Besprekingen in Cierna woensdag afgesloten De vulkaanuitbarsting in Costa Rica Wet op RUSSISCHE PARTIJLEIDER BREZJNEV ZIEK GEWORDEN VEERTIG MILJOEN EXTRA VOOR AANVULLENDE WERKEN schending neutraliteit Laos liet leerlingwezen van kracht geworden Spanning in Bolivia in beslissende fase V.S. beschuldigen Hanoi van 100 doden en 82 vermisten Proces tegen kerkelijke leiders in Griekenland Leerovereenkomst tot het 27e levensjaar Hevige gevechten in Biafra Frankrijk steunt Biafra HET WEER DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 21e jaargang No. 5254 Belegering. Sfeer verbeterd Tito naar Praag Bouwwerken Niet op de spits gedreven? Hervormingsbeleid wordt voortgezet Oorlogszuchtig Weerbericht Ook arbeids overeenkomst Hoogwater Zon- en Maanstanden Fraak. bij abonnement: TERNEUZEf Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Ternsuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer to< 10 uur voormiddag. Het Russisch -Tsjechoslowaakse topoverleg in Cierna aan de Theis is woensdagmiddag beëin digd. Partijleider Dubcek zou in de avond naar Praag terugkeren om een toespraak te houden voor de radio en de televisie. Later werd aan de journalis ten meegedeeld dat de onderhan delingen waren afgebroken en, indien ze nog werden hervat, wellicht tot in de late avond zouden voortduren. De Russische partijleider Leo nid Brezjnev was vlak vóór het middagmaal plotseling ziek ge worden, zodat hij de zaal waar de topconferentie werd gehou den. moest verlaten. Een redacteur van een krant in Kosice zei dat verslaggevers van de ziekte van Brezjnev op de hoogte waren gesteld door Tsjechoslowaakse functionaris sen in de onderhandelingsplaats. De Russische partijleider werd door een aantal personen, onder wie zijn Tsjechoslowaakse ambt genoot Dubcek, bijgestaan, toen hij zich terugtrok naar de Rus sische trein. Over de ernst van de ziekte was nog niets bekend. Brezjnev is 61 jaar. Gemeld werd dat Dubcek aan het bed van Brezjnev was geble ven. In Moskou en Praag werd gis termorgen bekendgemaakt dat de gesprekken tussen de leiders van beide landen om 9 uur Ned. tijd waren hervat. Gezegd werd dat de twee delegaties dinsdag avond t,ot kwart voor negen had den onderhandeld. De Tsjechoslowaakse partij secretarissen Cestmir Cisar en Vaclav SJavik hebben volgens radio-Praag dinsdagavond meer dan. honderd vooraanstaande Tsjechische schrijvers, journalis ten, toneelspelers, musici en beel dende kunstenaars van de gang van zaken bij de besprekingen met de Russen op de hoogte ge steld. „II Messagero" in Rome schreef dat Tsjecho-Slowakije in feite wordt belegerd en gaf de vol gende cijfers over gereed staande troepen: in Oost-Duitsland 175.000 Russische en 90.000 Oostduitse militairen, in Polen 35.000 Rus sische en 150.000 Poolse militai ren, in Hongarije 30.000 Russi sche en 75.000 Hongaarse mili tairen, terwijl ongeveer 8000 Russische militairen op Tsjeoho- slowaaks grondgebied zijn. '*«-»• •- y.- Goed ingelichte kringen in Praag zeiden dat de sfeer in Cierna Nad Tisou dinsdag aan merkelijk was verbeterd. Dat zou te danken zijn aan president Svoboda, die een bewogen plei dooi zou hebben gehouden voor souverciniteit en over de daar mee samenhangende vraagstuk ken in het Warschau-pakt. Reizigers uit Oost-Duitsland zeiden dinsdagavond in West- Berlijn dat zij grote Russische troepeneenheden hadden gezien, die zich van de grens met Tsje cho-Slowakije in de buurt van Leipzig verwijderden in noorde lijke richting. Na afloop van de bijeenkomst van dinsdag is geen communi qué uitgegeven. Alleen publi ceerde het Tsjechische persbu reau „Ceteka" een kort bericht, waarin het de besprekingen als „openhartig en kameraadschap pelijk" betitelde. Het slotcom muniqué zal uitsluitsel moeten geven over de vraag, of men er in geslaagd is tot een compro mis te komen. De Tsjechische leiders zijn naar verluidt van plan na hun terugkeer in Praag de Zuidsla- vische president Tito, die hen krachtig steunt, een groots wel kom te bereiden. Tito zal vol gens welingelichte kringen in Belgrado naar Tsjecho-Slowakije Ter bestrijding van de werk loosheid in de gebieden met een relatief groot aantal werklozen heeft de minister van sociale zaken 'n extra-aanvullend werk gelegenheidsprogramma goedge keurd. dat rond 78.000 manr weken werkgelegenheid zal bie den. De totale kosten van de werken bedragen 75.000.000,waarin een werkgelegenheidssubsidie van 40.000.000,zaj worden verleend. Dit programma is aangekon digd in een aan de tweede kamer saangeboden nota inzake het te «roeren loon- en werkgelegen heidsbeleid. Het is één van de verdere maatregelen tot bestrij ding van de huidige structurele werkloosheid, waartoe de rege ring heeft besloten. In het programma, dat in over leg met de provinciale commis sies voor de werkgelegenheid is opgesteld, zijn o.m. opgenomen werken ter verbetering van de infrastruktuur van het ministerie van economische zaken, werken v«n cU cultuurtechnische dienst, de rijkswaterstaat, het staatsbos beheer, recreatieobjecten, restau ratiewerken van de rijksdienst voor de monumentenzorg, als mede projecten op het gebied van de volksgezondheid en de bouw van sociale werkplaatsen. Bij het opstellen is uitgegaan van de in de komende winter maanden te verwachten werk loosheid. Voorts is rekening gehouden met de beroepsgroepen, waarin de meeste werkloosheid voor komt. Zo bestaat in verband met de in de komende maanden te verwachten werkloosheid onder bouwvakarbeiders in de verschil lende gebieden het goedgekeurde programma voor ongeveer de helft uit bouwwerken. De in het programma opgeno men werken zullen vóór 1 november a.s. moeten zijn aan gevangen, omdat tegen die tijd de werkloosheid onder invloed van het seizoen zal oplopen. reizen, zodra de onderhandelin gen zijn geëindigd. Intussen vor men Russische tanks en troepen, officieel op oefening, een drei gende boog langs de Tsjechoslo waakse oost- en noordgrens. In het land zelf hebben Russische eenheden die na de recente ma noeuvres van het Warschau-pact waren achtergebleven, koers ge zet naar het oosten. De televisie toonde beelden van staalarbei- ders, die in een lange rij auto's naar Cierna trokken met een resolutie, waarin de Tsjechische leiders tot een vastberaden hou ding werden aangespoord. Volgens radio-Praag hebben Brezjnev, Dubcek en enige leden van beide delegaties nog een korte vergadering gehouden, terwijl de andefé deelnemers aan het overleg zich met het opstellen van een slotcommuniqué bezighielden. De berichten dat de Tsjechische leiders niet van zins zijn de her vormingsplannen op te geven hou den aan. Volgens een dezer berich ten zou Brezjnev op de openings dag van de conferentie (maandag! in een gesprek onder vier ogen een dringend verzoek op Dubcek hebben gedaan, trouw te blijven aan Moskou en het te heipen weer stand te bieden aan de steeds ster ker wordende krachten die naar verbreking van het Oosteuropese bondgenootschap streven. Ook zou Brezjnev gevraagd hebben, de her vormingsplannen te herzien in het belang van de communistische een heid. Dubcek's antwoord zou geluid hebben dat hij bij aanvaar ding van een compromis op dit be langrijke punt niet meer onder ogen van zijn volk durfde te tonen. Zegslieden in Praag geloven dat de Russische leiders het conflict thans niet op de spits willen drij ven en liever het overleg met de trouwe bondgenoten Polen en Oost-Duitsland voortzetten. De voorzitter van de Tsjechoslo waakse nationale vergadering, dr. Cestmir Cisar, heeft woensdag in het parlement verklaard dat het hervormingsbeleid juist is en voort gezet zal worden. Hij noemde het Tsjechoslowaak se standpunt in het ideologisch ge schil met Rusland redelijk en waar dig. Volgens hem wordt het begre pen door het progressieve publiek van de hele wereld1. De televisie in Praag heeft beel den vertoond van de conferentie plaats, waarop een glimlachende Dubcek, die de handen van spoor wegarbeiders drukte, maar ook een ernstige president Swoboda, in ge sprek met premier Alexei Kosygin, te zien waren. In een programma over de kri- De spanning in de Boliviaanse hoofdstad La Paz is dinsdagavond sterk toegenomen. Tegenstanders Van president Barrientos zeggen, dat deze van plan is het parle ment naar huis te sturen en zich dictatoriale macht toe te eigenen. Volgens hen is de crisis ont staan door de vlucht van minister van binnenlandse zaken Argue- das, die Castro het dagboek van Guevara in handen speelde in de beslissende fase gekomen. Generaal Barrientos zou dinsdag avond een radiotoespraak hou den, maar die werd zonder op gaaf van reden afgelast. Beeld van de besprekingen tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland. Rechts de Tsjechische delegatie, waarvan als derde van rechts Dubcek. Aan de Russische kant tweede van links Shelepin en vierde van links Podgorny. tiek die vanuit Oost-Duitsland op Tsjecho-Slowakije wordt geleverd: ried een televisiecommentator de kijkers schertsend aan, hun radio af te stemmen op de Oostduitse zender. „Luistert er naar, beste vrien den, om een beetje op de hoogte te komen met wat zij over ons zeggen, ook om u een beetje te amuseren. Maar maakt u zich vooral niet boos, want al die praatjes kunnen niet verhinderen dat Tsjecho-Slowakije de Duitse democratische republiek helpt, de eerste socialistische staat op Duits grondgebied, hetzelfde Duitsland dat ons in de geschiedenis zoveel kwaad heeft gedaan", aldus de commentator. De Verenigde Staten hebben woensdag Noord-Vietnam be schuldigd van voortdurende schending van het in 1962 in Ge neve gesloten akkoord inzake de neutraliteit van Laos. De Ame rikanen deden daarbij een be roep op Hanoi zijn buren met rust te laten in het belang van de bevordering van vrede i'1 zuidoost-Azië. Averell Harriman de Ameri kaanse delegatieleider bij de voorbereidende vredesbesprekin gen met Noord-Vietnam in Pa rijs verklaarde dat hij de Noord- vietnamese delegatie zou inter pelleren over de gebeurtenissen in Laos. We zullen ze wijzen op het feit, dat zij zich nog geen dag aan de Geneefse akkoorden hebben ge houden, aldus Harriman, die niet verslaggevers sprak alvorens hij naar de bespreking ging. ff Kolonel Ha Van Laoe, die bij de bespreking van woensdag de Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey verving, betitelde de eis, die de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Rusk dinsdag stelde, n.l. dat Noord- Vietnam zou zeggen wat zijn ant woord zou zijn, wanneer de Ver. Staten de bombardementen in geheel Noord-Vietnam zouden staken, als „oorlogszuchtig en agressief". „Wij verwerpen nogmaals de absurde Amerikaanse eis van wederkerigheid en verzetten ons resoluut tegen de oorlogszuchtige agressieve houding van de heer Dean Rusk, die ingaat tegen het streven naar vrede van het Ame rikaanse volk en de internationa le opinie", aldus Van Laoe. (Minister Rusk zei dinsdag op een persconferentie in Washing ton, dat de Ver. Staten „van een of andere verantwoordelijke ge zaghebbende zijde" moeten we ten wat er gebeurt, wanneer 'zij de bombardementen in geheel Noord-Vietnam zouden staken). De zware uitbarsting van de vulkaan Arenal op 170 km ten noordwesten van de Costaricaanse hoofdstad San José heeft zeker aan vijftig personen het leven gekost, terwijl nog 82 mensen worden ver mist. De 1600 meter hoge vulkaan was sedert mensenheugenis niet actief geweest, toen de berg on verwachts lava en gloeiende as be gon uit te stoten. Het zwaarst ge troffen werd de op de helling ge legen plaats Pueblo Nuevo. Schok golven die met de eruptie gepaard gingen, werden in het aangrenzen de Nicaragua gevoeld. Volgens een latere bekendma- In Athene is woensdag achter gesloten deuren een proces be gonnen tegen een bisschop, twee archimandrieten, een priester en drie leken, die ervan worden be schuldigd de primaat van de Grieks-orthodoxe kerk, Hierony- mos, en negen bisschoppen in ge schrift van homosexualiteit te hebben beticht. Terechtstaan o.a. bisschop Phi- lipos, voormalig metropoliet van Drma en de archimandrieten Phi- lipos Clemes en Ipsilantis Pais- sios. Het proces wordt voor een krijgsraad gevoerd. Het is de eerste maal in Griekenland, dat prelaten door een dergelijke in stantie worden berecht. De open bare aanklager heeft aartsbis schop Hieronymos in verband met diens hoge positie niet opgeroe pen. Wel zal een schriftelijke ver klaring van hem worden voorge lezen. Ook de beklaagde bis schoppen zullen niet voor de rechtbank behoeven te verschij nen. Van hen zijn eveneens schriftelijke verklaringen aan wezig. king van de regering zijn er 52 doden. In totaal zijn 3500 mensen door de ramp getroffen. Zelfs op steden die 250 km van de vulkaan zijn gelegen, daalde as neer. De zware regenval die met de uitbarsting gepaard ging, heeft tot overstromingen geleid. De mi nister van veiligheid, Diego Trejos, heeft „algehele mobilisatie van het land" gevraagd om de slachtoffers te hulp te komen. De Amerikaanse regering heeft uit Panama twee helikopters met levensmiddelen en medicamenten gestuurd. De uitbarsting van de Arenal heeft volgens officiële cijfers het teven gekost aan 100 mensen, terwijl velen worden vermist Gouverneur Morera van de provincie Alajuela, die de cijfers bekend maakte op een perscon ferentie, zei dat het moeilijk was na te gaan hoeveel inwoners van afgelegen plaatsen nog vermlet worden. In het gebied rond de vulkaan zijn rijst- en katoenplantages vernield evenals vele bomen. Ook zijn door de lavastroom ri vieren buiten hun oevers ge treden. Volgens getuigen heeft een stroom hete lucht, die volgde op drie erupties, vele slachtoffers gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele lokale regen- of onweers buien, maar ook zonnige perio den. Merendeels zwakke wind, in de kuststreken vandaag tijdelijk matige wind uit zee. In het alge meen iets minder warm dan gis teren. De wet op het leerlingenwezen treedt vandaag in werking. Voor het eerst is deze vorm van be roepsopleiding in een speciale wet geregeld. Voordien stoelde het leerlingwezen op de nijver- heidswet, die uit 1919 dateert. Belangrijke wijzigingen zijn o.m. dat jonge vaklieden tot 27 jaar een leerovereenkomst kunnen sluiten. Voorheen was de maximum leeftijd 21 jaar. De binding tus sen praktijk- en schoolopleiding is uitgegroeid tot een hechte twee-eenheid. De consulenten sti muleren en adviseren meer dan voorheen, waar zij aanvankelijk vooral een controlerende functie hadden. Van de mogelijkheid om via het leerlingwezen een beroepsoplei ding te krijgen maken in ons land ongeveer 70.000 jongens en meis jes gebruik. Deze mogelijkheid is thans gefundeerd op twee pij lers. De leerovereenkomst behelst onder meer, dat de patroon en de leerling zich verbinden, dat een vakopleiding volgens het leer lingstelsel paats heeft. Onderdeel van de overeenkomst is de ver plichting om regelmatig zowel al gemeen als op het beroep gericht onderwijs te volgen. Tot het leerlingstelsel kunnen worden toegelaten zij die het di ploma van een school voor lager beroepsonderwijs bezitten of die gelijkwaardig algemeen voort gezet onderwijs hebben genoten. Waar nodig kan met lagere toe latingseisen worden volstaan. De primaire opleiding duurt ten minste twee jaar. De voort gezette praktijkopleiding duurt ten minste één jaar. Het is ook mogelijk geworden, dat de jonge vakman na het vervullen van zijn militaire dienstplicht zijn op- Voor de vierde achtereenvol gende dag is woensdag in Biafra hevig gevochten. Volgens radio- Biafra houden Biafraanse mili tairen nog steeds de opmars van de Nigerianen tegen ten noorden van de plaats Ingrite op de weg tussen deze plaats en Owerri. Het federale mortiervuur werd bij zonder zwaar genoemd. Van fede rale zijde is gemeld dat de Biafra- nen een aanval hebben ingezet, maar dat de federalen nog steeds stand houden. De Biafraanse radio meldde voorts, dat het vluchtelingenpro bleem in het betrokken gebied een kritieke omvang heeft aan genomen. Duizenden moeten 80 km lopen naar distributiecentra. Honderden vluchtelingen sterven langs de weg. De radio zei verder, dat federale troepen dinsdag pro beerden door te stoten naar een spoorweg ten zuiden van Enoe- goe. Dertienduizend burgers moesten het gebied ontruimen, terwijl Biafraanse troepen hun tegenstanders verjoegen. Het conflict tussen Biafra en Nigeria dient te worden opgelost op basis van het recht van de vol keren op zelfbeschikking, zo wordt gezegd in een woensdag bekendgemaakte verklaring van de Franse regering. Frankrijk meent dat het bloed dat het volk van Biafra gedurende meer dan een jaar heeft vergoten en het lijden dat het heeft ondergaan, een bewijs vormen van de wil zich als zelfstandig volk te mani festeren. Volgens de verklaring dienden de desbetreffende inter nationale procedures in werking te worden gesteld. Waarnemers vragen zich af, of de Franse regering met deze laatste opmerking bedoelt dat zij Biafra officieel wil erkennen. Frankrijk zou daarmee het eer ste Europese land zijn, dat daar toe overgaat. Tot dusver heeft het een neutraal standpunt inge leiding onder leerovereenkomst kan voltooien of dat hij aan een voortgezette opleiding begint. Volgens de wet is de patroon verplicht de leerling een adequ ate opleiding te geven. Daarvoor is een leerprogramma vastgesteld van 't beroep, waarvoor de leer ling wordt opgeleid. De wet op het leerlingwezen was noodzakelijk geworden door de ingewikkelde structuur van deze opleidingsmogelijkheid. Fei telijk is de wet een aanvulling van de mammoetwet, waaronder ale onderwijs valt na de lagere school en vóór de universiteit of hogeschool. He jonge vakman, die een leer overeenkomst aangaat volgens het leerlingstelsel, gaat ook een arbeidsovereenkomst aan, waar in de sociale verhoudingen wor den geregeld zoals werktijden, vakanties, verzekeringen, loon e. d. De wet stelt evenwel het leer ling-zijn voorop. Dit blijkt uit het wetsartikel, waarin alle bepalin gen over arbeidsverhoudingen en collectieve arbeidsovereenkom sten niet van toepassing worden verklaard, voor zover deze in strijd zijn met bepalingen in de wet op het leerlingwezen. WEINIG WIND Woensdag trok een hogedruk- gebied,. dat geruime tijd het weer in onze omgeving beïnvloed heeft, van de Noordzee over Denemarken naar de Oostzee. Tegelijkertijd trok een lagedruk gebied, vergezeld van regen- en onweersbuien, langzaam over Frankrijk naar het noorden. Het veroorzaakte in ons land ooste lijke winden, die warme lucht aanvoerden. Op verschillende plaatsen in het binnenland wer den de middagtemperaturen bij tamelijk zonnig weer 28 graden- Langs de kust was het, als ge volg van de aflandige wind, nau welijks koeler. In de middag en avond breidden bovengenoemde buien zich vanuit het zuiden ook over onze omgeving uit. In de Balkan en de landen rond de Middellandse Zee was het nog warmer met temperatu ren tot omstreeks 30 graden. Koeler was het daarentegen op de Britse eilanden, waar de lucht in hoofdzaak vanuit de Noordzee werd aangevoerd. Inmiddels vervolgt het lage drukgebied zijn koers naar onze omgeving. Voor vandaag wordt dan ook een veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien verwacht en voor het grootste deel van het land nog warm weer. De merendeels zwakke wind zal ech ter in de kuststreken tijdelijk vanuit zee gaan waaien en tot matig toenemen. Daar zullen de middagtemperaturen dan ook minder hoog worden dan woens dag. DONDERDAG I AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.44 6.10 Breskens 6.09 6.35 Terneuzen 6.45 7.11 Hansweert 7.24 7.50 Walsoorden 7.28 7.54 VRIJDAG 2 AUGUSTUS v.m. a.m. Cadzand 6.37 7.0» Breskens 7.02 7.33 Terneuzen 7.38 8.09 Hansweert 8.17 8.48 Walsoorden 8.21 8.52 ZON MAAN op onder op onder aug. 1 5.01 8.29 1.36 10.53 2 5.03 8.28 3.Ö6 11.14 3 5.04 8.26 4.37 11.44 4 5.06 8.24 6.01 5 5.08 8.23 7.09 6.30

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1