Veiligheidsraad kwam spoedzitting bijeen in Nationaal appèl' op vrijdag 9 augustus voor Biafra Vietcong beschiet militaire sectoren rond Saigon Jordanië dringt aan op verplichte sancties tegen Israël Mortierduel over de Jordaan Premier Cernk: TSJECHO-SLOWAKIJE KAN NIET NEUTRAAL ZIJN Abernathy waarschuwt voor Nixon DOODGEREDEN Brits voorstel tegen de bacteriologische oorlogvoering TILBURG WEER DOOR EEN WOLKBREUK GETROFFEN RADIO DE K0CK Streefbedrag tussen de vijf en tien miljoen gulden Sympathie voor de Biafranen in Addis Abeba Nog één trein in Zuid-Vietnam Voor f430.009 goud gestolen Zware vonnissen in Griekenland HET WEER WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 21e Jaargang No. 52è7 Tegen terroristen Markt voor produkten reed door Achtervolging op Jordaans gebied Twee uitgangspunten Spoorweg verkeer totaal ontwricht Hoogwater Zon- en Maanstanden Er moet meer gebeuren Weerbericht ftaaSs. 6ö abonnement; TiERNBUZEi Directeur-Hoofdredacteur: 1. vaa de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers IS cent. DE UftgMfstor N.V. v/h Firma P- J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 161 ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De veiligheidsraad is maandag avond in verband met de toe stand in het midden-oosten bij eengekomen. Jordanië had om 'n spoedbijeenkomst gevraagd we gens de Israëlische luchtaanval van zondag. Israel op zijn beurt vroeg de raad het na de moord op senator Kennedy geschorste Ten zuiden van het Golange- bergte hebben dinsdagmiddag Is raëliërs en Jordaniërs elkaar een uur lang over de Jordaan met mortieren beschoten. Volgens een Israëlische woordvoerder zouden de Jordaniërs zijn begonnen. Aan Israëlische kant waren geen do den of gewonden gevallen. debat over inbreuken van Jor danië op het bestand te herope nen. Volgens Israel hebben zich in de periode tussen 23 juni en 1 augustus meer dan honderd be- sitandsschendingen voorgedaan. Te 20.40 uur Ned. tijd werd de bijeenkomst onder voorzitter schap van de Braziliaan José Sette Camara geopend. Israel, Jordanië, Irak en Egypte waren uitgenodigd zonder stemrecht deel te nemen. De Jordaanse afgevaardigde, Mohammed el Farra, verzocht de veiligheidsraad verplichte sanc ties tegen Israel uit te vaardigen wegens de „flagrante en vooraf beraamde Israëlische luchtaanval op de ongewapende Jordaanse burgerbevolking". Bij deze aan val waren 34 mensen gedood en 82 ernstig gewond, zei hij. Josef Tekoah. ds Israëlische afgevaardigde, zei dat de bom bardementen van 4 augustus uit- Rremier Öldrich Cernic van Tsjècho-Slowakije heeft op een bijeenkomst van ongeveer 6000 leden van de communistische partij in Praag gezegd, dat Tsjecho-Slowakije in de oost- westverhouding geen neutrale positie kan innemen. „De mili- 'faire blokken van het pact van Warschau en de N.A.V.O. hebben een gemeenschappelijke grens. De geschiedenis heeft herhaalde malen bevestigd, dat wij niet neutraal kunnen zijn", aldus de premier. De voorzitter van de Tsjecho- slowaakse nationale vergadering, Jozef Smrkowsky, zei dat de pers zich moet onthouden van emo tionele berichtgeving en in plaats daarvan een „waarachtig beeld van het leven en werken van onze vrienden" moet geven. De pers moet over de andere socialis tische landen een „rustig, feitelijk en serieus" verslag geven. Jour nalisten moeten de belangen van dé partij en de staat, die tege lijk de belangen zijn van de hele Tsjechoslowaakse maatschappij, altijd in gedachten houden", al dus Smrkowsky. Premier Cernic zei over de Co mecon dat Tsjecho-Slowakije zonder samenwerking met de landen van die organisatie niet verzekerd zou zijn van een voort durende aanvoer van grondstof fen en voedingsmiddelen, noch De negerleider Ralph Aberna thy heeft dinsdag gezegd dat de republikeinen stemmen van ne gers zouden' verliezen als zij Ri chard Nixon tot hun kandidaat voor het presidentschap zouden kiezen. De opvolger van ds Mar tin Luther King' noemde Nelson Rockefeller als de kandidaat die de meeste stemmen van negers zou aantrekken. Dr. Abernathy hield een persconferentie in Mia mi Beach, waar woensdag door republikeinse conventie over de kandidatuur wordt gestemd. van een markt door de produkten in het bijzonder machines. Hij voegde er echter aan toe dat de bestaande vorm van economische samenwerking in Oost-Europa verouderd is. Hij pleitte voor doeltreffender samenwerking door deze op een nieuwe leest te schoeien. De politici beantwoordden vra gen van partijleden, nadat pre mier Cernic mededelingen had gedaan over de conferentie van Bratislava. Twee vrouwen zijn dinsdagavond op de Meppelweg in Den Haag door een auto overreden en ge dood. De automobilist reed naar de schlldersbuurt, waar de politie de wagen vond. De bestuurder, de 45-jarige J. H. uit Den Haag, is gearresteerd. Het ongeluk gebeurde rond half acht Twee vrouwen staken op de hoek van de Meppelweg de weg over, terwijl zij zich met paraplu s tegen de regen beschermden. Bei- <je vrouwen moeten op slag zijn gedood. Een van hen werd veertig meter door de auto meegesleurd. De auto, waarvan de voorruit door de botsing werd vermeld, verdween in die richting van het centrum van de stad. De politie vond de auto korte tijd later in de Smitsstraat. Op de ontwapeningsconferentie in Genève heeft dinsdagochtend de Britse afgevaardigde Mulley voor gesteld, het Geneefse protocol van 1925 tegen biologische en chemi sche wapens uit te breiden met een akkoord tegen het gebruik van microbiologische strijdmethoden. De Russische afgevaardigde Rosjtsjin vond, dat met voorrang het protocol'van 1925 moet wor den versterkt. De belangrijke lan den als Japan en Amerika hadden dit stuk tot dusver niet onder schreven. sluitend waren gericht tegen twee terroristenbases van de El Fatah. Het leven van de Israëliërs kan geen speelbal blijven van de o orlogszuchtige Arabieren, zo zei hij. Ook de Sowjet-Unie heeft op strafmaatregelen tegen Israel aangedrongen. Israël beschuldigde Jordanië ervan de „terreurdaden" van Arabische commando's aan te moedigen. Amerika en Engeland oefen den kritiek op beide partijen. Israëlische troepen zijn maan dagnacht ten zuiden van de Dode Zee Jordaans gebied bin nengegaan, waar zij op enkele kilometers van de Israëlisch-Jor- daanse grens strijd leverden met „een groep terroristen en Arabi sche saboteurs", die in Israël wa ren binnengedrongen en die zij achtervolgden, zo heeft een Is raëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Volgens de Israëlische lezing zijn vijf saboteurs gedood en zijn twee gewonden gevangen genomen. Volgens de Israëlische militaire woordvoerder hadden de achter volgde Arabieren, die deel uit maakten van de beweging „El Fataih", met bezooka's het zieken huis van het Israëlische dorp Ein Yahav in het gebied van de Dode Zee aangevallen. Deze aanva] had geen verliezen aan Israëlische zijde veroorzaakt. De twee gewonde en gevangen genomen Arabieren hadden be kend, dat mijnen waren gelegd in de omgeving van Ein Yanav. Deze mijnen zijn inmiddels door de Israëliërs onschadelijk ge maakt. Voor de tweede maal binnen een maand tijd is Tilburg dins dagmiddag getroffen door een wolkbreuk, gepaard gaande met onweer, waardoor grote gedeel ten van de stad volkomen blank kwamen te staan en het water huizen en kelders binnenstroom de. Het verkeer liep op vele plaatsen in de watermassa's, die onder de viaducten hoogten be reikten van meer dan een halve meter, totaal vast. Het onweer richtte geen schade aan. Door de wateroverlast echter werd op verschillende punten het wegdek weggespoeld en kwamen riool deksels omhoog. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN „Nationaal appèl 9 augustus", zo heeft de stichting vluchtelin genhulp Biafraconflict de actie genoemd, die vrijdagavond a.s. tussen tien vóór half negen en kwart over negen via beide Nederlandse televisiezenders zal worden gevoerd met het doel hulp te verlenen aan noodlijden den aan beide zijden van de frontlijn als gevolg van de strijd rond Biafra. Het ligt in de bedoeling, zo ver telde tijdens een persconferentie Het begin van de Nigeriaanse vredesonderhandelingen in Addis Abeba heeft alle pessimistische verwachtingen bevestigd. Tot dins dagmiddag waren de vertegen woordigers van beide partijen niet meer bijeengekomen. Tijdens de openingszitting, waarbij tegen de wil van voorzitter Haile Selassie de pers aanwezig was, hield de vertegenwoordiger van Biafra, Oju- kwu, een bewogen rede over de geschiedenis van de burgeroorlog. Ook in Addis Abeba blijkt de sympathie van de bevolking uit te gaan naar de Biafranen. in Den Haag de voorzitter van 't stichtingsbestuur, mr, G. E. van Walsum, de kijkers in te lichten over de toestand in Nigeria en Biafra en op te wekken geld te geven bij postkantoren en ge meentehuizen ten behoeve van de slachtoffers. Ook kan geld worden gestort op girorekening 400 ten name van de stichting te Utrecht. Nog diezelfde avond zul len de opbrengsten (behalve van de giro) worden doorgegeven aan de centrale post in hotel Gooiland in Hilversum, opdat men reeds zaterdag een eerste cijfer bekend zal kunnen maken. De totaalop- brenigst hoopt de stichting op 15 augustus te kunnen meedelen. Twee televisieploegen zijn naar Nigeria en Biafra vertrok ken. De Ikor-ploeg met bestem ming Lagos is alweer terug, daar deze ploeg de Nigeriaanse hoofd stad niet mocht verlaten. De ploeg, die Biafra als doel had, is op de bestemde plaats aange komen, zo deelde mr. Van Wal sum mee. De stichting heeft twee uit gangspunten: Ten eerste wij zij de werkzaamheden van de ver schillende organisaties bundelen. Deze organisaties zijn het Neder landse rode kruis, de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de stichting mensen in nood en Unicef (het kinderfonds van de Verenigde Naties). Ten tweede wil de stich ting geen eigen hulpactie voeren, maar het geld ter beschikking stellen van het internationale rode kruis „Caritas Internationa- De vietcong heeft maandag avond de militaire sector van Binh Tsjanh op vijftien kilometer van het centrum van Saigon met mortiergranaten beschoten. Ook Tsjau Doe op 170 kilometer ten zuidwesten van de Zuidvietname- se hoofdstad en Vinh Ha in het noorden van het land werden on der vuur genomen. Bij een gevecht op 20 kilometer ten zuiden van Saigon doodden Amerikaanse infanteristen 52 vietcong-soldaten. Twee Ameri kanen sneuvelden,en-tien werden gewond. In rijstgebieden ten westen van Saigon vernietigde Zuidvietna- mese militie 100 sampans, aldus Amerikaanse en Zuidvietnamese mededelingen. Kolonel Tran Van Hai, direc teur-generaal van politie, heeft bekendgemaakt dat 570 politie mannen zijn ontslagen wegens afwezigheid zonder toestemming. De periode waarin de ontslagen zijn gevallen, is niet bekendge maakt. Een vietcong-mijn heeft maan dag de op één na nog rijdende trein in Zuid-Vietnam vernield. Hierbij werden twee mensen ge dood en vier gewond. De enige trein van de Zuidviet namese spoorwegen die nu nog over is, behoeft overigens geen lange afstanden af te leggen. Van het spoorwegnet met een totale railslengte van 1.350 km kan nog slechts zestig km worden ge bruikt. Onder het Franse bestuur was het mogelijk per trein van Sai gon langs de kust naar Hanoi te rijden, maar de spoorwegen wer den een geliefd doelwit van de guerrillastrijders. Treinen wer den opgeblazen en stukken rails gebruikt voor het bouwen van bunkers. De meeste spoorlijnen zijn door gras overwoekerd en de i'ails verroest. De bewoners van 'aigon sebben in meer dan twee 'aar geen treingefluit meer ge hoord. LONDEN: Biafraanse vrouwen hebben een demonstratie gehou den in de Engelse hoofdstad. Vier dames overhandigden een petitie aan het adres Downingstreet 10. Zij vroegen hulp voor de kinde ren, die in het land de honger dood sterven. De vrouwen zon gen Wilson is een schelm" en renden op het politiekordon in. WOENSDAG 7 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 0.09 0.38 Breskens 0.34 1.03 Terneuzen 1.10 1.39 Hansweert 1.49 2.18 Walsoorden 1.53 2.22 DONDERDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.04 1.26 Breskens 1.29 1.51 Terneuzen 2.05 2.27 Hansweert 2.43 3.06 Walsoorden 2.47 3.10 lis", de wereidraad van kerken en Unicem, opdat deze organisa ties hun werk beter kunnen doen. Hoewel mr. Van Walsum geen streefgetal wilde noemen, was hij van oordeel dat een bedrag tus sen de vijf en tien miljoen een doelstelling is, die niet onbereik baar lijkt. Er zijn politieke implicaties, waarmee de stichting wél en niet te maken heeft meende hij. Met name heeft de stichting te maken met de vraag of de goederen hun bestemming kunnen bereiken. Mr. Van Walsum noemde het be paald niet waar dat er praktisch niets gebeurt. Wél waar is dat er méér kan gebeuren als men niet alleen op aanvoer door de lucht is aangewezen en als beide par tijen het eens zouden kunnen worden over een aanvoerlijn. De huidige moeilijkheden mogen geen reden zijn om niet een zo krachtig mogelijke actie organisaties moeten klaar zijn om in te springen zodra er zich nieuwe mogelijkheden voordoen, een zo krachtig mogelijke actie te voeren. De internationale ertoe kunnen bijdragen om mogelijkheden, die er nu nog niet zijn, te forceren, meende mr Van Walsum. De stichting wil uitslui tend humanitair werkzaam zijn. ZON MAAN op onder op onder aug. 7 5.11 8.19 8.29 3.00 8 5.13 8.17 8.50 4.30 9 5.14 8.16 9.05 5.59 Twee uur nadat een Fransman in Genève 100 kilo goud voor een waarde van meer dan 430.000 gulden had gekocht, hebben die ven zich maandag met de kost bare lading uit de voeten ge maakt. De Fransman had zijn sleuteltjes in het contactslot van zijn auto laten zitten, nadat hij het goud in de wagen had gelegd. De auto' is later buiten Genève teruggevonden. In Saloniki zijn maandag de 27-jarige kapitein Ionnis Zervo- poulos en de 25-jarige luitenant kapitein Christos Charalambo- poulos door een krijgsraad ver oordeeld tot resp. 15 en 10 jaar gevangenisstraf wegens samen zwering tegen de regering. Bei den werden voor tien jaar uit hun burgerrechten ontzet. De twee officieren werden be gin juli met zes advocaten, dok ters en ingenieurs gearres teerd. Deze zullen voor de bur gerrechten worden gebracht. Weinig verandering Tussen IJsland, Noorwegen en, Schotland bevindt zich een ho- gedrukgebied dat nog maar wei nig van plaats verandert. Een uitloper daarvan strekt zich over Scandinavië naar het zuid oosten uit. Het was daar in het algemeen fraai weer, met niet veel wind en wolken, waarbij de middagtemperaturen varieer den van 22 tot 30 graden. Het weer in Frankrijk, West-Duits- land en de Benelux wordt in hoofdzaak bepaald door een de pressie waarvan de kern op het ogenblik boven Zuidwest-Neder land is gelegen. Dit lagedruk gebied bracht op uitgebreide schaal regen- en onweersbuien bij middagtemperaturen van on geveer 20 graden. Waar nog en kele opklaringen voorkwamen werd het ruim 3 tot 4 graden warmer. Deze depressie trekt in een zeer langzaam tempo naar het noorden, zodat ook vandaag we derom op veel bewolking gere kend moet worden waaruit plaatselijk regen of buien kun nen vallen, en onweer ook niet uitgesloten is en daarbij een meest zwakke wind en middag temperaturen die weer iets la ger kunnen worden dan dinsdag het geval was. medgedeeld door het K.N.Miïi» geldig tot hedenavond. Veel bewolking Vrij veel bewolking pjgfj plaatselijk regen of enkele büii en, in de kuststreken hier en daar mist. Zwakke veranderlij ke wind. In het algemeen iets lagere middaetemneraturen dan, dinsdag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1