PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van bij de Ri jkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land Rijkspostspaarbank altijd safe! Betoging voor Biafra voor het gebouw van de Ver. Naties fl.5.000.000.000.- En 1969 Amerikaan naar de maan De binnen scheepvaart in de E.E.G.-landen Huisson in opspraak gebracht Nu ook al een varkenshart Giften voor Biafra zijn aftrekbaar voor belasting IJzendijke Goes Sluiskil Indonesische olieeoneessies voor twee Amerikaanse maatschappijen Het gebied van Blitar verboden terrein Terneuzen Terneuzen Een menigte, die op een gegeven egebbtik ms aangezwollen tot 10.000 mensen, heeft donderdag nacht een betoging gehouden voor het - gebouw van de Ven Naties in New York om de aandacht van de Amerikaanse regering en de Ver. Naties op de nood en de hon ger in Biafra te vestigen. De betoging, die op touw was gezet door hst Amerikaanse co mité voor steun aan Biafra, begon "s middags en duurde tot 's nachts. Mensen van alle leeftijden had den brandende kaarsen meege voerd en deze vóór fotos geplaatst van uitgemergelde negerkinderen. Volgens de politie was de menigte voor het V. N.-gebouw tegen mid dernacht tot minstens 10.000 aan gegroeid. Het ministerie van financiën deelt mede dat giften aan de „stichting vluchtelingenhulp Biafra-conflict" aftrekbaar zijn voor de loon- en inkomstenbe lasting en de vennootschapsbe- sting. Hierbij geldt rte gebrui kelijke voorwaarde, dat de gif- ten met schriftelijke bewijzen bijvoorbeeld een giro-afschrij ving ten gunste van het gironum mer 400 van de stichting) moeten worden aangetoond. DE VRijE ZEEUW Pagina S Saterdag lö augustus 196? zagen met indianen en oosterse schonen. Het geheel waaraan ondanks de regen werd doorgebouwd, zag er bont uit en alien beleefden er ple zier aan. 's Avonds zou van het materiaal na afbraak van de ééndaagse ne derzetting een kampvuur als het besluit van deze week worden ontstoken. Alles is zozeer geslaagd dat men nu al plannen maakt voor volgend jaar. In de loop van de week werden diverse spelen georganiseerd waar van de uitslagen luiden: Rolschaatsen: jongens 78 jaar: 1. F. Jurriëns; 2. S. Berbers; 9—10 jaar: 1. H. Willemsen; 2. P. den Boer; 11—12 jaar: 1. J. Jurriëns; 2. A. de Ruiter. Rolschaatsen meisjes: 78 jaar: 1. H. den Hamer; 2. A. Elskamp; 910 jaar: 1. T. Luijcks; 2. G. Jur riëns; 1112 jaar: 1. M. Bax. Ringrijden jongens: 1. B. Visser; 2. F. de Brouwer; 3. W. Riemens. Ringrijden meisjes: 1. G. v. Stra ten; 2. Y. Smolenaars; 3. H. Jur riëns. HaHlonen jongens 78 jaar: 1. F. Jurriëns; 2. S. Berbers; 910 jaar: 1. R. de Smet; 2. C. Rombout; 1113 jaar: 1. K. de Hamer; 2. P. van Kouteren. Hardlopen meisjes 78 jaar: 1. I. Elskamp; 2. H. den Hamer; 910 jaar; 1. F. Luijcks; 2. E. v. Koutccn: 1113 jaar: 1. H. Jur riëns; 2. C. v. d. Broek. Hindernisbaan jongens 7-8 jaar: 1. P. v. Kouteren; 2. F. Jurriëns; 910 jaar: 1. P. v. Kouteren; 2. R. Jurriëns; 11—13 jaar: 1. K. den Hamer; 2. F. de Brouwer. Hindernisbaan meisjes 7-8 jaar: 1. I. Elskamp; 2. A. de Krijger; 910 jaar: 1. G. Jurriëns; 2. F. Luijcks; 1113 jaar: 1. Y. Smole naars; 2. M. T. Cousin. Zak'.open jongens78 jaar: 1, F. Kusee; 2. S. Berbers; 910 jaar: 1. P. de Boer; 2. R. de Smet; 1113 jaar: 1. F. de Brow-er; 2. K. dan Hamer. oen meisjes 7—3 jaar.: 1, A. Elskamp; 2. H. den Hamer; 9—10 jaar: 1. T. Luijcks; 2. E. v. Kou teren; 1113 jaar: 1. C. v. d. Broek; 2. Y. Smolenaars. Met bromfiets geslipt Mevr. E. de S.-v. d. H. uit Philippine kwam nabij de ge meente IJzendijke door het nat te wegdek .met haar bromfiets te slippen. Zij kwam hierdoor zó ongelukkig te vallen dat doktershulp moest worden inge roepen. Doker Lievens consta teerde een gebroken rechter pols en verder werd zij aan het gelaat gewond. Na verbonden te zijn werd zij per ambulance naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Amerika zal, als alle voorberei dingen naar wens verlopen, vol gend jaar iemand op de maan laten landen. Dit is door de direc teur van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, James Webb, bij aankomst m Madrid meege deeld. De eerste bemande A polio- ruimtevaart staat voor september of oktober wi dit jaar op het pro gramma. Als( die vlucht slaagt, zal zij' worden gevolgd door een be mande vlucht met een Saturnus-5, waarvan er al twee zijn beproefd. Als zich geen moeilijkheden voor doen, aldus Webb, zal de achtste vlucht van dit programma iemand naar de maan brengen. Webb wees er eohter op, dat er veel moeilijk heden zijn te overwinnen. Een Sa- tumusraket gebruikt bij de lan cering 15 ton brandstof per secon de. Goede veilingprijzen voor pruimen Hét is op het ogenblik enorm druli op de Zeeuwse fruitbe- drijven, waar pruimen worden geteeld. De oogst van de twee belangrijke rassen „Czar" en „Ontario" is in volle gang. Het belangrijkste teeltcent-rum van pruimen in Zeeland is Kapelle en omgeving. De fruitveiling in deze plaats heeft de laatste tijd de grootste pruimenaanvoeren van het hele land. Dagaanvoeren van. 40 tot 70 ton waren deze week geen uitzondering. De vraag naar goede kawliteiten is levendig en hiervoor worden voor de telers bevredigende prijzen betaald. Klasse I „Czar" deed eind deze week in Kapelle tussen ƒ0,80 en 1,en voor „Ontario" klasse I werd rond 0,60 per kg betaald. De oogst van „Reine Claude d'Ouillins" begint op gang te ko men en hiervoor werd rond 0,70 per kg betaald. De mindere kwaliteiten note ren aanzienlijk lager. Er zijn ook veel gescheurde vruchten als ge volg van de regen in de afgelopen dagen. Hiervoor is de markt be perkt, mede omdat deze gescheur de vruchten op korte termijn ge consumeerd moeten worden. De beste kwaliteiten heirvan worden verkocht tegen prijzen van 6 tot 15 een per kg maar een deel draait door. De aanvoeren van pruimen zul len voorlopig ruim blijven. Het verschil met het vorig jaar i. groot. Het produktschap voor groenten en fruit maakte dezer dagen een nieuwe oogstraming bekend en daarbij komt men tot een te verwachten produktie van 10 miljoen kg pruimen dit jaar in ons land. Het vorig jaar bedroeg de produktie slechts 1,7 miljoen kg. De jeugdvakantieweek Nadat donderdag de fietsende jeugd met „bezemwagen" en al een bezoek aan de Braakman had gebracht, volgde gisteren voor ieder die er aan mee kon doen, het sluitstuk van de in alle op zichten (uitgezonderd het weer) geslaagde jeugdvakantieweek. Het werkstuk bestond uit het bouwen van een nederzetting op de nog bestaande groene strook tegenover het ziekenhuis. Met zeer gevarieerd materiaal van kartonnen dozen tot houtwol en reclameplaten toe werd er ge bouwd aan verschillende soorten „nedezettingen", waarbij we cow boys vredelievend aan het werk De circus-artiesten in een alles zins geslaagde stand. SEXUEEL ONDERRICHT PER TELEFOON.... De inwoners van Hamburg krijgen naast telefoonnummers voor het weerbericht, de juiste tijd. de wegeninformatie, het uit gaansleven, hulp in nood, brand weer en politie waarschijnlijk binnenkort ook een nummer voor raadgeving op sexueel gebied. Volgens een woordvoerder voor de stedelijke gezondheids dienst ligt het niet in de bedoe ling gedetailleerde inlichtingen te verschaffen over sexuele be trekkingen of over het hoe en waarom van geboorten. Wel zal de instructie vermoedelijk gaan over het gebruik van de „pit", venerische ziekten en waarschu wingen over de gevaren van abortus. De unie van industrie-federa ties der Europese gemeenschap heeft in een nota aan de Euro pese commissie gereageerd op een eind 1967 door deze commis sie bij de raad van ministers van de E.E.G. ingediend voorstel om de toegang tot de markt van het goederenvervoer in de binnen scheepvaart te regelen. In de nota, die door de E.V.O. (de organisatie van de Neder landse verladers) ter kennis is gebracht van de Nederlandse re gering, verzet de unie zich er tegen, dat handels- en industriële ondernemingen met eigen ver voer te water zouden worden on derworpen aan een capaciteits beperking en sloopmaatregelen. Voorts is de unie gekant tegen tijdelijke opleggingsmaatregelen, die de normale werking van het vraag- en aanbodmeehanisme be lemmeren. Tenslotte wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat het systeem van de evenredige vrachtverdeling moet verdwijnen en dat het systeem van vaste vrachten zal moeten worden ver vangen door een referentietari fering. Een aantal raadsleden uit Huissen (Gld) wil een verzoek richten tot de loco-burgemeester A. J. Huberts om een spoedeisen de raadsvergadering uit te schrij ven. Het merendeel van de raad is er niet gelukkig mee, dat ds A. Otten het dorp in opspraak heeft gebracht. Nadat allerlei plaatselijke politieke kwèsties enkele jaren geleden landelijk in het nieuws kwamen, was het de laatste tijd rustig in het plaatsje. De raad acht de uitlatingen van ds. Otten in een van zijn preken me betrekking tot he beleid van met betrekking tot 't beleid van lediging. Ds Otten uite kritiek op het be sluit van B. en W. om IVa ton beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe ambtswo ning voor de burgemeester. Dit bedrag kon naar zijn mening een betere bestemming krijgen. In dit verband dacht hij aan het aan leggen van een riolering en het treffen van sanitaire voorzienin gen in enkele Huissense wijken. Drs A. H. Stadhouders, om wiens woning het hier gaat, is nog steeds met vakantie. CELLE, West-Dnitsland: De le- geroefening „Koningsgambiet". De drukkende hitte heeft vele militairen parten gespeeld. Geen wonder dan ook, dat deze soldaat verkoeling zoekt uit de veldfles. Twee Amerikaanse oliemaat schappijen, te weten Virginia In ternational Compagny en Roy Huffington Corporation, hebben concessies voor de opsporing en winning van olie gekregen in de streken Sanga op Borneo en Mangoedaja Kepahiang in Zuid- Sumatra. Volgens de overeenkomst met de Indonesische staatsoliemaat schappij „Permina" zullen de maatschappijen op Borneo niet dieper mogen boren dan 7.000 voet en in Sumatra niet dieper dan 5.000 voet. Misschien zullen later nieuwe exploitatieconcessies worden ge geven. De twee maatschappijen zullen in de eerste dertig dagen 100.000 Amerikaanse dollar con tant moeten betalen. Zij zullen een produktiebonus moeten beta len, als de gemiddelde produktie per dag binnen 180 dagen de grens van de 100.000 barrel over schrijdt. Permina zal 65 procent van de olie- en aardgasproduktie ont vangen. Zodra de produktie ech ter meer dan 75.000 barrel per dag bedraagt, zal rij 67'A procent krij gen. De twee Amerikaanse maat schappijen hebben plannen voor de bouw van een petrochemische raffinaderij. Het Indonesische legerblad „Ampera" meldde vrijdag, dat het gebied ten zuiden van Blitar in Oost-Java een van de bolwer ken der communisten in Indone sië, voortaan verboden is voor alle bezoekers, die geen officiële machtiging hebben voor een be zoek aan het gebied. Deze maatregel is genomen om de illegale communistische bewe ging te isoleren, aldus het Indo nesische blad, dat eraan toevoegt, dat de militaire operaties tegen de communisten voortgang vin den. Naar verluidt zouden de com munisten hun voormalige leiders hebben vervangen door nieuws mensen uit China en Noord- Vietnam. Verscheidene vroegers communistische leiders, ondei wie Tjoegito en Soekatnoe zijn gevangen genomen en Soerach- man is gedood, aldus „Ampera". Het nationaal cardiologisch in stituut van Londen heeft donder dagavond een verklaring van een Amerikaanse arts gedeeltelijk be vestigd, volgens welke in het zie kenhuis onlangs twee pogingen waren gedaan om varkensharten in mensen over te planten. „Een dergelijke operatie is op een stervende uitgevoerd", aldus een woordvoerder, die eraan toe voegde dat „het hart van de pa tiënt niet werd verwijderd maar dat het varkenshart parallel ge koppeld was aan het menselijk hart. Het varkenshart had slechts vier minuten gefunctioneerd en was na de dood van de patiënt weer losgemaakt". Afscheid ir G. P. M. Dikötter De direkteur van dé waterlei dingmaatschappij in Zeeuws- Vlaanderen en van de N.V. In dustrie watervoorziening, de heer ir. G. P. M. Dikötter, heeft per 1 augustus 1968 zijn funktie neergelegd in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. In verband hiermee hebben de commissarissen der beide maatschappijen een afscheidsbij eenkomst belegd, welke zal worden gehouden op donderdag 12 september a.s. in het hoofd kantoor aan de Axelsestraat te Terneuzen. Na afloop van deze bijeenkomst volgt een receptie. De heer F. Berbers reikte aan de vele la/wreaten een prijs uit. Na de „parade der sterren" voerde wethouder F. Berbers het woord om vervolgens 156 han den te schudden en 156 prijzen in de regen uit te reiken. De grote winst voor het vakantie werk dit jaar in Terneuzen is wel, dat voor het eerst de club huizen van de algemene en de interkerkelijke stichtingen hun goede diensten aanboden. Daar mee nam niet alleen het aantal keuzemogelijkheden voor de deelnemers toe, maar werd ook net accent iets verlegd, door naast volledig verzorgde pro gramma-onderdelen een beroep op de zelfwerkzaamheid te doen. Einde van Terneuzens J eugdvakantieweek Bijna veertig in crêpe-papier gehulde circusartiesten voerden vrijdagmiddag in het Zuider sportpark in Terneuzei, nun nummers op voor 'n grote scha re belangstellenden. Circus Knol, dat zijn naam kreeg van de clubhuisleider van de inter kerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk, was in twee dagen jeugdvakantieweek ingestudeerd. Voor de artiesten en het publiek was dit een suc- cesrijke afsluiting van twee we ken „vakantiebesteden, waar bijna 200 Terneuzense kinderen aan hebben meegdaan.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3