Richard Nixon de prater uit twee mondhoeken I Drukkerij VAN DE I Verenigings- Boek- en 1 I drukwerk OFFSETdrukkerij 1 HIJ ZOU ZELFS KERNWAPENS GEBRUIKEN TEGEN HANOI Oostenrijkse kritiek op pauselijke encycliek „Humanae Vitae" BEURSOVERZICHT HET OOG YAN SIVA Burgerlijks stand Loo; der ksselkin; SANDE Terneuzen 1 Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Eerste- en Tweede-Kamer leden op excursie naar Indonesië Twee Chinese zeelieden na 69 dagen gered Onbetrouwbaar Lood om oud ijzer Braziliaanse dank* 9 m m INTERNATIONALS VERDEELD MarlrthorjgMon Voor Uw Folders Jaarverslagen Clubbladen Personeelsorganen etc. etc. Woensdag 14 augustus 1968 „De kampioen in het praten uit twee mondhoeken tegelijk", dat is een van de vele onaangename titels die Richard Nixon in de laat ste tijd zijn toebedeeld. En het is er een met een achtergrond. Tijdens de conventie in Miami, waarop hij kandidaat werd ge steld voor het presidentschap, hield hij een persconferentie, waarop hij o.m. zei dat ten aan zien van Vietnam de conferentie tafel groot genoeg moest zijn, op dat alles ter tafel en iedereen aan die tafel kon komen om een eer zame oplossing te bereiken. Maandagmiddag is een Neder landse delegatie uit de beide kamers der staten-generaal voor een 16-daags bezoek aan Indone sië van Schiphol naar Djakarta vertrokken. De delegatie bestaat uit de volgende leden van de eerste kamer: prof. dr. ir. J. P. Mazure, mr. J. A. W. Burger, dr. W. P. Berghuis, dr. J. W. Beere- kamp, ir. H. J. Louwes en drs. A. L. J. Koenen. Uit de tweede kamer maken van de delegatie deel uit: mr. F. J.F. M. van Thiel, voorzitter van de delegatie, mej. G. S. H. M. Kok, mej. mr. E. A. Haans, mej. mr. A. M. Goudsmit, mr. F. H. J. M. Daams, mr. M. Vrolijk! drs. W. K. H. Schmel- zer, T. H. Joekes, mr. J. A. Mom- mersteeg, dr. N. G. Geelkerken, mr. dr. C. Berkhouwer en A. Nuyes. De delegatie zal een oriënte rend bezoek aan Indonesië bren gen en er de officiële opening van het parlement in Djakarta op 16 augustus bijwonen. Tevens zal men worden ontvangen door president Soeharto. Behalve Dja karta zal het gezelschap ook Djokjakarta, Bali, Bogor en Ban doeng bezoeken. Op 1 september zal de delega tie weer naar ons land terug keren. Twee Chinese vissers hebben 69 dagen op een klein vlot in de Stille Zuidzee rondgedreven, voordat zij zondag door een vrachtboot bij de Salomonseilan den werden opgemerkt. Het twee tal, dat zich met scheepsbeschuit en vis in leyen heeft gehouden, was er redelijk goed aan toe. Zeven mede-opvarenden waren echter overleden. Hun schip, de Chinese tneiler „Hsienstsjin" ge raakte op 5 juni in brand, toen het zich op ruim zeshonderd kilo meter ten noorden van Viti Levu, een der Fidzji-eilanden, bevond. Twintig opvarenden verlieten met drie vlotten het vaartuig. Eén van hen verdronk daarbij. De mannen bleven bij elkaar tot hun vlotten na negen dagen op de ruwe zee uiteendreven. Op 14 juli landde een van de vlot ten, waarop zich zes vissers be vonden, op de Salamons-eilan- den, korte tijd later gevolgd door een tweede, waarvan drie van de vier opvarenden nog leef den. Opsporingsacties van sche pen en vliegtuigen naar het der de vlot bleven zonder resultaat, tot het zondag door een plaat selijke vrachtboot werd ontdekt. Tijdens de barre tocht over 1300 kilometer waren zeven mannen van ontbering gestorven. Een uur of wat later vergader de hij met een groep afgevaardig den uit het zuiden van de V.S. Door een bandopnemer waarvan Nixon niets wist, kon de „Miami Herald" verslag uitbrengen van dat gesprek: Nixon liet door schemeren dat hij zelfs kernwa pens in zijn overwegingen betrok, als het ging om middelen om Ha noi op de knieën te brengen. Dit is dan maar één voorbeeld hoe Nixon zijn prevelement aan past aan zijn gehoor, een onbe trouwbaarheid die hem al veel eerder in zijn carrière de bijnaam „Tricky Dick" schonk. Het is tevens de voornaamste reden, waarom het buitenland met wei nig vreugde van zijn kandidatuur kennis heeft genomen. Het leiderschap dat de V. S. aan hun grootte en macht te dan ken hebben in de wereld, kan slechts op een redelijke manier worden uitgeoefend, als er ver trouwen bestaat in de man, die de politiek der V. S. in grote trekken bepaalt. Zelfs degenen die weinig waardering hebben voor wat pre sident Johnson doet, hebben al thans enig houvast aan hem: men weet ongeveer wat men van hem verwachten kan. Van een even tuele president Nixon zal men dat nooit kunnen weten. Uit hij zich niet in verschillen de zin voor verschillende belan gengroepen, dan hult hij zijn be doelingen in nevelen. Ten aan zien van de rust in de steden bijv. gewaagt hij van het handhaven van wet en orde. Voor de conser vatiefste Amerikanen betekent dit een versterking van de poli tiemacht, zodat geweld met nog me*r geweld kan worden ge keerd. Nixon kan ook bedoelen dat hij de orde wenst te verzeke ren door de omstandigheden zó te maken, dat de behoefte om door geweld te protesteren verdwijnt, een methode die progressievere groepen voorstaan. Uit Nixons woorden mag ieder halen wat hij wil, zij het dat de conservatievere kiezer waar schijnlijk de meeste hoop uit zijn woorden put: heeft hij immers niet gezinspeeld op een wettig maken van het systeem van af luisteren bij telefoongesprekken? O ja, dat is onwettig en onwettige dingen moeten we niet doen, maar aan de andere kant is het ook het „effectiefste wapen tegen georganiseerde misdaad". Ieder moet uit Nixons woorden nu maar distilleren wat hij wil Deze ingebouwde onbetrouw baarheid verontrust vele Ameri kanen en nog meer mensen bui ten de V.S., die zich met schrik herinneren dat hij indertijd maar net verloor van Kennedy, een kandidaat die iets van bezieling had. En nu komt hij waarschijn lijk in het veld tegen Humphrey, een heel wat minder aanspreken de politicus dan Kennedy. Er zijn Amerikanen die in Nixon ais president een ramp zien. Er zijn er nog meer die het lood om oud ijzer noemen, Humphrey of Nixon. De dood van de Ken nedy's drukt zijn stempel op de Amerikaanse politiek. Dr. Gerhard May, bisschop van de evangelische kerk in Oosten rijk, heeft in een rondschrijven kritiek uitgeoefend op de ency cliek „Humanae Vitae" van paus Paulus. Bisschop May meent dat door deze encycliek een diepe tweespalt in het rooms-katholi- cisme aan het licht is getreden. Het is al in tegenspraak met elkaar, als de paus de periodieke onthouding volgens Ogino-Knaus aanvaardbaar acht als middel ter voorkoming van zwangerschap maar andere methoden verwerpt. Voorts, aldus bisschop May, is de praktijk die de meeste katholie ken in het huwelijk volgen, in strijd met de inhoud van de nieu we encycliek. De vrome katho liek zal nu ofwel een slecht ge weten krijgen of de autoriteit van de paus, althans in feite, niet meer erkennen. De evangelische kerk, zo verklaarde de bisschop volgens het Oostenrijkse persbu reau, meent dat niet de kerk maar een gewetensvolle arts moet uitmaken, of en wanneer er tijde lijke onthouding, de pil of andere voorbehoedmiddelen moeten worden toegepast. President Arthur Costa e Silva van Brazilië heeft paus Paulus De stemming voor de inter nationale waarden is gisteren direct bij de opening licht ver deeld geweest. Hierbij was Uni lever flauw, maar Kon. Olie vast. Philips was tamelijk vast en AKU goed prijshoudend. In Uni lever viel veel aanbod te verwer ken, hetgeen plaatsvond op het verlaagde niveau van 137,50 tegen maandag als slotprjjs 138,80. Het aanbod in Unilever bleef aanhouden, waardoor de koers verder inzakte tot 136,50 om zich daarna te herstellen tot het ope ningeniveau. Volgens de beurs zouden de tweede kwartaalcijfers 1968 van Unilever, die vandaag nabeurs bekend worden ge maakt, niet aan de verwachtin gen beantwoorden. Het eigenaar dige is echter, dat Unilever de vorige week zeer vast was op te verwachten gunstige tweede kwartaalcijfers. Kon. Olie was met een eerste verhandeling op 182,20 flink vast. Maandag sloot dit aandeel op 180. een boodschap gezonden, waarin hij mede namens het Braziliaan se volk en de Braziliaanse re gering „zijn dankbaarheid uit voor de publikatie van de ency cliek „Humanae Vitae". In deze encycliek, aldus de Braziliaanse president, heeft het hoogste ker kelijke gezag de anti-christelijke methoden van geboorteregeling met de juiste woorden veroor deeld. In deze hoek bestond belangstel ling van het publiek. Het olie- aandeel ondervond een goede sti mulans van Wallstreet, waar Kon. Olie ruim een dollar hoger sloot. Later kwamen wat winst nemingen in de oliehoek los, waardoor de prijs inzakte tot 181,50 om later weer wat op te lopen tot 181,90. Philips, welk fonds in New York een dollar steeg, opende 80 cent hoger op 143. Ook hier kwa- winstnemingen op de proppen, waardoor de koers inzakte tot 142,30. AKU steeg van 91,70 tot 91,90 (91,50). Hoogovens werd op 117,50 (117,10) gedaviseerd. In Unilever ging vrij veel om, maar in de overige internationale waarden verliep de handel zeer kalm. In Wallstreet vond maandag 'n krachtig technisch koersherstel plaats na de flauwe stemming van de vorige week. Het Dow Jones-gemiddelde voor de indus trie-aandelen steeg er ruim 11 punten. Van de cultures opende Am sterdam Rubber flauw op 53, maar kon zich later herstellen tot 54 (54%). H.V.A. was een half puntje hoger op 99. Van de scheepvaartwaarden verbeterde H.A.L. een punt tot 96. De overi ge aandelen in deze sector waren goed gedisponeerd. De staats- fondsenmarkt was licht verdeeld met weinig zaken. Op de incourante markt wer den de V.A.T.-aandelen op 7,50 verhandeld tegen maandag 9. Gedurende het verdere beurs- verloap herstelde Philips zich tot 142,70 n Kon. Olie tot 182,10. Uni lever verliet de markt op 137,60 67) Na deze woorden daalt er een doodse stilte over de menigte. De priesters staan roerloos bij de offertafel. Dan laat de offerpries ter langzaam de opgeheven dolk zakken. Hij geeft een bevel in een voor Aram onvrstaanibaar ge mompel en even later voelen de beide mannene hoe hun touwen worden doorgesneden. Kreunend van pijn tracht Sylvester zich op te richten, doch Aram staat reeds op de grond. Langzaam ver spreidt de menigte zich. Heftig mompelend trekken zich de priesters terug in de tempel Van de prinses is geen spoor meer tè zien. Zoekend dwalen Aram's blikken in het rond. „Tarai! Waar is dde schurk?" mompelt hij verbeten, doch ook de grootvizier is verdwenen en Aram beseft, dat het onbegonnen werk zal zijn, hem tussen al deze mensen te zoeken. Hij helpt Sylvester overeind en tilt hem als een veertje van de offertafel. „Wij moeten onmiddellijk han delen!" fluistert hij. „De prinses is in groot gevaar en ieder ogen blik kan de stemming weer ver anderen!" en A.K.U. op 191,90. K.L.M. was zeer vast met een koerswinst van 7,50. Van de scheepvaartwaar den liep H.A.L. op tot 77% en Kon. Boot tot 105%. In de eerste periode verbeter den Mataverpa, Erdal, Rom- menhöller, Emba en Texoprint, ieder 5 punten. Simon de Wit was vast op 565% (548). Zeven Pro vinciën steeg 6 punten. Bredero Ver. Bedrijven daalde H, Bijen korf-Beheer 7, Delta 5, Calvé 19, Mijnbouwkundige Werken en Int. Gewapend Beton ieder 6, Ned. Kabel en Naeff ieder .5 en Amev 7 punten. Drie Hoefijzers was 3 in reactie na de zeer vas te stemming van maandag. In de tweede periode daalde Nationale Nederland 6 punten tedwijl ook Fokker 6 punten moest prijsgeven. Drie Hoefijzers kon het koersverlies van de le periode vrijwel geheel inlopen. De biedkoers van Nederlandsche Bankinstelling werd 5 punten hoger. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 2528 dieren, zijnde 160 slachtrunderen; 650 gebruiksvee: 280 vette kalveren; 135 graskalve ren; 931 nuchtere kalveren; 27 biggen; 23 paarden; 10 veulens: 270 schapen of lammeren; 42 bok ken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,80 5,20, le kwal. ƒ4,20—ƒ4,65, 2e kwal. 3,80ƒ4,05, 3e kwal. 3,603,75: Vette kaflveren: le kwal. 3.603,75, 2e kwal. ƒ3,30—ƒ3.60, 3e kwak 3,15 3,30; Stieren 4,30—4,85: Worstkoeien 3,603 ,75; alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1125 1550; Vare koeien 950—1250; Vaarzen 9251050; Pinken 625725; Graskalveren 350 ƒ500; Nuchtere kalveren ƒ170 ƒ180; Stierkalveren 230—280; Schapen 95125; Lammeren 100130; alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer iets groter, vlotte handel met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: gewone aanvoer, han del lui en prijshoudend; Vare koei en: aanvoer tamelijk, rustige han del en stabiele prijzen; Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, kalme handel met onveran derde prijzen; Graskalveren: kor ter aanvoer, stille handel, prijzen konden met moeite gehandhaafd blijven; Vette kalveren: aanvoer kleiner, handel lui, prijzen ge drukt; Nuchtere kalveren: iets minder aanvoer, willige handel en iets hoger in prijs; Schapen en lammeren: aanvoer .iets korter, handel rustig en ruim prijshou dend. MEXICO CITY: Nog slechts en kele weken en de Olympische zomerspelen 1968 zijn een feit. In en om de stadions waar dit groot se gebeuren zich af zal spelen wordt op het ogenblik koortsach tig gewerkt om alles tijdig gereed te hebben om de duizenden sport mensen en -liefhebbers te ont vangen. Hier een beeld bij het koepelvormige gebouw, waar de Olympische basketballstrijd zal woeden. HOEK Geboren: 1 juli. Adriaan Jozias, z. van Karei P. de Koeijer en Fijg- tje A. 't Gilde, B 32; 8 juli. Martina Wilhelmina, d. van Jan Knol en Cornelia A. Verhelst, B 31; Marijn- tje, d. van Eduard G. Brinkman en Gerardine J. Perey, JulianaVr. 20; 18 juli. Véronique Martha Pe tra, d. van George F. M. de Winne en Irena M. L. F. Vervaet, K 6; 30 juli. Jacobus Johannes, z. van Jacobus J. M. Bossink en Elisabeth N. W. Pierens, C 37. Huwelijksaangiften: 12 juli. Pie- ter Frederik Pijpelink, 26 j., en Tanneke 't Gilde, 19 j.; 17 juli. Pieter de' Visser, 23 j„ en Levina Maria de Smet, 23 j. Huwelijksvoltrekkingen: 4 juli. Cornells Johannes Leendert Lege- maate, 37 j„ en Lydia Doesburg, 31 j.; 26 juli. Willy Marie Wau- mans, 23 j., en Anna Janna van Es, 21 j. Overleden: 29 juli. Leendert M. Maas, 74 j. C 56. HOEK Ingekomen personen: H. van Leeuwen en gezin, Julianastr. 34, van Terneuzen; C. A. Buijze, Lan- gestr. 40, van Terneuzen; J. vari DrieJ, Molendijk 15a, van Vlissin- gen; D. Janse, Noordstr. 7. van Arnemuiden; M. L. A. Dellaert, Azateastr. 18, van IJzendijke; J. Jansen en echtgenote, C. 24, van Westdorpe; J. Stolk, Azaleastr. 18, van Terneuzen; W. H. A. Molenaar en echtgenote, Noordstr. 30, van Rotterdam. Vertrokken personen: M. L. de Blaeij, B 79, naar Terneuzen; E. C. Oggel en gezin-, Tulnstr. 5, naar Terneuzen; J. van de Ree en echt genote, Narcisstr. 2, naar Terneu zen; J. van Doezelaar en echtg., C 24, naar Terneuzen; L. de Blaeij en gezin, C. 19, naar Zaamslag; A. C. Schoemaker, Tramstr. 20, naar Valkenswaard; J. D. Pladdet, B 74, naar Frankrijk; J. K. Dregmans, Langestr. 25, naar Valkenisse; P. de Jonge en echtg., Crocusstr. 5, naar Deventer; P. de Pooter en echtg., E 41d, naar Terneuzen; P. A. Verplanke en gezin, Koude- polderstr. 6, naar Terneuzen; J. W. Jeremiasse en echtg., Marijkestr. 5, naar Riland Bath; A. J. van Es, Margrietstr. 14, naar Terneuzen; J, A. Riemens, F lb, naar Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 6