PROVINCIAAL NIEUWS Classificeerbedrijf schuldig aan olielaag op Westerschelde? WIJZIGING TREKKINGSSCHEMA CULTURELE ADVIESRAAD TERNEUZEN BOOD DE PERS EEN NOTA AAN „Gist en poedersuiker of cultnur voor iedere Terneuzenaar" „Vermiste" Duitse tcerist bleek ontsnapte gedetineerde Prof. Barnard naar Rome geroepen Lever- transplarstaiie in Sao Panio DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Breskens Cadzand Middelburg Oostburg Retranchement Zuidzande Terneuzen Toelichting bij de nota AARDBEVING IN JAPAN Egypte wil buisleiding van Alexandrië naar Suez Tunesiërs in Sofia mishandeld Nieuw© mvaiide- wagen y©crr Nederlander in Australië Woensdag 7 augustus 1968 Pagina 3 Aanrijding Nabij de overweg Dow- Kool vond dinsdagochtend vroeg een aanrijding plaats tussen twee auto-busjes van Geldhof en van de H.B.M. Het eerste busje wilde rechts af slaan en gaf richting aan, maar werd door de andere wa- .gen geramd met het resultaat, dat de foto weergeeft. De chauffeur van de H.B.M.- wagen beweerde dat zijn colle ga geen richting had aangege ven, maar het licht knipperde nog. toen de wagen al was ge kapseisd. Hevige regenval Tijdens het hevige onweer dat zich boven de gemeente ontlast te kon bij de daarop volgende zware regen-val de riolering in de Vloos wijkstraat het water niet voldoende verwerken en stond deze straat een korte tijd blank. Plastic zakken voor huisvuil De dienst openbare werken treft momenteel voorbereidingen voor een proef met plastic zak ken voor het aanbieden van huis vuil. Het betreft m 650 aansluitingen uit de bomenwijk, waar gratis 15 plastic zakken worden aange boden. De bedoeling is dat in de proefperiode, die loopt van dins dag 3 september t/m vrijdag 8 november 1968 alleen van plastic sakken gebruik wordt gemaakt. De proef is geplitst in twee pe rioden van 5 weken. In de eerste periode zal 2 maal per week wor den opgehaald, terwijl in de tweede periode dit ophalen Slechts 1 maal per week plaats - vindt en wel op vrijdag. De diénst is zich er van bewust dat voor deze wijze van huisvuil aanbieden de medewerking van de inwoners onontbeerlijk is. Toch meent de dienst dat het steeds groter wordende huisvuil- probleem op deze moderne wijze in samenwerking met de inwo ners moet kunnen worden opge lost. Of in de toekomst in de gehele gemeente Terneuzen het huisvuil op deze manier zal worden opge haald, hangt voor eeni groot deel af van de resultaten van deze pa-oef. De aangeslotenen in de proef- w-ijk worden via een rondschrij ven zo goed mogelijk geïnfor- meerd en aan het einde van _de proefperiode wordt een- enquête uitgevoerd. Op maandag 19 augustus wordt een voorlichtingsmiddag gegeven Naar van de zijde van rijks waterstaat-in yiisangen is mede- voor afvaardigingen van alle vrouwenorganisaties uit Terneu zen. Getracht zal worden een per manente afvaardiging uit deze organisaties te vormen, waar mede in de toekomst overleg kan plaatsvinden over regelingen met betrekking tot het ophalen van huisvuil. Nieuwe adjudant rijkspolitie De opperwachtmeester der rijkspolitie uit Breda, de heer J- de Jong, die deze week werd ge ïnstalleerd als groepscomman dant van de rijkspolitie te Axel, is met ingang van 1 augustus be vorderd tot adjudant. Hij is in Axel de opvolger geworden van adjudant Schatborn, die de dienst met pensioen heeft verlaten. Tentoonstelling Xenos De door de kunstgroep Xenos in Goedertijt gehouden tentoon stelling is in alle opzichten ge slaagd te noemen. Ongeveer 800 bezoekers hebben deze ten toonstelling bezocht. Ruime gif ten voor de ontwikkelingshulp in Pakistan werden geschonken, terwijl ook veel voorwerpen werden verkocht, waarvan een gedeelte van de opbrengst be stemd is voor ontwikkelings hulp. Als besluit werd op het terrein voor het bejaardencen trum een geslaagde volksdans- avond gehouden. Op het Oranjeplein zijn ook ln het kader der recreatie kin derspelen gehouden welke een grote belangstelling van de jeugd hadden. Zeeuwse koorsehooi treedt op De Zeeuwse koorschool uit Goes zal in het kader van een tournee door West Zeeuws- Vlaanderen ook een bezoek bren gen aan Cadzand. Daar wordt vrijdagavond een opvoering ge geven van het zangspel ,.De Mar kies van Carabas". Het stuk wordt gespeeld bij de toeristen kerk en de aanvang is gesteld op 8 uur. gedeeld, zal degene die de olie heeft geloosd, welke zich in vette plakkaten in de Sloehaven heeft afgezet, door rijkswaterstaat aansprakelijk worden gesteld. Van de zijde van het classificeer bedrijf Junius in Rotterdam, dat de Liberiaanse tanker „Ragusa" in de Sloehaven heeft schoonge maakt, wordt ontkend, dat dit be drijf ook maar iets met de olie te 'maken heeft. Maar naar de rijks- nolitie te water mededeelt, heeft de schipper van het schoonmaak- schiD van de fa. Junius dat langs zij bij de tanker Raguna lag, Lid reclasseringsraad De heer J. C. Warneke, officier der rijkspolitie te Middelburg, is bij koninklijk -besluit benoemd tot lid van de reclasseringsraad te Middelburg. Tijdelijke benoeming Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs is voor het tijdvak van 1 augustus 1968 tot 1 augusus 1969 in tijdelijke dienst benoemd tot leraar aan de rijksscholengemeenschap. „Ko ningin Wilhelmina" e Óostburg de heer A. E. M. Hulshout. Pacht'kamer Bij koninklijk besluit is de heer P. J. Maenhout te IJzendijke be noemd tot plaatsvervanger van het tweede lid van de pachtka- mer van het kantongerecht te Oostburg. Concert Het muziekgezelschap „Ons Genoegen - Apollo" gaf zondag avond een concert op de markt onder leiding van de heer Frans van de Bussche. Er bestond voor dit optreden van de muziekver eniging veel belangstelling. Vergadering gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Zuidzande in ■openbare zitting .bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voor stel van B. en W. om de bijdrage aan de afd. West Zseuws.-Vlaan- deren van het Roode Kruis te verhogen in verband met de uit breiding van de ambulancedienst. Tevens moet een nieuwe bouw verordening worden vastgesteld. EEN TON SCHADE BIJ BOERDERIJBRAND A In Rheden is maandagnacht 'n kapitale landbouwschuur door brand verloren gegaan. De boer derij en omliggende woonhuizen konden door de brandweer van Rheden, die met groot materieel was uitgerukt, worden behouden. De gehele hooivoorraad, een hoe veelheid stro en een aantal land bouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Een toom biggen kon op tijd in veiligheid worden gebracht. van de NEDERLANDSE STAATSLOTERIJ voor de maanden september t/m december 1968 Trekkingen 587e Staatsloterij le klasse dinsdag 24 september 2e klasse dinsdag 1 oktober 3e klasse dinsdag 8 oktober Trekkingen 588e Staatsloterij le klasse dinsdag 19 november 2e klasse dinsdag 26 november 3e klasse dinsdag 3 december De tweede jeugdvakantieweek De belangstelling van de jeugdige deelnemers blijkt in deze tweede „jeugdvakantie week" nog lang niet verflauwd. Maandag waren er voor de oriëntatieritten 78 deelnemers, welk aantal dinsdag bij de hin derniswedstrijden was opgelo pen tot 87. Dinsdagmiddag heeft de cul turele advies raad Terneuzen de nota „Gist en poedersuiker of cul- tiiur voor iedere Terneuzenaar" aan de pers aangeboden. Ds. H. J. Ruys en secretaris R. v. Hulst gaven namens het bestuur enige toelichting op deze nota. Het is ongebruikelijk dat de ad- vkiraad rechtstreeks in verbinding treedt met de persvertegenwoor digers, omdat de raad een orgaan is dat niet naar buiten treedt, maar uitsluitend advies' uitbrengt aan b. en w. „Gist en poedersuiker" geeft de mening weer van de culturele ad viesraad, maar dit houdt niet in, dat b. en w. deze mening onver kort. delen. De taak van de advies raad ligt dius niet op het uitvoe rend en besluitvormend vlak. De nota is toegezonden aan ver schillende particulieren en instel lingen, die in de gemeente bepaal de sleutelposities innemen. De culturele adviesraad werd in maart 1966 door burgemeester Rijpstra geïnstalleerd en is samen gesteld uit personen die „enige binding" met maatschappelijke groeperingen hebben. Cultuur is een gewone zaak; geen versiersel voor een elite (poe dersuiker), maar de spankracht die het leven zijn uitdrukkingsvorm geeft (gist). Dat is de kerngedachte van de nota die werd opgesteld ten dienste van bestuurders en be stuurden in Terneuzen. De nota is geen showstuk, waar in moeilijke vraagstukken omzeild worden. Integendeel, met. werke lijkheidszin is er op sobere wijze naar gestreefd o.m dié informatie te geven, welke nodig is om mee te denken over de ontwikkeling in cultureel opzicht van Terneuzen. Cultuur mag dan een gewone VLISSINGENOlieafkomstig van de Monriviaanse tanker Ra- gusa" heeft zich met vette plak katen in de Sloehaven vastgezet. In de Westerschelde drijft een olieveld, van ongeveer drie kilo meter lang. reeds toegegeven dat er per on geluk 'n hoeveelheid olie bij bet schoonmaken van de tanker in de Sloehaven terecht is gekomen. Hoeveel olie dit is geweest, is nog niet bekend. De Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe zijn dinsdagmorgen vroeg getroffen door een aard beving, waarvan het epicentrum in de zeestraat tussen de eilan den lag. Twaalf mensen werden gewond. Over een groot gebied zijn de wegen gescheurd. zaak zijn, in de nota wordt er van uitgegaan dat meer mensen in de gelegenheid moeten worden ge steld om te worden geconfronteerd met hun eigen creatief vermogen. De Terneuzense adviesraad om schrijft cultuurbeleving als de er varing van geestelijke vrijheid door zelfontplooiing. In deze op vatting ligt een nauwe relatie tus sen cultuur en maatschappij ver ankerd. Deze relatie blijkt ook uit het gedeelte dat handelt over cul tuurbeleid. De opstellers tonen zich bezorgd over paragrafen over cultuur in de programma's van de politieke partijen. Ook zijn de leden van de advies raad van mening dat te weinig cultuur-politieke specialisten in door het volk gekozen organen zitting hebben, waardoor de cul tuur in het nadeel is t.o.v. de be leidvoering op bijv. economisch en sc-iaal gebied. Nuchter wordt geconstateerd dat een gemeente van 20.000 inwoners op eigen kracht geen centrumfunk- tie kan vervullen. Samenwerking in groter verband wordt bepleit, ondat meer voorzieningen ten dienste van de bevolking komen te staan, waardoor meer mogelijk heden tot cultuurbeleving kunnen worden geopend. Met de grootste klem wordt in de nota aangedrongen op integra tie van de kunstzinnige vorming in het lager onderwlis. Een goed plan hiertoe zou aan de basis van een gemeentelijk cultuurbeleid behoren te liggen. ,Met oog voor de vele (o..s. financiële) moeilijkheden wordt in de nota o.m. de suggestie gedaan de creatieve vakken bij het L. O. te laten geven door daartoe opgeleide onderwijzers. Tot de creatieve vakken wordt ook ge rekend de Nederlandse taal als be langrijkste expressiemiddel dat ons ten dienste staat. Naast de waardering van de po sitie van kunstenaars in cb Ter neuzense samenleving geeft de nota informatie over deelname aan de verschillende wijzen van cul tuurbeleving, over financiële za ken, het nut van publiciteit en de publieksorganisatie. Als spiegelgladde terreinen waarop cultuurbeleid kan belan den, wordt o.m. genoemd: de kwa liteitsbeoordeling, de normering van de geestelijke vrijheid en het nemen van beslissingen waar een vergelijkende waardenschaal ont breekt. Ook van deze zaken kan de lezer op een begrijpelijke wijze kennisnemen. In een slotbeschouwing wordt gepleit voor verdere integratie van cultuur en maatschappij in een boeiend gebied, dat door zijn lig ging en huidige ontwikkeling en cultureel opzicht wordt geken merkt door een geheel eigen problematiek. Egypte wil van Alexandrië aan de Middellandse Zee een 330 km lange buisleiding naar de golf van Suez aanleggen, waar door jaarlijks ongeveer 50 mil joen ton ruwe olie kan worden getransporteerd. Iemand van de Britse onderneming die Egypte bij de voorbereiding helpt, heeft in Cairo meegedeeld dat de lei ding ongeveer 350 miljoen gul den Jtal-kosten. Eén van de leuke onderdelen van de hinderniswedstrijden. De uitslagen waren: Oriëntatierit: Jongens 8—9 jaar: I. Jackie v. d. Hooft, Mark Tazelaar. en Jeroen de Maat; 2. Rob Kosters en Rob de Waal: 3. Paul Taze laar en Hans Nijdam. Meisjes 89 jaar: 1. Karien de Hulster en Nora Leeuw; 2. Huberdien Hubbeling, Joke de Koeijer en Carla Dieleman; 3. Ankie Vermeulen en Karin Huigh. Jongens 10—11 jaar: 1. Peter Moelker en Charlie van 't West- einde; 2. Max van Pienbroek en Hans de Zeeuw; 3. Jan Bakker en Leo Koch. Meisje '10—11 jaar: 1. Ine de Hulster en Anita Kools; 2. Dia na Klouwers en Emmy Pauw; 3. Suzanke Huigh en Ella Vermeu len. Jongens 12—14 jaar: 1. Hans de Lint en Martin Kosters; 2. Peter v. .d. Hooft en Frank van Broekhoven; 3. Piet en Johan de Graaf. Meisjes 12—14 jaar: 1. Bettin a van Pienbroek en Beppie v. d. Dries: 2. Jeanine Sprenkels en Ria de Groene; 3. Elma v. Klin ken en Mai'greet Lugt. De Duitser, die vorige week uit een hotel in Sint Maartenszee verdween zonder een spoor ach ter te laten en van wie men aan nam dat hij in zee was verdron ken, is bij een hotelcontrole in Amsterdam gearresteerd. De Duitser stond daar evenais in Sint Maartenszee ingeschreven ondër de naam Jantzen. In wer kelijkheid bleek hij de 38-jarige G. P. H. R. uit Hamburg te zijn, die op 8 juli uit een gevangen kamp bij Hamburg ontsnapte. Hij verbleef daar wegens levens lange terbeschikkingstelling van de. regering. Na zijn ontsnapping dook hij enige tijd in Duitsland onder, waarna hij. vermomd als kelner, per trein Nederland bin nenkwam. Tijdens zijn verblijf in ons land heeft hij hotelhou ders in Bergen en Sint Maar tenszee opgelicht en een land genote .f200 afhandig gemaakt. De Duitser, die sinds 1956 in de gevangenis heeft gezeten, wachtte in zijn vaderland nieu we berechtingen. Drie Duitse gerechtelijke instanties hebben om zijn opsporing verzocht. Van Amsterdam is hij naar Bergen (N.H.) overgebracht, waar hij is verhoord. Daarna werd hij aan de officier van justitie in Alk maar voorgeleid. Leden van de Tunesische af vaardiging naar het jeugdfesti- val in. Sofia zijn zaterdag door leden van de Bulgaarse veilig heidsdienst zodanig mishandeld, dat zij in een ziekenhuis moes ten worden behandeld, zo heeft het Tunesische persbureau dins dag bekend gemaakt. De autori teiten in Tunis nemen het voor gevallene „zeer ernstig" op. Vorige week vrijdag had Tu nesië besloten zijn officiële af vaardiging naar het jeugdfesti- val terug te trekken, omdat de Bulgaarse autoriteiten hadden geweigerd te verhinderen, dat Tunesiërs uit andere landen, die tegen het bewind van president Bourguiba zijn gekant, aan het festival deelnemen. Hinderwedstrijden: Jongens 89 jaar: 1. Bas v. d. Ploeg; 2. Rob Kosters; 3. Paul v. d. Hooft. Meisjes 89 jaar: 1. Carla Dieleman; 2. Els Neufeglise; 3. Olga Hogeboom. Jongens 1011 jaar: 1. Frank Herrebout; 2. Tom de Kok; 3. Bennie Bonte. Meisjes: 1011 jaar: 1. Dora Kinke; 2. Marja de Jonge; 3. Carry v. d. Ploeg. Jongens 1224 jaar: 1. Jan Block; 2. Frank van Broekho ven; 3. Peter v. d. Hooft. Meisjes 1214 jaar: 1. Bettina van Pienbroek: 2. Jeanine Sprenkeis; 3. Diny Eggebeen. Professor Barnard zal aan het eind van deze week in een zie kenhuis te Rome twee kinderen komen onderzoeken en wellicht opereren. Dit gebeurt op aan dringen van o.a. Sophia Loren, wie door de ouders van één der kinderen om hulp is verzocht. Het vierjarige jongetje, dat aan blauwzucht lijdt, is in Frankrijk geopereerd maar ver keert weer in zorgwekkende toestand. Een vierjarig meisje moet een zeer gevaarlijke ope ratie ondergaan, omdat haar lever links ep haar milt rechts zit. In het academisch ziekenhuis van de Braziliaanse stad Sao Paulo is met succes een lever transplantatie verricht. Het is de eerste levertrans- plantatie op het Latijns-Ameri kaanse continent. De patiënt is de 52-jarige Antonio Sposito. Zijn toestand baart sinds de ope ratie zorg. De donor was een der tigjarige man. Over de gehele wereld zijn tot dusver ongeveer dertig lever transplantaties verricht, meestal op jonge kinderen. Ingrepen van deze aard zijn over het algemeen weinig succesrijk geweest. De 24-jarige uit Nederland af komstige Jan Eygenraam in Perth heeft een invalidewagen tje gekregen, dat waarschijnlijk het enige is dat met de mond kan worden bediend. Het wagentje is ontworpen door oud-collega's van de na tuurkundige afdeling van de Westaustralische universiteit te Perth, waar Jan zeven jaar als technicus in het laboratorium heeft gewerkt. Enige maanden geleden werd Eygenraam tengevolge van een tumor aan de ruggegraat geheel verlamd en het leek er op, of hij zijn hele leven immobiel zou moeten blijven. Zijn collega's brachten het geld bij elkaar voor een door een motor gedreven en met de hand bediende invalidewagen, die zij in zes weken verbouwden voor 'bediening met de mond. Soortgelijke invalidewagens zijn eerder ook in andere landen ont worpen, maar zijn daar geen succes geweest. Jan Eygenraam is van plan een cursus in computerprogram mering te volgen en leert nu een met de mond te bedienen schrijf machine gebruiken.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3