Nog een paardagen OPRUIMING voor ontzettend LAGE PR IJ ZEN KOOPJES in alle af del ingen! Voor al uw Boekhandel VAN DE SANDE WONINGINRICHTING DELTA-AFSLUITINGEN NADELIG VOOR SCHEEPSWERVEN LANGS DE NOORD? Rapport van 0e Thant over het midden-oosten EXTRA UNICEFHULP VAN EEN MILJOEN DOLLAR VOOR BIAFRA Kernonderzeeër Scorpion uit elkaar gesprongen Dodelijke verkeersongelukken Restanten spotprijzen FaginaS Nog vier mammoettankers besteld Het nieuwe dok WEER EEN VLIEGTUIG GEDWONGEN NAAR CUBA NOORDSTRAAT 57 TERNEUZEN Woensdag 7 augustus 1968 DE VRIJE ZEEUW 't Diekje DIJKSTRAAT 30 - TERNEUZEN - TELEFOON 2137 De dammen in het Haringvliet en bij Willemstad kunnen ern stige gevolgen hebben voor een aantal Nederlandse werven, o.a. voor die aan de Noord. Tijdens de tewaterlating zaterdag van dé „Straat Auckland" op zijn werf in Alblasserdam merkte scheepsbouwer Cornelïs Verolme op, dat door de afsluitingen het waterpeil in de Noord met een meter zal zakken, waardoor het niet meer mogelijk zal zijn sche pen als de „Straat Auckland" van 13.000 ton daar te water te laten. „Wij zullen voorlopig geen op drachten meer kunnen aanne men voor de bouw van derge lijke schepen", aldus de scheeps bouwer. Verolme achtte het noodzake lijk dat de betrokken werven samen met de rijkswaterstaat gaan overleggen wat er moet ge beuren om de moeilijkheden, waarmee de werven aan de Noord te kampen krijgen, op te lossen. Zaterdag deelde een van Verolme's collega's mee, dat op het ogenblik een wét in voor bereiding is, die voorziet in het dékken van de kosten, welke werven als Verolme-Ablasser- dam moeten maken voor de aan passing aan de gevolgen van de delta-afsluitingen. Volgens deze scheepsbouwer zouden pas tegen 1971 de gevolgen van de delta wet merkbaar worden voor de werven aan de Noord. Tot dat tijdstip zouden volgens hem nog volop schepen kunnen worden gebouwd. De heer Verolme hééft voorts bekend gemaakt, dat hij voor zijn concern opdracht heeft ont vangen voor de bouw van vier mammoettankers. Met deze opdracht is een be drag van 280 miljoen gulden ge moeid. De opdracht betreft de bouw van twee tankschepen van 265.000 ton voor rekening van de Noorse rederij J. Sigvald Ber- gesen in Oslo en van twee tan kers voor rekening van de Is raëlische rederij Meridor. Deze laatste twee schepen worden 250.000 ton groot. De rederij Sigvald Bergesen heeft bij het opstellen van het contract bedongen, dat zij even tueel binnen drie maanden Ver olme nog opdracht zal kunnen geven het draagvermogen van de twee bestelde tankers uit te breiden tot tussen 300.000 en 400.000 ton. Inclusief deze opdrachten uit Noorwegen en Israël heeft het Verolrneconcern nu orders voor de bouw van twaalf mammoet tankers in portefeuille. De Ne derlandse dok- en scheepsbouw maatschappij (N.D.S.M.) in Am sterdam een maand geleden door het Verolrneconcern overge nomen had al de order voor de bouw van vier grote tankers voor rekening van Shell, terwijl op de werf van Verolme te Rozenburg al is begonnen met de bouw van een serie van drie reuzentankers voor Esso. Kort geleden ontving Verolme opdracht voor de bouw van een mammoet voor rekening van Petrofina. Volgens Verolme zal ook de N.D.S.M.-werf in Amsterdam worden betrokken bij de bouw van de vier tankers voor Berge sen en Meridor. Het belangrijk ste deel van de tankerbouw zal geschieden in het nieuwe dok, waarvoor Verolme onlangs van de regering een kredietgarantie kreeg. Vandaag zou men op de Ro- zenburgse werf beginnen met de bouw van dit dok. De scheeps bouwer verwacht dat het mil joenenproject over vijftien maan den klaar zal zijn. De nieuwe schepen voor Noorwegen en Is rael dienen volgens het contract vóór midden 1971 afgebouwd te zijn. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft vrijdag de veiligheidsraad in een rapport la ten weten, dat het hem onmoge lijk is een vertegenwoordiger naar het midden-oosten te zen den om de levensomstandigheden van de Arabieren in de door Is raël bezette gebieden te onder zoeken, omdat Israël er op staat dat dan ook de situatie bij de Joodse gemeenschappen in de Arabische landen wordt onder zocht. Oe Thant verklaarde dat hij de taak van de Zweed Nils Gussing, die vorig jaar al eens namens hem een humanitaire missie in het midden-oosten heeft vervuld, voor een tweede reis had willen uitbreiden. In dit verband her innerde hij er aan, dat Gussings werk gebaseerd was op de twee humanitaire resoluties van de veiligheidsraad en de algemene vergadering. Overigens merkte Oe Thant op, dat hij herhaalde lijk uiting had gegeven aan zijn bezorgdheid over de behandeling van de Joodse minderheden in de Arabische staten en dat dit in enkele gevallen tot concrete re sultaten had geleid. De beheersraad van Unicef, sen Nigeria en Biafra, heeft met waaraan de directeur-generaal van het kinderfonds, Henri la Bouisse, een krediet van één mil joen dollar had gevraagd voor onmiddellijke extra hulp aan de slachtoffers van het conflict tus- De piloot van een klein Ameri kaans vliegtuig is zondag gedwon gen naar Cuba te vliegen. De ma chine was in Maples in de staat Florida gehuurd door een Ameri kaan, Stewart Orth, die zei een tochtje te willen maken met een klein meisje dat hij bij zich had. Toen het vliegtuig in de lucht was, dwong Orth de bestuurder koers te zetten naar Cuba. Het was de 16e maal in dit jaar dat op een dergelijke wijze een vliegtuig op Cuba terechtkwam. grote spoed op dit voorstel gerea geerd. Het Unicefbestuur heeft zater dag een aanvullend steunbedrag van één miljoen dollar goedge keurd voor leniging van de nood van moeders en kinderen in de rampgebieden. Dit bedrag komt boven de hulp van de laatste zes maanden, waarin Unicef als voor naamste zendingen 200 ton melk poeder, tien miljoen vitaminen a- en d-capsules geneesmiddelen tegen malaria en dysenterie, meer dan 5000 ton voedsel en medicij nen heeft gestuurd. Deze voorra den, voor zover nog niet naar Ni geria gezonden, liggen vlakbij het noodgebied opgeslagen. Daar het ernaar uitziet dat spoedig een overeenkomst tussen de partijen tot stand zal komen, kunnen deze goederen binnen korte tijd en op grote schaal on der de slachtoffers worden gedis tribueerd via de plaatselijke rode kruisteams, zo deelt Unicef mede. De directeur-generaal van Uni cef, de heer La Bouisse, treft op het ogenblik in Nigeria de nodige maatregelen samen met de hoge commissaris van het rode kruis, de Zwitser Lindt, NEW YORK: Deze foto, gemaakt door een Russische cameraman, toont hetyerkoolde lijk van Adolf Hitler. Het beeld is opgenomen in het boek „De dood van Adolf Hitler" van Lev Aleksandrovitsj Bezymensky, een voormalige Russische officier van de inlich tingendienst, vertaler en journa list-historicus. Volgens het boek, dat uitgegeven wordt door Har- court Brace World, is Hitier overleden door cyaankali. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt in zijn jongste nummer, dat deskundigen van de Amerikaanse marine hebben vast gesteld, dat de vermiste Ameri kaanse kernonderzeeër Scorpion in diep water als een ballon is inge drukt en uit elkaar is gesprongen. Dit gebeurde ongeveer 560 km ten zuidwesten van de Azoren om streeks 21 mei, toen het schip van de Middellnadse Zee op de terug weg was naar zijn basis in Nor folk in Virginië. Volgens „Newsweek" verwacht die Amerikaanse marine wrakstuk ken van de Scorpion te vinden in 't aangegeven gebied, waar de At lantische Oceaan op sommige plaatsen ongeveer 3.650 meter diep is. Auto tegen boom De 46-jarige J. P. uit Assen is zaterdag bij een verkeersongeluk op de rijksweg tussen Groningen en Assen in de gemeente Vries om het leven gekomen. De auto, waarin hij als enige zat, kwam op de linkerrijbaan in botsing met een tegemoetkomende vrachtwa gen en reed vervolgens tegen een boom aan de rechterkant van de weg. De heer P. was op slag dood. Dode en gewonde Op de Zwartemeerweg bij Kraggenbrug in de Noordoost polder is zaterdagmorgen een auto tegen een boom gebotst, waarbij één van de inzittenden, de 19-jarige G. J. T. uit Holten, om het leven is gekomen. De auto werd bestuurd door diens neef, de evenens 19-jarige F. L. T. uit Vollenhove, die zwaar gewond werd. Frontale botsing De 34-jarige M. N. uit Zijpe is zaterdagnacht overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat kort na middernacht op de rijksweg van Alkmaar naar Den Helder onder Zijpe plaats had. De heer N. reed in een per sonenauto in de richting Den Helder naar 'n links van de weg gelegen café. Hij botste met zijn auto frontaal tegen 'n tegemoet komende vrachtauto. De heer N. overleed op weg naar een zieken huis. Van de dijk gereden De 38-jarige K. E. A. E. uit He renthals (België) is op slag ge dood bij een verkeersongeluk dat zondagmorgen om ongeveer half vijf bij de Moerdijkbrug plaats had. De 41-jarige A. A. v. d. W., eveneens uit Herenthals. werd zwaar gewond. De heer E. reed met een personenauto over rijks weg 16 en vloog uit een flauwe bocht van de weg. De auto rolde van de dijk en sloeg een paar keer over de kop. Daarbij wer den de heer E. en zijn mede-in zittende uit de wagen geslingerd. De zwaargewonde is in een zie kenhuis in Breda opgenomen. Auto te water Bij een poging om een file auto's in te halen is d« 29-jarige F. H. R. uit Alkmaar met een personenauto geslipt en na drie maal over de kop geslagen te zijn in het Noordhollandskanaal in de buurt van Zijpersluis gereden. In het water buitelde de auto waarin ook een meisje zat, nog enkele keren over de kop en ver dween toen in ?de diepte. In de nabijheid badende zwemmers hebben getracht de auto te ope nen, maar dit mislukte. Een po ging om de auto met behulp van een kabel en een plezierjacht naar boven te halen mislukte eveneens. Daarom werd op ver zoek van de rijkspolitie een kik- vorggroep uit Den Helder gealar meerd die reeds een half uur na het ongeval ter plaatse verscheen. Twee mannen van deze groep hebben tot ongeveer kwart vóór zeven getracht de stoffelijke overschotten te bergen. Eén der kikvorsmannen bracht de be stuurder aan wal. Bij het bergen van de wagen ontdekt© menmet tweede slachtoffer, de ;.18-jarige Hanneke' Lbrie' ultf Twee Duitse meisjes overreden Bij Ballum op Ameland zijn zondagavond omstreeks kwart over elf twee Duitse meisjes, de 17-jarige Rosé Annegret uit Let- mathe-Roden en de even oude Jutta Lydda Drewer uit Menden, om het leven gekomen toen zij werden aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer W. N. uit Ballum. D® meis jes, beiden leidster van een Duits kinderkamp in Ballum, waren bezig enkele koeien die waren uitgebroken, weer in het weiland te drijven. De heer verklaarde dat hij door een tegenligger werd verblind. De meisjes waren vrij wel op slag dood. Brand in beschuitfabriek te Heerde Zondagmiddag om ongeveer 2 uur is door onbekende oorzaak branduitgebroken in Artes be schuit- en koektelbrieken te Heer- de. D® brand liet zich ernstig aan zien,; De brandlweervan Heerde riep assistentie in van denbrand- weren van Epe en Waterveld en kon na enkele uren het vitur be perken tot de bakkerij en een aangrenzende afdeling. In da bakkerij waren onlangs!enkele nieuwe machir^s, geplaatst/Vol gens één der directeuren iheip-qpi de schadeeen f miljoengulden. Het bed^l^vérzekerd. dervindem.V- maar?het^pérsb^^? zal in zij n geheeUwordenteartg». houden, Schoolbenodigdheden

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5