Weinig zeggend communiqué over iopoverleg in Cierna President Johnson verwacht groot vijandelijk offensief in Zuid-Vietnam ZATERDAG BIJEENKOMST VAN COMMUNISTISCHE PARTIJEN IN BRATISLAVA Tsjecho-Slowakije wordt onder druk gezet 55.000 politieke gevangenen in Indonesië Rockefeller de kansrijkste kandidaat? GEB00RTENREGELING? HET VREDESOVERLEG TUSSEN NIGERIA EN BIAFRA Overstromingen op Java HET WEER VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5255 Sfeer van openhartigheid (Concessies? Slowaken willen gelijke rechten Toespraak Tsjechoslowaakse president Smrkovsky: Overleg in Bratislava duurt maar één dag Uitbreiding bombardementen Weerbericht Hoogwater Jargon Nieuwe terminologie Plundering? Amerikaanse versterkingen Zon- en Maanstanden Vergissing". Romeinen saboteren verkeersplan Coördinator Lindt van het Roode Kruis in Biafra Na de ongeregeldheden in Mexico Fraalt. bij sboraement: TERNEUZQ DireetTOr-HoofdredaetettPt I. van Se SanSe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méé: 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre« Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tol 10 uur voormiddag. Met instemming van beide delegaties en op voorstel van de Russen zal op zaterdag 3 augus tus in Bratislava een bijeen komst worden gehouden, waar aan ook zullen deelnemen de communistische partijen van Bulgarije, Hongarije, Oost-Duits- land en Polen, aldus het ge meenschappelijk Tsjechoslowaaks -Russisch communiqué dat na afloop van het topoverleg in Cierna aan de Theiss door radio- Moskou is uitgezonden. Radio-Praag maakte om vier uur donderdagmiddag in een nieuwsuitzending bekend dat de conferentie was beëindigd. Volgens Tass vermeldt het communiqué voorts dat op de conferentie een „omvangrijke kameraadslhappelijke menings uitwisseling heeft plaatsgehad over problemen die voor heide zijden van belang zijn". De deel nemers wisselden uitpoerige in lichtingen uit over de toestand in hun landen. De bijeenkomst verliep in een sfeer van volle dige vrijmoedigheid, openhartig heid en wederzijds begrip en was er op gericht wegen te vin den voor de verdere ontwikke ling en versteviging van de op de beginselen van het marxisme- leninisme en het proletarisch in ternationalisme berustende tra ditionele vriendschappelijke be trekkingen tussen onze partijen en volken", aldus het commu niqué. De delegaties hebben besloten de centrale eomité's van de com munistische en arbeiderspartijen van Bulgarije, Hongarije, de Db.E. en Polen een meerzijdige kameraadschappelijke bijeen komst voor te stellen, waarin de broederpartijen instemden, aldus de bekendmaking, die besluit met de mededeling dat de bij eenkomst met vertegenwoordi gers van deze partijen op 3 augustus in Bratislava plaats vindt. Het communiqué vermeldt ver der slechts dat van 29 juli tot 1 augustus in Cierna een bijeen komst plaatsvond tussen het po- litburo van de communistische partij van de Sowjet-Unie en het presidium van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie en het presidium van de commu nistische partij van Tsjecho- Slowakije en somt vervolgens de namen van alle deelnemers op. In Praag werd het commu niqué gelijktijdig verspreid door het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. De belangrijkste Tsjechoslo waakse concessie die uit het ove rigens weinig zeggende commu niqué valt op te maken is, dat de leiders in Praag hebben moe ten instemmen met het houden van multi-laterale besprekingen over de hervormingspolitiek. Be halve de Tsjechen zelf zijn alle andere gespreksdeelnemers ge kant tegen de hervormingsplan nen. Hoewel niets over het ni veau van het overleg in Bratis lava is meegedeeld, nemen waar nemers aan dat de partijleiders van alle betrokken landen aan wezig zullen zijn. Op de vraag op Dubcek en Brezjnev in het gesprek te Cier na enige overeenstemming heb ben bereikt, deelt het commu niqué niets mee. Vóór de conferentie in Cierna hadden de Tsjechoslowaakse lei ders herhaaldelijk betoogd, dat zij geen duimbreed van de inge slagen hervormingskoers zouden afwijken, terwijl het Kremlin vastbesloten leek om dit te be werkstelligen. Ook is er geen aanwijzing dat de Russen con cessies hebben gedaan, maar dit behoeft volgens de waarnemers niet te worden uitgesloten. een sfeer van volledige openhar tigheid, oprechtheid en weder zijds begrip". In het communis tische jargon houdt „volledige openhartigheid" doorgaans in, dat de besprekingen zéér moei zaam verlopen, vooral als men verzuimt melding te maken van enige vorm van overeenstem ming. Op basis van het communiqué alleen geloven de waarnemers dat de Sowjet-Unie de beste kaarten in handen heeft, omdat het samen met zijn bondgenoten nog een kans krijgt druk op de Tsjechoslowaakse leiders uit te oefenen op het zaterdag te hou den multileterale gesprek. Praags bondgenoten Roemenië en Zuid-Slavië zijn niet voor dit overleg uitgenodigd. De Roe meense partijleider Ceaucescu en president Tito van Zuid-Sla vië hebben hun voorgenomen be zoeken aan Tsjecho-Slowakije uitgesteld in afwachting van het verloop van de besprekingen in Bratislava. 204 vooraanstaande Slowaken communisten en partijlozen hebben in een manifest „de Tsjechische broeders" gevraagd Slowakije gelijkberechtiging te verlenen in een Tsjechoslowaak se federatie. Het manifest is opgenomen in „Nove Slovo" (het nieuwe woord), het weekblad van de Slowaakse nationalgezinde com munisten. Rusische kameraden hebben ons verzekerd dat zij hebben besloten ons te steunen in de uitvoering van de taken, omschreven in het actieprogram van de partij, zo heeft president Ludvik Swoboda donderdagavond voor de Tjsecho- siowaakse radio en televisie ver klaard. Volgens Swoboda heeft men in Cierna gesproken over „de noodzaak van het nemen van nieuwe maatregelen ter verster king van de eenheid van de socia listische landen, de Comecon, het pact van Warschau en voor de groei van het defensief potentieel tegen eventuele aanvallen van de vijand". „Wij zullen niet het pad verla- CIERNA NAD TISOUr Van links naar rechts: Podgorny, Svoboda, Kosygin en Smrkovsky in druk gesprek tijdens een wandeling door de straten van het stadje, waar het beraad tussen Tsjecho- Slowakije en Rusland werd ge houden. ten waarop wij ons thans berin den. Wij gaan voort op onze weg". „Wij zullen in Bratislava bijeen komen om de taken te bespreken die in het belang van onze landen, van de socialistische gemeenschap en in het gemeenschappelijk belang van de socialistische zaak op ons rusten", aldus Swoboda. „De steun van het volk voor het actiepro gram is volledig". Op kalme, ern stige toon vervolgde hij: „Wij we ten dat wij niet anders kunnen be staan dan als hecht deel van de socialistische gemeenschap". In de verdeelde wereld waarin wi} leven, zouden wij in isolement nauwelijks kunnen voortbestaan. Wie deze eenheid wil schaden, be nadeelt daardoor onze soevereini teit en plaatst zich buiten onze nationale gemeenschap, die hem beslist het juiste, energieke ant woord zal geven, zo besloot de president. „De conferentie van Bratislava zal maar één dag duren en zater dagavond afgelopen zijn", zo heeft de voorzitter van het Tsjechoslo waakse parlement, Josef Smrkov sky, donderdagavond in de oude stad van Praag verklaard tegen over een duizendkoppige menigte, die „de waarheid" over de be sprekingen in Cierna verlangde. In de oude stad van Praag groei de het aantal betogers aan tot ruim 5000. De menigte hief kreten aan als „Leve Dubcek, leve Tito, leve de onafhankelijkheid" en zong het volkslied. „De kwestie-Tsjecho-Slowakije is onze zaak. Op de conferentie van Bratislava zullen wij vraag stukken betreffende de economie, de veiligheid en de socialistische Samenwerking bespreken, maar binnenlandsë kwesties gaan ons alleen aan", zo betoogde hij on der applaus van het publiek. Smrkovsky zei voorts dat presi dent Tito van Zuidslavië en presi dent Ceaucescu van Roemenië waarschijnlijk volgende week naar Praag zullen komen, De Indonesische minister van justitie generaal Soegih Arto heeft meegedeeld, dat nog 55.000 burgers gevangen zitten, omdat zij medeplichtig zijn geweest aan de mislukte staatsgreep van 1965. Hij heeft aangedrongen op spoed bij de juridische behandeling van de zaken tegen de nog niet ver oordeelde beklaagden. Vice-president Humphrey heeft woensdagavond op een partij di ner duidelijk gemaakt, dat hij tijdens zijn campagne voor het presidentschap Johnsons beleid niet zal afvallen. Hij verklaarde, niet van zins te zijn degenen met wie hij zolang had samenge werkt, nu de rug toe te keren of „het werk van de partij, de pre sident en diens voorgangers te loochenen". Intussen is het bureau Louis Harris met de uitslag van een opiniepeiling gekomen, die lijn recht tegenover het dinsdag ge publiceerde resultaat van een Gallup-onderzoek staat. Volgens Harris zou de Newyorkse gou verneur Rockefeller de democra tische kandidaten voor het pre sidentschap gemakkelijk kunnen verslaan, terwijl Nixon het tegen hen zou moeten afleggen. Het on derzoek van Harris is van veel recenter datum dan dat van Gal lup, volgens hetwelk Nixon een voorsprong had op alle andere kandidaten, zowel republikeinen als democraten. President Johson heeft rede nen om aan te nemen dat de communisten in Vietnam een grootscheeps offensief voorbe reiden. De president verklaarde op een persconferentie tot deze me ning te zijn gekomen door be richten van Amerikaanse func tionarissen, die gestaafd worden door verklaringen van krijgsge vangenen en toeneming van de infiltratie van militairen in het zuiden. Op een vraag naar zijn hou ding inzake de bombardementen op Noordvietnam zei de presi dent dat hij teleurgesteld was door de vijandelijke concentra ties van troepen en materiaal en incidenten als de aanval op Da- nang. „Wij hopen echter dat het vij andelijk offensief, dat voor de deur schijnt te staan, kan wor den vermeden. Ik ben bereid alle bombardementen (op Noord - Vietnam) stop te zetten, als wij ervan overtuigd zijn dat dit geen zware verliezen voor de Ameri kaanse strijdkrachten en hun bondgenoten tot gevolg zal heb ben. Meer kan ik niet doen", al dus Johnson. Johnson waarschuwde dat de V. S. zich genoopt zouden kun nen zien tot nieuwe militaire maatregelen „als de vijand onze mannen in gevaar brengt". Wel ingelichte kringen zeiden dat het niet uitgesloten was dat de pre sident hiermee doelde op even tuele uitbreiding van de bom- ADVERTENTIE) Bêstèl mónsterpakkètf totaal 26 stuks, voor 8,—.Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,—. Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803. kantoor Mouthaan- steeg 3—5. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. Het aangekondigde vredesover leg tussen Nigeria en Biafra zal maandagmiddag onder auspiciën van keizer Haile Selassie van Ethiopië in Addis Abeba begin nen, zo heeft het secretariaat van de organisatie voor Afrikaanse eenheid donderdag in de Ethiopi sche hoofdstad bekendgemaakt. Haile Selassie was voorzitter van de O.A.E.-commissie die in Niamey, de hoofdstad van Niger, de komende besprekingen heeft voorbereid. Volgens de laatste berichten staan beide partijen nog steeds op dezelfde standpunten als die wel ke zij in mei j.l. bij het eerste vredesgesprek in Kampala (Oe ganda) innamen. Nigeria verlangt dat Biafra in de federatie terug keert en Biafra staat er op dat er pas onderhandeld wordt als er een bestand in acht wordt geno- In Biafra is men bijzonder in genomen met de morele steun die de afgescheiden staat van Franse zijde heeft gekregen. De minister van buitenlandse zaken Mboe noemde de Franse verklaring een aansporing om tot het bittere ein de de strijd voort te zetten. In Londen gaven echter politieke kringen als hun mening te ken nen, dat de verklaring in Parijs niet op een ongunstiger tijdstip had kunnen komen, nu de twee partijen aan de conferentietafel gaan zitten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met enkele lokale buien en een kans op onweer, maar ook af en toe zonnige perioden. Overwegend matige wind uit noordelijke rich tingen. Lagere temperaturen dan donderdag. VRIJDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 6.37 7.08 Breskens 7.02 7.33 Terneuzen 7.38 8.09 Hansweert 8.17 8.48 Walsoorden 8.21 8.52 ZATERDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.41 8.19 Breskens 8.06 8.44 Terneuzen 8.42 9.20 Hansweert 9.21 9.59 Walsoorden 9.25 10.03 De besprekingen vonden vol gens het communiqué plaats „in bardementen op Noord-Vietnam om infiltraties tegen te gaan. Johnson zei dat in juli circa 30.000 Noordvietnamese militai ren het zuiden zijn binnenge trokken en dat voor augustus een nog groter aantal werd ver wacht. In maart hadden de com munisten 97 ton oorlogsvoorra- den Zuid-Vietnam binnenge bracht, in april 195 ton en dit was opgelopen tot 290 ton in de eerste 19 dagen van juli. Volgens het Zuid Vietnamese persbureau heeft premier Tran Van Hoeong alle overheidsdiens ten opdracht gegeven, de namen „vietcong" en „nationaal bevrij dingsfront" niet meer te gebrui ken. Ze moeten voortaan aandui dingen bezigen „die de hoofdrol onderstrepen welke Noord-Viet nam in de agressie tegen het zui den speelt", aldus het persbu reau. De tegenstanders zullen worden betiteld als „hulptroe pen van de communisten uit Noord-Vietnam", een valse Zuid- vietnamese organisatie van de Noordvietnamese communisten, de „communistische agressors uit Noord-Vietnam", enz. Het wordt er dus niet eenvou diger op. v Premier Tran Van Hoeong'van Zuid-Vietnam heeft een onder zoek gelast naar plunderingen waaraan Amerikaanse militairen zich in de stad Cam Ranh zou den hebben schuldig gemaakt. Hij heeft daartoe een gemengde Amerikaans-Zuidvietnamese commissie In 't leven geroepen. De bewuste militairen hadden volgens het blad „Song" op 26 juli bij huiszoekingen in Cam Ranh 'n grote hoeveelheid eigen dommen van Zuidvietnamezen gestolen. Vierduizend Amerikaanse in fanteristen zijn woensdag in Da- nang aangekomen. Zij werden in 71 reuzentransportvliegtuigen uit de Verenigde Staten aange voerd om deel te nemen aan de operaties in het noorden van Zuid-Vietnam. Het zware materieel van de brigade komt per schip. Een woordvoerder verklaarde, dat de troepenzending deel uitmaakt van het in het begin van dit jaar door het Amerikaanse mi nisterie van defensie bekendge maakte programma. De totale sterkte van de Ame rikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam is hiermee gebracht op 541.000 man. KOELER Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied trok don derdag in noordelijke richting over ons land. Achter dit druk- systeem draaide de aanvankelijk veranderlijke wind naar richtin gen tussen west en noord. Vooral in de kustgebieden had dit af koeling tengevolge, terwijl daar af en toe mistbanken vanuit zee binnendreven. De maximum tem peraturen varieerden van om streeks 20 graden langs de kust tot rond de 25 graden in het bin nenland. Zonnige perioden wer den, vooral later op de dag, af gewisseld door regen- en on weersbuien. De afgetapte regen- hoeveelheden waren zeer ver schillend: op sommige plaatsen vielen enkele druppels, het vlieg veld Twente rapporteerde daar entegen ruim 40 mm. Het lage drukgebied koerst intussen ver der naar het noordoosten in de richting van Denemarken. Meer naar het westen strekt zich echter een gordel van hogedruk uit van het zeegebied bewesten de Britse eilanden naar midden-Scandina- vië. Voor vandaag wordt daarom een wind uit noordelijke richtin gen verwacht, die de lucht uit de Noordzee aanvoert, zodat de tem peraturen lager zullen zijn dan donderdag. Uit een veranderlijke bewolking zullen enkele lokale buien vallen, mogelijk hier en daar vergezeld van onweer. Amerikaanse en Zuidvietna- mese soldaten bestormen de af gelopen drie dagen versterkin gen van de vietkong in de moe rassige gebieden van de Mekong- delta. Volgens een mededeling in Saigon zijn daarbij 152 guerril lastrijders gedood. Men vernie tigde uitgestrekte opslagplaat sen van wapens en munitie. Aan Zuidvietnamese kant zouden slechts twee gewonden zijn ge vallen, terwijl over Amerikaan se verliezen geen cijfers bekend werden gemaakt. H Amerikaanse vliegers, die in juni van dit jaar voor de kust van Vietnam raketaan vallen deden op een Amerikaanse krui ser en een Australische torpedo jager en daarbij een Amerikaan se patrouilleboot tot zinken brachten, verkeerden in de ver onderstelling dat zij op vijande lijke toestellen vuurden. Dit staat in een officieel rapport, dat don derdag bekend is gemaakt. Op het Australische vaartuig, de „Hobart" vielen twee doden. Van de patrouilleboot worden nog vijf mannen vermist. De Amerikaanse kruiser was de „Boston". Het rapport wijt de vergissing aan het feit, dat marinevaartuigen des nachts de aanwezigheid van vijandelijke hefschroefvliegtuigen en andere toestellen meldden, alsmede aan de moeilijkheid op de radar van laagvliegende toestellen onder scheid te maken tussen doe len in de lucht en aan de opper vlakte. Voorts is gebrek aan vol doende coördinatie geconsta teerd. ZON MAAN op onder op onder aug. 2 5.03 8.28 3.06 11.14 3 5.04 8.26 4.37 11.44 4 5.06 8.24 6.01 5 5.08 8.23 7.09 0.30 Op west-Java is de rivier Tji- tandui dinsdag tengevolge van hevige regenval buiten haar oevers getreden, waardoor vijf tien mensen zijn verdronken en 15.000 naar hoger gelegen gron den moesten vluchten. De spoor weg- en wegverbindingen met de getroffen streken, Tsjiamis en Banjar, zijn verbroken. Ongeveer 25.000 hectare rijstvelden staan onder water, aldus het pers bureau Antara. Duizenden inwoners van Rome hebben donderdag getracht een nieuwe maatregel van de over heid, bestaande uit een parkeer verbod gedurende vijf uur per dag in de oude stad te saboteren, waarop de politie echter reageer de met een stortvloed van bekeu ringen. Ook werden auto's weg gesleept. Automobilisten en win keliers zijn eensgezind in hun verzet tegen het verbod. De hoop dat een massale demonstratie van ongehoorzaamheid de nieuwe be palingen krachteloos zpu maken, ging echter niet in vervulling. Uit alle wijken van de stad werden politieversterkingen te hulp ge roepen om bekeuringen uit te delen. August Lindt, die belast is met de coördinatie van de hulpakties voor de slachtoffers van de bur geroorlog in Nigeria, is in de nacht van woensdag op donder dag naar Biafra gevlogen, zo heeft het internationale comité van het Rode Kruis in Genève donderdag bekendgemaakt. Aan boord waren ook zeven ton hulp goederen en enkele artsen van het Rode Kruis. Donderdag zijn 157 studenten die tijdens de betogingen van deze week in Mexico waren ge arresteerd, vrijgelaten. 37 be togers, die niet waar konden maken dat zij student waren of ■konden verklaren waarom zij aan de ongeregeldheden hadden deel genomen, zijn aan de justitie overgedragen. 27 anderen moe ten terechtstaan wegens bescha diging van openbaar eigendom. Onder hen zijn verscheidene communisten en partijleiders. De studentencomité's hebben gezegd er op te rekenen dat aan de protestmars die donderdag wordt gehouden 60.000 studenten zullen deelnemen

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1