Van plantenboter wordt u niet mager Veel noten op uw dessert hebben Niet gek, maar apart Spaar de vitamines Ouderzorgen „LUIERKAMERS" OP DE AUTOBAHN EEN KALE BOEL BLIJFT EEN KALE BOEL Dene aparte badcombinatie be staat uit een blauw en framboos- kleurige Nylfrance plastron, wel ke is vastgehecht op de uni-blau- we slip. De Nylfrancebaret in de selfde keuren en hetzelfde motief zet de kroon op deze geestige cre atie. Iedereen die wel eens gebruik heeft gemaakt van de Autobahn in de Bondsrepubliek weet maar al te goed, dat deze uitwijkplaatsen een uitkomst zijn. Je kunt je benen even strekken en even relaxen; je kunt je boter hammen oppeuzelen of een appeltje schillen. Zo'n rustplaats is echt niet alleen voor vader gemaakt, maar duidelijk ook voor moeder en de kin deren. Toch had men een belangrijke ca tegorie van de mensheid tot nu toe vergetén op deze voor het merendeel goed ingerichte parkeerplaatsen; de baby's. Daar is nu een eind aan ge komen. Op een aan de autosnelweg gelegen rustplaats bij de stad Neuren berg, waar men zich al lang kon ver pozen onder het genot van een drank je of een snack, is thans een ver trek ingericht waar moeders en des gewenst ook vaders de baby op hun gemak en naar behoren kunnen ver schonen, voeden, of op andere wijze kunnen verzorgen. De proef bleek al gauw zo goed geslaagd te zijn en de inrichting bleek in zo'n grote behoef te te voorzien, dat men thans maar liefst op 24 plaatsen aan autosnelwe gen een dergelijke „luierkamer" gaat inrichten bij bestaande restaurants, pompstations e.d. of in gebouwtjes die speciaal voor dat doel worden neer« gezet. O— Volgens verscheidene haarinstituten hoeft niemand met een kaal hoofd rond te lopen en zou ook haaruitval geen ernstiger kwaal zjjn dan een lieht griepje. Br bestaan immers prachtige middeltjes tegen kaalhoofdig heid? Volgens genoemde instituten zelfs onfeilbare middeltjes. Volgens de Utrechtse dermatoloog Uitterdijk is de enige mogelijkheid een kaal hoofd weer gedekt te krij gen een haarstukje te kopen. Want haargroeimiddeltjes bestaan wel, maar doen niets. Dr. Uitterdijk ver telt in dit verband graag de anek dote van de Utrechtse hoogleraar in de dermatologie, prof. Zoon, die zich altijd een beetje boos maakte, wan neer iemand bij hem kwam voor een haargroeimiddel. De hooggeleerde heer wees dan op zijn glanzend ka le schedel en vroeg: „Dacht u dat als er zo'n middel bestond ik er zó zou uitzien?" Kaalhoofdige mannen troosten zich vaak met de uitspraak van een on bekende filosoof, die eens gezegd moet hebben: „Waar hersenen zitten kan geen haar groeien". Wij vrouwen zijn echter zo ijdel, dat we graag wat her senen zouden willen missen voor een weelderige haardos. Om meteen maar met de deur in Ihuis te vallen, als u wilt vermage ren moet u niet denken dat u iets bereikt door plantaardige margarine te gaan gebruiken. Wanneer op uw pakje margarine „plantaardig" ver meld staat, betekent dat alleen maar ,dat ze bereid is van plantaardige oliën en of vetten. Het betekent ech ter in geen geval dat ze minder vet- rjjk zou zijn dan de andere marga rinesoorten of roomboter. Het vetgehalte van alle margarine soorten is op grond van het marga rinebesluit tenminste 80 procent. Ook de zogenaamde dieetmargarine, die wat het vetgehalte betreft aan de zelfde eisen moet voldoen, bevat op grond van het margarinebesluit dus ook tenminste 80 procent vet. U weet het dus, alleen minder eten bevordert het vermageren, want u wordt alleen mager van dat wat u NIET eet. Hebben uw huisgenoten veel noten op hun zang wat het nagerecht betreft, dan moet u ze eens op uw dessert nemen. Een dessert van kokosnoot en amandelen, afgemaakt met saus van room en perziken, zal zelfs bij de meest verwende disgenoot lyrische ontboezemingen uit de keel doen op borrelen. U kunt de tractatie trouwens ook buiten de maaltijden om, zo maar als een luchtige verfrissing geven op een warme dag. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: Vs kopje eiwitten, 1 eetlepel citroensap, wat zout, 250 g suiker, 75 g geschilverde kokosnoot en 75 g amandelen; voor de saus: 1 blik (800 g) California Cling perziken (schijven), 1 kopje room, 2 druppels amandelextract en wat zout. De oven zeer heet zetten. Eiwitten, citroensap en zout door elkaar slaan, de suiker toevoegen en dit geheel stijfslaan. De geschilverde kokosnoot en amandelen er doorheen doen en het mengsel uitsmeren over een licht in gevette bakplaat. Om de rand een reepje aluminium folie aanbrengen, zo dat het niet kan verschuiven. De plaat in de oven zetten, deze uitdraaien en het mengsel laten staan, totdat de oven volkomen koud is (een nacht over laten staan is wel het beste). De saus als volgt maken: de perziken afgieten; iets minder dan de helft van de perziken fijnstampen en de rest van de perziken voor de garnering bewaren. De room met het zout en de amandelextract stijfslaan en hier de gestampte perziken doorheen doen. Het geheel opdienen met de saus van room en perziken. Een nieuwe wereldburger wordt meest al wel met veel enthousiasme begroet en zelfs wanneer hij in z'n komst nog wel een beetje voorbarig is geweest, is zo'n klein mensenkind in z'n groei zó hartveroverend, dat het hebben van kinderen toch een groot geluk betekent voor de ouders. Toch wordt dit geluk tot een zó dagelijkse gewoonte, dat het later soms nauwelijks meer gevoeld wordt. Dikwijls maken allerlei kleine ergernissen of teleurstellingen ons prikkelbaar en geven ons meer een idee van last dan van lust. Nu is een goed humeur iets dat door veel facto ren beïnvloed wordt. Onze gezondheid, vermoeidheid, omgeving, aanleg, alles spreekt een woordje mee. Maar ten slotte kunnen we er toch ook zelf nog wel iets aan doen wanneer we dat ern stig willen. We hoeven maar in tegen stellingen te denken. De eerste teleur stelling, die vele jonge moedertjes om- dervinden is, dat de dagen, die vol zijn met het helpen van de baby zó ver moeiend zijn, dat ze er nauwelijks van kan genieten. Doch hoe zou ze het vin den als haar huwelijk kinderloos zou gebleven zijn f Als de krachten weer terugkeren en er wat meer routine in het verzorgen komt, gaat meestal spoedig alles wel beter. Dan komt de moeilijke periode van het vrijrondlo- pen, dat eerst zeer bewonderd werd, maar al meteen heel wat eisen blijkt te stellen. En alweer: hoe moet het zijn voor ouders waar de kleine niet vrij kan rondlopen en overal aan wil ko men? Tot de periode dat de kinderen gaan lezen heeft moeder ook alweer haar handen vol aan de kleuters die zich willen ontwikkelen en bezig zijn, zonder zich bewust te zijn van het ver schil tussen een plastic jambekertje of een kristallen vaas. De grijpgrage handjes gaan overal en vaak houdt ze haar hart vast als ze opeens een le vensgevaarlijke klauterpartij ontdekt. Wat zijn die kinderen toch bewegelijk en druk! Kunnen ze nu nooit eens rus tig zijn? Jawel, bij de eerste de beste zieke dag, als ze slap en stil in hun bedje blijven liggen. Maar of moeder dan zo tevreden is? Zo gaat het met leren, met opgroeien, met hun baan en met hun huwelijk. We willen altijd wel het volmaaktedat op zichzelf óók al weer niet zo prettig zou zijn en aller lei moeilijkheden zou meebrengen, waar we zo gauw niet aan denken. Doch maar al te vaak maken we ons moeilijkheden over dingen die zo zwaar niet zijn, als we ze vergelijken met om standigheden die evengoed op onze weg hadden kunnen komen. Iedere huisvrouw weet tegenwoordig wel hoe belangrijk vitamine-C voor de gezondheid is, maar slechts enke len doen er hun best voor ze b\j het koken of verwerken van groenten en fruit te bewaren. Het gevolg is dan ook dat de meeste vitamines verlo ren gaan door slordigheid of onwe tendheid. Dit verlies van waardevolle bestand delen kan worden voorkomen als men op de volgende dingen let: Vitamine- C lost op in water, zodat er bijvoor beeld al 17 procent van de vitamines de gootsteen ingaan, als u spinazie een kwartier in water laat liggen. Was groente en fruit daarom (goed, maar) zo kort mogelijk. Als u groen te lang laat liggen en deze verbindt zich met zuurstof, dan gaat er 10 tot 50 procent van de vitamines verlo ren. Ook door het lange warmhouden van groente raakt men veel vitami nes kwijt. Door de toevoeging van suiker wordt vitamine C echter bewaard en vastgehouden. U kunt aan de vruch ten of groente die u voor de maal tijd bereidt altijd wat suiker toevoe gen, zodat de waardevolle, vitamines behouden blijven. JETTY Telkens duiken er weer creaties op modegebied op, die door velen ter stond als „gek, dwaas, onmogelijk en extravagant" bestempeld worden. 'J och is men wel eens wat haastig met een oordeel, want mode-ontwerpers gaan nu eenmaal niet volgens rekenkundige of wiskundige formules te werk. Fantasie laat zich niet aan banden leggen en bovendien lanceren de couturiers vaak alleen maar met reactionaire modellen om op te vallen en in de publiciteit te komen. Het tamelijk nauw aangesloten broekpak met de struisveren behoort ongetwijfeld tot één van die showmodellen van de ontwerper. We kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat u vlug naar de winkel zult hollen om te proberen zo'n uitrusting aan uw gar derobe toe te voegen, zelfs niet al behoort u tot de slanksten. Het ondeugende, hippe cocktailjurkje met bijpassende broek op Bermuda lengte Tergalkan daarentegen echt wel worden gedragen, vooropge steld dat de draagster jong en het type daarvoor is en dat ze weet waar ze het draagt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5