Vielcong hervat mortierbeschietingen opZuidvietnam GEBOORTEREGELING? EUROPESE COMMISSIE TEGEN BEGRENZING .E.G.-LANDB0UWF0NDS Mr. Van Thiel legde krans op oorlogskerkhof Algerijns beroep op 0e Thant Arabische vakbond dreigt met tegen-boycot ROEMEENS STAATSHOOFD BEZOEKT TSJECH0-SL0WAKIJE Slippende Nederlandse vrachtauto doodt drie Duitse kinderen Meer eenvoud bepleit op democratische conventie Opbrengst Biafra-actie overschreed de 9 miljoen BEMANNING VAN DE „PUEBLO" BOOD EXCUSES AAN.... Nigeria niet akkoord met vervoer levensmiddelen HET WEER VERNEDERING VOOR ULBRICHT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 196S 21e jaargang No. 5264 Thieu: zullen wapens neerleggen" Drie munitie fabrieken Noordvietnamese „truc" Spijkers met koppen West-Irian „Vergelding" WIcGovern ook kandidaat voor vice-president Acht doden bij verkeersongeluk Agenda ontwapenings conferentie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftvak. fcïj sBoanement: TËRNlüZEI Oireeteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Oftgeafetor N.V. v/h Firma P. J. «art «f® SantJe te Tamsuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; tnininwms per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot bjb. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. De vietcong heeft woensdag navietcong ontdekt. De fabrieken een pauze van zeven dagen de mortierbeschietingen in Zuid- Victnam hervat. De belangrijkste doelen waren een opleidingscentrum voor het leger en een commandopost van een Zuidvietnamees regiment op 80 kilometer ten noordoosten van Saigon, waarop ongeveer 300 projectielen werden afge vuurd. Volgens het persbureau A.F.P. zijn daarbij meer dan 80 personen gedood of gewond. Voor het eerst sinds twee maanden werd ook de citadel van Hoeé weer onder vuur ge nomen. Een burger werd gedood en drie huizen werden vernield. In de Mekondelta werd het vliegveld van Truc Giang, 70 km ten zuiden van Saigon, door 20 granaten getroffen. Een militair raakte gewond. Volgens een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft de vietcong verder nergens het ini tiatief genomen in grondacties. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat woensdag „slechts" zeven Amerikaanse soldaten wa ren gesneuveld. De enige gevechtsactiviteit be stond uit luchtmachtacties. B-52 bommenwerpers hebben in drie provincies, onder andere op 20 km van Saigon, stellingen van de rebellen onder vuur genomen. De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu, die bezoe ken brengt aan provincies in het noorden van het land en in de centrale hoogvlakte, heeft woensdag gezegd dat de commu nisten binnenkort de wapens zullen neerleggen om de strijd op het politieke vlak te brengen. Thieu gaf militaire comraandan- t.en de raad niét het oor te lenen aan geruchten, als zou de Zuid vietnamese regering bereid zijn een coalitieregering met verte genwoordigers van het „nationa le bevrijdingsfront' te aanvaar den. Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen hebben drie com plete munitiefabrieken van de lagen ruim 100 km van Saigon, zo deelde een Amerikaanse mili taire woordvoerder donderdag in Saigon mee. Zij zouden van vitaai belang zijn geweest bij een eventuële toekomstige aan val van de vietcong op Saigon. In de Noordvietnamese hoofd stad is donderdag luchtalarm ge geven, zo meldt ihet Russische persbureau Tass in een bericht uit Hanoi. De luchtafweer had het vuur geopend op een Ame rikaans vliegtuig, aldus Tass. President Thieu van Zuid- Vietnam heeft bij een militaire parade in Danang de Parijse vredesonderhandelingen een truc van de Noordvietnamezen ge noemd om het zuiden de ver keerde kant uit te krijgen. Al leen een militaire overwinning van Zuid-Vietnam kan volgens Thieu de vrede verzekeren. Vre desonderhandelingen kunnen naar zijn mening het best recht streeks tussen noord en zuid worden gevoerd. De president verwacht dat de vietcong spoedig een groot offen sief zal inzetten. Clark Clifford, de Amerikaanse minister van defensie, heeft op een persconferentie gezegd dat Noord-Vietnam een duidelijke aanwijzing moet geven, dat het de gervechtsaktiviteit vermindert en dat zal blijven doen. In dat geval is het volgens de minister mogelijk in Parijs spijkers met koppen te slaan. Op het ogenblik kon Amerika niet anders doen dan bandelen in de veronderstel ling dat de tegenstander een of fensief voorbereidt. ADVERTENTIE) Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. Tweede-kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, die de leiding heeft van de Nederlandse parle mentaire delegatie, die een be zoek brengt aan Indonesië, heeft donderdag in Djakarta een krans gelegd op het NedeiTandse oor logskerkhof in Menteng Poelo. De plechtigheid werd bijgewoond door de Nederlandse ambassa deur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff. „D<, wijze waarop Indonesië mek de Verenigde Naties het ak koord inzake de „daad van vrije keuze" van de bevolking van West-Ivian uitvoert, is één van dc zaken waarvoor onze delegatie bijzondere belangstelling heeft". Dit beeft de leider van de Ne derlandse parlementaire delega tie naar Indonesië, kamervoovzit ter mr. Van Thiel, donderdag ge zegd tijdens een diner, dat het Indonesische parlement de bezoe kers aanbood. Mr. Van Thiel leg de er de nadruk op. dat zijn dele gatie naar Indonesië was geko men als vertegenwoordigster van een land dat deze ontwikkeling „met de grootste belangstelling' volgt. Hij zei te hopen, dat In donesië het bezoek zal beschou wen als een vriendschapsgebaar van het Nederlandse volk en als een uiting van de wens tot we derzijds voordee] samen te wer ken. Mr Schiff de ambassadeur van ons land in Djakarta, gaf donder dagavond een receptie ter ere van de bezoekende parlementariërs. De leden van de delegatie ont moetten daar in Indonesië wo nende en werkende landgenoten. De ambassadeur en zijn echtge note maakten van deze gelegen heid gebruik afscheid te nemen. Mr Schiff. die sinds januari 1965 Djakarta ais standplaats heeft genad. keert 25 augustus naar Nederland terug, waar hij een nieuwe funktie krijgt, n.l. secre taris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken, De Europese commissie heeft zich uitgesproken tegen het voor stel van de Westduitse minister van voedselvoorziening, Herman Höcherl, om voor de vergoedin gen uit het landbouwfonds van de Europese gemeenschap een maximum vast te stellen. De landbouwpolitieke beslui ten zijn door de Europese minis terraad genomen met begrip voor de financiële gevolgen, zo ant woordt de commissie op een vraag van de Westduitse socialis tische afgevaardigde in het Euro pese parlement Herbert Kriede- mann. De hoogte van de uitgaven kan slclits worden beperkt door een vermindering van de overtol lige produktie in overeenstem ming van de ontwikkeling van het verbruik in de gemeenschap. Als sommige lidstaten meer uit het landbouwfonds krijgen dan ze eraan bijdragen, is dat volgens de commissie een „logisch ge volg" van het systeem der ge meenschappelijke landbouwpoli tiek en geenszins een gewilde be voordeling of benadeling van een land. Een politiek die van een ge- 1 lijkmatige verdeling van de bij dragen over de afzonderlijke ge bieden uitgaat, moet ertoe leiden dat de produktie van onrendabele bedrijven in stand wordt gehou den en de produktie van bedrij ven die onder gunstiger omstan digheden werken, verder toe neemt. Onder deze omstandigheden is het uitgesloten de lasten van de produktieoverschotten geliee; of gedeeltelijk aan de financiële verantwoordelijkheid van de af zonderlijke landen over te dra gen. In een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten kan geen sprake meer zijn van nationale overschotten", zo meent de Europese commissie. Tijdens een oefenvlucht boven west-Europa is een Super Sabre van de Amerikaanse luchtmacht legen een van de luidraden van de televisietoren Smilde gevlo gen Op de foto bekijkt de vliegerBouteflika 'werf" deze kapitein Smith na zijn veilige|akUe geïnspireerd door „apart- landing op Soesterberg, de schade heidsp5Iitiek-. discriminatie ei De Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, heeft een beroep gedaan op V.N.- secretaris Oe Thant om te bemid delen in de impasse rond het ge kaapte Israëlische passagiers vliegtuig. De minister zei dat de kwestie 'bijna was opgelost, toen de internationale federatie van piloten opriep voor een boycot van de Algerijnse luchthavens. De bond van Arabische arbei ders, waarin alle vakbonden in Arabische landen verenigd zijn, heeft woensdag in Cairo ver klaard alle luchtvaartmaatschap pijen te zullen boycotten die ge volg geven aan de boycotoproep tegen Algerië van de internatio nale federatie van verkeersvlie gers (Ilfalpa). Bovendien dreigt de bond met een boycot van alle vervoersmid delen van landen, waarvan de luchtvaartmaatschappijen aan de boycotactie meedoen. De bond van Arabische arbei ders en de federatie van Arabi sche arbeiders bij het transport wezen beschuldigen de interna tionale organisaties ervan, „geen vinger uit te steken als Israël Arabische burgers aanvalt" en herinneren in dit verband aan de ontvoering van Ben Bella en an dere Algerijnse leiders door Fransen in 1954, toen zij een vlucht naar Marokko maakten, benevens aan de passiviteit van de scheepvaartmaatschappijen en de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (lata) tegenover de Israëlische weige ring de in het Suezkanaal opge sloten schepen te laten vertrek ken. De beide bonden roepen de in ternationale transportorganisa- ties op „niet te zwichten voor zionistische en imperialistische druk". Na een speciale bijeenkomst van de Jordaanse regering heeft de minister van verkeer laten weten, dat zijn land alle vergel dingsmaatregelen zou nemen, die Algerië zou voorstellen. De pre mier van Libanon, Abdallah Yafi, heeft in een korte verkla ring dezelfde houding aangeno men en radio-Cairo meldt dat de Egyptische regering voortdurend contact onderhoudt met de Alge rijnse regering voor eventuele tegenmaatregelen van de „Ara bische wereld". D-è' ondersecre taris-generaal van de Arabische liga. Sayed Nafal, heeft de Ara bische ambassadeurs in Cairo ontvangen. aan het vliegtuig. Naast hem ka pitein Hall, die hem in een twee toestel begeleidde. zionistische methoden' Een Nederlandse vrachtauto heeft donderdag in Duitsland vier kinderen aangereden, die op weg waren naar de kleuterschool. Het gevaarte slipte op door de regen glad geworden tramrails in een straat in Gladbeck (Noord- rijn-Westfalen) en schoot het trottoir op, waar het groepje kin deren liep. Drie van hen, in leef tijd variërend van twee tot vijf Jaar, waren op slag dood. Een vierde kind werd licht gewond. Een partij- en regeringsdelega tie uit Roemenië, geleid door pre sident Ceausescu, is donderdag ochtend in Praag aangekomen. Tijdens een verblijf van twee da gen zullen de Roemenen een nieuw verdrag van vriendschap en we- waken ondertekenen. Waarschijn- derzijdse hulp met de Tsjechoslo- lijk zullen naast kwesties van ge zamenlijk economisch belang ook politieke vraagstukken worden aangesneden. Zoals bekend zijn de Roemenen evenals Tsjecho-Slowa- kije en Zuid-Slavië tegen inmen ging van andere communistische landen in hun binnenlandse aange legenheden. Woensdag wees president Ceau sescu in een toespraak een even tueel ingrijpen van Warschau- pactstrijdkrachten in de lidstaten scherp van de band. De Roemeense delegatie werd in Praag begroet door president Svoboda, partijsecretaris Dubcek, premier Cernik en andere leden van regering en partijleiding van Tsjecho-Slowaklje. Behalve Ceau sescu maken van de delegatie deel uit vice-president Bodnaras, premier Maurer, minister van bui tenlandse zaken Manescu, het lid van het politieke partijbureau Twee rivalen voor de democra tische presidentskandidatuur vice-president Hubert Humphrey en senator George McGovern van Zuidi-Dakota hebben gepleit voor een vereenvoudiging van het decorum ot> de komende democra tische conventie in Chicago, die op 26 augustus begint. Hi'impbrev heeft in een brief aan dp voorzitter van het democrati sche nartiicomité, John Bailey, verzocht on de conventie geen „frames en nonsens" toe te staan. McGovern wenst dat de conven tie het ,.show"-effect verliest en zich beperkt tot de nolitieke kwes ties en de kandidaten. Als een voorbeeld hoe een con ventie niet moet zijn, haalden bei de kandidaten de reoublikeinse conventie in Miami Beach aan, waar Richard Nixon na een on interessante reeks van betogingen voor niet-kandldaten werd ge kozen. George McGovern heeft in Cher ry Hill (New Jersey), verklaard bereid te zijn de kandidatuur voor het vice-presidentschap te aan vaarden als de democratische con ventie dat wenst. Zijn belangrijkste doel blijft ech ter de democratische nominatie voor het presidentschap te ver werven. Nabij de Westduitse stad Hage- nau zijn woensdag acht mensen om het leven gekomen bij een botsing tussen twee auto's. Apostel, de secretaris van het cen trale comité Trof in en het lid van de staatsraad Stoica. Bij de aankomst van de Roe meense delegatie stonden op het vliegveld en langs de weg duizen den Tsjechoslowaken, die de gas ten toejuichten. Het bezoek volgt op dat van president Tito van Zuid-Slavië. Beide landen steunden de Tsjeoho- slowaakse leiders tijdens de recen te crisis, toen Moskou en een aan tal andere Oosteuropese landen heftige kritiek op de nieuwe koers hadden. De aktie voor Biafra heeft ais voorlopig eindresultaat een be drag opgeleverd van 9.092.000, aldus heeft de voorzitter van het aktiecomlté, mr. G. E. van Wal- sum, donderdag aan het eind van de middag meegedeeld. De gezagvoerder en de beman ning van het Amerikaanse inlich tingenschip „Pueblo" hebben dinsdag op een persconferentie hun excuses aangeboden voor him „misdaden", zo meldt het Noordkoreaanse persbureau. De persconferentie, die werd gehouden op verzoek van de be manning, werd bijgewoond door kapitein Lloyd Bucher, vijf offi cieren, een oceanograaf en acht tien vertegenwoordigers van de bemanningsleden. Bucher zou op de persconfe rentie hebben gezegd: „Hoewel wij en de overige bemannings leden van de „Pueblo" misdadi gers zijn die spionage en vijande lijke aktiviteiten hebben bedre ven na diep in uw territoriale wateren te zijn doorgedrongen, hebben wij nu spijt van onze mis daden. Wij hebben verzocht deze persconferentie te mogen houden om uw hulp te krijgen bij de ver wezenlijking van onze wens tot repatriëring". De „Pueblo" werd op 23 janu ari door Noord-Korea aangehou- Nigeria gaat niet akkoord met het vervoer van levensmiddelen naar een geneutraliseerd vlieg veld in Biafra. zo is officieel in Lagos meegedeeld. Het kan niet toestaan dat een dee] van zijn grondgebied wordt geïnternatio naliseerd. De federale regering zal, zo als zij al heeft bekendgemaakt, slechts vluchten met hulpgoede ren toelaten naar Enoegoe (de voormalige Biafraanse hoofdstad die nu in federale handen is), van waar de goederen verder over de weg zuidwaarts kunnen worden gebracht. De Russische en de Ameri kaanse voorzitter van de Geneef- se ontwapeningsconferentie heb ben voor de werkzaamheden van de komende weken een voorlopi ge agenda opgesteld. Het voor naamste punt is beëindiging van de kernbewapeningswedloop en ontwapening op kerngebied. Een ander punt is het Britse voorstel tot een verbod van chemische en bacteriologische oorlogvoering. Enkele buien Langs de noordflank van een hogedrukgebied bij de Azoren is donderdag een oceaandepressie in oostelijke richting naar de Britse eilonden getrokken. Een koufront van de depressie ver plaatste zich over Engeland naar het oosten en veroorzaakte daar bij plaatselijk enige regen. De depressie wordt vandaag boven de Noordzee verwacht. In ver band daarmee zullen matige tot krachtige en mogelijk tijdelijk harde zuidwestelijke winden on stabiele lucht aanvoeren waarin naast buien ook enkele opklarin gen zullen voorkomen. Daarbij zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waarden be reiken als donderdag. den omdat het schip spionage- aktiviteiten zou hebben bedreven in de Noordkoreaanse territoriale wateren. Noord-Korea eist dat de V. S. hun excuses aanbieden voor dit. incident en beloven zich in de toekomst van dergelijke „vijan delijke daden" te onthouden. Volgens een uitzending van de radio van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang hebben de bemanningsleden ook aan de V. S. gevraagd verontschuldigin gen aan te bieden aan de Noord koreaanse regering. Een treffend verschil is er tus sen de berichten van het Oost- duitse persbureau A.D.N. en alle andere over de ontmoeting van UIbricht met de Tsjechische lei ders in Karlsbad. Volgens A.D. N. werd UIbricht door de plaat selijke bevolking toegejuicht. Alle anderen hebben slechts ge merkt dat de Tsjechen de Oosl- ditse leider negeerden. Dat moet een vernederende ervaring voor UIbricht zijn geweest. De confe rentie was al evenmin een suc ces voor hem. Het procédé is als volgt: beide partijen geven een uiteenzetting van de toestand in hun land en bet ideaal waar ze naar streven. Het is wel zeker dat UIbricht zomin een voorbeeld wil nemen aan Dubcek als andersom, waar bij het voor de Oostduitser een onaangename konsekwentie is dat er meer kans bestaat dat de Oostduitse bevolking graag zal nabootsen wat de Tsjechen heb ben gedaan dan omgekeerd. En of hij wilde of niet. UI bricht moest nadat de Rusen zich in vredesnaam akkoord had den verklaard met het Tsjechi sche experiment een beleefde frase slaken aan het eind van zijn bezoek. We moesten maar aan de toekomst denken en niet aan het verleden, zei hij. Met, andere woorden, de felle brand brief van Warschau moet maar vergeten worden.. Niemand ge looft echter dat de geslepen UI bricht sinds Warschau werkelijk van mening is veranderd: elke last die hij Dubcek kan bezor gen, zal hij hem ook aandoen. Maar de Tsjechen hebben de tijd en Europa mee! medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijke buien Veef bewolking met plaatselijk buien, maar ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige moge lijk tijdelijke harde zuidweste lijke wind, later ruimend naar west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. VRIJDAG 16 AUGUSTUS v.m. n m. Cadzand 6.30 6.46 Breskens 6.55 7.11 Terneuzen 7.31 7.47 Hansweert 8.10 8.26 Walsoorden 8.14 8.30 ZATERDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.25 7.50 Breskens 7.50 8.15 Terneuzen 8.26 8.51 Hansweert .9.05 .9.30 Walsoorden 9.09 9.34 ZON MAAN op onder op onder aug. 16 5.25 8.02 10.35 3,00 17 5.27 8.00 11.04 4.12 18 5.29 7.58 11.43 5.17 19 5.30 7.56 6.11 20 5.32 7.53 0.38 6.52

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1