Vliegramp in de Ver. Staten eist 32 slachtoffers Versterkte samenwerking tussen Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije WOLKBREUK TROF HOOGERHEIDE Ook veel schade in de Betuwe HET WEER Vliegramp op Duitse autoweg gevolg van sabotage Gebruikte Israël gas en napalm? „Militaire inmenging schadelijk voor het socialisme" Scherps kritiek van Negers op Nixon Syrische migs in Israël geland Lever- transplantatie- patiënt overleden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden BEZETTING KATHEDRAAL VAN SANTIAGO OPGEGEVEN Einde van Russische militaire oefening Kampsorder geëlektrocuteerd Weer dodelijk ongeval bij „Koningsgambiet" In de Betuwe 25 november topconferentie in Moskou Tsjechisch# eenheid TREINONGELUK IN EGYPTE frank, by abonnement: TERNEUZS9 Directeur-Hoofdredacteur: I. van 3e Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Afewaementeprys 8.— per kwartaal; per maand Z2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Maai«3ag 12/tÜnséa-g IS augustus 1988 21e jaargang No. 5261 OftgeefMar N.V. v/H Pfrma P. J. van de Sande te Tenteuxen Advert entleprij s per mm 18; et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adref Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op een vliegveld in het noor den van Israël zijn vanmorgen (maandag) vroeg twee Syrische mig 17 straaljagers geland, die be stuurd werden door twee luite nants van de Syrische luchtmacht, Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische leger bekend ge maakt. Waarnemers in de Israëlische hoofdstad wijzen er op dat in ver band met de Algerijnse weigering tot dus ver om het gekaapte Is raëlische verkeersvliegtuig van El Al terug te geven, de laatste tijd een of andere Israëlische tegenactie werden verwacht. De woordvoerder zei echter niets over de omstandigheden waaronder de straaljagers naar Israël zijn gevlogen. D bewoordingen van de be kendmaking zouden volgens som mige waarnemers kunnen duiden op een geval van desertie, zoals dat van een piloot van de Iraakse luchtmacht, die in augustus 1965 in een mig naar Israël vloog. De mogelijkheid dat de toestellen on derschept zijn, wordt echter niet uitgesloten geacht. Het geval zou de Israëliërs van nut kunnen zijn zijn in de onderhandelingen met met Algerië over vrijlating van het gekaapte Israëlische toestel en de nog in Algerië verblijvende twaalf inzittenden. De Syrische radio maakte van middag melding van het gebeurde en zei, dat de toestellen tijdens een luchtoefening door het slechte weer waren verrast. Doordat hun brandstof bijna op was waren de piloten gedwongen op een „vijan delijk vliegveld" te landen. De eerste levertransplantatie- patiënt in Latijns-Amerika, An tonio Sposito (52), is in de nacht van zondag op maandag overle den aan een niercomplicatie, zo is van de kant van het ziekenhuis in de Braziliaanse stad Sao Pau lo, waar hij werd verpleegd, mee gedeeld. Op 5 augustus had Spo sito de lever ontvangen van een 30-jarige man, die dodelijk was verongelukt. Volgens de artsen heeft de lever bevredigend ge werkt. Tot dusver zijn in de hele we reld ongeveer dertig levertrans plantaties uitgevoerd, de meeste op jonge kinderen. Over het al gemeen hadden deze operaties weinig succes. LATER KANS OP REGEN Met noordwestelijke winden is zondag koelere lucht van de Noordzee ons land binnenge stroomd. Er kwamen wolkenvel den voor, afgewisseld door zon nige perioden, maar de middag- temperaturen -kwamen niet hoger dan 18 tot 20 graden. Intussen breidde maandag een rug van hoge luchtdruk zich van oceaan over Frankrijk naar het oosten uit. Deze rug van hoge luchtdruk zal vooral in midden- Europa verbetering in het weer brengen. In ons land zullen dins dag aanvankelijk nog opklaringen voorkomen, maar op de nadering van een oceanisch front zal later op de dag de bewolking en de kans op regen geleidelijk toe nemen. In de temperatuur komt weinig verandering. meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Later regen Aanvankelijk nog opklaringen maar morgen van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Tot matig of krachtig toenemende en naar zuid of zuid oost krimpende wind. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. DINSDAG 13 AUGUSTUS OadzaMd v.m. 4.27 n.m. 4.36 Breskens 4.52 5.01 Terneuzen 5.28 5.37 Hansweert 6.07 6.16 Walsoorden 6.11 6.20 WOENSDAG 14 AUGUSTUS Cadzand v.m. 5.02 n.m. 4.52 Breskens 5.27 5.37 Terneuzen 6.03 5.53 Hansweert 6.39 6.29 Walsoorden 6.43 6.33 ZON MAAN op onder op onder aug, 13 5.21 8.08 9.47 11.16 14 5.22 8.06 9.59 12.31 15 5,23 8.04 10.15 1.45 TREINBOTSING IN ITALIË Dichtbij de Zuiditaliaanse stad Reggio Calabria zijn zondag twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Bij het ongeluk vonden twee personen de dood, teriwijl drie mensen gewond raakten. Twee lokomotieven en 22 wagons wer den vernield. Een Amerikaans verkeers vliegtuig is zaterdag met 37 per sonen aan boord neergestort en in brand -gevlogen bij een lan dingspoging op het vliegveld van Charleston (West-Virginië). Vol gens een woordvoerder van het federale luchtvaartbureau zijn 34 inzittenden om bet leven geko men. De overige drie zijn ernstig gewond. Het toestel, een Amerikaanse versie van de Fokkerfriendship F 27, van de maatschappij „Pied mont Airlines", ging in vlammen op. Het-had. drie bemanningsle den en 34 personen aan boord. Het toestel was op weg van De vliegramp op de Duitse autoweg ten noorden van Mün- chen, waarhij vrijdag 48 personen om het leven kwamen, is mogelijk veroorzaakt door sabotage, zo heeft, een directeur van de Britse maatschappij „Eagle Airways" waartoe het toestel behoorde, za terdag in München gezegd. Directeur Murry Williams zei op de luchthaven „Riem" dat zijn maatschappij en de Westduitse po litie naar aanleiding van het voor lopig onderzoek tot deze mening warengekomen. Bii de identificering van de slachtoffers is zaterdag een naam opgedoken, die niet op de passa gierslijst van de maatschappij voorkomt. Voordat het toestel neerstortte, had het de vleugels reeds verloren, zo bleek zaterdag. De vleugels werden gevonden op twee en een naive kilometer van de plaats van Se ramp. Israël heeft tijdens de aanvallen op de stad Salt, op zondag 4 augustus gebruik gemaakt van gas en napalm, zo heeft de president van de Jordaanse „halve maan" (het Arabische Rode Kruis), Aboe- koera, gezegd. Hij voegde er aan toe dat hij officieel had geprotes teerd bii het internationale comité van de Rode Kruis. Op de foto de wrakstukken van het vliegtuig. Louisville (Kentucky) naar Rich mond (Virginia). Het is in dich te mist waarschijnlijk tegen een bergtop gevlogen. Het vliegveld is op een heuvel gebouwd, waar voor drie toppen in de omgeving moesten worden afgevlakt en vier dalen opgevuld. Volgens latere mededelingen zijn niet 34 maar 32 personen om het leven gekomen, en vijf ge wond. Van drie personen is de toestand kritiek. Volgens het persbureau Tass zijn de oefeningen van Russische ondersteuningstroepen, die in het westen van de Suwjet-Unie en enige Oosteuropese landen zijn gehouden, geëindigd. Aan de oefeningen hebben ook Poolse en Oostduitse ondersteu- ningstroepen deelgenomen. Op de camping „Brugehof" na bij de Moerdiik'bruggen te Wil lemsdorp is zaterdagmiddag de 58-jarige heer A. den Ouden uit Pernis op slag gedood, doordat hij bezig was met het repareren en aansluiten van een koelkast in zijn caracan met de elektrische stroom in aanraking kwam. De 250 katholieke geestelijken en leken, die zondagmorgen de kathedraal in de Chileense hoofdstad Santiago hadden bezet, hebben de kerk na 14 uur ver laten. Deelnemers aan de actie heb ben betoogd dat zij niet van plan waren het kerkgebouw in bezit te houden of uiting te geven aan een eucharistisch congres in Columbia, „in de hoop dat de kerkdaar dynamischer, meer revolutionair en democratischer van wordt". Politie-eenheden die kort na de „bezetting" rond de kerk waren samengetrokken, waren op ver zoek van de vicaris-generaal van het. aartsbisdom Santiago, mgr. Jorge Gomez Ugarte, terugge trokken. Bij de oefening „Koningsgam biet" in West-Duitsland heeft zich opnieuw een dodelijk onge val voorgedaan. Gisteren is nabij Hohne een jeep uit de bocht ge raakt, waarbij de 21-jarige dienstplichtige wachtmeester W. van Oostveen uit Amsterdam zodanige verwondingen opliep dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De bestuurder van de jeep liep een lichte shock op. De over leden wachtmeester behoorde tot 13e batterij veldartillerie. Een wolkbreuk heeft zaterdag avond ernstige wateroverlast te weeggebracht in het tot de ge meente Woensdrecht behorende dorp Hoogerheióe. Anderhalf uur lang heeft het gestortregend en daar de riolering al 't hemelwater niet kon venverken, stonden stra ten en wegen en ook tuinen spoe dig blank. Tien i 15 centimeter hoog kwam volgens een schatting van de plaatselijke politie het water te staan. In een voetgangerstunnel onder de'provinciale weg, die door dit dorp loopt, stond het water ze'.fs anderhalve 5 twee meter hoog. Autoverkeer in de richting Antwerpen was gedurende enige uren onmogelijk. Hier en daar spoelde het water gaten in de we gen. Personeel van de provinciale waterstaat en de gemeente was nog laat bezig het water weg te pompen. Vooral aan één van de gemeen telijke wegen was de schade groot. Hier werd over een flinke afstand de zandberm weggespoeld, waar door de riolering, kabels en an dere leidingen bloot kwamen te liggen. Een enkel tuinmuurtje sneuvelde en van sommige huizen aan deze weg kwam de fundering bloot. Alles bij elkaar is de schade volgens het hoofd van de dienst van openbare werken vrij groot. Hoe groot, kon nog niet bij be nadering worden gezegd. Tsjecho-Slowakije en Zuid- Slavië zullen hun samenwerking in de toekomst op alle gebieden verder versterken. Dit staat in een zaterdagavond uitgegeven gemeenschappelijk communiqué over de bijeenkomst van presi dent Tito en zijn delegatie met de Tsjechische delegatie onder lei ding van partijleider Dubeck. Het overleg is gevoerd in een hartelijke en kameraadschappe lijke sfeer van wederzijds'begrip. Zowel tweezijdige kwestis alsook problmen van de internationale communistische beweging zijn ter sprake gekomen. In de strijd voor vrede en socialisme schenken beide delegaties in het bijzonder grote aandacht aan de multila terale betrekkingen, aldus de ver klaring. De conferentie van Bratislava heeft bewezen dat de weg van de dialoog naar het gewenste doel kan leiden, zo heeft de Zuidsla- vische president Tito gezegd tij dens een persconferentie in Praag. Tito noemde het resultaat van de Russiseh-Tsjechoslowaak- se topbijeenkomst „een juiste op lossing, die door Zuid-Slavië wordt gesteund. Op de vraag of Zuid-Slavië even ontevreden was als Roeme nië, omdat dat land niet voor de conferentie was uitgenodigd, ant woordde Tito: „De situatie van Zuid-Slavië is niet die van Roe menië, welk land lid is van het Warschaupact en van de Come con". Tito verklaarde datde kwes tie van een vriendschapsverdrag tussen Praag en Belgrado niet aan de orde is geweest tijdens zijn overleg met de Tsjechische lei ders. „De vriendschap tussen onze volken is zo groot dat daar geen behoefte aan is". Wij hebben onze wederzijdse betrekkingen besproken en ook de problemen van het internationale communis me. Tito herinnerde er aan dat op 25 november een wereldconfe rentie-wordt gehouden in de Rus sische hoofdstad. Tijdens een pauze dankte Tito een delegatie van oud-strijders en arbeiders voor de „buitenge wone ontvangst". Wij hopen dat PRAAG: Bezoek president Tito aan Tsjecho-Slowakije. Tijdens een pauze in de besprekingen had president Tito een onderhoud met Vladimir Ptacek. een vroeger Hd van de Tsjechische partisanen- brigade van Jan Zizka in Joego slavië. Ptacek is te.vens een van de leiders van de Tsjechisch-Joe goslavische vriendschapsassocia tie. onze inspanningen van nut zijn, niet alleen voor onze landen, maar voor 't socialisme in de hele wereld, zei Tito. Wij zullen door gaan de huidige ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije zoveel moge lijk te steunen. Het belangrijkste is de eenheid van het Tsjechoslo- waakse volk, aldus het Zuidslavi- sche staatshoofd. Wat de binnenlandse aangele genheden betreft kondigde Titol tijdens de persconferentie een concrete versterking van de eco nomische samenwerking tussen beide landen aan. Over de inter- socialistische betrekkingen zei Tito, dat elke militaire inmenging van het ene socialistische land in het andere schadelijk is voor de ontwikkeling van het socialisme. Bij oen botsing tussen twee treinen in een dorp niet ver van Alexandrië zijn zaterdag zeven mensen om het leven gekomen. Ongeveer honderd mensen wer den gewond. Een wolkbreuk en een windhoos die zich zaterdagavond boven een gedeelte van de Betuwe hebben voorgedaan, hebben nogal wat schade aangericht. In Tiel kwamen vele straten blank te staan. In Echteld werden vruchtbomen ont worteld en gingen pannen van de daken. Hagel richtte in de boom gaarden tussen Echteld en Doode- waard schade aan. Dit betekent voor vele fruittelers, die de laat ste tijd toch al harde klappen heb ben moeten incasseren een zware slag. De kersenoogst was al mis lukt en bovendien bracht het slechts lage prijzen op. Aan houdende regen van de laatste we- I ken had het fruit ook al geen goed gedaan. Een assistent van gouverneur Rockefeller van New York, Jackie Robinson, heeft zondag het repu blikeinse kandidatenkoppel Richard Nixon-Spiro Agnew „racistisch' genoemd en verklaard om deze reden in de komende ver kiezingen democratisch te zullen stemmen, ongeacht wie de demo cratische kandidaat is. Robinson, die grote faam heeft verworven als eerste neger in een der Amerikaanse top-honkbalploe- gen, beschuldigde Nixon ervan zich op de republikeinse conventie te hebben laten „prostitueren" door de afgevaardigden uit de zui delijke staten. Hij voorspelde diat als Nixon, die volgens hem aan handhaving van de wet en de orde voorrang verleent voor vooruit gang, tot president wordt gekozen, er nog veel meer geweld In de Verenigde Staten zal uitbreken. In 1960 heeft Robinson campag ne gevoerd voor Nixon, die hij toen als een „kampioen voor ge lijke burgerrechten" beschouwde, maar voor de televisie zei Robdn-1 son d'at hij de voormalige vice- president thans volkomen onaan vaardbaar vindt als presidents kandidaat. In Atlanta noemde Hosea Wil liams, politiek direoteur van de negerorganisatie „Southern Chris tian leadership conference" de republikeinse conventie een ramp. „Het is ongelofelijk dat een man als Nixon zich kan verlagen tot het kiezen van een zo waardeloze man die alleen door een ideote kiezer gesteund zou kunnen wor den", zo zei Williams over de keuze van Spiro Agnew tot Nixons „running mate" In de verkiezings strijd. Williams pleitte voorts voor een vrije keuze voor alle gedelegeer den op de democratische conven tie, die op 26 augustus in Chicago begint.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1