PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van f5.000.000.000.- bij de Rijkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land! Rijkspostspaarbank altijd safe! Publiek welkom in Terneuzens politiebureau N.V.V. OVER ARBEID DOOR GEPENSIONEERDEN Al vijf tips na verspreiding van „piekende verdachte" Mr. Van Mierlo: Kwestie-Biafra moet op agenda van algemene vergadering Ver. Naties Zaterdag 7 september Paginal Terneuzen Axel Aardenburg Breskens Sluis Visser en neefje verdronken Motorschip bij Lobith gezonken Rijkspolitieman, verdacht van vernieling, vrijgesproken Order van vijf miljoen uit Saoudi-Arabië bij Philips Man verdacht van mishandeling echtgenote ingesloten Mestkalveren verbrand 'ZatërHag augustus 1968 DE VRIJE ZEEUW Beenbreuk bij aanrijding Vrijdagmiddag' reed de uit Australië afkomstige en in Ter- neuzen verblijvende P. de G. met zijn fiets over de Frederik van Eedenstraat in de richting van de Guido Gezellestraat. Bij het oversteken van de rijweg naar het tegenoverliggende fietspad kwam hij in botsing met de auto van de heer G. F. uit Terneuzen. De wielrijder liep 'n bovenbeen breuk op. Dokter Van Herk, die de eerste hulp verleende, liet hem naar het Juliana-ziekenhuis ver voeren. Internationale bengelwedstrijd van G.O.A. Zaterdag 24 aug. houdt de Axel- se hengelsportvereniging „Ge duld Overwint Al'les" haar jaar lijkse internationale hengelwed- strijd, waaraan naar verwachting door ruim 300 sportvissers uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland zal worden deelgeno men. Evenals voorgaand© jaren zal het batig saldo ten goede komen aan de Axelse bejaarden. Gezien het liefdadig doel mocht het bestuur weer grote steun on dervinden van de Axelse midden stand en de marktkooplieden, die wekelijks op de Axelse markt aanwezig zijn. Op elke vijf deel nemers is een prijs beschikbaar, waaronder visbenodigdheden en kelen. Er zal worden gevist op de ijs baanvijver, de kleine kreek en de leiding, zodat voor iedere visser een flinke plaats beschikbaar is. De door de 70-jarige gepensio neerde reclametekenaar A. Rowaan uit Zeist samengestelde portret- tekening, die donderdag door de Utrechtse politie is verspreid, heeft de politie tot op heden vijf tips opgeleverd die mogelijk kun nen leiden tot de aanhouding van de man, die vorige week het bij kantoor van de Nutsspaarbank aan de Vondellaan in Utrecht van f 18.440 beroofde. De Utrechtse politie besloot ge bruik te maken van de dienst van de bejaarde tekenaar, omdat de verspreiding van een tekening van de hand van de heer Rowaan eer der leidde tot een arrestatie in Laten. Deze aanhouding staat niet in verband met de bankoverval. De vistijd is van 14 tot 16 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in het clublokaal en zal worden ver richt door burgemeester Van Dijke. Naast de reeds genoemde prij zen zijn een groot aantal ereprij zen beschikbaar in de vorm van bekers, lauriertakken en medail les. Het bestuur heeft goede hoop ook dit jaar weer een flink bedrag beschikbaar te krijgen, voor de bejaarden. Kerk wordt gesloopt Het kerkgebouw van de gere formeerde kerk in de Sassen- straat zal worden gesloopt. In verband hiermee zullen de eerst volgende maanden de kerkdien sten worden gehouden in de doopsgezinde gemeente in de Weststraat. Er zal in de toekomst een nieuwe gereformeerde kerk worden geboulwd. Ten bate van deze nieuwbouw wordt o.m. op 31 aug. een zanigconcert gegeven, waaraan verschillende koren hun medewerking zullen verle nen. Actie voor Biafra De inzameling ten bate van de hongerlijdenden in Biafra heeft te Aardenburg 1173,08 opge bracht. Deze giften kwamen als volgt binnen: gemeentehufc Aar denburg: 543,08; postkantoor Aardenburg: 425; postkantoor Eede 180; postkantoor St Kruis ƒ25. Ernstig verkeersongeval Vrijdag had op de rijksweg BreskensSchoondijke een ver keersongeval plaats waarbij een traktor met aanhangwagen, be stuurd door A. I. B. uit Groede, en een vrachtautocombinatie, be stuurd dooa* W. den E. uit Axel, betrokken waren. Op het moment dat Den E. de traktor met aan hangwagen wilde inhalen, zag hij plotseling aan de linkerkant een personenauto rijden. Bij het terug naar rechts uitwijken raakte hij met de rechter voorzijde de lin ker achterkant van de aanhang wagen. Hierdoor kantelde de trekker met aanhangwagen, waardoor B. ervan werd geslin gerd. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd, nadat dokter Jansen uit Groede de eerste hulp had verleend. De trekker werd zó zwaar be schadigd dat hij moest worden weggesleept. T entoonstelling De sohilderijenexpositie van Omer van Vosselen uit Beveren- Waas, die een maand lang in de raadhuiskelder te zien is geweest, is opgebroken en thans vervan gen door een expositie van schil derwerken van de Belgische kunstschilderes Ultruda Tilleman uit Vrasene-Waas. Deze tentoon stelling blijft geopend van 16 aug. tot en met 25 aug. De fractievoorzitter van D '66 in de tweede kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, heeft de minis ter van buitenlandse zaken ge vraagd of hij bereid is op korte termijn te bevorderen dat de kwes- tie-Biafra op de agenda van de algemene vergadering der V.N. c.q. de veiligheidsraad wordt ge plaatst. In een toelichting op deze schriftelijk gestelde vraag schrijft mr. Van Mierlo, dat uit de berich ten over de situatie in Biafra de mogelijkheid spreekt van ernstige schendingen van de rechten van de mens en zelfs van genocide. In zijn verklaring van 16 juli 1968 heeft de secretaris-generaal van dë verenigde naties ten aanzien van deze kwestie verklaard dat iedere lid-staat het initiatief kan nemen om een ernstige situatie onder de aandacht van de desbe treffende sector der V.N. te bren gen, zoals de algemene vergade- Het N.V.V. vindt dat de betrok ken overheidsorganen zich eens moeten bezinnen over het aanstel- lingsbeleid van nepenrioneertri overheidsdienaren. De vakcentrale heeft de indruk, dat met functio neel leeftijdsontslag vertrokken officieren worden benoemd in functies waarvoor zii op het oog nauwelijks de kwaliteiten bezit ten. Wanneer in deze gevallen an deren een gerechtvaardigde pro motie wordt onthouden, is dat vol gens het N.V.V. niet alleen een trieste, maar vooral een onaan vaardbare zaak. Zoals bekend wordt functioneel Vrijdagmorgen omstreeks elf uur zijn in het Voomsekanaal bij de gemeente Heenvliet de 51- jarige beroepsvisser A. Bravenboer en zijn 13-jarige neefje A. Braven- boer verdronken. Aangenomen wordt dat de jongen, die niet kon zwemmen, te water is geraakt en dat zijn oom hem heeft willen redden. De jongen, die met zijn vader op vakantie was in Heen- vliet, was afkomstig uit Columbia (Bogota) in Zuid-Amerika en zou binnenkort weer naar huis terug keren. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is het motorschip „Tornado", varende onder Duitse vlag en ge laden met 350 ton grint, bij Lo bith gezonken. De twee opvaren den, schipper Smieding en zijn echtgenote uit Minden (Duitsland) konden door de bemanning van een kleine boot worden gered. De Tornado kwam in aanvaring met het schip Suzanne en werd door een van de ankers geraakt, waar door de Tornado vermoedelijk een lekkage kreeg en vol liep. Schipper Smieding maakte met dit pasgekochte schip zijn eerste reis. leeftijdsontslag vooral in de mili taire dienst toegepast. Er wordt van uitgegaan dat door fysieke en psychische spanningen het mili taire beroep niet tot het 65e jaar kan worden uitgeoefend. Bij de marine geldt in het algemeen een leeftijdsgrens van 50 jaar, bij land en luchtmacht van 55 jaar. Het functioneel leeftijdsontslag geldt voorts bijvoorbeeld voor loodsen, brandweerlieden en verpleegsters. Tn de praktijk zijn het vooral officieren die op hun 50e of 55e jaar nog een andere functie gaan vervullen. Het heeft er naar het oordeel van het N.V.V. de schijn van, dat werkgevers (particuliere en ambtelijke) vaak geïmponeerd worden door het feit dat iemand overste of kolonel is geweest. Op grond van die overweging krijgt zo iemand dan een functie, die beter aan een burger had kunnen wor den gegeven, wanneer strikt op deskundigheid was gelet. ring en de veiligheidsraad. Het is, zo vervolgt de fractie-voorzitter van Democraten '66 gewenst dat de humanitaire aspecten van deze situatie, die zozeer het wereldge weten beroeren, ook worden be sproken in de daartoe bestemde organen van de V.N., te meer daar het bevorderen van de eerbied voor de rechten van de mens een der voornaamste doeleinden van deze organisatie vormt en in het bijzonder de algemene vergade ring in talrijke resoluties het be lang van de rechten van de mens heeft onderstreept. De Haagse rechtbank heeft vrij dagmorgen de 51-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie M. B. van M., postcommandant te Nootdorp, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde vernieling van autobanden. In de nacht vart»20 op 21 janu ari j.l. maakte de politieman een ronde door het dorp in verband met de omstandigheid dat hij vaak in het nachtelijk uur werd opge beld, hetgeen die avond ook was gebeurd. Hij wilde nagaan waar ergens in het dorp nog licht brand de en zag op de hoek De'.flandweg- Veemveg een aantal personen in feestelijke stemming bijeen. Vol gens de politieman ontdekte hij bij een geparkeerdeauto een man in gebukte houding, die er snel van door ging. Op dat moment kwamen ook Engelse gasten naar buiten, die de politieman ervan beschul digden banden van de in de buurt geparkeerd staande auto's te heb ben vernield hetgeen deze met na druk voor de rechtbank ontkende. De officier van justitie had tegen verdachte een week gevangenis straf geëist. 'fp| 8- Saoedi-Arabië heeft bij Phi lips' telecommunicatie-industrie een 5 miljoen order geplaatst voor levering van de modernste HF-communicatie-apparatuur. Deze apparatuur bestaat uit zenders, ontvangers en bijbeho rende installaties. De zenders zijn van een nieuw type, hebben een uitgangsvermogen van 30 kw en zijn automatisch afstembaar. Op drachten voor levering hiervan zijn ook ontvangen uit Chili en Algerije. Tien kw-versies van deze zenders zullen door P.T.I. worden geleverd voor Belgische kuststations, de Philippijnse bur- gerluchtvaartnetten en het Fran se „Centre National d'Etudes Spatials". Verdacht van mishandeling van zijn 31-jarige echtgenote is donderdagavond omstreeks 23 uur de 37-jarige C. J. K. in Den Haag aangehouden, nadat hij ook nog enkele verkeersovertredingen had begaan. De man, die zonder beroep is, werd al gezocht omdat hij nog 17 dagen moet uitzitten voor een verkeersdeli'kt. De mishandeling volgde op een heftige woordenwisseling tussen man en vrouw naar aanleiding van het feit, dat zij tot zijn onge noegen hem in een café had op gezocht met de boodschap dat het eten klaar was. Later op de avond keerde hij huiswaarts, waarna hij zijn vrouw sloeg en schopte en wel zodanig zij verloor bijna alle tanden, kreeg twee blauwe ogen en kneuzingen over het ge hele lichaam dat zij in het zie kenhuis Zuidwal moest worden behandeld. Vrijdagmorgen heeft brand ge woed in een schuur te Donker broek (Fr.), eigendom van me vrouw De HaanHunen. In de schuur bevonden zich 88 mest- kalveren, die alle in de vlam men omkwamen. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting bij een pas aangesloten elektro motor. „Wij weten dat de verhouding tussen de politie en het publiek goed is, maar toch is er altijd nog een vrij grote groep mensen die een zekere angst heeft voor het uniform". Deze opmerking maakten de hoofdinspekteur-korpschef de heer E. Hutoregtsen en hoofdagent de heer H. P. Baart van de Ter neuzense gemeentepolitie, bij het uiteenzetten van het program ma op zaterdag 7 september a.s., als zij en alle andere leden van het korps tezamen met de rijks- verkeerspolitie en de rijkspolitie te water gastheer zullen zijn voor ieder die het nieuwe politiebu reau aan de Rosegracht wil ko men bekijken. VERHOUDING VERBETEREN Er zijn, zoals reeds opgemerkt, altijd nog mensen die menen dat de politie er is om (alleen maar) te straffen. In hun achterhoofd is nog een vaag beeld van de „veld wachter" met vervaarlijke sabel en nog vervaarlijker snor, die al leen maar bars kon doen. Een halve eeuw geleden was dat wel zo, maar dat is allang veranderd. De politie is er zich van bewust tegenover de gemeenschap een dienende taak te vervullen. Na tuurlijk moet zij optreden tegen wetsovertreders, maai- is zij er niet veel meer voor de bescher ming van de goedwillende bur gers? Maar al te vaak kan men heren of lezen dat de politie in de meest vreemde gevaUen de hel- SCHIPHOL: Zoals bekend is don derdagmorgen de heer Promyslov (links), burgemeester van Mos kou, met zijn echtgenote op Schiphol aangekomen voor een bezoek van ruim een week aan Nederland. Op de luchthaven werd hij opgewacht door burge meester Samkalden r.) van Am sterdam. pende hand biedt. Dit wil de ge meentepolitie niet alleen de in woners van Terneuzen nog eens extra duidelijk maken. FEESTELIJKE ENTOURAGE Een belangrijk onderdeel van het feestprogramma voor die dag is de bezichtiging van het nieu we bureau. De Terneuzense ge meentepolitie heeft zich geduren de vele jaren moeten behelpen met het sterk verouderde en on doelmatige gebouw aan het Schoolplein. Thans beschikt zij over een ruim, riant, maar vooral aan de eisen van deze tijd voldoend bu reau. Voor het publiek alleszins de moeite waard om eens te gaan kijken hoe en met welke midde len de hedendaagse politie haar veel-omvattende taak zo goed mogelijk tracht te vervullen. Die gelegenheid zal van 's middags 12 tot 18 uur ruimschoots worden geboden. Op iedere verdieping zal een agent aanwezig zijn om de nodige uitleg te geven. De organisatie van deze dag ligt in handen van de politie- sportVereniging. Het lijkt wel even vreemd als de korpschef zegt dat hij „gewoon lid" is van de P.S.V. maar als korpschef graag zijn medewerking toezeg de. „Het is de bedoeling er een ech te politiedag van te maken, zo merkt de heer Hubregtsen ver der op; ook de rijkspolitie te wa ter (district Vlaardingen). doet mee. Aan de voormalige Axelse- brug zullen de R.P. 10 en zeer waarschijnlijk ook Zeelands grootste politievaartuig,de R.P. 18 worden gemeerd en daar is een ieder (kinderen beneden 12 jaar graag onder geleide; hetgeen ook voor ',t politiebureau geldt) welkom. De rijkspolitie (district Middel burg) zal op de binnenplaats van het politiebureau een technische patrouillewagen en een B.M.W.- solomotor plaatsen. Tezamen met de rijkspolitie zal de Terneuzense hoofdagent, de heer André met zijn suveillance- hond „Black" in het sportpark demonstraties geven en te zelf- der tijd (om 10.30 uur) zal opper wachtmeester Van de Vrede uit Zaamslag met zijn speurhond de monstreren WEDSTRIJDEN De bezoekers, die in grote ge tale worden verwacht, kunnen bij hun bezoek aan het nieuwe politiebureau een tentoonstelling van het Verbond voor veilig ver keer, afdeling Terneuzen, bekij ken. Zij zullen zich dan tevens aan een verkeerstest kunnen on derwerpen. Tien ploegen, elk bestaande uit drie leden, leerlingen van het voortgezet en middelbaar onder wijs zullen vanaf half één elkaar in 'n spannende skelterwedstrijd bekampen op de markt. De in zet: skelterkampioenschap 1968. Na afloop van deze wedstrijden kan een ieder tegen betaling van een geringe vergoeding skelteren. Voor de rijkspolitie uit Zeeuws- Vlaanderen en alle Zeeuwse ge meentepolitiekorpsen is er gele genheid deel te nemen aan een oriëntatierit voor .auto's, over een afstand van ongeveer 60 km. De route werd uitgestippeld door de Z.E.V.A.C. De inschrijvingskos- ten bedragen 7,50. Ook leden van verenigingen kunnen zich hiervoor tussen 12.00 uur en 13.50 melden. De start heeft plaats na bij de watertoren. MUZIEK De Terneuzense politie is er in geslaagd de politieharmonie uit Rotterdam „Hermandad voor dzee dag te engageren. Dit korps, dat grote bekendheid ge niet door zijn optreden voor t.v. en op gramofoonplaten zal met de „Harmonie Terneuzen" door Terneuzen marcheren. Van des avonds half acht tot half negen geven beide gezelschappen een muzikale show op de markt, met medewerking van de drumband en de marjorettes., gevolgd door een taptoe om negen uur, waarna in de kantine van het politiebu reau de prijsuitreiking van de skeiterwedstrijden en de oriënta tierit zal plaats hebben. 's Middags verzorgt het Zaam- slagse muziekgezelschap „De Volharding" een concert vóór het politiebureau. In de middagpauze, om half 1 zal in de kantine van „De Hoop" een koffietafel aan de medewer kende muziekgezelschappen wor den aangeboden. Daar zal burge meester Aschoff van Terneuzen de gasten welkom heten ■i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3