PROVINCIAAL NIEUWS Lezers, die schrijven Bomaanslagen in Turkse stad Pagina a DE VRIJE ZEEUW Maaïiclag 12/<?lns<3ag 13 arm£tisttHf!Q68 Turk stak Marokkaan tijdons vechtpartij Ontsnapte arrestanten weer ingerekend op Terschelling TWEEDE SLACHTOFFER VAN VERKEERS ONGEVAL OVERLEDEN MAN VERONGELUKT AMSTERDAMSE POLITIE ARRESTEERT SCHUTTER KLEDINGMAGAZIJN IN HAARLEM DOOR BRAND VERWOEST JONGEN VERDRONKEN Opbrengst „Hulp aan Biafra" 12.260,81 Terneuzen Kind onder auto Verkeersongeval Vergadering N.V.S.H. Breskens Inbraak Door hond gebeten Middelburg Brand in levensmiddelenbedrijf Oostburg Bond van bejaarden vergaderde Sluiskil Bnig op spitsuur defect Zomerfestival en muziek te Sluiskil Aanbesteding Rassen reilen in Watts IJ zend ij ke Auto's botsten Zierikzee Kind verongelukt VERKEERS SLACHTOFFER SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN AUTO OVER DE KOP INBRAAK BIJ ANTIQUAIR OVERSTROMINGEN IN BENGALEN AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Fietsenrekken ontsieren een stukje „oud-Terneuzen" KIND VERRONKEN Opnieuw onlusten in Little Rock OPNIEUW RELLETJES IN MONTEVIDEO I H OPTIEK De Amsterdamse politie heeft de 34-jarige Turk B. K. gearres teerd die ervan wordt verdacht de 33-jarige Marokkaanse arbei der Salah met een mes levens gevaarlijk in zijn linkerzij en in de hartstreek te hebben gestoken tijdens een vechtpartij. Deze vond in de nacht van vrijdag op zater dag j.l. plaats op de Pr. Hendrik kade bij de Nieuwendijk. Omdat de Marokkaan aanvankelijk in een auto was meegenomen door twee landgenoten, die hem naar huis wilden brengen en er geen politiewerk van wilden maken kregen de politie pas later ken nis van de vechtpartij. Na café bezoek raakten drie Marokkanen en een paar Turken die achter hen liepen slaags. De Marokkaan die met K. had gevochten zakte in de auto bewusteloos in elkaar en zijn landgenoten brachten hpm naar het Wilhelminagast- huis waar hij ijlings moest wor den geopereerd. Na een grootscheepse speur tocht, waaraan tal van politie mannen deelnamen, zijn twee jonge Duitsers, die vrijdagavond uit hun cel op het politiebureau van West-Terschelling waren ontvlucht, zaterdag weer aange houden. De jongens, die toen ze uitbraken een pistool en vijf pa tronen uit het politiebureau had den meegenomen, richtten, toen ze zagen, dat ze hun vrijheid weer zouden verliezen, het wapen op de politiemannen. Ze konden ech ter kennelijk niet met het pistool omgaan; het ging althans niet af. De politiemannen schoten in de lucht en daardoor geschrokken gaven- de jongens zich over. Ze werden gevonden na een tip van een badgast, die hen op de badweg in Oosterend had zien lopen. Per vliegtuig had de po litie afdrukken van de pasfoto's van de jongens verspreid. De arrestanten zijn de 19-ja- rige Lothar B. uit Dusseldorf en de 17-jarige Hartmuth v. M. uit Frankfort aan de Main. Zij wor den verdacht van een in Arnhem gepleegde diefstal van sieraden ter waarde van 18.000 gulden en van negen inbraken, die de afge lopen week op Terschelling wer den gepleegd. De jongens waren al eens in Am sterdam aangehouden. Omdat hun papieren niet in orde bleken te zijn, werden zij toen naar Duitsland teruggestuurd. In het ziekenhuis te Coevorden is zondagavond laat overleden de 65-jaiige mevrouw J. Eising Jalvdngh, die gistermorgen zware verwondingen opliep, toen de door haar man bestuurde auto na een botsing in het water terecht kwam. Haar man werd bij dit on geval op slag gedood. De 47-jarige P. Hat uit Vier lingsbeek is vannacht voor zijn woning in Vierlingsbeek aange reden door een bromfietser. De man overleed ter plaatse, de bromfietser werd gewond over gebracht naar een ziekenhuis te Venray. De 34-jarige constructeur J. B. uit Zaandam is vandaag door de Amsterdamse politie in zijn woonplaats gearresteerd, ver dacht van het lossen van twee pistoolschoten op iemand in de rosse buurt van de hoofdstad. Het wapen lag nog in zijn wagen toen de politie B. aanhield. In de nacht van woensdag op donderdag poogde de man ruzie te maken in een café waarbij hij zijn be dreiging dat hij een pistool zou halen uitvoerde. Voor hij in het café de schoten kon afgeven werd hij naar buiten gewerkt waar hij op straat de twee schoten loste. Zaterdagmiddag heeft een telle brand gewoed in het kleding magazijn van „De Mantelspecia list" aan de Raamvest in Haar lem. De gehele bovenetage waar een groot aantal costuums en damesmantels was opgeslagen, is in de as gelegd. De brandweer die met groot materieel uitrukte, slaagde er vrij spoedig in 't vuur te blussen. De oorzaak van de brand is naar alle waarschijnlijkheid kort sluiting geweest. De schade wordt op 30 duizend gulden ge raamd. Zondagavond omstreeks half zes is onder de gemeente Megen de 17-jarige A. Venhovens uit deze plaats verdronken. Hij was met twee vrienden aan 't roeien. Door tot op heden onbekende oorzaak is de roeiboot gekanteld en kwamen de inzittenden te water. De vrienden van de heer Ven hovens wisten de oever te berei ken. waarbij een van hen door een voorbijganger moest worden geholpen. De vrijdag gehouden collecte voor hulp aan Biafra heeft in de hierna volgende plaatsen onder staande bedragen opgebracht Postkantoor Gemeentehuis Terneuzen 1.255,57 (agentschap) 2.242,40 Hoek 428,50 Philippine 633,40 Sas van Gent 816,85 Sluiskil 1.641,— Westdorpe 286,75 Zaamslag 595,01 7.899,48 2.829,60 536,01 577,61 284,56 133,55 4.361,33 Totaal 6.327,57 964,51 633,40 1.394,46 1.641,— 571,31 728,56 De 7-jarige W. P. A. werd zaterdagmiddag om kwart voor vijf, toen hét op zijn step plot seling de Dokweg overstak, aan gereden door een auto, 'bestuurd door R. A. J. D. uit Terneuzen. Het kind werd aan een knie ge wond en na door dokter Van Herk de eerste hulp te hebben ontvangen, door deze naar het Julianaziekenhuis gebracht voor verder onderzoek. De automobilist bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Tegenover de politie verklaarde hij zeer onlangs voor het rij-examen te zijn geslaagd, maar het document nog niet te hebben afgehaald. Desondanks werd de auto in beslag genomen. De heer J. H. R., wonende te Rhenen, reed zondagmiddag om 2 uur met de door hem bestuurde auto over de rijksweg 61, Terneu zenSluiskil. Toen hij even om keek, geraakte hij op het linker weggedeelte. Een uit de andere richting komende auto. bestuurd door de heer J. P. F. uit Terneuzen trachtte tevergeefs uit te wijken. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De vrijdag gehouden vergade ring van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen was goed bezocht. Er werden vijf nieuwe bestuursleden gekozen, waarna het bestuur als volgt werd geformeerd. Voorzitter: P. J. Huijbrecht te Terneuzen; secretaris: A. G. van Driel te Terneuzen; pennigmees- ter: C. M. Sol te Terneuzen; leden: mevr. J. Dieleman te Ter neuzen; mevr. R. Delcour te Hoek, mevr. J. W. Misset te Ter neuzen, J. F. Boltersdorf te Hulst; D. M. J. v. d. Endt te Terneuzen, D. J. de Jong te Hoek en H. J. Ruis te Sluiskil. Besloten werd in het komende winterseizoen diverse voorlich tingsbijeenkomsten te houden zowel voor jongeren als hun ouders. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de consumptietent van de heer J. Oostenbrugge in gebroken. Men kwam in de con sumptietent, die tussen de han dels- en veerhaven staat, door wegbrtken van een schot en uit snijden van ruiten. De buit die bestond uit snoep en drank, be draagt ongeveer 50. Van de dader ontbreekt elk spoor. Nabij het gehucht Nummer Eén is de heer Praas uit Bres kens door een loslopende hond aangevallen en gebeten. De ver wondingen waren van dien aard dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. De brandweer in Middelburg is tot vanmorgen vroeg bezig ge weest met de blussing van een brand in het levensmiddelen- bedrijf van de heer K. Vader, waar een schade aangericht werd van ongeveer 60.000 gulden. De brand ontstond in een achter de levensmiddelen/winkel gelegen magazijn, mogelijk door kortslui ting. Ook een boven de winkel gelegen woning liep brand- en waterschade op. Toen de brand uibrak was niemand in het pand aanwezig. De afd. Oostburg van de alge mene bond van bejaarden hield in hotel „Victory" een ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer E. v. d. Bos. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen de heren I. Wage en F. Rodts in de plaats van de heren J. Vermeulen en A. van Pamelen. De heer P. Barra werd als afdelingssecretaris gekozen. Besloten werd op 5 september een bustocht te organiseren naar het ontspanningspark van de Belgische zanger Bobbejaan Schoepen en tevens een bezoek aan Antwerpen te brenger. stratingswerken in de Zuidzand- sestraat. Ingeschreven werd als volgt: Lukasse N.V., Kloosterzande, 80.700; Offringa N.V., Vught, 81.370; Leenhouts, Sluis 81.500; Aann.bedr. Sehouwen-Duiveland N.V., Zierikzee, 83.000; Eik, Schoondijke, 84.800; fa. Otte, Nieuwdorp, ƒ85.100; fa. Jansen en De Vos, Waterlandkerkje, 88.000; K. den Oude, Biervliet, 89.750; fa. Gebr. Van den He mel, Biervliet, 89.900; fa. Tous- saint, Biervliet-Cadzand, ƒ89.950; P. Mollet en Zn, Hoofdplaat, ƒ91.000. Toen de verkeersdrukte van de huiswaartskerende strandbezoe- kers zondag zijn hoogtepunt be reikte, raakte de brug over het kanaal ter hoogte van Sluiskil die middag tweemaal defect. De inmiddels gealarmeerde politie had handenvol werk de kilome terslange files auto's om te leiden over Terneuzen en Sas van Gent. Nauwelijks was Sluiskil beko men van de drukte van de jeugd- vakantieweek, die in elk opzicht geslaagd is, of het zomerfestival vroeg weer de belangstelling der ingezetenen. Zaterdag, de eerste dag, waren de feesttent en café Sluiskil aan de Nieuwe Kerkstraat „vol". In de tent gaf vooral de jeugd acte de présence. Het was al ver na het middernachtelijk uur, eer deze eerste dag van het festival door enkele feestgangers met het zingen van vrolijke liederen die luid. over het rustige dorp klon ken, werd besloten. Wanneer donderdag a.s. de ker mis, die met één dag toegift is verlengd, begint, zal het feest dubbel op gang komen. De jeugd komt dan volop aan haar trekken in de diverse kermisvermakelijk heden. Er kan gedanst worden en voor de schutters zijn er wedstrijden met de kans op het winnen van een fraaie beker van 30 cm hoog als eerste prijs voor de strijd op de liggende wip. Uit een en ander blijkt dat het met de leefbaarheid van Sluiskil nogal losloopt. Maar er moet voor gewerkt worden. Dit hebben de genen die positief staan ten op zichte van de verwerkelijking van deze leefbaarheid, begrepen en ze hebben de schouders gezet onder de organisatie, zowel van de vakantieweek als van het zo merfestival. De fanfare, waarvan men lange tijd niets zag of hoorde, heeft men nieuw leven ingeblazen. Negen tien werkende leden onder lei ding van de dirigent de heer J. de Witte brachten in de Veldstraat een muzikale hulde aan het gou den echtpaar Van Hijfte-van Waes. Ook de drumband was hierbij tegenwoordig. Naar ons werd meegedeeld is het plan tot vorming van het uni formenfonds in een vér gevor derd stadium gekomen. Op het gemeentehuis zijn aan besteed de grond, asfalt en be- De politie in Los Angeles is in de nacht van zondag op maandag in staat van paraatheid gebracht, nadat rassenrellen waren uitge broken in de negerwijk Watts. Bewoners van deze wijk bescho ten politiemannen, waarna on middellijk versterkingen werden gestuurd. In augustus 1965 kwa men bij een grote oproer in Watts. 34 personen om het leven. Tijdens de ongeregeldheden, die volgden op de sluiting van een festival ter herdenking van het op roer van 1965, vielen bij schiet partijen één dode en vijf gewon den, onder wie drie politiemannen. Een dertigtal mensen werd op an dere wijze gewond. De sluitingsplechtigheid van het zomerfestival van Watts werd bij gewoond door meer dan diuizend personen. Het heeft een week ge duurd, tijdens het festival werd er ondermeer opgewezen dat een op roer constructief kan zijn omdat van 1965 de aandacht heeft geves tigd op de erbarmelijke levensom standigheden in Watts en positieve inspanningen heeft opgeleverd om die te verbeteren. Volgens de politie begon de ver zamelde menigte plotseling met stenen en flessen te gooien naar verkeersagenten. Er werden win kelruiten ingeslagen en er werd geplunderd en brandgesticht. De politieversterkingen werden met geweervuur verwelkomd. De op roerpolitie heeft de wijk afgeslo ten en de menigte grotendeels ver spreid. Er werd niet gesproken over arrestaties Onder de velen die het gouden bruidspaar kwamen feliciteren, bevond zich ook burgemeester Aschoff, die in de feestzaal van café Dallinga op de receptie kwam en het echtpaar de geluk wensen van het gemeentebestuur overbracht. Zondagmiddag is op de pro vinciale weg IJzendijke-Sehoon- dijke de personenauto bestuurd door D. B. uit Lokeren achter op een personenauto, bestuurd door H. A. G. uit Terneuzen, gebotst. G. moest plotseling remmen voor een onbekend gebleven per sonenauto die van de Oranjedijk de voorrangsweg opreed. De bot sing liep met materiële schade af. De tweejarige Frank de Jong uit Zierikzee is zaterdagavond overleden aan de verwondingen, die hij 's morgens had opgelopen, toen hij voor zijn ouderlijke woning door een personenauto werd aangereden. Het jongetje was onverhoeds de weg overge stoken om naar een draaiorgel aan de overkant te gaan. De 64-jarige mevr. C. M. R. van Keulen-Bronsslot uit Deventer is maandagmorgen in het zieken huis te Hoogeveen bezweken aan de verwondingen die zij zondag opliep, nadat de auto waarin zij zat bij Eursingen, in de gemeente Ruinen, over de kop sloeg en in de bermsloot terecht kwam. De auto raakte in een slip tijdens een inhaalmanoeuvre. Haar echtge noot, die achter het stuur zat, bleef ongedeerd. In een Parijs' ziekenhuis is van daag met succes een Siamese tweeling uit Togo, Blanche en Irene, gescheiden. De kinderen waren met het heiligbeen aan el- ekaar gegroeid. Hun toestand is bevredigend. Om drie uur in de nacht van za terdag op zondag is de 17-jarige mej. E. M. H. A. Fonteyn uit Ui- rum bij een auto-ongeluk bij We- he-den Hoorn (Gr.) om het leven gekomen. Zij zat in een door de 20-jarige E. v. d. K. uit Zoetkamp bestuurde auto, die over de kop sloeg en in een droge sloot te recht kwam. Mej. Fonteyn was op slag dood. De bestuurder werd zwaar gewond, evenals een derde inzittende, de heer J. B. uit Ui- rum. Twee andere inzittenden werden lichtgewond. Het afgelopen weekeinde is in gebroken in een antiquiteiten winkel aan de Nieuwe Binnen weg te Rotterdam. Uit de vitrines en uit de winkel werd een 30-tal antieke voorwerpen onder welke gouden horloges, ringen en siera den, ontvreemd. Volgens een voorlopige schatting vertegen woordigt de buit een bedrag van ongeveer 30.000,De pqlitie heeft de dader(s) nog niet gevon den, Bij grote overstromingen als gevolg van hevige regenval zijn in de afgelopen dagen in het zui delijke gedeelte van de Indische staat West-Bengalen vijfentwin tig mensen omgekomen. Men vreest, dat dit cijfer nog zal stij gen. Ongeveer twee miljoen mensen zijn door het water uit hun huizen verdreven. Dank zij de waakzaamheid van 'n inwoner van Hoogeveen heeft de Hogeveense politie in samen werking met de rijkspolitie van Avereest de hand kunnen leggen op een vijftal jeugdige autodie ven. Het betreft hier vijf jongens van achttien tot 20 jaar uit de ge meente Avereest, die zondag avond naar Hoogeveen reden met een in Dedemsvaart uit een gara ge gestolen auto. Na een „kroegentocht" in Hoo geveen, probeerden zij vannacht een geparkeerde personenauto open te breken om hiermee weer naar huis te gaan. De eigenaar werd wakker en zette in nacht kleding een achtervolging in, na dat hij eerst de politie had ge waarschuwd. De 19-jarige knaap werd gegrepen. De vier anderen gingen er met een vrachtwagen vandoor en zijn maandagmorgen door de politie van hun bed ge licht. Al wandelend komt een mens soms tot de ontdekking, dat er hier of daar nog een stukje van het oude en mooie Terneu zen is overgebleven. Niet voor lang, want ook dit povere restant is geétoemd om binnen korte tijd ten offer te vallen aan de genadeloze techniek en de spijkerharde dynamiek van deze moderne tijd. Het overblijfsel van de voor malige oostelijke waterleiding, hetwelk wij gisteren op de ge voelige plaat vastlegden, is een laatste herinnering aan een wel- De driejarige Frank Pels, zoon van een landbouwer uit Orthen (Den Bosch), is zondagavond in een speelplaats in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Het kind zou voor het naar bed gaan nog even buiten gaan spelen en is daarbij te water geraakt. Ondanks het instellen van een avondklok is het zondag voor de derde dag achtereen tot rassen- onlusten in Little Rock gekomen. In de negerwijk van de stad werden benzinebommen gewor pen en een politie-agent werd gewond door kogeltjes uit een jachtgeweer. Op de gevaarlijkste punten van de stad zijn eenheden van de po litie en de nationale garde ge concentreerd. Tijdens de avond klok is alle verkeer verboden en mogen zelfs journalisten zich niet zonder permissie verplaatsen. iswaar kleiner, maar in ieder geval mooier en misschien ook beter Terneuzen, dat zo trots was op zijn begroeide wallen en zijn vesten en op nog veel meer Helaas, de fietsenrekken op de voorgrond liggen er als een vloek. Ze liggen er al bijna een maand Baldadigen hebben deze stukken gemeente-eigen- vermoedelijk in het nachtelijk duister de vest ingesmeten. Wel licht 'hebben de daders via het nabije oude kerkhof een goed heenkomen gezocht. Figuurlijk liggen ze er echter nog op Half juli moet het gebeurd Voor het ministerie van cul tuur in Montevideo is het zater dagavond weer tot vechtpartijen gekomen tussen de politie en stu denten, die protesteerden tegen het streven van de regering de centrale raad van de universiteit te ontbinden. De studenten be kogelden de politie met stenen en sloegen winkelruiten in. Er zijn vprscheidene gewonden gevallen. v1 student werd door een koge 'etroffen. Een hon derdtal betogers is gearresteerd. MONTEVIDEO: In Montevideo hebben verscheidene honderden politiemannen rond de universi teit vrijdag 4 uur lang slag ge leverd met een duizendtal stu denten die demonstreerden tegen het doorzoeken door de politie van de faculteit eerder op de dag. Er vielen tientallen gewonden en ongeveer 50 betogers werden ge arresteerd. De studenten hadden twee barricades gebouwd en een autobus in brand gestoken. Zij werden met een regen van traan gasgranaten verdreven. zijn, mogelijk een laatste stuip trekking van de vernielzucht, die in de dagen van de teertim- merwangedrochten door Terneu zen waarde. Waarom de vandalen deze nut tige gebruiks attributen in de vest hebben gesmeten, zal wel een raadsel blijven, een even groot raadsel als het feit dat ze er nu nog liggen....!?! En we denken met enige weemoed te rug aan dat oude en kleinere Terneuzen, waarin dergelijke detonerende situaties niet moge lijk leken. Een Terneuzenaar. In de Turkse stad Izmir zijn zondag vier mensen gewond ge raakt toen bij een moskee een bom ontplofte. Kort tevoren was in dezelfde stad een benzinebom gegooid naar een leeszaal van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. In Iszmir is een Navo-hoofd- kwartier gevestigd. De Turkse overheid heeft in het gehele land de politieverloven ingetrokken en opdracht gegeven beveili gingsmaatregelen te treffen voor Amerikaanse instellingen en staatsburgers. In de Moskee woonden 5.000 mensen een speciale dienst bij die georganiseerd was door de bond tegen het communisme. Toen de politie de tip kreeg dat er een bom zou ontploffen, heeft zij de moskee laten ontruimen. Er zijn twee mannen aange houden die volgens de politie hebben bekend de twee aansla gen te hebben gepleegd. Een van hen heeft zes jaar gezeten na zijn ontslag uit het leger wegens com munistische activiteit. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 U kunt beter altijd uw bril dragen Ook bij sport Daarvoor zijn sport-mon- turen en onbreekbare gla zen onmisbaar.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2