HEI r OOG VAN SIVA Nasleep bouw van grootste draaibrug van Europa Nederlandse „grafschenner" Hans van H. mogelijk deze week in vrijheid Internationale samenwerking niertransplantatie „Vliegers des doods" bevoorraden Biafra S0EHART0 OPENDE MINISTERS CONFERENTIE VAN DE VIJF ,ASEAN'-LANDEN IN DJAKARTA Indonesië gaat invoer van bepaalde goederen extra belasten Vlugschriften tegen regering van Djakarta Het humanistisch verbond over de pauselijke encycliek Demonstratie in Mexico-City BEURSOVERZICHT Zondag sjagers Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 augustus 1968 Kantongerecht te Terneuzen Fietser door bestelauto gedood Gespannen Rijk en arm - Objectieve voorlichting Geheime lancering in de Ver. Staten INTERNATIONALS VAST GESTEMD GROENTEHANDELAAR VERDRONKEN r j. V 1UBMIMSmumBUUMlM hbhihihbh Op 15 december van het vorige jaar was de heer P. Brouwer met een collega bezig met het afstorten van de betonnen kraag van een der draaipijlers van de nieuwe draaibrug over het ka naal te Sas van Gent. Hij ge bruikte hierbij een naar buiten stekend gedeelte van de natte bekisting als loopgang en droeg .er met zijn collega een balk over. Brouwer verloor zijn even wicht, viel van het platform, dat slechts met een opstaande plank was beveiligd, in het kanaal en verdronk voor de ogen van zijn onthutste collega's. Voor het kantongerecht moest dinsdagmorgen terechtstaan de heer H. C., één der direkteuren van een hei- en aaniiemersbe- drijf te Dordrecht, op beschul diging geen voldoende beveili ging rondom het platform te hebben doen aanbrengen. C. die volgens zijn raadsman mi. Ter Holter diep onder de indruk was geweest van het ge beurde en g:eenzins de verant woordelijkheid van zich wilde schuiven, vertelde dat arbeiders meermalen waren gewaar schuwd zich niet op de omloop te wagen. Mr. Ter Holter voegde hieraan toe, dat dit ook niet nodig was. Het beton moest in de kist afgereden worden, maar er was geen enkele reden om het werk te verlaten en buiten om te gaan. Volgens verdachte was 't tech nisch onmogelijk om, zoals in de dagvaarding stond, stellingen, leuningen, een schriksteiger aan te brengen of een vangnet te spannen, Mr.. Lebret antwoordde hier op: „Natuurlijk was dit moge lijk! Je kunt tegenwoordig wel naar de maan vliegen!" De raadsman bracht hiertegen in, dat het uitstekende gedeelte onbegaanbaar was als loopgang. Er bevonden zich op korte af- standen klampen en hij vroeg zich af, of de wet eist, dat ook het aanpalend gedeelte van een werk moet worden beveiligd. Onbegaanbaar, en toch liep het slachtoffer er met een collega met een houten balk over. Mr. Lebret die zijn requisi toir begon met zijn deelneming uit te spreken aan het adres van de nabestaanden van het slacht offer, een geste waarbij kanton rechter en raadsman zich na dien aansloten, was van mening dat de plaats waar het ongeluk was gebeurd, niet buiten het werk lag. Hij eiste 250 gulden boete wegens het nemen van onvoldoende veiligheidsmaatre gelen. De uitspraak luidde conform, en.dT-naJsjnab i Tot 250 gulden boete plus verbeurdverklaring van auto en flobertgeweer veroordeelde kan tonrechter mr. C. J. M. van Hees de Sluiskillenaar A. J. P. De mogelijkheid, dat de enkele weken geleden in Duitsland aan gehouden Nederlander Hans van H., die verdacht wordt van graf schending op grote schaal, nog deze week in vrijheid zal worden gesteld, is niet uitgesloten. Dit bleek uit mededelingen van de Belgische rechter van instruc tie in Hasselt, mr. P. Schoe, nadat Van H. dinsdag was voorgeleid aan de procureur des konings, mr. K. Cleeren, voor verlenging van het aanhoudingsmandaat. Zijn voorarrest werd met een maand verlengd. Voor deze gelegenheid stond 't gerechtsgebouw onder bijzondere bewaking, zodat in tegenstelling met vorige week er voor de ver tegenwoordigers der pers geen gelegenheid bestond met Van H. in contact te komen of hem te fotograferen. De beslissing over een even tuele vrijlating is afhankelijk van de resultaten van het onderzoek naar de alibi's, die Van H. heeft opgegeven voor bepaalde perio den, die in zijn zaak van groot belang zijn. Het wachten is op inlichtingen uit Duitsland en uit België zelf. Mr. Schoé verklaarde, dat bij het besluit tot vrijlating een gra- fologisch rapport geen doorslag gevende rol meer zal spelen. Het is zó, zei hij, dat in het dossier niet alleen ongunstige, maar ook gunstige elementen voorkomen, zodat nog steeds twijfel omtrent de schuld van Van H. blijft be staan. Deze heeft zich inmiddels van juridische bijstand verze kerd, n.l. van een advocaat in Brussel en van een in Gent die op zondagmorgen 21 april met zjjn schoonzoon J. P. v. V. uit Terneuzen „op safari" was geweest in de omgeving van de ruïnes van de staalfabriek. Van V., die bij het autostropen de behulpzame hand had gebo den, werd veroordeeld tot 200 gulden boete. Officier van justitie mr. Th. Lebret had in zijn requisitoir tegen P. 500 en tegen zijn schoonzoon 400 plus verbeurd verklaring van de auto en de buks geëist. P. had een patrijs en een fazant geschoten, was niet in het bezit van een jacht akte, bezat geen vergunning en bovendien is de jacht op zondag gesloten, een feit waarvan zelfs de raadsman van beide verdach ten mr. H. Tichelman niet op de hoogte was. De raadsman was het met de uitdrukking „safari" van de kantonrechter niet eens en meende bovendien, dat er hier geen sprake was van stropen in de ouderwetse zin van het woord zoals met lichtbakken en stroppen. Hij kon zich voorstel len dat de bouwval van de fa briek werd beschouwd als vrij terrein. De officier tilde er zwaar aan, dat de overtreding was begaan in de voortplantingstijd en dat P., die de buks hanteerde, op hennen had geschoten. Boven dien was het niet de eerste maal dat de verdachten zich aange trokken voelden tot het jacht veld. Het was echter voor de eerste keer, vertelden zij, dat de jachtgodin hen twee prijzige stukken wild deed bemachtigen. De man was klein, gezet en zat ruim in zijn pak. Hij maakte een sympathieke indruk ,maar leek enigszins verbitterd. Dit verbittering gold 'n poli- tiefunktionaris, wiens schouder toen deze met zijn fiets over de Markt te Hulst reed, even door verdachte's auto zou zijn ge raakt. De politieman zou hem toen o.a. hebben toegevoegd: „Je hebt me de pas afgesneden; heb je een hekel aan de politie?" De man, de invalide V. van H. uit Hontenisse, zei zich door de verdere uitlatingen van de po litieman zeer gegriefd te voelen en totaal onwetend te zijn, dat hij bij het afrijden van de Markt met zijn auto de schouder van de dienaar van de H. Hermandad zou hebben beroerd. Het kon niet, zei hij, want hij was gestopt voor andere vóór hem geparkeerde wagens. Mr. Van Hees zei sussend dat, als er iets minder prettigs zou zijn gezegd, „we dat allemaal wel eens doen in de hitte van de strijd en het ogenblik." Hoewel mr. Lebret van mening was dat Van H. de fietser niet had mogen „afknijpen", was hij met zijn eis van f 15 aanmerke lijk lager dan het schikkingsbe drag. Toch zei Van H.: „Ik begrijp het niet." Mr. Van Hees was nog milder in zijn uitspraak en veroordeel de Van H. tot tien gulden boete. Aan de katholieke universi teit in Nijmegen heeft afgelopen zondag de zevende niertrans plantatie plaats gehad. Op de zelfde dag werd aan de rijks universiteit in Leïd'en de 15de verricht. De manier, waarop deze ope ratie tot stand kwam, is een voorbeeld van de groeiende na tionale en internationale samen werking op dit terrein. De nie ren waren afkomstig van een patiënt die in een Belgische universiteitskliniek overleed. Er bestaat een afspraak met de Belgische medische centra, dat voor transplantatie-ingrepen de weefseltypering die nodig is, op deze bloedbank geschiedt. Toen de donor in België was overle den, wees de weefseltypering uit, dat de beschikbare nieren niet geschikt waren voor moge lijke Belgische ontvangers, wél voor één in Nijmegen en voor één in Leiden. Een helikopter van de marineluchtvaartdienst zorgde voor het vervoer naar beide universiteitsklinieken. In Nijmegen werd daarvoor het zweefvliegveld te Malden vrij gemaakt. Zo kon de tijd tussen de operaties bij de gever en de ontvangers van de nier tot min der dan twee uur worden be perkt. De operaties mogen tot dus ver als geslaagd worden be schouwd. De toestand van de patiënten is redelijk. Het Portugese eiland Sao Tome in de golf van Guinea functio neert sinds maanden als de be langrijkste bevoorradingsbasis voor Biafra, aldus meldt een cor respondent van D.A.P. Van hier vertrekken na het invallen van de duisternis „vliegers des doods" in oude kisten ojn kostbare lading door Nigeriaans spervuur in het omsingelde land van de ibo's te brengen. De „baas" van deze piloten is, aldus de correspondent, een 51- jarige Amerikaan van Duitse af komst, een zekere Wharton, die op het ogenblik in Lissabon woont. Van daar organiseert hij de vluchten op Biafra. Hij zou thans de beschikking hebben over drie Super-Constellations, die regelmatig van Lissabon naar Sao Tome vliegen en, als de om standigheden gunstig zijn, ook naar Biafra. Wharton zou per vlucht naar Biafra 12000 dollar krijgen, zijn Êiloten 1500 en boordwerktuig- undigen ongeveer 1000 dollar. De Indonesische president Soe- harto heeft dinsdag in Djakarta de tweede ministersbijeenkomst van de „associatie van Zuidoost- aziatische naties" (Asean) ge opend. Doel van deze in augustus van het vorig jaar opgerichte or ganisatie is uitbreiding van de economische, culturele sociale en technische samenwerking tussen de lidstaten, Indonesië, Maleisië, Thailand, de Philippijnen en Singapore. De delegaties zullen zich met een terugblik op het werk van het afgelopij jaar bezighouden met zaken als burgerluchtvaart, toerisme, scheepvaart, telecom municatie, transport, voedsel- produktie en visserij. Over deze onderwerpen heeft het perma nente comité van de Asean plan nen opgesteld, die nu ter discus- De Indonesische minister van financiën, dr. Aliwardhana, heeft extra heffingen uitgevaardigd op de invoer van goederen, die niet vallen onder het systeem van de exportbonus. Deze hef fingen, die de invoer van niet- essentiële goederen zullen be perken, bedragen 50 procent van de huidige invoerrechten. Ook zal de minister de invoer van textiel extra gaan beiasttn. Hiertoe behoort confectiekleding. die is vervaardigd uit zijde, wol en rayon. Er is niet gemeld hoe hoog deze nieuwe invoerrechten zullen worden. De Indonesische regering tracht momenteel de in het slop gera kende textielindustrie op gang te brengen. In recente berichten wordt gezegd dat de Indonesi sche textielindustrie slechts 10 tot 20 procent van haar capaci teit gebruikt. De extra heffingen die op 1 augustus van kracht zijn gewor den, treffen vooral Japan, omdat dit land de voornaamste leve rancier is van textiel. Maandagavond Omstreeks "7 uur is op het beruchte kruispunt bij café Maple Farm öp de grote verkeersweg van Roosendaal naar Etten wederom een dodelijk ongeluk gebeurd. De 18-jarige M. Jansen uit Bossenhoofd stak op de fiets de weg over en werd aangereden door een bestelauto uit Poortvliet. Hij overleed ter plaatse. sie worden gesteld en waarover beslissingen zullen worden geno men. De bijeenkomst, die twee da gen zal duren, wordt overscha duwd door de gespannen verhou ding tussen de Philippijnen en Maleisië, welk land de Philippijn- se aanspraken op het van de fe deratie deel uitmakende Sabah onlangs opnieuw van de hand heeft gewezen, waarop het over leg met Manilla werd afgebro ken. Het is onwaarschijnlijk dat deze kwestie, die niet op de agen da staat, zal worden aangesne den. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, treedt tijdens de conferentie als voorzit ter op. In zijn openingsrede deed pre sident Soeharto een beroep op de deelnemende landen hun geschil len langs vreedzame weg door onderhandelingend op te lossen teneinde „een versterking van de tegenstellingen te voorkomen". Het Indonesische staatshoofd waarschuwde voor de gevaren die verbonden zijn aan de grote tegenstelling tussen de zeer rijke en de zeer arme volkeren. In Malang op Oost-Java zijn vlugschriften in beslag genomen, waarin de soldaten werden opge roepen de wapens op te nemen te gen president Soeharto en gene raal Nasoetion, „die de belangen van het volk niet dienen". Twee uur later hebben militaire autori teiten 1.200 werklozen gearres teerd, waaronder 60 „communis ten", die ervan worden beschul digd te hebben meegewerkt aan de moord op de zes generaals van het vliegveld van Djakarta tijdens de staatsgreep van 1965. Deze com munisten zouden ook de pamflet ten hebben verspreid. Het hoofdbestuur van het hu manistisch verbond heeft met teleurstelling en ongerustheid kennis genomen van de pause lijke encycliek „Humanae Vitae". Hoewel het hoofdbestuur niet di- rekt betrokken is bij deze pause lijke uitspraak, meent het met klem ertegen te moeten protes teren in verband met de konse- kwenties die deze uitspraak in de gehele wereld kan hebben. Het hoofdbestuur meent, dat er minder dan ooit aan bezinning op een verbod van alle anti-consep- tionalia en vormen van abortus behoefte bestaat. Een dergelijk verbod kan alleen maar als „ge vaarlijk en onzedelijk" worden bestempeld. Gevaarlijk is zo'n verbod, om dat de pauselijke uitspraak ertoe moet leiden, dat de toename van de wereldbevolking wordt bevor derd met alle risico's daarvan, zoals tekorten in de voedsel voorziening en ruimtegebrek en met als gevolgen: innerlijke on rust, maatschappelijk onbehagen en toenemende agressiviteit. Gevaarlijk evenzeer, omdat in de internationale organen en bij de internationale ontwikkelings hulp een van de machtigste gees telijke organisaties in de wereld, die de r.k. kerk is, onverminderd een verlammende invloed zal blijven uitoefenen. „Onzedelijk" noemt het huma nistisch verbond zo'n verbod als miskenning van de persoonlijke verantwoordelijkheid, als uiting van onbegrip voor de waarde van het menselijk leven in al zijn as- pekten en als poging tot autori taire dwang in persoonlijke za ken, waarbij juist aan objektieve voorlichting behoefte is; „onze delijk" tenslotte als een misken ning van de waarde van huwe lijk en liefdebeleven, wanneer deze waarde in de eerste plaats in vruchtbaarheid wordt gezien. Het hoofdbestuur van het ver bond vertrouwt, dat allen die po gen hun leven redelijk verant woord in te richten, deze pause lijke uitspraak zullen aSwijzen als ontoelaatbaar. In Mexico-stad trokken maan dag 25.000 studenten door de straten onder het roepen van leu zen als „Libros si, granaderos no" (boeken ja, oproerpolitie nee). De demonstratie was een pro test tegen het optreden van poli tie en militairen tijdens eerdere betogingen. Er waren ditmaal geen politiemannen en parachu tisten te zien. De studenten hebben gedreigd over te gaan tot gewapende strijd als hun vorige week gestelde eisen niet binnen 72 uur worden ingewilligd. Zij eisen onder meqr het ontslag van generaal Luis Cueto Ramirez, hoofdcommissa ris van politie in de hoofdstad, van zijn plaatsvervanger gene raal Raul Mendiolea en van de bevelhebber van de „granaderos". Voorts willen de studenten dat staatssecretaris van binnenlandse zaken Luis Echeverria en „re gens-burgemeester" Alfonso Co rona del Rosal vertrekken. VL1SS1NGENDe Monrovlaanse tanker .„Ragusa", waarvan olie in een veld van ongeveer 3 km leng te op de Westerschelde drijft. De mogelijkheid bestaat, dat een classificeerbedrijf schuldig is. Van een schoorumaakschip, dat langszij de tanker lag, zou een hoeveelheid olie, bij hét reinigen van de „Ragusa", in de Sloehaven zijn terechtgekomen. Van Kaap Kennedy is dinsdag in het geheim een kunstmaan gelanceerd, die in een baan zou moeten komen die de Sowjet Unie en China bestrijkt. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft het tijdstip van de lancering met behulp van een Atlas-Agena-raket geheim ge houden. De gelanceerde kunst maan zou een hypermoderne „spionagekunstmaan" zijn. De internationale waarden hebben zich gisteren gekenmerkt door een vaste tot zeer vaste stemming. Dit laatste gold spe ciaal voor Unilever. In deze hoek kwamen de eerste transacties tot stand op 138,60 tegen maandag als gemiddelde slotprijs van de laatste tape op 135,90. Hiermede heeft Unilever de vaste tendentie kunnen voortzetten, dit door lokale speculatieve vraag, als mede kooporders voor buiten landse rekening. Deze ruime vraag kwam bij de opening in 'n vrijwel lege markt terecht, van daar de forse koersstijging. Op dit sterk verhoogde niveau kwa men later wat verkooporders (winstnemingen), waardoor de koers inzakte tot 138,10. De gunstige tweede kwartaal cijfers over 1988 van het AKU- concern, die voorbeurs werden bekendgemaakt, hebben op de De 25-jarige groentehandelaar W. G. Calis uit Laren (N.-H.) is maandagavond met zijn perso nenauto in een sloot langs een polderweg bij Eemnes gereden en verdronken. Omtrent de toe dracht van het ongeluk is niets bekend. Niemand heeft het onge luk zien gebeuren. Omstreeks zeven uur werd de auto in de sloot gevonden. De heer Calis bleek toen reeds te zijn overle den. fj2) Aram verweert zich als een wanhopige. „Sylvester!" schreeuwt hij boven het gewoel van de massa uit. „Sylvester! Hierheen!" Doch op hetzelfde ogenblik, dat hij Sylvester in de gaten krijgt, springt een der aanvallers hem op de rug. Aram verliest het evenwicht en komt ruggelings tussen de strijdenden terecht. Het laatste, wat hij van Sylvester ziet, is dat deze, ruggelings tegen de paleismuur, zich tracht te ver dedigen tegen een overmacht van zeker zes aanvallers. Dan hoort hij van vlakbij de stem van de lange man me* de knots. „Bindt hem en voert hein weg! Denkt eraan, dat hij in leven moet blijven!" De haveloze kerels storten zich op hemt en in minder dan geen tijd is Aram aan handen en voeten gebonden, Hij voelt zich opgenomen en wegge dragen en even later smijten Tarai's trawanten hem onzacht op een bos stro in een donkere, vunzige kerker. officiële beurs niet het effect op geleverd, hetwelk er gedurende de voorbeurs inzat. Toen werd. oplopend voor AKU betaald 93 tot 94,40. De officiële beurs opende op 93 om daarna niet veel meer te veranderen (92,90). Er werden in AKU winstnemingen verwerkt, terwijl de buitenlandse vraag van de voorgaande beurs- dagen zich niet liet zien. Philips en Kon. Olie lagen gevraagd in de markt. Philips deed 139.30 (138,40), Kon. Olie circa 179 (177,90). Hoogovens werd op 117,50 (onv.) geadviseerd. Het geringe koersherstel in Wallstreet was een kleine stimu lans voor Amsterdam. Daarbij kwam, dat Kon. Olie en Philips zich in New York iets konden verbeteren, terwijl Unilever er vast sloot. De handel in de inter nationale waarden verliep kaLm maar gedurende de voorbeurs is er veel omgezet in Unilever en AKU. Van de cultures moest Amster dam Rubber op 54% een puntje afstaan van de bijna 6 punten koerswinst van maandag. De scheepvaartsector was evenals de staats fondsenmarkt meren deels goed gedisponeerd. Er werd geen notering opge maakt in aandelen Havenwer ken. De partijen schijnen moei lijk tot overeenstemming (fusie) te kunnen komen, zo redeneert men ter beurze. De markt voor de internatio nale waarden werd later onregel matig. Zo steeg Philips als gevolg van lokale vraag tot 140,40 om op 140 de beurs te verlaten. Daar entegen daalde AKU door lokale winstnemingen tot 92,40. Ook Unilever moest winstnemingen verwerken en verliet de beurs op 137,80. Kon. Olie deed 178,70. In de eerste periode was Ver. Bedrijven Bredero 15 punten hoger niet aan te komen. Calvé ging 23 punten omhoog. Bühr- mann steeg 6, Amev 15 en RVS 10 punten. Bols verbeterde 2 gul den. Ned. Ford daalde 10, Key en Kramer, Ohem. Naarden en de Zeeuwsche Confectie ieder 5 punten. Erdal gaf 10 punten prijs en Geveke 2 gulden. De Meteoor was 13 punten lager niet af te kamen. In de tweede periode verbeter de DRU 6, Nationale Nederlan den 9 en Ned. Kabel eveneens 6 punten. Albert Heijn ging 2 om hoog en hetzelfde deed- K£.0.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4