Voor 5 augustus wordt aanval op Saigon verwacht MUL Dubcek tevreden over resultaten van Cierna New York Times over Amerika's „onmogelijke eis" Onruststokers uit St. Willehrord stonden in Breda terecht TWEE AARDBEVINGEN OP DE PHIUPPIJNEN: HONDERDEN SLACHTOFFERS MAAR DE BESLISSING VALT VANDAAG IN BRATISLAVA RADIO DE K0CK HANOI VERWERPT DE AMERIKAANSE EISEN saucijzebroodjes de Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5256 Eenzijdig Gevechten bij Danang Vietcong veroverde Amerikaanse post Krant in Saigon verboden BANKETBAKKERIJ Flatgebouw ingestort Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Mandaat van bat volk Kalm blijven. Geen Russisch commentaar Optimistisch Tsjechen wilden uitleg van centraal comité Delegaties aangekomen Hervormers en „orthodoxen" De vrijgelaten vliegers Frank.-bij abonnement: TERNEUZE5 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P-1- van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18; ét.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. tie New York Times schreef iTijdag dat de afgelopen zes weken een „opzienbarende af name van vijandelijke activiteit" in Zuid-Vietnam te zien hebben gegeven, maar dat de Verenigde Staten hun voorwaarden voor stopzetting van de bombarde menten op het noorden schijnen te hebben verscherpt. In een hoofdartikel zegt het blad, dat de helft van de Noordvietna- mese geregelde eenheden in het zuiden is teruggetrokken. Met de infiltartie scheen het mee te vallen. In Saigon was dinsdag meege deeld dat Noord-Vietnam zijn troepensterkte in het zuiden van 31.000 man op 1 januari j.l. tot 90.000 man op dit moment had opgevoerd, maar er werd niet 'bij vermeld dat 90.000 hetzelfde cijfer was, dat het Pentagon op SI maart. j.l. noemde, toen John son de beperking van de bom bardementen op het noorden be kendmaakte. Sindsdien was de Amerikaan se troepensterkte in Vietnam van 516.000 tot 540.000 man opge voerd en was Zuid-Vietnam overgegaan tot uitbreiding van zijn strijdkrachten. „Er zijn be slist gronden voor de conclusie dat Hanoi aan de voorwaarden van de San Antonioformule en Johnsons voorwaarde van 31 maart j.l. heeft voldaan. Maar de Verenigde Staten schijnen hun voorwaarden deze week midden in de onderhandelingen te hebben verscherpt", aldus het blad. In Parijs was, zo schrijft de New York Times verder, in juni de vertegenwoordigers van Ha noi meegedeeld dat Washington graag een reactie op het strijd toneel „in de richting van de-es calatie" zou zien, „enige aanwij zing, dirct of indirect". Maar nu eist minister Rusk opeens weer een „verantwoordelijke gezag hebbende" verklaring van Hanoi, die niet alleen voor vandaag, maar ook voor morgen, volgende week, volgende maand geldt. Waar de minister volgens het blad in feite om vraagt, „is een eenzijdige verplichting van Ha noi tot vermindering van de oor logsinspanning van zijn kant, zonder dat daar een vergelijk bare verplichting van de Ver enigde Staten tegenover staat, terwijl de geallieerde militaire opbouw en de geallieerde aan- valsacties in het zuiden voort duren. Dat is een onmogelijke eis, die slechte kan leiden tot de nieuwe vijandelijke activiteit, welke de Voor de Bredase rechtbank hebben vier jongelui uit St. Wil- lebrord en een uit Zevenbergen terecht gestaan wegens hun aan deel in straatoproer in 't week eind» van 20 pp 21 april. Kort na het oproer hééft een speciale strafkamer van de Bredase recht bank een tiental van de jongelui reeds veroordeeld tot gevange nisstraffen. De jongens die donderdag te recht stonden, hadden stenen ge gooid naar de politie en naar politieauto's. Een van hen ont kende en omdat een rijkspolitie man. als getuige gehoord, niet kon verklaren dat hij hem had zien gooien, eiste de officier vrij spraak. In de zaak tegen J. de R. uit Zevenbergen, die ook stenen naar de politie had gegooid, werd zes weken gevangenisstraf geëist, maar de rechtbank deed onmid dellijk uitspraak en vonniste met 100 boete en twee weken voor waardelijk met drie jaar proef tijd. In de overige drie zaken eiste de officier die de feiten zeer ern stig achtte, gevangenisstraffen van tien weken, waarvan twee voorwaardelijk, tot zes weken, waarvan vier voorwaardelijk. In deze zaken is de uitspraak op 15 augustus bepaald. De zaak tegen het gemeente raadslid L. G. uit St. Willebrord werd uitgesteld, omdat de recht bank het horen van getuigen a décharge door de rechter-com- missaris aan de berechting voorat' wil laten gaan. president heeft voorspeld", aldus de New York Times. Noord Vietnamese- militairen hebben donderdag in de buurt van de grote basis Danang een Amerikaanse verkenningspost onder de voet gelopen. Vijf Ame rikanen sneuvelden eh veertien werden gewond. Toen twee uur later versterkingen arriveerden, waren de Noordvietnamezen ver dwenen. Zij lieten zeven doden achter. De aanval gebeurde in de omgeving van de mijnstad An Hoa. Bij andere gevechten niet ver van die plaats zijn don derdag volgens een bekendma king in Saigon zestig Noordviet namezen gedood. De Amerika nen, gesteund door gevechtsheli kopters, telden slechts één ge wonde. In de moerassen van de Me kong-delta hebben, naar voorts in Saigon is meegedeeld, Zuid- vietnamese troepen in een ge vecht van een dag 24 guerrilla strijders gedood, terwijl ze zelf slechts „lichte" verliezen zouden hebben geleden. Bij de Noord- vietnamese havenstad Vinh scho ten donderdag twee Amerikaan se jachtbommenwerpers een Noordvietnamese Mig-21 neer. 's Nachts viel de vietcong een kustplaats in de provincie Binh Toey aan. De guerrillastrijders staken een groot aantal huizen in brand. Vijf burgers raakten gewond. Van Amerikaanse militaire zij de in Saigon is vrijdag verno men, dat vóór de vijfde augus tus, de dag waarop de republi keinse conventie in de Verenig de Staten begint, een aanval op de hoofdstad wordt verwacht. Dit werd gezegd op grond van buit gemaakte documenten en mede delingen van gevangenen, De vietcong heeft in de Zuid- vietnamese provincie Kwang Nam een Amerikaanse mari- nierspost overmeesterd. Zeven Amerikanen zijn gesneuveld, zo is in Saigon bekendgemaakt. De post ligt negen kilometer ten noordwesten van An Hoa, niet ver van de grote bases Danang. De regering van Zuid-Viet nam heeft één van de grootste kranten van Saigon, „Song" ver boden. Volgens het ministerie van voorlichting heeft het blad de laatste tijd systematisch ver deeldheid gezaaid, ook tussen Zuidvietnamezen en Amerika nen. Zo had het de Amerikanen van plundering beschuldigd en geschreven over een tekort aan suiker. De minister van voor lichting heeft gezegd dat de uit gever van het blad wel spoedig zal worden aangehouden. Warme 'jé nommsso ternhjzbm De Philippijnse hoofdstad Ma nilla is donderdagnacht door een zware aardbeving getroffen, waarbij naar gevreesd wordt hon derden doden zijn omgekomen. In de Chinese wijk stortte een flatgebouw van vijf verdiepingen in. Volgens de eerste berichten zijn 62 lijken onder het puin van daan gehaaid en liggen er nog honderden mensen bedolven. Reddingsploegen hebben meer dan honderd mensen levend uit het puin gehaald. Er hebben zich twee bevingen voorgedaan, die een slapende stad troffen. Het epicentrum bevond zich in de provincie Isabella, 200 km ten noorden van Manilla. In de hoofdstad brak op verscheide ne plaatsen brand uit.en de be volking vluchtte de straat op. De eerste beving deed zich om 04.21 uur plaatselijke tijd voor en hield een minuut aan, waarna een half uur later een tweede zwakkere beving volgde. President Marcos heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de overheid al het mogelijke zal doen om de slachtoffers te hel pen. Het gemeentebestuur van Manilla heeft de bevolking ge vraagd van de .straat te 'blijven, daar op veel plaatsen elektrici teitsdraden omlaag zijn gekomen. Later werd gemeld dat ten minstè 92 personen om het leven zijn gekomen. Schattingen van het totaal aantal slachtoffers va riëren echter van 100 tot 400. De reddingsploegen hoorden voort durend roepen uit de puinhopen van het ingestorte flatgebouw, maar moesten in» verband met gevaar voor verdere instortingen zeer voorzichtig te werk gaan. De politie zou een van de opdracht gevers voor de bouw hebben ge arresteerd, omdat is gebleken dat het gebouw niet met gewapend beton was opgetrokken. Personen die zich in andere verwoeste gebouwen bevonden, hebben zich merendeels weten te redden. Over de toestand buiten de hoofdstad was nog niets be kend. Reddingsploegen zoeken naar overlevenden en slachtoffers tus sen de puinhopen van een inge stort gebouw in Manilla. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEtJZEN Het K.N.M.I. deelt mede: ENKELE OPKLARINGEN Vrijdag strekte zich een lage drukgebied uit van het westelijk deel van de Middellandse Zee tot Oost-Duitsland en Polen. Een frontale zone in dit druksysteem veroorzaakte in de Alpen regen en onweersbuien. Ten zjuidoosten van het front, dus in de landen rond de Middellandse Zee en de Balkan, werd het 2530 graden. Aan de andere zijde was het aan merkelijk koeler, zo werd de tem peratuur in onze omgeving in het algemeen 18 graden; op plaatsen waar de zon af en toe door de wolken kwam, 20 tot 21 graden. In de ochtend en middag vie len plaatselijk enkele buitjes, maar 's avonds werd boven het noordwesten van het land onweer gerapporteerd. Inmiddels breidt een rug van hogedruk ten westen van de Britse eilanden zich langzaam naar het oosten uit. Hierdoor zul len bij ons de noordelijke winden wat toenemen, omdat de druk in centraal-Europa laag blijft Voor vandaag wordt half tot zwaar be wolkt weer verwacht met plaat selijk een bui. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als vrijdag of iets hoger. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Hall tot zwaar bewolkt met plaatselijk een bui.. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als vrijdag of iets hogere. ZATERDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.41 8.19 Breskens 8.06 8.44 Terneuzen 8,42 9.20 Hansweert 9.21 9.59 Walsoorden 9.25 10.03 ZONDAG 4 AUGUSTUS v.m. n.m Cadzand 8.59 9.42 Breskens 9.24 10.07 Terneuzen 10.00 10.43 Hansweert 10.39 11.22 Walsoorden 10.43 11.26 MAANDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.27 11.02 Breskens 10.52 11.27 Terneuzen 11.28 0.03 Hansweert 12.07 0.42 Walsoorden 12.11 0.46 ZON MAAN aug. 3 op onder op ondei 5.04 8.26 4.37 11.44 4 5.06 8.24 6.01 5 5.08 8.23 7.09 0.30 6 5.09 8.21 7.58 1.36 7 5.11 8.19 8.29 3.00 8 5.13 8.17 8.50 4.30 9 5.14 8.16 9.05 5.59 „Ik wil er de nadruk op leggen dat het Tsjechoslowaakse leger een hechte schakel vormt van het pact van Warschau en een afdoen de garantie voor de bescherming van onze grenzen", zo heeft de eerste secretaris van de Tsjecho slowaakse communistische partij, Alexander Dubcek, vrijdag in een toespraak over radio en televisie gezegd, voordat hij naar Bratisla va vertrok. Dubcek zei tevreden te zijn over de resultaten van de onderhande lingen die in Cierna zijn gevoerd. „Wij hebben onze beloften gehou den. Voor het Tsjechoslowaakse volk zal er geen andere weg zijn dan die, welke wij in januari van dit jaar zijn ingeslagen. De Rusi- sche kameraden heben zich er van laten overtuigen, dat wij bereid zijn met daden te bewijzen dat wij de socialistische weg niet zullen verlaten. Beide partijen hebben zich be reid getoond tot het nemen van concrete maatregelen voor het ver sterken van hun samenwerking in he. kader van de Comecon en het pact van Warschau." De conferentie van Cierna heeft goede voorwaarden voor een mul tilaterale bijeenkomst geschapen. Op de vergadering In Bratislava zullen vooral de gemeenschappe lijke belangen van de communisti sche partijen ter sprake komen, verklaarde Dubcek. Hij verzekerde dat de soeverei niteit van Tsjecho-Slowakije niet wordt bedreigd. Hij deed een be roep op de wijsheid van de bevol king zich op bijeenkomsten niet ondoordacht tot anti-socialistische uitingen te '.aten verleiden. De be volking kan met de resultaten te vreden zijn, aldus Dubcek, die de verzekering gaf dat de Tsjecho slowaakse onderhandelfngsdelega- tie haar door het volk gegeven mandaat heeft vervuld. Dubcek legde er meermalen de nadruk op, dat de partijleiding con sequent verder zal gaan op de weg die zij sedert januari is ingesla gen. Evenals president Svoboda don derdagavond verklaarde Dubcek dat men van Sowjet-zijde tijdens de gesprekken in Cierna voldoende goede wil tegenover de bijzondere problemen van Tsjecho-Slowakije heeft getoond. Er bestaat tussen Praag én Mos kou overeenstemming over het grondbeginsel van de soetvereini- teit der staten en over de nood zaak, dat iedere communistische partij een socialisme opbouwt dat aan de behoeften van elk indivi dueel land beantwoordt. Dubcek sprak op dringend ver zoek van groepen communisten, die met vele andere Tsjechoslowa- ken ongerust waren over het uit blijven van feitelijk nieuws over de besprekingen in Cierna. De uitzen ding van zijn toespraak moest in derhaast worden geregeld op een ongebruikelijk tijdstip. Dubcek, die als gebruikelijk be daard sprak, zei over de verhou ding met de Sowjet Unie: „Wij hebben het bondgenootschap met de Sowjet-Unie nodig in het belang van onze eigen soevereiniteit. Wij vragen ons volk wijs te zijn en kalm te blijven. In dat verband deed hij een be roep op de natie spontane demon straties niet te laten ontaarden in een anti-socialistische of anti-Rus sische stemming. Op een huis aan de hoofdweg naar het vliegveld Ruzyne was „Russen naar huis" gekalkt. De ochtendbladen in Moskou hebben vrijdag het communiqué over de besprekingen in Cierna zonder commentaar gepubliceerd. Afgezien van het feit dat de Rus sische pers zelden snel commen taar levert, wanneer het om nete lige staats- en partijkwestiës gaat, is het ontbreken van dit commen taar volgens waarnemers veroor zaakt door het feit dat de discus sie nog niet ten einde is. De niet minder belangrijke vergadering in Bratislava moet nog worden gehou den. Ook de Oostberiijnse kranten onthielden zich vrijdag van elk commentaar. Partijleider Dubcek toonde zich itt een vraaggesprek met het blad „Rude Pravo" optimistisch ten aanzien van de komende bijeen komst. „Wij zullen vooral over de ko mende samenwerking tussen onze landen spreken, over de vraagstuk ken ter versteviging van de een heid van de socialistische landen en de ontwikkeling van hun eco nomische samenwerking". Rude Pravo schrijft dat dit jaar meer dan 18.000 mensen lid zijn geworden van de Tsjechoslowaakse communistische partij, van wie 70 procent onder de dertig jaar. Ruim honderd jonge Tsjechen hebben donderdagavond op het Wenceslasplein het centrum van Praag een betoging gehou den, waarin van het centraal comi té uitleg werd gevraagd over de besprekingen in Cierna en geëist dat Roemenië en Zuid-SIavië ook zouden deelnemen aan het overleg met de vijf Oosteuropese staten dat zaterdag in Bratislava begint. Een vooraanstaande communis tische journalist zei over het com muniqué dat na afloop van de be sprekingen was uitgegeven: „Dit is overgave. Het was rechtstreekse politieke interventie in onze zaken Wij hadden werkelijk geen keus. Ik geloof dat dit het einde betekent van de belangrijkste as pecten van het program van Dub cek. Het zal diepe teleurstelling teweegbrengen. Het persbureau Reuter, dat de journalist aanhaal de, noemde dit de meest pessimis tische uitspraak over het verloop van het overleg. De delegaties uit Tsjecho-Slo wakije en Polen zijn vrijdagmiddag in Bratislava aangekomen. Aan het hoofd van de Poolse afvaardiging staat partijleider Gomulka. De diele gatie uit Praag wordt geleid door partijsecretaris Dubcek, president Svoboda en parlementsvoorzitter Smrkovsky. Volgens het Zuidslavische pers bureau Tanjoeg zouden de Tsje chen in de loop van de dag eerst informeel overleg met de anders afvaardigingen afzonderlijk voeren. De Tsjechoslowaakse leiders werden op het vliegveld begroet door een menigte, die „Dubcek, Svoboda" riep, terwijl kinderen met blauw-wit-rode vlaggen zwaai den. Meisjes in Slowaakse kleder drachten boden boeketten bloemen aan. De hervormers in Praag zien de conferentie in Bratislava met de „orthodoxe" leden van het verdrag van Warschau de Sowjet-Unie. Polen, Hongarije, Bulgarije en Oost- Duitsland met optimisme tege moet. In de loop van vrijdag kwa men alle delegaties in de Slowaak se hoofdstad aan. De Russen reis den met een speciale trein, terwijl de andere deelnemers per vliegtuig kwamen. Het was nog niet duidelijk waar- over op de conferentie zal worden gesproken. De voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement, Josef Smrkovsky, zei donderdagavond op een massabijeenkomst in Praag dat er niet zal worden gepraat over de binnenlandse aangelegen heden van Tsjecho-Slowakije en ook niet over de brief die de vijf „orthodoxe" partijen destijds uit Warschau naar Praag hebben ge stuurd. In Moskou verklaarde men echter vrijdag, dat zeker over de jongste hervormingen in Tsjecho- Slowakije zal worden gesproken. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4298 TERNEUZEN Een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie op de besprekingen in Parijs heeft vrij dag verklaard, dat zijn regering de eis van de Ver. Staten, dat Noord-Vietnam iets tegenover een eventueel staken van de bom bardementen zou stellen, met kracht verwerp*. Hij hekelde de „dreigementen van Washington om de agressie te verhevigen". Deze verklaring is het antwoord uit Hanoi op uitlatingen van pre sident Johnson en minister Rusk, waarin de eerste liet doorscheme ren dat uitbreiding van de bom bardementen niet onmogelijk zou zijn en de tweede zei, dat hij wil de weten wat de reactie van Ha noi zou zijn, wanneer de Ver. Sta ten de bombardementen geheel zouden stopzetten. De Noordvietnamese woord voerder waarschuwde de Ameri kanen, dat deze de volledige ver antwoording dragen voor de ge volgen van een intensivering van e oorlog. Noord-Vietnam heeft de Ver. Staten ervan beschuldigd verant woordelijk te zijn voor de ver traging, die is opgetreden in de terugkeer van de drie vrijgelaten Amerikaanse vliegers. De piloten werden vorige maand uit een ge vangenis in Hanoi ontslagen. De woordvoerder van de Noordviet namese onderhandelingsdelegatie in Parijs verklaarde vrijdag, dat de mannen Vietnam spoedig zul len verlaten nu de Amerikaanse regering heeft beloofd, dat zij zonder vertraging naar hun haardsteden zullen kunnen terug keren. De woordvoerder zei dat drie andere Amerikanen, die in janua ri in vrijheid zijn gesteld, door hun landgenoten van de ambas sade en militaire autoriteiten in Vientiane (Laos) voor ondervra ging werden vastgehouden. De Noordvietnamese delegatie heeft de Amerikaanse delegatieleider, Harriman, hierover aangesproken en de belofte gekregen dat een dergelijk oponthoud niet meer zal voorkomen. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1