u kunt niet alles weten MET HET OOG OP DE MODE Iedere leeftijd heeft zijn eigen charme <:KYlenu ftoofi6oefien VAN DE SANDE v.v.v.v.v.v.v Tragedies in een mensenleeftijd r.v.v.v.v.w van de week wMMWWAwwvjw/wwy Boekhandel Zaterdag 10 augustus 1968 DE VftijE ZEEUW V.V.V.W.VAV Alvorens glas te beschilderen moet dit eèrst schoongemaakt worden met spiritus of tetra, Een kring, ontstaan door het plaat sen van een warme theepot op een gepolitoerd presenteerblad kunt u verwijderen door met een brandende lucifer over die kring te gaan. De vlam mag echter het gepolitoerde voorwerp niet raken. Komkommers kunt u tamelijk lang bewaren, indien u deze in koud water zet, met de kop naar be neden zodat tweederde boven water uitsteekt. Het water dage lijks verversen. Óude kaas, jonge of belegen kaas heeft dezelfde voedingswaarde. Bij de inkoop hiervan hoeft u dus alleen op prijs, smaak en be stemming te letten. EET LEKKER, BLIJF SLANK De calorieën-vrees, in de Verenig de Staten nog veel meer verbreid dan in Europa, heeft zoals men weet, al geleid tot de produktie van aller lei voedings- en genotmiddelen met een minimum aan stoffen die dik maken, of waaraan men de koolhy draten en vetten zoveel mogelijk heeft onttrokken. Thans worden in Amerika na een proefperiode van twee jaar, blikjes met een volledig diner op de markt gebracht, die niet 'meer dan 225 caloriën bevatten. Er zijn vier .variëteiten verkrijgbaar: groente met vlees, rijst met kip, boon tjes met chilisaus en vlees en vis (tuna) met een in de Verenigde Sta ten zeer populair soort vermicelli tnoodlesj. TOCH GEEN GRIJS KIND OF EEN KINDERLIJKE GRIJSAARD? Wat is jeugd? Jeugd is het jong-zijn, het tijdperk van het jong zijn, maar daarmee is toch het gehele begrip als zodanig nog niet omschreven, wat wij hier meeir beogen zijn. wel die eigenschappen die met dit jong-zijn ten nauw ste zijn verbonden, de levenslust, de souplesse, het idealisme, de jeugdige kracht en wat al niet meer, dat zijn allemaal eigenschappen, die we zo graag het gehele leven zouden behouden, doch die we stuk voor stuk, vroeg of laat verliezen. Het is veelal ook pas wanneer zij verloren zijn, dat de mens ze waardeert, want voordien was het bezit ervan zo natuurlijk, zo normaal, dat men het als iets gewoons beschouwde. „Jeugd is iets heerlijks", heeft Bernard Shaw gezegd. „Wat zonde, dat het aan kinderen venspild wordt!" voegde hij er aan toe en dit houdt een gehele gedachtenwereld in. Het is de tragedie van het ouder' worden, dat we dan pas al die jeugd- kwaliteiten weten te waarderen. Hoeveel ouderen zouden er alles voor over hebben om ze weer te bezitten DE TRAGEDIE Bij vlen begint, wanneer de jeugd- kwaliteiten verloren zijn gegaan, zich een complex te ontwikkelen. Angst voor het ouder worden gepaard met de zucht om jong te willen blijven. Hieruit vloeien zo dikwijls de eigen aardigste dingen voort. Vrouwen zo wel als mannen kleden zich ver be noden hun leeftijd, maken zich een jeugdige houding eigen en trachten te spreken als „teenagers". Het is een krampachtige houding, gekun steld en gemaakt, waarbij ze zichzelf er dikwijls op betrappen fouten te hebben gemaakt, die voor buiten staanders zo doorzichtig zijn als glas. Kristal maakt n schoon mot linnen doeken. Kristal met figuurtjes wordt behandeld met een bor steltje. Dof geworden kristal met blauwselwater behandelen, daar na opwrijven. Intvlekken op leer worden met lau we melk gebet, totdat ze verdwe nen zijn. Jodiumvlekken op leer verdwijnen vanzelf. Vèrse vlekken van kersen, frambo zen of andere vruchten worden zo spoedig mogelijk behandeld met citroensap. Daarna uitwas sen. Eierdooiers die enige tijd moeten worden bewaard kunnen in kpud water worden gelegd. AANVAARD HET Hebt U een bepaalde periode ver zuimd, tracht de schade dan niet in te halen, want dat lukt nooit. Nee, aanvaard het verlies en concentreer u op de huidge leeftijd en maak daar van wat er van- te maken is, zodat niet voor de tweede maal op een verloren periode zou moeten terug zien. Dat js het geheim van een geluk- .kig leven en van het eeuwig jong zijn. Steeds is ér weer een nieuwe periode, die ons de mogelijkheid schenkt om met onze ervaring, rou tine en wetenschap er dat van te maken wat er van gemaakt moet en kan worden. Het zijn juist de mensen die zo 'leven, die men jonger schat dan ze in -werkelijkheid zijn. Het resultaat is negatief en veelal taxeert de buitenstaander, die hen doorziet, ze zelfs 'nog vijf jaar ouder dan ze in werkelijkheid zijn. Zulke mensen kunnen we kinderlijke grijs aards noemen. Zij maken de groot ste fout van hun. leven, wanneer ze hun werkelijke leeftijd niet accep teren. Ze maken zichzelf ongelukkig, want al zou het een enkeling geluk ken de schijn te bewaren van een jeugdiger leeftijd, voor hemzelf blijft d® waarheid die niet te ver doezelen valt en'de vreugde van de jeugd 'is niet terug te halen. Veel al plegen ze roofbouw op hun lichaam en gezondheid, met als gevolg dat ze later een geweldige inzinking te ver duren krijgen. GRIJZE KINDEREN Hetzelfde komt omgekeerd voor. Kinderen willeb dikwijls ouder lijken dan ze zijn. Zé kleden zich ouder, spreken met woorden en een stijl zoals ze die van ouderen horen en houden er dikwijls ook opvattingen betreffende leven en maatschappij op na, die hen vele jaren ouder stempe len dan zij in werkelijkheid zijn. Eigenlijk zijn ze onuitstaanbaar, want ze trachten te schermen met een wetenschap en kwaliteiten, die zij nog niet bezitten. Het ontbreekt hen aam inzicht en ervaring en toch willen ze hun te ouwelijke ziens wijze, die veelal ieder reële basis mist, erkend zien. Dit zijn de grijze kinderen. Wij mogén ons verheugen, dat deze groep slechts zeer tólein is en dat het grootste deel van de jon geren de jeugd bezit die bij haar past, want anders zag het er met de nieuwe generatie maar slecht uit. Hetzelfde geldt voor de groep van kinderlijke grijsaards, waarbver we het zojuist hadden. Deze groep is ook niet zo erg groot en uit alles blijkt, dat men het gelukkigst is wanneer men de leeftijd aanvaardt die men bezit, want dan kan men van het leven maken wat er van te maken is. KUNSTSTOF-PRUIKEN ZIJN „IN" Steeds meer vrouwen, vooral in de Verenigde Staten, gaan ertoe over bij' hun japonnen een pruik van pas sende kleur haar te dragen. Deze doorgaans dure damespruiken heb ben het nadeel, dat ze zeer moeilijk te reinigen zijn. Een Amerikaanse firma heeft nu een nieuw soort pruik op de markt gebracht. De pruik be staat uit syntetisch materiaal, dat on geveer dezelfde samenstelling heeft als haar. Net zoals menselijk haar is de pruik wasbaar. Ook behoeft ze niet meer zorgvuldig opgehangen te worden over een houten model in de vorm van een hoofd, maar kan ze opgeborgen worden in een koffer, zodat ze ook op reis kan worden gebruikt. KLEUTERS ZWEMMEN LEREN Wie onze kleuters in het water ziet rondspartelen, gewapend met een opgeblazen band, vraagt zich wel eens af wat er gebeurt wanneer het kind uit de band schiet, of deze, door een of ander defect, plotseling zou leeglopen. Waarschijnlijk houden moeder en vader wel een oogje in het zeil en loopt een dergelijk „on geval" met een sisser af. Sedert kort is in de Verenigde Sta ten een.„Swim Trainer" te koop, die niet alleen dez e risico's vermijdt maar bovendien andere voordelen heeft. De trainer bestaat uit een vijf tal blokken van zeer lichte kunst stof (geëxpandeerd polytyreen) die tezamen met een band over de borst op de rug worden bevestigd. Zij heb ben voldoende drijfkracht om een kind van een jaar of vier, vijf aan de oppervlakte te houden. Naarmate de kleuter zich in het water leert bewegen kunnen blokjes worden ver wijderd totdat tenslotte, als het kind kan zwemmen, ook de band met het laatste blokje kan verdwijnen. Nog twijfelt de mode tussen lang en kort. Waarschijnlijk omdat zeker tachtig procent van de vrouwen toch de kortere rok prefereert. De Franse modekoningen probe ren de maxi-mode weer te brengen, maar hun grondvesten zijn niet meer zo hecht. Veel filmsterren, prinses sen, dochters van miljonairs en an dere vrouwen die tot nu toe gewend waren veel geld aan kieren uit te geven, zijn immers steeds minder ge neigd deze gewoonte te continueren? Antonelli is van mening dat de mode niet door de zoom maar door de details wordt bepaald. Het is waar schijnlijk daarom dat zij dit eenvou dige, niet erg vernieuwende japonne tje brengt in een lengte, die de knie onbedekt laat en met een stiksel garnering, die zowel apart als ver fijnd mag worden genoemd. Het kwieke, smalle jurkje heeft een lange knoopsluiting langs de zij kant van het inzetstuk van het voor pand. De rok is vanaf heuphoogte klokkend met een stolpplooi midden voor. Door deze plooi wordt de schuine lijn van het voorpand als het ware in de rok voortgezet. Het hoog aan de bals aansluitende kraagje en de korte pas zorgen voor een zeer jeugdig effekt, wat zeker nog geac centueerd wordt door de losvallende, lange haren van de mannequin, die met een bandje bijeengehouden worden. Het model is vervaardigd van een lichtblauwe double-face stof, samen gesteld uit daoron, een polyster- vezel en wol. Een kréukvrije stof. BETTY TEELING. Vindt u ook, dat u er op foto's van vijf jaar geleden zo ouderwets uitziet? Die jurk en dat haar, het zou gewoon niet meer kunnen En dat is nog maar vijf jaar geleden. Plaatjes van tien jaar oud zijn nu helemaal lachertjes. Niet alleen door de kleding die er vreemd uitziet, het komt ook door de andere make-up, de andere accessoires. Want die horen net zo goed bij de mode. En die ver anderen dus net zo snel Brillen ook. Je kunt niet begrij pen, dat je met een bril uit de jaren vijftig destijds op hebt durven lopen. Toen begreep je het ook niet, maar het moest wel. Omdat er niets anders te krijgen was. Brillen zijn nu belangrijker. Ze nemen in de mode een eigen plaats in, en hoewel ze lang niet altijd door echte couturiers worden ontworpen, treffen wij toch ieder jaar herken bare veranderingen aan in de model lering. Vaak zijn de zonnebrillen in hun extravagantie de voorlopers van de 'dan wat minder uitzonderlijke maar toch evenzeer moderne kijk- brillen. Onder invloed van de grote mode van dit zomerseizoen zult u nu bij de opticien ook brilmonturen aantreffen met ronde glazen, hoe wel de ovale vorm die immers bij meer gezichten past voor correc- tiebrillen meer in trek is. Het vlin dermodel zien wij alleen nog voor luxe gedekoreerde avondbrillen. Want Enige weken geleden trof u in het weekmenu enkele recepten aan af komstig uit bepaalde streken van Nederland. Zo zijn er o.a. vele ge meenten, die er een speciaal koekje of gebaksoort op na houden, zoals bijvoorbeeld Utrechtse sprits, Dokku mer Fluitsjis of Amsterdamse stroop- bollen. De recepten vindt u onder het menu, ZONDAG 1 VRIJDAG l haring met sour cresm, bakken aardappelen; 2-kleurenvia, ZATERDAG l tüteffifytas4faasf fruit. Niet alleen cellu loid monturen, maar ook montu ren van een cellu- loid-doublé com binatie treffen wij aan, zowel voor dames als voor heren. De heer draagt hier een rechthoekig mo del, de dame links een zeer moderne ovale bril. Rechts een doublé brille tje met ronde gla zen en laag aan gezette veren. bij een „blote" japon draagt u na tuurlijk geen sportbril. Dat combi neert niet. Monturen die vrijwel overal bij te dragen zijn, worden ge maakt van doublé nu veelal in amandelvorm een zeer geliefd materiaal. Celluloid monturen wor den echter evenzeer gevraagd, om dat zij in het moderne kleuTenpa- troon kunnen meespelen. Voor de winter worden zij onder meer ge maakt in de kleuren groen, cognac, havanna en amber. De veren de technische benaming voor de steel tjes die de bril aan het hoofd doen klijven worden evenals vorig jaar aan het montuur gezet. De herenbrillen die vanzelfspre kend ook hun eigen mode kennen zijn nu minder zwaar uitgevoerd. Modern is een celluloid montuur met metalen veren. En denk niet, dat man nen er niet van houden aan beroemd heden een voorbeeld te nemen: de eivormige glazen van Yves St. Lau rent zullen straks menige mannen- blik verscherpen. Wiener Schnitzel, aardappelen, sperciebonen; vanilleijs met vruchten. MAANDAG jachtschotel, aardappelpuree; yoghurt met perziken. DINSDAG stampot rauwe andijvie met blokjes kaas; hopjesvla. WOENSDAG zomerbietjes, speklappen, aardappelen; beschuitbollen met vanillevla. DONDERDAG ovenschotel van bloemkool, ham, kaas, aardappelen; drie in de pan. UTRECHTSS SPRITS 150 gram bloem, 60 grant Saster<ïs suiker, 25 gram klstalsuiker, 100 gram boter, ei, Va theelepel bakpoeder, ib theelepel zout, citroensap. Roer de boter met de suiksp romig, voeg daarna de bloem vermengd met het bakpoeder, het zout, het et en de citroensap toe tot een soepel deeg ontstaat. Doe er zo nodig enkele lepels water bij. Laat het deeg een half uur rusten, doe het dan over in een spritsspuit met een gekarteld mondstuk en spuit het in een aaneengesloten reeks van S-vormige slingers. Bak de sprits in een matig warme oven in een half uur gaar en bruin. DOKKUMER FLUITSJIS 150 gram bloem, 100 gram boek- weitmeel, 2 theelepels kaneel, 300 gram geklaarde boter, 20 gram witte basterdsuiker, 1 ei, scheutje melk. Meng de bloem, het boekweitmeel, de kaneel, de suiker, het ei en de helft van de geklaarde boter door elkaar. Voeg enkele lepels melk toe en roer ongeveer 10 minuten. Roer er nu de rest van de geklaarde boter door en maak van het deeg kleine balletjes. Besmeer een wafelijzer met wat boter en laat het heet worden. Leg een balletje deeg tussen het ijzer, klap het dicht en bak de wafels twee zijden lichtbruin. Wip de met de punt van het ijzer en rol hem om houten lepeL t v

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7