Niets zeggend communiqué na besprekingen met Ulbricht Verkeersvliegers boycotten Algerië Oostduitse leider niet erg populair in Tsjecho-Slowakije Biafra wijst vredesplan af Bemanning van Israëlisch toestel moet vrij Nederlands eHtal oefende tegen HVC (4-0) MINISTER VAN STAAT Prof. Mr. P. J. OUD OVERLEDEN Pagtó a 2 DE'VHIJE ZEEUW Woensdag 14 augusttts-ÏSSff Revanchisme en neo-nazisme Naar Moskou Perscensuur Achterdochtig Koele ontvangst voor Ulbricht Ulbricht naar huis teruggekeerd A.Z.V.V.—Vogelwaarde 5-4 HANDBOOGSPORT TE KLOOSTERZANDE Een Zeeuws-Vlaams kampioenschap Handboogsport te Sluiskil DUIVENSPORT Brand in oude Friese zuivelfabriek HAAGSE FILIAAL HOUDSTER OVERVALLEN EN BEROOFD VAN 750 Aartsbisschop van Santiago wordt door politie bewaakt Eredoctoraat Groot parlementariër Veelzijdige loopbaan Man van links" De besprekingen tussen de delegaties van de socialistische eenheidspartij van Duitsland en de Tsjechoslowaalcse communis tische partij hehben hijgedragen tot een heter wederzijds hegrip, zo is meegedeeld in het officieel communiqué over de besprekin gen in Karlovy Vary en in Oost- Berlijn is uitgegeven door het persbureau A.D.N. „De besprekingen zullen zeker leiden tot ontwikkeling van de betrekkingen tussen de S. .D. en de Tsjechoslowaakse communis tische partij en tussen de D.O.R. en Tsjecho-Slowakije, op basis van de beginselen van het mar- xisme-üenindsme en het socialis tische internationalisme, solida riteit, gelijkheid en eerbiediging van de souvereiniteit." Beide partijen blijven ageren tegen het „revanchisme, het mi litarisme en het neonazisms in West-Duitsland," zo staat in het communiqué, terwijl de beide partijdelegaties grote aandacht hebben gescfhohken aan de vriendschap tussen de partijen en tussen beide landen. Voorts is vastgesteld dat een „uitgebrei de en vruchtbare samenwerking in het belang is van de opbouw van het socialisme en van de consolidatie van de economie van beide landen". currentiebasis tegenover het westen te geven. Op de persconferentie, die ook door Dubcek werd bijgewoond, vroegen Tsjechoslowaakse jour nalisten de Oostduitse leider naar zijn denkbeelden over de verhouding tot West-Duitsland. Ulbricht zei dat „geheel Europa de pretenties van de oost-poli tiek van Bonn heeft doorzien." Volgens hem moet de bondsrepu bliek eerst aan zekere voorwaar den voldoen, zoals het afzien van de aanspraak op het recht om voor geheel Duitsland te spre ken. Op de vraag in hoeverre in een socialistisch land toezicht op de pers nodig is, antwoordde Ulbricht dat er in Oost-Duits- land geen perscensuur bestaat. Ook zei hij dat de Oostduitse communistische partij altijd ge baseerd is geweest op een demo cratisch socialisme. Daarom be grepen de Oostduitsers niet de jongste gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije, waar de nieuwe leiders aan hun koers de naam van democratisch socialisme had den gegeven. Waarnemers zagen in de alge mene toon van Ulbrichts pers conferentie een bevestiging van het vermoeden, dat de Oostduit se leider nog steeds achterdoch tig staat tegenover het streven van Dubeck en zijn medestan ders. De Tsjechosloaakse partijlei der verklaarde dinsdg dat er, behalve het komende bezoek van de Roemeense staats- en partij leider Deausescu, geen verdere bilateriale partij besprekingen op 'het programma staan, voordat de Tsjechoslowaakse communisti sche partij begin september haar congres houdt. Er waren geruch ten geweest, dat ook de Poolse leider Gomulka met Dubcek wil de komen praten om hem te waarschuwen tegen een uit de hand lopen van de hervormin gen. Nigerië heeft het op die vredes conferentie te Addis Abeba door Biafra ingediende vredesplan van zeven punten a'.s „volkomen irrieel" van de hand gewezen. Dit is maandag officieel in de Nige riaanse hoofdstad 'bekendgemaakt. In een Negeriaanse regerings verklaring heet het, dat het hoofd van die Nigeriaanse delegatie in de Ethiopische hoofdstad heeft ver klaard, dat elk voorstel volkomen onaanvaardbaar moet worden ge acht, waarin de eenheid en terri toriale onschendbaarheid van Nige rië niet als uitgangspunt wordt aanvaard. De Nigeriaanse regeringsver klaring legt er de nadruk op, dat die Biafraanse delegatie haar vre desvoorstellen, die gebaseerd zijn op aanvaarding van het bestaan van Biafra, moet herzien. Het enige Biafraanse voorstel, dat door Nigerië het overwegen waard wordt geacht, is het beroep op het bereiken van onmiddellijke overeenkomst over het vervoer van hulpzendingen voor de burger slachtoffers van de Nigeriaans- Biafraanse oorlog. Nigerië zegt, dat wat de fedralen aangaat, er reeds een landcorridor beschik baar is voor het vervoer van le vensmiddelen. Besloten is maatregelen te treffen ter verdieping van de reeds bestaande bilaterale eco nomische 'betrekkingen, ter coör dinatie van de plannen op lan gere termijn en voor nauwste samenwerking, zoals bij specia lisatie in de produktie en op wetenschapelijk en technisch ge bied. De partijen zijn tevreden over de voorbereidingen voor het in ternationaal overleg tassen de communistische partijen, dat in november in Moskou zal plaats vinden en verklaren zich bereid alles in het werk te stellen om dit overleg tot een succes te maken. „Naast de besprekingen die in een sfeer van openhartigheid, vriendschap en kameraadschap pelijkheid plaatsvonden, hebben de 'beide delegaties de nadruk gelegd op het belang van de verklaring van Bratislava van de zes communistische partijen, wat betreft de ontwikkeling en consolidatie van de betrekkin gen tussen de D.D.R. en Tsjecho- Slowakije", zo staat in het com- munigué. De Tsjechoslowaken hadden de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht hij diens aan komst in Karlovy Vary zeer koel ontvangen. Bond 500 mensen, die eerder hun eigen leider Dubcek luidruchtig hadden toegejuicht, bleven doodstil staan, toen Ul bricht van het vliegtuig naar een gereedstaande auto liep. Nauwelijks was hij in de wagen gestapt, of uit de menigte brak de kreet „lang leve Dubcek" los die door alle toeschouwers werd overgenomen. Ulbricht die naar Karlovy Vary in West-Bohemen was ge komen voor overleg met de Tsje choslowaakse leiders, is zeer im populair in Tsjecho-Slowakije, omdat hij de eerste communis tenleider was die de nieuwe Tsjechoslowaakse leiders aan viel wegens hun streven naar liberalisatie. Walter Ulbricht, de Oostduit se staats- en partijleider, is dins dag naar zijn land teruggekeerd. Kennelijk heeft dit overleg niet alle meningsverschillen uit de weg geruimd. Dit bleek uit hetgeen de Oost duitse leider vóór zijn vertrek op een persconferentie verklaar de. Enerzijds zei hij het verleden te willen begraven, maar aan de andere kant sprak hij openlijk over de bestaande meningsver schillen. Zo merkte hij op, dat de economie van zijn land ge baseerd is op de theorieën van Marx en dat dit heeft geleid tot een vast prijsniveau. In Tsjecho- Slowakije deden zich prijsbewe gingen voor, waarmee men reke ning moest houden. Ulbricht doelde hierbij op de economi sche hervormingen van Duibcek en de zijnen, waardoor de prij zen van grondstoffen in som mige gevallen sterk zijn ver- hoogdéom de industrie een con- Nu alle beroepen op de inter nationale politieke en luchtvaart organisaties niets hebben uitge haald, heeft de Ifalpa (het over koepelend orgaan van nationale verenigingen van. verkeersvlie gers) dinsdag definitief besloten Algiers te boycotten, totdat de re gering van dat land de beman ning van het gekaapte Israëlische vliegtuig van „El Al" heeft vrij gelaten. Dit houdt in dat geen enkele grote luchtvaartmaatschappij nog langer op Algiers zal vliegen. Met name geldt dat voor Air France, Swissair en Alitalia. (De T.W.A. vliegt al sinds enkele maanden niet meer op Algiers.) De piloten van Air Algerië zijn geen lid van de Ifalpa, zodat deze Algerijnse luchtvaartmaatschap pij de verbindingen met het bui tenland zal kunnen handhaven. Overleg tussen de Ifalpa en de internationale transportarbei dersfederatie is vrijwel afgerond, zodat mag worden verwacht dat de Algerijnse vliegtuigen hun vluchten naar het buitenland zullen moeten staken, omdat ze op geen enkele hulp of brandstof meer kunnen rekenen op de bui tenlandse vliegvelden. ROET IN HET ETEN Het zal er naar voorzitter Jan M. Bartelski van de Ifalpa, een K.L.M.-gezagvoerder, mededeel de, in de komende dagen op neer komen, dat alleen nog vliegtuigen van Air Algerië de luchtverbin- dingen met het buitenland zullen trachten te onderhouden. Namens de internationale federatie van transportarbeiders deelde de heer J.-K. Post, de Nederlandse voor zitter van de afdeling voor bur gerluchtvaart van deze federatie, ter persconferentie mede, dat met de Franse vakbonden overleg gaande is. De enige vakbonden, die roet in het eten kunnen gooien, zouden de communisti sche zijn in Frankrijk, het land waarop Algerije 't meeste vliegt. niet meer naar de aanwijzingen van de verkeerstorens te luiste ren, maar dwars door het lucht verkeer naar een vliegveld te koersen, dat van hun komst nau welijks of in het geheel niet op de hoogte is", aldus de heer Bar telski. DE TWEEDE KEER Alvorens het besluit tot de boy cot te nemen stuurde het Ifalpa- bestuur, gevestigd in Londen, maandag een ultimatum waarin de Algerijnse regering 24 uur respijt werd gegeven. Twee weken lang had het bestuur al verzoeken tot Algiers gericht, zelfs tot kolonel Boumedienne. Er kwam een telefonisch ant woord via de Algerijnse chargé d'affaires in Londen. LOS VAN DE POLITIEK Het Ifaipa-hoofdibestuur, dat de boycot gelijktijdig in Parijs, Landen, Amsterdam, Dublin en Helsinki bekend maakte, deelt mede, dat over deze stap van de verkeersvliegers met de regering van Israël in feite geen overleg is gepleegd, omdat men de indruk wilde vermijden ook maar enige aandacht te schenken aan het po litiek aspekt, dat achter deze zaak schuil gaat. De Ifalpa gaat in dit standpunt zelfs zó ver, dat de boycot zal worden opgeheven, indien Al giers tenminste de bemannings leden vrijlaat en de passagiers vast houdt. „Wij moeten ons met onze eis beperken tot onze col lega's", zo verklaarde de heer Bartelski. „Wij willen hen en ons allen in het algemeen belang van de veiligheid in de lucht tegen het steeds toenemende kapen van vliegtuigen beschermen. De ri sico's zijn enorm. Ik voorspel, dat er nog eens een botsing in de lucht uit zal voortkomen. De pi loten worden immers gedwongen „Tempo, tempo over de vleu gels, trek die verdediging uit elkaar", zo klanken dinsdagmid dag de bevelen van George Kess- ler tot de spelers van het Neder lands elftal, dat op het sportcen trum in Zeist een oefenwedstrijd speelde tegen de eerste-divisie- club HVC. „Doorgaan, opvoeren dat tempo, het moet veel sneller". De bondscoaet was niet tevreden, dat viel wel uit de toon op te maken waarop hij zijn comman do's gaf. Het was begrijpelijk. Hoewel HVC bepaald niet kon imponeren en de ontmoeting in feite een strijd is geworden tussen de voorhoede van het oranjeteam en de achterhoede van HVC, wer den de aanvalsakties van de na- tionalen doorzichtig en in zo'n traag tempo uitgevoerd, dat de Amersfoorters tot de rust de stand in evenwicht wisten te hou den. De enige speler die in de eerste helft nog wel eens een schot waagde maar zonder succes, was Willy van der Kuylen. Zowel Jan Klijnjan, Henk Wery, als Wim van Hanegem hielden het steeds op de korte combinaties, waarmee de HVC-defensie wel raad wist. Na de rust werden Van Beve- ren, Suurbier, Warnas, Muller, Van Hanegem, Klijnjan en Ren- senbrink vervangen door Van Zoghei, Van Duivenibode, Van Gorp, Veenstra, Jansen, Bouw meester en Moulijn en dat bracht iets meer vaart in de ploeg. Dit kon natuurlijk ook omdat de HVC'ers vermoeid raakten en de oranjemannen met een aantal verse krachten in het veld ver schenen. Nu kwamen de doel punten wel. Al na twee minuten bediende de weer intelligent spelende Bouwmeester Van der Kuylen van een gave pass. De Eindhovenaar schoot in eerste in stantie tegen doelman Van der Wekke, maar de tweede keer was het raak (10). De aanvallen van de nationale ploeg bleven ge vaarlijker en na een hakje van Wery kon Van der Kuylen na een handige schijnbeweging voor de tweede treffer zorgen. Een hard schot van Wery uit vrije positie betekende 30 en tenslotte maakte Van der Kuylen uit een pass van Bouwmeester zijn derde doelpunt (4—0) „Wij zijn uiterst verbaasd over de stappen, die u voorstelt", al dus het antwoord, waarin werd verzocht nog eens te komen pra ten en vooral de zaak „de nodige discretie te geven". Het Ifalpa-bestuur is hier niet op ingegaan. Het gelooft niet meer in loyaliteit van de Alge rijnse regering en wil zich niet langer aan het lijntje laten hou den. Daarbij speelt ook de weten schap een rol, dat dit al de twee de maal is van luchtpiraterij, die in Algiers eindigde. Vorig jaar sloot Algiers twee Engelse char terpiloten op, die met de Kongo lese premier Tsjombe aan boord tot een landing in Algiers wer den gedwongen. Ze werden drie maanden vastgehouden en pas losgelaten, toen de Ifalpa met een boycot dreigde. In een doelpuntrijke oefenwed strijd behaalde AZVV een ver diende overwinning op Vogel waarde. Vooral vóór rust toonde AZVV, dat in spelers als Wim Lensen, Jan Kempe en Wim de Vlieger goede aanwinsten kreeg, zich een klasse sterker. Lensen, ex-Axelspeler, opende na tien minuten de score (10). Een afstandsschot van Pieters be tekende na 18 minuten de gelijk maker. Lensen nam ook het tweede AZW-doelpunt voor z'n reke ning. De Vlieger, ex-zaterdag voetballer van de 2e klasser SHO, bracht vóór rust uit een moei lijke hoek de stand op 31. Ook na rust vormde AZVV lange tijd de betere ploeg. Ruy- tenburg vergrootte na 20 minuten de voorsprong tot 41. Boogaert, voorheen Hontenis- sespeler, strafte in de 30e minuut een AZW-defensiefout af, het geen 42 betekende. Hierna begon voor de Axelaars de conditie een woordje mee te spreken. Vooral de defensie, waarin aanvoerder Haak danig werd gemist, raakte uitgespeeld. Ronnie Lambert verkleinde uit een strafschop de achterstand tot 43. Toch zag AZVV-achterspeler Bakker nog kans een solorush af te ronden (53). In de laatste minuten maakte Lambert zich keurig vrij en on houdbaar schoot hij de bal achter doelman Van den Broeke (54). De laatste wedstrijden om het kampioenschap hanid'boogschie- ten op de staande wip te Kloos- terzanide zijn geëindigd met een kleine overwinning voor het Zeeuws-Vlaamse 24-tal, dat 81 punten wist te veroveren tegen Zuid-Beveland 80. Het viertal uit Ovezande, be staande uit de heren A. de Jonge Rijk, Jac. de Baar, P. Rentmees ter en C. Raas, won met drie pun ten verschil van het Zeeuws- Vlaamse kanjipioensviertal. Tenslotte moest de persoonlij ke kampioen van Zuid-Beveland, de heer L. Meijaard, zijn meerde re erkennen in de heer A. de Be- leir uit Westdorpe, die met grote voorsprong de eer van Zeeuws- Vlaanderen verdedigde. De bondsvoorzitter in Zeeland, de heer W. N. van Liere uit Oudelanide, reikte met een toe passelijk woord do prijzen uit. FRANKRIJK: Fruitkwekers hier in Pont St. Esprit hebben dezer dagen gedemonstreerd door 12 ton perziken en peren over de rijksweg 94 te strooien. Het ge volg was een volledige stremming van het verkeer dat zich slechts uiterst langzaam door de glibbe rige brei kon heenwerken. De be stuurders kregen daardoor alle tijd om na te denken over de aktie van de fruitkwekers PROMOTIE WATERPOLO DONK—SCHELDE 2—1 Maandagavond speelde het Terneuzense „Schelde" de eerste van de twee promotiewedstrij den om één plaats in de derde klasse tegen DONK in Gouda. Gouda beschikt niet over een openluchtbad en de Goudse ploeg speelt de thuiswedstrijden in een overdekt bad met een poloveld van kleine afmeting, n.L 20 x 10 meter. Ze hebben hier speciale toestemming voor, omdat vierde klassers moeten spelen op een veld van minstens 25 x 17 m. Bovendien heeft het bad ook een ondiep gedeelte, waar de spelers heel gemakkelijk gaan staan. De thuisclub is vertrouwd met spelen op dit veld en het is dan ook al ja-ren geleden, dat ze op eigen veld een wedstrijd hebben verloren. „Schelde" kon zijn normale spel met snelle vleugelspelers niet ontplooien en probeerde zich zoveel mogelijk bij de tegenstander aan te passen, ter wijl ook het ondiepe gedeelte hun parten speelde. De Gouwenaars speelden veel via hum gevaarlijke midvoor, die op twee meter van het Schelde- doei bleef dobberen. Deze spe ler vuurde vele schoten af op Rijnhout, maar de Scheldegoalie weerde zich als een leeuw en voorkwam een grote nederlaag. Zo ontstond een spannende strijd, waarin beide ploegen fel op de bal zaten en Schelde was zeker niet de mindere van de thuis club. Het was De Pooter, die in het eerste speldeel met een hard schot Schelde aan een 01 voor sprong hielp. In de tweede perio de bracht de thuisclub de stand op 11. In het derde speldeel gaf Leeman zijn ploeg weer de leiding, maar dit doelpunt werd afgekeurd, omdat hij er bij ging staan. In de laatste periode miste DONK een 4 m.-worp. De span ning steeg en het was duidelijk, dat de ploeg die kans zou zien te doelpunten, de winnaar was. Ongeveer 20 seconden vóór het einde had de thuisclub succes, toen èse opgezwommen midach- ter er 21 van kon maken. Jammer voor Schelde, want een gelijk spel zou de verhou ding beter hebben weergegeven. Op 25 augustus vindt in Ter- neuzen de return-ontmoeting plaats, waarin DONK aan een gelijk spel genoeg heeft om zich 3e klasser te mogen noemen. We zijn benieuwd hoe de Goud se ploeg speelt op een veld van normale afmetingen. Schelde staat echter voor een zware taak, want alleen een overwin ning geeft kans op een beslis singswedstrijd. De Sluiskilse handiboogmaat- schappij „De Herleving" organi seerde zondag de vastgestelde schieting, waarvoor een. redelijke belangstelling bestond. De uitslag luidde: le hoogvogel: J. Bruggeman, Braakmanpolder; 2e hoogvogel: J. de Baerdemaeker, Zaffelare (B.); 3e hoogvogel: A. Piets, Zaf felare (B.). Zijvogels: H. Velle- man te Terneuzen, J. van Pete- ghem te Zaffelare (B.), J. Mollet te Sas van Gént en J. Bruggeman (Braakmanpolder). Kallen: A. van Laere en R. v. d. Velde, bei den uit Lembeke (B.). VLUCHT UIT NOYON „E.M.M." - Bond van zaterdag vliegers Snelheid eerste duif 1155,7 m. 1, 5, 6, 8 en 10. Smallegange en Zn; 2, 4 en 7. D. Deurwaarder; 3. A. Meeusen: 9» J. Dhaeze. Dinsdagmorgen tegen half elf heeft een uitslaande brand ge woed in de voormalige coöpera tieve zuivelfabriek „De Samen werking" te Woudsend. De oude kaasmakerij, waarin het vuur ontstond, brandde totaal uit. Het dak van de botermakerij begon ook te branden, maar dit gebouw kon worden behouden. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Woudsend en Sneek. De ongeveer 60 jaar oude gebou wen waren leeg. Werklieden van „De Water poort" n.v. uit Sneek die eigenaar van het gebouw is, waren bezig dit op te knappen. Deze Sneker n.v. is van plan een „botel" van het complex te maken. In 1970 wil men hier starten met een botenverhuurbedrijf en een lo- giesaccomodatie van 42 bedden. Een 44-jarige vrouw, waarne mend filiaalhoudster van een wasinrichting en ververij aan de Zuiderparklaan in Den Haag, is dinsdagmorgen overvallen en be roofd van ongeveer f 750. De da der maakte zich uit de voeten, zonder een spoor achter te laten. De filiaalhoudster kreeg tegen half tien bezoek van een onge veer 27-jarige man, die een zon nebril droeg. De man vroeg of hij zijn kostum kon laten verven, wat de vrouw hem afraadde. Ver volgens vroeg hij of de vrouw een bankbiljet van 100 kon wis selen. Dit wilde ze wel doen. Zij liep naar de achterkant van de winkel om wisselgeld te halen. De man volgde de vrouw, duwde haar tussen de rekken kleding ên greep op enkele dubbeltjes na al het geld uit een kistje. De man begon te vloeken en gebood de vrouw te blijven liggen, waarna hij de winkel verliet. De vrouw, die geen letsel opliep, was geheel overstuur. Ze belde meteen da politi, die de jacht op de dader opende. Mgr. Raul Silva Henrique, aartsbisschop van Santiago in Chili, is onder politiebewaking gesteld. Men heeft hem gedreigd alles in het werk te zullen stel len om te beletten dat hij het eucharistisch congres te Bogota in Columbia bijwoont. Het is niet bekend wie de dreigementen hebben geuit. Ze werden tot hem gericht na de „bezetting" van de kathedraal van Santiago door een groep van 200 priesters, nonnen en leken, bekend als „de jonge kerk" uit protest tegen de pau selijke encycliek „Humanae Vi- tae". De aartsbisschop zei tegen ver slaggevers dat negen priesters tijdelijk in hun ambt zijn ge schorst, omdat zij hadden meege daan aan de „bezetting" van de kathedraal „De jonge kerk" wil een nieuwe maatschappij waarin de waardig heid van de mens wordt ge respecteerd en afschaffing van de slavernij waarin de bevolking van Latijns-Amerika door 't eco nomische imperialisme is ge bracht. Deze plannen zullen nu wellicht vertraging ondervinden. De oorzaak van de brand is een gasbrander, waarmee een leer jongen in de dakgoot bezig was. De oude fabriek werd in december van het vorig jaar ver kocht aan „De Waterpoort" voor een kwart miljoen gulden. Het. complex was tegen brandschade verzekerd. (Vervolg van pag. 1) Tijdens zijn ambteloze periode heeft mr. Oud tijd gevonden om zijn boeken af te maken. Van zijn hand verschenen „Honderd jaren" van 1840 tot 1940 en „Het jongste verleden", dat het tijdperk 1918 1940 behandelt. Ondanks zijn drukke bezigheden vond mr. Oud gelegenheid zich aan tal van zaken en instellingen te wijden. Hij was voorzitter en later ere-voorzitter van de vereniging voor Nederlandse gemeenten. In 1959 verleende de vrije uni versiteit van Berlijn hem het ere doctoraat van de philosofische faculteit. Mr. Oud was comman deur in de orde van de Neder landse Leeuw en van het legioen van eer van Frankrijk. Op 9 november 1963 nam prof. Oud afscheid van het actieve poli tieke leven. Tijdens een afscheids- en huldigingsbijeenkomst van de V.V.D. in de Rotterdamse Riviera- hal maakte de toenmalige minis ter-president mr. Marijnen bekend dat de koningin de ervaren politi cus tot minister van staat had be noemd. Prof. Oud was al geruime tijd ziek. In maart werd hij voor enkele weken opgenomen in het haven ziekenhuis in Rotterdam voor een operatie wegens moeilijkheden in de bloedsomloop. De oud-fractievoorzitter van de k.v.p. in de tweede kamer en lid van de raad van state, mr. C. P. M. Romme, kwalificeerde prof. Oud als de parlementariër bij uit stek. Weliswaar is hij een man ge weest, die zich zijn gehele leven op staatsrechtelijk en staatskundig terrein heeft bewogen, maar als parlementariër bereikte hij een absoluut hoogtepunt. Mr. Romme maakte voorts gewag van de ont zaglijke werkkracht en de enorme toewijding van prof. Oud. De huidige fractievoorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer, noemde het heengaan van de minister van staat een groot verlies. „Hij was de vraagbaak voor allen in grote en kleine staatsrechtelijke vraagstuk ken. In ben er van overtuigd, dat ook de huidige generatie zal pro fiteren van de wijsheid en kennis, die deze staatsman voor ons heeft nagelaten", aldus drs. Schmelzer. De voorzitter van de wd-fractie in de tweede kamer, mr. E. H. Toxopeus, verklaarde dat met prof. Oud een politicus e,n staatsrecht geleerde van groot formaat is heengegaan. „Op zijn hoogtepunt leek hij onverwoestbaar. Hij heeft tot op hoge leeftijd de kamerfrac tie voorgezeten en ik heb hem dikwijls om raad gevraagd. Zijn boek over het constitutionele recht geldt als het handboek voor praktiserende politici". Oud-premier en minister van staat dr. W. Drees noemde de overledene een van de belangrijk ste politici in ons land die kon bogen op de grootste parlementai re ervaring. Prof. Oud was een van de weinige die de praktische politiek combineerde met het staatsrecht. Dr. Drees wees op de veelzijdige loopbaan van de over ledene. Naar zijn mening is prof. Oud van grote betekenis geweest voor de naoorlogse liberale partij, die door zijn ijver kon groeien en regeringspartij worden. De liberale fractievoorzitter in de eerste kamer, mr. H. van Riel, sprak zeer waarderend over wijlen prof. Oud. Hij was een man met een uitzonderlijk helder verstand. Zijn optreden was zeer construc tief en op de werkelijkheid gericht. Ondanks zijn voortreffelijke ge schriften was prof. Oud eerder een man van de daad dan iemand, die diep worstelde met theoreti sche problemen. Mr. Van Riel be stempelde prof. Oud als een uitge sproken iman van links, in de oude zin van het woord, ongeveer als de Franse radicaal-socialisten. Formidabel noemde mr. Van Riel de parlementariër Oud. In de handelingen van de tweede kamer ligt een groot stuk van zijn levens werk verankerd. Mr. Oud was als parlemen- tairwooordvoerder een man, die zijn evenknie niet had. De V.V.D. heeft alles aan hem te danken. Prof. Oud stond aan de wieg en voltooide haar opvoeding, aldus de fractievoorzitter in de eerste ka mer.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2