Brits vliegtuig neergestort op Duitse autoweg MUL Internationale goudsmokkelorganisatie door Amsterdamse politie opgerold Onlusten in Miami eisten reeds drie doden RADIO DE KOCK HET WEER Alle inzittenden (48) omgekomen automobilist gewond Blikseminslag IN JULI ZIJN BIJNA 1900 N.-VIETNAMEZEN OVERGELOPEN Amerikanen verloren tot dusver 4200 vliegtuigen bij 30C doden stamconflict Ooggetuigen Dringende oproepen voor hulp in Nigeria-Biafra Bankwereld behoed voor een fraude op grote schaal Meer dan tweehonderd arrestaties ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5260 de Sasvtrwarming Weer een „vergissing De luchtverliezen Eén dode bij ontploffing op raffinaderij Orootscheeose bankfraude in Libanon M BANKETBAKKERIJ Weerbericht 6 a 8 MILJ. VOOR BIAFRA Hoogwater Zon- en Maanstanden Vvtak. fcö abmsmsMOti TSRSZUZEP Ohmetiiar-SoetênSaeioaii 1. vsm 'ée Redactie- ea Administratie-adres: Smidsvs Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 AboBnementepras ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW CJftgeetoer N.V. v/h Firma P. h van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek .Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m.2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Brits lijntoestel met 48 per sonen aan boord is vrijdag op de autoweg van Neurenberg naar Mtinchen door onbekende oorzaak tijdens slecht weer als een vuur bal neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, een Viscount Turbo- Prop van de maatschappij (Brits) „Eagle Airlines", was met over wegend vakantiegangers en vier Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraai 7—8 TERWEUZEN bemanningsloden op weg van Lon den naar Innsbrück en Venetië. De nationaliteit van de passagiers is niet bekend. Vermoed wordt dat de meesten Engelsen waren. Op het vrijdagmiddag drukbe- reden deel van de autobaan bij Pfaffenhofen, waar het vliegtuig verongelukte, was het gelukkig betrekkelijk rustig. Slechts een Nederlandse automobilist, die de ramp vlak voor zich zag gebeuren, werd licht gewond door rondvlie gende brokstukken van het toe stel. Het vliegtuig is in kleine stuk ken uiteen geslagen, waarop de uitstromende brandstof vlam vatte. De weg veranderde in een vuur zee. Onherkenbaar verminkte lijken lagen temidden van brok stukken over honderden meters op de weg en in het land verspreid. Op de luchthaven van Mtinchen, waar het toestel had moeten lan den, wordt aangenomen dat het van grote hoogte 'Ik neergestort. Lu Saigon zijn vrijdagmorgen negentien mensen gewond, toen de vietcong een handgranaat wierp in een café dat veel door politieman nen wordtbezocht. In het noorden van Zuid-Viet- nain zijn bij een hevig gevecht 105 Noordvietnamese militairen ge dood. De strijd begon toen twee Zuidvietnamese bataljons een sterke Noordvietnamese eenheid ontdekten. De Zuidvietnamezen kregen steun van de luchtmacht. Volgens een Amerikaanse be kendmaking zijn in juli 1844 viet cong- en Noordvietnamese sol daten overgelopen naar de kant van de Zuidvietnamese regering. Dit.' is meer dan sedert juli vorig jaar het geval is geweest. Een bloedig stamconflict in het sultanaat Oman-Muscat heeft volgens het Libanese blad „Al Anoear" aan bijna 300 mensen het leven gekost. De strijd was jitgebroken, toen sjeik Al Snei- ii, die vijf jaar geleden het ge bied Van Jaalan ontvlucht was, nadat hij het hoofd van de plaat selijke stad had vermoord, met een groep getrouwen terugkeer- ie om een greep naar de macht e doen. Al Sneidi is echter ge- meuveld. Verscheidene dorpen zijn door zijn troepen platge- orand. Volgens het Libanese blad wil de de regering van Oman-Muscat met sultan Said Ben Teymour aanhet hoofd niet tussenbeide komen in het conflict. Het Amerikaanse opperbevel In Vietnam heeft bekendgemaakt, dat, zestien mensen zijn gedood en hon derdtwintig gewond, toen Ameri kaanse troepen, die zich'verdedig den tegen een vietcong-aanval, per abuis een dorp in de Mekong- delta onder vuur namen. Het getroffen dorp is Cai Rang. De slachtoffers zijn Zuidvietna mezen, zowel burgers als militai ren. Sinds het begin van de oorlog hebben de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Vietnam 4.210 toe stellen verloren, waaronder 1.919 helikopters, zo is in Saigon be kend gemaakt. Dit cijfer, vastge steld op 6 augustus j.l„ omvat alle toestellen die in Noord- en Zuid- Vietnam verloren zijn gegaan, met uitzondering van de onbemande verkenningsvliegtuigen. Boven Noord-Vietnam zijn 877 vliegtuigen en negen helikopters neergeschoten, boven Zuid-Viet- nam resp. 292 en 807. Daarnaast zija 1.122 vliegtuigen en 1.103 helikopters op de grond vernie tigd of verongelukt. Op het trrein van de B. P.-raf- finaderij in Europoort is vrijdag morgen één man om het leven ge komen en raakten twee anderen gewond, doordat een gasfles ont plofte. De explosie vond plaats, toen 't slachtoffer, een lasser, met werk zaamheden aan een opslagtank wilde beginnen. Men neemt aan dat de vlam van het lasapparaat de vermoedelijk lekke gasfles deed ontploffen. Door de explosie werd een seg ment van dev tank beschadigd. wellicht tengevolge van bliksem inslag. De Viscount had tussen 14.30 en 14.45 uur nog normaal zijn positie opgegeven en was daarna op 70 km ten noorden van München plotseling van het radar scherm verdwenen. Aan weerszijde van de plaats van de ramp vormden zich lange files, waardoor hulpploegen moei lijk konden naderen. Helikopter- piloten, zeiden na een vlucht over de plaats van het ongeluk dat het leek alsof er een bom was inge slagen. „We zagen direct dat hier geen hulp meer geboden kon wor den". De Nederlandse automobilist, die licht gewond werd door rondvliegende brokstukken, de heer J. van Arkel, reed met een snelheid van 90 kilometer per uur in de richting München, toen hij het toestel vlak voor zich zag neerstorten. Hij kon biitijd' remmen. „Ik zag eenbliksem- en een rookwolk", zei Van Arkel. Een Westduitse soldaat, die uit de tegenovergestelde richting na derde, meent dat de piloot ge tracht heeft een noodlanding op de weg te maken. Inwoners van Pfaffenhofen meenden daarentegen dat de pi loot heeft getracht het toestel nog op te trekken. Het vliegtuig Was op geringe hoogte over enkele huizen gescheerd. Een groep deskundigen van de „British Eagle" is naar München gevlogen om een onderzoek in te stellen. In Libation zijn vijftien- hoge- bankfunctionarissen wegens wan beheer en verduistering gearres teerd. Zij werkten bij de „Inter national Arab Bank" (teko'rt van tien miljoen Libanese ponden), de „Banque de l'Economie Arabe" (tekort geraamd op twaalf mil joen) en de „National Cooperative Bank" (fraude voor een' bedrag van circa drie miljoen). De Liba nese regering heeft al eerder be slag'gelegd op de banken. Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De wer^draad'van Werken heeft vrijdag de aangesloten kerken op geroepen, bij hun regering erop aan te dringen, dat zij druk uit oefenen op de oorlogvoerende par tijden in Nigeria om in de eerste plaats de hongerende en in ellen de verke>ende burgerbevolking te hulp te komen. De regeringen van Nigeria en Biafra dienen door massale diplo matieke druk ertoe te worden ge bracht de verzorging van de lij dende bevolking als eerste punt op de agenda van de onderhandelin gen in Addis Abeba te plaatsen en aanvoerwegen voor hulpleveran ties te openen, aldus een telegram van secretaris-generaal Eugene Dank zij het personeel van een i wereld behoed voor een fraude op Amsterdamse bank Is de bank- grote schaal en werd de Amster- Blake aan de 231 leden- in meer dan tachtig lan- Carson kerken den. In Parijs deed het internationaal bureau van de katholieke vredes beweging een dringend beroep op de Ver. Naties, op regeringen en velerlei instanties „het onmogelijke te doen om duizenden, honderd duizenden, miljoenen mensen in Nigeria en Biafra van de honger dood te redden". Deze foto werd gemaakt op 24 juli 1968 in A.Aba in Biafra. Twee kinderen verorberen hun schrale rantsoentje. Al deze onschuldige slachtoffers van het Nigeriaanse conflict moeten van de honger dood worden gered. (Foto Unicef.) De wist In de negerwtjk „Vrijheidsstad" van Miami, op tien kilometer van de plaats waar de republikeinse partijconventie werd gehouden, hebben zich donderdagavond voor de tweede achtereenvolgende dag ernstige onlusten voorgedaan. De politie (ongeveer 500 man sterk) schoot op plunderende negers die winkels in brand staken, met mo- lotov-cocktails. De nationale gar de van Florida moest de ordebe wakers te hulp komen. Een pant serwagen schoot traangasgranaten in de demonstrerende menigte. Op verscheidene plaatsen kwam het tot vuurgevechten tussen de politie en de betogers. Ten minste vijf personen werden hierbij ge wond. Politiewagens werden be kogeld met stenen en flessen. Nadat woensdagavond bij soort gelijke rellen meer dan tien perso nen waren gewond en meer dan 150 gearresteerd, werd voor don derdagavond met een hernieuwde uitbarsting van geweld rekening gehouden. De autoriteiten namen de nodig geachte maatregelen. Toen in het begin van de middag poiitieversterkingen in de neger- wijk aankwamen, werd de woede van de bewoners opnieuw gewekt. Een menigte dreigende negers stroomde samen onder hef roepen van „ze willen ons allen dioden" en „schiet dan toch". Vervolgens gingen ze tot plundering en brand stichting over. De politie deelde mee dat de on lusten een gevaarlijke omvang hadden aangenomen. Later kwa men 600 man van de nationale garde in de negerwijk aan. De po litie vermoedde dat een negér, die naar het ziekenhuis is gebracht, is doodgeschoten. Bij de schietpartijen zijn drie mensen gedood en 28 gewond. De burgemeester heeft een avondklok ingesteld. Na 18 uur mag men niet op straat. De gewelddaden in Miami zijn vrijdag uitgebreid tot de zaken wijk en een gebied even ten zuiden ervan. Er werden reeds mee» dan 200 arrestaties verricht. Warme ZONNIGE PERIODEN Boven de Britse eilanden en de Noordzee bevindt zich 'n rug van hoge luchtdruk. Hij ver plaatst zich naar het zuiden, in de richting van ons land. Onder invloed hiervan neemt de kans op neerslag af. Vandaag zal het dan ook op de meeste plaatsen droog weer zijn met flinke zon nige perioden. In Zuid-Limburg waar vrijdag nog enige tijd re gen viel en waar de temperatuur ook in de middag niet hoger kwam dan twintig graden, zal het vandaag wat warmer wor den. Elders in het land, waar de maximumtemperatuur varieer de van 21 graden aan zee tot 26 graden plaatselijk in het vin- nenland, wordt weinig verande ring in temperatuur verwacht. De wind zal daarbij zwak tot matig zijn uit noordelijke rich tingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. damse politie in de gelegenheid gesteld een internationale goud smokkelorganisatie op te rollen. Toen een klant vorige week bij de Bank of Amerika in de hoofd stad een bedrag ter grootte var 150.000 dollar (ruim een half mil joen gulden) wilde opnemen, vond het bankpersoneel ondanks 't feit dat alle papieren in orde waren, dit een beetje vreemd. „Zo Vlak voor het weekend?", vroeg men zich af. Dan maar liever de politie gewaarschuwd. hoofdstedelijke recherche de buitenlandse klant, de Australische acteur P. W. C„ die door de bank aan het lijntje werd gehouden, aan te houden en kreeg van hem gegevens los over een in ternationale smokkelbende in goud waarvan hij 'id was. Het personeel van een filiaal van deze" bank in Zurich, waar de ben de ook opereerde, was gewend in ruimere bedragen te denken en keerde op dezelfde vrijdagmiddag geheel te goeder trouw een be drag ter grootte van 150.000 dol lar uit aan een ander lid van de bende, de 24-jarige Engelsman B. L. De Amsterdamse politie heeft inmiddels ook de hoofdpersoon, de 29-jarige auteur R. M. K. uit En geland, aangehouden. Bij het sluiten van de Biafra- actie om middernacht is als de finitief cijfer een bedrag van 6.023.917,97 uit de bus geko men. Daarnaast was op de giro vrijdagmiddag een bedrag geno teerd van 350.000. Het comité meent echter dat vrijdagavond velen nog naar hun giroboekje zullen hebben gegrepen en het rekent nog op een bedrag van IV2 2 miljoeai gulden langs deze weg. Onderstaand een overzicht van de resultaten in de twaalf tele foondistricten, die gediend heb» ben als centrale inzamelpunten: Rotterdam Middelburg Groningen Leeuwarden Amsterdam Spaarbank A'dam Den Haag Den Bosch Haarlem Maastricht Arnhem Utrecht Zwolle 817.072,96 236.804,13 257.199,90 f 336.466,43 529.410,36 87.634,00 774.060,06 ƒ607.629,83 ƒ600.000,06 488.000,00 451.000,00 ƒ546.270,65 412.771,36 ZATERDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.49 2.51 Breskens 3.04 3.16 Terneuzen 3.40 3.53 Hansweert 4.19 4.31 Walsoorden 4.23 4.35 ZONDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.18 3.2S Breskens 3.43 3.54 Terneuzen 4.19 4.30 Hansweerd 4.58 5.09 Walsoorden 6.02 5.13 MAANDAG 12 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.53 4.18 4.54 5.33 5.37 n.m. 4.04 4.29 5.03 aug. 10 u 12 ZON op onder 545 5.19 8,14 8.12 840 op 9.17 7.34 9 27 8 4'4 9.37 10:01 i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1