Oogst 1968 dreigt tegen te vallen Haagse hoofdagent verdacht van paspoortfraude DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Vergadering van het Z.LM.-bestuur te Goes Resultaten niet te vergelijken met topjaar 1967 Overvaller Utrechtse spaarbank nog niet achterhaald Amerikaanse miljoenenorder voor VMF/Stork Vermiste zwemmers waren waarschijnlijk zeehonden 586,i. STAATSLOTERIJ OPTIEK Eerste Japanse hartoverplanting Prof. Barnard onderzocht hartpatiënten in Rome Proeven met middel tegen hartkwalen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 aüguitas 1998 Asean-conferentfe in Djakarta beëindigd Prils vroede aarrfaopelen matte: De graanprijzen VERZENDING ZEEPOST WIELRIJDER VERONGELUKT Westduitser in Oost-Berlijn veroordeeld (Wordt vervolgd.) Nog geen poststukken naar Canada Het bestuur van de Z. L. M. kwam deze week te Goes in ver gadering bijen. Grote aandacht werd besteed aan de stand van de akkerbouwgewassen in de diverse de'.en van de provincie. Hoewel enige tijd geleden de stand van de gewassen optimis tische verwachtingen deed wek ken, geeft een momentopname van de huidige stand een ander beeld en dreigt de oogst op een tegen valler uit te lopen. Vooral de kou de en de natte maand juli hebben tot deze ontwikkeling bijgedragen. De granen lijken een lagere op- bengst te geven dan andere jaren. Met name de gerst heeft over het algemeen een kleinere korrel, ter wijl ook de hoeveelheid stro niet meevalt. De resultaten met gras zaad zijn uiteenlopend, terwijl ook een gewas als bruine bonen weinig belooft. De aardappelen geven De Utrechtse politie is nog niet veel wijzer geworden bij het onderzoek naar de onbekende man, die woensdagmiddag een overval pleegde op een bijkan toor van de Nutsspaarbarik in Utrecht en er met bijna 20.000 vandoor ging. Hoewel het signa lement van de overvaller nauw keurig kon worden vastgesteld, heeft de politie geen aanwijzin gen, die tot een aanhouding zou den kunnen leiden. Niemand weet overigens op welke wijze de overvaller is ge vlucht. Men neemt echter aan, dat hij de beschikking had over een vervoermiddel. Het onder zoek ook politiekorpsen van andere steden zijn op hun hoede wordt onverminderd voort gezet. Hensen-Rotterdam, deel uit makend van het VMF/Stork- Werkspoor-concern, heeft na langdurige onderhandelingen van het Amerikaanse ingenieurs- bnreau „The Ralph M. Parsons Company" opdracht gekregen voor de houw van 6 dubbelarms- kranen, te weten twee 200 tons kranen met een hefhoogte van 49 m en vier 200 tons kranen met 'n hefhoogte van 38 m. Met deze order is een bedrag van bijna 15 miljoen gulden ge moeid. krainen zijn bestemd voor een door Parsons voor „Litton Industries" ontworpen en thans in aanbouw zijnde scheepswerf in Pascagoula (Mississippi). Deze werf heeft nu reeds de bijnaam „Shipyard of the Future". De nieuwbouw van schepen zal hier namelijk zoveel mogelijk automatisch geschieden naar het voorbeeld van de Ame rikaanse auto-industrie. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat Hensen-Rotterdam een aanvullende opdracht zal krijgpn voor nog eeng 2 kranen. Het is de eerste maal dat een Europese onderneming dubbel- armskraneti levert aan een Ame rikaanse werf, zo wordt in een communiqué van de V.M.F. mee gedeeld. In Djakarta is woensdag de tweede ministersconferentie van de associatie van Zuidoostazia- tische landen (Asean) geëindigd. Besloten is o.a. tot instelling van een financiële commissie voor de bestudering van gemeenschappe lijke ontwikkelingsprojecten en tot oprichting van vier perma nente commissies, voor levens- middelenproduktie en visserij, voor toerisme, voor telecommu nicatie en voor lucht- en scheep vaart. Aan de conferentie, die twee dagen duurde, namen deel de mi nisters van buitenlandse zaken van Thailand, Singapore, de Phi- lippijnen en Indonesië en vice- permier Abdoel Razak van Ma leisië. evenmin reden tot hoge verwach tingen. Voor de suikerbieten kan de na zomer van veel betekenis zijn, hoe wel hier en daar reeds vergeling werd geconstateerd. Tenslotte gevèn de prijsontwik kelingen van de laatste tijd wei- nie reden tot optimisme. Ook voor de kleine bedrijven zijn de resultaten tot nog toe te- gengenvallen. Niet te vlug verkooeit Het bestuur was van oordeel, dat men de resultaten van rt't jaar niet kan vereelüken met die van vorig jaar. Toen was er immers een topopbrensst. Bovendien zit ten we nog midden in het oogst- seizoen, zodat de verdere ontwik kelingen nog moeten worden afge wacht. Van de prijsontwikkelingen on wat laneere termijn is nog weinig te zeggen. De vergadering waar schuwde ervoor niet te snel te verkopen in een neergaande markt, maar zo mogelifk een gespreide afzet te betrachten.. In dit verband wees het bestuur nogmaals op het belang van een goede financiering en waarschuwde tegen financie ringswijzen, waarbij een veel ho gere renté moet worden betaald dan nodig is. Het bestuur sprak zijn waarde ring uit voor het bestuit van het oratwikkelines- en saneringsfonds voor de landbouw tot het gven van een subsidie voor bet rooien van oude boomgaaden. Het bestuur be treurde dat op deze maatregel zo lang moest worden gewacht. Door deze regeling wordt een bijdrage geleverd tot de structuur verbetering in de fruitteeitseotor. De-heer J. B. Becu stelde vast dat er in het algemeen een in krimping van akkerbouwareaal plaatsvond en dat de onpervlakte grasland werd uitgebreid. Hoewel de opnevlakte tarwe praktisch ge lijk bleef, werd het graanareaal iets kieinar. .Van de opoervlakte aan peulvuchten bleven de groene erwten en schokkers stabiel, maar liep bet areaal bruine en witte bo nen een 1500 ha terug. Er wordt meer koolzaad en vlas geteeld, maar de graszaadteelt werd inge krompen. De oppervakte aan consumptie aardappelen bleef op peil, terwijl het suikerbietenareaal ruim 300 ba groter werd. In Brussl is een verbod voor Frankrijk, België en Duitsland af gekomen om concurrentieverval sende maatregelen te nemen voor graszaad. Als hieraan de hand wordt gehouden, kan de positie voor de Nederlandse graszaadteelt iets gunstiger worden. De priiszetting voor de vroege aardappelen was matig. In de buur landen België en Frankrijk echter nog aanzienlijk lager. In Bretaene kon zelfs van een debacle worden gesproken. Voorspellingen omtrent de gang van zaken bil de late aard appelen zijn moeilijk te geven. Een kleinere oogst, om wat voor redenen dan ook, kan een betere prijs tot gevolg hebben. Betreffende de graanprijzen mérkte de heer Becu op, dat de in- terventteregeling met prijsvaststel ling op basis van Europese stan daardkwaliteit belangrijk is om overschotten uit de markt te ne men. Daarbij zijn de opslag en de fi nanciering tijdens de ovèrbrug- gingsperio.de van groot belang. De handel neemt een afwachtende houding aan en de maalindustrie heeft zich voor een belangrijk deel gedekt en koopt voorlopig niet of nauwelijks boven de interventie prijs. Van coöperatieve zijde wor den aktiviteiten ontplooid om de probleffen betreffende de öpslag en de financiering te regelen. Er bestaat veelal een neiging bij de telers de oogst te vroeg aan te bieden, terwijl er nog onvoldoende afzetmogelijkheden zijn. In augus tus is de situatie on de graan markten onoverzichtelijk, maar in september wordt deze duidelijker. Gezien de interventiemogelijkheid zijn er geen redenen tót ongerust heid. Nederland is een klein land en speelt in de wereldgraanmarkt slechts een ondergeschikte rol. De politie in Bergen (N.-H.) heeft donderdagmorgen medege deeld het bij nader inzien on waarschijnlijk te achten, dat er woensdag inderdaad zeven zwemmers in nood zijn geweest in de zee bij Bergen. De dienst doende wachtmeester vond het voor de hand ligend, dat de tip gevers zich hebben vergist en een groepje zeehonden voor zwem mershebben aangezien. Hij voeg de er aan toe dat het natuurlijk niet geheel uitgesloten is, dat het toch in nood verkerende mensen zijn geweest voor wie de red dingsactie is ondernomen, maar hij baseerde zijn oordeel op het feit dat er nog steeds geen kle dingstukken zijn gevonden èn er nog geen aangifte van vermissing van personen is gedaan. Niette min blijft de scheepvaart in de buurt van Bergen oplettend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter naam van het schip ver meld. Argentinië: m.s. „Arlanza" Brazilië: m.s. „Arlanza" Canada: s.s. „Maasdam" 14-8 14-8 14-8 Chili: m.s. ,Cd de Barranquilla" 13-8 Kenya, Oeganda, Tanzanië: m.s. „Monthuet" 18-8 Ned. Antillen: m.s. „Neptunus" 13-8 Suriname: m.s. „Oranje Nassau" 14-8 Verenigde Staten van Amerika: s.s. m.s. .Nieuw Amsterdam" „Atlantic Span" Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „Balöng" m.s. „Talana" 14-8 15-8 14-8 15-8 Inlichtingen betreffende dé verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 DERDE KLASSE Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zjjn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 8 088 555 632 962 4107 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een pirijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 054838 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 020510 Eeri prijs van 2000 is gevallen op het nummer 028651 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 087802 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 062402 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 000767 De prijs van ƒ30.000 is gevallen op het nummer 020197 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. LONDEN; Deze vijf grootmoe ders hebben de stoute schoenen aangetrokken, hun bezittingen in een landrover geladen en zijn op weg gegaan haar Australië, ongeveer 25.000 kilometer verder. Op de foto staan zij nog voor de Engelse parlementsgebouwen. V. l.n.r. mevr. Humphries (56), me vrouw Scott, oud-journaliste (56), mevrouw Delmont (53) mevrouw Britter (54) en ver pleegster, en mevrouw Spink (66) en onderwijzeres. De tekenaar J. P. J. M. van Rijn (63) uit Oegstgeest is woens dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stak op zijn fiets de Venneperweg in Nieuw Vennep over en werd door een personenauto aangereden. Zwaar gewond werd hij overge bracht naar het academisch zie kenhuis in Leiden, waar hij in de loop van de avond overleed. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd fcojitaktlenzenspecialist U maakt zich op voor eert feestje en U -zou uw bril thuislaten? Een bril kan een sieraad zijn, mevrouw! Niet alléén door een apart party-món- tuur, maar' ook door ont- spiegelde glazen. Mogen wij u die eens laten zien? Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 011502337 Hulst Korte Nieuwstralt 3 Telefoon 01140—2327 In Overleg met de officier van justitie, nir. W. J. Ko'lkert, heeft de Haagse politie meegedeeld dat een onderzoek inzake de fraude met een paspoort is ingesteld te gen de 54-jarige hoofdagent van gemeentepolitie L. M., die werk zaam was op een afdeling in het hoofdbureau waar paspoortaan gelegenheden worden behandeld. Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft een zeventienjarige West duitser veroordeeld tot twee jaar en drié maanden gevangenisstraf, omdat hij een Oostduitser wilde helpen vluchten. De jongen, die met een groep mensen Berlijn be zocht, is begin juli in Oost-Ber lijn gearresteerd. Hij werd ervan beschuldigd zijn paspoort aan de Oostduitser te hebben willen geven om hem te helpen ontsnap pen. HELMA PIT door Mr. Berjawit 16) „Weet ik het. Dat vroeg Van Hemert zo langs z'n neus weg, maar hij kreeg geen antwoord. Toen is er nog gekibbeld of het alphabetiseh of qua belangrijk heid van functie moest. Onze speurende vriendin zag kans zich op de voorzitter te wreken ze is zelf alleen maar vice-presi- dente zoals je weet door te zeggen, dat bij de president moest worden begonnen." „En," viel Pit haar in de rede, ditmaal serieus. „Zijn jullie al begonnen?" „Ja," zei Helma, hem ietwat verbaasd opnemend. „Stel ie er zo'n belang in. Alle zeven onder het nies geiweest, hoor. En toen we met ons zelf klaar waren, zijn we pas aan de lijst van de te ver horen gasten begonnen. Op de eerste plaats dan dat echtpaar; dat idee had ik er gauw bij hen in. Daarna zou de heer Van Zan ten aan de beurt zijn gekomen. Maar enfin, laat ik de goede volg orde aanhouden. We begonnen dus met de doopceel van Van Hemert te lichten. Hij liet zijn identiteitspapieren zien - „Wat voor soort?" „Geen paspoort, dat is me op gevallen. Een lidmaatschaps kaart van een voetbalclub uit Zwolle, daar is hij geboren en daar woont hij nog; toen nog een belastingaanslagformulier, om z'n inkomen te bewijzen en een brief, die zijn beroep aantoonde. Hij is assistent accountant vol gen® die papieren." „Getrouwd?" „Nee. En verder weinig bie- zonderheden. Nou, toen kwam Agaatje aan de beurt. Die begon zó in haar prille jeugd, dat we ons er met een Jantje van Lei den van af hebben gemaakt. Ze is in de oudheid onderwijzeres geweest, toen naar Indonesië ge gaan en daar getrouwd, met een planter. Die is ter plaatse over leden. Zij is schatrijk en voldaan huiswaarts gekeerd. Ze is midden zestig en spookt niets anders uit dan sensatie-lectuur verslinden en een beetje van het ene hotel naar het andere trekken. Ze heeft nog een flatje in Zeist, maar daar schijnt ze vrijwel nooit te wo nen." „Kinderen, of heèi goede vrienden?" „Nee, geen kinderen. Vrienden vielen buiten het onderzoek, om dat dit „de intimiteit van de per soonlijkheid" aantastte," imi teerde Helma de brombeer. „Hoe was die eigenlijk?" Oh, dat viel best mee. Hij is schoolhoofd in Drente geweest, dat wisten we overigens al. Maar hij had geen papieren om dat te bewijzen. Zijn vrouw leverde echter het bewijs door vele sterke vrhalen; 't klonk wel geloofwaar dig. Z'n gedrag wijst trouwens ook wel in die richting. Hij is dus gepensioneerd en op vakantie. Normaal woont hij in Uitgeest, dicht bij de duinen „en zijn enige lieve dochter", die een schat van een peuter heeft. Je kent het wel." „Adres?" „Natuurlijk. Toen kwam het lieve .secretariaat, onze eigen Helma, maar die viel met alge mene stemmen buiten verden king. Dan is er die vage jonge man; hij werkt in Amsterdam, op een bank of zoiets. Niet erg snug ger, bij moeder thuis. O ja. z'n moeder is voor de tweede maal getrouwd; die man heet Spaans, hij zelf Reinders zoals je weet. En dan tenslotte die jongedame uit Soest, die is nogal pittig en niet op haar mondje gevallen. Maar ik betwijfel of ze erg veel begrijpt van wat er aan de hand is. Ze werkt in een groothandel in lederwaren, studeert iets in Frans en leeft bij pa en ma. Zo dat gemiddeld schijn-brave, ze heet Denkers. Nou, dat was het." „Wie voerden er de boven toon?" „De voorzitter en natuurlijk Agaatje." „Wie deed weinig mee?" „Die Amsterdammer en dat echtpaar Domburg. Die vielen me het hardst tegen; ze hadden het zich allemaal geloof ik meer als 'n spelletje voorgesteld; maar die Zwollenaar heeft de zaak strak aan een touwtje gehouden." „Wanneer beginnen de ver horen van de gasten?" „Morgenvroeg om half tien. Vóór de koffie, want 't is een heel karwei vinden we. Morgenavond, als de tweede zitting begint, moe ten we door de eerste ronde heen zijn. Dan stellen we een rapport op en zoeken we een verdachte uit!" Pit glimlachte. „Maar hoe denik je dat het nü zal gaan," aarzelde Helma. „Ik heb zo het gevoel dat iedereen zal zijn geschrokken; misschien vinden ze nu zelf wel, dat die cercle belachelijk is?" „Dat was toch al zo," zei Pit. „Maar zo lang de gasten dat niet vinden, een enkeling misschien uitgezonderd, kun je er eigenlijk best mee door gaan lijkt me. Ten zij de politie er een stokje voor steekt, omdat ze vreest dat jullie meer bederven dan goed maken." ,,'t Zou iets voor Tim zijn," lachte Hèlma, „Wat zou hij ge nieten van dat stel amateurs, en wat zou hij er een verhalen voor z'n krant uithalen." „Ik bei hem direct," zei Pit. „Ik zal hem dit ook vertellen, dan heeft hij in elk geval een aardig stukje." Het onderzoek richt zich op het ambtsmisdrijf,, genoemd in art- 361 van 't wetboek van strafrecht (het verduisteren, vernielen, be schadigen of onbruikbaar maken van akten, bescheiden enzovoort) Het paspoort is door een ander gebezigd voor een vakantiereis naar het buitenland en uit niets is tot nu óe gebleken, dat de ambtenaar medewerking heeft verleend om het paspoort voor andere duistere bestemmingen te doen gebruiken. Evenmin is gebleken, dat de ambtenaar uit winstbejag heeft gehandeld. Bij een onderzoek in de woning van de 54-jarige hoofdagent is een aantal paspoorten aangetrof fen, die het onderwerp van on derzoek door de rijksrecherche vormen. Met dit onderzoek zal nog geruime tijd gemoeid zijn, al dus officiële mededelingen door de Haagse politie gedaan. Voor zover bekend waren alle De medische faculteit in de Ja panse stad Sapporo heeft bekend gemaakt, dat de eerste hartover- planting in Japan met succes is verricht. De donor eri de ontvan ger zijn beiden van het mannelijk geslacht. De ontvanger is een 18- jarige jongeman, die reeds tien jaar met een hartgebrek kampt. De donor is een man van 20 jaar, die plotseling is gestorven, aldus een woordvoerder van genoemde faculteit. De operatie die onder leiding stond van professor Juro Wada, heeft 3'/j uur geduurd. De pa tiënt maakt het goed, zo zei de woordvoerder. De Canadese posterijen hfb- ben de Nederlandse posterijen desgevraagd telegrafisch bericht dat op dit ogenblik nog niet kan worden overzien wanneer de dienstuitvoering kan worden hervat. De Nederlandse P.T.T. raadt het publiek derhalve aan, nog geen stukken en postpakketten voor Canada aan te bieden. Van de hervatting van de dienst zal zo spoedig mogelijk medede ling gedaan worden. Dinsdag bereikten vertegen woordigers van de vakbonden van Canadese postbeambten en de directie der posterijen over eenstemming over nieuwe ar beidsvoorwaarden, De overeen komst moet nog worden goed gekeurd door de sinds 18 juli stakende 24000 Canadese post- employ é's. paspoorten niet blanco, d.w.z. zij stonden op naam van' zówel nog in leven zijnde als" inmiddels overleden inwoners van Deh Haag. Niet bekend is om welke reden de hoofdagent fraude heeft gepleegd. Het onderzoek heeft zich ook inmiddels uitgebreid tot het stadhuis in Den Haag, waar een aantal ambtenaren als getui gen is gehoord. De Zuidafrikaanse prof Chris Barnard heeft donderdagochtend met de directeur-geneesheer van de Romeins kleiniek „Moscati" zeven kinderen en een volwas sene onderzocht met hartafwij kingen. Volgens hem kunnen dezè acht patiënten op twee na met succes worden behandeld. De nè- genjarige Paolo Fiocca die dé Zuidafrikaanse hartspecialist óp verzoek van de Italiaanse film ster Sophia Loren onderzocht, zal naar Kaapstad worden gebracht voor een verder onderzoek. Op dé vraag of er een harttransplantal- tie voor de jongen wordt overwo gen, zei prof. Barnard dat dit een zaak was van hem, zijn medewer kers en de ouders van het kind. Prof. Barnard kwam donder dagochtend in Rome aan, waar een televisievraaggesprek mét hem werd opgenornèri. In de avond zou hij zijn reis vervol gen naar Monte Carlo. Hij zal ook Australië bezoeken. Onder auspiciën van de wé1 reldgezondheidsorganisatie wor den proeven genomen met eert middel, waarvan mèn hoopt, dat' het zal kunnen bijdragen tot ver-' mindering van he aantal geval len van hartkwalen. 4 Het middel, dat clofibrate héét, wordt beproefd op gezonde mén nen in de leeftijdsgroep van 30 tot' 49 jaar in Edinburgh, Praag eri Boedapest, aldus meldt de we reldgezondheidsorganisatie in. het jongste nummer van haar maand blad. Het aantal proefpersonen be draagt 15.000 tot 5.000 in elk der drie genoemde steden. De proef duurt vijf jaar. L

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2