Alle mogelijke maatregelen om voedsel naar Biafra te brengen Mortiergranaten op basis Ka Toem RADIO DE K0CK Onderzoek naar komplot tegen Humphrey en McCarthy HET WEER Rode Kruis Gerieve: WOENSDAG 21 AUGUSTUS 196S 21e jaargang No. 5267 veroorzaakte ramp op Celebes Rampzalig Fulbright: Vietnam neutraliseren Weerbericht Hoogwater Zon* en Maanstanden Franse hulpgoederen In Biafra Hulp gaat voort 78 vluchten Biafraans vliegveld gebombardeerd Aardschok Zware Vietconq-verliezen bij aanvallen op Tay JSinh Ondergrondse gangen «Johnson; „De volgende stap is aan Hanoi" Slag om Aba MAROKKAAN BEKENT MOORD OP 72-JARIGE WEDUWE Massamoord op lbo's TOESTAND EISENHOWER BLIJFT KRITIEK ftsaak, by abenasaieat; TERSÏU2JEÏ bbfaeteur-Hoofdredaeteur: I. van ds Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8,per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firrtta P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; mïfflrmum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Kruis. Het vliegveld is beschadigd, zo meldt radio-Biafra. Waar het vliegveld precies ligt, is niet be kendgemaakt. Noordstraat 107 - Tel. OUSO-4233 De westkust van Celebes t.er hoogte van de stad Donggala is op 15 augustus getroffen door een hevige aardbeving, die aan 200 mensen het leven heeft gekost, aldus het Indonesische ministe rie van sociale zaken. De aardbeving veroorzaakte «eer grote vloedgolven, waardoor het dorp Tarotooe werd wegge spoeld. Het ministerie heeft nog geen gedetailleerde gegevens ont vangen. over de omvang van de achaide. Donggala ligt aan de westkust van Celebes, ruim 1.400 kilame- htf tan noordien van Djakarta en 1,600 kilometer ten zuiden van de Philippijnse hoofdstad Manil la, waar op 10 augustus 306 men- spit bij een aardbeving omkwa men. Celebes is in de afgelopen drie Jaar tweemaal dtoor ernstige aardschokken getroffen. In ja nuari 1965 wenden1 63 bewoners vjan een eiland tussen Celebes en de Mol'ukken gedood bij een aardbeving en een daarmee ge paard gaande vloedgolf. In april vorig jaar werd de 'stad Marjene in Zuid-Celebes door een aardschok getroffen, die «mge slachtoffers eiste. De Ainerikaanse federale re cherche en de geheime dienst on derzoeken berichten over 'n kom plot tegen het leven der belang rijkste kanshebbers op de demo cratische kandidatuur, vice-pre sident Hubert Humphrey en se nator Eugene McCarthy. Volgens de „Chicago Tribune*1, die dit meldt, zouden beide man nen volgende week op de demo cratische partijconventie in Chi cago vermoord moeten worden. Het komplot zou beraamd zijn door een honderdtal neger-extre misten en leden van de onder wereld van Chicago. De Ameri kaanse minister van justitie heeft een grondig onderzoek naar het vermeende komplot gelast, aldus de „Chicago Tribune". ZONNIGE PERIODEN Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven Duitsland en een depressie ten zuiden van Inland is een zuidwestelijke 5 -"uing tot stand gekomen Tn ^.stroming trok dinsdag een zwèk front over ons land naar hét oosten weg. Er vielen op ver scheidene plaatsen buien, maar de regenhoeveelheden waren aanmerkelijk minder dan vorige week. Intussen is een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden gekomen. Deze verplaatst zich in oostelijke richting naar ons land en zal vandaag een overheersende in vloed op het weer uitoefenen. Er zijn dan ook meer zonnige perioden mogelijk terwijl de kans op een bui kleiner wordt. Bij een matige wind tussen zuid en west zullen de middagtempe- raturen waarden bereiken van 19 graden aan zee tot omstreeks 23 graden in het binnenland. doen waarvoor onze mannen de prijs moeten betalen". President Johnson zei dit maandagavond in een rede, die hij hield op een bijeenkomst van oudstrijders in Detroit. Hij ver klaarde tot 20 januari a.s., de datum waarop hij zijn bevoegd heden aan zijn opvolger over draagt, alles in het werk te zul len stellen om het conflict in Vietnam op eerzame wijze te re gelen. „Ik ben er zeker van, dat vre de, mogelijk is en dat hij ëèrzaam zal zijn wanneer wy standvastig blijven. Ik weet dit, omdat de vijand niet in staat is een mili taire overwinning te behalen, omdat de Zuidvietnamezen iede re dag politiek, militair en mo reel sterker worden en omdat ik vertrouwen heb in Amerika", aldus de president. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zijn opvolger de door hem gevolgde Vietnam-politiek zal steunen, wanneer hij eenmaal de verantwoordelijkheid draagt en beschikt over alle informaties. Volgens Johnson is de oorlog die I nu in Vietnam wordt gevoerd, het scharnier waar het lot van Azië aan hangt en zou het ramp zalig zijn zowel voor de Ver enigde Staten ais de gehele we reld, wanneer het Amerikaanse volk Vietnam in de steek zou laten. De democratische voorzitter van de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse zaken, senator Fulbright, heeft dinsdag voorgesteld onmiddellijk de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken, in Saigon een coalitie regering te vormen en geheel Vietnam te neutraliseren. Vol gens hem zou het ook zeer wen selijk zijn, als geheel zuidoost- Azië wordt geneutraliseerd, Fulbright noemde president medegedeeld door het K.N.M.I. fa De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hiej en daar een bui. Meest mati ge wind tussen zuid en zuidwest en iets warmer dan dinsdag. WOENSDAG 21 AUGUSTUS .vm. n.m. Cadzand 11.52 12.12 Breskens 12.17 12.37 Terneuzen 12.53 1.13 Hansweert 1.32 1.52 Walsoorden 1.36 1.56 DONDERDAG 22 AUGUSTUS Cadzand 0.19 12.50 Breskens 0.44 1.15 Terneuzen 1.20 1.51 Hansweert 1.59 2.30 Walsoorden 2.03 2.34 ZON MAAN op onder op onder aug. 21 5.33 7.51 1.47 722 22 5.35 7.49 3.04 743 23 5.37 7.47 4.26 7.59 24 5.39 7.44 5.48 8.12 Johnson een eerlijk en fatsoen lijk man. De president leidt ech ter volgens hem een land dat op arrogante wijze zijn macht ge bruikt en dat ten onrechte de situatie in Vietnam vergelijkt met de toestand onder Hitier. „Het is nu duidelijk dat de Ame rikaanse interventie in Vietnam het resultaat is geweest van ernstige vergissingen, die te goeder trouw zijn begaan", al dus de senator. De democratische partij moest erkennen dat het in Vietnam voornamelijk een bur geroorlog is. die geen recht streekse bedreiging voor de Ame rikaanse veiligheid inhoudt. Er is niets veranderd in het standpunt dat zaterdag door het internationale Rode-Kruiscomité in Genève werd weergegeven in een verklaring. De berichten als zou bet internationale comité afzien van hulpverlening aan de Biafraan- se slachtoffers van de oorlog in oostelijk Nigeria, door een lucht brug te openen, komen niet van het comité. Het internationale co mité zal samen met andere hulp organisaties de verantwoordelijk heid op zich nemen voor alle mo gelijke maatregelen om voedsel naar de Biafranen te-brengen.-Daar toe behoort ook het overdag door <ie lucht vervoeren van voedsel. Dit deelde dinsdag de president directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Em- den mee, die dit van het interna tionale comité in Genève vernam. Hij voegde eraan toe te hebben vernomen, dat het internationale Rode-Kruiscomité bij zijn verkla ring van zaterdagmorgen blijft en dat sindsdien geen nader commen taar is of wordt verstrekt. Het be richt uit de omgeving van het co mité, dat het Rode Kruis niet van plan is de Nigeriaanse blokkade te doorbreken, zou volgens de heer Van Emden niet van het interna tionale Rode-Kruiscomité afkom stig zijn, terwijl het comité in zijn voorgenomen hulpverlening aan de Biafranen niet .een doorbreken van een blokkade ziet, De eerste zendingen hulpgoede ren van het Franse Rode Kruis hebben Biafra bereikt, zo is dins dagmiddag in Parijs bekendge maakt. Dit geschiedde langs an dere wegen dan die van het inter nationale Rode Kruis. De transpor ten gaan in toenemend tempo door, zo werd hieraan toegevoegd. De eerste partij hulpgoederen voor Biafra, verzonden door het Franse Rode Kruis bestaat uit le vensmiddelen en medicamenten, aldus een mededeling van het hoofdkantoor. Dinsdag zijn opnieuw 17 ton melk van het vliegveld Bourget verzonden. Men schat dat in Ga bon 40 ton levensmiddelen en me dicamenten ligt opgeslagen voor vervoed naar Biafra. Het Franse Rode Kruis zal het vervoer per Bohte vliegtuigen verrichten. Het schijnt dat Nigeria onder druk van de voormalige Frans- Afrikaanse landen deze actie toe- ftaat. De directeur van ahet diaconale werk der evangelische kerk in Duitsland, Ludwig Geissel, heeft dinsdag in Stuttgart verklaard dat de hulpverlening van zijn organi satie aan Biafra van het eiland Sao Tome wordt voortgezet. Hij sprak daarmee geruchten tegen dat de vluchten zouden worden gestaakt. Wanneer de vliegtuigen niet meer in Biafra kunnen lan den, zullen de levensmiddelen worden gedropt. De grootste hin dernis voor het vliegen op Biafra is niet het afweergeschut, maar de regentijd waardoor vaak vluchten worden afgelast, aldus Geissel. Tot nu toe hebben de diaconale organisatie Caritas 78 vluchten georganiseerd die alle in Biafra zijn aangekomen. In de komende dagen zal de luchtbrug met twaalf vliegtuigen in plaats van met vijf worden onderhouden. Als onder deel van een nieuw hulpprogram ma van de diaconale organisatie zullen 40 artsen en meer dan 1500 verpleegsters aan het werk gaan. Het voedselprogramma moet in combinatie met een verwachte goede oogst in Biafra, resulteren in een dagelijkse warme maaltijd in de vluchtelingenkampen en in de dorpen. Sinds het begin van de hulpacties in maart heeft het dia conale werk, omgerekend, rqnd 6,5 miljoen uitgegeven. De Deense christelijke hulporga nisatie heeft per vliegtuig medi sche uitrusting naar Nigeria ge zonden. Het is de bedoeling dat deze door artsen van verschillende nationaliteiten worden gebruikt. De Nigeriaanse minister van voorlichting, Enahoro, heeft dins dag in Londen een gesprek over de vluchtelingenhulp gehad met de Britse minister voor gemenebest zaken lord Shepherd. Men had na dit gesprek de indruk, dat Nigeria misschien spoedig bereid zal zijn hulpgoederen per vliegtuig naar Biafra te laten gaan. Men hoopt dat er binnen enkele dagen over eenstemming over een te volgen route zal zijn. Vier federale afgevaardigden zijn dinsdag uit Lagos naar Addis Abeba teruggekeerd voor nieuwe besprekingen over de hulpverle ning. Zij hebben overleg met hun regering gepleegd over een voor stel van de Ethiopische keizer Haile Selassie. Nigeriaanse federale vliegtuigen hebben een Biafraans vliegveld gebombardeerd, dat bestemd is voor de hulpacties van het Rode OSLO: Kroonprins Iiarald van Noorwegen en zijn verloofde Sonja Haraldsen bekijken hier een boek met reprodukties van schilderijen. De originele schilde rijen zullen het paar worden aan geboden uit naam van de leden van de Noorse nationale verga dering op hun trouwdag. Rechts de president van de vergadering, Bernt Ingvaldsen. ,:J s - rit'-L J Noordvietnamese en vietcong- eenlieden hebben maandagavond hun aanvallen op Amerikaanse en Zuidvietnamese posities ten noorden van Saigon en in de twee noordelijke provincies van Zuid-Vietnam hervat. Zij voer den een hevige beschieting met mortieren uit op drie militaire kampementen en lanceerden nieuwe aanvallen in de buurt van Tay Ninh. Hoe-é was opnieuw het doelwit van mortiervuur van de vietcong. De belangrijkste aanval vond plaats op een Ame rikaanse basis in Ka Toem, en kele kilometers ten noorden van Tay Ninh. De Vietcong schoot honderden mortiergranaten af op het kamp, dat sinds zondag onder vuur ligt. Bij Cam Cox ten zuiden van de gedemilitariseerde zone be schoten Noordvietnamezen Ame rikaanse marinierseenheden met raketten. De Amerikanen wier pen artillerie, hëfschroefvlieg- tuigen en jachtbommenwerpers in de strijd. Toen de Noordviet namezen de aanval afbraken, waren volgens opgaven van Amerikaanse zijde drie-en-veer tig man gesneuveld, waarvan veertig aan Noordvietnamese kant. Bij Danang, op enkele kilo meters van de Amerikaanse ba sis, ontdekte een patrouille een netwerk van ondergrondse gan gen van de vietcong. Na een kort gevecht trokken de vietcong- strijders zich terug met achter lating van zeven doden. De pa trouille maakte twaalf krijgsge vangenen. Amerikaanse bommenwerpers deden opnieuw aanvallen op Noord-Vietnam. Zij bestookten ten noorden van de gedemilita riseerde zone troepenconcentra ties, artillerie- en luchtafweer- stellingen. De strijd om Tay Ninh heeft volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder de tegen stander tot dusver meer dan 400 man gekost. Maandag sneuvelden daav ruim honderd vietcong- strijders. De Amerikanen verlo ren veertien man. „De Verenigde 'Staten hebben met het beperken van de bom bardementen eén redelijk aan bod gedaan. Dit is nog niet aan genomen. Mijn regering is niet van plan nogmaals een stap voor waarts te zetten zolang zij geen reden heeft om aan te nemen, dat de vijand serieus aan een de-escalatie wil beginnen én maatregelen ten behoeve van de vrede wil nemen. Wij zijn bereid risico's te aanvaarden, maar niet om onvoorzichtige stappen te TERNEUZEN Op ruim 20 km ten zuiden van Aba hebben Biafraanse eenheden een tegenaanval ondernomen te gen de oprukkende federale Nige riaanse troepen. De strijd zou hoog zijn opge laaid en de Biafranen zouden een wanhopige pogjng doen om de fe derale opmars, waardoor Aba, een Biafraans bestuurs- en handels centrum, wordt bedreigd, tegen te houden. In Aba hebben militairen erop gewezen dat het militaire verzet tegen het federale leger be duidend zwakker zou worden, als de slag bij Aba op een nederlaag voor de Biafranen zou uitlopen. Ook de toestand van de vluchte lingen in Biafra zou dan slechter worden. Zoals gemeld zouden de federale troepen enkele dagen geleden de strategisch belangrijke rivier de Imo zijn overgestoken voor een offensief dat wel eens het laatste en beslissende zou kunnen zijn in de burgeroorlog. De moord op de 72-jarige we duwe G. Verstappen1Hendriks in Mill in Noord-Brabant, die in de nacht van 12 on 13 augustus is gepleegd, is opgeftst. Na een verhoor van bijna een week heeft de 21-jarige Marok kaan Ben Abdella Mohaimmed M. dinsdagmorgen om tien uur be kend de vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht. De dader, die zijn bekentenis heeft afgelegd in de verhoorkamer van de rijkspolitie in Mill, zal over enkele dagen worden overge bracht naar het huis van bewa ring in Den Bosch. Nigeriaanse federale militairen zouden vrijdag en zaterdag twee Biafraanse dorpen met samen meer dan 2000 bewoners van de Ibo-stam dichtbij) Aba hebben uit gemoord. Dit is medegedeeld door personen die aan de slachting zijn ontsnapt en die Aba hebben kun nen bereiken. De toestand van de 77-jarige oud-president van de Ver. Staten Dwight D. Eisenhower blijft kri tiek. Dit is meegedeeld in een me disch bulletin van het Walter Reed hospitaal in Washington. NEW YORK: In gestrekte draf rent de Amerikaanse vice-presi dent Hubert Humphrey, in ge zelschap van zijn persoonlijke arts, dr. Edgar Norman, over het vliegveld van New York om. het vliegtuig naar Boston te halen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1