings troepen wordt geëist. De Amerikaanse afgevaardigde George Ball zei dat de Sowjet- Unie nu in Tsjecho-Slowakije 'n Quisling zoekt om het vuile werk te doen. De wereld walgt van de huichelachtige verklaringen van Moskou over het verlenen van broederhulp. Wat moet; uw rege ring zich schamen voor zo'n op treden en zulke leugens", zei Ball, zich rechtstreeks tot. de Rus sische afgevaardigde Jacob Ma- lik wendend. Aan welk een angst moeten de mannen in het Kremlin ten prooi zijn om de afschuw van de hele wereld te riskeren, ging Ball ver der. „U hebt gezegd dat alleen imperia-listen gekant zijn tegen deze grove daden van uw rege ring". De Amerikaanse vertegen woordiger somde een reeks per sonen op, onder wie de presiden ten van Zuid-Slavië en Roeme nië, de paus, de premier van In dia en de communistenleiders in Frankrijk en Italië, die dan ook „imperialisten" zouden moeten zijn. En dit zijn er nog maar een paar van een lange lijst, die elk uur groeit, aldus Ball. worden veroordeeld, resolutie. aldus de waarin geen enkel lid een recht van veto heeft. De Russische vertegenwoordi ger zei dat hij tijdens een latere zitting zou antwoorden. Hij zei alleen dat, hoe Ball dat ook pro beerde te ontkennen, de Verenig de Staten „de belangrijkste or kestleiders in deze weerzinwek kende komedie" zijn. Hij noemde de beschuldigingen van de Navo- landen lasterlijk. De resolutie dringt er bij de raad op aan een beroep op de bezettingstroepen te doen om „niet tot daden vam geweld of vergelding over te gaan, die zou den kunnen resulteren in verder lijden of verlies van mensenle vens". Voorts vraagt de resolutie de raad te bevestigen dat de poli tieke onafhankelijkheid en terri toriale onschendbaarheid van Tsjecho-Slowakije volledig moe ten worden geëerbiedigd. Ook mioet de gewapende interventie van de Sowjet-Unie en andere leden van het Warscfrau-pact Het wordt als zeker beschouwd dat de Sowjet-Unie, als over de resolutie wordt gestemd, haar veto zal uitspreken. De kwestie kan dan nog worden voorgelegd aan de algemene vergadering De Britse afgevaardigde lord Oairadon, daagde Malik uit te verklaren dat de Tsjechische lei ders vrij en in veiligheid waren. „Wat ons allen schokt is, hoe laag de Sowjet-l-eiders de menselijke intelligentie aanslaan. Iedereen kan zuivere agressie herkennen", aldus Oaradon. In verband met de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowakije heeft de minister van defensie, de heer W. den Toom, bepaald dat het. militair personeel van de drie krijgsmachtdelen voorlopig zijn vakantieverlof uitsluitend in Nederland zal mogen doorbrengen. Het militair personeel dat thans met vakantie in het buitenland ver blijft, wordt' hiervan niet teruggeroepen, aldus de woordvoerder van het ministerie van defensie. Vier en twintig uur na de invasie in Tsjecho-Slowakije hebben de bezettende troepen voor de Tsjechoslowaakse hoofdstad en geheel Bohemen een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren uitgevaardigd. De omroeper van de Tsjechoslowaakse radio-omroep riep in de nacht van woensdag op donderdag, kort na middernacht, alle inwoners van praag op, dit bevel van de commandant van de Russische bezettende macht op te volgen teneinde „onnodige tragedies te voorkomen". Woensdagavond is door ooggetuigen bevestigd, dat de vooraanstaan de naar liberalisatie strevende Tsjechoslowaakse politici, zoals partij leider A. Dubcek, premier O. Cernik, parlementsvoorzitter J. Smrkov- sky en de secretaris van 't centrale comité der Tsjechoslowaakse partij, C. Cisar, door de Russen naar een onbekende bestemming zijn weg gevoerd. Tijdens de vergadering van de veiligheidsraad in New York heeft voor het eerst in de ge schiedenis der V. N. een van het oostelijk blok deel uitmakend land een klacht ingediend tegen de Sowjet-Unie. De fungerende leider van de Tsjechoslowaakst delegatie Jan Nuzik protesteer de officieel tegen de aanwezig heid van Russische troepen in zijn land. Hij eiste de onvoor waardelijke terugtrekking van de Russische militairen. Eerder had de veiligheidsraad met de stemmen van de Sowjet- Unie en Hongarije tegen beslo ten de kwestie in behandeling te nemen. De Russische gedelegeerde Ma- lik verklaarde o.m.. dat er geen reden was om de kwestie te be handelen, daer de strijdkrach ten van de socialistische landen" Paus Paulus is donderdag om 10.20 uur plaatselijke tijd in de Columbiaanse hoofdstad Bogota aangekomen. Hij zal daar een deel van het eucharistisch congres bij wonen. De paus werd op het vliegveld o.a. begroet door de president van Columbia, dir. Carlos Lleras. Tienduizenden mensen waren naar het vliegveld gekomen. Er werden 22 saluutschoten gelost en 4000 kinderen zongen een welkomstlied. Er waren strenge beveiligings maatregelen genomen. Het vlieg veld was door soldaten en po- b'tie omsingeld. De diplomatieke vertegenwoor digingen van Nederland, de V. S., Engeland en België in Praag heb ben konvooien gevormd, waarin de toeristen uit de betrokken lan den naar de Westduitse grens kun nen rijden op weg naar huis. Deze groepen automobilisten die don derdag uit de Tsjechoslowaakse hoofdstad vertrokken, rijden via Pilsen. Andere toeristen vormden zelf konvooien om naar Wenen te rijden. PRAAG: Een beeld van woens dag overdag op het Wenceslas- plein in het centrum van de Tsjechische hoofdstad: grote groepen burgers drommen samen rond een Russische tank. Woens dagavond is hier door de invallers met zvcare automatische wapens cevuurd. Het bezoek aan Latijns-Amerika zal drie dagen duren. Het straalvliegtuig, waarin het pauselijke gevolg en vijfentwintig journalisten meereisden, vertrok een half uur te laat uit Rome. De paus hield op het vliegveld een toespraak, waarin hij zijn bitter heid en bezorgdheid uitsprak ten aanzien van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. „Wij zoudlen graag onze reis op dit ogenblik opgeven, als wij wisten dat onze aanwezigheid en activiteit op een of andere wijze zouden kunnen dienen om de rampen te verhin deren die nu drukken op dit. land, dat. ons zo dierbaar is en om de rampzalige gevolgen te vermijden die helaas zijn te voorzien". „Opnieuw schijnt de kracht van wapens te willen beslissen over het lot van een volk, zijn zelfstan digheid en zijn waardigheid", al dus de paus, die opmerkte dat de vrede ernstig is gekwetst. „God geve dat het niet dodelijk is". Paus Paulus zei diep bedroefd te zijn over de wonden, die zijn toege bracht aan de onschendbaarheid van een volk, aan de goede be trekkingen tussen de volkeren en bovenal aan de hechtheid en de toekomst van onze beschaving. VRIJDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1 02 1.21 Breskens 1.27 1.46 Terneuzen 2.03 2.22 Hansweert 2.42 3.01 Walsoorden 2.46 3.05 ZATERDAG 24 AUGUSTUS Cadzand 1.40 1.58 Breskens 2.05 2.23 Terneuzen 2.41 2.59 Hansweert 3.20 3.38 Walsoorden 3.24 3.42 ZON MAAN op onder op onder aug. 23 5.37 7.47 4.26 7.59 24 5.39 7.44 5.48 8.12 25 5.40 7.42 7.10 8.23 26 5.41 7.40 8.33 8.34 27 5.43 7.38 9.57 8.46 28 5.45 7.36 11.23 9.00 op verzoek van de regering van Tsjecho-Slowakije het Tsjechi sche grondgebied waren binnen gegaan. Deze verklaring werd door Ball als een „vervalsing" van de hand gewezen. Terwijl de Russische militai ren met hun tanks en kanonnen de belangrijkste strategische punten in Tsjecho-Slowakije be zetten, verstomde kort vóór mid dernacht de „stem" van 't pers bureau Ceteka, die de Tsjecho slowaakse bevolking en de bui tenwereld bijna de gehele woens dag van de gebeurtenissen op de hogte had gehouden. Dit persbu reau, dae woensdag kennelijk zonder censuur had kunnen wer ken, deelde mee, dat het door vreemde troepen werd bezet. Klokslag middernacht nam de omroeper van „de vrije legale zender Praag" met een door tra nen bijna verstikte stem afscheid van zijn luisteraars: „Thans moe ten wij onze uitzending vroeg tijdig staken, opdat wij uit onze „uitwijkpost" het werk (donder dag) kruinen voortzetten". In de nacht van woensdag op donderdag was 't in de Tsjecho slowaakse hoofdstad betrekkelijk rustig, al werden tot ongeveer 2.30 uur herhaaldelijk schoten gehoord uit geweren en machi nepistolen. Op straat werden burgers door Russische militairen bedreigd en velen vluchtten hotels binnen. Donderdagmorgen vroeg reden twee colonnes Russische tanks in de richting van het radiostation in de Vinohradska-straat, waar in nog steeds redacteuren en medewerkers zaten. Het radiogebouw werd omsin geld. Het station is volgens an dere zenders in het land niet in de ether verschenen. Radio-Hradec Kralove, dat de programma's van radio-Praag overneemt, meldde om 06.35 uur: „Vrienden, Praag is nog steeds stil. Wij hebben geen berichten ontvangen". Volgens een andere radiomel- dirng dreigde in de stad Karvina bij Ostrava een staking, als de vreemde troepen niet binnen een etmaal het land verlaten. Ook werd omgeroepen dat het centraal comité van de jeugd organisatie alle jongeren heeft aangeraden elke nieuwe rege ring die voor de bezetters werkt, te boycotten. Een Moskous radiostation heeft gezegd dat het pro-Russische station „radio Vltava" (Moldau) de officieren en manschappen van de Tsjechoslowaakse strijd krachten heeft gevraagd alle mo gelijke steun te geven aan de legers van de socialistische lan den „die op Tsjechoslowaaks grondgebied zijn gekomen om de successen van het socialisme te verdedigen". (Zie verder pag* ZOMERSE DAGEN Het fraaie zomerweer van don derdag was niet alleen tot ons land beperkt maar heerste in ge heel west-midden- en noord-Euro pa. Een uitzondering vormde het gebied rond Tsjecho-Slowakije waar een storing in de bovenlucht enkele flinke regen- en onweers buien veroorzaakt terwijl 'n zwak oceaanfront dat Schotland en Ier land binnendrong daar veel be wolking en wat lichte regen bracht. Buiten deze storingsgebie- den liepen de temperaturen op nieuw tot zomerse waarden op waarbij Spanje opnieuw de kroon spande met maxima tot 37 gra den. Een warme oostelijke stroming uit Rusland dieed ook in Finland het kwik nog tot 25 graden stij gen. Het zomerweer wordt nog ge continueerd doordat een gorde) van hoge luchtdruk welke zich van Scandinavië via onze omgeving tot aan de Azoren uitstrekt van geen wijken wil weten. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij warm weer Droog, zoonig en vrij warm weer met 'n tot matig toenemen de wind tussen-noordoost en .oost. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1