Eervol einde maken aan Vietnamese oo Meerderheid wil één vakcentrale .DEMOCRATEN HEBBEN GEFAALD' Ovatie „Ditmaal winnen Rebellen Gelijke kansen voor allen Reactie van Humphrey HET OOG VAN SIVA BEU RS0VERZICHT kr-kr- krakendvers! Weetu waar dat bij hoort? Saterdag li) augustus 1968 Als Richard Nixon president wordt Wij *De „Izwestia" over houding jegens West-Duitsland Daders van roofoverval Den Bosch berecht Haagse binnenstad op stelten door brand 1 - N. V. V.-enquête De vrijheid in Griekenland ALGEMENE SCHOLIERENSTAKING IN MEXICO BRITS LEGER HEEFT LAARZENOVERSCHOT CANADESE POSTBEAMBTEN WEER AAN HET WERK Bliksemonderzoek GEMEENTE TERNEUZEN In een rede tot de nationale conventie van de republikeinse Partij in Miam Beach heeft Ri chard Nixon gezegd, dat een re publikeinse regering het tot stand brengen van een eervol einde aan de Vietnamese oorlog als haar belangrijkste doel zal beschou wen. De oud vice-president be loofde dat hij een „politiek om een nieuw Vietnam te voorko men" zou voeren en alle buiten landse verplichtingen zou her- taxeren. Tot een juichende conventie zei Nixon dat het ogenblik was gekomen voor een tijdperk van onderhandelingen met de com munistische wereld na een tijd perk'van confrontatie: „We zul len de kracht van Amerika ver sterken zodat we uit een sterke positie en nooit uit zwakte zullen onderhandelen. Wij zullen even standvastig zijn bij het verdedi gen van ons stelsel als zij dat zijn bij da verdediging van hun stel sel". i Nixon bood allen, Kussen en Chinezen, de vriendschapshand. Op het gebied van de binnen landse politiek zei hij dat de Amerikanen moeten beginnen vrede en gerechtigheid in hun land tot stand te brengen, als zij in het buitenland de eerbied wil len krijgen waar zij recht op heb ben. Als eerste burgerrecht noemde Nixon „het recht be schermd te worden tegen binnen lands geweld, een recht dat moet worden verzekerd door de rege ring". Toen de presidentskandidaat de zaal betrad, kreeg hij een staande ovatie die tien minuten duurde. men. Waar ik voor pleit, is geen nieuw isolationisme, maar een nieuw internationalisme", zei Nixon onder donderend applaus. De minister van justitie die Nixon bij zijn eventuele verkie zing zal benoemen, zal in de eer ste plaats een einde aan de golf van geweld en misdaad moeten maken: „Wij kunnen geen voor uitgang zonder orde en geen orde zonder vooruitgang hebben". Ne gers dienen de kans te hebben eigen ondernemingen te stichten opdat zij gelijke kansen met de andere Amerikanen krijgen. Nixon besloot zijn rede met een beeld te geven van de Amerikaan se droom: gelijke kansen voor alle Amerikaanse kinderen en sta bilisering van de dollar. Nixon was zijn toespraak be gonnen met de woorden: „Ik aan vaard trots mijn benoeming tot kandidaat voor het president schap van de Verenigde Staten". Herinnerend aan zijn nederlaag in 1960 zei hij „Er is een verschil. Ditmaal gaan we winnen". Daar na stak hij de loftrompet over de kandidaat voor het vice-presi- dentschap, Spiro Agnew, die hij ,een groot staatsman" noemde. De republikeinse kandidaat hekelde de democratische rege ring die veel had beloofd en wei nig had gedaan. „De Verenigde Staten zijn niet in moeilijkheden imdat het volk heeft gefaald, maar omdat zijn leiders hebben gefaald". Hij zegde toe tijdens de verkiezingscampagne niets te zullen zeggen, dat de vredesbe sprekingen over Vietnam in Pa rijs zou kunnen schaden. De buitenlandse verplichtingen lienen opnieuw te worden be schouwd. „De tijd is gekomen dat andere landen een eerlijk deel van dt last op b»n schouders n«- De 49-jarige gouverneur Spiro Agnew uit Maryland is op de slotbijeenkomst van de republi keinse conventie bij de eerste stemming tot kandidaat voor het vice-presidentschap gekozen. Aan de verkiezing van Agnew ging een rebellie vooraf van noorde lijke afgevaardigden, die gouver neur George Romney (61) van Michigan kandidaat voor het vice-presidentscha'p stelden. De rebellen uitten kritiek op Agnews conservatief-getinte standpunten, in het bijzonder met betrekking tot de burgerrechten. Zij beweer den ook dat Agnew weinig stem men zal trekken bij de presi dentsverkiezingen in november. Agnew kreeg tenslotte 1221 stem men tegen Romney 186, waarna op voorstel van de gouverneur van Michigan de benoeming van Agnew unaniem werd verklaard. Vierentachtig van de 92 stemmen van New York hadden Agnew over de 667-streep van de een- poudige meerderheid gebracht. Vice-president Hubert Hum phrey, van wie wordt verwacht MIAMI BEACH: Een recente ar chieffoto van Richard Nixon (r.) met gouvereur Spiro. Agnew van Maryland, die hij als zijn „run ning mate" in de presidentsver kiezingen heeft gekozen. dat hij door de democratische conventie in Chicago kandidaat voor het presidentschap zal wor den gesteld, heeft donderdag ge zegd te geloven, dat hij en de re publikeinse kandidaat Nixon „een doelmatige, deskundige en intelligente campagne" tegen el kaar zullen voeren, als hij tot kandidaat wordt gekozen. Hum phrey zei te verwachten van Nixon te zullen winnen. Humphrey had Nixon na diens benoeming telefonisch gelukge wenst. Het Russsiche regeringsblad „Izwestia" schreef donderdag de Westduitse regering met haar „nieuwe oostpolitiek" de socia listische landen probeert te mis leiden. Zij tracht heen ervan te overtuigen dat al het gepraat over militarisme, revanchisme en neo nazism e in de bondsrepubliek overdreven is. De „Izwestia" merkte op dat de deelnemers aan de confertnie vanBratislava wa ren overeengekomen vast te hou den aan de politiek van het Kremlin om alle Westduitse toe naderingspogingen bij de huidige stand van zaken af te wijzen en Oost-Duitsland te steunen. „Dit is een duidelijk program, dat niet alleen overeenkomt met de vi tale belangen van de socialisti sche staten maar met die van de volken van alle Europese landen. Het is noodzakelijk dat met de grootst mogelijke vastberaden heid aan de uitvoering daarvan wordt gewerkt", aldus de „Izwes tia". Een van de voornaamste Rus sische beschuldigingen aan het adres van de liberale leiders in Praag is geweest, dat zij hun bui tenlandse politiek richtten op nauwere betrekkingen met Bonn. Het onafhankelijkgezinde Roe menië, dat niet voor de confe rentie van Bratislava was uitge nodigd schokte vorig jaar Mos kou en Oost-Berlijn, toen het di plomatieke betrekkingen met Bonn aanknoopte. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft de 39-jarige losarbei- der M. V. en de 35-jarige chauf feur L. van O., beiden uit 's-Her- togenbosch, die op 29 juli te rechtstonden wegens de op 1 fe bruari gepleegde roofoverval op de zelfbedieningsgrossierderij Sligro N.V. te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek. De officier van justitie had te gen beiden drie jaar gevangenis straf geëist. V. had een volledige bekente nis afgelegd. Van O. bleef zijn aandeel in de roofoverval ont kennen. Drie helers van de bij deze overval gestolen goederen zijn conform de eis van de offiicer veroordeeld tot honderd gulden boete subsidiair tien, dagen hech tenis. Wegens het uitlokken van meineed is C. van D. uit Made veroordeeld tot een jaór en acht maanden gevangenisstraf met af trek. De eis tegen hem luidde 2Va jaar gevangenisstraf. De drie inwoners van Raams- donk, Raamsdonkveer en Geer- truidenberg, die deze meineden hebben afgelegd, werden veroor deeld tot straffen variërend van een jaar tot een jaar en drie maanden. Een brand in twee kantoren op de statige Kneuterdijk in Den Haag heeft gisteren de binnen stad van de residentie op stelten gezet. Aangelokt door brand weersirenes en grijze rookwolken verzamelden zich duizenden Ha genaars op het zonovergoten as falt. Het verkeer op dit drukke punt werd geheel ontwricht. Trams konden hun weg niet ver volgen, auto's moesten worden omgeleid. De brand ontstond door onbe kende oorzaak in de kantoren van Continental Carbon N.V. en de zuivelkeuken, gevestigd op de eerste en tweede etage van een pand tegenover de Algemene Bank Nederland. De brandweer, die met groot materieel was uit gerukt, kon de vuurhaard alleen bereiken door ruiten in te slaan en deuren te forceren. De kanto ren waren namelijk beide wegens vakantie gesloten. Het kantoor van Continental Carbon brandde geheel uit. Ook in de zuivelkeu ken ontstond schade. Aangeno men wordt, dat de brand op de eerste etage is uitgebroken. De recherche stelt hiernaar een on derzoek in. Buren van het brandende pand, die op hun balkon op de tweede etage stonden, trokken de aan dacht door op de balustrade een bord neer te zetten met de naam van een verzekeringsonderne ming en de mededeling: „Alle verzekeringen, alle financierin gen". Stuur dan deze advertentie een lege verpakking van mijn produkt naar,Postbus 120, Deventer en u ontvangt' een leuke verrassing (Vergeet niet uw naam en adres te vermelden) Een meerderheid van het Neder landse volk lijkt voorstander van een samengaan van de drie vak centrales in één organisatie. Dit is gebleken uit een in opdracht van het N. V. V. .door de Neder landse stichting voor de statistiek ingestelde enquête. Van de op 23 en 24 juni j.1. on dervraagde N. V. V.-, N. K. V.- en C. N. V.-ledien en ongeorganiseer den was 56 procent voor een samengaan van N. V. V., N. K. V. en C. N. V., 19 procent is hier tegen en 25 procent heeft geen mening. De Griekse militaire regering heeft drie officieren en zeven burgers, onder wie twee gewezen ministers en een parlementsvoor zitter naar diverse eilanden in de Aegeische en de Ionische zee ver bannen zo is door een regerings woordvoerder meegedeeld. Zij zijn allen eerder dit jaar aangehouden omdat zij gevaar lijk voor de openbare orde zou den zijn. De gewezen ministers zijn George Mavros en George Rallis. De oud-parlementsvoorzitter is Dimitrios Papaspyrou. Verder is er bij de gewezen directeur-gene raal van het ministerie van pers zaken George Kavounides. De beide oud-premiers Papan- dreou en Kanellopoulos zijn nog steeds onder huisarrest wegens uitspraken tegen de regering. De regering heeft beloofd alle politici op vrije voeten te zullen stellen vóór de volksstemming over de grondwet die op 29 sep tember is vastgesteld. De Mexicaanse scholieren en studenten hebben besloten tot een algemene staking in het gehele land omdat de overheid al lan ger dan een week heeft gewei gerd op hun eisen te antwoor den. De burgemeester van Mexico- stad, Alfonso Corona, heeft nog geen beslissing genomen met be trekking tot de eis, de drie hoog ste politiefunctionarissen te ont slaan en het korps grenadiers te ontbinden. Bijna de helft van de leraren bij het middelbaar en hoger on derwijs in Mexico-stad steunt de studentenactie. De leiders van het studenten- stakingscomité hebben bekend gemaakt, dat zij van plan zijn de staking uit te breiden tot de ar beiders en boeren in Mexico ter verdediging van de door de grondwet verleende rechten van het individu. Het Britse leger blijkt een overschot van 650.000 paar laar zen te hebben. Een lagerhuis commissie die rich met deze kwestie bezig houdt, kreeg te horen dat het overschot een ge volg is van het feit, dat de recru- ten nu grotepe voeten hebben dan vroeger. Ook zou men er geen rekening mee hebben ge houden, dat in 1962 de dienst plicht werd afgeschaft. Tenslotte is het overtollige schoeisel van 'n verouderd type. Hoewel de com missi pleitte voor een snelle af handeling van de zaak, vond zij ook dat rekening moest worden gehouden met de bezwaren van de fabrikanten tegen een tegelijk op de markt brengen van de 650.000 paar laarzen. 65) Als zij bij het beeld zijn aangekomen, geeft Tarai op nieuw een kort bevel. Aram en Sylvester worden opgetild en op een soort stenen tafel, vlak voor het beeld gelegd. Dan ziet Aram e*n aantal priesters in vreemde, kleurige gewaden op hen toetre den. De voorste heeft een lange, wonderlijk gevormde dolk in de opgeheven hand. Er is een doodse stilte over de menigte ge daald, een stilte die plotseling verstoord wordt door een enkele schrille kreet. „Het oog! Het andere oog!" schreeuwt iemand en verschrikt volgen blikken de richting van zijn uitgestrekte wijsvinger, die sidderend duidt op het hoofd van het afgodsbeelde waarin thans twee donker gapende oogholten zichtbaar zijn. Ook het tweede oog van Siva is verdwenen! Op hetzelfde ogenblik klinkt het van alle kanten. Een onheilspellend vuurt laait op in de ogen van de priester, als hij opnieuw de dolk heft boven Aram's borst Hoewel de uitkomsten volgens het N. V. V. een globaal karakter hebben, ontdekt voorzitter A. H. Kloos in de resultaten een bevesti ging van de vermoedens. Het N. V. V. telt de meeste voorstan ders van een samengaan (70 pro cent voor, 15 procent tegen), ge volgd door het N. K. V. (61 pro cent voor, 20 procent tegen) en het C. N. V. (56 procent voor, 36 procent tegen). De staking bij de Canadese posterijen is ten einde. Met 12.873 tegen 8163 stemmen keur den de stakende beambten don derdag de nieuwe overeenkomst goed die eerder deze week tus sen de vakbonden en de directie was gesloten. Vrijdag zouden de stakers het werk hervatten. De nieuwe C.A.O. voorziet in verhoging in twee jaar van het minimumsalaris van 5553 dollar tot 6456 dollar en verhoging van de andere salarissen met 39 dol larcents. De postkantoren puilen na 22 dagen van staking uit. Zeven miljoen brieven en 2,5 miljoen dagbladen en drukwerken lig gen op bezorging te wachten. Van de categoraal georganiseer- den is 68 procent voorstander van fusie en van de ongeorganiseerden is nog altijd 49 procent voor een fusie, 17 procent tegen en 34 pro cent heeft geen mening. Uit het bliksemonderzoek onder 509 gezinshoofden en alleenstaan den blijkt ook, dat de katholieken na de niet-kerkeüjken het meest voor samengaan zijn geporteerd. Van de niet-kerkelijken is 64 pro cent voor en 3 procent tegen; ka tholieken: 57 procent voor en 18 procent tegen; hervormden: 49 pro cent voor en 21 procent +egen; ge reformeerden: 49 procent voor en 40 procent tegen. De enquête leerde voorts, dat over een eventueel samengaan vrij wel geen verschil van mening be staat tussen ambtenaren en andere werknemers. Bijna 60 procent van deze groepen is voor samengaan, terwijl ongeveer 20 procent tegen is, dan wel geen mening heeft. Van de zelfstandigen en gepensioneer den is ongeveer de helft voor en rond 15 procent tegen. ROME: Dr. Christiaan Barnard neemt de pols op van de 4-jarige Silvana Cavallini tijdens een con sult van de Zuidafrikaanse hart chirurg. Dit consult zou op ver zoek zijn van de filmactrice So phia Loren. NIEUWE B.N.G.- LENING TEGEN 6 3/4 PROCENT Het belangrijkste nieuws voor Beursplein 5 was gisteren de aan kondiging van een nieuwe 6% pet. lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, groot 100 min., tegen 99% pet. Hier van staat de inschrijving open op 21 augustus. De stortingsdatum is 18 september. Volgens de beurs zal deze lening er grif ingaan, te meer daar het bedrag van 100 min. niet groot is. De staatsfond- senmarkt alsmede de B.N.G.- leningen reageerden op deze aan kondiging met iets lagere koer sen. De handel was kalm. De stemming voor de inter nationale waarden was gemakke lijker door gering aanbod in een vrijwel lege markt. Philips en Unilever moesten een kleinigheid prijsgeven van de eerder deze week behaalde koerswinsten. Philps opende op 142,80 om daar na in te zakken tot 142,40. Uni lever daalde van 140,10 tot 139,60 (140,40). Kon. Olie was ruim een gulden lager op 178,60. AKU zakte in van 92 tot 91,70 (92,40). Philps sloot donderdag op 143,30. Voor Hoogovens werd 118 (onv.) als advieskoers opgegeven. De handel in de hoofdfondsen had weinig te betekenen. De gedrukte tendentie voor de flauwe stemming, waarmede Waillstreet donderdag voor de dag kwam. Aanvankelijk werden daar hogere koersen geregis treerd, maar spoedig kregen de verkoopopdrachten de overhand. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen daalde er 6% punt tot 870,37 Van de Neder landse fondsen sloten Philips en Unilever in Wallstreet dollar hoger, maar dit kwam er giste ren in Amsterdam niet uit. KLM was in New York zeer flauw met een koersdaling van 2% dollar waardoor dit fonds in Amster dam lager werd geadviseerd. Ook in de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De koer sen schommelden rond het voor gaand® slotniveau. Van de cultu res moest Amsterdam Rubber punt prijsgeven op 54. De handel in de internationale waarden bleef kalm. AKU ver liet de markt op 91,60, Philips 142,70, Unilever 139,90 en Kon. Olie op 178,70. Hoogovens gaf een halve gulden prijs. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week was AKU deze beursweek iets luier, Kon. Olie en Hoogovens konden zich iets verbeteren, Philips en Uni lever waren zeer vast. KLM on derging weinig verandering. In de eerste periode verbeterde Vettewinkl 12, Int. Gw. Beton 11 en Hoeks Machines 7 punten. Buttinger ging 10 punten om hoog. Vijf punten hoger waren: Mahez, Nat. Nederlanden, Ned. Ford, Gist-Brocades. Chem. Naarden, Ned. Kabel. De 4% pet converteerbare obligaties Haven werken deden 96 (100), de aan delen eveneens 96 (98). Thomas sen en Drijver daalde 1,30 en Alb. Heijn 2 gulden. Bredero Ver Bedrijven ging 6, Calvé 10 en Nederhorst 11 punten omlaag. In de tweede periode kwam de winst van Chem. Naarden van 5 op 10, voor Nederlanden van 5 oj 8 en voor Ned. Kabel van 5 op 15 punten. OPENBARE VERGADERING GEMEENTERAAD De burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen zal worden gehouden op donderdag 15 augustus 1968 te 19.30 uur, in het gemeentehuis. Terneuzen, 9 augustus 1968. De burgemeester voornoemd, J. C. ASCHOFF.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5