Moordpartij in Amsterdamse rosse buurt TWEE DODEN EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN Surinamer!!) maakte amok Autoverkoop neemt weer toe DE VRIJE ZEEUW BRAND IN BRITSE GEVANGENIS Ongefluorideerd drinkwater voor 10 cent per liter,, Engelsman verdronken bij zwemmen in zee Amerikaans militair vliegtuig verongelukt Slechte naam Schoenfabriek te Sprang-Capelle gaat liquideren Zelfmoordpoging Ruziezoeker Als een wildeman T ele visietoestel omlaag gegooid Een man woont in een huis. Zijn naam staat op de deur. Toch is er niemand die hem kent. De buren zien de man, zoals ze een lantaarnpaal zien. Of een prop papier op straat. Ze zien hem en ze zien hem niet... want mensen zijn meestal zo in zichzelf gekeerd, dat ze geen oog hébben voor een onopvallend medemens. Zo kan een man verdwijnen en niemand die het merkt. Zoals een prop papier weg waait van de straat en niemand die het merkt. De wereld is vól mensen tegen woordig. Maar dat is nog geen reden om ze onverschillig voorbij te gaan. Alle mensen zijn interessant. Daarin verschillen ze van proppen papier. Wie ogen heeft om naar andere mensen te kijken, beleeft de hele dag toneel. Komedies en tragedies. Kluchten en drama's. Doorlopende voor stelling. Gratis toegang. Het enige wat van ugevraagd wordtis üwrol met een bee^'egevoel te spelen. Publikatie aangeboden door dit blad - in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Pagina 4 Zaterdag 10 augustus 1988 In Iewes, in het Britse graaf schap Sussex, zijn vrijdagavond ongeveer 300 gevangenen geëva cueerd nadat in hun blokeellen brand was uitgebroken. De gevangenis was omringd door politiemannen met honden, toen de gedetineerden naar eed naburige werkplaats wérden gé bracht. Verscheidene brandweerlieden en twee gevangenen moesten, door de rook bedwelmd, naar een ziekenhuis. Begin september zal de drink waterleidingmaatschappij op Goeree-Overflakkee hen, die be zwaren hebben tegen de con sumptie van gefluorideerd drink water, de mogelijkheid bieden ongefluorideerd water te be trekken. Het bestuur der maat schappij heeft degenen die van deze mogelijkheid gebruik wen sen te maken, verzocht kenbaar te maken in welke hoeveelheid zij het water a tien cent per liter wensen te betrekken. De bedoe ling is dat een tankauto met on gefluorideerd water gedurende drie dagen in de week op een be paalde tijd in elk der dorpen op Goeree-Overflakkee voor een half uur wordt gestationeerd. Deze voorziening is het resultaat van een verzoek tot algehele stop zetting van de in 1962 begonnen fluoridering door een actiecomité dat dit verzoek vergezeld liét gaan van handtekeningen van ca. 2200 sympatiserende gezinshoof den. De drinkwaterleiding heeft in totaal ca. 10.000 aansluitingen. Het verzoek tot stopzetting werd afgewezen maar wel werd toege zegd een uitwijkmogelijkheid te zoeken. De 28-jarige William Albert Crosby uit Whitehaven in het Engelse Cumberland is bij Kijk duin in de Noordzee verdronken. De Engelsman, die met vrien den op „Ockenburgh" kampeer de, was ongeveer 25 meter uit d« waterlijn in zee, toen hij in moei lijkheden kwam. Zijn vrienden sloegen alarm en trachtten met politiemannen de drenkeling te redden. Zij slaagden hierin niet. Het lichaam van het slachtoffer is nog niet geborgen. Drie personen werden uit de Noordzee gered. Het waren de 20- jarige R. Memgem uit Göttingen (Did), die uitgeput 120 meter in zee uit de zware branding werd opgehaald door een legertje red ders, en de 17-jarige J. A. Kaboo- ten en de 16-jarige Willem-Jan Koppen, beiden uit Voorburg. Deze twee waren aan het einde van een golfbreker, gekleed in spijkerbroeken, in zee gegaan en raakten in een muistroom, waar na zij zeewaarts afdreven. De jon gens uit Voorburg ondervonden geen nadelige gevolgen. De Duit ser moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Een C-119 van de Amerikaan se luchtmacht is enkele minuten na het opstijgen van een basis bij Wilmington in Ohio bran dend neergestort. Elf van de 31 militairen die er in zaten, zijn omgekomen. De overlevenden zijn in een zieken huis opgenomen. Man onder vallende ledikanten bekneld Doordat een lading ledikanten op een vrachtauto in een boeht ging schuiven en vervolgens er af viel is de 45-jarige F. C. Q. uit Bergen op Zoom ernstig ge wond geraakt en na aankomst in het ziekenhuis overleden. Het ongeval gebeurde in de legerplaats Ossendrecht waar burgerpersoneel bezig was de ledikanten van het ene gebouw naar het andere te brengen. Dode en vier gewonden bij verkeersongeval Doordat een auto bij een in- haalpoging op rijksweg 36 in de gemeente Vriezeveen ging slin- derèn en vervolgeDs links van de weg tegen een boom botste is gisteravond om ongeveer kwart vóór tien de 19-jarige Maria J. G. uit Hengelo om het leven ge komen. Vier andere inzittenden van de auto werden min of meer ernstig gewond naar een ziekenhui» te Almelo overge bracht Een van de agenten werd er nog net door geraakt. Zijn collega keek omhoog, zag Waldy voor het open raam en vuurde twee ko gels af. Hierna zochten zij dek king in een portaal. Het huis was intussen door een politiemacht ingesloten want men wilde onder geen voorwaarde dat er nog meer slachtoffers zouden vallen onder de vele belangstellenden, die op afstand werden gehouden. Nu ook werden de slachtoffers behoedzaam weggehaald. Onder dekking van een politiebusje wer den de lijken van Bijleveld en mevrouw Sipsma geborgen. De buffetjuffrouw en Melchiot wer den naar het binnengasthuis ver voerd en direct behandeld. Aan drie kanten hield de poli tie het huis, waarin Waldy zich had verschanst, een uur lang on der schot. Eenmaal nog liet hij zich voor het venster zien. Toen vluchtte de od de Zeedijk samen gepakte menigte in paniek naar alle kanten. Daarna bleef het stil in de wo ning. Tenslotte besloot de politie in te grijDen. Twee commissaris sen. een hoofdinspecteur en twee rechercheurs drongen het pand binnen, forceerden met een koe voet on de derde etage een deur en troffen Waldy badend in zijn bloed voorover liggend in de keuken aan. Dat was het einde van het drama. Meer dood dan levend werd hij op een brancard langs de krappe trap naar bene den vervoerd en door een zieken auto weggereden. Ver na midder nacht kwam het bericht, dat Wal dy de operatie goed had dóór staan en waarschijnlijk in levèn zal blijven. In de woning werdén hét colt pistool. een geladen beréttapi- stool, dë bajonet en een mes ge vonden. Zij lagen later als stille getuigen op de tafel, toen de po litie midden in de nacht èen pers conferentie hield. Het gebeuren was uiteraard 't gesprek in de buurt. Waldy had Hier een slechte naam. „Die man was elk moment van de dag in staat om je met een bijl je hoofd in te slaan", zo zei een caféhou der. De directie van Aussems- schaapsmeerders N.V. heeft na rijp beraad besloten de produktie te beëndigen, aldus een medede ling van de federatie van Neder landse schoenfabrikanten. Tot dit besluit heeft de leiding van dit ca. 40 man personeel omvattende bedrijf moeten komen, daar aan de sterke concurrentie vooral ook uit het buitenland niet meer het hoofd kon worden geboden. Reeds geruime tijd geleden heeft de directie overleg ge pleegd met de vakbonden naar aanleiding van de moeilijkheden en men heeft daar voor de situa tie begrip getoond. Over de af vloeiing van de werknemers is contact opgenomen met het ar beidsbureau. Verwacht mag worden, dat zo besluit de mededeling, dat her plaatsing van de meeste werk nemers elders in de schoenindus trie niet veel moeilijkheden zal opleveren. AMSTERDAM: Een van de slachtoffers van de schietpartij in de „rosse buurt" ligt voorover in een politiebus, voordat de G.G. en .D. is gearriveerd. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in ons land 194.000 personenwagens verkocht, een stijging van rond 30 procent ten opzichte van de gelijke periode van 1967. Dat is meer dan aan een ver vroeging van het seizoen geweten kan worden, aldus een artikel in het officieel orgaan van de R.A.I. Gesproken wordt over „een in haalvraag". In ons land is thans één automobiel per zes a zeven inwoners, de zone waarin de ge voeligheid van de automarkt voor potentiële evenwichtverstorende invloeden weer gaat toenemen. „De fase van de massamotorise- ring, van de ongebreidelde ex pansie hebben we al grotendeels achter de rug. De groei zal de ko mende jaren vertragen. De ver kopen krijgen steeds meer be trekking op vervanging van auto's en steeds minder op eerste aanschaffingen", aldus de R.A.I. BOERDERIJBRAND ONDER APPINGEDAM Vrijdagmiddag omstreeks kwart over een is in het gehucht Wierhuizen onder de gem. Ap- pingedam een boerderij in brand geraakt. De eigenaar, de heer J. Dijkhuis, was kort tevo ren met zijn auto naar elders vertrokken. Buren zagen plotse ling vlammen uit het dak van de schuur komen een waar schuwden de brandweer van Appingedam. Toen deze ter plaatse kwam, was reeds een groot deel van de schuur in vlammen opgegaan. Door de on gunstige wind ging ook de be huizing verloren. Bij deze brand gingen onge veer 60.000 kg hooi, een land bouwtrekker en enige land bouwmachines verloren, terwijl ook van de inboedel niets kon worden gered. Een deel van het hooi was het eigendom van een buurman, de heer W. Keijer. De grootte van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt dat hooibroei de oor zaak is. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Eer» wilde moordpartij, waarbij twee doden vielen en drie perso nen min of meer ernstig werden gewond, heeft donderdagavond de rosse buurt van Amsterdam urenlang in zijn greep gehouden. Het drama ontrolde zich tegen half negen toen de 34-jarige In Pa ramaribo geboren en op de Zee dijk wonende Waldy Hong A-Fat zich in het café „Joke's Place" ongevraagd bemoeide met een gesprek. De gevolgen waren rampzalig. Op het plaveisel van de Zee dijk lagen weinige minuten later de lijken van de 19-jarige me vrouw Johanna A. M. Sipsma Koopmans en de 20-jarige ma troos van de marine Johan Bijle veld. De vrouw was door Waldy met een korte bajonet in de lin kerzijde gestoken en bloedde dood midden op de weg, omdat nie mand het aandurfgde haar te hulp te snellen. De matroos werd, terwijl hij wegliep, door Waldy met een 12 mm colt in de rug geschoten. Hij was op slag dood. Nog was dit drama niet ten einde. In een ander café werd de 30-jarige barjuffrouw Margot Schnitzler uit Keulen door Wal dy in de rug geschoten, terwijl inmiddels ook de 32-jarige uit Haarlem afkomstige Surinamer Ronald R. G. Melchiot door Waldy de bajonet in de rechterschouder was gestoken. Het einde kwam toen de politie de woning van Waldy in een pand op de hoek iran de Zeedijk binnendrong en m de keuken de dader zwaar ge- ivon aantrof. Hij had schotwon den door de keel en in de buik en een steekwond. Het vermoe den bestaat, dat hij heeft ge tracht zelfmoord te plegen. De oeide andere gewonden maakten het tegen middernacht redelijk wel. Waldy lag toen op de ope ratietafel en was er volgens de politie ernstig aan toe. De levens van twee mensen hadden gespaard kunnen blijven, wanneer Waldy niet tussenbeide was gekomen in een gesprek tus sen mevrouw Sipsma en de ma rineman. Die zaten aan de bar in „Joke's Place", enkele krukken van elkaar verwijderd, en voer den een gesprek over een zekere Eddy. Waldy k-wam binnen en begon ruzie te maken met Bijle veld. Het liep zo hoog, dat Waldy de marineman een klap in het ge zicht gaf, waarbij Bijleveld, die een brandende sigaret in de mond had, vrij ernstig gewond moet zijn geraakt. Mevrouw Sipsma begon Waldy uit te schelden. AMSTERDAM: De schietpartij in de „rosse buurtf'. Een barmeisje wordt ondersteund, na in de rug te zijn geschoten. Haar „je bent een schoft" bracht Waldy tot razernij. Hij gaf haar een klap in het gezicht en toen zij reageerde met „wat is dat laf", trok hij de bajonet en stak haar in de linkerzij vlak onder de borst. Mevrouw Sipsma strompelde naar buiten en zakte voor het ca fé in elkaar. Inmiddels was de marineman naar buiten gerend en liep weg in de richting van de Prins Hendrikkade. Hij kwam niet ver. Waldy trok namelijk een colt pistool en loste enkele schoten in zijn richting. Bijleveld werd in de linkerbovenborst en in de maag getroffen en was op slag dood. Als een wilde rende Waldy met het pistool in de hand de op de andere hoek van de St. OlofSsteeg gelegen bar „Emile's Place" bin nen en schoot op de dertigjarige Keulse barjuffrouw Margot Schnitzler, die pas kort in ons land was. Zij werd in de rug ge troffen, liep wankelend het café uit en kon zich in veiligheid stel len. Intussen had Waldy nog een slachtoffer gemaakt. Zijn 32-ja- rige In Haarlem wonende landge noot Ronald Melchiot, die in „Joke's Place" zou hebben ge tracht na de steekpartij Waldy tegen te houden, werd beloond met een steek in de rechterschou der. De paniek op de Zeedijk was groot. Na zijn daden was Waldy zijn woning binnengerend en hield uit een raam op de derde verdieping de straat onder schot. Niemand durfde aanvankelijk een hand uit te steken naar de beide slachtof fers. Op de schoten waren twee agenten van de motorbrigade af gekomen. Terwijl zij zich gingen ontfermen over de hevig bloe dende mevrouw Sipsma, kwam Waldy aan het venster en gooide een televisietoestel naar beneden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4