Veiligheidsraad veroordeelde Israël Strijd in Biafra gaat voort Internationaal Rode Kruis comité aanvaardt verantwoordelijkheid Bemanning Israëlisch vliegtuig spoedig vrij MILITAIRE AANVALLEN IN STRIJD MET HANDVEST DER V.N. NIGERIANEN WILLEN BESLISSING FORCEREN Toestand Eisenhower kritiek Beroep van paus Paulas op de rijken Harttransplantatie bij meisje van vijf jaar VOEDSEL DOOR DE LUCHT NAAR HONGERENDE BIAFRANEN HET WEER „Brute acties" Minimum Tweehonderd Haitianen na terugkeer de gevangenis in Hoogwater Zo n- en „Caritas" trotseert verbod Hulp voor beide partijen Het enige doel Boycot Algiers afgelast: Maanstanden Constructief Garantie Wegen nodig over land en water Tijdelijk regen Weerbericht Frank, bij abonnement: TERNEUZlï Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE Maandag 19/ dhwdagSO augustus 1968 21e Jaargang No. 6266 OHgeafMw N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De veiligheidsraad heeft vrijdag nacht met algemene stemmen een vertmrdeiin" uitgesnroken over Israël. In de resolutie wordt ge sproken over sancties zoals Jorda nië had geëist. De tekst van de res-'utie luidt als volgt: ..De ve:ligheidsraad, gehoord de verklaringen van de vèrtenpnwoordigers van Jordanië en Israël, nota genomen hebbend van de inhoud van de brieven van de ver tegenwoordigers yan Jordanië en Israël, gelet on d"> resolutie van 24 maart 1968. waarin hij de militaire actie van Israël in flagrante strijd met het handvest van de verenigde naties en de resoluties inzake het bestand heeft veroordeeld en alle gewelddadige incidenten die in strijd ziin met de wapenstilstand, heeft. betreurd. overwegend dat alle schendin gen van het bestand moeten wor den verhinderd, van oordeel dat de twee massale luchtaanvallen van Israël op Jor daans grondgebied voorbereide operaties van grote omvang in strijd met de resolutie van 24 maart 1968 waren, ernstig bezorgd over de toestand die-daarvan het gevolg is, 1. bevestigt ziin resolutie van 24 maart 1968 waarin hij met name verklaart dat ernstige schendingen van het bestand niet kunnen worden geduld' en dat de raad nieuwe en doel treffender beschikkingen zal moeten bestuderen, die in het handvest zijn vastgelegd om te verzekeren dat dergelijke daden zich niet meer zullen herhalen; 2. betreurt het verlies aan men senlevens en de zware materië le schade; 3. beschouwt weloverwogen en herhaalde militaire aanvallen als een gevaar voor de handha ving van de vrede; 4. veroordeelt de nieuwe militaire aanvallen die Israël in flagran te strijd met het handvest der verenigde naties en de resolu tie van 24 maart 1968 heeft ondernomen en waarschuwt dat de raad, als dergelijke aan vallen zouden worden herhaald, rekening zal houden met elk in gebreke blijven om zich aan de huidige resolutie te houden". Na de stemming verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Geor ge Ball, dat de veiligheidsraad wel de symptomen maar niet de oor zaken van het conflict had behan deld1. Hij deed een beroep op de lid-staten, hun volledige steun te geven aan het streven van de spe ciale VN-afgevaardigde voor het midden-oosten. Gunnar Jarring, naar een politieke regeling. Voorts verzocht Ball Jordanië om zijn po gingen de activiteit van terroristi sche groepen die van Jordaans ge bied tegen Israël optreden te be perken, te verdubbelen. Tevens vroeg hij Israël zich te onthouden van „brute acties". De Algerijnse vertegenwoordi ger Boeattoera vond dat de raad onvoldoende had gereageerd op de herhaalde Israëlische agressie tegen het Palestijnse volk. Zijns inziens zou Israël tot nieuwe aan vallen overgaan. Dan zou de vei ligheidsraad moeten bekennen dat hij machteloos is, dan wel sancties nemen zoals het handvest voor schrijft. Jacob Malik van de Sowjet-Unie noemde de resolutie het „mini mum". Hij betreurde het dat er in het besluit geen pasage is opgeno men om herhaling van het gebeur1 de te voorkomen. Volgens hem hangt een regeling van het conflict van Israël af, omdat de Arabische landen zich bereid hebben ver klaard' de resolutie van 22 novem ber 1967 na te komen. De steun die Amerika en andere westelijke landen aan Israël geven, noemde Malik het voornaamste obstakel voor een welslagen van de missie van Jarring. De Israëliër Josef Tekoah ver klaarde dat de resolutie geenszins het recht van Israël aantast om zich te verdedigen tegen de aan valsoorlog die de Arabieren al 20 jaar tegen Israël voeren, nu In de vorm van een terroristische guer rilla. Mohammed el Farrah van Jor danië noemde de actie van de vei ligheidsraad constructief door de eenstemmige veroordeling van de Israëlische aanvallen. Toch vond hij dat de raad niet ver genoeg was gegaan. Met name zouden er sancties moeten zijn genomen. De raad ging vervolgens uiteen, zonder dat een datum voor een volgende bijeenkomst werd vast gesteld. WASHINGTONEen „verborgen camera" maakte deze opname van een bankroofwelke een vak bekwaam persfotograaf niet beter had kunnen maken. Terwijl een van de rovers het personeel met zijn revolver in bedwang houdt, springt mijn medeplichtige over de toonbank om de geldladen te legen. Buiten wachtte nog een derde rover in een auto, terwijl mimmer vier ivel in de bank was, doch niet werd gefotografeerd. Een Nigeriaanse regeringsfunc tionaris heeft zaterdag in Lagos meegedeeld dat een groep Zweed se artsen en verpleegsters hon derd in totaal via een landcor- rldor die in het door de federale troepen beheerste gebied begint, Biafra mag binnengaan. Hij gaf echter te kennen dat de De toestand van generaal Eisen hower, die vrijdag weer door een hartaanval werd getroffen, blijft kritiek. Dit heeft het Walter Reed- hospftaal in Washington meege deeld- In een later communiqué werd gezegd, dat de hartkrampen ach terwege waren gebleven. De toe stand bleef echter kritiek. Overigens werd meegedeeld, dat Eisenhower bij zijn positieven is en weer blijk gaf van zijn scherp ontwikkeld gevoel van humor. In de Haitiaanse havenstad Go- naive hebben militairen zaterdag bijna 200 Haitianen, onder wie 80 vrouwen, van een schip gehaald en naar de gevangenis gebracht. De Haitianen waren met het schip de „Eastore", naar hun land te ruggebracht van het onder Brits bestuur staande Bahama-eiland Nassau, waar ze tot illegale im migranten zijn verklaard. Onder weg hebben zij geprobeerd zich van de „Eastore" meester te ma ken, maar het politic-escorte dat zij hadden meegekregenverhin derde dat. Bij het gevecht aan i-.nrird zijn vermoedelijk twee do en en twaalf gewonden gevallen. Het schip had aanzienlijk schade Paus Pau'us heeft zondag in een toespraak een beroep gedaan op de rijken, de ontwikkelde landen, politici en zakenlieden, om een einde te maken aan de verdeling van de bevolking van Latijns-Ame- ri'ka in zeer rijken en wanhopig armen. Vier dagen „vóór zijn reis naar Bogota in Columbië ter bijwoning van het internationaal eucharis tisch congres aldaar zei de paus, dat hij vooral de armen van Zuid- Amerika wenst te ontmoeten. Hij sprak de hoop uit, dat het sacra mentele symbool van het brood' in het internationale eucharistische congres de menselijke betekenis zal aannemen van sociale en eco nomische maatregelen tot spijzi ging van de hongerigen. In het Sint Lucasziekenhuis in Houston is zondag het hart van een elfjarige jongen overgeplant op een vijfjarig meisje. De operatie duurde een uur en drie kwartier De toestand van het meisje na de operatie was goed. groep niet van het eiland Fernan do Po naar Biafra mag vliegen, wat het Zweedse rode kruis juist wil. Intussen gaat de strijd in Biafra voort. Federale troepen zouden de rivier de Imo, die uit strategisch oogpunt van groot belang is, heb ben overgestoken. Men acht de ■kans niet uitgesloten, dat deze operatie de eerste fase is van een wellicht grootscheeps offensief tegen het hart van Biafra dat de strijd zou kunnen beslechten. R ng in Bonn Circa 2000 betogers hebben za terdag voor de Britse en Russisch- ambassades in Bonn geprotesteerd tegen het optreden van Engeland en de Sowjet-Unie in de kwestïe- Biafra. Zij droegen borden met zich mee, waarop onder meer stond: „De Engelse en Russische bandieten zijn d'e misdadige opvol gers van Adolf Hitler". Een af vaardiging van de betogers over handigde aan een vertegenwoordi ger van de Britse ambassade een verzoekschrift, waarin wordt aan gedrongen op stopzetting van de Britse wapenleveranties aan Nige ria. De betogers wilden een soort gelijk verzoekschrift aan de Rus sische ambassade afgeven, maar de Russen wilden de afvaardiging niet ontvangen. DINSDAG 20 AUGUSTUS ,vm. n.m. Cadzand 10.53 11.26 Breskens 11.18 11.51 Terneuzen 11.54 Hansweert 1.06 12.33 Walsoorden 1.10 12.37 WOENSDAG 21 AUGUSTUS ,vm. n.m. Cadzand 11.52 12.12 Breskens 12.17 12.37 Terneuzen 12.53 1.13 Hansweert 1.32 1.52 Walsoorden 1.36 1.56 Inmiddels heeft 'bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland aan gedrongen op een gemeenschappe lijk Europees hulpprogram voor Biafra. In Luzem is zaterdag bekendge maakt dat de afdeling Zwitserland van de internationale r.k. organi satie „Caritas" samen met andere afdelingen van deze organisatie 50 vrachten per vliegtuig naar Biafra heeft weten te brengen. Dit ver voer betrof levensmiddelen en medicijnen. Caritas heeft nu 490 voedings centra in Biafra, waar kinderen dagelijks een warme maaltijd kun nen krijgen. Dagelijks kunnen er slechts 20 tot 30 ton levensmidde len en medicijnen naar Biafra worden gevlogen. Caritas trotseert al lang het verbod van de regering in Lagos om naar Biafra te vliegen zonder toestemming van de federale rege ring. Het Internationaal Rode Kruis- eomité heeft zaterdag in Genève een verklaring uitgegeven, die inhoudt dat onder verantwoor ding van het comité zonder toe stemming van de federale rege ring van Nigeria door de lucht voedsel zal worden vervoerd naar de hongerende Biafranen. Dit deelde de president-direc teur van het Nederlandsche Roo- de Kruis, de heer A, van Emden, mee. In de verklaring uit Genè ve wordt niet gesproken over de praktische uitvoering van deze vorm van hulpverlening. Verondersteld wordt, dat het Rode Kruis-comité de federale Nigeriaanse regering zal laten weten op welk tijdstip van waar naar waar met voedsel naar Bia fra wordt gevlogen. Het comité gaat buiten de be palingen van de conventie om aan deze luchtbrug zijn verbon den. De conventie schrijft voor, dat bij een situatie als het gewapend conflict in Nigeria niet-militai- ren en militairen, die niet meer vechten, onder alle omstandig heden menslievend moeten wor den behandeld. Het comité biedt aan beide partijen zijn diensten aan. Dit laatste is gebeurd. Van de kant van de Nigeriaanse rege ring werden evenwel zulke on mogelijke voorwaarden gesteld, dat ze er op neerkwamen dat de diensten werden afgewezen. Het is voor het eerst, naar de heer Van Emden meedeelde, dat het internationale comité boven de conventie uitgaat. In de verklaring staat dat het comité met de Biafraanse auto riteiten is overeengekomen een landingsbaan te neutraliseren en door zelf risico's te nemen, die onder controle van het Rode ZON MAAN op onder op ondei aug, 20 5 32 7 53 0.38 6.52 21 5.33 7.51 1.47 722 22 5.35 7.49 3.04 743 23 5.37 7.47 4.26 7.59 24 5.39 7.44 5.48 8.12 Het besluit van de „Ifalpa", de internationale federatie van ver keersvliegersverenigingen, om met ingang van vandaag de Algerijnse vliegvelden te boycotten, is inge trokken. Dit is zaterdag meege deeld door Jan Bartelski, de voor zitter van de federatie, die in Al giers overleg heeft gepleegd over de kwestie van de boycot met de Algerijnse minister van buiten landse zaken, Aldelazis Boutflika. Bartelski zei dat de Algerijnse autoriteiten hebben besloten de bemanning van de gekaapte boeing van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in vrijheid te stel len. Een datum hiervoor was ech ter nog niet vastgesteld. De Ifalpa besloot dinsdag de Algerijnse vliegvelden te boycotten, zolang Algêrië de Israëlische boeing-707 en de twaalf Israëlische inzitten den zeven bemanningsleden en vijf passagiers blijft vasthou den. Bartelski verklaarde dat het akkoord over de vrijlating van de bemanning van het toestel waartoe hij en de andere vertegenwoordi oprs van d" Tfalna met d- Ate"- rijnsc autoriteiten w. ren gekomen, het hun mogelijk heeft gemaakt hét bestuur van de federatie te adviseren de boycot direct af te gelasten. De vertegenwoordigers van de Ifalpa waren naar Algiers gegaan op uitnodiging van de Algerijnse regering. Vitaji Nikolai, vice-voorzitter van de federatie die zaterdag uit Algiers in Parijs aankwam, liet daar doorschemeren dat de passa giers van de Israëlische boeing, die nog in Algiers worden vastgehou den, ook spoedig zullen worden vrijgelaten. Bij zijn aankomst op Schiphol zaterdagavond gaf de heer Bartel ski de volgende verklaring af: J. Bartelski en V. Nicolaieff, resp. president en vice-president van de internationale federatie van nationale bonden van ver keersvliegers, bezochten op 16 en 17 augustus Algiers. Zij rappor teren dat het gesprek met de Alge rijnse regering m een vriend schappelijke sfeer verliep en erg constructief was. Tevens werd de gelegenheid gesrhanen m'sverstan- den uit de weg te ruimen. „Wij hebben de overtuiging dat de Algerijnse regering de proble men van de veiligheid in de lucht serieus benadert". Het werd de Algerijnse regering tevens duidelijk dat de problemen een nauwgezet onderzoek noodza kelijk maken en dat zo'n onderzoek tot in details dient te worden uit gevoerd. „Wij kregen de garantie dat het onderzoek zo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd en dat de con sequenties aan de Ifalpa meege deeld zullen worden. Onder deze omstandigheden heeft de Ifalpa, die in tegenstelling tot eerder geuite beschuldigingen, zich niet wenste te mengen in aan gelegenheden van een soevereine staat en die alleen bescherming van de integriteit van de positie van de piloten nastreeft, besloten de aan de nationale vliegersorga nisaties gegeven adviezen in te trekken, teneinde de regering van de onafhankelijke staat Algerije in staat te stellen een oplossing voor dit probleem te vinden". Hangende het onderzoek achtte de heer Bartelski het ongewenst buiten zijn communiqué verdere mededelingen te doen. Kruis te stellen met het enige doel goederen aan te voeren, die onder toezicht van het Rode Kruis worden gedistribueerd. Ook werd verzocht een vlieg tuig van het Rode Kruis regel matig, alleen overdag, vluchten te laten uitvoeren. De federale regering heeft evenwel ver klaard hiermee niet te kunnen instemmen. De ernstige noodzaak in aan merking genomen zal het comité in nauwe samenwerking met nationale rode kruisorganisaties en andere hulp verlenende in stellingen de verantwoordelijk heid nemen voor elke mogelijke stap om de hongerende bevol king de noodzakelijkste hulp ta bieden. Overbodig te zeggen, al dus de verklaring, dat het comi té zal doorgaan zijn werk uit te voeren in het gebied, dat dooï de federale troepen wordt be heerst. Voorts doet het comité een be roep op de partijen in het con flict om spoedig overeenstem ming te hereiken over het open stellen van wegen over land ea water voor het transport vaa hulpgoederen op grote schaal, Do diensten van het Rode Kruis- comité blijven voor heide par tijen beschikbaar. Gedurende het weekeinde stond het weer onder invloed van een depressie, die van de Britse eilanden naar zuid-Zweden trok en daarbij ons land even ten noorden van de Waddeneilanden passeerde. Deze depressie veroor zaakte op vele plaatsen grote hoeveelheden regen. In Woens- drecht viel van vrijdagavond tot maandagmorgen 50 mm en Vol- kel meldd, 43 mm regen. Vandaag veroorzaakte een rug van hoge luchtdruk die van de Britse eilanden naar het oosten trok een tijdelijke weersverbete- ring, maar het komende etmaal zal een depressie die ovex- de oceaan oostwaarts trekt, het weer beïnvloeden. Hij zal veel bewol king en tijdelijk regen veroorza ken, waarbij de wind tot vrij krachtig zaj toenemen uit rich tingen tussen zuid en zuidwest. De temperaturen zullen dinsdag dezelfde zijn als maandag of iets hoger. medegedeeld door het K.N.M,I4 geldig tot dinsdagavond. Meer wind Veel bewolking met tydeliji* regen. Matige tot krachtige «ij aan d« kust mogelijk korte tijd harde wind tussen zuid en zuid west. Over het algemeen ietg ho- v

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1