Kennedy-aanhanger meldt zich voor democratische kandidatuur DE JACHT OP DE DOCUMENTEN SENATOR Mc GOVERN VAN ZUID-DAKOTA RODE KRUIS-VLUCHTEN NAAR BIAFRA OPGESCHORT Vliegtuigen werden door Nigeriaans luchtafweergeschut beschoten Martinair brengt voedsel weg BUS IN RAVIJN Man bedreigde meisjes met pistool Merkwaardige fout bij arrestatie Marokkaanse moordenaar Maandag 12/dinsdag IS aungnstus 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Zinloze vernietigings acties Racisme en armoede 1312 stemmen nodig Niet veel kans? Consequentie Oorlogsvlieger JEUGDIGE DUITSE INBREKERS UITGEBROKEN RASSENONLUSTEN IN LITTLE ROCK Zigeunerkamp voor Bussums politiebureau opgeheven 5-JARIG JONGETJE VERONGELUKT ANTI-GUERRILLA- MANOEUVRES IN ZUID-AFRIKA BEZETTING VAN KATHEDRAAL IN CHILI DE BRITSE KATHOLIEKEN EN „HUMANAE VITAE" HELMA PIT AUTO MET VIJF INZITTENDEN IN SLOOT: EEN DODE VIERLING IN BRUSSEL De tweede bankoverval slaagde: buit f 80.000 Nachtelijk parachutespringen JONGEN VERDRONKEN KIND VERDRONKEN Belgische visser uit zee opgepikt Italiaanse tankboot in brand bij IVSalta BURGEMEESTER VAN BANDOENG GEARRESTEERD De Amerikaanse senator Geor ge McGovern, die de laatste tijd steeds vaker werd genoemd als een mogelijke „politieke erfge naam" van de vermoorde Robert Kennedy, heeft zaterdag meege deeld te zullen deelnemen aan de wedloop voor de democratische presidents kandidatuur. Op een door de televisie uit gezonden persconferentie zei de 46-jarige senator voor South- Dakota, dat hij niet de „mantel van de Kennedy's" voor zich op eist, maar dat hij een diep geloof heeft in „het tweeledige doel, waarvoor Robert Kennedy zijn leven gaf: beëindiging van de oorlog in Vietnam en overbrug ging van de tegenstellingen in onze eigen maatschappij". „Ik geloof dat, als Robert Ken nedy was blijven leven, hij een van onze werkelijke grote presi denten was geworden", aldus McGovern. „Het heeft echter niet zo mogen zijn en is er niemand om zijn rol in het Amerikaanse politieke leven over te nemen". De rade voor de democratische kandidatuur voor het Witte Huis gaat nu tussen vice-president Humphrey, senator Eugene Mc Carthy en George McGovern. Op 26 augustus zal tijdens de democratische partijconventie in Chicago uit de drie mededingers de kandidaat worden gekozen. Senator McGovern, die be schouwd wordt als een „duif" wat betreft de oorlog in Vietnam, noemde Robert Kennedy „de meest talentvolle politieke leider van deze generatie". De senator zei dat hij niet heeft geprobeerd, de steun te krijgen van Edward Kennedy of van de weduwe van Robert Kennedy, maar dat hij hoopte op hun stilzwijgend be grip voor wat hij wil doen. „Aan de oorlog moet nu een eind komen, niet volgend jaar of het daaropvolgende, maar nu", zei McGovern. Het bombarderen van Noord-Vietnam moet wor den beëindigd, want daardoor worden de onderhandelingen ge blokkeerd. De zinloze vernieti gingsacties die tegelijk de dood betekenen voor strijders en on- schuldigen, moeten direct ophou den". „Wij moeten de geestelijke en politieke hulpbronnen van dit land volledig aanwenden om een eind te maken aan de bescha mende overblijfselen van racisme en armoede, die onze natie nog teisteren". Over de militaire po litiek, die tot nu toe is gevoerd door de regering-Johnson, inclu sief de ook naar de kandidatuur strevende vice-president Hum phrey, zei McGovern: „Het is onze plicht het Amerikaanse volk een programma en leiders aan te bieden, die vastbesloten zijn deze vergissing te corrigeren en niet om die te rechtvaardi gen". Andere programmapunten van McGovern zijn: systematische vermindering van de onderlinge afhankelijk heid van de militairen en de in dustriëlen in de V.S.; vervanging van de militaire dienstplicht door een programma voor het werven van vrijwilli gers. Volgens politieke waarnemers hoopt McGovern de meer dan 300 democratische afgevaardigden naar de conventie, die op de hand van Kennedy waren, achter zich te krijgen. Als „favourite son" van zijn staat, Zuid-Dakota, be schikt hij reeds over 26 stemmen. Om tot kandidaat te worden ge- kozij zal hij echter 1.312 stemmen nodig hebben, want er zijn voor de conventie 2.622 afgevaardig den. De senator was tijdens het be wind van John Kennedy leider van het programma „voedsel voor de vrede". Volgens politieke waarnemers heeft McGovern weinig kans om het met succes te kunnen opne men tegen zijn twee rivalen. De senator zei tijdens de pers conferentie dat hij zijn mededin gers actief zou steunen, als een van beide de kandidatuur zou be machtigen. „Senator McCarthy heeft ons nieuwe hoop gegeven op vrede in Vietnam en, vice-pre sident Humphrey is reeds lang de kampioen van de sociale gerech tigheid en van een progressief Amerika", aldus McGovern. Aan het eind van de perscon ferentie van Pierre Salinger, eer tijds persattaché van president John Kennedy, het woord om uiting te geven aan zijn steun voor McGovern. f' „Ik had liever gehoord dat se nator McGovern mij zijn steun betuigde dan de aankondiging dat hij zich beschikbaar stelt voor de kandidatuur, maar ik geloof niet dat zijn beslissing een in vloed van enige betekenis zal hebben op de conventie of op mijn eigen kansen". Dit heeft se nator McCarthy zaterdag gezegd, toen hij hoorde dat McGovern zich voor de democratische pre sidentsnominatie gaat beijveren. Indien de aanhangers van wij len Robert Kennedy zouden aar zelen om mij te steunen, geeft de verschijning van McGovern hun de kans een ogenblik na te den ken. Maar ik zie niet in, dat dat een andere consequentie zou kruinen hebben dan dat zij zich opnieuw achter mij scharen, al dus McCarthy. George McGovern was als jonge man republikein in de traditioneel republikeinse staat Zuid-Dakota, waar hij in 1922 in Avon is ge boren. Hij zegt dat zijn studie in de Amerikaanse geschiedenis hem er van heeft overtuigd, dat de democratische partij meer'de partij is voor de gemiddelde Ame rikaan. In 1945 sloot hij zich bij de democraten aan. Hij werd hoogleraar in de poli tieke wetenschappen, totdat hij in 1956 werd gekozen in het huis van afgevaardigden. Kennedy benoemde hem tot leider van het programma „voedsel voor de Vrijdagavond zijn twee jeug dige Duitse inbrekers, die des middags op Terschelling waren gearresteerd, ontsnapt uit hun cel. Uit het aan de cellengang grenzende bureau hebben ze een pistool en 5 patronen weggeno men. De 19-jarige Lothar B. uit Dusseldorp en de 17-jarige Hartmuth V. M. uit Frankfort am Main werden vrijdagmiddag op Terschelling gearresteerd. Hun opsporing was verzocht door de gemeentepolitie van Arnhem in verband met een diefstal van sieraden ter waarde van 18.000 gulden. Voorts wordt het twee tal verdacht van ongeveer negen inbraken die de afgelopen week op Terschelling zijn gepleegd. De jongelui werden reeds eerder in Amsterdam aangehouden. Toen bleken hun papieren niet in orde te zijn en werden zij naar Duitsland terug gestuurd. De rijkspolitie wist niet pre cies hoe de ontsnapping in zijn werk is gegaan, maar vermoed de dat een van de twee, een heel tengetre jongen, kans heeft ge zien zich door het etensblikje te wringen. vrede". McGovern pleitte er in deze functie voor de voedsel- overschotten te gebruiken voor hulp voor minderbedeelden in binnen- en buitenland. In 1962 werd hij de eerste democratische senator voor zijn geboortestad sinds 26 jaar. Hij stelde veel be lang in de problemen van de boe ren in de landbouwstaat Zuid- Dakota. Hij aarzelde nooit de re gering van de landbouwpolitiek aan te vallen en won daarmee de steun van Zuid-Dakota terug, die hij als „liberaal" had verlo den. McGovern heeft zijn kritiek op de politiek van Johnson in zuld- oost-Azië nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij sprak her haaldelijk over „waanzin-politiek" en zei dat de oorlog een politieke zaak is, waarvoor geen militaire oplossing mogelijk Ie. In de tweede wereldoorlog diende McGovern als piloot van de B-24 bommenwerpers. Hij vol bracht 35 missies naar Europa en de Stille Zuidzee, waarvoor hij werd onderscheiden met het „vliegende kruis". Tussen twee vluchten in huwde hij in 1943 met Eleanor Stegeberg, die hem vijf kinderen schonk. In Little Rock in de Ameri kaanse staat Arkansas zijn vrij dag een neger en een blanke politieman gewond toen de poli tie charges uitvoerde tegen negers die ruiten ingooiden en de politie met stenen bekogel den. De negers hadden een pro testbetoging bijgewoond tegen de dood van een jonge neger op een straf boerderij. De jongen was overleden nadat hij was ge slagen door een blanke medege vangene, die toezicht moest hou den. De negerwijk van Little Rock is door stads- en staatspolitie af gezet en 500 man nationale gar de is in staat van alarm gebracht. De zigeuners, die een week lang in de tuin van het Bussum- Se politiebureau hun kampement hadden opgeslagen,'zijn zaterdag morgen weer vertrokken. Het ging om drie gezinnen met in to taal 15 kinderen, die vorige week in Bussum werden aangehouden, daar zij zich zonder geldige pa pieren in Nederland bevonden. Zij waren klandestien de grens overgekomen. Contacten tussen Den Haag en Bon hebben er toe geleid, dat overeenstemming is bereikt en dat de families bij Bergh weer over de grens konden worden ge leid om daar met andere familie leden herenigd te worden. Daar na zal het hele gezelschap naar Italië moeten terugkeren. Het internationale rode kruis- comité heeft zaterdag besloten de luchttransporten van het Spaanse eiland Fernando Po naar Biafra ter hulpverlening aan de slachtoffers van de burgeroorlog op te schorten. In de voorgaande nachten waren de vliegtuigen be schoten door luchtafweergeschut van het Nigeriaanse leger. Opnieuw gaat Martinair Hol land voedsel overbrengen voor Biafra, maar dit heeft nog niets te maken met de vrijdag in ons land gevoerde actie. In opdracht van hèt Duitse Ca- ritas-verband vertrok zondag avond een DC-7c Martinair van Schiphol met 13 ton babyvoedsel en medicamenten naar het Por tugese eiland Sao Tome, waar de ladinfo wordt opgeslagen in af wachting van verder transport door avonturier Wharton en zijn mannen naar het omsingelde Bia fra. Eerder deze maand reeds heeft Martinair in opdrachten van een Amerikaanse hulporganisatie voedsel naar Sao Tome gebracht. Een Belgische touringcar is za terdag in een haarspeldbocht van de Gerlos-pas in Tirol van de weg geraakt en naar beneden ge stort. De bus bleef op een acht tien meter lager gelegen wegge deelte ondersteboven liggen. De chauffeur kwam om het leven, alsmede vier van de 25 passagiers allen Engelsen. Acht van hen werden ernstig gewond. Het Britse reisgezelschap was op weg naar huis na een vakantie in Ti- rol. Later werd bekendgemaakt dat de verongelukte chauffeur van de bus de in Brugge (België) woonachtige Robert Henri van Mullen is. Op de Lottumseweg in Grub- benvorst is zaterdag het 5-jarig jongetje Hansje Tuyhls. toen hij met zijn fietsje de rijbaan over stak, door een personenauto ge grepen. Het knaapje werd zo zWaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis te Venlo overleed. Vijfduizend Zuidafrikaanse militairen van land- en lucht macht beginnen maandag een negenidaagse oefening tegen guerrilla-activiteit. De basis voor de oefening is de stad Sibasa op ruim honderd kilometer van de grens met Rihodesië, 120 priesters en jeugdige leken hebben zondag de kathedraal van Santiago in Chili bezet om uiting te geven aan hun verlangen naar „een jonge, democratische en revolutionaire kerk". Volgens een onderzoek van de publieke opinie, gepubliceerd in de „Sunday Telegraph", heeft de encycliek „Humanae Vitae" de Britse rooms-katholieken in twee vrijwel gelijke kampen verdeeld. 43 percent van de onder vraagde katholieken spraken zich uit voor een daadwerkelijke opvolging van de richtlijnen in zake de geboortenregeling, door paus Paulus in deze encycliek vastgelegd. Veertig procent ver klaarde dat zij de richtlijnen niet zullen opvolgen. Voorts was 38 pet. van mening dat „Humanae Vitae" het beeld van de kerk verder zal ontluiste ren, terwijl 36 pet. meende dat er niets zal veranderen in dit op zicht. 26 pet. was van oordeel dat het aanzien van de r.k. kerk door het besluit van de paus zal stij gen. door Mr. Berjawit 18) „Juist, juist", mompelde de chef, die de verklaring van Pit blijkbaar niet zo erg steTk vond. „Wat denkt u zo over het ge heel genomen van deze affaire?" „Nog nietszei Pit met grote beslistheid, „nog niets". Hij schepte even adem. „Ik hoed me er altijd zoveel mogelijk voor in het begin van een zaak hypothe sen op te stellen of vermoedens te laten blijken, zelfs te koeste ren. In elk geval niet hardop. Daarvoor weet ik nog te weinig. Misschien dat u inmiddels an dere feiten hebt kunnen ver zamelen?" „Ja, het staat vast, dat de heer Van Zanten om drie minu ten over acht nog leefde". „Hé", zei Pit. „Is dat buiten twijfel?" „Ja, de telefoniste heeft hem op dat ogenblik gesproken. Ze herkende z'n stem beweert ze pertinent. Hij is er al veertien dagen en dan is dat niet zo ver wonderlijk. Ze weet dat het drie minuten over acht was, omdat de korte nieuwsberichten juist aan de gang waren. Het weerbe richt was al voorbij. Ze heeft de radio iets zachter moeten stel len om het gesprek goed te kun nen verstaan." „Weet ze met wie hij heeft ge held? „Nee, 't was alleen maar een gesprek met de telefoniste. Hij wiide de juiste tijd weten. Z'n horloge had stilgestaan en hij had een afspraak." „Merkwaardig, dat dat precies net over acht uur was", mom pelde Helma. „Och, misschien toeval" zei inspecteur Kramer. „Zoudt u er bezwaar tegen hebben nog eens precies te ver tellen wat uw aandeel tot nog toe is geweest", vroeg de chef. Pit gaf in details alle gesprek ken en gebeurtenisen weer. „En u hebt geen reden ons een suggestie te doen?" „O, dat zeker welgreep Pit de gelegenheid aan. „Ik zou voor alles willen voorstellen die pa pieren, waar de heer Van Zan ten over heeft gesproken, door te nemen. Hij had ze me name lijk ter inzage willen geven als ik zijn zaak op mij wilde nemen. En nu hij is vermoord heb ik de zaak van de heer Van Zan ten op mij benomen." Het laatste had scherp geklon ken, zelfs ietwat vijandig, maar de chef ging er niet op in. Hij zei kortaf: „De papieren zijn niet gevonden." „Wat?" veerde Pit rechtop. „Niet gevonden? Hebt u de ka mers grondig doorzocht? De kle ren. de bedden, lampen, vloer bedekking, schoorsteen, enfin alles?" „Vier man zijn er mee bezig geweest, onder wie twee van het parket. Ik mag wel zeggen dat het grondig en afdoende is gebeurd. Ze waren er niet, of niet meer. Wat u wilt". „Pfft", floot Pit. „Dat kan dus betekenen, dat de moordenaar heeft geweten wat en waar hij moest zoeken? „Dat kan ja", zei inspecteur Kramer. „Maar het hoeft niet. Hij kan ze ook zijn tegengeko men omdat ze voor de hand lagen. Dat is zeer wel mogelijk, omdat de moordenaar na achten kwam, getuige dat telefoonge sprek. Van Zanten moet toen op het punt hebben gestaan naar u toe te komen". Pit gaf geen antwoord. Helma voelde z'n voorzichtigheid. Hij zou eerst links en rechts feiten verzamelen. Hij geloofde alleen maar in twee maal twee is vier, en pas als hij een maximum aan feiten had verzameld zou hij „z'n intuïtie aan het woord laten", zoals hij eens verklaard had. Maar Helma wist ook. dat die intuïtie er van het eerste moment af was. Hij scheen, ach teraf bekeken, altijd alleen maar die feiten te hebben gespeurd, waarvan z'n gevoel hem als logisch en noodzakelijk de aan wezigheid had ingefluisterd. Er gens meende ze te hebben be speurd. dat hij het betoog van de politieman, dat haar correct en juist voorkwam, niet sluitend vond. „Hoe staat het met uw cercle juffrouw Van Krevelingen", vroeg de chef. „Ik weet echt nog niet of we die grap moeten laten doorgaan, nu er deze ernstige complicatie bij is gekomen". Helma lichtte hem betrekke lijk uitvoerig in, zonder haar mening te geven over de wense lijkheid de activiteiten van de gasten te stoppen. „Och", bracht inspecteur Kra mer op een gegeven ogenblik naar voren," wat mij betreft kijken we dat geval nog een dagje aan. 't Kan interressant zijn te weten hoe deze groep hotelgasten er onder elkaar op reageert. Misschien dat er toe vallig iets uitkomt. We kunnen het elk ogenblik nog laten op houden". „Ik kan het met u eens zijn", ondersteunde Pit hem. De politie-chef knikte. „Voor lopig is het ook niet belangrijk. Wel stellen we er prijs op juf frouw Van Krevelingen als u ons regelmatig van de gang van zaken op de hoogte houdt." „Vanzelfsprekend", beloofde Helma. „Ik zal u ook steeds twee doorslagen van het verslag van de dag doen toekomen. Eén voor u en één voor inspecteur Kra mer". Pit glimlachte. Helma had op een handige manier de vraag opgeworpen of de inspecteur met het onderzoek belast zou blij ven. (Wordt vervolgd.) De politie van Schaesberg heeft zaterdagnacht de 24-jarige ge huwde L. K. uit Schaesberg ge arresteerd die vrijdag in Huls berg vier meisjes van 17 tot 19 jaar met een pistool had bedreigd. Hij wilde een van hen aanranden. Toen de meisjes wegliepen, schoot hij in de lucht en vervol gens loste hij twee schoten op hen. De meisjes wisten de man enige tijd aan de praat te houden, waarna hij hen liet gaan. Hij werd in zijn woning in Schaeberg gearresteerd. Bij een auto-ongeluk in Leens is zaterdagnacht een 17-jarig meisje omgekomen. Twee andere inzittenden van de auto, onder wie de bestuurder, werden ern stig gewond in het academisch ziekenhuis te Groningen opge nomen. In de wagen zaten nog twee mensen die licht gewond werden. De auto raakte 's nachts om streeks drie uur van de provin ciale weg te Leens af, schampte tegen een boom en kwam na 250 meter in een sloot terecht. Het meisje Fontein uit Ulrum overleed ter plaatse. In een kraaminrichting in Brussel is een vierling ge boren. De vier kinderen, drie jongens en een meisje, wegen ieder bijna vier pond. De kin deren zijn in een couveuse ge legd en maken het goed. De moeder is dertig jaar. In het Noordlondense district Marlybone hebben gewapende overvallers zaterdag ongeveer 80.000 geroofd uit een bank, waarvan het personeel drie dagen eerder een overval had weten te verijdelen. De dieven, die werden ■aangevoerd door een gemaskerde man, gooiden ammoniak in het ge zicht van de kassier, gristen zak ken met bankbiljetten weg en maakten zich uit de voeten. Bij de vorige overval wist het personeel de rover, die alleen was, aan de praat te houden tot de politie hem arresteerde. Vrijdagavond zijn voor eerst in de burgerlijke parat tesprimgsport nachtsprongen uit gevoerd op het vliegveld Teuge, Van de totaal 78 leden hebben zes tussen half tien en half twaalf sprangen uitgevoerd» Een van de deelnemers was een meisje. Alle sprongen zijn ge slaagd. Het was een experiment van de eerste Nederlandse papa- chutistenolub met medewerking van het vliegveld Teuge. In de tweede Eemhaven te Rot terdam is zondag de 19-jarige expeditieknecht, G. de Knecht uit de Maasstad verdronken. De jongeman, die in gezelschap was van een broer en drie vrienden, was te water gegaan hoewel hij niet kon zwemmen. De brand weer en de politie hebben uren lang tevergeefs naar hem ge zocht. Het lichaam van de expe ditieknecht werd later door een schipper gevonden. Zondagavond omstreeks 6 uur is in de Tielse haven het driejarig zoontje van de familie Meeter, die op een ark in de haven woont, te water geraakt en verdronken. Het Britse schip „Edwina" heeft zaterdagavond een 17-jarige Be'g aan boord genomen, die ruim 24 uur in een reddingbootje op de Noordzee had rondgedreven. De Belg behoorde tot de beman ning van de uit Zeebrugge afkom stige treiler „Shamrock" die vrij dag zonk. Hij verklaarde niet te weten wat er met de vijf andere bemanningsleden is gebeurd'. Naar zondag in Londen ontvan gen berichten melden stond de 1.597 ton metende Italiaanse tank boot „Ugo Fiorelli" ten noorden van Malta in brand. De bemanning had het schip verlaten. Veertien van hen zijn gered. Naar vier ver misten werd nog gezocht. De burgemeester van Ban doeng op West-Java, kolonel Djoekardi is volgens het leger- blad „Ampera" gearresteerd om dat hij betrokken zou zijn bij ondergrondse communistische ac tiviteiten. Kolonel Djoekardi zou betrekkingen hebben onderiiou- den met communistische leiders op Oost-Java. De Rotterdamse recherche heeft zaterdag gereageerd op de berichten rond de nogal vreemd verlopen arrestatie van de 34- jarige Marokkaan Bouchaib H., die er van wordt verdacht be gin juli in Rotterdam een moord te hebben gepleegd. De Marok kaan werd door de Belgische rijkswacht op de Brusselse lucht haven „Zeventhem" gearresteerd, nadat zijn toestel daar een tus senlanding had gemaakt. Volgens de recherche is er in Dusseldorp door de justitiële autoriteiten op onverklaarbare wijze een fout gemaakt, waardoor het kon gebeuren, dat Bouchaib H. werd uitgewezen en op een vliegtuig naar Marokko werd ge zet. De politie in Dusseldorp merk te deze vergissing pas, toen het toestel al op weg was naar Brus sel. Na een telefoontje van de Duitse -nolitie kon de rükswacht op „Zeventhem" Bouchaib aan houden. Volgens de politie werd Bou chaib H. op 17 juli kort na de moord in de Rotterdamse Vlet- straat in verband met een klein misdrijf in West-Duitsland aan gehouden. Enkele dagen later werd hij op vrije voeten gesteld, maar op 4 augustus kwam hij weer in contact met de Duitse politie. Deze kwam er toen ach ter dat Bouchaib H. door de Rot terdamse autoriteiten wegens moord werd gezocht. Met alle dossiers werd Bouchaib H. over gedragen aan de „Haftrichter" in Dusseldorp die zich verder met de uitlevering van de Marokkaan aan de Nederlandse autoriteiten zou bezig houden. Merkwaardig genoeg werd H. op een vliegtuig naar zjjn ge boorteland gezet, een fout aie door snel reageren yan Ag Du§-, seldorpse politie kóri*lwwïen goedgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5