PROVINCIAAL NIEUWS u Egyptisch lijnvliegtuig verongelukt: 41 slachtoffers JUBILEUMFEEST VISSERIJVERENIGING BRESKENS Gedeputeerde Van Poelje hees wimpel op winnend schip BOSCH OPTIE Wateroverlast en verzakkingen in Dordrecht en Papendrecht DETVRIjrZËËÜW Terneuzen Aardenburg Breskens Hulst Küoosterzande Middelburg Oostburg Serooskerke Sluis Golf vari verkeers ongelukken in Italië Branden op Corsica De voorzitter van Zevibel Nog andere belangen Demonstratie Rassenfncldenf in Florida Bom ontploft in Miami STMHQt|T9ra'ffisaag ZO augustus 1968; Blikseminslag Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf sloeg de bliksem in de gemeenschappelijke schoorsteen van de woningen van de heren Paap en Ribben® in de Willem Andriessenlaan. In de woning van de heer Rib bens werd tevens de elektrische leiding vernield, terwijl in de wo ning van de heer v. d. Heuvel een radio en een lamp het begaven. Wegverzakking Tengevolge van de hevige re genval van zaterdag had op het rijwielpad nabij Driewegen een verzakking plaats. Toen 's avonds om 9 uur de heer V., wonende te Driewegen, met zijn bromfiets naar huis reed, kwam hij er met zijn voorwiel in, waardoor hij kwam te vallen. Dokter Bauwens constateerde een hoofdwond en een hersenschudding en liet V, naar het Juliana-ziekenhuis ver voeren. Zware schade bij aanrijding Zaterdagmorgen om half acht kwamen een personenauto, be stuurd door J. B. uit Terneuzen, en een bestelauto bestuurd door de eveneens in Terneuzen wo nende B. F. H., op het kruispunt Donze Visserstraatie Verbin dingsstraat met elkaar in botsing, waardoor zware materiële scha de ontstond. Eén der auto's was total-loss. Aanbesteding remise aan de Industrieweg De bouw van een nieuwe remise voor de gemeente Ter neuzen aan de Industrieweg werd vrijdag aanbesteed. Er kwamen tien inschrijvingen bin nen. De remise zal verrijzen op het terrein van openbare wer ken. Van hoog tot laag werd als volgt ingeschreven: firma De Ruijsscher, Hoofdplaat ƒ253.800; aannemingsbedrijf Leenhouts te Sluis ƒ248.300; firma Goossen en Zn te Walsoorden ƒ246.700; gebr. Herrewegh te Lamswaarde ƒ242.540; N.V, Hamelink te Terneuzen ƒ239.400; firma Van Kerckhoven en Zn te Klooster- zande 234.700; firma Krieck- haert te Hengstdijk ƒ230.000; gebr. De Bruijne te Terneuzen 227.550; firma gebr. Van dei- Poel te Terneuzen ƒ226.600; fir ma gebr. Simons te Terneuzen 214.900. Tweede Vliegende Hollandertocht op 24 augustus Voor de tweede maal organi seert het Terneuzense wandel- comité op zaterdag 24 augustus a.s. de „Vliegende Hollander"- wandeltocht over afstanden van 10, 15, 25 en 40 km. De tochten beginnen aan het Zuidersport park (hoofdveid) en de deelne- .rners starten om 14 uur, behalve voor de 40 km-tocht, die even eens van het hoofdveid van start gaan, maar reeds 's morgens om .10 uur begint. De deelnemers hieraan worden in de middag te gen 5 a 6 uur terugverwacht. Voor deze monsterwandeling, die tot in Sas van Gent loopt, waar minimaal een half uur rust wordt gehouden, heeft zich reeds een aantal deelnemers opgege ven. „Zo'n wandeling is niet voor iedereen weggelegd", zo vertelde de heer M. J. Nijssen, de voorzit ter van het Terneuzense wandel- comité, dat werkt onder auspi ciën van de Zeeuwse wandel sportbond. Verleden jaar waren er bijna 500 deelnemers en nu worden er 700 a 800 verwacht. Ds routes lo pen hoofdzakelijk via de kanaal- werken. Bij de start zal ook de Terneu- zense harmonie aanwezig zijn. De drumband en de majorettes lo pen de 5 km*tocht mee. Atletiekwedstrijden De tweedaagse jeugd-atletiek- wedstrijden te Terneuzen hebben goede sport te zien gegeven. Het aantal deelnemers bleef even aan de lage kant. Bij de jongens in de afd. C. bleef Joop Dieleman van Schel- desport in de achtkamp zijn club genoot Hans Moens de baas. In B. won Piet Crince van Nico' Spren kels, beiden van Seheldesport. Cora Hofman van Seheldesport won bij de B-meisjes drie van de vier nummers. Joop Dieleman kwam bij de C.- jongens bij het verspringen met een afstand van 5,82 m. uitste kend voor de dag. Ook Piet Crin ce leverde met zijn 6,27 een goede prestatie. Cora Hofman maakte op de 60 m. horden een goede tijd, n.l. 9.5 sec. De winnaars van de diverse on derdelen mogen op 28 en 29 sept. a.s. naar de landelijke meer kampfinales te Delft. Druk bezoek aan zwembad Gedurende de maand juli 1968 werd het gemeentelijk zwembad te Aardenburg bezocht door ruim .17.700 betalende baders. Nederlands jacht leidt in Kwart ton-Cup Het Nederlandse jacht „Piranha II" heeft zondagmiddag in de de eerste race van de wedstrijd om de kwart ton-cup gewonnen. Eigenlijk was hat de tweede race want zaterdag- waren de 13 deelnemers uit. zeven landen reeds gestart voor 'n zeezeilwed strijd van 20 mijl bij windtoaebt 6 a 7 en holle zee. De zuidwesten wind blies recht tegen het af gaande tij in en daardoor bleken de te kleine merktekens moeilijk te vinden. De gehele vloot rond de dan ook dg verkeerde groene wrakton. Na afloop werd de race ongeldig verklaard. Zondag was de wind minder, windkracht 5. Op de Schelde oos telijk van de lijn Breskens Vlissingen was een olympische baan van 13,9 mijl uitgezet. Het Franse jacht „Ecume de Mer" kwam als eerste uit het eerste kruisrak gevolgd door de Belgen Dar Baroud en Blauwvoet en de Prianna II, die zaterdag had ge wonnen. In het daaropvolgende spin akerrak liep Ecume de Mer her haaldelijk uit het roer en Dar Ba roud vergiste zich in de stroom. Toen werd duidelijk dat de strijd zou worden beslist tussen Blauw voet en de Piranha II. Het Neder landse jacht ging de Belg aan de wind voorbij en kon de voor sprong vergroten. De uitslag van deze eerste race luidde: 1. Piranha II (H. Kortekaas, Nederland): 2. Blauwvoet (U. Ballon, België); 3. Ecume de Mer (j. M. Finot, Frankrijk); 4. Merl.e of Malham (J. H. Iilling- worth, Engeland); 5. Agena II (P. Wolff, Frankrijk). Geen visserijfeesten, maar toch feest Bij de viering van het 50-jarig bestaan van de visserijvereniging „Ons Belang" heeft het bestuur gerecipieerd in de vismijn. Na mens het gemeentebestuur bood burgemeester Eekhout, die te vens erevoorzitter van de vereni ging is, een windklok aan. Ook deelde hij mede dat de goedkeu ring is ontvangen voor de bouw van enkèle koelcellen in de vis mijn. De windklpk za] in overleg met de vissers op een nader te be palen plaats worden aangebracht. Op de receptie waren voorts vertegenwoordigd de Arnemui- dense vissersvereniging; de heer Noordwijk voor de scheepvaart inspectie en mevr. Poissonnier-de Doelder namens de bejaarden. Drie mijnenvegers hadden lig plaats gekozen in de haven. De veteranen van Breskens en Arnemuiden speelden een voet balwedstrijd welke door Bres kens werd gewonnen met 40. In de avonduren was er voor de jeugd een lampionoptocht. Vergezeld van de muziekvereni ging „Uit het Volk voor het Volk" trok men door het doi-p. Tot slot van de avond gaf de muziekvereniging een taptoe ten beste Internationale sportdag In Hulst bloeide de folklore weer op met de Reinaert-stoet, Het was verscheidene jaren gele den dat deze folkloristische op tocht door de Hulsterse straten trok. De stoet trok verscheidene duizenden bezoekers en er is goe de hoop op voortzetting van deze gebeurtenis. Een Zeeuwse hockey-selectae speelde tegen Racing Mechelen en behaalde een mooi resultaat door gelijk te spelen (33). Het plan was dat een Zeeuwse voetbal-selectie tegen de voetbal club St. Niklaas uit België zou spelen, maar het werd een ploeg van Hulst, versterkt met R. Lam bert van Vogelwaarde en Akker mans uit Weert. We zagen een sterker St Ni klaas, dat stuitte op een stug ver dedigend Hulst. In de 2de helft werd T. Vlassenrood vervangen door F. Bakker van de Terneu zense Boys. We kregen eenzelfde spelbeeld maar de Hulsterse defensie, met doelman De Vos als uitblinker, hield het doel schoon. Na 25 min. volgde een prachtige dieptepass en Roos scoorde (01). Acht mi nuten tater maakte Vleeshouwer er 02 van door na uitlopen van doelman De Vos de bal in eigen doe) te trappen. Over de Westerschelde Zondagmiddag is de badmees ter uit Kloosteirzande, de 30-jari- ge heer P. Söhoones, op één van de gevaarlijkste punten de Wes terschelde overgezwommen. Om 15.20 uur ging hij even bezijden de haven van Walsoorden te wa ter en bereikte om 16.47 uur Waarde. Hij had een afstand van acht km in uitsluitend schoolslag afgelegd. Het gevaarlijkste mo ment van deze oversteek was na tuurlijk toen de heer Schoones de vaarroute van de grote sche pen moest passeren. Er voeren op dat ogenblik vrij veel zeeschepen naar Antwerpen. De stroom dwong hem bovendien in een wijde boog te zwemmen. Enkele supporters voeren in het jacht „Bacchus" van de heer J. Menu uit Kloosterzande met hem mee. Aan de overkant werd de zwem mer opgewacht door een klein aantal supporters die met een grote, uit veldbloemen gemaakte krans gereed stonden om hem te huldigen. De weersomstandighe den waren voor een dergelijke onderneming allesbehalve gun stig. Er stond windkracht 5 en de golven waren bijna 1 meter hoog. 's Avonds was het feest op Kloos- terzande. Nederlands—Belgisch overleg Op donderdag 12 september zul len in het provinciehuis te Mid delburg besprekingen worden ge voerd tussen minister Bakker van verkeer en waterstaat en zijn Belgische ambtgenoot van open bare werken, minister J. de Sae- ger. Dit gesprek had al eerder op het programma gestaan, maar is door de kabinetscrisis in Beigië vertraagd. Men neemt aan dat de havembelanigen van Antwer pen en Gent aan de orde zullen worden gesteld, zoals het Baal- hoek-kanaal, de bevaarheid van de Schelde en grote sluizen te Terneuzen die Gent bereikbaar moeten maken voor schepen tot 100.000 ton. Verder zal er worden gespro ken over de pijpleiding van Rot terdam naar Antwerpen en over diverse grensaangelegenheden. Of in het kader van dit overleg ook de vaste oeververbinding op de agenda zou worden geplaatst, kon men nog niet zeggen. Het ligt in de bedoeling dat de bewindslieden vergezeld van hun deskundigen daags tevoren een bezoek zullen brengen aan enige Deltawerken en aan de toekom stige ScheldeRijnverbinding. Tractorbestuurder aan verwondingen overleden In het ziekenhuis te Oostburg is zaterdag de 48-jarige A. I. Becu uit Groede overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval dat vrijdagavond plaats vond op rijksweg 58, de verkeersweg van Breskens naar Schoondijke. De heer B. reed met zijn tractor met aanhangwagen en werd aan gereden door een combinatie, be stuurd door W. den E. uit Axel. Het ongeluk ontstond na een mis lukte passeermanoeuvre, waar door de combinatie in botsing kwam met de tractor. Deze kan telde en B. werd van de tractor geslingerd. Dokter Jansen uit Groede liet B., die Tevensgevaarlijk werd ge wond, naar het Oostburgse zie kenhuis overbrengen, waar het slachtoffer zaterdag overleed. De tractor liep zware schade op en is later weggesleept. Aanbesteding Het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft aanbesteed het aan brengen van een gewalste funde ring op een gedeelte van de weg TerneuzenHoofdplaatBres kens en wei op het wegvak Num mer EénBreskens. De hoogste inschrijver was de firma P. Mollet en Zn te Hoofd plaat met 339.000 Laagste in schrijver was fa. K. T. den Oude te Biervliet voor ƒ296.045. Bliksem in boerderij Zondagavond is de bliksem in geslagen in een boerderij te Se rooskerke op Walcheren, De schuur met hooi van landbouwer P. de Visser brandde geheel af. Het woonhuis kon gespaard blij ven. De schuur was verzekerd. Aanrijding Op de Sint Annaweg werd een overstekende voetganger van En gelse nationaliteit aangereden door een Nederlandse automo- Een lijnvliegtuig van de Egypti sche Iuchtvaartmaatschaopij, een Russisch toestel van het type „Antonov", is zondag oo 180 km ten noorden van Port Said in de Middellandse Zee gestort. Alle 41 inzittenden zijn om het leven geko men, aldus een mededeling van het Egvntisehc nersbureau voor het midden-oosten. Van de inzittenden hadden de acht leden der bemanning, onder wie een stewardess, en zes van de 33 nassag;ers de Egyptische natio naliteit. Volgens het Egyptische persbureau zaten verder in het toestel 11 Irakezen, negen Pales- tiinen. vier Syriërs, een Jordanier, een Algerijn en een Soedanees. Os „Antonov" was on weg van Cairo naar Damascus. Kort na het ver trek had men het. radiocontact met het toestel verloren. Het wrak is inmiddels on onge veer 100 km ten zuiden van de Cyprische hoofdstad Nicosia gelo kaliseerd. Aan het reddingswerk nemen Egyptenaren en Cyprioten deel. In nog geen drie weken tijd van 27 juli tot 15 augustus zijn op de Italiaanse wegen 692 men sen bij verkeersongelukken om gekomen. Er vielen 15.470 gewon den. 28.000 carabinieri en 10.000 politiemannen op de weg, die be schikten over 20.000 auto's en mo torfietsen en een tiental hef- schroefvliegtuigen, waren nog niet voldoende bij het ongedisci plineerde gedrag van de automo bilisten. Dertig procent van de 18.118 ongelukken werd veroor zaakt door buitenlanders. Een (honde)neus voor mineralen Geologen van h'et geologisch instituut van Karelië hebben honden afgericht voor het opspo ren van nikkel en andere mine ralen in de grond. Dit meldt het Russische blad Prawda. Het blad schrijft, dat het ex periment eerst is beproefd met een foxterrder en een patrijshond, die erin slaagden nauwkeurig sulfaat en pyriet op enkele me ters diepte op te sporen. Op het ogenblik zijn vier hon den in dienst. Het denkbeeld om honden voor dit werk te gebrui ken kwam op, toen de geologen zich gingen bezinnen op speciale methoden van opsporing in ver band met de moeilijkheden, die worden ondervonden bij 't speu ren in de moerasgebied van Kare lië. Op Corsica woeden enige grote bosbranden, waardoor o.a. wonin gen aan de rand van Bastia wor den bedreigd. Het vuur wordt aangewakkerd door een storm, waarin windstoten tot 180 km per uur voorkomen. Aan het blussingswerk nemen politiemannen en leden van het vreemdelingenlegioen deel. bilist die niet tijdig genoeg voor de plotseling overstekende Brit kon stoppen. Laatstgenoemde moest met niet al te erge kwetsu ren naar het ziekenhuis in Oost burg worden overgebracht. Vooral scherp instellen! En als U bedenkt dat uw oog een camera is. Stelt U dan uw ogen scherp met een bril! Wij hebben een kollektie fraaie monturen, met licht-gekleurde of ont- spiegelde glazen! Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlemenspecialist Terneuzen Tel. 01150- Noordstraat 16 -2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 In „De Uitkomst" te Breskens is zaterdag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Bres- kense visserijvereniging „Ons Belang" een reünie van „Zevi- bel" gehouden. Aanwezig waren o.m. de gedeputeerden M. J. van Poelje en J. v. d. Bos, het ge meentebestuur van Breskens, de heer K. Hoekstra, de voorzitter an de Ned. visserijbvond uit Urk, en vele leden. Tijdens deze vergadering heb ben de heer J. de Winde als voor zitter van „Ons Belang" en de heer A. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, aandacht geschonken aan het maatschap vissen en de nieuwe C.A.O. voor vissers. De heer De Winde zei het te betreuren dat de visserijdagen dit jaar geen doorgang hebben kunnen vinden. Dank zij „Zevi bel" is toch nog een visserijfeest gecreëerd. Wat het veranderen van het maatschapvissen en het invoeren van een C.A.O. betreft betreurde hij het dat de minister niet meer overleg met de visserijwerld heeft gepleegd. De vissers waren zelf reedis op weg om meer socia le zekerheid te geven. Er is geen begrip voor de visser in deze tijd. Het beroep is niet te vergelijken met een beroep aan de wal. Overigens zijn er wel goede din gen bereikt in de visserijwereld, waarvan hij als voorbeeld noem de een goede inkoopcoöperatie. Een goed contact met de handel zal altijd moeten blijven bestaan. De heer Lockefeer bracht hul de aan de mensen die 50 jaar de vereniging hebben geleid. De or ganisatie is gezond. Hij bracht dank aan de gemeente Breskens voor de steun die steeds is ont vangen. Geen begrip kon de heer Lockefeer opbrengen voor de raadsleden, die tegen koelcellen in de vismijn stemden. Spreker releveerde het ont staan van de maatschap en hoe de bonden steeds hadden aange drongen op een C.A.O. in de vis serswereld. De resultaten zijn voor de niet-eigenaars beter in de maatschap dan in de C.A.O. De vervuiling van de Schelde moet aandacht hebben; deze ver vuiling is ten nadele van de vis serij. Zevibel heeft de Ooster- schelde reeds de zinkput van Eu ropa genoemd. Men kan nu zeg gen dat de Westerschelde 't riool van Nedei-land gaat worden. Spr. vroeg zich af waar Zeeland naar toe za] gaan. Is dit alles wel voor uitgang? Zevibel zal een adres aan G. S. sturen om waarborgen te vragen voor de lozing van af valwater in de Schelde, opdat de visstand niet wordt bedreigd. Men mag het ons niet kwalijk ne men, dat wij vechten voor iedere m3 water waar vis kan groeien en een visser zijn brood kan verdie nen. Tenslotte bood hij een vereni- gingsvlag aan. De heer M. J. van Poelje bood als wnd commissaris van de ko ningin de wimpel aan voor de meeste gevangen garnalen met de hoogste gemiddelde prijs. Dit jaar waren het de gebroeders J. en P. Marijs van de Br. 47 die met 25819 kg garnalen en een prijs van 2,57 de wimpel in ontvangst mochten nemen. Ook in 1967 waren het de Ma- rijzen die de wimpel in ontvangst namen. Deze wimpel wordt dopr de gemeente Breskens ieder jaar beschikbaar gesteld. De heer Van Poelje vond het billijk dat de overheid de visserij helpt, maar het provinciaal be stuur moet met meer belangen rekening houden. Waar mogelijk, zullen waarborgen worden ge vraagd voor de lozing op de ri vieren. D,e heer Hoekstra ging ook nog in op de maatsohapvisserij. Vol gens hem heeft deze vorm van visserij dubbele verdiensten. De maatschap is de enige manier om rendabel te vissen. Reeds in 1948 heeft men getracht deze regeling om zeep te helpen. De maatschap is toegestaan maar wordt nu doorkruist. De prikkel om zijn best te doen komt bij de C.A.O. te vervallen, evenals de bedrijfs resultaten. Op 5 sept. zal ar een gesprek met de minister plaats vinden over een wet die echter op 2 sept. al behandeld wordt.. Mogelijk zal op 2 sept. een demonstratie van vissers worden gehouden. Spr. spoorde de Zeeuwse vissers aan om aan deze demonstratie deel te nemen. Nadat op het gemeentehuis een officiële ontvangst had plaats gehad, werd door de heer Van Poelje de wimpel op het winnen de schip gehesen. De heer M. J. van Poelje (2e van rechts) hijst de wimpel op het winnende schip, terwijl burge meester Eekhout lachend toe kijkt. Ruim honderd gezinnen in Dord recht zijn ernstig getroffen door de wateroverlast, die zondag door de hevige regenval werd veroor zaakt. Verscheidene straten kwa men Mank te staan, omdat de af voerputten het water niet konden verzwelgen. Het gemal „De Mijl" werkte op volle toeren, maar het grondwaterpeil was door de regen val van vorige week al zo geste gen, dat de beschikbare capaciteit tekortschoot. Het water drong vele huizen binnen. De dienst openbare wer ken stelde vast, dat van vrijdag avond tot zondagmorgen 38 milli meter regenwater is gevallen, waarvan naar schatting in de nacht van zaterdag op zondag alleen al dertig millimeter. Ten stadhuize is maandagmor gen een spoedberaad gehouden om na te gaan, welke maatregelen kunnen worden genomen. Daarbij is ook de mogelijkheid van schade vergoeding aan de orde gesteld. Aan de sociale dienst is opdracht gegeven de schade te inventari seren en rapport uit te brengen. In Papendrecht hebben zich ern stige verzakkingen in de Veerweg voorgedaan. De bewoners van de aan deze belangrijke verkeersweg gelegen huizen hebben ook veel wateroverlast gehad. De weg is gesloten voor het verkeer, omdat -men vreest dat hij is ondermijnd. In Zwijndrecht zijn ernstige ver zakkingen in de Plantageweg ge constateerd. Bij een nassendneident in ds negerwijk in St. Petersburg (Flo rida) zijn zaterdagnacht negen mensen gewon'd geraakt. Vier ne gers zijn gearresteerd. Een auto met blanken die een dancing pas seerde, werd met stenen beko geld. De politie kwam snel tus senbeide, maar inmiddels waren reeds winkels in brand gestoken. Pas tegen de ochtend was de rust weergekeerd. In het kantoor van de Mexi caanse luchtvaartmaatschappi.i „Aeronaves de Mexico" in Miami is een zelfvervaardigde bom ont ploft. Er werd enigte schade aan gericht. Er vielen geen slachtof fers. De politie stelt in kringen van Cubaanse tegenstanders van Fidel Castro een onderzoek in. ACHT JAAR WEGENS MOORD OP GRIEKSE JODEN Een voormalige gézantschaps- raad bij het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, de 57-jarige Fritz vpn Hahn, is maandag in Frankfort wegens medeplichtig heid aan moord op Joodse Grie ken tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De openbare aan klager had tegen hem tweemaal levenslange gevangenisstraf ge- eist wegens mededaderschap bij het vermoorden van minstens 30.000 Joden. De verdediging had vrijspraak gevraagd. ZALTBOMMEL: Zaterdag is bij scheepswerf „De Waal" het m.s. „Coral Maeandra" tewater ge laten, die bestemd is voor Koraal Scheepvaart Mij n.v. te Curagao. De plechtigheid werd verricht door mej. Pamela Veder. Op de foto: het moment waarop het schip aan het water woidt toe vertrouwd

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3