Tsjecho-Slowakije als overwinnaar uit de strijd? Jordanië vraagt bijeen komst veiligheidsraad Leger neemt macht in Kongo-Brazzaville over PERSVRIJHEID BLIJFT GEHANDHAAFD Waarnemers in Moskou vertrouwen de zaak niet Israëlische luchtmacht bestookte Jordaans gebied met bommen en boordwapens HET WEER E'©rl*ï«(«riï*ï*iier van soevereiniteit Economische confërentie Vietnam en midden-oosten Belang van Warschaupact Tankduel bij Badoellah-brug Augustin Poignet tot president uitgeroepen Onwettige handelingen Linkse tegenstanders Verwarde situatie president terug Aanval werd verwacht 28 doden Buitenland heeft het gedaan Vrachtauto op mijn Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEÜ Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand ƒ2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Maandag 5/dmsdag <5 augustus 196§ 21e Jaargang No. 525K Uitgeefster N.V. »/h Firma P. 1. van de Sands te Temeinen Advertentieprijs per mm kr iet; mfafmtrm per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 1# uur voormiddag. de gemeenschappelijke verklaring die de zes Oosteuropese oom- munstische partijen in Bratislava hebben uitgegeven, wordt het recht van de afzonderlijke communistische landen bevestigd om hun politiek pp de eigen omstandigheden af te stemmen, mits dit de„leidende" rol van de communistische partij niet verzwakt. Anderzijds is het de ge- meenschapclijke internationale plicht van al deze landen, de socialis tische verworvenheden te steunen, te consolideren en te beschermen. De samenwerking moet worden uitgebreid en verbeterd, met name ep economisch terrein. Vandaar dat een spoedige economische confe rentie op het hoogste niveau dringend gewenst is. De verklaring maakt ook gewag van „onverbrekelijke solidariteit en grote waakzaamheid" Jegens de ondermijnende activiteit van het imperialisme, die vergroting van de samenwerking binnen de organisatie van het Warschaupact nodig maakt. komelijk obstakel voor al degenen die de resultaten van de tweede wereldoorlog willen herzien". De huidige situatie vergt onverflauw de inspanning om het defensie- potentieel van elke socialistische staat èn van de hele socialistische gemeenschap op te voeren, de po litieke en militaire samenwerking binnen de organisatie van het Warschaupact te verstevigen. De zes spreken tenslotte de overtuiging uit, dat de gelijke we reldbeschouwing de leidende rol van de communistische partijen en de socialistische grondslagen van de economie doeltreffende factoren blijven vormen voor het behoud) van de onderlinge eenheid en dat de in deze verklaring neergelegde standpunten in overeenstemming zijn met de belangen „van alle broederlanden en -partijen, de zaak van de onverbrekelijke vriendschap tussen en volken van onze landen en de belangen van vrede, demo cratie, nationale onafhankelijkheid en socialisme". (Zie verder pag. 3) BRATISLAVA: Ondertekening van de gemeenschappelijke ver klaring, welke de zes Oosteuro pese communistische partijen hebben uitgegeven. Boven (vlnr) de Tsjechische delegatie met pre sident Svoboda, partijleider Dub- cek en premier Cernik. Onder de Russische delegatie met (vrnl) partijleider Brezjnev, president Podgorny en Sjelest. In de inleiding tot het communi qué staat, dat de conferentie van Bratislava is belegd, omdat „de in gewikkelde internationale situatie en de ondermijnende activiteit van het imperialisme" nog grotere een heid van de socialistische landen vereisen. Daar komt bij dat de ont wikkeling van het socialisme nieu we taken met zich meebrengt, waarvoor verdere bundeling van krachten noodzakelijk is. De be sprekingen zijn verlopen in een sfeer van volkomen openhartig- heide trouw aan de beginselen, en vriendschap. De verklaring wijst op de suc cessen, die sinds de verplettering van het fascisme ziin geboekt door de volken van de Europese landen die de weg van het socialisme ziin opgegaan. Niet alleen waren de binnenlandse toestanden sterk ver beterd, ook was de internationale invloed enorm gegroeid. Nationale aspecten Ondersteuning, consolidering en bescherming van deze verworven heden, bereikt ten koste van held haftige inspanningen en onbaat zuchtige arbeid van elk der volken, is een gemeenschappelijke interna tionale plicht van alle socialistische landen. Dat is de mening van alle deelnemers aan de conferentie, die uiting gaven aan hun onwrikbare vastbeslotenheid om de socialisti sche verworvenheden in hun lan den te ontwikkelen en te verdedi gen en om naar nieuwe sucessen in de opbouw van het socialisme te streven. On basis var de histo rische ervaringen ziin de zuster partijen tot de overtuiging geko men,' dat voortschrijding op de weg van socialisme en communis me slechts mogelijk is, als men zich strikt en consequent laat lei den door de algemene wetten van de ophouw van de socialistische maatschappij en bovenal de leiden de rol versterkt van de werkende klasse en haar voorhoede, de com munistische partijen. Daarbii houdt elke zusterpartij, terwiil zij creatief werkt aan een oolossing van de problemen van de verdere socialistische ontwikke ling, rekening met de nationale aspecten en omstandigheden, zo wordt gezegd. De verklaring gaat voort: „On wankelbare trouw aan het marxis- me-lentnisme, opvoeding van de volksmassa's in de geest van de denkbeelden van socialisme en pro letarisch internationalisme, onver- zoen'iike strijd tegen de bourgeois- ideoloeie, tegen alle anti-socialisti sche krachten vormen een waar borg voor succes bi} de verstevi ging van de posities van het socia lisme en het tegengaan van de praktijken van het imperialisme. Krachtig en vastbesloten stellen de zusterpartijen hun onverbrekelijke solidariteit, hun srote waakzaam heid tegenover alle pogingen van het. imperialisme en ook van alle andere anti-communistische krach ten om de leidende rol van de wer kende klasse en de communistische partiien te verzwakken. Ze zullen nimmer toestaan dat iemand een wig drijft tussen de socialistische landen en de grondslagen van het socialistische sociale stelsel onder mijnt". Voorts wordt opgemerkt dat de vele problemen die met de opbouw van een socialistische maatschappij in elk der landen samenhangen, gemakkelijker zijn op te lossen met wederzijdse hulp en steun. De deelnemers aan de conferen tie toonden zich vastbesloten alles wat In hun macht ligt te doen om de samenwerking van hun landen op alle terreinen te verdiepen op basis van de beginselen van gelijk heid, eerbiediging van soevereini teit en nationale onafhankelijkheid, territoriale onschendbaarheid, we derzijdse bijstand en solidariteit. Van het allergrootste belang worden beschouwd verdere ont wikkeling van de economie en ver betering van het materieel welzijn van de bevolking. De samenwer king moet daartoe worden ver groot Verbetering van de werk zaamheden van de raad van weder zijdse economische bijstand (come- con) en specialisatie van de pro- duktie waardoor meer profijt kan worden getrokken van de voor- delen die de internationale socia listische arbeidsverdeling biedt zijn steeds meer geboden. In dit verband is opnieuw de dringende wenselijkheid onderstreept, dat in de naaste toekomst een economi sche conferentie op het hoogste niveau wordt belegd. Na hun steun te hebben betuigd aan het Vietnamese volk en zich voor terugtrekking van de Israëli sche troepen uit de bezette Arabi sche gebieden te hebben uitgespro ken, stellen de zes partiien vast dat de groeiende activiteit van de krachten van revanchisme, milita risme en neo-nazisme in West- Duitsland de veiligheid van de socialistische staten direct raken en een bedreiging vormen voor de zaak van de wereldvrede.. Zij.zullen ten aanzien van Europese aange legenheden consequent een ge meenschappelijke politiek blijven voeren, alle pogingen tegengaan om de resultaten van de tweede wereldoorlog te herzien en de in Europa bestaande grenzen te wijzi gen en eraan vasthouden dat het verdrag van München van het be gin af ongeldig is geweest. Wij zul len de Duitse democratische repu bliek de socialistische staat van Duitse werkers, die de zaak van de vrede dient vastberaden blij ven steunen. Wij zullen permanente steun verlenen aan de communistische partij van Duitsland en aan alle krachten die tegen militarisme en revanchisme strijden en voor de mocratische vooruitgang, zo staat in het communiqué. De zes partijen achten het met het oog op de „agressieve activi teit van de imperialistische krach ten in de Verenigde Staten, de Duitse bondsrepubliek en andere landen noodzakelijk, het belang van het Warschaupact nog eens te onderstrepen". Dit verdrag is en blijft een sterke factor voor de vrede en veiligheid van de Europe se volken en vormt een „onover Jordanië heeft zondag om een spoedbijeenkomst van de veilig- heidsheidsraad gevraagd. Aanlei ding hiertoe was een optreden van de Israëlische luchtmacht tegen doelen in het geheid van Essalt, op bijna SO km ten noord westen van de Jordaanse hoofd stad Amman gelegen. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder in Tel Aviv was de actie gericht tegen twee kampen van de Arabische gue- rilla-organisatie El Fatah, die als basis zouden dienen voor aan vallen op door Israël bezet ge bied aan de andere kant van de Jordaan. De woordvoerder zei dat het merendeel van de recente aan vallen was voorbereid in en uit gevoerd uit het hoofdkwartier van È1 Fatah te Wadi Sjoeeeib op vijf km ten zuiden van Es- Salt. Hij schatte het aantal Ara bische guerrillastrijders in dat gebied op 300 tot 400. Van Jordaanse zijde werd mee gedeeld, dat de Israëlische actie die drie en een half uur duurde, aan vijf burgers, onder wie twee vrouwen en een kind. het leven heeft gekost. Voorts hadden twin tig burgers en een militair ver woningen opgelopen. Een Jor daanse militaire woordvoerder deelde ook mee, dat Jordaans luchtdoelgeschut een Israëlische jachtbommenwerper had neer geschoten. Het toestel was bran dend ten noorden van Jericho naar beneden gekomen. Tijdens de Israëlische lucht aanval kwam het ook tot. een vuurduel tussen Israëlische en Jordaanse tanks bij de Badoel- lahbrug over de Jordaan. Deze schietpartij, waaraan ook artil lerie deelnam, duurde een uur. Volgens een Israëlische woord voerder zijn alle Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op hun bases teruggekeerd. De toestel len die in golven aanvielen, be stookten hun doelen met bom men en boordwapens. Naar in Amman werd meege deeld, bevond koning Hoessein Het leger heeft zaterdag in de Westafrikaanse staat Kongo- Brazzaville, de aan de evenaar gelegen voormalige Franse kolo nie,- de -macht overgenomen. In een door radio-Brazzaville, ver spreid communiqué werd mee gedeeld dat de minister van defensie, luitenant Augustin Poignet, tot president van de republiek is uitgeroepen. Deafgezette president, Al- phóns.e Massemba-Debat, had zich volgens diplomatieke krin gen al eerder teruggetrokken in zijn geboortedorp op ongeveer 120. km van de hoofdstad Braz zaville, omdat hij niet de steun van het leger voor zijn optreden tegen uiterst linkse elementen had gekregen. In dit politieke vacuum in de hoofdstad bleef het leger als enig gezag over, hetgeen leidde tot de machts wisseling. Deze is volgens rei zigers niet zonder bloedvergie ten verlopen. Bij schietpartijen zouden verscheidene mensen zijn gewond. Poignet gold tot dusver als een van de trouwste aanhangers van Massemba-Debat. Hij ver ijdelde in mei nog een staats greep die aan „buitenlandse huurlingen" werd toegeschreven. Tot n'"'üwe opperbevelhebber vari het legei; i. kapitein Marien Ngouabi, bevelhebber der val schermtroepen, benoemd. Deze behoort tot het deel van het leger dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de uiterst-link se politici, tegen wier invloed Massemba-Debat al twee jaar bekwaam manoeuvreerde. Radio-Brazzaville verklaarde, dat het leger de macht had over genomen, omdat Massemba-De bat de idealen van de revolutie van 1963, toen Fulbert Youlou op zij werd gezet, had verloren. Kort vóór de staatsgreep 'hadden zijn tegenstanders hem beschul digd van „onwettige handelin gen". In de mededeling van radio- Brazzaville werd nog gezegd dat luitenant Luis Goma tot stafchef van het leger is be noemd. Massemba-Debat werd in de cember 1963 na een door de vak bonden geleide staatsgreep voor vijf jaar tot president gekozen. Hij overleefde twee pogingen tot een staatsgreep, in mei j.l. en in 1966. Beideu keren was hij in het buitenland, Kongo-Braz zaville, dat ongeveer 990.000 in woners telt, kreeg acht jaar ge leden onafhankelijkheid. Massemba-Debat voerde bijna twee jaar een machtsstrijd met de linkervleugel van de enige politieke parrii, de nationale revolutionaire beweging. Zijn linkse tegenstanders steunen op de nationale jeugdbond en de burgerwacht, een paramilitaire instelling die 2000 leden telt en Cubaanse instructeurs heeft. Woensdag j.l. deden zich in de hoofdstad ongeregeldheden voor. De volgende dag ontbond Mas- secba-Debat de nationale verga dering en het bestuur van de partij. Hij vormde een nationaal revolutionair comité. Om de ge moederen te bedaren verleende hij vrijdag alle politieke gevan genen gratie. Zijn oproep tot na tionale eenheid vond echter geen gehoor. De staatsgreep in Kongo is de tweede in Afrika dit jaar. In april verwijderde een groep legerofficieren de militaire lei ders in Sierra Leone. In Brazzaville en Pointe Noi re, de economisch belangrijkste stad, is zaterdagavond een uit gangsverbod afgekondigd. De bevolking is overigens rustig ge bleven onder de machtswisseling. De strategische punten in de hoofdstad zijn door militairen bezet. President Massamba-Debat van Kongo-Brazzaville is zondag in zijn paleis teruggekeerd, nog geen 24 uur nadat het leger de macht aan zich had onttrokken. Na zijn terugkeer werd bekend gemaakt, dat alle ministers wa ren afgetreden om het staats hoofd de gelegenheid te bieden, een nieuwe regering te vormen. Zaterdag werd bekend dat het leger de macht had overgenomen en dat luitenant Poignet tot pre sident was uitgeroepen. Massam ba-Debat had zich teruggetrok- zich in het hoofdkwartier van het Jordaanse leger om de actie tegen de Israëlische aanvallen te leiden. Het was niet de eerste keer dat Israël aanvallen deed op bases van de Arabische com mandotroepen, die het verant woordelijk stelt voor sabotage daden Israëlisch of door I sraël bezet gebied. El Fatah is één van de vele Arabische organisaties, die stre ven naar de „bevrijding van Palestina". Op 9 juli woonden vertegenwoordigers van deze organisaties in Cairo de eerste bijeenkomst bij van de „Pales tijnse nationale raad" van 100 leden, die tot taak heeft de guer rilla-activiteit tegen Israël te coördineren. De jongste Israëlische actie werd al enige dagen verwacht, nadat de Arabische saboteurs op vallende snecessen hadden ge boekt, zoals het opblazen van de spoorlijn bij Gaza en het plaat sen van landmijnen bij dorpen in de vallei van Beisan ten zui den van het meer van Galilea. Zoasl de chef van de Israëli sche generale staf, generaal Bar Lev. zondagmiddag op een pers conferentie in Tel Aviv verklaar de, was de aanval op het gebied van Es-Salt ook bedoeld om de Jordaanse autoriteiten er toe te dwingen, dat zij maatregelen nemen tegen de commandotroe pen, die niét alleen vrijelijk van Jordaans gebied kunnen opere ren maar ook gesteund worden door de plaatselijke militaire en burgerlijke autoriteiten. Hij zei dat in juli gemiddeld driemaal per dag de bestandsovereen komst met Jordanië was ge schonden. Bij de actie hadden de Israëlische vliegtuigen geen. vijandelijke toestellen ontmoet. Wel waren zij beschoten door luchtdoelgeschut, maar dit vuur was zo zwak en ondoeltreffend geweest, aldus generaal Bar-Lev. Een Jordaanse militaire woord voerder maakte later bekend, dat aan Jordaanse kant in totaal 8 mensen vijf militairen on der wie een kapitein, en 23 bur gers, onder wie twee vrouwen en een kind om het leven zijn gekomen, terwijl zes militai ren en 76 burgers verwondingen hebben opgelopen. Van Israëlische zijde is mee gedeeld, dat er aan die kant geen doden of gewonden zijn geval len. De Jordaniërs hebben geen steun van hun bondgenoten ge kregen. Wat Egypte betreft bevindt ken in zijn geboortedorp. Hij had dit volgens diplomatieke kringen gedaan, omdat zij niet de steun van het leger had gekregen in zijn strijd tegen de linkse elemen ten. Zondagochtend deed kapitein Ngouabi, die de dag tevoren tot opperbevelhebber van het leger was benoemd, een beroep op Massamba-Debat om zich weer bij zijn medewerkers te voegen, waarbij zijn veiligheid door het leger werd gegarandeerd. Hierop keerde de president naar de hoofdstad terug om de macht weer op zich te nemen Voor de radio verklaarde de president zondagavond, dat de gronwet verouderd was en zou worden herzien, overeenkomstig de „revolutionaire aspiraties van het land". Hij zei niet direct de samenstelling van een nieuw ka binet bekend te kunnen maken. Hij deed een beroep op de be volking rustig aan het werk te gaan en betuigde er zijn leedwe zen over, dat „buitenlandse ra diostations ongelooflijke verha len hadden verspreid, alleen om dat hij twee dagen afwezig was geweest". president Nasser zich nog steeds in de Sowjet-republiek Georgië, waar hij voor een infectie aan een been wordt behandeld. Irak probeert orde op zaken te stellen na twee staatsgrepen op 17 en 30 juli. Syrië en Libanon zijn in een ernstig onderling geschil ver wikkeld. Het militaire commando van de „organisatie voor de bevrij ding van Palestina" tenslotte heeft openlijk verklaard dat het het niet eens is met de koers van de burgerlijke leiders van. de organisatie. Te Eind Jahavb? de tkJdë 2e» reed zaterdag een Israëlische legervraohtauto op een mijn, waardoor vier militairen ver wondingen opliepen. De sabo teurs waren volgens een Israëli sche verklaring afkomstig van Jordaans gebied. Premier Esjkol heeft zondag avond in een rede in Jeruzalem een vergelijking getrokken tus sen het kapen van het verkeers vliegtuig van de „El AT', dat sinds 23 juli in Algiers wordt vastgehouden, en de „zesdaagse oorlog" van vorig jaar. Hij zei dat nu evenals in het voorjaar van 1967 iedereen sympathie voor Israël heeft, maar dat men niets doet. Israël zegt in een brief aan de veiligheidsraad „wegens voort durende agressiedaden tegen Is raël" uit zelfverdediging tot de luchtaanvallen gedwongen te zijn. Iu een brief van de Israëli sche vertegenwoordiger bij de verenigde naties wordt verwe zen naar een brief van 2 augus tus, waarin wordt geklaagd „over voortdurende agressiedatlen tegen Israël uit Jordaans bied." ge- WARMER Gedurende het afgelopen week einde werd de circulatie boven West-Europa enerzijds beheerst door een hogedrukgebied, dat van Schotland tot boven Scandinavië reikte en anderzijds door gebie den met lage barometerstanden boven zuid- en zuidoost-Europa. Behoudens in Zeeland en ten noorden van de lijn Den Helder— Twente, regende het langdurig en kwamen plaatselijk ook fikse onweersbuien tot ontwikkeling. Hierbij viel zondag in Limburg op sommige plaatsen ongeveer 30 mm regen. In Den Helder werd evenals op vele plaatsen in zuid-west-Duitsland zelfs 60 mm of meer afgetapt. Inmiddels beweegt een sto- ringsgebied vanuit zuidwest- Frankrijk in onze richting. Sa menhangend hiermede wordt verwacht dat de wind in de oost hoek blijft en het dinsdag aan vankelijk vrij zonnig zal zijn. Hierbij zal het tevens warmer worden dan maandag. In de mid dag en avond kunnen in verband met het naderbij komen van ge noemde storingsgebied onweers buien tot ontwikkeling komen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond Zonnige perioden Warm weer met zonnige perio den, maar ook plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tus sen noord en oost. DINSDAG 6 AUGUSTUS Cadzand v.m. 11.41 n.m, 11.29 Breskens 12.06 11.54 Terneuzen 12.42 0.30 Hansweert 1.21 1.09 Walsoorden 1.25 1.13 WOENSDAG 7 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.09 0.34 1.10 1.49 1.53 n.m. 0.38 1.03 1.39 2.18 2.22 MAAR op onaer ZON op onder aug. 6 5.09 8.21 7 5.11 8.19 8 5.13 8.17 9 5.14 8.16 7.58 1.30, 3.00' ƒ.50 4.30 9.05 5.59 8.29 8:50

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1