PROVINCIAAL NIEUWS Herziening exploitatie industrieterreinen Driewegen GEMEENTERAAD VAN HOEK Meer woningen, dus meer leerlingen voor de scholen Bezinnings- voettocht voor en Nigeria Militaire bezuingingen in de Ver. Staten Burgerlijke stand DINGEMANSE VtSfcIig 9 augustus 1968 DE VEI JE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Gemeenteraad vergadert op 15 augustus Oponthoud landverkeer bmnenvaartsluis Orgelconcert in de Grote Kerk Zending babyvoeding naar Bfafra HoofcUeidster Goedkope grond Hulst Lichamelijke oefening M.O. Ongeluk in Indische trein - AGENDA - i I s OUD-STRIJDERS WENDEN ZICH TOT PARLEMENTAIRE MISSIE NAAR INDONESIË Tien doodvonnissen in Haiti Gemeenteraad van Terneuzen Van graf schending verdachte Nederlander in Hasselt vrijgelaten MUIZEN LOSGEBROKEN IN VLIEGTUIG De burgemeester van Terneu zen heeft een openbare vergade ring van de gemeenteraad uitge schreven tegen donderdag 15 augustus om 19.30 uur. De volgende agendapunten ko men in behandeling: beëdiging van het raadslid de heer W. van Alphen; voorstel tot aankoop van de percelen Steenkamplaan 6 en 9; idem tot aankoop en onbin- ding van de pacht van een per ceeltje grond voor de realisering van de tweede fase van de In valsweg Zuid; idem tot, verkoop van een per ceel grond in het exploitatieplan „Industrieterrein Driewegen Mr. F. J. Haarmanweg" aan Ver- brugge en De Meijer N.V. i.o.; idem tot herziening van het exploitatieplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarman- weg"; idem tot wijziging van: au de begroting 1968 van het grondbedrijf; te, de begroting 1968 van open bare werken; e. de begroting 1968 van de so ciale dienst; ér de gemeentebegroting 1968. De hoofdingenieur van de rijkswaterstaat te Terneuzen maakt bekend, dat het landver keer van zaterdag 10 augustus 9.00 uur tot zondag 11 augustus te 21.00 ur in verband met de uit voering van werkzaamheden aan de noordelijke brug over het bui- tenhoofd van de binnenvaart- sluis te Terveuzen tijdens het openen voor de scheepvaart van de zuidelijke brug over die sluis rekening dient te houden met op onthoud en filevorming. De bekende organist Willem Hendrik Zwart uit Kampen gaf woensdagavond in de hervormde kerk in de Noordstraat een druk bezocht orgelconcert. Het pro gramma dat ten gehore werd ge bracht, was afgestemd op minder zware stukken dap men in vorige concerten te beluisteren had ge kregen. De liedbewerkingen van de heer Zwart sr., van de orga nist zelf en van Bastiaanse geno ten een prachtige vertolking, maar Handel en Bach kwamen niet minder tot hun recht. Voor al de fantasie en fuga van Bach waren voor velen een openbaring en vonden diepe bewondering. De organisatoren hadden met dit orgelconcert een goede greep gedaan. Er viel duidelijk een an dere sfeer te constateren dan bij In de gemeenteraad van Hoek werd gisteravond met algemene stemmen de heer L. C. Fermont, eerste ambtenaar ter secretarie, benoemd tot waarnemend ge meentesecretaris en tot tijdelijk gemeente-ontvanger. Deze benoe ming was nodig, omdat de huidige waarnemer van beide funkties, de heer F. de Groote. per 1 septem ber met pensioen gaat. In een vol gende raadsvergadering komt een voorstel aan de orde de heer Fer mont tot comptabel te benoemen met zelfstandige verantwoordelijk heid voor de organisatie en het bij houden van de financiële admini stratie der gemeente. r 1 tfe-.badmeesteres, mevr. M. de Regtde Bruijne, gaat in septem ber eveneens met pensioen. Voor Een bezinningsvoettocht naar aanleiding van de toestand in Biafra en Nigeria start zaterdag 10 augustus 's avonds om zeven uur in Scheveningen. Dokter C. M. Eykman, juist uit Biafra te ruggekeerd, zal aan het einde van de .tocht in een kerk in Den Haag een ooggetuigevgrslag geven van dé gebeurtenissen in Biafra. De tocht wordt georganiseerd door Haagse jongeren en verte genwoordigers van o.a. hervorm de en gereformeerde jeugd, ka tholieke werkende jongeren, stichting Haags jongerencontact #a sjaloom. Van een parkeerplaats in Sche veningen lopen de deelnemers door de duinen via Wassenaar aaar een kerk in de Haagse wijk Mariahoeve. Daar spreekt de arts Bykman, die anderhalf jaar in Biafra heeft gewerkt. De deelnemers aan de tocht sullen zich over de problematiek van Nigeria en Biafra bezinnen op grond van informaties, die bjj hét begin van de tocht worden verstrekt. Suggesties of conclu sies van de deelnemers zullen zo mogelijk bekend worden ge maakt. Gisteravond is een Boeing-707 van Transavia Holland met aan boord een voor Biafra bestemde lading van 30 ton babyvoeding van Schiphol vertrokken. Het toestel vliegt naar het voor de Nïgeriaanse kust gelegen Portu gese eiland Sao Tome, waar naar verluidt al meer van dergelijke zendingen zijn opgeslagen. Van daar worden de goederen over geladen in vliegtuigen van een lokale luchtvaartmaatschappij, die een soort pendeldienst onder houdt tussen Sao Tome en het enige vliegveld dat Biafra nog rijk is. De babyvoeding is afkomstig van een Amerikaanse katholieke missie. die de zending in Biafra opvangt. Aanstaanae maandag zal Transavia een tweede zending naar Biafra brengen. Of er nog meer zullen volgen is nog niet bekend. deze nuttige funktie in de gemeen telijke badinrichting zijn er, naar loco-burgemeester J. v. d. Peijl meedeelde, twee sollicitanten. De benoeming zal in een volgende vergadering plaatshebben. Tot hoofdleidster aan de open bare kleuterschool werd met alge mene stemmen benoemd mevr. S. KoopsBrakman te Sluiskil. Op voordracht stonden drie kandida ten. De heer De Putter vond het jammer dat er zo weinigen op de oproep hadden gereflecteerd. Ten behoeve van de aanschaf van leermiddeln voor de openbare school stelde de raad een krediet van 1295,beschikbaar. In Hoek worden er bij voort during nieuwe woningen betrok ken, zodat het aantal leerlingen bij kleuter- en lageronderwijs zich in stijgende lijn beweegt. De raad nam ook het besluit dat 't school geld voor het openbaar kleuter onderwijs bij vooruitbetaling in maandelijkse termijnen moet wor den voldaan. De gemeente zal een klein per ceeltje grond aan de Langestraat dat geen waarde heeft verkopen aan de heer Verstraaten. Ook een stukje grond achter de woning van genoemde heer za! aan hem in eigendom worden overgedragen, dit alles voor de som van ƒ.200, De grond zal worden benut voor „een niet storende opslag van ma terialen". Het oecumenisch vormingscen trum „Hedenesse" in Cadzand kan weer rekenen op een subsidie op basis van 2,per vormingsdag per deelnemer en de Terneuzense muziekschool krijgt dezelfde sub sidie als vorig jaar, n.l. 4 gulden per leerling-eenheid. vroegere zware concerten. De dankbare toehoorders wisten de romantische weergave van de begaafde organist te waarderen en ze hebben volop kunnen ge nieten van een concert dat alleen maar prettige herinneringen kan opwekken. Te Amsterdam slaagde voor de akte lichamelijke oefening M.O. de heer J. de Booy te Hulst. Bij een brand in een trein nabij de Indische hoofdstad New Delhi zijn woensdagavond minstens zes mensen om liet le ven gekomen, terwijl er 38 ern stig werden gewond. De brand ontstond doordat een bus met benzine vlam vatte. Volgens een later bericht heeft de brand aan acht mensen het leven gekost. Vijftig perso nen liepen brandwonden op. Vier van hen zijn er ernstig aan toe. De Amerikaanse marine treft voorbereidingen voor het buiten dienst stelten van vijftig sche pen en 100 vliegtuigen, hetgeen volgens het „Pentagon" een be sparing van 118 miljoen dollar in het lopende begrotingsjaar zal betekenen. De maatregel zal niet van invloed zijn op de oor logvoering in Vietnam. Tot de eenheden die in de „mottenbalien" gaan, behoren landingsvaartuigen, een onder zeeboot met kernaandrijving, 'n lichte raketkruiser en een vlieg dekschep voor de onderzeeooot- bestrijding. Door de maatregel kan de marine met 13.500 tot 765.500 man worden ingekrompen. ZATERDAG 10 AUGUSTUS Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „Gooi 't maar in m'n pet". Zuidersportpark, 4 uur.' Tern. BoysCorn Boys. ZONDAG 11 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Gooi 't maar in m'n pet"; 2.30 uur: „Hartentroef in Tokio voor O.S.S. 117". MAANDAG 13 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater. 8 uur: „Hartentroef in Tokio voor O.S.S. 117". DINSDAG 13 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur, „Hartentroef in Tokio voor O.S.S. 117", ZAAMSLAG Geboren: 10 juli Jozias Pieter Frangois, z. van P. J. Geelhoedt en Aa de Jonge, Temeuzensestraat 21; 12 juli Pieter, z. van D. de Jonge en C. Scheele, Reuzenhoeksedijk 9; 16'juli Renata Julien Jenny Frede- rik, d. van M. J. L. M. Coppieters en S. F. van der Hooft, Brugstraat 8; 22 juli Johnny Alphonsius Pie ter, z. van J. G. A. Vantricht en J. J. Bakker, Heer Janstraat 6; 29 juli Willem Jan, z. van J. Meesen eu A. J. Scheele, Axelsestraat 55. Huwelijks-aangifte: 25 juli Cor nells Buijze, 41 j. j.m. en Helena Witte, 50 j. j.d. Huwelijks-voltrekkingen: 5 juli Frederik Gelein Zegers, 22 j. en Jozina Suzanna de Jonge, 22 j.; 11 juli Jan Martinus de Fouw, 21 j. en Cornelia Buijze, 22 j.; 12 juli Jasper Cornells Verplanke,' 22 j. en Catharina Adriana Buijze, 22 j. Overleden: 3 juli Frangoise Ro- meijnsen, 80 j., echtg. van J. de Ridder, Griete 23; 11 juli Levinus de Blaeij, 81 j., wedn. van J. L. Buijze, Korte Delft 4; 13 juli Fran- gois Michiel de Footer, 85 j„ wedn. van R. van Drongelen, Tern.str. 8; 29 juli Maria den Hamer, 88 j„ wed. van P. Hamelink, Molenstr. 1. v',-- Bij de waterskiseheol aan het Sa- ratogameer m de Verenigde Sta ten wordt de instructiemethode met succes toegepast voor cursis ten. De adspirant-skiërs krijgen les aan een draaimolen, welke een diameter heeft van ongeveer 23 meter. De „federatie van Nederlandse oud-strijders-orgainisaties" heeft zich tot de parlementaire missie, die een bezoek gaat brengen aan Indonesië, gewend en de leden van de missie dringend verzocht in Djakarta duidelijk te maken, dat het Nederlandse volk onder geen enkele voorwaarde genoe gen kan nemen „met een schijn vertoning in volksraadpleging in Nieuw-Guinea, zoals deze in 1969 dreigt plaats te vinden en van de Indonesische regering zonder meer verwacht, dat het onmid dellijk haar terreur op westelijk Nieuw-Guinea beëindigt, de poli tieke gevangenen in vrijheid stoet en de Papoea's in de ge legenheid stelt zich in volledige vrijheid op hun keuze in 1969 voor te bereiden". Mocht de In donesische regering daartoe niet bereid zijn, dan dient te worden bevorderd, dat zonder verwijl iedere financiële bijstand aan Indonesië wordt gestaakt, temeer daar deze mede kan worden aan gewend ten gunste van de mili taire bezettdngs- en terreurmacht op Nieulw-Guinea, aldus de fede ratie. die zegt in tegenstelling tot tweede kamervoorzitter, mr, Van Thiel, gegronde redenen t,e heb ben om aan te nmen, dat de repu bliek Indonesië zich niet aan het akkoord zal houden. Een krijgsraad in Port lau Prince heeft woensdag 10 man nen ter dood veroordeeld we gens bun aandeel in een mis lukte invasiepoging in Haiti op 20 mei. Verwacht wordt dat de Britse diplomaat John D. Knox maandag a.s. terecht zal staan. Hij wordt ervan beschuldigd te UTRECHTDe politie heeft drie mannen aangehouden, die ervan verdacht worden ca. 1.00 gouden ringen te hebben gestolen uit een iuwelierszaak aan de Steenweg: De voorraad, waarde ongeveer 120.000 gulden is teruggevonden op het adres, waar twee van de verdachten logeerden. hebben geholpen bij de opstel ling van het invasieplan, dat volgens president Duvalier van het' Bahitma-eilanÜ Inagua werd uitgevoerd. JUWELIER-HORLOGER - AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN - TELEFOON 3373 De gemeenteraad van Terneu zen is tegen donderdag 15 augus tus in openbare vergadering bij eengeroepen. Afgaande op de el ders in dit blad opgenomen agen da wordt het een vakantieverga dering, die niet veel tijd in be slag zal nemen, al kan niemand tevoren zeggen hoe lang er bij de rondvraag gepraat wordt. Dat hebben we in vorige vergaderin gen al verscheidene keren be leefd. Na de beëdiging van het nieuwe raadslid de heer W. van Alphen, met wie een tweede onderwijs man zijn intrede doet in de raad, komen eerst een paar sanerings kwesties aan de orde. Voor de verdere realisering van het saneringsplan „Java" is het nodig dat de gemeente de be schikking verkrijgt over de in dit plan gelegen eigendommen, aldus schrijven B. en W. aan de ge meenteraad. In dit verband is met de eige naars van de woningen Steen kamplaan nr. 6 en nr. 9 overeen- stemming bereikt over de aan koop van hun percelen. Het college stelt daarom voor te besluiten in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen van: 1. Mevr. Elodia Maria Kouijzer, wed. van Jacobus van Damme, Blokken 7 te Terneuzen, het huis annex garage, plaatselijk gemerkt Steenkamplaan 6, groot 62 centiaren; 2» Jacobus Buijze, Steenkamp laan 9 te Terneuzen, het huis met erf plaatselijk gemerkt Steenkamplaan 9, groot 70 centiaren. AANKOOP GROND OUDELANDSEWEG Voor de uitvoering van de tweede fase van de verlenging Van de Invalsweg Zuid, annex verbindingsweg met de Katspol- derdijk, waarvoor subsidie is aan gevraagd, is het nodig dat de ge meente deb eschikking verkrijgt over enkele aldaar gelegen eigen dommen. Met de eigenaresse en de pach ters van een perceel bouwgrond ter grootte van 2388 m2 is overeenstemming bereikt inzake de aankoop en ontbinding van dit perceel. B. en W. stellen mitsdien voor te besluiten; I. In het belang van de volks huisvesting aan te kopen van M. Th. F. L. Moretus Plantin de Bouchout, gehuwd met F. X. M. J. Gh. baron van der Straten Waillet, wonende te Stabroek „Duindak", België, een perceel bouwland aan de Oudelandseweg ter grootte van ongeveer 2388 m2. TI. Pachlersvergoeding toe te kennen aan A. E. J. de Moor en A. de Bruijne, wonende te Terneuzen, resp. Oudelandse weg 50 en 54, als pachters van de onder sub I bedoelde eigen dom. VERKOOP INDUSTRIEGROND De firma Verbrugge en De Meijer N.V. te Terneuzen wil een perceel industrieterrein kopen aan de Industrieweg met het doel dit terrein in te richten als parkeerplaats voor haar vracht auto's. Tegen deze verkoop bestaan bij het college geen bezwaren. De oppervlakte van het per ceel bedraagt 6107 m2. De grond is begrepen in het exploi tatieplan „klein-industrie" en „industrialisatieplan le gedeelte" waarvoor prijzen gelden van resp. 6,en 7,per m2. Aangezien dit plannen dateren van zeven jaar geleden en de grondprijzen inmiddels zijn op getrokken, achten B. en W. een verkoopsprijs van 13,per m2 redeljjk. Hierbij is tevens in aanmerking genomen dat, hoewel het terrein niet ongunstig is gelegen ten op zichte van de bebouwde kom der gemeente, het door zijn vorm minder geschikt is voor doelma tige bebouwing. TWEEDE HERZIENING EXPLOITATIEPLAN Bi.i besluit van 30 januari 1964 werd vastgesteld het plan van uitvoering en exploitatie „In dustrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarmanweg". Dit plan werd herzien op 29 september 1966. Hoewel de verkoop van grond in het onderhavige industrieter rein niet ongunstig verloopt, is het te verwachten, dat de uitgif- tetijd, waarmede bij genoemde herziening was gerekend, zal worden overschreden. In verband hiermee is een nieuwe grondprijscalculatie op gezet, waarbij met een langere uitgifte-periode is rekening ge houden. Als gevolg hiervan werd een hogere rentelast geraamd en werd de grondprijs opgetrokken van 13,naar 15,per m2. De nieuwe opzet geeft het vol gende beeld te zien: UITGAVEN: Saldo uitgaven per 1 januari 1968 4,390.324,94 Rouwrijpmaken 233.000, Nutsbedrijven 511.500, Groenvoorzienin gen 51.000, Bijdrage in be planting Mr. F. J. Haarmanweg 50.000, Stadsuitleg 613.359,96 Reserve 51.802,94 Renten 2.811.443,28 Totaal Grondverkoop 54.028 m2 a 12,— 702.364,— Grondverkoop 393.680 m2 a 15,— 5.905.200,— Te verrekenen op pervlakte 335 m2 a ƒ11,— 3.905,— Rente optie veiling 85.494,— Verkoop veiling 50.251 m2 a 11,— 552.761, Optie van Leers Vatenfabrieken 30.766,12 Verkoop idem 9689 m2 a 11,106.579,— ƒ8.712.431,12 INKOMSTEN: Saldo inkomsten per 1 januari 1968 1.325.362,— Totaal 8.712.431,12 De verkoopprijzen- van 11, en 13,per m2 zijn voorgesteld omdat deze zijn neergelegd in optie-overeenkomsten en na 1 januari 1968 gesloten verkoop overeenkomsten of gedane aan biedingen. De 47-jarige Nederlander Hans van H. is donderdagmiddag vrijge laten, nadat 's morgens zijn laat ste alibi's werden bevestigd. Het waren voornamelijk de grafschen- nerijen die op 11, 13 en 14 juli in de omgeving van Brusse' werden gepleegd, die de man hebben ont last. Op dat moment zat Hans van H. namelijk al in Duitsland bij zijn vrouw. Op 15 juli werd Van H. daar ge arresteerd. Pas geruime tijd later kwamen de meldingen binnen van de Brusselse grafsehennerijen. Hans van H. kan waarschijnlijk geen verzoek tot schadevergoeding indienen, omdat op het moment van zijn arrestatie de verdenkingen tegen hem te sterk waren. Hans van H. is naar het Duitse Werl bij Dortmund, waar zijn vrouw werk zaam is als onderwijzeres. Zij heeft altijd volgehouden dat haar man onschuldig was. Een DC-3 van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS, die van New York op weg was naar Italië, heeft op het vliegveld van Kopenhagen een oponthoud van drie uur gehad, omdat een grote hoeveelheid muizen die in een kist werden vervoerd, waren ontsnapt. Aan gezien het niet mogelijk was de kleine knagers te vangen, moest het toestel worden uitgegast. Dit kostte de maatschappij meerdan 2.000 gulden. t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3