Zware verliezen gemeld voor de vietcong MUL Soeharto maakt 5-jarenplan bekend voor Indonesië GEEN PLANNEN VOOR STAKING BOMBARDEMENTEN OP N.-VIETNAM Vriendschaps verdrag tussen Roemenië en Tsjecho-Slowakije MOSKOU HERVAT KRITIEK OP TSJECHO-SLOWAKIJE de Gasverwarming Diafra-actiecomité Nederland doet dringend beroep op regering RADIO DE K0CK HET WEER BUITENLANDS KAPITAAL NODIG MOOR DE INDUSTRIE Optimisme misplaatst. New York Times: „Poging wagen" Vredeskrachten" Neger neemt ontslag uit organisatie van Agnew N.V. DE HOOP Stationsweg 4 tel. 01150-7940 TERNEUZEN Meer textiel Tinreserves Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftrask, tejj abcanejaeBt: TESLNEUZ3& ZATERDAG 17 AUGUSTUS 196S 21e Jaargang No. 5265 Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen hebben in gevech ten ten zuiden van de gedemili tariseerde zone 211 opstandelin gen gedood. Langs de zeekust, anderhalve kilometer ten zuiden van de ge demilitariseerde zone, wisten Zuidvietnamese troepen met steun van Amerikaanse pant sereenheden 159 rebellen te doden ten koste van „zeer lichte" verliezen aan eigen zijde, aldus een Zuidvietnamese woordvoer der. Aan de westelijke kant van de zone werden in twee gevechten 52 rebellen gedood. In de provincie Quang Nam, ten zuiden van de grote mili taire basis Danang wisten Ame rikaanse mariniers en infanteris ten 34 vietcongleden te doden, terwijl in de Mekongdelta nog eens acht vietkongleden werden gedood. Donderdagavond en vrijdag morgen hebben B-52 bommen werpers ten noorden van de ge demilitariseerde zone Noordviet- namese troepenconcentraties, ar tilleriestellingen en steunpunten gebombardeerd. In het zuiden waren de zware bommenwerpers actief tegen infiltratiewegen en troepenconcentraties bij Dak To op de centrale hoogvlakte en in de provincie Binh Long langs de grens met Cambodja, op onge veer 100 kilometer van Saigon. Amerikaanse regeringsfunctio narissen maken zich bezorgd over het In de Verenigde Staten en in het buitenland heersende optimisme, dat de regering spoe dig de bombardementen op Noord-Vietnam geheel zal sta ken. Volgens waarnemers stelt de regering alles in het werk om geruchten in deze richting te ontkrachten. Zo zei minister van defensie Clark Clifford donder dag op een inderhaast georgani seerde persconferentie dat pre sident Johnson van mening is dat de bombardementen moeten worden voortgezet, zolang Ha noi zich niet bereid verklaart de strijd te verminderen. Vol gen Clifford bereidt de tegen stander in Vietnam een nieuw Roemenië en Tsjecho-Slowa- kfje hebben vrijdag in Praag een nieuw verdrag voor vriendschap en wederzijdse bijstand gesloten. De presidenten van beide landen, Nicolae Ceausescu en Ludvik Svoboda, ondertekenden het ver drag. De overeenkomst, die voor 20 jaar werd gesloten, komt in de plaats van het vriendschapsver drag van 1948, dat op 21 juli j.l. was afgelopen. Tsjecho-Slowa kije is het eerste land, waarmee de Roemenen een dergelijk ver drag hebben vernieuwd. In het verdrag wordt de nadruk gelegd op het besluit „tot verster king van de eenheid en interna tionale solidariteit van alle lan den van de socialistische gemeen schap in overeenstemming met het pakt van Warschau en de voortzetting van een politiek van vreedzame coëxistentie met lan den met verschillende sociale be winden". De verschillende clausules van net verdrag voorzien vooral in de versterking van de vriendschap en de samenwerking op alle ter reinen op basis van de beginse len van internationalisme en soe vereiniteit, onafhankelijkheid en niet-inmenging in de binnenland se aangelegenheden, groot offensief voor dat binnen enkele weken kan beginnen. Waarnemers geloven dat de regering verdeeld is over de vraag, of volledige beëindiging van de bombardementen op dit ogenblik diplomatiek voordeel zal brengen. Voor Humphrey zou een stop zetting van de bombardementen, voordat de democratische con ventie op 26 augustus begint, een zekere overwinning op „vre deskandidaat" McCarthy beteke nen, magr volgens de waarne mers ziet het er niet naar uit dat hij dit voordeel kan behalen. De „New York Times" heeft gisteren in een redactioneel com mentaar opnieuw aangedrongen op staking van de bombarde menten om de ware belangstel ling van Hanoi voor een rede lijke oplossing van het conflict te beproeven. Het blad vraagt zich af waar om Johnson zoveel waarde hecht aan een duidelijke verklaring van Hanoi en zo weinig aan tekenen dat Noord-Vietnam zijn militaire activiteit vermindert. Ook met een stilzwijgende over eenkomst dat geen grote mili taire acties worden ondernomen, kan Washington de bombarde menten staken en mocht in zo'n periode een aanval uit de gede militariseerde zone worden ge lanceerd, dan heeft Amerika voor het oog van de wereld het recht de luchtacties te hervat ten", aldus de „New York Times" die van mening is dat het zwaar tepunt in het geschil thans ligt in de onderhandelingen in Parijs. j? Het Vietnamese „Verbond van nationale democratische en vre deskrachten", dat zegt apart te staan van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, maar wel met die organisatie samenwerkt, heeft vrijdag opgeroepen voor de vorming van een democra tisch nationale coalitieregering in Zuid-Vietnam zonder bondge- noatschappen of militaire ver dragen met andere landen. De groep, waarvan de 10 leiders in juli door een krijgsraad in Sai gon bij verstek ter dood zijn ver oordeeld, zegt voorts dat haar programma voorziet in beëindi ging van de oorlog en terugtrek king van alle buitenlandse troe pen. Noord- en Zuid-Vietnam zouden besprekingen moeten be ginnen over een vreedzame her eniging op basis van gelijkheid. In een uitzending van de ge heime radio van het bevrijdings front wordt opgeroepen tot om verwerping van de regering- Thieu. Warme saocijzsitföotijes BANKETBAKKERIJ, TERNEUZEN In de officiële Russische pers is vrijdag voor het eerst sinds meer dan twee weken weer een polemisch artikel verschenen, waarin wordt gezegd dat anti socialistische krachten in Tsje cho-Slowakije nog steeds actief zijn. Volgens het artikel in het partijblad „Pravda" blijkt de ac tiviteit van deze krachten dui delijk uit wat verscheidene dagbladen in Praag, die de hun geboden vrijheid misbruiken, schrijven, terwijl de Tsjechoslo- waakse leiders hebben beloofd hiertegen op te treden. „De ondertekenaars van de verklaring van Bratislava heb ben zware verplichtingen op zich genomen, die moeten worden geëerbiedigd, aldus de „Pravda". In het slotcommuniqué van de topconferentie in Bratislava staat dat de communistische leiders eensgezind zullen strijden, tegen bourgeois-ideologic en anti-so cialistische krachten". Volgens het blad is het de zaak van de Tsjechoslowaakse partij zelf om de pers de „elementair ste gedragsregels te doen eer biedigen." Het artike] begint met een lang overzicht van de wes telijke pers en haar „uitdagin gen". Uit deze pers blijkt dat het imperialisme haar pogingen tot ondermijning' niet heeft op gegeven, aldus de „Pravda". Het artikel komt een dag vóór een bijeenkomst tussen hoge Tsjechoslowaakse partijfunctio narissen en hoofdredacteuren, waarop men tot overeenstem ming hoopte te komen over de te volgen werkwijze van de pers. Twee dagen geleden deed het blad van de Russische schrij versunie een scherpe aanval op het Tsjechoslowaakse equivalent, Literarni Listi", dat een anti- Russisch artikel had gepubli ceerd. De enige negerassistent van gouverneur Spiro Agnew van Maryland, dr. Gilbert Ware, heeft donderdag zijn ontslag genomen in verband met de positie van de republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap in sociale kwesties. Dr. Ware werd in februari 1967 lid van de staf van Agnew in de hoop een bijdrage te kunnen leve ren tot de sociale gerechtigheid in de staat. Sindsdien is steeds dui delijker geworden dat ik mij ver gist heb, zo verklaarde hij. Agnew ging er onlangs prat op, dat hij als eerste gouverneur van Maryland een neger in zijn staf had opgenomen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Vrijdagmiddag heeft het Biafra- actiecomité een telegram verzon den aan de Nederlandse regering, waarin het een dringend beroep doet op de bevoegde instanties om al die stappen te ondernemen, die tot een spoedige beëindiging van de ellende in Biafra kunnen lei den. Eet telegram werd opgesteld naar aanleiding van de mislukking van de onderhandelingen tussen de afgevaardigden van de regerin gen van Nigeria en Biafra in Addis Abeba. Het internationale comité van het rode kruis, Caritas Internatio nal, de wereldraad van kerken en het kindernoodfonds van de ver. naties zeggen in een gezamenlijke verklaring, dat in Biafra hulp moet worden geboden aan tussen de twee en drie miljoen burgers, welk aantal nog steeds toeneemt. De vluchtelingenkampen bevatten 500.000 k 750.000 mensen, van wie sommigen vrijwel van voedsel zijn verstoken. Ook in gebieden die in handen van de federale rege ring zijn, voornam ïflk in Enoegoe en Calabar en omgeving, lijdt een miljoen vluchtelingen gebrek. Het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkeling (A.I.D.) heeft vrijdag bekendgemaakt dat het 5000 ton levensmiddelen be schikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigeria. Het internationale rode kruis moet het voedsl uit delen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4295 TERNEUZEN NEWARK: Vice-president Hum phrey (l.) zingt uit volle borst mee met de zanger Robert Merill tijdens een verkiezingsbijeen komst hier. Voor de kenners van Amerikaanse liederen: zij gaven hier een duet-vertolking van de „hiffenpooj song" ten beste. AMSTERDAMEen merkwaar dig gezicht, ook voor vele Am sterdammers, is dit schip, dat stevig vastligt op de binnenplaats van de kweekschool voor de zee vaart. Meertouwen zijn hier niet nodig en overboordvallen levert tenminste hier geen nat pak op l Voor afd. Keukens Het K.N.M.I. deelt mede: WEINIG VERANDERING Het weer in West-Europa wordt beheerst door depressies, die over de Britse eilanden naar de Noord zee trekken, en vandaar afbuigen naar Denemarken en Scandina vië. In de koele lucht, die samen hangend hiermee naar het vaste land stroomt, komen plaatselijk buien tot ontwikkeling. De mid- dagtemperaturen bereikten vrij dagmiddag in ons land waarden van ongeveer 18 graden. In Enge land en Duitsland was het niet warmer. In Frankrijk steeg het kwik tot omstreeks 21 graden. Een oceaandepressie verplaatst zich inmiddels via Ierland in oos telijke richting. In verband daar mee wordt er vandaag in ons land een matige tot krachtige en mo gelijk aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind verwacht, met plaatselijk enkele buien. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. President Soeharto heeft vrij dag meegedeeld dat de Indonesi sche nationale planraad zich op het ogenblik bezig houdt met de opstelling van een vijfjarenplan voor de economische ontwikke ling van Indonesië. Eind van dit jaar zal aan het parlement esn ontwerpbegroting worden voor gelegd voor de uitvoering van de eerste fase van het plan, dat on der meer beoogt de rijstproduk- tie te vergroten van 9,8 miljoen ton in 1963 tot 15,4 miljoen ton eind 1973. In 1973 zal het rijst- areaal worden vergroot tot onge veer 4 miljoen ha. Om dat te be reiken wil de Indonesische re gering volgend jaar beginnen met verbetering, reconstructie en uit breiding van de bevloeiingswer ken. President Soeharto maakte melding van" een verbetering van de exportpositie van mais en zei, dat de produktie daarvan zal wor den vergroot door de toepassing van betere zaden. De cultuurbe- drijven zullen worden hersteld en herbeplant met een verscheiden heid van gewassen en er zal wor den gestreefd naar internationale samenwerking ter bevordering van de verkoop der Indonesische exportprodukten. Soeharto noemde bosbouw en visserij als belangrijke toekom stige bronnen van deviezen. De Indonesische regering verwacht een toeneming van de export van bosbouw-, akkerbouw- en visse- rijprodukten van zes tot negen procent per jaar. Volgens Soeharto moet de op landbouw gebaseerde Indonesi sche economie zich ontwikkelen tot een evenwichtiger economie. In het vijfjarenplan zal voorrang worden gegeven aan industrieën die de landbouw steunen. Het plan voorziet verder in een toe neming van de textielproduktie van 460 tot 900 miljoen meter in vijf jaar. Het aantal spindels zal daartoe worden vergroot tot on geveer 60.000. Om de invoer van papier te verminderen is de Indo nesische regering van plan de binnenlandse papierproduktie te vergroten van 12.000 tot 40.000 ton per jaar. De regering zal bij zondere aandacht schenken aan de ontwikkeling van de lichte in dustrie wegens de grote werkge legenheid die zij biedt. President Soeharto deelde mee, dat zijn regering zal pro beren buitenlands kapitaal aan te trekken voor de industrie. Ge tracht wordt land, wegen, elektri citeit en water beschikbaar te stellen voor nieuwe industrieves tigingen. Volgens de president zal de binnenlandse produktie van ce ment in vijf jaar toenemen van 495.000 tot 1.250.000 ton per jaar. Er zullen assemblagebedrijven komen voor carrosserieën en on derdelen van auto's. De banden- produktie zal van 625.000 op 1,5 miljoen stuks per jaar worden gebracht. Over de ontwikkeling van de mijnbouw zei Soeharto, dat on derzoekingen gaande zijn naar mogelijkheden voor de uitbrei ding van reserves en de ontslui ting van nieuwe natuurlijke hulp bronnen. Met behulp van buiten lands kapitaal wordt op het ogen blik gespeurd naar onderzeese tinreserves tussen de eilanden Singkep en Banka en rond de Ka- rimata-eilanden ten oosten van Sumatra. De Indonesische re gering heeft een overeenkomst voor de opsporing van nikkel in het zuiden, het zuidoosten en het centrum van Celebes gesloten. Volgens Soeharto wordt ook nik kel gevonden op het eiland Wai- geo voor de kust van West-Irian. In West-Irian zelf wordt brons gevonden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot. krachtige, aan de kust mogelijk harde zuid westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. ZATERDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.25 7.50 Breskens 7.50 8.15 Terneuzen 8.26 8.51 Hansweert 9.05 9.30 Walsoorden 9.09 .9.34 ZONDAG 18 AUGUSTUS v.m n.m Cadzand 8.32 9.04 Breskens 8.57 9.2.9 Terneuzen 9.33 10.05 Hansweert 10.12 10.44 Walsoorden 10.16 10.48 MAANDAG 19 AUGUSTUS v.m n.m. Cadzand 9.44 10.20 Breskens 10.09 10.45 Terneuzen 10.45 11.21 Hansweert 11.24 12.00 Walsoorden 11.28 12.04 MAAN op onder op onder aug. 4.12* 17 5.27 8.00 11.04 18 5.29 7.58 11.43 5.1Ï 19 5.30 7156 6.11 20 5.32 7.53 0.38 6.54 JMrsetMTf-Heöfdrëdactetir: via de SauSd Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Ffrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16; et.; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1