Wat te doen om geluidshinder binnen de perken te houden? LEEFBAARHEID IN GEVAAR DOOR GEBREK AAN BEHEERSING Levensstandaard in Indonesië blijft laag Utrechtse politiecommissaris: „Jeugd fungeert als de radar van onze samenleving" Plannen voor fabriek van Hoogovens in Indonesië Nasser terug naar Egypte Irak steunt Algerië Ifalpa Voorzitter in Algiers Uitstel van executie voor 13 ter dood veroordeelden McCarthy „benoemt" al ministers. Prijsindexcijfers gezinsconsumptie werknemers- n gezinnen Massale speurtocht naar vermiste kleuter Volgens Abernathy moeten de negers even weinig hebben van Humphrey als van Nixon Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Te hose maxima Dieselbussen Betoging in Manilla tegen de Ver. Staten Burenhinder Nederlanders luisterden Bevredigende resultaten Kolonel in Indonesië gearresteerd Schoorsteenveger ernstig gewond door pistoolschot Aardverschuiving in Joego-Slavië verspert doorgaande route Sociaal probleem Paard achter de wagen Aflossing van de wacht Het roken in de Ver. Staten Internationale commissie van juristen over proces in Zuid-Afrika Weduwe King Piet van der Kruk naar Mexico Henk Nijdam derde in Turnhout Gïmondi en Motta in Italiaanse ploeg Zaterdag 17 augSstus 196# Moet de mensheid alle techni sche ontwikkelingen, die voor be paalde groepen een economisch voordeel meebrengen, in principe toelaten, tot gebleken is dat de veroorzaakte schade en hinder de perken te buiten gaan? Of moet men alleen alle technische ontwik kelingen toestaan, als het bewiis is geleverd, dat er geen onduld bare schade en hinder worden ver oorzaakt? Ir. G. J. Kleinhoonte van "Os. werkzaam bij de technische psy chische dienst tno/th in De'.ft, komt in een bijzondere uitgave van „Gezondheidszorg", het or gaan van het Groene Kruis, tot de slotsom dat de laatste gedachten- gang de enig juiste is. De geluidshinder is volgens hem een individueel verschijnsel: de één voelt zich reeds gehinderd bij kleine afwijkingen van de normale toestand, de ander kan veel meer hebben. Hierbij spelen ook andere factoren zoals de relatie tussen de mens en de geluidshinder en persoonlijke motieven een rol. Ir. Kleinhoonte van Os noemt als bijzondere aspekten de storing van de spraakcommunicatie en de inbreuk op de privacy (als wij hem kunnen horen, dan kan hij ons ook horen). Indien men de geluidshin der wil beperken, zal men echter eerst de bronsterkte en de af stand onder controle moeten krij gen. Hij Is van oordeel, dat de ge luidshinder van het wegverkeer ondanks enkele wettelijke maat regelen wordt veroorzaakt door de In het algemeen slapDe controle van de overheid od de naleving van de in principe goede wettelijke voorschriften en de hoge maxima, die aan de geluids sterkte van de individuele voertui gen zijn gesteld. Technisch is het, aldus de Delftse ingenieur, zeer goed moge lijk auto's, motorfietsen of vracht auto's te bouwen, die veel stiller zijn dan de wet vereist. Hij vindt De politie van Manilla heeft vrijdag in de lucht geschoten om rond 300 studenten uiteen te jagen, die het politiekordon om de Amerikaanse ambassade aan vielen. De studenten, die schreeuw den: „Yankees, ga naar huis protesteerden tegen de speciale verhouding tussen de regering van de Philippijnen en Washing ton die volgens hen tot misstan den, ja zelfs tot moord heeft ge leid. Dit laatste slaat op het doodschieten van een Philippine die per ongeluk in een Ameri kaans militair kamp terecht was gekomen. De studenten droegen borden waarop onder meer stond: „Johnson is een moordenaar". Tal van betogers zijn gearres teerd. Er zouden ook gewonden zijn gevallen. het treurig, dat er zo weinig aan de Individuele lawaaibronnen wordt gedaan. Treurig is het zijns inziens ook, dat onze overheid niet steeds het goede voorbeeld geeft: vrijwel geruisloz" trolley bussen worden door dieselbussen vervangen. Ook bij het luchtverkeer is een toenemende hinder te constateren als gevolg van krachtiger geluids bronnen (een modern straalvlieg tuig maakt evenveel lawaai als 30 vooroorlogse passagiersvliegtui gen), een veel intensiever verkeer en een kleinere afstand tussen luchthaven en bebouwing. *De Ne derlandse overheid, zo meent ir. Kleinhoonte van Os, heeft hier in het geheel geen bevoegdheid rege lend op te treden. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerika, waar de luchtvaartdienst de bevoegdheid heft het z.g. luchtwaardigheidsbe- wijs te weigeren indien het vlieg tuig meer dan een zeker maximum aan lawaai produceert. Ir. Kleinhoonte van Os conclu deert, dat er in Nederland nogal wat lacunes in dis verdedigings werken tegen de geluidshinder be staan. Hij noemt in dit verband de burenhinder, die slechts kan wor den bestreden door enige eisen aan de minimale geluidsisolatie tussen woningen, en enkele politie verordeningen voor 's avonds en 's nachts. Als andere lacunes oor- dieelt hij lawaai bij het bouwen, heien van palen en damwanden en opbreken van wegen. Er wordt, zo besluit ir. Klein hoonte van Os zijn betoov, de laatste tijd veel met het begrip leefbaarheid geschermd. Wil men de leefbaarheid voor de mens wer kelijk veilig stellen, dan dient men door een wijs beleid de mens tot meester te maken van de techniek. Diezelfde leefbaarheid: wordt maar al te vaak in gevaar gebracht door gebrek aan beheersing. Het is dui delijk de 'taak van de overheid aan deze normen vorm en gestalte te geven. In een toespraak tot het parle ment ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag heeft president Soeharto van Indonesië gezegd dat het economisch herstel het voornaamste doel van het kabinet is. De bevolking moest niet den ken dat de pogingen om de levensstandaard te verhogen bin nen korte tijd vrucht zouden af werpen. Tot dusver was nog slechts de basis voor een gezonde economie gelegd. Er moest wor den overgeschakeld van emotio neel naar rationeel denken. Soeharto waarschuwde voor het latente gevaar dat de commu nistische partij nog steeds vormt. Door infiltratie proberen de communisten tweedracht te zaai en, aldus de president. Indonesië zal zich houden aan het akkoord van 1962 over West- Irian, op grond waarvan de be volking van dat gebied in 1969 zal beslissen over de toekomstige status. President Soeharto zei dat de overeengekomen vrije keuze voor de bevolking van West-Irian „geenszins betekent dat wij die bevolking zullen opofferen". „Het betekent helemaal niet dat wij de vruchten van o-nze strijd voor de bevrijding van West-Irian, waar in veel offers zijn gebracht, zul len prijsgeven. Het betekent ook niet dat wij afstappen van het be ginsel van de verenigde republiek Indonesië". Onder het gehoor van de presi dent was de leider van de Neder landse parlementaire delegatie, mr. Van Thiel, die donderdag in een toespraak zei dat Nederland de ontwikkeling op het stuk van de „vrije keuze" voor West-Irian met de grootste belangstelling volgt. Sinds het tijdelijk beheer van de V. N. over West-Irian in de jaren 1962 en '63 heeft de bevol king van West-Irian volgens pre sident Soeharto herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij bij Indo nesië wil blijven behoren. De regering van Indonesië, die van Nederland en de secretaris generaal van de V.N. hebben af gesproken, zei hij, dat de uitvoe ring van „de daad van vrije keu ze" in West-Irian zal geschieden onder verantwoordelijkheid van Indonesië. De ontwikkelingsplannen voor West-Irian, vooral wat onderwijs en sociaal welzijn betreft, hadden bevredigende resultaten opge leverd tot nu toe. Er waren dui zenden onderwijzers naar toe ge zonden en honderden jongelui waren in de gelegenheid gesteld elders in Indonesië te studeren. Vele moeilijkheden op het gebied van verbindingen en vervoer waren de laatste tijd overwonnen. Ook Engeland, heeft nu een am fibische caravan van eigen bo dem. De „Gull" is een wagen van 4,60 bij 1,90 meter en kan door iedere middenklasser worden ge trokken. De uitvoering is in ge wapend fibei-glas met onafhan kelijk geveerde wielen, die in het water dienst doen als kiel. Met een 7 pk buitenboordmotor wordt de wagen een aantrekkelijk toer- bootje. Hoogovens werkt tezamen met Bakrie and Brithers N.V. aan plan nen om in Indonesië een fabriek op te richten voor de produktie van gelaste stalen waterleiding-, irrigatie- en gasbuizen. Bakrie is een Indonesische on derneming, die sinds 1960 o.m. stalen buizen van kleine diameter voor de meubel- en rijwielindus trie produceert, alsmede elektrici teitsbuis. Met het voor ogen staande pro ject zal vermoedelijk eeen bedrag van rond 5 miljoen zijn gemoeid. De bedoeling is een „joint venture" tot stand te brengen op fifty-fifty basis. In eerste aanleg zal Hoog ovens echter circa 3,5 min, Bak rie circa 1,5 min voor zijn reke ning nemen. Gedacht wordt aan een begin- capaciteit van 8000 ton buis per jaar, die in de toekomst kan wor den opgevoerd tot rond 18.000 ton per jaar. Voor de bouw van deze fabriek is een terrein in de onmiddellijke omgeving van Djakarta beschik baar. De afzet van de buizen, die tot nu toe werden geïmporteerd, zal zich voornamelijk op de Indonesi sche markt richten. Voor het welslagen van dit plan zijn de goedkeuring en de mede werking zowel van de Indonesi sche als van de Nederlandse auto riteiten van groot belang. Bespre kingen hierovr zijn gaande. De Indonesische regering heeft reeds in beginsel aan de plannen haar goedkeuring gehecht, aldus een communiqué van Hoogovens. Na een medisch onderzoek en een verblijf van drie weken in de Georgische badplaats Tsjaltoebo zal president Nasser vandaag terugkeren naar Egypte, zo meldt het dagblad „Al Ahram". De kuur die Nasser zou hebben ondergaan ter genezing van pijn in de berjen, zou volgens de Rus sische geneesheren volledig zijn geslaagd. Met ingang van middernacht (vrijdag) zullen vliegtuigen van maatschappijen die Algerië boy cotten, niet meer op Iraakse vliegvelden mogen landen of over Iraaks gebied vliegen. Dit heeft radio-Bagdad gisteren mee gedeeld in een communiqué van de Iraakse revolutionaire raad, waarin voorts staat, dat „Irak Algerië volledig steunt in de zaak van de Boeing van de Israëlische luchtvaar tmaatschaomi" Volgens het dagblad Amper, zou kolonel Supomo, chef van de legerstaf voor het westelijk deel van West-Irian, zijn gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn ge weest bij de coup van 1965. Deze arrestatie zou samenhangen met die van 13 leden van de Siliwangi- divisie in West-Java, vorige week in Bandoeng. Het dagblad noemde niet de datum van de arrestatie, maar schreef wel, dat tegelijkertijd ma joor Santoso van het militaire district op Zuid-Celebes om de zelfde reden is gearresteerd. Donderdagmiddag is de 36- jarige schoorsteenveger J. W. Y. Kleingeld uit het woonwagen kamp te Den Haag in het huis van de 31-jarige koopman I. v. d. S. in Rotterdam ernstig gewond door een onverwacht afgaand pistool. Zijn maag en dunne darm werden geperforeerd. De kogel, die in de milt bleef steken, is in het Dijk- zigtziekenhuis operatief verwij derd. Kleingeld was naar v. d. S. ge komen om van hem een vuurwa pen te kopen. Bij het demonstre ren van het pistool was dit in de handen van v. d. S. plotseling af gegaan, waardoor Kleingeld werd getroffen. V. d. S. verklaarde niet te weten, dat het wapen geladen was. Hij had het enige dagen te voren zonder patronen gekocht van een opvarende van een Duits schip. Tegen hem is proces-ver- baal opgemaakt wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel en het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen. De voorzitter van de interna tionale federatie van verkeers vliegers (Ifalpa), Bartelski, is vrijdag in gezelschap van de secretaris-generaal van de Fran se verkeersvliegersverendging in Algiers aangekomen. Het nieuws van hun aankomst veroorzaakte grote opschudding, omdat vooral Bartelski verantwoordelijk wordt geacht voor het besluit Algerië te boycoten, zolang het Israëlische lijntoestel niet wordt vrijgegeven. In Joego-Slavië is door een grote aardverschuiving de kustweg tus sen Kariobag en Starigrad-Pakle- nica volledig versperd en de eerste tien dagen niet meer te gebruiken. Op de omleidingsroute over de Plittwitzer meren heersen chaoti sche toestanden. De weg is in een slechte staat en de benzinestations hadden slechts voorraad voor één dag, die nu al verbruikt is. Ben zine is op. het ogenblik aldaar niet te krijgen. De omweg neemt 24 uur in beslag en bestaat uit nage noeg ontoereikende wegen. De heer H. W. Offers, hoofd commissaris van politie in Utrecht en onlangs benoemd tot directeur van de Nederlandse politie-akademie, acht het van groot belang de zelfbewuste lei dinggevende groeperingen van de jeugd ernstig te nemen. Zij vertolken, zij het mogelijk op te radicale wijze, wat er in de jongeren leeft of zelfs gist, zo schrijft de heer Offers in een bijdrage aan „Gezondheidszorg", het orgaan van het Groene Kruis (anderhalf miljoen leden), dat in verband met de a.s. Groene Kruisdag veel aandacht schenkt aan de geestelijke volksgezond heid. De heer Offers meent dat de jeugd fungeert als de radar van onze samenleving. Haar hande len en opvattingen trekken sterk de aandacht en ook de kritiek, omdat zij in ieder geval open hartiger, eerlijker, radicaler en minder bereid tot compromissen en daardoor duidelijker zijn. Het merkwaardige is, aldus de heer Offers, dat veel ouderen in dit verband op een afstandelijke wijze steeds maar spreken van „jeugdproblemen" zonder te be seffen, dat de jeugd door haar uitingen in feite de problemen van de samenleving als geheel signaleert. De Utrachtse politie chef vindt, dat er zo gezien minder sprake is van een jeugd probleem dan wel van een alge meen sociaal probleem. Hij ziet de jeugdige radicaliteit in prin cipe als een nuttig, positief ver schijnsel, omdat het in wezen is gericht op verheffing van de mens en zijn menselijke waar den. Doordat de jeugd van thans veel meer realistische informa tie ontvangt van de misstanden in de wereld, is het niet verwon derlijk, dat steeds meer jeugdi gen verantwoordelijkheid zijn gaan voelen ten aanzien vari de toekomst van de mensheid als geheel en derhalve invloed wil len uitoefenen. De jeugdige radicaliteit kan naar het oordeel van de heer Óffers een gunstige invloed uitoefenen op de oor deelsvorming en het tempo, waarin beslissingen worden ge nomen, verhogen. Overdaad schaadt ook hierbij; een teveel aan radicaliteit kan wel eens het paard achter de wagen spannen betekenen. Het beste resultaat kan vol gens de heer Offers worden ver kregen door nauwe samenwer king tussen ouderen en jonge ren op basis van erkenning van beider wil om te werken aan De regering van Maleisië heeft gisteren uitstel van executie ver leend aan 13 mannen, die ter dood zijn veroordeeld wegens collabora tie met Indonesische guerrilla's tijdens de Indonesische „confron tatie" met Maleisië in 1964. De procureursgeneraal heeft laten meedelen dat premier Abdoel Rahman binnenkort een verklaring over het lot van de ter dood ver oordeelden zal afleggen en dat op het ogenblik wordt gepraat over verzoeken tot gratie. De politie heeft vrijdag met be hulp van traangas en wapenstok ken een aantal familieleden van de veroordeelden verspreid, die zich voor de gevangenis hadden ver zameld. een betere samenleving voor alle mensen. Voorwaarde voor het slagen is volgens de heer Offers de bereidheid van de ouderen om de jongeren als gelijkwaar dige gesprekspartners te aan vaarden. Dit vergt een leniger, flexibeler instelling van de oude ren, een grotere openheid voor nieuwe ideeën en een voortdu rend waken tegen de neiging om behoudendheid als wijsheid te presenteren. De heer Offers meent dat de jeugd grote behoefte heeft aan open gesprekken met de oude ren, mits die ouderen bereid zijn hun machtsposities te verlaten. Hij wijst autoritaire gezagsoefe ning af, omdat „die door de jeugd niet meer wordt geaccep teerd". Als de oudere generatie erin slaagt meer begrip op te bren gen voor wat er in de jongere generatie omgaat en niet ver zuimt de laatste mogelijkheden te bieden om mee te denken, mee te praten, mee te beslissen en mee te werken aan de vorm geving van de toekomstige samenleving, dan ziet de heer Offers vol vertrouwen de aflos sing van de wacht door de op volgers tegemoet. Een miljoen Amerikanen geven volgens een rapport van de afde ling „roken en gezondheid" van de Amerikaanse gezondheidsdienst jaarlijks het roken op. In totaal zijn een kwart van de mannelijke rokers en een vijfde van de vrou welijke ermee gestopt. De com missie die het rapport heeft opge steld, ste'.t de tabaksindustrie ervoor verantwoordelijk, dat ds vorderingen op dit terrein niet groter zijn. De grootscheepse re clamecampagne van deze industrie werkt dood en ziekte in de hand. De sigarettenfabrikanten hebben de beschuldiging van de regerings commissie als „schrikbarende las ter" bestempeld. De internationale commissie van juristen heeft vrijdag in Genève verklaard dat het proces dat dit jaar in Pretoria tegen 35 negers uit Zuid west-Afrika is gevoerd, past in -het beeld van een maat schappij die afdrijft naar het tota litarisme. De vertegenwoordiger van de commissie die het proces heeft bijgewoond, was ervan overtuigd dat vele, zo niet alle beklaagden in de gevangenis zijn gemarteld. De straffen die de negers, allen beschuldigd van terrorisme, heb ben gekregen, varieerden van vijf jaar gevangenisstraf tot levens lang. e Senator Eugene McCarthy, die dingt naar de democratische no minatie voor het presidentschap der Ver. Staten, heeft donder dag in New York gezegd, dat een der felste critici van de Ameri kaanse regering, senator W. Ful- bright, onder zijn „bewind" mi nister van buitenlandse zaken zal zijn. Nelson Rockefeller, die in Mia mi het onderspit dolf bij de republikeinse nominatie voor het presidentschap, zou onder „pre sident McCarthy" aan het hoofd worden gesteld van het ministe rie van woningbouw, gezondheid- en maatschappelijke zorg. De voormalige Amerikaanse minister van gezondheid, John Gardner, die uit protest tegen de oorlog in Vietnam uit de rege- ring-Johnson trad, zou McCar thy tot minister van defensie willen benoemen. Mevrouw Corretta King, de weduwe van de vermoorde negerleider, is McCarthy's keus voor Amerikaans vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties. Op een bijeenkomst in Madi son Square garden beschuldigde de senator de regering ervan de oorlogsactiviteit op te voeren, terwijl zij beweert die juist te verminderen. Volgens McCarthy steunen zowel de republikeinse presi dentskandidaat Richard Nixon als vice-president Hubert Hum phrey, de meest waarschijnlijke democratische presidentskandi daat, de grondslagen van het regeringsbeleid inzake Vietnam. De negerleider ds. Ralph Aber nathy heeft donderdag op het con gres van de burgerrechtenorganisa tie „Southern Christian Leader ship Conference" (s.c.l.c.) In Mem phis verklaard, dat de negerbevol king weinig voelt voor de republi keinse presidentskandidaat Richard Nixon wegens diens banden met de zuidelijke „aartsconservatief" senator Thurmond. Maar de negers zouden nog wel eens minder geestdriftig kunnen zijn over Hubert Humphrey uit vrees, dat die onder controle staat van burgemeester Daley van Chi cago, senator East'.and van Missis sippi of Lyndion Johnson. Eastland, een rijke piantagebe- zltter, Is een krachtig tegenstander van gelijke burgerrechten voor negers, terwijl Daley bekritiseerd wordt wegens de harde aanpak van negerbetogingen in Chicago. Ds. Abernathy zei voorts dat de S.C.L.C. niet langer als „babysit ter" zal optreden bij rassenonge- regeldheden. Willen de autoriteiten daar een eind aan maken, dan moeten zij „de werklozen een baan en de hongerigen eten ge ven". Ook drong hij erop aan dat het beheer over het zakenleven en de instellingen in negergetto's in handen van de negers k-omt Vierhonderd militairen zoch ten vrijdag in de omgeving van Amersfoort en Soest naar de bijna twee jaar oude Thomas van Wan rooy, die donderdagmiddag op raadselachtige wijze uit 't Amers- foortse woonwagenkamp is ver dwenen. Tot diep in de nacht hebben de bewoners van het kamp, de politie en de brandweer donderdag in de omgeving naar het jongetje gezocht, maar zon der resultaat. Er werden speur honden ingezet, maar ook dat leverde niets op. Ook in de sloten in de omgeving van het kaimp is gedregd, terwijl de brandweer- een sloot bij de ouderlijke woon wagen heeft leeggepompt. Het werk kostte uren, maar leverde evenmin iets op. Vrijdag kreeg de Amersfoortse politie assistentie van een compagnie geneeskundi ge troepen en een eenheid huza ren uit Amersfoort. Zij zochten- in de bossen bij Berkhoven langs de spoorlijn Amersfoort-Amsterdam en in de polders rond het woon wagenkamp. Ontvoering van het tweejarig jongetje wordt door de ouders uitgesloten geacht. Vrijdagmiddag is het kind om streeks half vijf gevonden in een sloot, die om het woonwagen kamp in Amersfoort loopt. De plaats waar het lijkje werd ge vonden, is ongeveer 80 meter van de ouderlijke woonwagen. De uitgebreide opsporingsaktie had een aantal kinderen van het woonwagenkamp geïnspireerd ook mee te doen aan het zoeken. Zij waren met stokken de sloot Het landelijk prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen, zoals het centraal bureau voor de statistiek dat maandelijks samenstelt op 1964 100, gaf van medio mei op medio juni 1968 een lichte stij ging te zien, namelijk van 118,3 tot 118,7. Binnen de sector voeding, waar van het indexcijfer opliep van 112,7 tot 113,9, stegen de index cijfers voor aardappelen, fruit en vis. Het indexcijfer van de sector kleding en schoeisel daalde van 120,6 tot 119,8 als gevolg van prijsdalingen voor kleding. Het bestuur van het Neder lands olympisch comité heeft vrijdagmiddag besloten de ge- wichtheffer Piet van der Kruk in te schrijven voor de Olympisch# spelen in Mexico. Van der Krult komt uit in -het zwaargewicht. Als begeleider is aangewezen Ch. Hovens (Tegelen). Bij deze beslissing is in aan merking genomen dat de presta ties van Van der Kruk ondanks moeilijkheden bij zijn voorberei ding (overigens buiten zijn schuld) in opgaande lijn zijn, het welk de verwachting rechtvaar digt van een resultaat op olym pisch niveau in Mexico. Henk Nijidam, die de laatste tijd in een opmerkelijke goede vorm steekt, is vrijdag in het Belgische Turnhout in een criterium op de derde plaats geëindigd. Eerste en tweede werden resp. de Belgen Brands en Van der Flaes. De win naar reed over de 140 km 3 uur en 17 minuten. De Italiaanse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor profs, dat op 1 september in Imola wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Adorni, Bal- manion, Bitossi, Lino, Colombo, aan het aftasten en deden om half Dancelli, De Pra, Gimondi, Motta vijf de verschrikkelijke ontdek- en Taccone. Reserves ziin Basso king. I en Durante. 6

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4