PROVINCIAAL NIEUWS Twee doden bij Hoogovens SIAMESE TWEELING OVERLEDEN VLUCHT VAN KONING K0NSTANTUN KRIJGT BETEKENIS Vertrouwen in de Rusk: Geen vredes onderhandelingen in partijprogram kolonels" vermindert met de dag Terneuzen Axel 9£SmÊËÈmm SpF if Dodelijk ongeval bij Hoogovens Silo met so jam"? doorgezakt in Amsterdam Breskens ai..JSL0Ë£5£a Hoek Lairtswaarde Othene - AGENDA "Handen-dag 25 atigasfaj DET VRIJE "ZEEUW Reddingsbrigade voor Oost Zeeuws-Vlaanderen in oprichting Op initiatief van de heren I. F. de Vries, chef-badmeester van het Terneuzense Scheldebadi en o.m. de heer H. de Lange van de Dow- onderwatersportvereniging werd in de kantine van het Zuidersport park een oriënterende bijeenkomst gehouden om te komen tot de op richting van een reddingsbrigade voor Oost Zeeuws-Vlaanderen. Reeds op deze eerste vergade ring waren 15 a 20 belangstellen den. Daar het de bedoeling is samen te werken met de reeds be staande (Dow) onderwatersport- c'.ub waren enkele leden hiervan eveneens aanwezig en daar men ook de E. H. B. O. er bij wil be trekken, was de heer J. Valckx uit Hulst (waar reeds een red dingsbrigade bestaat) tegenwoor dig, alsmede de Terneuzense arts, de beer H. J. van Herk. Diverse mogelijkheden tot sa menwerken werden besproken en men kwam tot de slotsom dat de Terneuzense E. H. B. O.-ploegen zullen worden verzocht hun mede werking te verlenen. Een moeilijk heid leverde de onderwatersport- vereniging op, omdat dit een on derdeel is van de Dow-personeels- vereniging. In dit geval werd dit ais een handicap gezien in verband met later aan te vragen gemeente lijke subsidies. Medegedeeld werd dat pogingen worden ondernomen om deze club „los te maken" van de personeelsvereniging, omdat er een grote belangstelling van bui tenaf voor de onderwatersport 'be staat. Tenslotte werd besloten een werkcomité op te richten (de naam voorlopig „bestuur" wenste men angstvallig te vermijden). Voorzit ter is de heer H. C. de Lange. De heren K. Mijnsbergen en A. van der Ruit bekleden de functie van secretaris en penningmeester en ook de heren J. Valckx (E. H. B. O. te Hulst), en I. F. de Vries hebben één adviserende functie, ïerwijl één van de jongeren die sterk vertegenwoordigd waren, de heer M. de Roo, er eveneens bij betrokken werd. De hoofdzetel zal in Terneuzen zijn gevestigd, maar het is de be doeling een zo sterk mogelijke vereniging, die zich specialiseert op het redden van drenkelingen, tot geheel Oost Zeeuws-Vlaande ren uit te breiden. Besloten werd. binnenkort op nieuw te vergaderen om zo spoe dig mogelijk tot een definitieve oprichting te komen. Keukenshow Het handelsbedrijf „Ter Doel" (P. C. Hooftstraat 10 in Terneu zen) houdt in de bovenzaal van hotel „Centraal", Markt, tot en met zaterdag a.s. een interessante show van moderne keukens. Wanneer men de verschillende modellen van nabij bekijkt, zal men spoedig tot de ontdekking komen, diat de fabrikanten er ter dege rekening mee hebben gehou den dat de keuken voor de huis vrouw misschien wel de belang rijkste plaats in huis is. In ieder geval slijt zij er dagelijks heel wat uren en dus is het van groot be lang dat zo'n keuken „van alle gemakken is voorzien". Dat be tekent dat men er heel veel en heel hoge eisen aan kan stellen. Het beste kan men dit ervaren door een kijkje te gaan nemen. Er is rekening gehouden met „brede", maar ook met „smalle" beurzen. Waarom zou iemand die niet zo heel veel kan besteden, niet even goed een moderne en comfortabele keuken mogen heb ben", zo redeneert men bij „Ter Doei"., -en voor elke keuken is er een passend model te maken. De show is zowel voor huismoeders (en -vaders) als voor aannemers van belang. Van 28 tot en 31 augustus is dezelfde show in „De vier Em mers" te Oostburg. V akbekwaamheid schilderen Te Bergen op Zoom slaagden voor het diploma vakbekrwaam- hieid schilderen: C. de Roo en R. A. Wieland te Terneuzen; G. Coome teZuid'dorpe; W. Caiessens, C. Hoebé en W. van Grembenghe te Axel; P. Simonse te Hoofdplaat en P. de Sutter te Oostburg. Reisvereniging „Vlieg uit" naar de Holterberg Onder leiding van mevr. Ver lindeMaandag ging een groep van 46 dames, leden van da Ter neuzense reisvereniging „Vlieg uit", naar de Holterberg. Al heel vroeg vertrok het gezelschap uit Terneuzen om tijdig in Den Bosch te zijn voor de koffie. In Arnhem werd gedineerd en vervolgens ging het verder naar Holterberg om o.m. het natuurhistorisch mu seum van Piet Bos te bekijken. De terugweg ging over Nijmegen met in Breda een rustpauze voor de koffietafel. Er was in Antwer pen nog een uurtje om te pauze ren. Tijdens het laatste gedeelte van de terugreis dankte mevr. Dooms-de Bock mevr. Verldnde voor de mooie en uitstekend ver zorgde reis. Badmeester Rombouts vertrekt De gedurende dit seizoen aan het Schelde-bad te Terneuzen ver bonden badmeester A. Rombouts zal met ingang van 15 september a.s. een gelijke funktie aanvaar den dn het zwembad van de fami liecamping „Familieland" te Hoogerheide. Vergadering gemeenteraad dinsdag 27 augustus De gemeenteraad van Axel komt dinsdagavond 27 augustus om 7 uur in openbare vergade ring bijeen. Aan de orde komen de volgende agendapunten: Onteigening poterbewaarplaats met erf aan de Johanastraat van de coöp. vereniging te Axel; wijziging raadsbesluit van 3 mei inzake ruiling van grond met de heer R. L. van Water schoot voor de reconstructie van de Zuidsingel; verkoop van percelen g'rond aan de Kanaalkade aan de heren J. G. Koekkoek en C. Dieleman; akkoordverklaring inzake in voering van het vak procestech niek aan de H.T.S. te Vlissingen; financiële medewerking voor de bouw van 38 woningen in plan-Oost; subsidie voor het comité mo torcross; subsidie aan de chr. zangver eniging „Asaf" voor uitvoering oratorium „Der Messias"; vaststellen verordening ter be vordering doorstroming huur ders van goedkope naar duur dere woningen; ontwerp gemeentebegroting '69 én het benoemen van twee com missies van onderzoek. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. B. en W. delen in antwoord op gestelde vragen het volgende mede: a. Aan de heer Oggel voor in voering van een eenzijdig parkeerverbod: Alvorens een parkeerverbod kan worden vastgesteld, moet zijn voldaan aan het criterium dat dte vrijheid van het verkeer door geparkeerde voertuigen wordt belemmerd. Bij het vast stellen van een parkeerverbod dient voor elke straat afzonder lijk te worden beoordeeld of dit motief aanwezig is. Wij zijn van mening dat er geen aanleiding bestaat een een zijdig parkeerverbod in te voe ren voor de bedoelde straten. 3T*> - - D f f. BIESBOSCH: Als gevolg van de Deltawerken zal nog dit jaar in de Biesbosch met zogeheten aan- passingswerken worden begon nen. O.a. zal men twaalf Jkreken in gaan dammen. Op de foto een overzicht uit de lucht van de Biesbosch zoals het er nu nog is. Dinsdagavond is op het hoog oventerrein in IJmuiden de 31- jarige heer A. J. M. B. uit Bus- $um, uitvoerder van de firma Smecon in die plaats, door een vallende giek dodelijk getroffen. De heer B. was nabij de tweede oxystaalfabriek bezig de giek van een mobiele kraan te demonte ren, De giek was gestreken en lag ten dele op een vrachtauto en stak er voor een groot stuk uit. Toen een aantal bevestigingspen- nen was uitgeslagen, viel bet bui ten de vrachtauto stekende ge deelte op de heer B„ die oip slag werd gedood. Woensdagmorgen zijn bij Hoog ovens in IJmuiden de 24-jarige H. S. Somers en de 23-iariee B. In het begin van de middag is gisteren de tweeling Van Dijk overleden, nadat zich in de loop van de ochtend complicaties had den voorgedaan. Prof. dr. H. K. A. Visser en dr. D. Vervat hebben woensdag middag meegedeeld dat het na dere onderzoek bij de tweeling had aangetoond, dat de aangebo ren afwijkingen van zeer ernsti ge aard waren en d'at een opera tieve behandeling uitgesloten J. Tavenier, bedden uit Amster dam en werkzaam bij de firma Robertson, door een ongeval om het leven gekomen. Zij waren in de in aanbouw zijnde tweede oxystaal-falbriek bezig met voor bereidende werkzaamheden voor het hijsen van grote wandplaten. Daartoe stonden ze in de giethal in een werkbak op 25 meter hoogte. Door onopgehelderde oorzaak zijn beiden uit de bak naar beneden gestort. Collega's zagen de mannen vallen. De slachtoffers, beiden ongehuwd, waren pp slag dood Woensdagmorgen rond kwart over acht is de middelste van de drie silo's van Cargill Soya In dustrie N.V. aan de Fosfaatweg op het schiereiland tussen Mer- ouriushaven en de Coenhaven in Amsterdam door onbekende oor zaak doorgezakt en scheef ko men te hangen- In de silo bevindt zich een 1000 ton sojameel. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan- De silo is in de richting van de weg gaan hellen en men kon nog niet zeggen of het gevaarte overeind zou blij ven. Desdlo stond ongeveer 15 pro cent uit zijn lood. De oorzaak van 't gebeuren is zogenaamde brug- vorming in de silo. Dit betekent dat het van boven in de silo ge storte meel niet tot de bodem zakt, maar enkele meters boven de bodem blijft hangen en samen- klontert tot 'n zogenaamde brug. Woensdagmorgen om kwart over acht is plotseling deze brug door gezakt, waardoor een hoeveelheid van rond de 700 ton sojameel en val van enkele meters maakte. De hierdoor vrijkomende krachten warpn wat te veel voor de silo die scheef kwam te hangen b. Aan de heer Oggei betreffen de bestemming voor de oude panden aan de Gentsevaart- straat: Bij de voorbereiding van stede- bouwkundige maatregelen voor de kom wordt gedacht aan een bestemming van de in de vraag bedoelde woningen, kantoren en winkels. Wij wijzen er echter op dat het nog slechts de voorbereiding van een structuurplan betreft, zodat het prematuur is thans reeds een definitieve bestemming aan deze gebouwen te geven. c. Vraag van de heer Oggel aan gaande voetgangersoversteek plaatsen. Uit gegevens van de A.N.W.B. blijkt, dat een voetgangersover steekplaats binnen de bebouwde kom eerst dan tot zijn recht komt, als 100 tot 400 voetgangers per uur oversteken en als het aantal motorvoertuigen in de te kruisen verkeersstroom 400 tot 600 per uur bedraagt. Herhaal delijk wijst de A.N.W.B. op het grote gevaar voor beide catego rieën weggebruikers, indien de verkeersintensiteit een voetgan gersoversteekplaats niet recht vaardigt. Gelet op het bovenstaande zijn wij van mening dat een voetgan gersoversteekplaats nabij de Beethovenstraat niet verant woord is. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij besluit van 6 augustus, '68 is de heer C. J. Cijsouw te Sas van Gent benoemd tot plaatsvervangend directeur van de vleeskeuringskring Axel. b. Bij besluit vas 13 augustus '68 is mej. M. P. Schippers te Ter neuzen benoemd tot onder wijzeres in tijdelijke dienst aan de Marijkeschool, ingaan de 19 augustus. Raadsvergadering op 26 augustus De gemeenteraad van Breskens vergadert op maandag 26 augus tus om half acht. Voorgesteld wordt wethouder P. Zegers als vertegenwoordiger aan te wijzen bij de Zegam. Het vormingscen trum „Hedenesse" te Cadzand krijgt subsidie vooy 1968 en wel 2 per inwoner per vormingsdag. De fa. De Kruijter en De Smit vragen financiële medewerking voor de bouw van een stalen kot ter. De bouwsom bedraagt ƒ230.000. B. en W. stellen voor een geldlening te garanderen. Voor de benoeming van een kleuterleidster hebben B. en W. een alfabetische voordracht op gemaakt, n.l. mej. M. Brands te Vlissingen, mej. M. Provoost te Papendreeht en mej. C. Punt te Philippine. Daar de rioolzuiveringsinstal latie te klein is geworden, is uit breiding noodzakelijk. Door een wijziging van de waterlozing door „Het Vrije van Sluis" moet een persleiding -naar de Wester- schelde worden gebracht. De kos ten worden geraamd op 720.000. Voorgesteld wordt de benodigde gelden beschikbaar te stellen, waarna een en ander kan worden uitgewerkt. De meerdere lasten moeten worden gevonden door 'n hogere rioolbelasting. Bewoners van het Spuiplein hebben zich tot de raad gewend met suggesties inzake plannen van rijkswaterstaat voor een oeververdediging in Breskens. Zij wiRen o.a. het trottoir aan de hui zenkant met twee tegels ver breden, de ventweg op de be staande breedte handhaven, de betonweg handhaven en de ten zuiden van de betonweg liggende groenstrook, rijwielpad en voet pad van een plaveisel voorzien, waardoor een brede strook ont staat voor parkeerplaats van auto's. Rijkswaterstaat wi] aan deze verlangens grotendeels tegemoet komen. De n.v. gebrs. Verduijn infor meert naar de voorwaarden voor de aankoop van een perceel grond, groot 60 X 25 meter. Uit het advies van de stedebouwkun- dige blijkt dat de Weijkmanlaan dan zou moeten worden afgeslo ten. Verwezenlijking van de uit breiding van de fabriek van Ver duijn met handhaving van de kleuterschool is niet haalbaar. Uitbreiding van de fabriek wordt nodig geacht. In verband hiermee wordt overwogen op een andere -riaats een kleuterschool te bou- Havenwedstrijd Zaterdag a.s. wordt in de ba- ven van Breskens de jaarlijkse b avenzwem wedstrijd gehouden. De wedstrijd wordt georganiseerd door de zwemvereniging Schel- destroom te Breskens. De aan vang is om half drie. In deze wed strijd die over een afstand van 1800 meter gaat, zullen diverse Zeeuwse zwemmers elkaar be kampen. Zeelten gelen Zondag organiseert de hengel sportvereniging ,.De Zeekrab" te Breskens van 13.45 tot 16.45 uur de traditionele internationale hengelwedstrijd. Als hoofdprij zen zijn beschikbaar vier vouw fietsen, een haardroogkap en di verse bekers. Voor deze wedstrijd gelden de regelen van de Westersohelde- federatie. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn de vorige week aangevoerd; 5634 kg exportgarnalen, 113 kg peller-garnalen, 779 kg schar, 3333 kg schol, 18.474 kg tong, 1 kg kreeft. 1120 kg tarbot, 67 kg tarbot, 824 kg gul, 189 kg rog, (Adv.) lUl Water, zon, 'fl briesje, hengel, aas, boterhammen en... 'nfles Franka. Goed bekeken van Herman's moeder. Ze weet dat Franka-dieèchtedruivenlinionade,zo lekker ep gezond is. 1085 kg poon, 25 kg makree), 441 kg haai, 18 kg kommeraal, 42 kg wulken, 62 kg tongschar, 12 kg onverkochte bot, 393 kg onver kochte schol en 53 kg onverkoch te gul. Zaterdag feestelijke bijeenkomst school Knol Bestuur en personeel van de chr. school te Hoek/Knol zijn er in geslaagd met medewerking van het gemeentebestuur het nieuwe cursusjaar met nieuw meubilair te beginnen, ook voor de personeelskamer. Het bestuur van de school no digt belangstellenden uit een kijkje te komen nemen op zater dag 24 augustus a.s., 's middags om 3 uur. De heer L. M. Jansen, voorzitter van het schoolbestuur, zal dan de gerestaureerde hoof- deniwoning aan de bewoners over dragen. Daarna is de school aan dragen Daarna is de schooi aan de beurt, waar in de leslokalen de nieuwe meubelen staan. Ook de nieuwe moderne taalmethode zal te zien zijn. evenals het meu bilair, gefinancierd door de ge meente Hoek. In het handenarbeidlokaal wordt een kleine tentoonstellirig gehouden van veldboeketten. De bezoekers zullen als jury optre den. Het schoolbestuur is de gemeen te uiteraard erkentelijk voor alle steun, maar er blijven nog wen sen. Omdat er een klein aantal kinderen is, zijn de kosten voor verwarming en verlichting haar verhouding erg hoog. Daarom houdt het bestuur zich aanbevo len voor een éénmalige gift. Er is namelijk materiaal nodig voor aardrijkskunde en voorts ge kleurd tekenpapier, verf, scharen, materiaal voor handwerken. In dien mogelijk wil men ook een bandrecorder aanschaffen, die heel nuttig is voor lees-, taal- en zangonderwijs. Er is al een flinke gift toegezegd. Men hoopt met veler hulp de zaak rond te krij gen onder het motto: Het is voor de kinderen. Vrachtauto reed woning binnen Gistermiddag om 2 uur is te Lamswaarde een vrachtauto met aanhangwagen van de firma De Schepper uit Stoppeldijk in de woning van de familie Cornelis- sens terechtgekomen. Het onge luk gebeurde toen de chauffeur van de wagen, A. v. G., plotse ling moest afremmen voor een tegenligger van zijn baas, even eens een vrachtauto met aan hangwagen, die met 20 ton graan naar de C.H.V, reed. De voorgevel die pas een week geleden was vernieuwd, werd geheel vernield en in de kamer werd een grote ravage aange richt. Er waren geen personlijke ongelukken. Kaartavond Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 35 spelers deel. De uitslag was als volgt: 1. J. Dieleman (Hoek); 2. Iz. de Jonge Jz; 3. M. de Bruijne; 4. Velleman; 5. Iz. de Jonge Pz.; 6. H. Zegers; 7. A. Hamelink; 8. Vanaf HEDEN t/m ZATERDAG 24 AUGUSTUS Terneuzen: Hotel „Centraal", Markt, van 13 tot 21 uur: Gro te keukenshow door Handels-, bedrijf „Ter Doel". ROME: Prinses Irene en haar echtgenoot prins Charles gefoto~ grafeerd op het vliegveld van Rome op weg naar Madrid. Het paar heeft de laatste tijd doorge bracht bij de koninklijke familie in Porto Er cole. 11 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft voor de programmacom missie van de democratische partij gezegd dat zij zich niet moet inlaten met de vredesbe sprekingen in Parijs. Het is ver keerd in een programma dat voor vier jaar moet dienen, de inhoud en de vorm te bepalen van een overeenstemming die de V. S. met Hanoi hopen te be reiken. Het is" eveneens ver keerd in dat programma de stra tegie aan te duiden, waarmee de onderhandelingen moeten wor den gevoerd, aldus Rusk. Hij zei dat duidelijk moet wor den gemaakt, dat het doei van de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam een snelle en eervolle vrede is, die de bevolking van Azië in staat zal stellen in vrij heid te leven. Rusk viel de se natoren McCarty en McGovern aan, die verzocht hadden in het partijprogramma onmiddellijke stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam en de vorming van een coalitieregering met communisten in Saigon op te nemen. De mislukte bomaanslag op de Griekse premier George Papado- poulos is, voor zover naar buiten is uitgelekt, de eerste verzetsac tie tegen het bewind van de kolo nels. Die hebben hun uiterste best gedaan de critici de mond te snoeren door te wijzen op de orde die ze hebben gebracht in het land en waarover de bevolking erg blij zou zijn. De Grieken zouden de kolonels dankbaar zijn dat ze een eind hebben gemaakt aan de chaos en ze zouden terwille daarvan met genoegen voor een tijdje willen afzien van het democratische po litieke bedrijf. De geloofwaardig heid van deze voorstelling van za ken was al nooit groot, maar de bomaanslag heeft er helemaal een eind aangemaakt. NIET ZO ZEKER MEER Opzien baart ook de lange lijst van gearresteerden. Daaronder zijn vrij veel (ook hooggeplaat ste) officieren, hetgeen erop kan duiden dat de kolonels lang niet meer zo zeker zijn van steun. En dat terwijl ze eerst de strijdkrach ten grondig hadden gezuiverd Vermoedelijk speelt toch wel mee, dat voor menige officier de eed van trouw aan koning Kon- stantijn zwaar weegt. Toen deze het land verliet en zich distan- cieerde van de kolonels, moet voor menige Griekse officier de basis zijn weggevallen van het militaire regime. STADHOUDER Het is ook opmerkelijk dat de kolonels zich in allerlei bochten hebben gewrongen om door mid del van een soort stadhouder de schijn op te houden van een nor maal functioneren van de monar chie. Ze hebben er geen moment, aan gedacht, zoals in de rede zou hebben gelegen, de uitgeweken koning van zijn troon vervallen te verklaren of hem op een ande re manier van het koningschap te beroven. Ten tijde van Konstantijns vlucht leek het, of zijn mislukte poging' tot een tegenactie in alle opzichten mislukt was. Nu lijkt het of Konstantijns optreden wel degelijk effect sorteert, zij het dat enig geduld daarbij geboden is. Zijn ballingschap heeft in elk ge val zijn reputatie onder de Grie ken niet geschaad. En het gerin ge aanzien van de huidige mili taire kliek vermindert nog zien derogen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3