Vandaag eerste stemming op republikeinse conventie in Miami 0p 1 april stonden bijna 60.000 woningen in Nederland leeg iP° 39' 99 PRU99AG DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Richard Nixon vrijwel zeker van de kandidatuur „Observator® Romano" over pauselijke encycliek Een week geëist tegen politieman wegens vernieling van autobanden De kosten van de presidents verkiezingen in Amerika Gunstig beeld voor Zeeland ïweede woning PRUSSIA® BESCHUIT i APPELOAM MARGARINE THEEMHAN6E HANPZACHT BAKMEEL AaIR SOEPEN 40+KAAS UMONAPES 3AC. HE&MAN&I HELMA PIT AISU2SOH i AR/RAAST TANPWVSTA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 angnstes 1968 Oranje olifant „Ik ga winnen" Waarschuwing van Eisenhower Steun voor Rockefeller Barnard over transplantatie ter bestrijding van kanker Verdachten dodelijke vechtpartij vrijgelaten MSeM SELL AtSSR GEL& SSTAALT 'bECHSBTGULD&k pan weer u: het u/kt Mua* WEEK IN-WEEK UIT! IER VERGELUKT! U behaalde veel weer! engelse 't scheelt te veel WEER ZO IETS WAAR M30PT U GOT! nog geen kwartje perons HEEL P0NP Met een kleurrijke plechtigheid is in Miami Beach de 29e repu blikeinse partijconventie begon nen. De 1333 gedelegeerden van de partij uit de 50 Amerikaanse ataten zullen tijdens de vierdaag se bijeenkomst de republikeinse kandidaat voor het president schap kiezen. De strijd gaat tus sen de 55-jarige gewezen vice- president Richard Nixon; de 60- jarige gouverneur van New York Nelson Rockefeller en de 57-ja- rige gouverneur van Californië Ronald Reagan. De congreszaal biedt plaats aan 18.000 mensen, onvoldoende voor de 30.000 deelnemers aan de con ventie, maar een deel van de acti viteit speelt zich af in hotels en clublokalen. Volgens politieke waarnemers Is Nixon favoriet. Het was maan dagavond nog niet duidelijk, of hij op de steun van 667 afgevaar digden kan rekenen, zodat hij in de eerste stemronde al gekozen zou worden. Rockefeller zei kort vóór de opening van de conventie op een persconferentie, dat naar zijn schatting Nixon op 550 stemmen kan rekenen, hij zelf op 350 en Reagan op 250. Ook Reagan gaf als zijn mening te kennen, dat Nixon onvoldoende steun heeft voor een verkiezing in één ronde. Er wordt vandaag gestemd. De veiligheidsmaatregelen zijn strenger dan voorheen. Behalve politie zijn honderd leden van de geheime dienst ingeschakeld, die zich onopvallend door de con greszaal en in de omgeving be wegen. Boven de congreszaal is een enorme oranje olifant opgehan gen, het symbool van de republi keinen. De muren van de zaal zijn met vlaggen versierd en de stoe len met oranje overtrokken. Nixon kreeg maandagavond meer steun toen gouverneur Spi- ro Agneu, leider van de niet-ge- bonden 26 leden tellende delega tie uit Maryland, zei voor Nixon te zullen stemmen. Hij zei zijn delegatie vrije keus te laten. Men verwacht dat druk op de gouver neurs Romney van Michigan en Rhodes van Ohio zal worden ge oefend, opdat zij hun delegaties ook vrij laten. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Miami zei de oud-vice- president tot 3000 juichende aan hangers: „Deze keer ga ik win nen". Het blad van het Vaticaan, „Osservatore Romano", heeft maandag in een hoofdartikel over de pauselijke encycliek „Huma- nae Vitae" degenen die kritiek op het hierin vervatte verbod van kunstmatige geboortenbeperken- de middelen oefenen, een „haas tige, onvolledige en bevooroor deelde interpretatie" verweten. Het pauselijk schrijven verdient een geregener beschouwing, zo ment de „Osservatore". Het merkt op, dat „de wetten die be palend zjjn voor het huwelijk voor alle generaties gelijk zijn. Op het verwijt, dat paus Paulus zich met „Humanae Vitae" heeft aangesloten bij de minderheid van de door hem ingestelde com missie van onderzoek van het vraagstuk der geboortebeperking! antwoordt de „Osservatore Co- mano", dat het ongerijmd zou zijn te spreken van aanvaarding van een minderheidsthese of van een nieuw „geval-Galilei" waardoor de kerk in de toekomst gedwon gen zou zijn haar houding te her zien. „Wanneer de paus zich met het van Christus verkregen gezag tegen een bepaalde onder de theologen omstreden kwestie heeft uitgesproken, is het niet toelaatbaar, dat men zich op de getalssterkte van eventuele voor standers beroept of op de kracht van hun argumenten". Volgens het blad is de kerk geen demo cratische gemeenschap, geleid volgens beginselen van meerder heid of minderheid. Gouverneur Daniel Evans van de staat Washington pleitte maandagavond voor het opstel len van een nieuwe urgentielijst, waarop problemen als die in de grote steden en het vraagstuk van de jeugd bovenaan zouden moeten staan. Als deze kwesties niet eerst zouden worden opge lost, zou er geen vrede in het buitenland en weinig veiligheid in het binnenland zijn. Senator Barry Goldwater, die vier jaar geleden de presidents verkiezingen verloor tegen John son, hekelde de „eenmansstrate- gie" van de president. „Het eenmansbewind heeft ons in een bloedige oorlog gedompeld die ons thuis heeft verdeeld, in het buitenland heeft geschaad en ons heeft beroofd van enig alge meen begrip voor waar we naar toe gaan, hoe we er komen of zelfs waar we nu staan". In een boodschap uit het zie kenhuis te Washington waar schuwde president Eisenhower voor een zonder meer terugtrek ken van de troepen uit Vietnam. Gouverneur Daniel Evans van de staat Washington heeft zich dinsdag utigesproken voor Rockefeller als republikeinse kandidaat bij de presidentsver kiezingen. Op het ogenblik is de delegatie van Washington op de partijconventie in Miami Beach als volgt verdeeld; 12 stemmen voor Nixon, zes voor Rockefeller en zes voor Reagan. De steun van Evans voor Rockefeller heeft vooral psycho logische betekenis, omdat de gouverneur van Washington maandag de voornaamste rede op het partijcongres mocht uitspre ken. Het is een verbijsterende zaak, wanneer een politieman een feit begaat, waartegen hij zelf moet optreden, aldus de officier van justitie bij de Haagse recht bank, die dinsdag tegen de 51-ja- rige opperwachtmeester van de rijkspolitie M. B. van M., post- commandant te Nootdorp, een week gevangenisstraf eiste we gens vernieling. Van M. zou in het nachtelijk uur van drie ge parkeerde auto's een band heb ben doorgesneden, hetgeen hij overigens ontkende. Nadat hij ziekteverlof had ge kregen, maakte de politieman in de nacht van 20 op 21 januari een rondgang door het dorp. Hij werd herhaaldelijk 's nachts op gebeld en dat was ook de bewus te avond gebeurd. Volgens zijn verklaring wilde hij controleren, waar men nog op was. In een wo ning op de hoek van de Delfland- weg zag hij een groep bekende personen, kennelijk in feeststem ming. Op het erf stonden drie auto's en een paar bromfietsen. Hij zou hebben gezien dat van een van de auto's de rechterachter- band leeg was. Aan de voorzijde ontdekte hij een man in gebukte houding. Hij riep de man aan, die de vlucht nam. Verdachte rende hem achterna maar strui kelde. Hij greep daarop zijn rij wiel, dat hij voor een woning had neergezet. Op dat moment kwa men enkele jongelieden naar bui ten, tegen wie hij zei iemand te zoeken, die de banden van de auto's had stukgesneden. De jongelui zochten in de om geving maar vonden niemand. Een van hen opperde: „Misschien heeft de politie het zelf wel ge daan". Die opmerking was voor verdachte aanleiding zich niet verder met het onderzoek te be moeien. De volgende dag waar schuwde hij de groepscomman dant te Zoetermeer, waarna een verder onderzoek plaatsvond. Op een vraag van de president zei verdachte al eerder met be paalde jongelui moeilijkheden te hebben gehad in verband met ge pleegde diefstallen. Er werden drie getuigen ge hoord. Twee van hen verklaar den iemand met een hoed op bij de auto te hebben gezien. Zij gin gen naar buiten en hoorden een sissend geluid van banden. Zij zagen een man in donkere kle ding en een zwarte hoed naar een fiets lopen. Dat bleek later de verdachte te zijn geweest, die vol gens de officier niet in zijn func tie te handhaven zal zijn. De verdediger, mr. A. F. E. Hensen, wees er op, dat verdach te iemand is met 28 dienstjaren en achtte het ongelooflijk dat hij de vernielingen zou hebben ge pleegd. Pleiter achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 16 augus tus vonnis wijzen. De kandidaten bij de in novem ber te houden Amerikaanse pre sidentsverkiezingen zullen te zamen bijna 50 miljoen dollar (180 mi joen gulden) uitgeven voor hun campagnes, zo heeft dr. Herbert Alexander, directeur van de „Citizen's Research Foun dation", voorspeld. In een artikel in het tijdschrift „Look' 'schrijft hij dat de kandi daten tot dusver 15 tot 21 miljoen dollar hebben besteed. Bij de democraten schatte hij de uit gaven van McCarthy op 3,5 a 4 miljoen dollar, die van wijlen senator Robert Kennedy op ruim drie miljoen dollar en die Y?n vice-president Humphrey op één tot twee miljoen dollar. Volgens dr. Alexander heeft president Johnson een half- miljoen dollar voor de verkiezingen uitgegeven. Tenslotte zou ex-gouverneur Wallace van Alabama, de kandi daat die rassenscheiding voor staat, voor zijn hele campagne minstens zeven miljoen dollar besteden. Bij de republikeinen zou Nixon tot nog toe drie tot vijf miljoen dollar hebben uitgegeven, Rocke feller eenzelfde bedrag, Reagan een half miljoen dollar en gou verneur Romney 750.000 tot een miljoen dollar. Terwijl in 1952 de campagne- kosten nog ongeveer 18 dollar cent (65 cent) per uitgebrachte stem bedroegen, steeg dit bedrag in 1964 tot 41 dollarcent (bijna anderhalve gulden). Dr. Alexan der acht het niet onmogelijk, dat dit jaar de kosten een halve dol lar (1,80 gulden) per uitge brachte stem zullen bedragen. In een toespraak tot een plaat selijke afdeling van de Zuidafri- kaanse vereniging tegen kanker heeft de bekende Zuidafrikaanse chirurg dr. Barnard gezegd, dat overpplanting van organen een middel tegen kanker zou kunnen zijn. Persoonlijk is hij ervan over tuigd, dat met deze methode kan ker kan worden genezen. Uit het door Hét bureau voor de statistiek ingestelde onderzoek naar de leegstand van woningen blijkt, dat op 1 april 1968 in Ne derland 59.496 woningen leeg stonden. Van dit aantal zijn 12.789 woningen niet meer geschikt voor bewoning, zodat-de reële woning reserve 46.707 (1,3 van de wo ningvoorraad) bedroeg. Van deze reserve zijn 38.549 woningen reeds bewoond geweest en 8.158 nog nimmer- Voor de woningen, die de reël" woningreserve vormen, is nage gaan hoe lang zii< leegstaan. Bij vergelijking van - de leegstand op 1 april 1968 met die van een jaa- daarvóór blijkt, dat voor de reeds bewoond geweest zijnde woningen zowel de kortstondige (korter dan vier maanden) als de langdurige leegstand (vier maanden of langer) is toegenomen. Stonden er op 1 april 1967 19.002 woningen korter dan vier maanden leeg, op 1 april 1968 bedroeg dit aantal 20.832 wo ningen. Voor de leegstand van vier maanden of langer bedroegen deze aantallen resp. 15.123 en 17.717 woningen. Voor de nog nimmer bewoond geweest zijnde woningen •blijkt, dat de leegstand korter dan 10 maanden aanzienlijk is afge nomen. Dit aantal leegstaande nieuwe woningen .bedroeg op 1 april 5.959 woningen tegen 8.595 op 1 april 1967. De, leegstand van tien maanden of langer bedroeg voor de leegstaande nieuwe wonin gen op 1 april 2.189 tegen 1.454 op 1 april 1967. Er zijn eveneens cijfers per ge meente beschikbaar gekomen. Drukt men de voor bewoning ge schikte leegstaande woningen (de woningreserve) uit in procenten van de woningvoorraad, dan ver krijgt men het leegstandpercen tage. Beziet men deze leegstandper centages per gemeente, dan blijkt dat in Zeeland reeds in 66 van alle gemeenten de woningreserve 1,5 of meer bedraagt, terwijl in de drie noordelijke provincies het overeenkomstige aantal gemeenten de 50 overschrijdt. Ook In het Westen (Utrecht, Noord- en Zuid- Holland) is het relatieve aantal ge meenten met een woningreserve van 1,5 of meer al zeer hoog; t.w. 40 Het oosten en zuiden des lands vertonen in dit opzicht met 26 X en 20 X een minder gun stig beeld. Bij het leegstandionderzoek zijn voorts gegevens beschikbaar ge komen over de tweede woningen. Op 1 april 1968 bedroeg dit aantal in Nederland 5.648. Ten opzichte van 1 april 1967 betekent dit een stijging met ruim 18 Hoewel in alle landsdelen het aantal tweede woningen is gestegen, is de sterke stijging voor het overgrote deel 't gevolg van een toeneming van het aantal tweede woningen met 25 in het noorden en zuidwesten des lands. Broedertwist in Gronings café In café Bulten in Finsterwoldc ontstond zaterdagavond 'n vecht partij tussen twee broers. Eén van hen, Hendrik K. uit Winschoten, stond dronken in het café toen zijn broer Herman uit Finsterwol- de binnenkwam. Er ontstond een woordenwisseling waarbij Hen drik een paar asbakken stuk sloeg op de tafel en toen met een asbak op Herman af kwam met de woorden: „Ik zal je de hersens inslaan." Herman voelde zich hierdoor bedreigd en sloeg Hen drik met een bierglas in het ge laat. Deze werd met ernstige ver wondingen en een slagaderlijke bloeding aan de hals naar een ziekenhuis in Winschoten ver voerd, waar operatief moest wor den ingegrepen. Zijn toestand is nog ernstig. Tegen de beide broers wordt proces-verbaal opgemaakt. door Mr. Berjawit 14) „Wat stelt u voor?" vroeg hij aan Pit. De detective aarzelde geen ogenblik. „Ik stel voor zijn kamers te bekijken." De direc teur keek onzeker. „Doet u het maar," drong Pit aan. „Ik kan het gevoel niet van me afzetten dat het nodig is." De directeur aarzelde, haalde toen een loper t'e voorschijn en stapte op de zitkamerdeur af. Hij klopte nogal dringend. Er werd niet open gedaan; de loper klokte en de deur zwaaide open. De zit kamer bleek leeg te zijn. De directeur keek Pit aan. De detec tive lette nauwelijks meer op z'n metgezel. Hij stapte resoluut op de slaapkamerdeur af, er instinc tief op lettend de kortste weg te nemen en met grote stappen. Hij klopte aan, doch wachtte verder geen seconde met het pakken van de deurknop. De deur zat oP slot. „Op slot," zei hij en bukte zich voor het sleutelgat. „De sleutel zit aan de binnenkant. Vreemd." De directeur begon teken van onrust te vertonen. „Hoe komen we er in," vroeg Pit. „Hierheen," zei de directeur, die zijn aarzelend optreden had overwonnen, Hij opende de gla zen balkondeuren van de zit kamer en liep, met Pit direct ach ter zich het balkon af, dat zich over de gehele vleugel van het hotel uitstrekte. „Vreselijk!" hoorde Pit hem mompelen. „Mijnheer Pit, kijkt u eens. O, vreselijk!" De detective omvatte herimet één enkele blik. Hij was niet eens sterk verrast. De heer Van Zan ten lag dwars op het vloerkleedje voor het bed in de slaapkamer; bloed stolde op z'n linkerwang, blijkbaar uit een wond gekomen nabij de slapen. De houding van de verslagene was gewrongen. „Blijft u staan," zei Pit. „Niet naar binnen gaan. Belt u direct de politie. Ik zal zolang hier voor de deur blijven, zodat er beslist niemand binnen kan komen." De directeur haastte zich aan het verzoek te voldoen. Pit stak een sigaret op en dacht scherp na. Deze dode bevestigde z'n ge voelens van onbehagen. Het maakte duidelijk, dat er een spel van sinister kaliber werd ge speeld, maar of hét er gemakke lijker op was geworden? De detective trok het sterk in twij fel. Pit, had het allemaal al zo dik wijls meegemaakt. De aankomst van de politie; de verbijstering van de buitenstaanders, die een misdaad in hun directe nabijheid vonden; de eerste verhoren; de voorzichtige voorlopige conclu sies en dan het transport van het slachtoffer, met de altyd gelijk luidende medische toezegging, dat „morgen een rapport" zou worden gemgakt. Hij had zich na een kwartiertje op zijn kamer teruggetrokken. Inspecteur Kramer was er bin nen 10 minuten geweest; z'n chef nauwelijks vijf -minuten later. Het parket van de Officier had een seintje gekregen en dus was de gehele machinerie in werking. Op advies van de detective waren het personeel en de gasten de eerste ogenblikken onkundig ge houden van de tragedie. Pit had er op gewezen, dat dit te moti veren zou zijn met de afwezig heid van mevrouw Van Zanten. Ze zou bij haar terugkomst in dien ze niet tijdig kon worden ge vonden anders te abrupt met het gebeurde in kennis kunnen komen. Pit's hoofdbedoeling was geweest te voorkomen, dat de cercle zou worden gestoord. De combinatie van deze zeven, wil lekeurig bijeengeraapte mensen was tot kwart over negen aan het vergaderen gebleven. Helma was na afloop onmiddellijk bij hem gekomen. Pit had haar van de moord, de tijdstippen en de komst van de politie op de hoogte gebracht. Ze zaten enkele minuten stil bijeen. „En nu," zei Helma aarzelend. „We kunnen ons er nog uit terug trekken, op papier althans," voegde ze êr zacht aan toe. „Maar, als we dat niet doen, dan „Wat wil je," vroeg Pit. Helma haalde de schouders op. „We kunnen natuurlijk niet anders," zei ze, „dan meedoen. En we willen natuurlijk ook niet anders, 't Zal moeilijk worden denk ik." „Waarom moeilijk?" „Omdat we hier niet in Am sterdam zijn," overwoog Helma. „Niet met Jackie op het hoofd bureau naast ons en niet met Tim en z'n krant in de rug." „In dat laatste kunnen we per telefoon voorzien," zei Pit. „Ik was dat overigens van plan. En wat die politie betreft, 't kon wel eens meevallen. Ik ben be nieuwd of inspecteur Kramer de zaak in handen houdt. Hij zal er beslist voor vechten. En als dat het geval is zal hij nu zeker prijs stellen op voorzetting van onze samenwerking. Als „hogerhand" zioh er veel mee bemoeit, je be grijpt wat ik bedoel, dan zal onze reputatie ook wel enig gewicht in de schaal leggen. Maar voor alde detective zweeg enkele seconden, bovenal zou de heer Van Zanten onze cliënt worden Helma, en Pit's Detective-Bureau laat z'n cliën ten niet ongestraft vermoorden." (Wordt vervolgd.) MIAMI BEACH: Overzicht tij dens de opening van de nationale republikeinse conventie, waar de partijkandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap zal wor den gekozen. Een der twee jongens die er van werden verdacht zaterdag avond een man door een ruit van een bar aan de Herenstraat in Den Haag te hebben geduwd, is vrijgelaten. Volgens verklarin gen van getuigen is hij onschul dig aan de vechtpartij, waarbij de 22-jarige Daniel Litzau een dodelijke snede in zijn hals op liep. De gang van zaken is als volgt ge weest, zo is nu gebleken. Eén 20- jarige kantoorbediende kwam de bar binnen, maar werd er snel weer uitgezet door een 16-jarige jongen en Litzau. De barkeeper maakte bezwaar tegen de aanwe zigheid van Litzau. De 16-jarige zou die man wel even verwijde ren en deed dit ook. Later kwam een 17-jarige jongen naar buiten en die duwde de man door de ruit. De 16-jarige verleende eer ste hulp door de halsslagader dicht te drukken. De zeventien jarige rende weg. De twee jongens meldden zich zelf bij de politie. Beiden werden ingesloten, maar de zestienjarige is inmiddels vrijgelaten. OVER WE HOUDEN VOOR IETS EXTRAS OVEie TE HOUDEN VOOREEN R7/ALER LEVEN WAT U NU WGKGLUKP VOOR UW UEVENSMIPPOP NEERTELT EN PAN VE^EID' AAET WAT U IN DE heenuk bros 0 SMAKEN =5 KUIP36S KLES6WS" HALF POND FAMILIE TUI BE DBEÖilDONX LITEKFUACON afwasmiddel HEEL POND VERMICELLI-(5KOENTE KI PPE - TOMATEN VASTE PRUS PER BLIK TONIC-UEWEL OUAcfteiNAS P30OSENPAAL# STEEN BEtaSiEN. MADE-AXEL-<5rOe^ VUSSINfSEN MIDPBLBUraSrTERNeUZeN SERPEN OP ZOOM

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2