Nederl. Studentenraad contra „dreigbrief" van minister Veringa R.K. bond St. Eloy: „Ministerie werkt met koppelbaas" Van smokkel verdachte chauffeurs in Denemarken vrijgelaten Uitbreiding Esso's aromatemfabriek in het Botlekgebied Amerikanen kochten Haarlemse raffinaderij van olieprodukten BEU RS0VERZICHT Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 3 augufctiis 1968 FOTOGRAAF AANGEHOUDEN WEGENS FLESSENTREKKERIJ BEJAARDE VROUW GEDOOD BIJ AUTO-ONGELUK TWEE BROERS IN VERONGELUKTE AUTO VERDRONKEN VROUW ONDER AUTOBUS Melding omgeslagen schip was loos alarm Boerderijbrand in Wormer De grootste van Europa Zwaar gewond na vechtparij met vader Driejarig jongetje in lift beklemd Schilders aan de dood ontsnapt Nederlanders omgekomen in Frankrijk Vliegtuigbom opgebaggerd Vliegveld van Lagos voor intern, verkeer gesloten Het bestuur van de Nederland se studentenraad (N.S.R.) advi seert de aanstaande medische studenten zich niet te laten af schrikken door de „dreigbrief", die minister dr. G. H. Veringa van onderwijs en wetenschappen hun stuurde. Bovendien heeft de N.S. R. de volksvertegenwoordiging en de politieke partijen gevraagd het beleid van de regering in deze kwestie aan de kaak te stellen. De N.S.R. pleit voor een achtste medische faculteit, die niet in 1980 maar nu dient te worden ge sticht. Minister Veringa zond alle aan staande studenten in de genees kunde een brief, waarin hun werd verzocht hun studiekeuze nog eens goed te overwegen. De N.S. R. noemt dit schrijven een „dreig brief" vol schijnheiligheid, die niet kan worden beschouwd als gepaste voorlichting. Het be tekent, dat de regering de studen ten voor een voldongen feit stelt. De studenten worden de dupe van het wanbeleid op onderwijs gebied. De hele zaak dreigt uit de hand te lopen en de regering ont doet zich van haar verantwoor delijkheid. Ze wentelt de zaak af op de schouders van de studen ten, aldus de N.S.R. Gezién de ontstane situatie meent de N.S.R., dat het belache lijk is te denken, dat met het schrijven van een „dreigbrief" kan worden volstaan. Er zal meer moeten gebeuren. Een beleid, dat zich tot het schrijven van zulke brieven beperkt, terwijl maat regelen ter wezenlijke verbete ring uitblijven, is rijp voor de prullemand, vindt de N.S.R. „De overheid heeft de morele plicht een ieder de gelegenheid te geven de studie te volgen, die hij verkiest". Aan deze plicht wenst de overheid niet te voldoen. In plaats daarvan baseert de over heid, i.e. de minister, zijn beleid op een volgens de N.S.R. hyper- arbitrair begrip als maatschap pelijke behoefte. Op verzoek van de Haagse politie is in Amsterdam de Rot terdamse fotograaf H A. V. aan gehouden, die ervan verdacht wordt zich het laatste halfjaar schuldig te hebben gemaakt aan flessentrekkerij. Hij kocht voor naar schatting 10.000,foto apparatuur, maar betaalde niet. De man, die reeds eerder we gens flessentrekkerij werd ver oordeeld, had een handeltje in tweedehands auto's opgezet, waar evenwel geld bij moest. Hij heeft verklaard zijn schulden te willen betalen met de opbrengst van de verkoop van foto-appara- tuur. Deze betrok hij van hande laren in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Bussum met de be lofte per giro te zullen betalen. De foto-apparatuur verkocht hij door aan onbekenden. „St. Eloy", de katholieke bond van werknemers in het metaal' en elektrotechnisch bedrijf, uit deze week in zijn bondsorgaan kritiek op het ministerie van defensie, omdat dit met een „koppelbaas" werkt. Het betreft hier het elektrotechnisch bedrijf „Neerlandia" in Amsterdam, dat al geruime tijd onderhoudswerk' zaamheden verricht in kazernes en op vliegvelden. Zes chauffeurs van het trans portbedrijf J. A. van Spronsen uit Monster, die in Denemarken wa ren gearresteerd op verdenking van smokkel, zijn allen vrijgela ten. Da Deense douanerecherche had in drie vrachtauto's in de verzegelde koelruimten tussen de verse groenten rookartikelen en sterke drank ontdekt. De vracht wagens zijn inmiddels ook vrij gegeven. De controle in de verzegelde ruimten werd uitgevoerd op ver zoek van het transportbedrijf. De Deense politie zou mede plichtigheid van de direktie van het bedrijf niet uitgesloten ach ten. Deze beschuldiging wordt echter van de hand gewezen. De direktie begrijpt niet, dat de auto's in dat geval vrijgegeven zouden zijn. Een groot aantal van de tien tallen vrachtauto's van het be drijf vervoert Westlandse pro dukten naar de Skandinavische landen. Smokkel van sigaretten en drank is aanlokkelijk, omdat de prijzen in Skandinavië veel hoger liggen dan bij ons. De Deense politie heeft ook en kele Denen gearresteerd die ver dacht worden van medeplichtig heid aan de smokkel. Zij zouden de smokkelwaar van de Neder landse chauffeurs hebben ge kocht. De direktie van het transport bedrijf deelt nader mee, dat de zes in Denemarken gearresteerde chauffeurs „zichzelf hebben ont slagen". De heer Van Spronsen ver moedde gisteren dat de chauf feurs nog niet waren vrijgelaten. Wel stond vast dat de vracht auto's zijn vrijgegeven. Hij ontkende nog eens krach tig dat de direktie van de smok kel op de hoogte was. Op de kruising Bloklaan-Rijks- straatweg in Loenen is donder dagavond een ongeluk gebeurd, dat een 69-jarige vrouw uit Bus sum het leven kostte. Haar man, de 74-jarige G. J. uit Bussum, die de auto bestuurde waarin zij zaten, verzuimde op de kruising voorrang te geven aan een auto, die werd bestuurd door de 20- jarige monteur E. Nagel uit Breu- kelen. De vrouw (C. H, J.-Don- ker), werd bij de botsing zo ern stig gewond, dat zij na aankomst in het ziekenhuis in Hilversum overleed. De bestuurders van de bij de botsing betrokken wagens bleven ongedeerd. De 18-jarige monteur J. Smits uit Breukelen, die naast de heer Nagel zat, liep lichte verwondingen op. De Bussumse broers Frits en Adri Klare zijn donderdagnacht met hun auto bij Abcoude veron gelukt, te water geraakt en ver dronken. De wagen, een vrij nieuwe Simca, reed met grote snelheid langs het Gein en is daar uit de bocht gevlogen en over de kop in het water gekomen. Om wonenden, die het ongeluk zagen gebeuren, hebben zich nog te water begeven maar slaagden er niet in de portieren open te krij gen. Pas een half uur later kon een takelwagen de auto op de kant brengen, maar toen mocht hulp voor de beide inzittenden niet meer baten. De stoffelijke resten van de beide broers, 23 en 18 jaar oud, zijn naar een zieken huis in Amsterdam overgebracht. Zij kwamen uit een gezin van vijf kinderen dat sinds 1956 in Bussum woonde. Op het Loon in Deurne is don derdagavond omstreeks negen uur de 68-jarige mevr. A. M. Ver stappen, die rechts op de rijweg liep. door een achteropkomende autobus geschept en aan de ge volgen overleden. De chauffeur van de bus had door een tegenligger het slacht offer niet meer kunnen ontwij ken. Reddingboten uit Sohevenin- gen en Katwijk, politievaartulgen uit Katwijk en een helicopter van de marineluchtvaartdienst uit Valkenburg kwamen vrijdagmid dag in actie, nadat een strand- wandelaar aan de reddingsbri gade van Katwijk had gemeld, dat hij een pleziervaartuig op zee had zien omslaan. Er werd direct gedacht aan een van de pleziervaartuigen, die uit Kat wijk geregeld de zee opgaan en die ongeveer 40 passagiers kun nen meenemen. Via reddings brigade en politie werd de mari- neluehtvaartdienst ingeschakeld en werd radio-Seheveningen op de hoogte gesteld. Dit station verspreidde een bericht aan de schepen om naar de omgeslagen boot uit te zien. Spoedig nadat alle diensten in actie waren gekomen, raakte men ervan overtuigd, dat de mel ding loos alarm moest zijn ge weest. De beide plezierboten van Katwijk lagen veilig in de haven en op de Noordze werd tussen Katwijk en Wassenaar, waar het ongeluk gebeurd zou moeten zijn, niets gevonden. Daarop keerden alle reddings ploegen naar hun bases terug. ZAANDIJK: De 300 jaar oude Zaanse molen ,De Zoeker' is don derdag in twee stukken gedeeld en op wagens geladen om ver voerd te worden naar de Zaanse schans. Op de foto: een overzicht van de werkzaamheden tijdens het optakelen van het onderste deel van de molen. „Neerlandia" heeft volgens „St. Eloy" veel weg van een koppel baas. Het bedrijf keerde zijn werknemers begin juli geen vakantiegeld uit en betaalde slechts gedeeltelijk de vakantie dagen door. Daarbij was, zo zegt „St. Eloy", het op wantrowen gebaseerde argument: „Als wij vooraf de vakantiedagen door betalen, kunnen wij een strop hebben als de werknemer na zijn vakantie niet meer terugkomt". De bond noemt het een kwa lijke zaak, dat het ministerie van defensie in zee durft te gaan met een koppelbaas. „St. Eloy" vindt dat dit iiet past in het „hoogge roemde" sociale beleid van dit ministerie. De werknemers zijn de dupe van de onzorgvuldig heid van „defensie", aldus de bond, die meent dat het minis terie in de toekomst de antece denten moet nagaan van de om derneming waaraan het op-\ drachten geeft. Vliegbasis Tangmere: Prins Char les van Groot-Brittannië vóór de aanvang van een van zijn eerste vlieglessen in een felrode „Chip- mcmkf' op de RAF-basis Tang mere. Achter hem zijn instruk- teur, squadronleader Philips Pin- ney (28). Een felle uitslaande brand heeft donderdagnacht de boer derij van de heer M. Molenaar in de gemeente WormeT in de as gelegd. Ruim dertig ton hooi ging verloren. Van het huisraad kon vrijwel niets worden gered. De schade, die op ruim een ton wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt. De brand is veroorzaakt door hooibroei. Esso Chemie N.V. maakt be kend dat zij als hoofdaannemer voor de uitbreiding van haar aromatenfabriek in het Rotter damse Botlekgebied „Catalytic International" te Londen heeft aangesteld. Het contract werd op 1 augustus afgesloten en omvat op basis van een vaste som het grootste gedeelte van de totale investering in dit project. Cata lytic zal de opdracht uitvoeren in samenwerking met Comprimo N.V. te Amsterdam. In juli 1967 maakte Esso Che mie het voornemen bekend de productiecapaciteit van haar Rot. terdamse aromatenfabriek te verdubbelen van 300.000 ton tot ca. 600.000 ton per jaar. Behalve capaciteitsvergrotingen in ben zeen, tolueen en cyclonexaan zal de uitbreiding geheel nieuwe in stallaties omvatten voor de pro ductie van paraxyleen en ortho- xyleen, elk met een capaciteit van 50.000 ton per jaar. Als gevolg van besparingen die nog in de ontwerpfase van het project konden worden ver wezenlijkt, zal de investering lager uitkomen dan het bedrag van 80 miljoen gulden, dat in 1967 bekend werd gemaakt. Het bouwschema bleef ongewijzigd en de fabriek komt naar ver wachting begin 1970 in bedrijf. Op hetzelfde terrein in de Bot lek is Esso Nederland N.V. reeds bezig haar raffinaderij uit te breiden. Deze maatschappij heeft o.a. een tweede „powerformer" in aanbow, die het vereiste basis- produet zal leveren voor de uit breiding van de aromatenfabriek van Esso Chemie N.V. Het resterende deel zal op regie-basis worden uitgevoerd door een tweede hoofdaannemer. De opdracht daartoe zal binnen enkele weken worden verstrekt. Eenmaal voltooid zullen Esso's aromateninstallaties in hoge mate zijn geïntegreerd en in hun soort bovendien tot de grootste van Europa behoren voor de ver vaardiging van deze belangrijke grondstoffen voor de chemische industrie. De uitbreiding van de aromatenproductie in Rotterdam brengt Esso's Europese produc tiecapaciteit op bijna 1 miljoen ton per jaar. Andere Europese aromatenfabrieken van het con cern zijn gevestigd in Frankrijk en Engeland. Na een ruzie met zijn vader is donderdagavond laat de 22- jarige havenarbeider H. Z. uit de Jacob Catsstraat in Rotterdam zwaar gewond in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. De fami lietwist was ontstaan, nadat de havenarbeider in beschonken toestand was thuisgekomen en ruzie had gezocht met zijn echt genote. Toen deze twist in mishande ling dreigde over te gaan, waar schuwde de vrouw haar in het zelfde huis wonende schoon vader. Er ontstond een ernstig handgemeen tussen vader en zoon, waarbij de havenarbeider door het keukenraam op de eer ste etage werd geslagen. De jon geman sloeg tegen de straat en werd daarbij zwaar gewond. De politie heeft de vader gear resteerd. Opnieuw is een jongetje be klemd geraakt tussen lift en lift koker. Een 3-jarig kind uit Lon den speelde donderdag met leef tijdsgenootjes in een lift in een hotel aan de Gevers Deynootweg in Scheveningen, toen het met zijn voetje bleef steken tussen liftbodem en een uitsteeksel een ruitje in de liftschacht. De ruimte tussen lift en schacht be draagt anderhalve centimeter. Het jongetje kon worden bevrijd door inslaan van het ruitje. Zijn verwondingen zijn niet ernstig. Vorige week zaterdag kwam een jongetje aan de Meppelweg in Den Haag met zijn armpje klem te zitten. Het heeft toen anderhalf uur geduurd vóór het kind uit zijn benarde positie werd verlost. De jongen ligt met ernstige won den in het ziekenhuis. De direktie van de n.v. Neder landse raffinaderij van petro- leumprodukten te Haarlem deelt mede, dat de gezamenlijke aan deelhouders tot overeenstemming zijn gekomen met de Witco Che mical Corporation te New York betreffende een overdracht van de aandelen aan de Witco Chemi cal in New York. De raffinaderij is gespeciali seerd op het gebied van de fabri cage van bijzondere aardoliepro- dukten zoals medicinale en tech nische witte oliën, medicinale en technische vaseline, petroleum- wassen en kabeloliën en verdere De 50-jarige huisschilder R. van Vliet uit Sittard en zijn 26- jarige collega L. Enco uit Heer len zijn donderdagmiddag bij schilderswerkzaamheden aan de buitenzijde van een flatgebouw op de Donderberg op 32 meter hoogte uit hun schildersplank geschoten, toen een verbindings kabel losraakte. De schilders plank kwam geheel vertikaal te hangen. Beide schilders dankten hun leven aan een reddingsgor del, die zij donderdag voor het eerst gebruikten. De Roermondse brandweer heeft de beid® mannen uit hun benarde positie bevrijd. De heer Van Vliet ligt met een shock in het ziekenhuis te Roermond. De heer Enco kon na het innemen van kalmeringsmiddelen naar huis keren. De arbeidsinspectie heeft de schildersplank in beslag genomen. INTERNATIONALS MERENDEELS GEMAKKELIJKER Op het zonnige verschijnsel van donderdag voor de interna tionale waarden is gisteren een regenbuitje gevallen. De stem ming voor het merendeel van deze fondsen was gemakkelijker door licht aanbod van 't publiek. In Kon. Olie vonden wat winst nemingen plaats na de vaste ten dentie voor dit aandeel van don derdag. Kon. Olie deed 178 tegen een voorgaande slotprijs van 178,50. Later werd nog 177,80 ge daan. Het scherp verhoogde koers- niveau van donderdag op de gun stige winstcijfers over het eerste halfjaar 1968 van de Kon./Shell- groep werd door Wallstreet over genomen met een koersstijging van 1% dollar. Hierop reageerde Amsterdag vrijdag in de olie hoek niet meer. Philips was 60 cent lager op 138,40. Unilever ging met een eerste verhandeling op 133 circa 30 cent omlaag. Later werd 132.80 in Unilever gedaan. Voor AKU bleef de belangstelling aanhou den. In deze hoek kwam een eer ste notering uit de bus van 90,60 (89,90). De beurs verwacht gun stige tweede kwartaalcijfers van het AKU-concern, die dinsdag morgen zullen worden bekend gemaakt. Hoogovens werd iets hoger geadviseerd. De handel in vrijwel alle internationale waar den was kalm. Van Wallstreet werd geen steun ondervonden, omdat de markt daar donderdag lager sloot na aanvankelijk hogere koersen te hebben geregistreerd. De cultures waren licht ver deeld waarbij HVA beneden de 100 kwam op 99%. Amsterdam Rubber kon zich verbeteren. De scheepvaartwaarden alsmede de staatsfondsen gaven geen veran deringen van betekenis te zien. In Havenwerken werd op ver zoek van het beursbestuur geen notering opgemaakt i.v.m. een verschenen communiqué. De koers van Havenwerken is de laatste dagen sterk gestegen, dit op geruchten over een mogelijke fusie van deze maatschappij met de Amsterdamsche ballastmaat- schappij. Van bevoegde zijde worden deze geruchten pertinent tegengesproken. Gedurende het verdere beurs- verloop werd de handel in AKU's ruim door lokale speculatieve vraag en kooporders voor bui tenlandse rekening. Hierdoor steeg de koers tot 92,30 om op 92 de beurs te verlaten. Philips deed aan het slot 138,50, Unile ver 133 en Kon. Olie 177,60. Hoogovens was iets gemakkelij ker. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week was A.K.U. deze beursweek zeer vast, even ais Kon. Olie. Philips en Uni lever waren prijshoudend. Dit was ook het geval voor Hoog ovens. In de eerste periode ging Alb. Heijn 4, Bols 2 en Schevenin gen (E.M.S.) 2,40 omhoog. Si mon de Wit was 14 punten hoger niet aan te komen. Verder steeg Buttinger 5, Key en Kramer 6, Nederhorst 8, Ned. Dagbladunie 9 en R.V.S. 11 punten. Bensdorp was 8 punten hoger bieden. De Meteoor ging 24 punten omhoog na biedkoersen van de voorgaan de beursdagen. Billiton II daal de 1 gulden. Calvé en Amev ga ven ieder 5 punten prijs. Zeven Provinciën was 10, Eerste Neder landse 6 en de Stad Rotterdam 4 punten lager. In de tweede periode moest Alb. Heijn van de 4 gulden be haalde koerswinst weer 2 gul den afstaan. Nillmij gaf 2 gulden pry's. Delimij. ging een gulden omhoog. Chem. Naarden en Na tionale Nederlanden stegen ieder vui «xmntan. zeer gespecialiseerde aardolie- produkten en is, naar de direktie meedeelt, de meest vooraanstaan de fabrikant van deze produkten in Europa. De Witco Chemical Corporation is met haar Sonneborn-Division „de grootste fabrikant van de zelfde produkten in de Verenigde Staten. Het bedrijf van de Nederlandse raffinaderij zal op dezelfde wijze als voorheen worden voortgezet, maar de nu ontstane samenwer king met de Witco Chemical Cor poration zal betekenen dat de produktiecapaciteit van de be drijven te Haarlem en te Amster dam aanzienlijk zal worden uit gebreid. Binnenkort zal de huidige di- rekteur, ir. L. Schoorl, worden benoemd tot president-commissa ris en gedelegeerd commissaris van de vennootschap, terwijl de huidige adjunktdirekteur, ir. J. Kooreman, tot direkteur zal wor den benoemd. Blijkens een bericht van Reuter uit Londen is met de overdracht van de aandelen een bedrag ge moeid van meer dan 3.700.000 dollar. Een verkeersongeluk in het ge bied van Baziège in het Franse departement Haute-Garonne heeft donderdag aan twee Neder landers het leven gekost. Een vrachtwagen botste tegen een uit de andere richting komende vrachtauto en een Nederlandse personenwagen, waarvan de be stuurder (volgens „A.F.P." de 35- jarige Albert Klasters uit En schede) en diens zesjarig doch tertje op slag werden gedood. Zijn vrouw en twee andere kin deren van 4 en 12 jaar werden ernstig gewond. De chauffeurs van de vrachtwagens kwamen er met lichtere verwondingen af. Bij baggerwerkzaamheden in de eerste Scheveningse binnen haven is gisteren een vliegtuig bom boven water gekomen. De mijnopruimingsdienst heeft het projektiel onschadelijk gemaakt. Het vliegveld van Lagos, de hoofdstad van Nigeria, is voor het internationale verkeer ge sloten, nadat woensdag 'n Egyp tische Cornet bij het opstijgen van de startbaan was geraakt en in de modder gezakt. Een toe stel van de BOAC uit Londen kon niet landen en moest in Ka no zijn passagiers aan de grond zetten. Zij werden met een Fok ker naar Lagos gebracht. Door de sluiting van 't vlieg veld bij de hoofdstad wordt het verkeer in Nigeria, dat toch al ernstig van overstromingen te lijden heeft, nog meer bemoei lijkt. In Lagos staan de twee hoofdstraten onder water. In Benin zijn als gevolg van stort regens 200 mensen dakloos ge worden. Ook de militaire opera ties hebben van het slechte weer te lijden, terwijl het hulpver- lemngswerk aan vluchtelingen nog moeilijker wordt dan het al was. Effectenkoersen avondverkeer AKU: 93—93.50 Hoogovens: Kon. Olie: 177.10—177.30 Philips: 137.80 gb—138.00 Unilever: KLM: (91.90) (116.00) (177.70) (138.40) (133.00) (190.80)

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4