Rode-Kruishulp voor Biafra moet via Lagos Betrekkelijke rust" aan de Vietnamese fronten Griekse stoelendans onder druk van de V.S. Nigeriaanse regering beslist: Op 17e bijeenkomst in Parijs dezelfde wederzijdse beschuldigingen Franse vliegers doen mee met boy cot tegen Algerië Opleidingskamp van uitgeweken Cubanen ontdekt Tegenstander bereidt zich voor op derde aanvalsgolf De nieuwe leider: Karamanlis of.... Papandreoe? Nederlandse Kamerleden in Indonesië aangekomen Massale studentenbetoging in Mexico HET WEER DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5263 Kamerleden over de hulpverlening Akkoord tussen Nigeria en Biafra over hulp aan oorlogsslacht offers ff Amerikanen onzeker Hanoi al een stap verder? Omsingeling doorbroken Tyfoon „Rosé" verlamt Amerikaanse zevende vloot Arrestaties na bomaanslag op Papadopoulos Portret van Guevara Overstromingen in Nicaragua Registratie vuurwapens in New York verloopt niet vlot Weerbericht Hoogwater Zon - en Maanstanden Tta&k. H ateaaesieafe TEKM6Ü2E! Dto^eteur-Hoefdredaeteui': I. ran <3® Sand® Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011S0—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van «ie Sande te Terne uren per mm 10* et.; rtrinwwjn? advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties'* (geen hand ris» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méde 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 tmr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De regering van Nigeria heeft aan het Internationale Rode Kruis toestemming geweigerd voedsel en medicamenten van het Spaanse eiland Fernando Poo, waar voorraden opgeslagen lig gen, rechtstreeks naar de dich terbij het noodgebied gelegen havenstad Calabar te versche pen. De Nigerianen eisen, dat de voorraden voor uitklaring eerst naar Lagos worden ge bracht. Dit betekent een grote vertraging in de hulpverlening aan de hongerende bevolking bij Oeyo en Ikot Ekpene, waar dagelijks honderden mensen door gebrek aan voedsel omkomen. Een functionaris van het Rode Kruis in Lagos verklaarde giste ren, dat een Nigeriaans vaartuig tussen 20 en 25 augustus onge veer tweeduizend ton hulpgoe deren op Fernando Poo zal opha len om deze naar Lagos te bren- gen. De kamerleden Boot (k.v.p.), Boersma (a.r.p.) en Tilanus (cJh.u.) hebben premier De Jong en minister Luns (buitenlandse zaken) vragen gesteld over de hulpverlening aan Biafra. In het bijzonder wordt aangedrongen initiatieven te nemen, waardoor de hulpverlening zo snel en goed mogelijk kan worden verwezen lijkt. In de vragen wordt er op ge wezen, dat de actie tot bestrij ding van de hongersnood in Bia fra ernstig wordt belemmerd door maatregelen van de Nige riaanse regering. Gevraagd wordt naar de bereidheid van de rege ring om bij herhaling bij de Nigeriaanse regering stappen te In Parijs is woensdag de 17e bijeenkomst begonnen van de Amerikaanse en Noordvietna- mese delegaties naar het inlei dend vredesoverleg. Vóór de bijeenkomst zei de Amerikaanse delegatieleider Harriman er de nadruk op te zul len leggen dat de „terreur en wreedheid van de vietkong voort duurt". Deze akties (tegen de steden) dienen geen enkel mili tair doel. Het zijn in koelen bloe de uitgevoerde terreurakties waardoor dit jaar al 8.000 bur gers zijn gedood en 20,000 ge wond. Volgens Harriman zijn voorts 6.000 burgers ontvoerd. Tijdens de bijeenkomst legden de partijen verklaringen af, waarin Harriman zei dat het tijd wordt voor serieus werk, dat het Zuidvietnamese bevrijdingsfront niet het recht heeft Zuid-Viet- nam een diktatuur op te leggen en dat Zuid-Vietnam niet door Noord-Vietnam wil worden ge regeerd. De Noordvietnamese delegatieleider Xoean 'Thoey zei dat de Amerikanen spreken van vermindering van de oorlogs inspanning, maar in feite „de strijd tot ongekende hoogte op voeren". De V. S. dienen in de eerste plaats hun aanvallen op Noord-Vietnam onvoorwaarde lijk te staken, zei hij. ondernemen teneinde haar dwin gend te verzoeken verder niets in de weg te leggen aan een doel treffende hulpverlening ten be hoeve van in het bijzonder vrou wen en kinderen onder de bur gerbevolking, omtrent wier lot het Nederlandse volk diep is ge schokt. Tenslotte wordt gevraagd, of de regering, gelet op de jongste ontwikkelingen, bereid is ook met andere regeringen, even tueel in verband van de E.E.G., waarmee Nigeria geassocieerd is. en van de verenigde naties ini- tieven te nemen, waardoor doel treffende hulpverlening zo snel en zo goed mogelijk kan worden verwezenlijkt. In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, waar vertegen woordigers van Biafra en Nigeria pogen een regeling te 'vinden voor hun geschil, is een akkoord bereikt over de hulp aan de bur gerslachtoffers van de strijd in Biafra. Diallo Telli, secretaris-gene raal van de organisatie voor de eenheid van Afrika, zal bijzon derheden bekendmaken over de manier waarop de medicijnen en levensmiddelen zo snel mogelijk naar de lijdende bevolking zullen worden gebracht Van betrouwbare zijde in Addis Abeba is vernomen dat keizer Haile Selassie van Ethiopië de vijf andere staatshoofden die lid zijn van de raadgevende commis sie voor Nigeria van de organisa tie voor Afrikaanse eenheid, voor een bijeenkomst in de Ethio pische hoofdstad heeft uitgeno digd. Keizer Haile Selassie, die voorzitter is van deze commissie, z ou deze bijeenkomst in het weekeinde willen houden. De vijf andere commissieleden zijn: pre sident Tubman van Liberia, gene raal Ankrah van Ghana, presi dent Moboetoe van Kongo-Kin- sjasa, president Diori van Niger en president Ahidjo van Kame roen, Keizer Haile Selassie zou op deze bijeenkomst verslag willen uitbrengen van de vredesonder handelingen tussen Nigeria en Biafra. De Franse vliegers zullen met ingang van maandag a.s. 't vlieg veld van Algiers boycotten, „Met ingang van maandag zul len wij alle vluchten naar en van Algerijnse vliegvelden staken", zo verklaarde Jacques Landragin, secretaris-generaal van de Fran se nationale bond van lijnvliegers, na een bespreking, die hij woens dag op het hoofdkantoor van „Air France" voerde met de voorzit ter van de internationale federa tie van verkeersvliegers, Bar telski, en met de direktie van „Air France". De Franse bond omvat 90 pro cent van de in Frankrijk werk zame vliegers. De organisatie handelt hiermee in overeenstem ming met een oproep van het Ifalpa, dat dinsdag besloot Alge rije te boycotten, totdat de re gering van dat land de beman ning van het gekaapte Israëlische vliegtuig heeft vrijgelaten. Landragin zei,, dat de Franse vliegers de maatregel niet on middellijk willen doen ingaan, teneinde de Algerijnse regering nog een kans te geven „haar ge zicht te redden". In de buurt van New York is een militair oefenkamp voor uit geweken Cubanen ontdekt. Men werkte er aan plannen om pre mier Castro te vermoorden. Het kamp. gevestigd in een boerderij, vormde volgens de politie een basis van waar Cóbanen bomaan slagen pleegden op in New York gevestigde vertegenwoordigingen van regeringen die handel drijven met Cuba. De sedert acht weken in Viet nam heersende betrekkelijke ge vechtspauze heeft een felle dis cussie tussen „duiven" en „havi ken" tot gevolg gehad, zo schrijft de correspondent in Saigon van het Westduitse persbureau D.P.A. Men vraagt zich af, of Hanoi en de vietcong reeds door een de-escalatie de prijs hebben be taald die president Johnson voor een volledige stopzetting van de aanvallen op Noord-Vietnaifi be dingt óf dat de tegenstander zich voorbereidt op een derde grote aanvalsgolf. Bij de debatten in Saigon staan de Amerikaanse militairen en de Zuidvietnamese regering aan de ene kant en neutrale waarnemers en diplomaten uit vooral Azië en West-Europa aan de andere kant. De Amerikaan se militairen zijn nog zeer scep tisch en 'hun houding schijnt overeen te komen met die van Washington. Zij voorspellen dat Hanoi en het nationale bevrij dingsfront binnen kortere of lan gere tijd tot een derde offensief zullen overgaan en tot de ..rust" zijn gedwongen door de militaire overmacht van de geallieerden. De „haviken" geloven niet in een vrijwillige vermindering van de oorlog door de tegen stander. i In het kamp van de neutrale waarnemers gelooft men daar entegen. dat Noord-Vietnam daadwerkelijk fot „de-escalatie" is overgegaan en dat het onge loof van de Amerikanen slechts onzekerheid over de politieke stappen verbergt. De waarnemers ménen dat de communisten nog wel over een offensief-potentieel beschikken, maar daarvan doelbewust geen gebruik maken. Niemand kan verhinderen dat kleine raket eenheden van de vietcong Sai gon tot tien kilometer naderen en hun wapens daar afvuren, zo zegt men. Ook denkt men dat de, Amerikanen en de Zuidvietna" mese regering te veel waarde hechten aan de omvang van de infiltraties uit Noord-Vietnam. De geïnfiltreerde eenheden zou den niet voor uitbreiding van de oorlog worden aangewend, maar voor bezetting van gebieden die door de geallieerden met het oog op de verdediging van Saigon praktisch zijn verlaten en tot niemandsland zijn geworden. De vietcong zou dan kunnen bogen op de bezetting van een groot gebied, als het vraagstuk van vertegenwoordiging van het nationale bevrijdingsfront bij besprekingen of in een regering ter sprake zou komen. De waarnemers geloven niet dat Hanoi het door Johnson ge wenste „gebaar" al heeft ge maakt, maar dat Hanoi al een stap verder is dan Washington omdat het zich reeds op een politieke oplossing instelt. Als Hanoi het gevecht nu zou afbre ken, zou het gevaar lopen deze voorsprong te verliezen. Men ge looft dat de Noordvietnamese regering pas tot een nieuw of fensief zal overgaan, als men in Parijs niet uit de impasse kan komen. Een vietcong bataljon dat 30 kilometer ten zuiden van Saigon door een grotere Amerikaanse strijdmacht was ingesloten, is er in geslaagd de omsingeling te doorbreken, zo heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder woensdag meegedeeld. De Amerikanen hebben de achtervolging ingezet. Voor zover bekend hebben de rebellen 137 man verloren in de strijd die al 36 uur had geduurd. De Amerikaanse verliezen be dragen 17 doden en 27 gewon den. Dichtbij de noordelijke stad Hoeé zijn dinsdag massagraven ontdekt met het stoffelijk over schot van 59 guerrillastrijders. De bombardementen op Noord- Vietnam zijn dinsdag voortgezet, maar het aantal vluchten was minder dan gewoonlijk tenge volge van slecht weer. De Amerikaanse zevende vloot in de golf van Tonkin bij Viet nam is geheel verlamd door de aanwezigheid van de tyfoon „Rosé" in het gebied. Als gevolg hiervan hebben vliegtuigen van de vloot dinsdag niet kunnen deelnemen aan de dagelijkse luchtaanvallen op Noord-Viet- de luchtmacht die hun bases in Thailand en bij Danang hebben. ATHENEDe Griekse premier Papaclopoulos in gesprek met ■journalisten na de moordaanslag die dinsdagmiddag op hem werd gepleegd. Zeventien leden van een Ne derlandse parlementaire delega tie zijn woensdag in Djakarta ge arriveerd voor een bezoek van twee weken op uitnodiging van het Indonesische parlement. Het achttiende lid zou later op de dag uit Australië aankomen. Het vliegtuig waarmee de Ne derlanders reisden, was twaalf uur over tijd wegens moeilijkhe den met één der motoren. Onder degenen die de delegatie verwelkomden, was Fernando Ortiz Sanz, de speciale V.N.-ver tegenwoordiger voor de kwestie West-Irian. De leider van de delegatie, tweede kamervoorzit ter- mr. F. J. F. M. van Thiel, gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor d3 uitnodiging en dehartelijke ontvangst en zei dat geen van de leden ooit eerder in Indonesië was geweest. Behalve een korte groet in ht Indonesisch sprak hij in het Engels. De delegatie zal een bezoek brengen aan president Soeharto en verscheidene ministers en za terdag de viering van de onafhan kelijkheidsdag bijwonen. Het programma voor de eerste dag is door de vertraging waar mee het vliegtuig; aankwam, in de war gestuurd. Eén van de moto ren van de DC-8 van de K.L.M. begon boven Zwitserland te veel olie te gebruiken. Tijdens de tus senlanding in Rome werd vast gesteld dat de motor niet direct kon worden hersteld, zodat een ander vliegtuig uit Amsterdam moest worden overgevlogen, waarmee de Nederlanders hun reis vervolgden De Griekse politie heeft in de nacht na de mislukte bomaanslag op premier Papadopoulos een aantal personen gearresteerd. Dit is woensdag van betrouwbare zijde in Athene vernomen. Onder de gearresteerden zou zich de journalist George Drossos bevinden. Drossos werkt voor buitenlandse kranten en radio stations. Volgens latere berichten is het aantal gearresteerden gestegen tot ongeveer honderd. In verband met, de aanslag worden in Athene de namen genoemd van de echt genoot van Helen Vlachos, eige naresse van twee Griekse bladen, die naar Engeland is uitgeweken, alsmede generaal Koemanakos, luitenant-kolonel-vlieger Ilias Deros, Ioannis Alevras, voorma lig afgevaardigde van de unie van het centrumpartij van Pa- pandreou, en Peponis, voormalig direlcteur van de Griekse radio tijdens de regering van Papan- dreou. De Griekse kolonels schijnen hun bewind te willen overdra gen aan oud-premier Karaman lis. Willen is niet helemaal het woord: de militaire junta staat onder hevige Amerikaanse druk om een eind te maken aan het dictatoriale regime. De V. S. be ginnen het alleronaangenaamst te vinden, dat de slechte naam die het Griekse bewind alom ge kregen heeft, mede gaat afstra len op de N.A.V.O. Er zit ook iets absurde in, als een lid van een bondgenootschap dat verdediging van de vrijheid in het vaandel heeft geschreven, zijn eigen democratie om zeep brengt en doorgaat of er niets aan de hand is. Niet alleen dat dit weerstanden wekt buiten de N.A.V.O, dat zou nog tot daar aan toe zijn maar juist binnen dat verbond gaat het om de Grieken rommelen. Naar schatting 60 tot 80.000 studenten hebben dinsdagavond deelgenomen aan een grootscheep se betoging in Mexico-stad tegen het optreden van de politie tegen studenten en tegen schending van de universitaire autonomie. De betoging, waarschijnlijk de grootste die in 30 jaar tijds tegen de Mexicaanse utoriteiten ias ge houden, verliep volkomen ordelijk, hoewel er geen toestemming voor ws verleend. Na een massabijeenkomst op het Zocalopleln voor het presidentieel paleis trokken de betogers door het cent-rum en de noordelijke wij ken van Mexico-stad. De enige ordebewakers langs de route wa ren verkeersagenten, die het ver keer omleidden. De betogers, waaronder enige honderden professoren, torsten borden mee met leuzen als „Be vrijd de politieke gevangenen", „Het volk en de studenten zullen samen overwinnen" en „1968, de olympiade van de onderdrukking". De deelnemers aan de betogin gen waren van alle politieke rich tingen, maar opvallend waren eni ge rode vlaggen en zelfs een por tret van „Ghe Guevara". Op het plein betoogden de lei ders van de betoging dat de strijd van de studenten nog niet voorbij was en dat de studenten zich hech ter moesten organiseren en hun verlangens aan arbeiders, boeren en hun eigen familieleden inroesten uitleggen. Er werd een minuut stilte in acht genomen voor de stu denten. die bij de op 26 juli be gonnen betogingen gewond of ver mist zijn geraakt. Na het zingen van het volkslied gingen de beto gers ordelijk uiteen. Volgens een mijnbouwmaat- schappij in de midden-Ameri kaanse staat Nicaragua hebben mogelijk alle 400 inwoners van het dorp El Salto de dood gevon den bij een dijkbreuk in de sterk gezwollen rivier de Bambana. De mijnbouwmaatschappij heeft be richten hierover opgevangen van rad io-amateurs. Pogingen van het Rode Kruis om ter plaatse een onderzoek in te stellen moesten worden opge geven, omdat wegens de hevige regenval geen vliegtuig kon lan den GEACHT MAN Het gaat de V. S. dus meer om 't gaaf houden van de N.A.V.O., meer dan om de vrijheid van de Grieken. Het is de vraag of ze hun doel zo zullen bereiken. Weliswaar is Karamanlis van ouds een geacht man en nog meer sinds hij een romantische ballingschap koos na een ruzie met de koning in 1963, maar de meerderheid van de Grieken deelt zijn politieke inzichten niet. En waarschijnlijk zal hij een groot deel van zijn aanzien verliezen, als hij uit handen van de kolonels het bewind aan vaardt. Dat zou hoe dan ook een soort legalisering zijn van de staatsgreep. AMERIKAANSE ZETBAAS Meer Grieken zijn het waar schijnlijk eens met Andreas Pa- pandreoe, de man van de vrij linkse Centrum-Unie, dat met de dictatoriale kolonels geen zaken gedaan kunnen worden. Ze kun nen slechts aftreden en in bal lingschap gaan om een nieuwe regering door verkiezingen tot stand te laten komen. En dat zou dan zeker een Papandreoe-rege ring zijn, met senior of junior aan het hoofd. Iets eleganter zou het geweest zijn, als koning Konstantijns staatsgreep indertijd was gelukt. Daar had Karamanlis mee te maken en de koning had hem voor een overgangsbewind kun nen aanwijzen tot genoegen van alle Grieken. Karamanlis is wel een zeer conservatieve figuur, een beetje ouderwetse represen tant van een ongenaakbaar kapi talisme. maar hij is integer en de vrijheden van het volk zijn bij hem in vertrouwde handen. Het risico voor de V.S. is dat Karamanlis iets zou krijgen van een Amerikaanse zetbaas. De Griekse emoties nemend voor wai ze zijn. zou de onvermijde lijke linkse regering die Kara manlis opvolgt, wel eens heel anti-Amerikaans kunnen zijn. Maar misschien is Washington de overtuiging toegedaan, dat een anti-Amerikaans geregeerd vrij Griekenland nog alti.id beter is dan een pro-Amerikaanse dicta tuur in Athene. Slechts 25 procent van de naair schatting 300.000 geweren en jachtgeweren in de stad New York waren dinsdag om midder nacht geregistreerd, het tijdstip waarop volgens de nieuwe wet de vuurwapens van inwoners van New York moesten zijn ge registreerd. Gemeente-ambtenaren zeiden dat de eigenaars van de ongeveer 225.000 nog niet aangegeven wa pens nu kans hebben op een boe te van 500 dollar en/of een jaar gevangenisstraf. Zonnige perioden Het weer in grote delen van west- en midden-Europa werd wonsdag beheerst door een de pressie, die in oostelijke richting over de Noordzee naar Denemar ken trok. De depressie voerde koude en onstabiele lucht aan, waarin talrijke buien voorkwa men en waarbij in ons land mid- dagtemperaturen van 16 tot 18 graden Celsius werden bereikt. Inmiddels verplaatst een i-ug van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden in de richting van het vasteland. In verband daar mee zal de buiïgheid in ons land in de loop van de dag afnemen en zullen zonnige perioden de over hand krijgen. Bij een overwegend matige noordwestelijke wind zul len de middagtemperaturen on geveer dezelfde waarden berei ken als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Aanvankelijk nog veel bewol king met enkele buien. Later op de dag ook zonnige perioden. Overwegend matige noordweste lijke wind, latr krimpend naar west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DONDERDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.42 6.56 Breskens 6.07 6.21 Terneuzen 6.43 6.57 Hansweert 7.12 7.26 Walsoorden 7.16 7.30 VRIJDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 6.30 6.46 Breskens 6.55 7.11 Terneuzen 7.31 7.47 Hansweert 8.10 8.25 Walsoorden 8.14 8.30 ZON MAAK e op onder op onctes aug. 15 5.23 8.04 10.15 1.49 16 5.25 8.02 10.35 3.00j 17 5.27 8.00 11.04 4.121 18 5.29 7.58 11.43 5.17, 19 5.30 7.56 6.11 20 5.32 7.53 0.38 6.52 V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1