Nixon zocht al een vice-president Roofoverval op bijkantoor Nutsspaarbank in Utrecht Amerikanen verwachten aanval op Dananq Zwemmers in nood bij Bergen aan Zee Rockefeller: „Derde stemming breekt hem de nek" Incident nummer zoveel aan de Jordaan De Veiligheidsraad staat machteloos Russische vice-minister vermoord DIEF VERDWEEN MET BUIT VAN 20.000 GULDEN Bankpapier Collega grinnikte Nigeria stelt oprichting van vredesmacht voor Pontonbrug vernield bij Ben Luo Hulpacties leverden niets op HET WEER DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5258 Burgemeester Lindsay Aanvaardbaar voor allen Hongerstaat Hoessein en het leger Vrede een illusie Militaire macht versterken Reddingboten Zoeken gestaakt Commandogroep onschadelijk gemaakt Amerikaanse waakhonden naar Thailand Vonnissen wegens corruptie Bus verongelukt in India Hoogwater Zon - en Maanstanden Weerbericht R i. <teüi SMSS5 Kedxeti». «as Sisisfevil Telefooa: 01180—1078 flmwménww $8180 Aboss»em«nfsprJjs ƒ8,— maand ƒ2,70. Löss® nnmmi fewartasd; pw cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Ffrma P. J. van da San da te Temeuzen Advertentieprijs per min 18: et.; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel»- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méél 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer toi 10 uur voormiddag. Richard Nixon scheen dinsdagavond regelrecht op de overwinning in de strijd om de republikeinse kandidatuur voor de presidentsverkie zingen af te stevenen, zo meenden waarnemers, maar zijn tegenstan ders Rockefeller en Reagan waren ervan overtuigd dat de oud-vice- president nog was tegen te houden. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York zei dat zijn rivaal Nixon bij de eerste stemming de meerderheid van 667 stemmen niet zou halen en 100 stemmen tekort zou komen. De tweede stemming zou hem nog eens 50 stemmen kosten en de derde stemming „zou hem de nek breken", aldus de gouverneur van New York. In Nixons hoofd kwartier lachte men om deze bewering en men zei dat Nixon op 700 stemmen kon rekenen. Tn onpartijdige kringen meende men dat Nixon op 611 stemmen k;n rekenen, dat is 25 meer dan maandag. Rockefeler stuurde dins dag een „viegende patrouille" van 45 congresleden de hotels langs, waar degelegeerden zijn onderge bracht in een poging meer stem men te vergaren. Beslist scheen de strijd nog al lerminst. Wel spraken enkele dele gatieleiders zich voor bepaalde ge gadigden voor de nominatie uit, maar de twee „sleutel-afvaardigin gen", die van Ohio en van Michi gan, namen een afwachtende hou ding aan. Zij versperden Nixon de weg naar een zeker succes bij de eerste stemming. De naam van burgemeester John Lindsay van New York verscheen voor de eerste maal in de uitsla gen van opiniepeilingen. Blijkbaar houden de bureaus voor opinie onderzoek br rekening mee dat op •en eónventie alles mogelijk is, als «ten uit een impasse wil geraken. Nixon gaf te kennen in welke richting hij een kandidaat voor het vice-presidentschap wil zoeken, waardoor de kansen van Lindsay schenen te stijgen. Hij zei een man te zulen zoeken, die geschikt zou zij en die aanvaardbaar zou zijn voor alie delen van het land, het noorden en het zuiden. In dezelfde toespraak tot afgevaardigden van Illinois zei hij die staat misschien als zijn residentie te zullen kiezen Deze laatste opmerking vergroot de kansen van Lindsay, daar bei den tot nog toe in New York wo nen en het volgens de grondwet niet mogelpk is, dat inwoners van dezelfde staat op één lijst kandi daat worden gesteld voor het pre sidentschap en het vice-president schap. Jonge betogers zorgden dinsdag avond voor tien minuten onrust door onder het roepen van „we willen Rocky"' (Rockefeller) door het voor gasten bestemde deel van De veiligheidsraad staat weer eens gezet voor een Israëlisch-Ara- bi'sche uitbarsting van een soort als hij al zo vaak heeft behandeld. Ditmaal hebben Israëlische vlieg tuigen kampementen bestookt bij Salt, waar de Palestijnse guerilla- ©rganisatie een hoofdkwartier zou hebben. Daarbij zijn nogal wat iïiensen omgekomen, waaronder ex»!burgers, aldus de Jordaanse küacM. Men mag rustig aannemen dat beide feiten juist zijn. Bommen hebben niet de eigenschap alleen maar wapendragers kwaad' te doen en aan de andere kant zijn som mige der omgekomen burgers in hun vrije tijd waarschijnlijk de mensen die landmijnen leggen op de landerijen in Israël, de spoor lijn naar Gaza hebben opgeblazen of werkende boeren en hun kinde ren hebben beschoten. Dat is het ongeluk in deze si tuatie: men kan de Israëlische ac tie niet goedkeuren, want het gaat nu eenmaal niet aan, dat een land even met geweld bij een buurstaat De 56-jarige vice-minister van de Russische federatie Evgueni Katsjaylow is door een vriend op 26 juli vermoord omdat hij hem niet had geholpen aan huisvesting in Moskou, melden de Russische laden van woensdag. De minister werd met zijn secretaresse ver moord in ziin werkvertrek. De moordenaar, de 29-jarige Evgueni Filatov, «ioeg op de vlucht maar kon een week later in de Kauka- sus worden gearresteerd. justitie komt plegen. Maar aan de andere kant komt het ook niet te pas, dat een land ongehinderd zijn grondgebied laat gebruiken als ba sis voor terreuracties over de grens. Israël ondernam een half jaar geleden een dergelijke actie tegen een El Fatah-kamp bij Kara- meh. Intussen heeft Jordanië, geen kans gezien de E' Fatah-striiders te bewegen tot eerbiediging van de wapenstilstand. En intussen heeft Israël nog geen methode kunnen ontdekken om op geciviliseerder manier met effect te protesteren tegen de terreurbases. Het zwakke punt is het onver mogen van koning Hoessein om te voorkomen dat El Fatah overi gens zeker geen puur Palestijnse organisatie, maar voor een goed deel bemand en gefinancierd door de heftig anti-Israëlische Syriërs open en bloot ageert. De beweging heeft de sympathie van vele Jordaanse burgers en ze ker van het Jordaanse leger. En de sympathie van zijn leger kan Hoessein zich niet permitteren te verspelen. Zijn soldaten zijn onge veer zijn enige zekerheid en als hij die tegen zich in het harnas jaagt, is de weg vrij voor een staats greep, die nu en dan toch al be raamd schijnt te worden. Van Hoessein hoeft men dus niet te verwachten dat hij El Fatah het werken in Jordanië onmogelijk zal maken; dat kan hij niet. Van Israël kan men niet verwachten dat het werkeloos toeziet als uit Jordanië terreur- en sabotage-acties worden ondernomen. Het zal dus voorlopig nog wel zo blijven, daar kan de veiligheids raad niet veel aan veranderen. De oplossing komt misschien, als er eens vrede heerst tussen Israël en zijn buren. Wie dat echter binnen afzienbare tijd verwacht, geeft blijk van een wonderbaarlijk opti misme de zaal de marcheren. De betoging had kleine tegendemonstraties van aanhangers van Nixon en van Rea gan tót gevolg, tot de plaatsver vangende voorzitter, negersenator Brooks, tot kalmte maande. Negerleider dr. Ralph Abernathy en vijftig van zijn medewerkers kregen later gastzetels. Zij zeggen de „51e staat, die van de honger" te vertegenwoordigen. De militaire macht van de Ver enigde Staten moet worden ver sterkt om over vrede te kunnen onderhandelen van een sterke posi tie en niet langer uit een vrees achtige houding. Dit heeft de lei der van de republikeinse fractie in het Amerikaanse huis van afge vaardigden, Geraldi Ford, dinsdag avond gezegd in een toespraak tot de republikeinse conventie, waar van hij voorzitter is. „Amerika moet onder de naties in de wereld nummer één blijven", zei Ford. De republikeinse leider bracht de „harde lijn" tegenover 't communisme ten tijde van het be wind van Eisenhower in herinne ring en zei, dat de militaire sterkte van de Verenigde Staten, verge leken bij die van de communisti sche wereld, onder de democraten op een gevaarlijke manier was achteruit gegaan. „We moeten militair zo sterk worden, dat geen agressor ons zal durven aanvallen of onze schepen zal durven kapen", zei Ford, die de regering-Johnson verantwoordelijk stelde voor het verlies van het spionageschip „Pueblo", dat door Noord:-Korea is opgebraoht. „Een republikeinse overwinning zal het Amerikaanse volk bevrij den van de Vietnamese oorlog en de economie van de bankroet-poli tiek van de democraten. Alleen een Amerika dat de leider is, kan een sterk Amerika zijn in een we reld van vrede", aldus Ford. De republikein beloofde voorts een harder optreden tegen misdadigers. MIAMI BEACH: Richard Nixon benadrukt hier tijdens een pers conferentie, dat hij de keuze van de kandidaat voor het vice-pre sidentschap zal maken als hem de kandidatuur voor het presi dentschap ten deel valt op de republikeinse conventie. Om ongeveer half vier woens dagmiddag heeft een onbekende man een overval gepleegd op één van de bijkantoren van de Nutsspaarbank aan de Vondel laan in Utrecht. De overvaller ging er met circa 20.000 gulden vandoor. Hij bedreigde de kas sier van het bijkantoor, de 40- jarige H. Kramjps, met een wa pen. n;»r alle waarschijnlijk heid een pistool. De kassier heeft een vrij goed signalement van de overvaller aan de politie kunnen opgeven. De man is ongeveer 30 jaar, heeft een lengte van 1,80 m. kort blond haar, lichte ogen en een boi gezicht. Hij droeg een rood overhemd met grijs colbert en een donkergrijze broek. Tegenover de politie verklaar de de kassier: „Ik dacht eerst dat de man een klant, was, maar hij trok een wapen, liep naar mijn loket en vroeg om geld. Ik deed een greep in mijn lade en gaf de manwat geld, maar hij wilde alles hebben, omdat hii in moeilijkheden zat, zo beweerde hij. Ik gaf hem toen de rest van het geld uit de lade. Alles bij elkaar ongeveer 20.000 gulden (brieftjes van duizend, honderd en 25 gulden). De overvaller propte het geld in zijn zakken en ging er snel vandoor. Voordat hij het kantoor verliet, dreigde hij mij kapot te schieten als ik de politie zou waarschuwen," aldus de heer Kramps. Een bijzonderheid is, dat op het moment van de overval de lokettiste, de 20-jarige mej. C. M. de Bruijn uit Wijk bij Duur stede, aan het telefoneren was met een ander bijkantoor van de spaarbank. Ze zag de overval en fluisterde in de hoorn dat er een overval werd gepleegd- De employé aan de andere kant van de liin begon te grinniken, omdat hij deze mededeling als een grapje beschouwde. Mej. De Bruijn heeft toen het telefoon- gesnrek afgebroken en direkt de politie gebeld. De kassier heeft niet gezien op welke wijze de overvaller is gevlucht. Mogelijk had hij de beschikking over een auto. De politie in Utrecht heeft een grootscheepse jacht geopend. Alle politiekorpsen werden ge waarschuwd en de toegangswe gen naar Utrecht afgesloten. Omwonenden hebben ver klaard dat de man zijn daad goed heeft voorbereid. Volgens hen heeft dezelfde man al twee dagen rond het kantoor ge scharreld om zich van de gang van zaken op de hoogte te stel len. Op het tijdstip van de over val waren er geen klanten in de spaarbank. Nigeria heeft op het overleg In Addis Abeba voorgesteld een internationale strijdmacht op te richten ter onlosslng van het conflict met Biafra. Landen die volgens de Nige- riaanse vertegenwoordigers da troepen zouden kunnen leveren, ziin Ethiopië, Canada en India. Nigeria wees er echter op, dat geen enkele oplossing kan wor den gevonden zolang Biafra de afscheiding niet ongedaan maakt. De vietcong heeft woensdag een pontonbrug bij Ben Lue in de verkeersweg tussen Saigon en de rijstgebieden in de Mekong- delta opgeblazen met twee drij vende mijnen. De vaste brug was op 30 juni door een mijn ver nield. Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben dinsdag bij twee gevechten in de omgeving van Danang 75 tegenstanders ge dood. De Amerikanen hadden één dode en 23 gewonden en de Zuid- vietnamese verliezen worden „licht" genoemd. Volgens het Amerikaanse hoofdkwartier in Danang kan een zware aanval op deze lucht- en marinebasis wor den verwacht daar de afgelopen dagen talloze Noordvietnamese troepenverplaatsingen in die richting zijn waargenomen. Van het marinevliegkamp De Kooy is gisteren omstreeks vijf uur een Whasp-hefschroefvlieg- tuig opgestegen om te trachten een zevental badgasten, die zich bij Bergen (N.-H.) te ver in zee hadden gewaagd en in noorde lijke richting afdreven, op te spo ren en zo mogelijk bijstand te ver lenen. De Whasp had een aantal rubberbootjes bij zich. Op de marinevliegbasis Val kenburg werd een tweede hef- schroefvliegtuig in gereedheid gehouden om zo nodig bij te springen. Van het strand van Bergen werd waargenomen dat de men sen te vei' in zee waren gegaan en in moeilijkheden verkeerden. De eerste melding kwam bin nen om omstreeks kwart over vier bij het groepshureau van de rijkspolitie in Bergen, waarop met de grootst mogelijke snel- hgjd de eerste speedboot naar de plek werd gedirigeerd, waar de mensen het laatst waren gezien. Aan het opsporingswerk werd later behalve door de whasp ook deelgenomen door een skiorski- helicopter van Valkenburg, twee boten van de reddingsbrigade uit Egmond aan Zee en een vissers- kotter, terwijl uit Den Helder de reddingboot „Prins Hendrik" en uit IJmuiden de „Neeltje Jacoba" uitvoeren. Bovendien werd aan de scheepvaart een noodsein ge geven om naar de drenkelingen uit te kijken. Om half zeven had men nog geen spoor van de verdwenen ba ders gevonden. Er was, naar de rijkspolitie van Bergen meedeel de, echter nog geen achtergeble ven kleding op het strand gevon den en ook was er geen aangifte gedaan van vermissing van per sonen. De politie geloofde echter niet, dat er loos alarm was gege ven, daar de mensen, die hadden gemeld dat er zwemmer* in moei lijkheden waren, betrouwbaar lijken. Bovendien waren het enige tientallen personen, die meldden te hebben gezien, dat een aantal zwemmers in nood ver keerde. Toen het te donker werd, is het zoeken gestaakt. Aan de scheep vaart is via radio Scheveningen verzocht scherp uit të zien naar drenkelingen. Hoewel er om half tien gister avond nog geen aangifte van ver missing van personen was gedaan en ook het zoeken in badhokjes, op campings enz. geen enkele wij zing had opgeleverd, dat er men sen zouden worden vermist, blijft de politie van Bergen ge loof hechten aan de verklaringen van hen, die zwemmers in nood hadden zien verkeren. Deze verklaringen waren zo positief en de betrokkenen zijn dermate betrouwbaar te achten, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat er een vergissing in het spel is geweest, aldus wacht meester Tepas van de Bergense politie. De in nood verkerende zwem mers bevoaide» zich op ongeveer anderhalve kilometer van het strand, aldus de verklaringen, die tegenover de politie waren afge legd. De Noordvietnamese pers heeft woensdag gemeld, dat een Zuid- vietnamese commandogroep van twaalf man eind april in de ber gen van de Noordvietnamese pro vincie Son La bij de grens met Laos onschadelijk is gemaakt. De leden van de groep waren ge dood. gevangen genomen of had den zich overgegeven. De Amerikanen sturen 600 waakhonden naar Thailand om militaire installaties te helpen beschermen tegen guerrilla-aan vallen, zo heeft de Thailandse onderminister van defensie, luchtmaarschalk Dawee Tsjoella- sapya, woensdag meegedeeld. De maatregel volgt op de overval op de Amerikaanse vliegbasis te Oedorn in noordoost Thailand, waarbij vier Amerikanen sneu velden en twee vliegtuigen wer den beschadigd. De maarschalk rei voorts dat een dezer dagen in Zuid-Vietnam leden van een Thai-patrouille per ongeluk door Amerikanen zijn ge dood. De Thaïlanders hadden een hinderlaag gelegd en werden door een Amerikaanse eenheid voor de vietcong aangezien. Een militair tribunaal in Sai gon heeft woensdag een officier, een sergeant en twee aannemers wegens corruptie tot levenslang veroordeeld. De officier, luitenant-kolonel Boei Hoei Gia, werd ervan be schuldigd 90.000 gulden aan steekpenningen te hebben aange nomen voor het gunnen van bouwcontracten. De sergeant en de beide aannemers zouden in de zelfde zaak betrokken zijn ge weest. Alle vier hebben ontkend, Dinsdagavond is in de buurt van Akola in India een bus van een smalle brug in de rivier de Poorna gestort. Vijftien inzitten den verdronken. De overige zes konden gered worden. DONDERDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.04 1.26 Breskens 1.29 1.51 Terneuzen 2.05 2.27 Hansweert 2.43 3.06 Walsoorden 2.47 3.10 VRIJDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.54 2.11 Breskens 2.19 2.36 Terneuzen 2.55 3.12 Hansweert 3.34 3.51 Walsoorden 3.38 3.55 sag. 8 9 ZON MAAN op onder op onder 3.13 8.17 5.14 8.16 8.50 4.30 9.05 5.59 ONBESTENDIG WEER Al dagenlang wordt het weer in Europa bepaald door een vlak gebied van lage druk waarvan een kern hij België ligt en een andere boven Oostenrijk. In ons land kwamen woensdag verspreide opklaringen voor, maar vooral, in Zeeland, Zeeuws- VLaanderen en het noordoosten van het land heeft het langdurig geregend. In andere delen van het land kwamen in de namid dag en avond op vele plaatsen onweersbuien tot ontwikkeling. In Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Tsjecho-Slowakije vielen op vele plaatsen regen en onweers buien. In het gebergte viel daar bij plaatselijk meer dan 25 mm regen. Vandaag verandert er aan deze situatie maar weinig. Vooral in de ochtend kunnen er nog ver spreide opklaringen zijn, maar in de middag en avond moet in het algemeen op veel bewolking gerekend worden waaruit plaat selijk enkele buien kunnen val len, sommige met onweer. De temperaturen ondergaan maar weinig verandering en kunnen waarden bereiken tus sen 18 en 23 graden. geldig tot hedenavond, medegedeeld door het K.NvM.L, Onbestendig weer In het algemeen veel bewer king met vooral in de middag en avond enkele buien, waar van sommige met onweer, maar in de ochtend ook verspreide opklaringen. Zwakke tot mati ge meest oostelijke wind. Onge veer dezelfde - temperaturen als woensdag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1