PROVINCIAAL NIEUWS HET OOG VAN SIVA P. v. d. A. streeft naar progressieve concentratie Lips maakt scheepsschroeven voor supertankers Ziekenfondsen willen uitspraak rechter over „pilconflict" met huisartsen Verbond Nederi. ondernemers ongerust over nieuwe vennootschapsbelasting Harttrans plantatiepatiënt weer aan het werk „VRIJE BOEREN" IN ACTIE TEGEN VROEGERE COLLEGA Onder aanvoering van twee Drentse statenleden Lr"ere straffen voor daders van opzienbarende roofovervallen Pagina S Terncuzcn Axel Vogelwaarde Minister ingelicht Proces-verbaal „Ik laat me niet commanderen" Wild-west Preek van de presidente T r icotagef abri ek ontslaat 20 personeelsleden Parkieten- smokkelaar aangehouden Weinig overtuigend Politie bescherming Het thalidomide- proces in Alsdorf Donderdag IS aug. 1965 DE VBIJE ZEEUW Schippersinternaai- op de T.V. In de t.v.-rubi-iek „Van gewest tot gewest", die iedere donderdag van 7.03 tot 7.30 uur over Neder land II wordt uitgezonden, wordt hedenavond aandacht besteed aan het internaat voor schippers kinderen „Koningin Juliana". Er zullen beelden getoond worden van de oude situatie in de Iepen laan en van de nieuwbouw in de Rozenstraat. Diploma betontimmerman Te Axel werd het diploma beton-timmerman uitgereikt aan onze stadgenoot de heer A. C. van Dixhoorn. Het praktische examen werd te Heerlen, het theoretische te Axel afgenomen. Politiefeest op 7 september ingebruikneming van het nieuwe politiebureau aan de R°- segraeht krijgt op zaterdag 7 seph a.s. een feestelijk tintje dank zij de activiteit van de Terneuzense politiesportvereniging. die de ge hele bevolking wil laten delen in de vreugde over de bouw van het nieuwe en fraaie bureau. Een muziekcorps van de Rot terdamse politie zal die dag met de Terneuzense harmonie en de vereniging „De Volharding" uit Zaamslag voor de muzikale bege leiding zorgen. Voorts staan er skelterwedstrij den. en een oriëntatierit op het programma, terwijl de dag zal worden besloten met een taptoe. Het nieuwe bureau zal op de 7e september de gehele dag voor be langstellenden te bezichtigen zijn. Het partijbestuur van de partij van de arbeid heeft zich in de af- gelcnen tijd uitvoerig bezig ge houden met de op het laatstge houden congres gegeven op dracht om in overleg te treden met daarvoor in aanmerking ko mende politieke groeperingen en stromingen om te komen tot het vormen van een progressieve concentratie. Het partijbestuur heeft het da gelijks bestuur opgedragen zich sehrifteliik tot deze partijen (D'66. P.P.R. en P.S.P.) te wen den. Zodra de besturen van de be- trokken .partijen in het bezit zijn van deze brief, kan publikatie .tegemoet worden gezien. Op het laatst gehouden congres Amsterdam werd een resolutie van 2325 november 1967 te Amsterdam werd een resolutie aangenomen waarin werd gezegd, dat een vernieuwing van het staatkundig bestel de totstandko ming van een progressieve con centratie vergt en dat een derge lijke concentratie evenzeer ge boden is terwille van een ver sterking van de vooruitstrevende krachten. In deze resolutie werd bet partijbestuur opgedragen op basis van „socialistisch bestek" in overleg te treden met daarvoor in aanmerking komende politieke groperingen en stromingen om voor de eerstvolgende algemene verkiezingen tot een progrssieve concentratie te geraken. Bejaarden „De Vurssche" maakten uitstapje Dinsdag had de bejaardencom missie van „De Vurssche" voor de bewoners een uitstapje geor ganiseerd. De heenreis liep via Antwerpen naar Bergen op Zoom, waar men de lunch ge bruikte. Na een rondrit door de Wouw- se Plantage arriveerde men in Robsendaal. Hier brachten de bejaarden een bezoek aan het winkelcentrum. Het gezelschap, dat 56 personen telde, dineerde in bosbad Hoeven. Met de „Prinses Christina" werd de overtocht Kruiningen Perkpolder gemaakt. De leiding van dti uitstapje berustte bij de direkteur van het bejaardentehuis, de heer J. van Nierop. Raadsvergadering Op vrijdag 16 augustus 1968 om 19 uur wordt een openbare ver gadering gehouden van de ge meenteraad van Vogelwaarde. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: Wijziging exploitatie-opzet be stemmingsplan Hengstdijk-Zuid; verkoop bouwgrond voor de bouw van een postbureau der rijkspolitie; aanstelling gemeen te-arbeider in vaste dienst; wij ziging wegenlegger; wijziging ge meenschappelijke regeling afval waterleiding Oost Zeeuws-Vlaan- deren Oost; wijziging gemeen schappelijke regeling ontwikke ling Oost Zeeuws-Vlaanderen Oost; vaststelling herziening be stemmingsplan recreatiegebied Hengstdijk. Annekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Franka gezorgd. U weet weljdie échte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn. Naar aanleiding van de berich ten, dat Verolme de mogelijkheid heeft om schepen te gaan bouwen tot 400.000 ton, d.w.z. de grootste ter wereld, deelde de firma Lips het volgende mede: „Sedert geruime tijd heeft Lips de bouw van schepen tot 500.000 ton zien aankomen. Lips heeft zmh daarom voorbereid om schroe ven voor die grootste schepen te kunnen maken. Na een intensieve bestudering is gebleken, dat het voorlopig niet te verwachten valt, dat schroeven boven 12 m dia- Het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaities heeft de landelijke huisartsen vereniging voorgesteld, in geza menlijk overleg het geschil over de honorering van de zogenaamde „pilconsulten" via een proefpro ces aan het oordeel van de bur gerlijke rechter te onderwerpen. Zoals bekend nemen de zieken- fondsorgandsaties het standpunt in. dat deze consultn onder het abonnementshonorarium vallen, dat de huisartsen van de zieken fondsen ontvangen. De L.H.V. is echter van oordeel, dat dit niet 't geval is en dat voor deze consul ten een aparte vergoeding moet worden gegeven. De ziekenfondsen stellen de huisartsen voor in afwachting van de uitspraak de pilconsulten niet aan de verzekerden in re kening te brengen. Mocht de rechterlijke uitspraak ten gunste artsen uitvallen, dan kunnen zij van het standpunt van de huis de consulten bij het ziekenfonds declareren. Bevestigt de uitspraak het standpunt van de ziekenfond sen, dan zouden de huisartsen de bedragen die zij tot nu toe voor de pilconsulten aan de verzeker den in rekening hebben gebracht, aan de patiënten terugbetalen. Als de huisartsen mei het voor ste] van de ziekenfondsorganisa ties instemmen, kan volgens het G.O.Z. de ziekenfondsraad wor den gevraagd alsnog de overeen komst 1968 te bekrachtigen. De ziekenfondsen weigeren tot dus ver de tredmatige verhoging van de abonnementshonoraria voor dit jaar te betalen, omdat de zie kenfondsraad de overeenkomst niet heeft bekrachtigd. De L.H.V. heeft steeds gesteld, dat goedkeuring door de zieken fondsraad niet nodig is, omdat vorig jaar een overeenkomst voor drie jaar (1968, 1969 en 1970) is gesloten. De L.H.V. meent dat niet meer voor elk jaar afzonder lijk bekrachtiging door de zie kenfondsraad nodig is, omdat ook de jaarlijkse trendmatige aan- passing in deze overeenkomst precies is aangegeven. Dg minister van sociale zaken en volksgezondheid, aan wie de L.H.V. om bemiddeling in het conflict had gevraagd, zal van het ziekenfondsvoorstel op de hoogte worden gebracht. Louis John Ferro, een der zes Amerikanen die nog in leven zijn na een harttransplantatie, heeft dinsdag zijn werk als autover koper hervat. De 55-jarige Ferro werd op 22 mei geopereerd. Everett Thomas, die als eerste in het St. Lucasziekenhuis van Houston een nieuw hart ontving op 3 mei werkt sinds 1 aug. op een bank in Houston. Beide mannen moeten zich twee keer per week medisch la ten onderzoeken. Sinds maandag voert een groen vrije boeren in Hollandscheveld onder aanvoering van de staten leden K. Hartman en A. Pekel een actie tegen de landbouwer H. Zo mer te Alteveer. De heer Zomer is pachter van drie ha land dat door het landbouwschap In beslag is genomen, nadat de heer Hart man weigerde de heffingen te be talen. In maart 1963 werd de heer Hartman op last van het land bouwschap van zijn boerderij ver wijderd. De nacht na de uitzetting brand de de boerderij af. Enkele weken geleden liet de heer Hartman tien koeien grazen op het omstreden land. Nadat een van de dieren op last van de officier van justitie in beslag was genomen, koos hij eie ren voor zijn geld en verwijderde de andere koeien van het land. Maandagmiddag maaide een zoon van de heer Hartman een gedeelte van het gras op dit land. In de nacht van maandag op dins dag werd dit werk door een aantal vrije boeren voltooid. In diezelfde nacht werd de elektrische weide- afrastering van de heer Zomer op 50 a 60 plaatsen doorgeknipt. Het zelfde lot onderging de afrastering om het land van de vroegere vrije boer D. van der Sleen, die in 1963 eveneens uit zijn boerderij werd gezet, maar die onlangs de grond kocht die door het landbouwschap in beslag is genomen van de vrije boer B. Nijtneijer. Dit land grenst aan de autoweg, zodat het niet denkbeeldig was dat de 'in het land lopende koeien het snelver keer zouden hinderen. De heer Zomer deed aangifte bij de politie die proces-verbaal opmaakte tegen de heer Hartman. weg te halen. Omdat er moeilijk heden werden gevreesd, waren acht man van de gemeentepolitie van Hoogeveen aanwezig. Toen de heer Hartman niet bereid bleek het gras te laten liggen, werd zijn traktor met aanhangwagen in be slag genomen. Onder politiebe scherming bracht de heer Zomer acht ladingen eras naar zijn be drijf. Twee trekkerchauffeurs wer den hierbii imet stenen en een paal mishandeld. Dinsdagavond om tien uur meldde zich een groep van 50 vrije boeren aan bet poli tiebureau in Hoogeveen om terug gave te eisen van de in beslag ge nomen traktor. Ze werden verwe zen naar de officier van justitie en trokken daarna naar de woning van burgemeester J. H. de Goede. Een delegatie werd door de burge meester ontvangen, waarna men De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de drie Amstel- veense daders van vier opzien barende roofovervallen, waarbij de mislukte op een kasloper van C. en A. in de hoofdstad, ver oordeeld tot lagere straffen dan de officier van justitie had ge- eist. De 21-jarige barkeeper Ar noud M. en de 20-jarige verte genwoordiger Thijs Arie O., tegen wie vijf jaar met aftrek was ge- eist, kregen ieder 3jaar ge vangenisstraf met aftrek opge legd. De oom van Arnoud, de 48-jarige etaleur-tekenaar Jacob G.. volgens de officier de hoofd schuldige. kreeg 5Vi jaar met af trek. Tegen hem was acht jaar geëist. Thijs en Arnoud werden ver oordeeld voor de mislukte gewa pende roofoverval op 22 januari op de 62-jarige kasloper van C. tegen middernacht terugging naar HoEandschveld. In café Mol ver gaderden de vrije boeren tot één uur 's nachts en zij besloten ver der te gaan met het wegslepen van het gras. Woensdagmiddag baalden ze met vereende krachten de rest van het gemaaide gras van het land en brachten dit naar een perceel van de heer Pol. ook een vrije boer. Volgens de heer Zomer heeft de heer Hartman dit voorjaar kunst mest gezaaid op het land en de vrüe boeren zegden nu: „wie zaait zal ook oogsten", maar dit geldt alleen voor bet zaaien op eigen land. aldus d'e heer Zomer. De heren moeten hun verstand gebruiken zei hij. Ik Iaat me niet commanderen door een bepaalde groep. Ook de vrije boeren beho ren zich te houden aan de wet. He laat me niet de wet voorschrij ven door de partij van Koekoek. en A.. de heer H. R. Schaeffers, die in zijn buik werd geschoten. De twee tassen met totaal drie ton werden tijdens de wildwest scène door twee andere em ployés van C. en A. in veiligheid gebracht. Voorts voor hun aan deel in de met Jacob G. gepleeg de beroving van een wagen van Van Gend Loos achter het cen traal station in Amsterdam op 11 oktober 1967 (buit ruim een ton). Op Arnouds conto stond voorts nog de met zijn oom ge pleegde overval op een kasloper van de supermarkt N.V. „De Hoop" te Diemen op 25 novem ber 1966 (buit ƒ113.500). Thijs kon daarbij, omdat hij nog op school was, toen niet aanwezig zijn. Jacob G. kreeg de straf voor zijn aandeel in de overvallen in Diemen op de wagen van Van Gend Loos, alsmede 'n overval op een kasloper van het geschen kenhuis N.V. Reveiilon op het Rokin in Amsterdam op 5 no vember 1965 (buit 5520 en 300 mark). Ter zitting had geen van de drie mannen willen verklaren waar het overgebleven geld, circa 50.000 gulden, is gebleven. Tot de beide jongemannen zei de presidente, mevr. mr. C. J. G. H. van Lomvan Marle, dat zij nu ongeveer drie jaar moeten zitten na aftrek van het voor arrest. Zij wees hen op de moge lijkheid dat zij bij goed gedrag na het uitzitten van Vs (2 jaar) van hun straf voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. De presidente 'hoopte dat de jongemannen de tijd dat ze in de gevangenis zitten, zullen ge bruiken om hun daar begonnen studie af te maken, zodat zij, als ze straks vrij komen, een nieu- de toekomst kunnen beginnen. meter, resp. boven 80 ton netto gewicht nodig zijn. Onlangs is de firma Lips dan ook gereed gekomen met het ma ken van vormpiaatsen voor schroe ven tot 12 m diameter; het creëren van voldoende smelt- en gietcapa- citeit voor gietgewichten van ma ximaal 100 ton; een bewerkings machine voor asgaten en even tuele spiebanen voor schroeven tot 12 m: een ultramoderne door haar zelf ontworpen en gecon strueerde meetapparatuur om schroeven met een dergelijke dia meter met een nauwkeurigheid van 0,1 mm qua bladdikte te meten; een computerprogramma om deze schroeven te berekenen, de te verwijderen giettoeslag te bepalen en de balancering reken kundig uit te voeren. Sedert de datum van het besluit, circa 2 jaar geleden, zijn de dia meters van de schroeven intussen van 7 m reeds gegroeid tot 9,50 m en zijn de eerste van deze schroeven met de nieuwe boven genoemde installaties vervaardigd. Lips heeft thans verscheidene schroeven met een diameter van 9,50 m en een netto gewicht van circa 55 ton in opdracht. Deze schroeven zouden met de oude in stallaties niet kunnen worden ge maakt. Met belangstelling ziet Lips de groei van de tankers tegemoet en is bereid deze groei te volgen", aldus verklaart de directie in een communiqué. De tricotagefabriek N.V. Suur- meijer te Veenidam heeft aan 20 personeelsleden ontslag aange zegd. Volgens de directie van het bedrijf is het haar door weigering van verder bankcrediet onmoge lijk gemaakt de fabricage door gang te doen vinden. De gehele produktie is stopgezet. Een dee] van het vrouwelijk personeel heeft intussen weer werk gevonden in dezelfde bran che. Het bedrijf telt 26 werkne mers. De Duitse douane heeft bij Schinveld een Nederlander aan gehouden, die met een vrachtwa gen 20.000 parkieten over de grens probeerde te brengen. Toen een Duitse douanepatrouille de man ontdekte, sloeg hij op de vlucht en liet de wagen achter. Even later kon hij worden ge grepen. De parkieten vertegen woordigden in Nederland een waarde van ongeveer 50.000 gul den. In Duitsland zouden zij min stens het dubbele hebben opge bracht. In het bestuur van het verbond van Nederlandse ondernemingen is bij een bespreking van de voor nemens van het kabinet om wij zigingen aan te brengen in het wetsontwerp in vennootschaps belasting 1960, ongerustheid ge uit over de verscherping der be lasting. Het bestuur acht die ver scherping moeilijk te rijmen met de eisen, die thans aan de ont wikkeling der economie worden gesteld en de daarmee samenhan gende noodzaak tot opvoering der particuliere besparingen. Het bestuur is van oordeel dat de nieuwe versie van het wets ontwerp op belangrijke punten een stap terug is. Het is, naar van de kant van het V.N.O. wordt meegedeeld, vooral teleurgesteld dat het ka binet is teruggekomen op her haalde toezeggingen van vorige kabinetten om de dubbele heffing op uitgekeerde winsten (n.l. met vennootschapsbelasting en met inkomstenbelasting) te verzach ten. Het bestuur noemt het argu ment van het kabinet op dit punt de ontwikkeling in de Europese economische gemeenschap te wil len afwachten, weinig overtui gend, omdat de bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en België wèi voorzieningeri'kënnén! Het bestuur vreest dat het aan trekken van kapitaal door onder nemingen voor aanpassing en vernieuwing bemoeilijkt zal wor den bij informele kapitaalstortin gen door het voorstel de rente op daarvoor verstrekte leningen niet meer als kosten aan te mer ken. Tegenover een verruiming der mogelijkheden voor beleg gingsmaatschappijen in n.v.- vorm staan, naar het bestuur van het verbond meent, veel minder gunstige maatregelen voor de be leggingsfondsen. Op dit moment niet ingaande op de vraag wat er met de egali satiereserve voor verzekerings maatschappijen zou moeten ge beuren, acht het bestuur het een bedenkelijke wetgevingstechniek wanneer, zoals nu de bedoeling is met die egalisatiereserve, een eenmaal toegestane fiscale reser ve met terugwerkende kracht tegen het volle tarief wordt op geheven. Dinsdag verschenen zowel de heer Zomer als de heer Hartman op het land om het gemaaide gras INDIA: De 500 meter lange brug over de rivier de Poema is door de overstromingen van de laatste dagen geheel weggespoeld. Ook in de naburige staat Goejarat werd grote schade aangericht, welke geschat wordt op meer dan 100 miljoen gulden terwijl er zeker duizend mensen zouden zijn omgekomen. 68. Zo onopvallend mogelijk mengen Aram en Sylvester zich tussen de menigte, die naar de stad terugstroomt. Nog steeds heerst er een opgewonden stem ming. 1 „Wat moeten wij beginnen?", vraagt Sylvester. „Laat ons zo spoedig mogelijk hier vandaan gaan! Over enkele uren kan het wellicht weer te laat zijn!" Doch Aram schudt vastbeslo ten hel hoofd. „Neen, ik heb een zich in groot gevaar bevindt! Weliswaar heeft zij ons het leven gered, doch zij speelt wel een zeer hoog spel en Tarai is een sluwe tegenstander, die voor niets terugdeinst* Bovendien vermoeden, dat prinses India moet Ik eerst weten wat er van de keizer geworden is!" Nauwelijks heeft 'hij die woor den gesproken, of er treedt een zwaar gesluierde gedaante op ben toe en fluistert tegen Aram: „Zeg niets! Geen woord!" Een hoogleraar in de genetica aan de universiteit van Munster prof. dr. Widukind Lenz, heeft woensdag in het z.g. thalido- mide-proces in Alsdorf verklaard dat uit de beschikbare bewij zen zonder redelijke twijfel blijkt dat dit kalmeringsmiddel ver antwoordelijk is voor het grote aantal misvormde kinderen dat in de jaren 1959 tot 1962 is ge boren. Hij somde ruim honderd gevallen op van zwangere vrou wen die in de „gevoelige perio de" 35 tot 50 dagen na de laatste menstruatie thalido mide hadden gebruikt en mis vormde kinderen ter wereld brachten. Bij proeven op apen en konijnen had de toediening van thalidomide ook tot derge lijke misvormingen geleid.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3