Vliegtuigen met voedsel en medicamenten voor Biafra beschoten Minister van staat Prof. Mr. P. J. Oud overleden „Caritas" besloot elk gevaar te riskeren om bevolking te helpen MISLUKTE AANSLAG OP PREMIER PAPAD0P0UL0S VAN GRIEKENLAND RADIO DE K0CK Vóór september wordt geen groot vietcong-offensief verwacht Oud-minister van financiën en oud-burgemeester van Rotterdam Spoedbijeenkomst van Israëlische kabinet Negers in Ver. Staten contra Nixon en Ag new Trots op eigen staat van dienst. Zeven jaar Berlijnse maar Weer aardschokken in België HET WEER WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1368 31e Jaargang No. S263 Humanitaire hulp De paus Weerbericht Bom ontplofte te laat Meer aanslagen te wachten? Vrijgeleide VORSTER „ZUIVERT' ZIJN PARTIJ IN ZUID-AFRIKA Noordvletnamese de-escalatie? Geen oog voor de armen Liberaal senaatslid Zware taak Burgemeester Nieuwe partij Heogwater Zon- en Maanstanden fraai, bij abonnement: TERNTUZÖ Dirseteur-Hoofdredaeteur: I. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Srnidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE Oigwfeter N.V. v/h Pfrma P. 1. van de Send* t» Tameusen Advertentieprijs per mm l«i et» mtufcmaai'ïw? advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrwt Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat federale Nigeriaan- se troepen vorige week hebben geschoten op een Rode Kruis- vliegtuig, dat met hulpgoederen naar Biafra onderweg was. Het Rode Kruis heeft bij de federale regering van Nigerië ge protesteerd. Dit is gedaan door de eerste vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Nigerië, Ro bert Hitz. Het vliegtuig moest naar het Spaanse eiland Fernando Po terugkeren zonder zijn lading van tien ton goederen in Biafra te hebben gelost. Het toestel had vluchten naar Biafra gemaakt sinds 31 juli, toen de hulpver lening per vliegtuig werd her vat. Het toestel is niet bescha digd. De heer Hitz heeft de federale regering gevraagd, vertegen woordigers van het Rode Kruis toe te laten tot krijgsgevangen kampen in het door de federale regering beheerste gebied. Hitz onderhandelt met de regering in Lagos over hervat ting van de vluchten op Biafra, maar volgens de woordvoerder heeft het Rode Kruis nog een overeenkomst met de Nigeriaan se federale regering voor het vervoer van goederen van Fer nando Po naar Biafra bij nacht en op eigen risico. Het Rode Kruis is er nog niet in geslaagd de regering in Lagos ertoe te be wegen vluchten overdag toe te staan. Een woordvoerder van de lief dadigheidsorganisaties „Caritas" en „Deacon" hebben meege deeld, dat twee vliegtuigen van de organisaties, een r.k. en een protestants, maandag zijn be schoten toen zij Westduitse voedselzendingen en medica menten naar Biafra probeerden over te brengen. Zij waren van een eiland voor de Nigeriaanse kust vertrokken en moesten terugkeren kort voordat zij in Biafra zouden lan den. De organisaties hebben on middellijk bij de Nigeriaanse autoriteiten een verzoek ing_e- diend tot het verlenen van vrije toegang tot Biafra voor huma nitaire hulp aan dat land. De Nigeriaanse ambassadeur in Rome, John Garba, heeft tegen paus Paulus gezegd, dat rooms- katholieken in heel Nigeria be togingen hebben gehouden tegen geheime Vaticaanse zendingen van voedsel en medicamenten naar Biafra. De ambassadeur vertelde de pers, dat hij met de paus gesproken had over diens bekendmaking van 21 juli, dat het Vaticaan de Nigeriaanse blokkade van Biafra had verbro ken door vliegtuigen naar Bia fra te zenden om de nood te helpen lenigen. De paus heeft de ambassadeur meegedeeld dat het Vaticaan meende te weten, dat de fede rale regering van Nigeria geen hulpvluchten naar Biafra had verboden, maar eenvoudig had gezegd dat zij niet verantwoor delijk kon worden gesteld voor hun veiligheid. Volgens de Nigeriaanse am bassadeur zei de paus ook, dat de r.k. hulporganisatie „Caritas", door middel waarvan het Vati caan hulp aan Biafra verleende, heeft' besloten elk gevaar te ris keren om de Biafraanse bevol king te helpen. De ambassadeur was naar de paus gegaan om een brief van de Nigeriaanse leider, generaal Gowon, te overhandigen. Deze brief is een antwoord op een brief van de paus van 15 juli, waarin hij bezorgdheid uit spreekt over de ontberingen van de Nigeriaanse burgerbevolking. Generaal Gowon heeft geschre- De premier van Griekenland, kolonel Papadopoulos, is dinsdag aan een aanslag op zijn leven ont snapt. Then hij per auto op weg was van zijn zomerverblijf in La- gonissi naar Athene, wierp een man een bom op de weg. De bom on tplofte in de buurt van de auto, maar richtte geen onheil aan. Nie mand werd gewond. Direkt na de aanslag arresteer de de veiligheidspolitie, die de premier escorteerde, een man in zwem broek, die trachtte een aan de kust gemeerde motorboot te bereiken. Hij bleek een vorig jaar naar Israël uitgeweken luitenant van het Griekse leger te zijn, George Panagoulis. De Israëlische autori teiten zetten hem na korte tijd het land uit. Panagoulis vertrok toen met een Griekse lijnboot, maar verdween vlakbij Piraeus. Een regeringswoordvoerder verklaard® dat Panagoulis uit het buitenland was gekomen „om zijn, misdadige handeling uit te voeren". Dit vormt het bewijs, dat daarvoor in Griekenland niemand gevonden kon worden, aldus de woordvoerder. Kolonel Papadopoulos, artille rie-officier en 49 jaar oud. was de voornaamste leider van de mili taire staatsgreep in april 1967. Hij werd vorig jaar december na de mislukte tegenstaategreep van medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu en dan buien Na en dan regen- of onweers buien, maar morgen ook enkele zonnige perioden. Vrij krachtige tot harde wind uit zuidwest tot west, in de namiddag ruimend naar noordwest, mogelijk toene mend tot stormachtig. Maximum temperaturen omstreeks 19 gra den. koning Constantijn regeringslei der. Hij volgde toen premier Kol- lias op, die met de koning naar Italië uitweek. De bom was via een vijftig m. lange kabel aan een ontstekings mechanisme verbonden. Toen de auto van de premier naderde, bracht de achter een rots verbor gen Panagoulis de bom tot ont ploffing. Doordat de man zich blijkbaar in de snelheid van de auto's had vergist, vond de ex plosie achter de stoet plaats. De premier liet stilhouden en stapte uit om t zien wat er aan de hand was. Vakantiegangers, die in de buurt aan het baden waren, zou den de politie hebben-geholpen de 30-jarige aanslagpleger te grij pen De regeringswoordvoerder zei dat Panagoulis geen communist is, maar „het werktuig van perso nen met fascistische neigingen". Hij bagatelliseerde drie explosies, die zich dezelfde dag in Athene voordeden. Dit gebeurde met blikken benzine. Elk kind kan zoiets maken, zei hij. Volgens de woordvoerder wil men het doen voorkomen alsof in Griekenland een oorlogstoestand heerst. Vliegtuigen zochten naar de motorboot, die Panagoulis aan land zette. In Parijs werd op de redacties van verscheidene bladen 'n com muniqué ontvangn van 'n Griek se verzetsorganisatie, die daarin verklaarde dat haar leden dins dag in Athene „vele" bloemen tot ontploffing hadden gebracht. Volgens de beweging was een „militair georganiseerde groep" na maandenlange voorbereiding dinsdag voor ht- eerst actief ge weest. Eenheden van het „natio nale bevrijdingsleger" namen aan de actie deel. Er zouden meer aanslagen volgen, zo werd in de verklaring gezegd. ven. dat hij al het mogelijke had gedaan om het conflict met Biafra te vermijden. Hij dankte de paus voor zijn belangstelling en vroeg hem voor Nigeria te willen bidden In Washington is bekendge maakt, dat een Amerikaanse di plomaat naar Genève zou vlie gen voor dringende besprekin gen, die dinsdg zijn begonnen, over de hulpverlening aan de slachtoffers van de burgeroor log. De Amerikaanse diplomaat, Robert Moore, zal spreken met functionarissen van het inter nationale comité van het Rode Kruis en vertegenwoordigers van andere organisaties en regerin gen. Op de conferentie in Addis Abeba hebben Nigeriaanse en Biafraanse afgevaardigden maan dag drie uur lang gesproken. Na afloop zei een Biafraanse woord voerder, dat de situatie ongewij zigd was gebleven. De Nigeriaanse luchtmacht heeft miljoenefi pamfletten uit geworpen, die burgervluchtelin gen die zich aan beide zijden van de fronten in de Nigeriaans-Bia- fraanse burgeroorlog een vrijge leide bieden. De groene en wit te passen beloven de vluchtelin gen in het Engels en in drie stammendialecten veiligheid en medische verzorging. Noordstraat 107 - Tel 01150-4283 TERNEUZEN Premier John Voster van Zuid- Afrika heeft een nieuwe slag toe gebracht aan de ultra-conserva tieve dissidenten in zijn nationa- listise partij. Vier dagen nadat hij hun leider, dr. Albert Hertzog, als minister ontsloeg, heeft hij maandag vijf leden van de jeugd bond van de partij geroyeerd we gens kritiek op dë partijleiding. De vijf wordt verweten dat zij betrokken waren bij de versprei ding van een anoniem© brief te gen het beleid, van Voster, dat te liberaal wordt geacht. Voster begon vorig jaar het traditionele isolotionisnie van Zuid-Afrika te doorbreken door de vestiging van diplomatieke betrekkingen met de negerstaat Malawi. Ongeveer 45 kilometer ten zui den van de Zufdvietnamese hoofd stad Saigon zijn eenheden van drie Amerikaanse brigades in ge vecht met een eenheid van 500 man geregelde vieteong-troepen. Naar een Amerikaanse woord voerder dinsdag meedeelde, betreft het een „groot gevecht". Naar van Amerikaanse zijde werd vernomen, zou het om een beperkte actie van de vietcong gaan. De vietcong is nog altijd in staat een offensief te beginnen, maar een dergelijke actie wordt niet vóór eind augustus of septem ber verwacht. Rond Saigon hebben Amerikaan se en Zuid Vietnamese eenheden 113 vietcongsoldaten gedood. Uit dit grote aantal blijkt dat de tegenstander nog steeds in een positie is om een nieuwe aanval op dé hoofdstad in te zetten, zo zei men. Bij de acties werden 15 Amerikaanse militairen gedood en 30 gewond. Een pelotonscommandant van de vietcong heeft regeringstroepen dinsdag naar een wapenopslag plaats in Saigon gebracht, waar elf machinegeweren, 90 kilo dyna miet en 50 raketgranaten werden gevonden. Dé Amerikaanse inlichtingen dienst heeft een zekere dalende lijn in het aantal Noordvietnamese infiltranten naar Zuid-Vietnam ontdekt, zo schreef de militaire correspondent van de „Washing ton Post" dinsdag. Volgens de militaire medewerker George Wil son zouden functionarissen van de inlichtingendienst de ontwikkeling „belangwekkend, maar niet nood zakelijk een de-escalatie van bete kenis" hebben 'genoemd. Zij zeiden dat meer bewijsmateriaal nodig is om zeker te kunnen zijn dat de verminderde troèpenbeweging meer inhoudt dan weer eens een inzinking in de infiltratie. Het Pentagon had nog geen direct commentaar op het bericht. Het Israëlische kabinet werd maandagmiddag met spoed bij eengeroepen in verband met de landing van twee Syrische straal jagers van het type Mig-17 op een Israëlisch vliegveld. De minister11™ 1997 h"ndi^f„sexaffl®" aflegde. Van 1909 tot 1912 was hij In zijn woning in Rotterdam is maandagavond op 81-jarige leef tijd overleden prof. mr. P. J. Oud. Prof. Oud was sinds 1963, toen hij zich uit het actieve politieke leven terugtrok, minister van staat. In dat jaar werd hij boven dien tot ere-voorzitter van de V.V.D. benoemd. Pieter Jacobus Oud werd 5 de cember 1886 te Purmerend gebo ren. Nadat hij de h.b.s. had be zocht, legde hij zich toe op de studie van het notariaat, waarvoor van defensie, generaal Dajan, kwam per helikopter uit het dorp Nahalal bij Jeruzalem, waar hij juist de begrafenis van zijn vader had bijgewoond. Het belang van de kabinets bijeenkomst kan worden afgeleid uit het feit, dat volgens het Jood se geloof bij een sterfgeval de naaste verwanten van de over ledene gedurende zeven dagen hun huis niet mogen verlaten. surnumerair der registratie en do meinen bij het ministerie van financiën. Daarna was hij ontvan ger te Texel en Ommeren. Hij studeerde vervolgens rech ten aan de universiteit van Am sterdam, waar bii in 1917 promo veerde. In datzelfde jaar ving zijn politieke loopbaan aan, toen de vrijzinnig-democraten hem naar de tweede kamer zonden. Hij vervul de dit mandaat onafgebroken tot 1933, toen hij op 26 mei van dat jaar als minister van financiën Spiro Agnew, de republikeinse kandidaat voor liet vice-presi- dentsehap, heeft maandag in San Francisco verklaard trots te zijn op zijn staat van dienst als voor stander van gelijke burgerrech ten. Op een persconferentie zei hij als gouverneur van Maryland dej eerste wetten voor gelijkberech tiging bij huisvesting in het zuiden der Verenigde Staten te hebben getekend. Agnew zei niet te geloven dat het standpunt van de republi keinse partij inzake de burger rechten veel negers zal afstoten. Onlusen onder de bevolking kun nen volgens hem onder geen en kele omstandigheid worden goed gepraat. Agnew heeft indertijd heftige kritiek te verduren gekregen voor de wijze, waarop hij moord op ds. Martin Luther King. In een vraaggesprek met de BBC zei Agnew over de kwestie- Vietnam dat de oorlog in dat land zo spoedig mogelijk moet worden beëindigd, maar de Ame rikanen mogen zich niet eenzijdig uit de oorlog terugtrekken zonder dat er een wezenlijke vrede tot stand is gebracht. „U kunt mij als zeer gereser veerd beschouwen inzake de op rechtheid van de communistische landen", zo zei hij. een eind liet maken aan de neger onlusten in Baltimore na de In Baltimore, de belangrijkste stad in gouverneur Agnews eigen Vietnamese leiders aangeraden staat Maryland, heeft een connte ^oor zelfbeperking en redelijk heid de Verenigde Staten aan te Luther King, als voorzitter van de burgerrechtenorganisatie „Southern Christian Leadership Conference" (S.C.L.C.). Volgens Abernathy blijkt uit Nixons meest recente verklarin gen dat hij geen oog heeft voor de nood van de armen in de Ver enigde Staten. Ook de benoeming van Agnew tot kandidaat voor het vice-presidentschap zal vol gens hem de aantrekkingskracht van de republikeinen op de negerbevolking niet vergroten. Hubert. Humphrey zou zijn campagne een grote dienst bewij zen door af te treden als vice- president en zich meer te ver laten op zijn reputatie als libe raal senaatslid, aldus Abernathy. Humphrey zelf heeft de Noord- van 18 vooraanstaande negers zich uitgesproken tegen de repu blikeinse kandidatuur van Richard Nixon en hun gouverneur. Kei zeilde deed ds. Ralph Aber- uoedigen de bombardementen op hun land te staken. Met deze verklaring kwam hij erug van een eerder gedane op- :oep tot Hanoi, iets tegenover de Kei zelide deed ds. Ralph Aber- Amerikaanse stappen tot vermin- nathy, de opvolger van Martin1 dering van de oorlog te stellen. in het tweede kabinet-Colijn op trad. Als minister stond mr. Oud voor de zware taak de crisis- financiën te saneren en de staats begroting zo goed mogelijk slui tend te maken. Gedurende zijn ambtsperiode kwamen de wets ontwerpen inzake de omzetbelas ting, de vouponbelasting, de dode- handbelasting en de technische herziening van de tariefwet in be- De drie westelijke geallieerde commandanten in Berlijn hebben dinsdag ter gelegenheid van het feit dat Oost-Duitsland zéven jaar geleden de Berlijnse muur oprichtte, een gezamenlijke ver klaring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreken dat alle Berlij- ners spoedig herenigd zullen zijn. Zij uiten hun bezorgdheid over de voortdurende verdeling van de stad. Westberlijnse autoriteiten leg den kransen bij de monumenten die zijn gebouwd bij de plaatsen, waar 63 mensen zijn gedood die uit het oosten trachtten te vluch ten. Het Oostduitse blad „Neues Deutschland" schrijft dat de muur nog steeds voldoet als „be scherming tegen Westduits im perialisme en agressie". „Bonn's contra-revolutionaire aktiviteit maakt deze bescherming nu even noodzakelijk als voorheen", aldus het blad. Het gebied van La Louvière, ge legen tussen Bergen en Charleroi in zuid-België, heeft dinsdag weer van aardschokken te lijden gehad. Volgens het meteorologisch insti tuut van Ukkel kwam de bodem tweemaal in beweging. De eerste maai had de schok een intensiteit van vier en de tweede maai van zeven op de twaalfpuntsschaal. In vrijwel alle straten lag puin van omgevallen schoorstenen, maar er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. handeling. Bekend zijn ook d» monetaire maatregelen van 1936. Toen in 1938 de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Drooglever Fortuyn overleed, kon de tweede stad des rijks niet lang zonder leiding blijven. De regering stond bij de keuze van een opvolger voor een moeilijke zaak. Zij liet zich daarbij niet leiden door de samen stelling van de gemeenteraad, waarin de sociaal-democraten de grootste fractie vormden. De keuze viel op mr. Oud, wiens partij niet meer in de raad ver tegenwoordigd was. In hem kreeg Rotterdam een burgemeester van grote bekwaamheden, die vooral op de voorgrond traden, toen in de meidagen van 1940 de overweldi gers van ons land Rotterdam in letterlijke zin in het hart troffen. Van dat rampzalige ogenblik af gaf burgemeester Oud het voorbeeld om niet bij de pakken neer te zit ten, maar met vernieuwde energie aan de opbouw van de zwaar ge troffen stad en haar haven te gaan werken. Hiertoe bezocht hij ver scheidene landen van Europa en in 1948 ook Amerika. Het aanvaarden van hef burge meestersambt bracht voor mr. Oud mede, dat bij de leiding van zijn partij los moest laten. Toen na de bevrijding linkse groeperin gen zich verenigden in de partij van de arbeid, werd ook de vrij- zinnigdemocratische bond opgehe ven en trad mr. Oud tot deze par tij toe. Hij nam zitting in de twee de kamer, maar na korte tijd bleek, dat mr. Oud zich niet kon vereni gen met het beleid, dat de partij ten aanzien van de Indonesische kwestie voerde. Na gedurende een jaar in de partij van de arbeid zijn standpunt te hebben verdedisd, be dankte hij in oktober 1947 als Ud, om tot de inmiddels opgerichte partij voor vrijheid en democratie toe te tleden. Hij nam zitting in het hoofdbestuur. Bij de verkiezin- "gen van 1948 werd zijn mandaat als tweede-kamerlid voor de V.V. D. bevestigd. Hij trad op als frac tievoorzitter van deze partii. In 1952 trad prof. Oud in ver band met het bereiken van de 65- jarige leeftiid af als burgemeester van Rotterdam en werd in dat jaar benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de economische hone- school te Rotterdam, waar hii het Nederlands staats- en administra tief recht doceerde. (Zie verder pag. 2). Onder depressie-invloed In vrijwel geheel West-Europa staat het weer onder invloed van een actief en omvangrijk gebied van lage luchtdruk. Een kern hiervan trok dinsdagmiddag en avond over de zuidelijke Noord zee naar het Waddengebied, aan zijn voorzijde buien veroorza kend, plaatselijk met onweer en zware slagregens. Zo vie] in Al blasserdam in nauwelijks twee uur tijd ongeveer 50 mm regen. Ook elders vielen in de namid- da'g en avond fikse buien. Genoemde depressiekern wordt op de voet gevolgd door een vol gende depressie, die van Noord- Ierland zuidoostwaarts koerst. Verwacht wordt dat deze depres sie midden over ons land zal trekken, opnieuw buien met zich meebrengend. Langs de zuidflank van beide depressies staat een krachtige tot harde wind uit west tot zuid west. Na het voorbijtrekken van de depressies breidt een rug van hoge luchtdruk van de Atlanti sche Oceaan zijn invloed naar West-Europa uit. Op de nadering hiervan zal de wind naar noord west of noord ruimen. De wind kan dan tijdelijk tot hard of stormachtig aanwakkeren. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.02 5.27 6.03 6.39 6.43 n.m. 4.52 5.37 5.53 6.29 6.33 DONDERDAG 15 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.42 6.07 6.43 7.12 -7.16 n.m. 6.56 6.21 6.57 7.26 7.30 ZON op onder MAAN op onder aug. 14 15 5.22 5.23 8.06 8.04 9.59 10.15 12.81 1.45 t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1