Staatscommissie niet eensgezind betreffende wijziging van de kieswet iffma 6 bEVRÏJ#"ZEÊtnV Döriderdag 15 augi 19BS Politiepaard op auto Mijnwerkers om het leven gekomen Afschaffing opkomstplicht Afwijzend Lichtverlet- regeling voor schilders verdwijnt Proeven met tent voor straatmakers Politie-agent na botsing met koe gedood Geel regenpak voor bouwvakarbeiders Vrouw verongelukt Tomaten doorgedraaid HONGAREN WILDEN ALS „NEDERLANDERS" NAAR DE VER. STATEN Krant en televisie brengen dagelijks de dood in onze huiskamers. Andermans ongeluk is Voor ons een lees- en kijk-consumptie. We nemen er oppervlakkig kennis van en gaan over tot de orde van de dag. We zijn er aan gewend geraakt, dat wij er toch niets aan kunnen doen. Maar op een dag gebeurt het voor onze ogen. Niet in woorden op papier of in beelden op de buis - maar echt. We horen hulpgeroep. We zien een mens in doodsnood. Dramatische werkelijkheid, maar hoevelen van ons kijken er naar als naar een film? Zijn wij zó afgestompt door drama's uit de tweede hand, dat het eenvoudig niet bij ons opkomt om iets te doen? Het lijkt er op. We kijken en wachten-als poppen van plastic. Tot er - goddank - één mens naar voren komt die voelt dat een mensenleven meer waard is da.n een nat pak. Wij hopen, dat die mens zult zijn de eerste de beste keer dat een medemens hulp van u verwacht. Publicatie aangeboden door du blad - in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. De auto van de heer A. W. Hae- nen uit Den Haag is in Utrecht beschadigd door een paard van de bereden brigade. Twee leden van deze brigade stonden voor een rood' stoplicht bij de rotonde Croeselaan achter de auto van de Hagenaar, toen 't paard „Herald" schrok van een betonmortelwa- gen, die voor het stoplicht moest afremmen. Het paard steigerde en liep een paar passen op zijn achterbenen, waarna het met zijn voorbenen op het kofferdeksel en het dak van de personenauto „landde". Paard, berijder en auto mobilist bleven ongedeerd. De politie zal de schade vergoeden. TILBURG: In het safarieleeu wenpark te Tilburg is zondag morgen een leeuwtje geboren dat kort daarna door moeder Zina verstoten werd. Op de foto miss Gene Houghton, dochter van de beheerder, die de natuur de hel pende hand biedt. In een zoutmijn te Bad Frie- drichshall, 10 km van Heilbronn in Baden-Württemberg, zijn dinsdag bij een instorting op 180 meter diepte twee mijnwerkers om het leven gekomen en één ge wond. Ben aantal leden van de staats commissie van advies inzake de grondwet en de kieswet acht het denkbaar, verschillende tegen het thans geldende kiesstelsel aangevoerde bezwaren te onder vangen zonder wijziging van de kieswet. Dit blijkt uit een rapport van de staatscommissie, waarin ad viezen worden gedaan tot wijzi ging van de kieswet binnen het raam van de bestaande grond wet, Naar het oordeel van een aan tal leden zou het zijn nut kun nen hebben, indien in een van de eerste vergaderingen na de verkiezingen in de tweede kamer een debat plaats vindt over de kabinetsformatie en over de per soon van de formateur of minis ter-president. Zulk een debat kan uitmonden, zo menen deze commissieleden, in een aanbeve ling van de kamer aan de koning. Het aanvaarden van deze werk wijze kan voor de politieke par tijen aanleiding zijn de kiezers beter op de hoogte te brengen van de reële mogelijkheden voor een regeringscombinatie, die kan steunen op een meerderheid in het parlement. Andere leden van de commis sie zien in deze suggestie weinig heil. Indien de richting van de formatie niet door de verkie zingsuitslag wordt aangewezen, zal overeenstemming slechts door middel van onderhandelin gen achter de schermen tot stand komen. Hoewel de staatscommissie van oordeel is, dat het bestaande kiesstelsel niet bevredigend func tioneert, komt zij in meerder heid niet tot voorstéllen voor ingrijpende wijzigingen in het kiesstelsel. In het rapport advi seert zij de regering de volgen de wijzigingen in de kieswet te bevorderen: afschaffing van het verbod van verbinding van kandidaten lijsten binnen eenzelfde kies kring; afschaffing van de opkomst- plicht; vergroting van het effect van de voorkeurstem door verlaging van het geldende grenspercen- tage tot 25 en benoeming en rangschikking van de kandidaten, die dit percentage hebben be haald, na de kandidaten die rechtstreeks de volledige kies- deier hebben behaald; verhoging van het aantal voor indiening van een kandidaten lijst vereiste handtekeningen tot 100. Een minderheid van de com missie is van oordcel, dat het onbevredigend functioneren van ons kiesstelsel onder de huidige staatkundige verhoudingen moet worden geweten aan de partij politieke constellatie. Deze minderheid is van mening, dat het in de eerste plaats de zaak is van de poli tieke partijen dit funktioneren van ons staatkundig bestel te verbeteren. De staatscommissie heeft na dere bestudering toegezegd van het waagstuk, of de grondwet gever of de wetgever nadere aandacht zou moeten schenken aan de plaats van de politieke partijen in ons staatsbestel. Af wijzend staat de commissie tegenover de voorstellen tot wij ziging van de kieswet betreffen de de invoering van een premie stelsel; een consultatief referen dum inzake de benoeming van de minister-president; een ver hoging van de drempel voor toe lating tot de tweede kamer; een wettelijke regeling inzake de procedure van kandidaatstelling binnen de politieke partijen; wij ziging van de verdeling van restzetels en de invoering van een kiesstelsel naar Westduits model. In de nieuwe c.a.o. voor het schildersbedrijf is de z.g. „licht- verletregeling" afgeschaft, nadat proeven van de „stichting verlet- bestrijding bouwnijverheid" op 28 bouwwerken met het doel voor het lichtverlet een .oplossing te vinden, hebben geleid tot de fa bricage van speciale verlichtings- apparatuur. Met deze apparatuur, die geen schaduwen geeft, kan 's winters in de donkere ochtend en middaguren worden doorge werkt, zonder dat de kwaliteit van het schilderwerk er onder lijdt. De stichting is van oordeel, dat de besparingen ten koste van een vermindering van het licht verlet voldoende zijn om de kos ten te dekken. De schilderspa- troon moet in de toekomst de kosten van het lichtverlet zelf dragen. De loonkosten tijdens de donkere uren komen dus geheel voor eigen rekening. De „stichting verletbestrijdmg bouwnijverheid" heeft de afgelo pen winter in Rotterdam en Em- men proeven genomen met een speciaal ontworpen tent, opdat tijdens regen of vorst straatma kers kunnen doorwerken. Daar men meent technisch op de goede weg te zijn, is besloten er de ko mende winter op meer plaatsen mee door te gaan. De gele tent, die in een speciaal daarvoor ontworpen kist wordt opgeborgen, kan door drie men sen in enkele minuten worden opgezet. De tent heeft één dichte zijkant, die tegen de wind in kan worden gezet. De proef heeft be wezen, dat de tent windkracht zes a zeven kan weerstaan. Onder deze tent kunnen twhe straatma kers werken. Over de economische kant heeft de stichting nog geen ge gevens, maar men hoopt deze te verkrijgen bij de proeven tijdens de komende winter. De 22-jarige politie-agent A. F. Monster uit Apeldoorn is dins dagmiddag om, omstreeks 5 uur verongelukt, toen hij op zijn mo torfiets op de Zutphensestraat ter hoogte van Oud Schuilenburg tegen een losgebroken koe opbot ste en daarna tegen een betonnen paal in de berm terecht kwam. Met ernstige verwondingen werd hij 'naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. De „stichting verletbestrijdmg bouwnijverheid" heeft besloten de proeven met regenpakken, op dat in de bouwnijverheid tijdens regenweer kan worden doorge werkt, voort te zetten. Een spe ciaal ontwikkeld geel regenpak is door 150 bouwvakarbeiders be proefd en 88 pet van hen heeft het pak goed beoordeeld. 83 procent meende dat het pak voordelen heeft boven in de handel zijnde regenkleding. Aangezien gebleken is, dat nog enkele verbeteringen aan het pak mogelijk zijn en bepaalde vraag stukken nog niet zijn opgelost, heeft het stichtingsbestuur beslo ten de proef voort te zetten met duizend pakken. Een verkeersongeval op de Amsterdamse weg in Amersfoort heeft dinsdag het leven gekost aan de 49-jarige mevrouw L. N. BoldingJauw uit Amersfoort. Ze werd bij het oversteken van deze voorrangsweg aangereden door een auto. Kort na aankomst in het ziekenhuis is mevr. Bol ding aan haar verwondingen overleden. De aanvoeren van koude kas- tomaten en augurken op de Noordlimburgse groenteveilin gen beleven een hoogtepunt. De tomatenaanvoeren zijn zó ruim, dat ze zelfs tegen de vastgestelde minimumprijs van 2,60 per kistje van zes kilo niet verkoop baar zijn. Dinsdag werden op de coöperatieve veiling in Grubben- vorst bij Venlo en op de Veniose groenteveiling ongeveer 80.000 Kistjes tomaten aangevoerd. Ruim 30.000 kistjes tomaten, waarvan een grote hoeveelheid van ex- portkwahteil, haaiden de mini mumprijs niet en draaiden door. Ook in de komende .weken wor den op deze veiimgen grote to matenaanvoeren verwacht. Ook de aanvoer van augurken bereikt nu de top. Er werd dinsdag een aanvoer van ruim één miljoen kilo augui Ken genoteerd, waar van ruim cie heiit natuur- en de overige kasaugiu'ken. In tegen stelling tot de tomaten brengen de augurken, die in twaalf ver- schillenue sorteringen onder de veilingkiok komen, dankzij de grote vraag van de conserven- ïndustrie een redelijke prijs op. Ze werden dinsdag naar de sor tering verkocht voor 2U cent tot ruim 1,50 per kilo. Twee jonge Hongaren hebben in Frankrijk politiek asiel ge vraagd na een mislukte poging am met van Nederlanders gesto len passen en brillen naar de Verenigde Staten te komen. De Hongaren maakten in de buurt van Triëst in Zuid-Slavië kennis met twee Nederlanders van dezelfde leeftijd, waarmee zij sterke gelijkenis vertoonden, zowel in uiterlijk als lichaams bouw. Alleen droegen de Hollan ders een bril in tegenstelling tot de Hongaren. Deze berooiden hun vrienden van hun brillen en paspoorten met de bedoeling daarmee naar de Verenige Sta ten uit te wijken. Zij staken ongehinderd de Ita liaanse grens over en reisden zonder moeilijkheden via Zwit serland en West-Duitsland naar Frankrijk Vandaar staken ze over naar Dover, waar ze werden ontmaskerd door een funktiona- ris van de immigratiedienst, die hen in het Nederlands toesprak en zioh er over verwonderde dat de jongelui hun „moedertaal" niet verstonden. De Hongaren werden het land uitgezet en wachten nu in Calais op de uitslag van hun asielaan vrage. V'ïRK< ac bfer ,1 gisteren ve« ,ie r ntiieru" ,tse U» jnanö ven ae Ven' vv»ter .«1 vail®n> lTl41i mm

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 6