Richard Nixon bij eerste stemming republikeins presidentskandidaat Het geduld van Israël is uitgeput GEB00RTENREGELING? CIRCUS VAN MIAMI BEACH BEZORGDE HEM 692 STEMMEN Gouverneur Spire Agnew kandidaat vice-president Grote meerderheid Jehuson ondergaat een medisch onderzoek Carnaval Officiële uitslag ONGEREGELDHEDEN IN DE NEGERWIJK VAN MIAMI Tien gewonden en henderden arrestaties Mijnwerkers door ontploffing gedood „Partijgenoten" De beer al geschoten De „running mate" van Nixon Aanhanger van Rockefeller Geen eenvoudige taak ULTIMATUM AAN ALGERIE Voorzichtig Russisch commentaar Waarschuwing in de veiligheidsraad Precaire positie Bejaard echtpaar beroofd van spaargeld HET WEER Inbreker gearresteerd na tip van wakker geworden vrouw VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5259 Traangas Italiaanse politie kijkt uit naar Victor-Emmanuel STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN INDONESIË Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden f*tak. fee tlwwwüt! TSaHfrWMSB Dineefew-HooMreiaeteo#; I. «tü a# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abewnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs net mm 18: ét.; mfedmta» par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrsar Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. i» Be 29e republikeinse partijconventie heeft donderdagochtend vroeg in Miami Beach de 55-jarige Richard Milhous Nixon gekozen tot repu blikeins kandidaat voor de presidentsverkiezingen, welke op 5 novem ber zullen worden gehouden.Dit was woensdagavond tijdens de rumoe rige televisie-uitzendingen reeds te voorzien geweest. Nixon won de kandidatuur bij de eerste stemming die met grote vertraging plaats had, nadat een groter aantal delegaties dan ooit in de geschiedenis van de republikeinse partij „favorite sons" naar voren hadden geschoven, hetgeen gepaard ging met langdurige redevoeringen en demonstraties. Nixon behaalde de benodigde 667 stemmen nog voor de laatste delegaties hun keu2e hadden bekend gemaakt, De 30 stemmen van Wiscon sin brachten Nixon over de grens van 667. Tot dat ogenblik waren 650 stemmen op de oud- vice-president uitgebracht. In totaal kreeg Nixon 692 stemmen. De republikeinse kandidaat ontbood 20 vooraanstaande President Johnson is donder dag opgenomen in een militair hospitaal te San Antonio in Texas voor een medisch routine- onderzoek. De president is dinsdag ook al Sn het, hospitaal geweest. republikeinen op de conventie om direct na afloop van de nachtzitting te beraadslagen over een kandidaat voor het vice-presidentschp. Toen de stemming voltooid was, stelde gouverneur Reagan voor de verkiezing van Nixon tot een eenparige te -maken. Het voorstel van Reagan werd dooi de conventie met luide instem ming begroet. De redevoeringen ten gunste van plaatselijke kandidaten hebben langer dan acht uur in beslag genomen. Afgezien van de drie hoofdkandidaten werden er tijdens deze redevoeringen negen anderen voorgedragen. Elke voordracht: ging gepaard met een luidruchtige en carna valachtige manifestatie. De luid ruchtigste demonstratie was die voor gouverneur Rockefeller. Zijn aanhangers waren zo uitge laten, dat het lang duurde voor dat zij weer tot bezinning waren gebracht. De officiële uitslag van de stemming was: Nixon 692, In Miami op vier kilometer van Miami Beach waar de republi- keise conventie werd gehouden pleegden jonge negers woens dagmiddag en -avond geweldda digheden. Flessen en stenen wer den naar auto's van blanken ge gooid.en sedert het begin van de «vond had de politie het noord westen van Miami voor blanken verboden verklaard. Verscheide ne auto's zijn in brand gestoken. In de buurt van Greenville in Kentucky zijn woensdagavond pogingen in het werk gesteld om negen mijnwerkers te redden, die opgesloten zaten in een steenko lenmijn na een ontploffing. Donderdagmorgen vroeg zijn op een diepte van 2.438 m de lij ken gevonden van acht mijnwer kers, die door de ontploffing van de buitenwereld afgesneden wer- dea. Een vrouw en iemand van de te levisiemaatschappij „C.B.S." wer den gewond. Uit de republikeinse conventie riep negerleider ds. Ralph Aber- nathy de negers op geen geweld te gebruiken. Later op de avond werden 200 manschappen van de oproerpoli tie naar het onrustige gebied ge zonden. Volgens commissaris van politie Golden werd er geschoten, maar niet door de politie. Wel had deze van traangas gebruik moe ten maken om een verslaggever te ontzetten. Jonge negers had den etalages geplunderd en twee gebouwen in brand gestoken. Gouverneur Claude Kirk van Ca- lifornië verliet de conventie om in gezelschap van ds. Abernathy een onderzoek in te stellen. Vijf honderd man van de nationale garde werd in staat van paraat heid gebracht. De ongeregeldheden ontston den na een negerbijeenkomst uit protest tegen de nagenoeg geheel uit blanken bestaande republi keinse conventie. De politie greep in, toen drie verslaggevers van de televisie werden gemolsteerd die plunderende betogers wilden filmen. Op de bijeenkomst van de negers waren geen blanke ver slaggevers toegelaten. In de negerwijk van Miami waar bij de ongeregeldheden tien ge wonden waren gevallen, was don derdag de rust teruggekeerd. De politie bleef evenwei patrouille ren. Er zijn meer dan 150 arresta ties verricht. Rockefeller 277 en Reagan 182 stemmen. Toen de op één na laatste staat, Wisconsin, het aan tal stemmen voor Nixon reeds op 680 had gebracht, kwam de „aardverschuiving" los. Het grootste deel van de afgevaar digden zwaaide naar Nixon over totdat Reagon tenslotte aankon digde, dat de republikeinse par tij Nixon met algemene stem men tot haar kandidaat voor het presidentschap had gekozen. Rockefeller heeft gezegd, dat hij bij de eerste en beslissend gebleken stemming 75 stemmen minder heeft gekregen dan verwacht werd. Reagan kreeg 100 stemmen minder dan het aantal waarop hij had gerekend. Op de vraag of hij bereid zou zijn naar 't vice-presidentschap te dingen, zei Rockefeller in zijn hoofdkwartier, het hotel Ame ricana: „Verknoeit u geen tijd met dergelijke speculaties!" Vlak vóór het begin van de bijeenkomst had Rockefeller nog een ongewoon scherpe aan val gedaan op Nixon. Hij noem de zijn mededinger tegenover persvertegenwoordigers „een verliezer die in achttien jaar geen enkele verkiezing heeft gewonnen." „Ik weet trouwens niet waar hij ooit heeft gewon nen, behalve misschien bij het pokeren," zei Rockefeller, die Nixon er van beschuldigde de eenheid van de partij in gevaar te brengen en de positie van de democraten te versterken. Enkele ogenblikken na zijn verkiezing heeft Nixon gezegd, dat hij zijn verkiezingscampag ne ap een onpartijdige wijze wil voeren teneinde het land te ver- énigen. Tijdens een persconferentie in zijn hoofdkwartier in het Hiltonhotel in Miami zei Nixon nog, dat hij zich voorneemt niets te zeggen wat verdeeldheid in de Verenigde Staten zou kunnen veroorzaken. Hij legde er de nadruk op, dat hij zijn campagne voor de republikeinse nominatie had gevoerd door zich te richten tot alle groepen van de bevolking. Dit zou ook tijdens de verkiezingscampagne zo zijn. Nixon verklaarde er op te vertrouwen, dat hij president zal worden, mede gezien de wij ze waarop hij op de partijcon ventie is gekozen en de geble ken eenheid in de republikein se partij. Gouverneur Spiro Agnew van Maryland is door Richard Nixon aangewezen als zijn „running mate" in de presidentsverkie zingen. Agnew staat als gema tigd bekend. Agnew werd donderdagavond als kandidaat voorgedragen aan de republikeinse conventie. Nixon maakte zijn besluit be kend op een persconferentie. Agnew is altijd een aanhanger van Rockefeller geweest maar heeft eerder dit jaar zijn steun gegeven aan Nixon. Lang heeft hij aangedrongen op' een openlijke kandidaatstel ling door Rockefeller, maar deze verklaarde op 21 maairt dat hij zich niet in de strijd om de no minatie zou werpen. Dit was voor Agnew aanleiding om zich bij Nixon aan te sluiten en hij is daar niet van teruggekomen ondanks alle latere pogingen van Rockefeller in die richting. Ook op de conventie heeft hij zich niets aangetrokken van ad viezen, om niet onmiddellijk Nixon te steunen. Dit jaar haalde Agnew zich de woede van de negerbevolking op de hals door na de dood van do minee Martin Luther King te genover zwarte ijveraars voor gelijke burgerrechten te sugge reren dat zij zich hadden over gegeven aan militante negers die gebruik van j geweld propa geren. Richard Nixon. de man op wie de republikeinen nu hun hoop hebben gevestigd, staat voor een allesbehalve eenvou dige taak. Sinds 1932 is het nog maar één republikein gelukt het Amerikaanse presidentschap te veroveren, n.l. géneraal Dwight D. Eisenhower, die in 1952 de reeks democratische presidenten onderbrak en met Nixon als vice-president vier jaar later werd herkozen. Afgezien van de periode 19521960 hebben de republi keinen aan de kant gestaan sinds Franklin D. Roosevelt in 1932 tijdens de grote economi sche crisis tot staatshoofd werd gekozen. Roosevelt werd herko zen in 1936, 1940 en 1944 en bij zijn overlijden-in april 1945 op gevolgd door Harry Truman, die in 1948 volgens de opinie peilingen kansloos moest worden geacht, maar niettemin de ver kiezingen won. In 1952 en 1956 versloeg Eisenhower de demo craat Stevenson en vier jaar later probeerde hij de weg te bereiden voor Nixon, maar deze werd door Kennedy verslagen. In november 1963 werd Kenne dy vermoord en kwam Johnson in het Witte Huis. De republi keinen brachten het jaar daar op Barry Goldwgter tegen hem in het strijdperk,maar die had geen schijn van een kans. Al* de Algerijnse regering van daag niet besluit het gekaapte vliegtuig van El Al terug te geven De Sowjet-Urie reageerde donderdag voorzichtig op de verkiezing van Nixon tot repu blikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Tot voor kort had Moskou geen goed woord voor diens persoonlijke en politieke kwaliteiten, maar nu schreven twee corresponden ten van het officiële persbureau Tass uit Miami Beach, dat Nixons uitlatingen over de in ternationale betrekkingen door- dachter en gematigder van toon waren geweest dan „zijn strijd lustige uitspraken van enkele maanden geleden." Nixons aanhangers zeggen, al dus Tass, dat hij niet langer de „gewetenloze kwezelachtige, tegen al wat rood is hitsende po liticus is die hij heette te zijn, toen hij 'bij de presidentsverkie zing van 1960 door wijlen John Kennedy werd verslagen." Tass haalde de gezaghebbende Amerikaanse journalist James Reston aan, die geschreven had dat Nixon „heel wat liberaler is dan zijn conservatieve aan- hagers denken." MIAMI BEACH: Beeld van de enorme vreugde onder de aan hangers van Richard. Nixon na zijn verkiezing tot republikeinse kandidaat. (ADVERTENTIE) Beste] monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be- Staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel, (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. De Italiaanse politie kijkt in Sardinië uit naar prins Victor- Emmanuel, de zoon van ex-ko- ning Umberto, die op het eiland zou zijn aangekomen ondanks het verbod om Italiaans grondgebied te betreden. De politie heeft ook enige jachten gecontroleerd die in Noordsardijnse havens liggen. Hieronder bevonden zich de vaar tuigen ^an koning Constantijn van Griekenland, van de Spaanse troonpretendent prins Juan Car los en van de Aga Khan Karim. m*t d* twaalf bemanningsleden en passagiers, die nog in Algiers worden vastgehouden en blijft zeggen dat „het onderzoek voort duurt", zal de Israëlieohe rege ring dit beschouwen als een wei gering tot vrijlating en hieruit de consequenties trekken. Dit is van donderdag welingelichte zijde in Jeruzalem vernomen. Minister van buitenlandae za- Abba Eban heeft woensdag de kwestie nog besproken met de Italiaanse ambasadeur in Israël. De Israëlische vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Jo zef Tekoah, had woensdag al ge dreigd dat Israël ook zelf zal op treden tegen de Arabische „sa menzwering tot agressie", indien de veiligheidsraad geen doeltref fende maatregelen hiertegen neemt. Tekoah zei dit op de der de dag van het debat in de raad, ie bijeen is naar aanleiding van de luchtaanvallend ie Israël zon dag ondernam tegen kampen van Arabische commando's in Jorda nië. De Israëlische vertegenwoordi ger zei dat geen enkele Arabische regering haar aandeel in de in filtraties in Israël heeft ontkend en dat stopzetting van de terro- Een Indonesische militaire woordvoerder heeft dinsdag avond bekendgemaakt, »dat in Djakarta 35 mensen zijn gearres teerd, die ervan worden verdacht dee] uit te maken van de onder grondse communistische bewe ging. Zij waren ongeveer twee jaar geleden uit Oost-Java Dja karta binnengekomen ristische acties een voorwaarde is voor stappen in de richting vsn een vreedzame regeling. De veiligheidsraad bevindt zich in een enigszins precaire positie. In zijn laatste resolutie over het midden-oosten verklaarde de raad op 24 maart eenstemmig, dat militaire vergeldingsacties niet kunnen worden geduld en dat de raad zich in geval van herha ling moet uitspreken voor sank- ties. Nu die herhaling een feit is, huldigen de niet-westelijke leden tijdens de gesprekken in de wan delgangen dan ook de opvatting dat de veiligheidsraad woord moet houden. De Jordaanse vertegenwoor diger El-Rarra opende het debat met een rechtvaardiging van het terroristische optreden van de Arabieren. Zolang Israël de ver overde Arabische gebieden be zet houdt, wordt de strijd van ds Arabieren voortgezet, aldus El» Farra. Hij pleitte voor „beslissen de maatregelen" tegen de „Israë lische agressie". Bij het bejaarde echtpaar Pen ning in Eextra (gem. Scheemda) is een inbraak gepleegd, waarbij een geldkistje met spaargeld werd buitgemaakt. De dader heeft zich vermoedelijk doof het uitnemen van het w c-raam pje toegang tot de woning ver schaft. Via de schuur en da keuken, waarin een trap stond, kon hij de zolder bereiken, waar in een kamertje het kistje stond, De 75-jarige mevr. Penning en. haar 87-jarige zuster hadden wel wat gestommel gehoord, maar verkeerden in de veron derstelling dat de 75-jarige heer Penning nog niet naar bed was. Hoe groot het bedrag was dat in het kistje zat, kon de politie niet zeggen. IETS KOELER WEER Een uitgebreid lagedruk gebied met meerdere kernen boven mid denden en West-Europa bepaalt het weer in deze gebieden. De lucht die met oostelijke winden naar West-Europa stroomt is ta melijk vochtig zodat er zich in de loop van de dag buien ontwik kelden waarvan enkele met on weer. In deze gebieden kwamen de middagtemperaturen in Frankrijk en West-Duitsland niet veel hoger dan ruim 18 19 gra den. Ons land had nog vrij veel zon waardoor plaatselijk de tem peratuur nog tot ruim 24 graden De 34-jarige schoonmaker H. J. G. E. uit Zeist heeft woens dagnacht om ongeveer half drie mevr. Van Loenen, echtgenote van de direkteur van de coop, handelsvereniging in Hamers- veld. uit haar slaan gewekt. Dat werd hem noodlottig, want een paar uur later zat hij in een po litiecel in Leusden. De schoonmaker was bezig in te breken in het kantoor van de coöp. handelsvereniging, die naast de woning van het echt paar Van Loenen is gelegen. Glasgerinkel wekte mevr. Van Loenen uit haar prille slaap. Ze keek uit het raam en zag iemand met een zaklantaarn bij het Kantoorgebouw lopen. Ze maakte haar man wakker, die de politie waarschuwde. Leus den. Woudenberg en Amersfoort stuurden eik twee politieman nen. die korte tijd later in een grasland tegenover het kantoor gebouw de inbreker aanhielden. Alle bureaus waren doorzocht en er werd een poging gedaan de brandkast te forceren. Een doosje met klein geld (vier gul den) wordt vermist. De man zou nader aan de tand worden gevoeld of hij nog meer op zijn kerfstok heeft. opliep. Elders in Europa was hei over het algemeen fraai weer met uitzondering van Engeland waar het somber weer was bij middag- temperaturen van ruim 18 gra den. Intussen arriveerde donder dagmiddag een uitgebreid regen- gebied uit Duitsland bij onze oost grens, Deze zone beweegt zich maar zeer langzaam naar het westen, daarin kwamen ook enkele onweersbuien tot ontwik keling waaruit plaatselijk flink» hoeveelheden neerslag vielen. Het ziet er naar uit dat deze zona vrijdag nog dicht bij ons land zal zijn zodat er op veel bewolking met plaatselijk regen of buien moet worden gerekend bij iets lagere middagtemperaturen dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets koeler weer Virij veel bewolking met plaat selijk regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordoost. In het algemeen iets lagere middagtemperaturen dan donderdag. VRIJDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m, Cadzand 1.54 2.11 Breskens 2.19 2.36 Terneuzen 2.55 3.15 Hansweert 3.34 3.51 Walsoorden 3.38 3.55 ZATERDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.49 2.51 Breskens 3.04 3.16 Terneuzen 3.40 3.52 Hansweert 4.19 4.31 Walsoorden 4.23 4.35 ZON MAAN op onder op onder aug. 8 5.13 5.17 8.50 4.30 9 5.14 8.16 9.05 5.59 10 5.15 8.14 9.17 7.24 11 5.17 8.12 9.27 8.44 12 5.19 8,10 9.37-10.01

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1