Amerikaanse straaljager vloog tegen een tui van de televisietoren te Smilde DE JACHT OP DE DOCUMENTEN 586.1. STAATSLOTERIJ Iers schip laadt goederen voor Biafra in Rotterdam De honderdduizend viel op no. 30815 Twee arrestaties in moordzaak-Mill DINGEMANSE Rotterdamse gemeenteraad herdacht mr. P. J. Oud Fles uit Lobith maakte zeereis van vier jaar en vijf maanden Bijzondere ziektekosten waardevast Nederland schonk mobiele drukkerij BISSCHOPPEN OVER PASTORALE BEGELEIDING ENCYCLIEK Vliegenier bleef ongedeerd Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 15 atig. 1968 Officiële mededelingen „Draai naar links" Noodoproep Vangnet deed dienst Voortreffelijk werk Burgemeester zonder ambtsketen Stelende Duitse vakantieganger kreeg een jaar Foto-artikelen HELMA PIT Wonderlijk toeval Rapporten Tegen twaalf uur woensdagmid dag is een F-100 „Super Sabre"- straaljager van de Amerikaanse luchtmacht tegen een tui gevlo gen van de 302 meter hoge televi sietoren in Smilde. De straaljager is om kwart over twaalf geland op de vliegba sis Soesterberg. De vlieger was ongedeerd gebleven. Volgens bij de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag bin nengekomen berichten was een tui van de televisietoren kapot en was er op 270 meter hoogte een knik in de toren geconstateerd. De uitzendingen via Smilde zou den, voor zover was te zien, nor maal doorgang kunnen vinden. Men zou trachten een noodtui aan te brengen. Uit de officiële mededeling van Amerikaanse zijde blijkt het vol gende: Drie F-100 „Super Sabre"- straaijagers van de basis Laken- heaith in Engeland van de Ame rikaanse luchtmacht waren gis termorgen op een oefenvlucht boven West-Europa. Op dergelij ke vluchten, z.g. zwerftochten als ten tijde van üe tweede wereld oorlog oefent men niet alleen de vliegvaardigheid, maar ook de onderlinge radiocontacten, navi gatie enz. Eén van de straaljagers had de formatie verlaten om een ver kenning te verrichten, toen de overblijvende twee op twaalf honderd voet hoogte boven Dren te in slcht weer kwamen. Ze vlo gen onder de regels die voor het vliegen met zicht gelden en waar bij de toegestane vlieghoogte duizend voet bedraagt. De bewolking boven Drente nam toe en de vliegers besloten in een poging om beter zicht te krij gen, iets te dalen en wel van 1200 voet tot de minimaal 1000 voet, waarop ze mochten vliegen onder de z.g. ziobtregels. Maar ook op die hoogte was er onvoldoende zicht, zodat de leider van de pa trouille, dië 32-jarige kapitein D. A, Smith, afkomstig uit de staat Oregon, besloot over te gaan op het vliegen op instrumenten, waartoe via de radio mededeling moet worden gedaan aan het Ne derlandse militaire vluchtinlich- tingencentrum in Nieuw-Milli- gen. Terwijl kapitein Smith 'n knop van het radiotoestel op 't instru mentenbord omdraaide om de mededeling door te geven, riep zijn vleugelman in de andere straaljager, de 42-jarige kapitein J. Holl hem over de radio toe: „Break to the left" (draai naar links weg). Kapitein Holl zag wat kapitein Smith in het onderdeel van een seconde dat hij de radio- knop verdraaide, niet had ge zien: de televisietoren. De waarschuwing van kapitein Holl kon niet meer verhinderen dat het vliegtuig van Smith één der tuidraden van de toren raak te. Smith begreep aanvankelijk niet waar hij tegenaan was gevlo gen. Door de schielijke bocht naar links was vleugelman Holl zijn partner in de dichte bewolking in een minimum van tijd helemaal kwijt. Terwijl Smith via de radio een noodoproep aan de basis Leeu warden gaf, zette hij zijn vlieg tuig in kümvluoht om te trachten boven de wolken te komen. Die wolkenlaag was eerst op ruim 5000 meter boven het aardopper vlak ten einde en toen vloog hij er boven. Het was inmiddels vijf vóór 12 en de basis Leeuwarden deelde hem mede, dat hij daar met het oog op het slechte weer niet zou kunnen landen. Men gaf hem de raad naar het zuiden te keren en Soesterberg op te zoeken, het geen geschiedde met. het vermel de resultaat. Even scheen het dat de piloot in de omgeving van Apeldoorn zijn toestel niet lang meer in de lucht kon houden, maar uiterst behoedzaam en geleid door mili taire instanties heeft de piloot het toestel naar veilige haven kunnen brengen. Omdat men niet wist hoe groot de beschadigingen aan het vlieg tuig waren, had men de „barrier", het dwars over de landingsbaan in noodgevallen mechanisch aan te brengen vangnet, opgericht. Daar is de straaljager in opge vangen. De piloot heeft daarna de machine ongedeerd kunnen ver laten. De beschadigingen aan de toe stel hebben hoofdzakelijk betrek king op de rechtervleugel, de luchtinlaat en een deel van de linkervleugel. Tengevolge van deze beschadigingen moeten ver scheidene motor- en besturings stelsels van het toestel onklaar zijn geraakt. Er is o.m. een luik met vliegtuighuidbeplating naar beneden gekomen. De vliegers, vooral kapitein Smith- en de Amerikaanse lei ding van het 32e squadron cp Soesterberg, zijn uitermate dank baar voor het voortreffelijke werk van de mannen van de Ne derlandse luchtmacht van de ba sis Leeuwarden, van het vlucht- inlichtingencentrum in Nieuw- Milligen en vooral van de basis Soesterberg. Een commissie van onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht zal van Engeland overkomen om zich op. de hoogte te stellen van de toedracht WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 VIERDE KLASSE Prijzen van 20 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen ƒ2000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op 8 75 42 63 479 991 8541 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 070059 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 039906 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer 028770 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer 081156 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 084406 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer 020977 De prijs van f 20.000 is gevallen op het nummer 075001 De prijs van ƒ25.000 is gevallen op het nummer 074688 De prijs van 50.000 is gevallen op.het nummer 058190 De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 030815 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Het 378 ton metende m.s. Columcille laadt in de Rotter damse haven goederen, bestemd voor de bevolking van Biafra. Het schip, dat een Ierse organi satie, de Biafra Famine Appeal of Ireland, van de K.N.S.M. heeft gekocht en vroeger „Strabo" heette, neemt 300 ton goederen aan boord, die door de „Mise- reori'-stichting te Aken zijn ver schaft. .Misereor" is een inter nationale hulporganisatie van het Duitse episcaat. De Neder landse stichting „Mensen in nood" heeft ten behoeve van deze hulpzending 200.000 gulden bijgedragen. De Ierse organisatie, die het schip dinsdag voor een bedrag van 200.000 pond sterling heeft gekocht, wil trachten toestem ming van de Nigeriaanse auto riteiten te verkrijgen om de lading, die via de missionarissen van de Heilige Geest moeten worden gedistribueerd, in het oostelijk deel van Nigeria te los sen. Het schip vertrekt donder dagavond. I In de vierde klasse van de 586e staatsloterij is woensdag een prijs van 100.000 gevallen op lot no. 030815. De loten werden verkocht door: Serie A: mevr. A. Verwerten Braak te Amsterdam; serie B: mevr. M. KleinHückelkoten te Rotterdam; serie C: de heer L. van Beekom te Den Haag; serie D; mevr. A. PieterseValkena te Hoorn; serie E: mevr. A. Veen- hovenWolthuis te Hoogezand; serie F: mej. P. Vink te Bussum; serié G: mevr. M. EusenMreij- en te Roosendaal; serie H: mevr. E. LeuwHeilbron te Dordrecht. Nadat dinsdagavond reeds de 21-jarige Marokkaan, die bij de vermoorde mevrouw Verstappen Hendriks in Mill in huis woonde, was gearresteerd, heeft de rijks politie woensdag ook een andere Marokkaan, die bij eerstgenoemde op bezoek was geweest, aange houden. De politie kon nog geen bijzon derheden over het verloop der verhoren verstrekken. JUWELIER-HORLOGER - AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN - TELEFOON 3373 Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam beeft woensdag avond in een bijzondere zitting van de gemeenteraad een her denkingsrede uitgesproken naar aanleiding van het overlijden van mr. P. J. Oud, die geduren de tien jaar, „de moeilijkste jaren van deze eeuw voor Rot terdam", burgemeester was van de Maasstad. Burgemeester Thomassen schet ste mr. Oud als een gevoelig, dikwijls bijna verlegen en tege lijk beminnelijk en behulpzaam mens, die in de kritieke jaren vóór en na de oorlog de stad gewetensvol en naar beste krach ten heeft geleid. De 'benoeming van mr. Oud werd in 1938 in de gemeenteraad met teleurstelling ontvangen om dat B. en W. door de rege ring niet in de benoeming waren gekend en omdat de benoeming niet in overeenstemming was met de politieke verhoudingen in de raad. Deze teleurstelling werd toen zelfs in een motie tot uitdrukking gebracht. Mr. Oud stond al spoedig voor moeilijke situaties, zo zei de burgemeester. De toenemende internationale spanning deed zich ook in de Maasstad gevoelen. Het verbod van de voetbalwedstrijd Neder landDuitsland was toen een KARLOVY VARY: Beeld van de persconferentie van Oostduitse en Tsjechische partijleiders Wal ter Ulbricht (I.) en Alexander Dubcek, na afloop van de bespre kingen in Karlovy Vary. Ulbricht is inmiddels weer in Oost-Berlijn teruggekeerd. moedige beslissing, zo zei de bur gemeester. Hij memoreerde dat mr. Oud na de meidagen van 1940 nog ruim een jaar het bur gemeesterschap heeft bekleed en toen werd ontslagen en in Vught werd gedetineerd. „Hij bleef voor allen de burgemeester, zij het zonder ambtsketen." De rit van zijn huis naar de Coolsingel op 7 juli 1945 na de bevrijding was, zo zei burgemeester Tho massen, voor hem en zijn vrouw een ware triomftocht. In de jaren na 1945 heeft mr. Oud een groot aandeel gehad in de herbow van de stad en de haven. Het raadslid mr. L. A. Struik zei namens de raadsleden dat mr. Oud de wederopbouw van de verwoeste stad met kracht heeft geleid. „Rotterdam herdenkt mr. Oud in grote dankbaarheid voor de geestkracht, eruditie, weten schap en de grote persoonlijke toewijding waarmee hij de stad hééft gediend." De Amsterdamse rechtbank heeft, de 26-jarige Duitse banket bakker Willi R. K. H. uit Bochum wegens vier in twee weken tijds in april te Amsterdam gepleegde gelddiefstallen uit cafê's veroor deeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek. De al vier keer in zijn vader land wegens diefstallen in café'.s en warenhuizen veroordeelde Duitser was om vakantie te hou den naar Nederland gekomen met duizend gulden, die echter al spoedig op waren. Met een maat, die hij uit de gevangenis in Bochum kende en die hij uit Duitsland liet overkomen om sa men in Amsterdam „wat te ver sieren", pleegde Willi twee der diefstallen. Boekhandel VAN DE SANDE De minister van sociale zaken meent dat de eigen-bijdrage regeling in de algemene wet bij zondere ziektekosten 1.000 gulden per jaar voor alleenstaan de bejaarden en 2.000 gulden voor een echtpaar in beginsel waardevast moet zijn. Dit blijkt uit het woensdag avond gepubliceerde verslag van besprekingen die de tweede- kamercommissies voor sociale zaken op 12 juni met de minister en diens staatssecretaris over de uitvoering van de a.w.b.z. hebben gevoerd. De eigen bijdragen zouden moeten worden herzien wanneer de a.o.w.-uitkeringen worden verhoogd. door Mr. Bcrjawit 20) De inspecteur knikte. „Veel wijzer worden we er inderdaad op het eerste gezicht niet van. Er zijn twee van onze mensen bij de directies van de metaalbedrij ven aan het praten. Ik heb hen tijdens hun gesprekken opgebeld en verteld van de moord. Ze wa ren op dat ogenblik nog niet veel verder gekomen. Maar met deze bloedige achtergrond, zo dachten ze beiden, zouden ze wel wat meer horen". „Wat hebt u in die kamer van Van Zanten gevonden?" „Practisch niets. Alleen uw vingerafdrukken op de slaapka merdeur. Maar dat wisten we. Er zijn in het geheel geen papie ren meer aangetroffen. Wel z'n portefeuille met paspoort en de gebruikelijke documenten. Hij heeft veel gereisd, maar dat wis ten we al". „Waar is mevrouw Van Zan ten heengegaan?" „Dat weet'ik niet. Ik heb haar door de radio laten omroepen. Ze was namelijk niet zo direct op te sporen, 't Is nu half elf. Ik vermoed, dat ze wel spoedig zal zijn gevbnden. Nog een beroerd karweitje om haar dat te ver tellen". „Tja",, zei Pit. „En dan heb ik nog een half privénieuwtje. Mijn vriend Tim van „De Ochtend informatie" komt hierheen". „Och hemel", zuchtte de in specteur. „De pers komt natuur lijk ook. Daar had ik zelfs nog niet aan gedacht". „O, rekent u er maar op dat ze vannacht binnenwaaien", zei Pit. geeft maar een korte za kelijke verklaring. Ze vallen in dit hotel, met zoveel gasten, voorlopig met de neus in de bo ter. Morgen, in de loop van de dag, worden ze misschien wat lastiger, maar dat is dan pas". „Maar kom", zei de inspecteur, half binnensmonds. „Ik ga maar eens verder. Ik zal met de di recteur een regeling treffen dat ik hier een eigen werkkamer krijg. Dan kan ik grondig met het verhoren van de gasten be ginnen. Vervolgens krijg ik die rapporten van de twee man die achter de metaal aan zijn; dan is vermoedelijk die cercle inmid dels ook geëindigd, en.." hij streek even door z'n haar. „Wat denkt u er van als we voorlopig afspreken, dat u mij een seintje geeft als u denkt dat er wat nieuws is. Als ik niets van u hoor bel ik vannacht even door de huistelefoon om te overwegen of we nog een gesprek dienen te voeren". „Afgesproken", zei de detecti ve. „Ik zal dan om te beginnen maar op me nemen u voor sto ringen te vrijwaren. Ik ga direct even naar beneden om de pers op te vangen. Er zullen er al wel een paar op u wachten". In de hall trof Pit inderdaad een vijftal verslaggevers aan. Het waren medewerkers van provinciale bladen. De landelijke pers had er kennelijk nog geen lucht van gekregen, of ze wens ten eerst het A.N.P. af te wach ten. Pit werd herkend en met vra gen bestormd. Hij kreeg van de directeur, die er uitstekend in was geslaagd elke paniekstem ming te bezweren, de serre ter beschikking om een kleine pers conferentie te houden. De detec tive kende de spelregels. Hij slaagde er vrij spoedig in met het vijftal op vertrouwelijke voet te komen. Hij maakte zich er niet met een Jantje van Leiden af. De verslaggevers kregen een behoorlijk overzicht, een paar details en zelfs de suggestie voor enkele vraagpunten. Pit eindig de met het verzoek: „Maak er niet meer van; dit is vermoede lijk voldoende voor een pittig verhaal en het is meer dan de politie normaal zou hebben ver strekt. Ik beloof u persoonlijk ook in de verdere ontwikkeling goed nieuws te zullen verstrek ken. En als u iets „eigen werk" wilt doen, wel de gasten zijn natuurlijk te interviewen. Er is 'hier een massa achtergrond sfeer, zoals de industrie, mis schien een gesprek met de bur gemeester, enz. Enfin, u weet het wel. Maar schrijf alsjeblieft niet dwars door het onderzoek heen, want en dit is niet voor publikatie er zitten altijd ge varen in een rake opmerking". Hij werd onderbroken door daverend gelach. Pit lachte mee, maar toen weer ernstig: „In dat geval na melijk kon de moordenaar wel eens menen verder te moeten gaan. Dit is geen spelletje. En val voorlopig de politie niet aan; ik moet zeggen, dat die het tot nog toe zeer goed heeft gedaan". Hij kreeg de verlangde brave toezeggingen en hoopte hierme de voorlopig de pers in handen te hebben gekregen. Hij was net op zijn kamer te rug toen Tim kwam binnenval len, gewapend met koffertje en portable-schrijfmachine. (Wordt vervolgd) Op een dag in maart 1964 deed de toen 12-jarige Tony Smeenk uit Lobith-Tolkamer wat reeds ontelbare jongens vóór hem hadden gedaan en nog na hem zullen doen: hij gooide een fles met een brief je erin in het water. De fles verdween in de Rijn en uit de gedachten van Tony. Dezer dagen echter bezorg de de post bij het doktersge zin Smeenk twee brieven, ge richt aan Tony (nu 17 jaar), en beide afkomstig van Palm Is land, een tropisch koraal eilandje voor de kust van de Australische staat Queens land. Daar spoelde op 6 juli jl. de inmiddels door iedereen vergeten fles aan na een tocht van ettelijke tienduizenden ki lometers. Op zaterdag 6 juli werd de verweerde fles gevonden in een baai op Palm Island. De vindster was het 10-jarige meisje Loretta Prior, een van de ongeveer 1500 aborigines (Australische inboorlingen), die op Palm Island wonen. Zij maakte de fles open en vond het briefje dat zij echter niet kon lezen. Daarom ging zij er mee naar een van de weinige blanken op het eiland, zuster Maria Berns van het gouver nementshospitaal. Deze, een Nederlandse, reeds drie jaar woonachtig op het eiland en geboortig uit Nijmegen, ont dekte tot haar verrassing dat de boodschap op het briefje in het Nederlands was gesteld. eilandje, na al die jaren dit briefje uit Holland in handen had gespeeld, afkomstig nog wel uit een plaats die dichtbij haar geboortestad Nijmegen is gelegen en waarmee zij zelfs bepaalde familiebetrekkingen had gehad. Vandaar dus dat Tony Smeenk zijn twee ver rassende brieven kreeg, een van zuster Berns en een van Loretta, die niet alleen in haar beste Engels schreef maar di'e bovendien een aantal kleuren foto's van Palm Island insloot. De brieven werden door de zuster meegenomen Hpp een van haar zeswekólijkse. vlieg tochten naar het. vasteland_en in Townsville gepost. Vooral de 8-jarige Bernhard, Tóny's jongste broer, is onder de in druk van wat een briefje in een fles vermag. Niet afge schrikt door de termijn van ruim vier jaar die verliep, voordat de fles van zijn grote broer werd teruggevonden, heeft ook hij een fles met een briefje in de druk bevaren Rijn gedeponeerd. En nu maar afwachten Zij besefte het wonderbaar lijke toeval dat haar, een Nederlandse, op een afgelegen De mobiele drukkerij, die Nederland in het kader van het plan voor technische samenwer king ter beschikking van Indo nesië heeft gesteld, is dinsdag of ficieel in bedrijf gesteld door de secretaris-generaal-majoor Soe- mantri Bardjoprakoso. Onze ambassadeur in Djakarta, mr. E. L. C. Schiff, droeg de druk kerij, die in een voertuig van 12,5 ton is geïnstalleerd, over. Na een proefperiode van een jaar, waarin de drukkerij voornamelijk plaat selijke litteratuur zal reprodu ceren, wordt besloten of het ex periment kan worden voortgezet. De mobiele eenheid begint haar aktiviteit in Serang en verplaatst zich vervolgens naar de Westja- vaanse gebieden van Tjiandjoer, Soemedang en Tjirebo'n. In hun vergadering van dinsdag hebben de Nederlandse bisschop pen zich opnieuw beraden over de pastorale begeleiding, die de ge lovigen van hen verwachten na de jongste encycliek. In hun brief van 31 juli hebben zij deze begelei ding toegezegd met de aanteke ning, dat zij daartoe alleen na ernstig beraad ook met theologi sche en andere deskundigen in staat zullen zijn. Aldus wordt meegedeeld namens het Nederlandse episcopaat. De bisschoppen achten het echter noodzakelijk in het bepalen van hun beleid ook de gelovigen zelf te betrekken. Zij zullen daarom „de landelijke raad voor huwelijk en gezin" ver zoeken adviezen te geven voor een pastorale begeleiding in de situa tie, die door het verschijnen van de encycliek is ontstaan. Tevens zal de bisschoppenconferentie aan de concilieraad van het pastoraal verzoeken de pastorale aspecten van da encycliek „Humanae Vitae" te doen bestuderen en mede op te nemen in de -rapporten „huwelijk en gezin", „de zedelijke levens houding van de christenen in de wereld" en „jeugd en opvoeding!'. Zoals bekend worden deze on derwerpen reeds voorbereid voor de plenaire vergadering in januari a.s. De rapporten zullen enkele maanden tevoren worden gepubli ceerd ter voorbespreking in de diocesane pastorale raden. Tenslotte hadden de bisschoppen reeds besloten aan de diocesane en dekenale priesterbijeenkomsten enkele vragen voor te leggen ter bespreking. Dit beraad zal in de herfstvakantie uitmonden in een bijeenkomst van de bisschoppen met priestergedelegeerden uit de dekenaten. Deze vergadering was reeds eerder vastgesteld en za'. nu uiteraard de encycliek „Humanae Vitae" niet buiten beschouwing laten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2