PROVINCIAAL NIEUWS Grootste draaibrug van Europa geopend zonder officieel vertoon 9812 Brand in Philips- laboratorium te Eindhoven snel bedwongen FEESTELIJKE STEMMING SAS VAN GENT EN WESTD0RPE nieuwe woningen in juni Iraakse premier verbannen Suiker uit aardolie elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Biervliet Hoofdplaat Middelburg Retranchement Sluiskil Vogelwaarde Vlissingen IJzendijke 95, AFTERNOON BUILTJES Oude brug - in reserve De herindeling Aanwijzing Busje pendelaars van dijk afgevallen Bij oversteken verongelukt Rotterdams meisje verdronken In Bodenmeer Vliegtuigongeluk in Brazilië Vulkaan uitbarsting in Costa Rica JANNIS DE PUIJT, Woensdag 31 juli 1968 A. C. M. Heemskerk nieuwe commercieel directeur Dow Rotterdam De heer A. C. M. Heemskerk is met ingang van 1 augustus 1968 benoemd tot commercieel directeur van Dow Chemical International Incorporated te Rotterdam. Hij volgt de heer W. P. Creamer op die in de herfst van dit jaar naar de Verenigde Staten zal terugkeren om in Dow's verkoopkantoor te New York een nieuwe functie te aanvaarden. A. C. M. Heemskerk, die afstu deerde aan de chemisch-technische school voor de suikerindustrie te Amsterdam, is sedert 1962 in dienst van Dow Chemical (Neder land) N.V. Van 1948 tot 1962 was hij werk zaam bij een Amerikaans bedrijf in Zuid-Amerika. Vöór hij in januari van dit jaar naar de Verenigde Staten vertrok voor het volgen van een cursus voor zijn nieuwe functie, was de heer Heemskerk bedrijfsleider van Dow's plastic fabrieken te Terneu- De jeugdvacantieweken Dinsdag werd het programma van de jeugdvakantieweken 1968 voortgezet met de zwemwedstrij den in het Scheldebad, waar een gezellige drukte heerste en waar de vlaggen vrolijk wapperden. Er waren 44 deelnemers. Jongens 89 jaar: 1. R. Clem- minck, 18.3; 2. A. Kosters, 23.3; 3. B. v. d. Ploeg, 24.9; 4. E. J. Lucht, 27.3; 5. H. Balk, 27.8. Meisjes 89 jaar: 1. K. Huigh, 24.2; 2. C. Dieleman, 24.5; 3. A. Vermeulen, 24.8; 4. J. de Koeyer, 26.8; 5. D. Hofman, 28.3; 6. H. Verduin, 30.4; 7. N. Leeuw, 31.1; 8. C. de Hulster, 34.2. Jongens 1011 jaar: 1. L. Kos ters, 42.3; 2. S. Hamelink, 51.5; 3. J. Bakker, 53.5; 4. R. Clemminck, 54.0; 5. A. van Klinken, 1.02.0; 6. F. de Mul, 1.09.7; 7. J. den Hol lander, 1.23.1. Meisjes 1011 jaar: 1. A. Veer man, 47.5; 2. J. van Strien, 54,7; 3. C. v. d. Linden, 54.8; 4. M. Lucht, 55.1; 5. N. Vinke, 57.7; 6. E. Vermeulen, 58.0; 7. M. de Blaay, 58.6; 8. C. v. d. Ploeg, 1.01.5; 9. M. Jansen, 1.04.2; 10. C. Huigh, 1.08.3, 11. S. Huigh, 1.14.8; 12. A. André, 1.19.7. Jongens 1214 jaar: 1. A. Veer man, 35.3; 2. J. v. d. Hooft, 37.0; 3. J. Blok, 47.1; 4. J. de Graaf, 48.3; 5. M. Kosters, 51.9; 6. W. de Blok, 58.7. Meisjes 1214 jaar: 1. J. Spren kels, 40.5; 2. T. Hamelink, 48.5; 3. A. Veerman, 50.0; 4. D. Eggebeen, 51.8; 5. L. de Groene, 57.4; 6. A. Kools, 1.04.0. Optreden Tsjechische zang- en dansgroep Onder auspiciën van de stich ting streekcentrum Axel treedt donderdagmiddag op het Szyd- lowskiplein te Axel de Tsjechi sche zang- en dansgroep „Ostra- vica" op. De groep, die 40 medewerkers telt, verblijft momenteel in het Belgische Dendermonde. De zang- en dansgroep „Ostra- vica" werd opgericht in 1960. De groep kiest het repertoire hoofd zakelijk in de bewerking van oorspronkelijk materiaal, dat zij door onderzoek en studie van de in de streek bestaande originele volkskunst vindt. In het programma zijn opgeno men liederen, en dansen die na choreografische en muzikale be werking het authentieke van de volkskunst een zuiver beeld van de levenswijze en de cultuur van het volk weergeven. In diverse Belgische plaatsen oogstte deze muzikale groep de afgelopen dagen veel succes. H)et optreden in Axel duurt van 2 tot 4 uur. Pastoor Temmerman geïnstalleerd In de parochiekerk te Biervliet werd pastoor G. M. J. Temmer man geïnstalleerd door dr. H. Ruygers, de vicaris-generaal van het bisdom Breda. De getuigen waren pastoor Magnus uit Nieuw- Namen en pastoor Rokx uit Oos terhout. De nieuwe pastoor werd in 1915 te Hoofdplaat geboren. Nadat hij in 1943 tot priester was gewijd, was hij achtereenvolgens kape laan in Bavel, Nieuw-Namen, Hontenisse en Oosterhout. Namens de hervormde gemeen te waren aanwezig ds. Keiling en enige leden van de kerkeraad. Verder was er het gemeentebe stuur en een vertegenwoordiging van het dekenaat Aardenburg. De heer H. Buijsse sprak een welkomstwoord namens de pa rochie. Zeehengelwedstrijd Onder grote belangstelling heeft de vereniging te „Nummer Eén" haar eerste zeehengelwed strijd georganiseerd langs de Westerschelde tussen Hoofdplaat en Breskens. Er waren ruim 300 deelnemers, waarvan er 50 in de prijzen vielen. De uitslag was: 1. L. de Zutter te Terneuzen, 380 pnt.; 2. Joh. Harms te Hoek, 370 pnt.; 3. W. de Cuijper te Ter- neuzen, 365 pnt.; 4. Mevr. Won- dergem te Breskens, 355 pnt.; 5. J. van de Velde te Breskens, 350 pnt.; 6. J. de Kaassteker te St. Amandsberg, 340 pnt.; 7. M. de Schacht te Oostende, 305 pnt.; 8. F. van den Berghe te Terneuzen, 300 pnt.; 9. J. Verherbrugge te Breskens, 280 pnt.; 10. R. Be- gheijt te Oostende, 260 pnt.; 11. A. Moerkerke te Zeebrugge, 240 pnt.; 12. A. Alxander te Oostende, 240 pnt.; 13. D. Slabbekoorn te Kapelle, 230 pnt.; 14. I. Wonder - gem te Breskens, 225 pnt.; 15. G. Reijns te St. Jansteen, 220 pnt. Vliegveld voor zaken- en sportvliegtuigen bij Arnemuiden De stichting vliegveld „Midden- Zeeland" heeft van de rijkslucht vaartdienst officieel toestemming ontvangen voor de aanleg van een vliegveld voor zaken, en sport vliegtuigen nabij Arnemuiden. Dezer dagen zal reeds met de aan leg van het vliegveld worden be gonnen. Het is de bedoeling dat het project vóór volgend jaar zo mer gereed is. Het vliegveld zal in eerste fase 25 ha beslaan, waarop een gras- baan voor één- en tweemotorige vliegtuigen komt van 800 meter lengte en 150 meter breedte. Ten oosten en ten westen van deze baan zullen stroken worden aan gelegd voor zweefvliegtuigen. De ze stroken zullen 275 meter lang en 150 meter breed worden. Ver der zal er een stationsgebouw en eventueel een restaurant worden gebouwd. Volgens de voorzitter van de stichting, de heer D. F. P. Hoe gen, zal het van het aantal gega digden dat vliegtuigjes op het nieuwe vliegveld wil stationeren, afhangen in hoeverre er hanggrs zullen worden gebouwd. De kosten van het project, 300.000, zullen voor de helft door de provincie Zeeland worden betaald en voor de helft door het Zeeuwse bedrijfsleven. De aanleg van het vliegveld is reeds door het architecten- en ingenieursbureau De Weger uit Rotterdam aan de Nederlandse heidemaatschappij opgedragen. Voor de aanleg in tweede fase van een verharde startbaan van 1.800 meter lengte is nog geen toestemming verkregen. Of deze plannen zullen worden uitge voerd, hangt af van de ontwikke ling van het vliegverkeer naar Zeeland, waarbij bovendien de ontwikkeling van het vliegveld Woensdrécht in Noord-Brabant, dat een burgervliegveld zal wor den, een belangrijke rol zal spe len. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Retran chement keurde een nieuwe bouwverordening goed, die is aan gepast aan de tegenwoordige om standigheden en waarbij reke ning is gehouden met de wet op de ruimtelijke ordening. De heer Van Soolingen had geen bezwa ren tegen de nieuwe verordening maar meende dat de raadsleden te weinig tijd hebben gehad dit stuk behoorlijk door te nemen. Voorts was hij van mening dat B. en W. te gauw van oordeel zijn, dat de competentie van de raadsleden onvoldoende zou zijn voor een be oordeling. De gemeente zal deelnemen aan de gemeenschappelijke rege ling inzake de luchtverontreini ging, hetgeen waarschijnlijk 30 cent per inwoner zal kosten. Het presentiegeld voor de raads leden werd verhoogd van 15 tot 20 per zitting. De heren Van Soolingen en Versprille stemden tegen omdat ze van oordeel wa ren dat er voor de gebruikelijke avondvergadering geen veriets- kosten moeten worden gemaakt. Bij de rondvraag wees de heer Van Soolingen erop dat er weinig te doen is voor de kamperende jeugd in de gemeente. Het gevolg is, dat deze in de nachtelijke uren ontspanning zoekt in Knokke en aan de Belgische kust met alle gevolgen van dien. Hij wilde in samenwerking met Cadzand meer recreatiemogelijkheden scheppen. Voorts was hij de mening toege daan dat het college veel toezeg gingen doet. maar dat er weinig uit de bus komt en veel op de lange baan wordt geschoven. Burgemeester Leenhouts ont kende dit laatste en wat het eer ste betreft moet het particulier initiatief optreden. Dan zullen B. en W. meewerken als er geen wettelijke bezwaren zijn. Grote belangstelling voor begrafenis H. C. de Broeck Toen dinsdagmorgen in de „St. Antonius"-kerk te Sluiskil de eucharistieviering plaats had, voorafgaande aan de teraardebe stelling van wijlen de heer C. H. de Broeck, was het kerkgebouw tot de laatste plaats bezet door belangstellenden, die de over ledene de laatste eer wilden be wijzen. De heer De Broeck overleed jl. vrjjdag te Sluiskil. Hij was ge durende een lange reeks van ja ren administratief onderdirek- teur van de A.C.Z. (de cokesfa- briek) te Sluiskil en commissaris van „Ovet" n.v. te Terneuzen. Hij werd tijdens zijn leven onder scheiden met de versierselen van de orde van Oranje-Nassau. Onder de aanwezigen die de begrafenisplechtigheid bijwoon den, waren o.m. de direktie van de cokesfabriek, het voltallige administratieve en afvaardigin gen van het technisch personeel, de direktie van de n.v. „Ovet", vertegenwoordigers van de be drijven in de kanaalzone en zeer vele Sluiskillenaars. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heer J. Com mandeur, chef van de personeels dienst van de cokesfabriek, en de heer H. J. Colsen namens de be volking van Sluiskil. Een groot aantal kransen dekte de baar. Zeehengelwedstiij d op 4 augustus De Sluiskilse hengelsportver eniging organiseert zondag 4 aug. a.s. de vierde clubwedstrijd van het seizoen 1968. Tussen negen en twaalf uur speelt de strijd zich af oostelijk van de watertoren te Terneuzen. In café-Dallinga wor den later de prijzen uitgereikt. Fiets- en bromfiets- driedaagse Het gemeenschapswerk Vogel waarde organiseert vandaag (31 juli), donderdag 1 en vrijdag 2 augustus een fiets- en bromfiets- driedaagse als afsluiting van de vakantie. De afstand bedraagt per avond voor de fietsers 15 km en voor de brommers 25 km. Voor beide categorieën zijn er onderweg een vijftal opdrachten. In tegenstelling tot andere be richten is de leeftijd voor de fiet sers gesteld op 11 tot 81 jaar en voor de bromfietsers van 16 tot 87 jaar. Het vertrek vindt plaats 's avonds om zeven uur en half acht en wel op woensdagavond te Ossenisse, op donderdagavond te Hengstdijk en op vrijdagavond te Bosohkapelle. Er wordt gereden in ploegen van twee. Voor deelname dient men zich te melden op de eerste avond vóór de start te Ossenisse. Er zal worden gestreden om leuke prijzen. Voor goede vervoermidde len en reparatiemateriaal voor pech onderweg zal iedere deelne mer zelf moeten zorgen. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Van 20 tot en met 23 augustus zal in Vogelwaarde weer het be volkingsonderzoek op tuberculose plaats vinden. Dit onderzoek wordt thans verricht door de stichting Goutudo in opdracht van de pro vinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose in sa menwerking met het districtscon sultatiebureau en met het plaatse lijk comité in deze gemeente. Na dere gegevens omtrent tijd en plaats van het onderzoek worden binnenkort via persoonlijke oproe pen bekend gemaakt. Atletiekwedstrijden op 24 augustus Op zaterdag 24 augustus a.s. organiseert de sportvereniging „Marathon" op de sintelbaan te VluaanBem de wedatriiden voor het vierde gedeelte van de Zeeuwse kampioenschappen 1968. Het programma bestaat uit 80 meter horden en speerwerpen voor dames, hardlopen, versprin gen en estafette voor meisjes, benevens hardlopen, versprin gen en hoogspringen voor meis jes. Voor heren: hardlopen, horden, verspringen en speerwerpen en voor jongens kogelstoten, speer- en discuswerpen, estafette. Zwemwedstrijden Te IJzendijke vonden in het zwembad aan de Mauritsweg zwemwedstrijden plaats onder lei ding van badmeester C. Vermeulen en de heer Kruidenier. De uitslagen waren als volgt: 50 m schoolslag: Leeftijd tot 9 jaar: 1. Hanny de Dobbelaere; 2. Hans Weterings. Leeftijd 10 tot 12 jaar: 1. T. de Jong; 2. Hans Wijffels. Zelfde leeftijd meisjes: 1. Mar lies Scherbijn; 2. Marleen van Haele; 3. Betty de Jaeger. 50 m rugslag: Jongens van 10 tot 12 jaar: 1. Tonny de Jong. Meisjes: 1. Marlies Scherbijn; 2. Betty de Jaeger; 3. Jaculine Ver dunnen. 100 m schoolslag: Jongens 13 tot 15 jaar: 1. H. van de Sande; 2. R. de Jaeger. Idem meisjes: 1. Resie Wijffels: 2. Ineke Scherbijn; 3. Maria Ver dunnen. Samengestelde rugslag: Jongens 13 tot 15 jaar: 1. Frans Dellaert. Idem meisjes: 1. Maria Verdur- men; 2. Thea Mattheeuws; 3. Ine ke Scherbijn. Borstcrawl: Jongens 13 tot 15 jaar: 1. Pier de Wilde. Idem meisjes: 1. Marjan Impens. 200 m schoolslag: Meisjes 15 tot 18 jaar: 1. Paula van Tiggelen; 2. Jenny Poppe. 100 m schoolslag: Jongens van 15 tot 20 jaar: 1. Jan de Smet; 2. G. Dellaert. 50 m rugslag plus 50 mm rugcrawl: Meisjes 15 tot 18 jaar: 1. Paula van Tiggelen. 100 m schoolslag: Dames 18 jaar en ouder: 1. zus ter Anna. De prijzen bestonden uit gouden, zilveren en bronzen medailles. Tijdens de lunehDauze heeft zich dinsdag een ontploffing voorgedaan in het oude natuurkundig labora torium der N.V. Philips aan de Schootsestraat te Eindhoven. Na de ontploffing volgde brand. De explosie deed zich voor in een laboratoriumkamer van een prepa- ratief chemische groep. De oorzaak is vermoedelijk terug te voeren op de aanwezigheid in een afzuiglei- ding van een ontvlambaar gas mengsel, afkomstig van de distil latie van een organische vloeistof, die door onbekende oorzaak tot zelfontbranding is gekomen. Nie mand was op dat moment in de betreffende laboratoriumkamer aanwezig. Een kleine hoeveelheden brandbare chemicaliën vatte na de ontploffing brand, die beperkt bleef tot de bovenste etage van de vleugel van -het laboratoriumcom plex. De zich op die verdieping elders bevindende tien personen konden een vluchtweg vinden op een lager gelegen dak, waar zij korte tijd Tater door de brandweer werden bevrijd. Eén laboratorium assistente, de 19-jarige M. D., heeft daarbij een shock opgelopen. Ver der liep niemand van het personeel letsel van betekenis op. Direct na het uitbreken van de brand was de bedrijfsbrandweer van Philips alsmede de Eindhoven- se brandweer met groot materiaal aanwezig. Door de politie werden snel veiligheidsmaatregelen getrof fen. De straat langs het laborato rium werd afgezet voor alle ver keer en ambulances werden gere- quireerd voor het geval de explosie slachtoffers zou hebben geëist. Dit laatste bleek evenwel niet het ge val. De brandweren hadden de brand die met zware rookontwik keling gepaard ging. vrij snel be dwongen. De verdieping waarop de brand heeft gewoed, is groten legen verdieping bekwam nogal deels uitgebrand. De daaronder ge- wat waterschade. De directie van het natuurkundig laboratorium verklaarde nog geen woordi over de schade te kunnen zeggen. Tijdens de brand kwamen hon derden telefoontjes bij Philips en andere instanties binnen van men sen, die waren gealarmeerd door de eerste berichten na de explo sie. De langste draaibrug van Euro pa is maandagmiddag om 12 uur voor het verkeer opengesteld. Zo als verwacht mocht worden, was er voor deze belangrijke gebeurte nis veel- belangstelling. De openstelling van deze ver keersader geschiedde zonder offi cieel vertoon. De autoriteiten van rijk en provincie zullen pas in gro ten getale acte de présence geven, wanneer (hopelijk) in december de kanaalwerken gereed zijn gekomen en de officiële opening plaatsvindt in tegenwoordigheid van koningin Juliana en koning Boudewijn. Toen maandagmiddag de slagbo men waren opgehaald, was er aan stonds een druk verkeer over de brug. De televisie heeft er 's avonds een beeld van gegeven. Deze brug betekent voor nage noeg alle weggebruikers een grote vooruitgang, al was het alleen maar, omdat hij minder vaak moet worden opengedraaid dan de oude brug, die thans gesloten en werkloos op de slopers ligt te waohten. De nieuwe brug heeft een rij baan van 8,75 meter. Aan weers zijden liggen voetpaden van 2,40 meter. Rijkswaterstaat hoopt dat deze nieuwe kanaaloverspanning gespaard zal blijven voor kinder ziekten, die zich enkele malen bij de brug te Sluiskil hebben gema nifesteerd. Met het oog hierop wordt de oude brug nog een tijd lang in reserve gehouden. 's Avonds heerste er in Sas van Gent en Westdorpe een vrolijke stemming. Deze gemeenten wilden de grote gebeurtenis niet geheel en al zonder enige feestelijkheden laten passeren. Voorafgegaan door de muziek gezelschappen, „Eikels worden bomen" uit Westdorpe en de „Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent, kwamen elk van hun kant de gemeentebesturen met hun raads leden de brug op gemarcheerd, waar zich in het midden reeds een grote schare belangstellenden uit de beide gemeenten had verzameld. Na een muzikale begroeting sprak burgemeester Den Boer van Sas van Gent als eerste de hoop uit, dat de nieuwe brug in meer dan één opzicht een band zou wor den tussen de beide gemeenten. Natuurlijk moest de herindeling er ook weer bijkomen en het was dus niet verwonderlijk, dat de heer Den Boer deze brug zag a'.s een brug tussen twee delen van één grote gemeente aan het kanaal. Zijn ambtgenoot, burgemeester Van Waes van Westdorpe, sloot zich hierbij ten volle aan. Hii hoop te dat deze bijeenkomst op de brug voor Middelburg en Den Haag een aanwijzing zou betekenen, dat Sas van Gent en Westdorpe bij elkaar behoren en dat daarmee bij de ge meentelijke herindeling rekening zou worden gehouden. De nieuwe brug was tijdens deze korte plechtigheid voor het ver keer gesloten. Na afloop werd een bezoek gebracht aan de oude brug, waar eveneens veel mensen van de verbroedering der beide gemeen ten getuige waren. Er werd een dronk uitgebracht op Sas van Gent In juni 1968 zijn volgens ge gevens van het centraal bureau voor de statistiek 9.812 nieuwe woningen gereedgekomen. In juni 1967 werden 13.038 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1962 t/m 1966 kwamen in de maand juni gemiddeld 8.578 wo ningen gereed. Het aantal in het eerste half jaar van 1968 gereedgekomen wo ningen bedraagt 55.603 tegen 63.326 in de overeenkomstige periode van 1967. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.614.367 nieuwe woningen gebouwd. In juni 1968 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9.472 woningen (in juni 1967 met 12.114 woningen). In het eerste halfjaar van 1968 werd begonnen met de bouw van 61.965 woningen tegen 63.557 woningen in de overeen komstige periode van 1967. Aan het einde van de maand juni waren 150.934 woningen in aanbouw. Volgens gegevens van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werden van de in juni 1968 voltooide wonin gen er 1.821 uitgevoerd in ar beidsbesparende bouw (grote elementenbouw, gietbouw, sys teembouw en gerationaliseerde bouw), In het eerste halfjaar van 1968 kwamen 13.184 van deze woningen gereed. Sedert 1947 zijn nu in totaal 2D6.691 woningen ge bouwd volgens arbeidsbesparen de bouwmethoden. Op de verkeersweg van Klun- dert naar Zevenbergen bij de Ambachtsherenweg is gister avond door onbekende oorzaak een busje pendelaars, bestuurd door de 24-jarige A. van Teterin- gen uit Klundert, van de weg af geraakt. Het ramde een boom en duikelde de dijk af, waardoor het totaal werd vernield. De heer Van Teteringen is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis gebracht. De 53-jarige J. M. van Schendel uit Klundert, die naast hem zat, liep zware in wendige kneuzingen op. Ook de 53-jarige J. A. Bakx en de 24-ja- rige A. J. Vriens uit Klundert, werden naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Dinsdagmiddag is de 64-jarige heer E. Verhaaf uit het Betuwse dorp Opheusden bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man werd door een vrachtauto aangereden, toen hij met zijn fiets de weg overstak. Hij was vrijwel op slag dood. De vrachtauto raakte door de uitwijk manoeuvre in een naast de weg gelegen sloot. In het Bodenmeer, niet ver van Bregenz, is de 10-jarige Joke Adriaanse uit Rotterdam ver dronken. Het meisje was met een ouder zusje en twee Duitse jon gens met een bal aan het spelen in het water, waarbij het viertal plotseling in een dieper deel van het meer kwam. Twee kinderen konden zichzelf redden. Een Duits jongetje werd door een red dingboot gered, maar voor het jongste meisje Adriaanse kwam de hulp te laat. en Westdorpe, waarna de gemeen tebestuurders nog geruime tijd ge zellig bijeen zijn gebleven voor een genoeglijke gedachtenwisseling, waarbij de berindeling ongetwijfeld een dankbaar onderwerp zal zijn geweest. De Iraakse premier, luitenant kolonel Abdel-Razzak Al-Najef, is dinsdag verbannen, zo heeft president Ahmed Hassan Al- Bakr over radio-Bagdad meege deeld. President Al-Bakr heeft ook de minister van defensie, generaal Al Dawoed, verbannen en de nieuwe regering die op 18 juli, een dag na de staatsgreep tegen president Aref, was gevormd, ontbonden. Al-Bakr zelf wordt opperbevelhebber van de strijd krachten. Najef en Dawoed, die werden beschouwd als de leiders van de staatsgreep, zijn ook uit de strijd krachten gestoten. Zij worden ervan beschuldigd de revolutio naire doelen van het bewind te hebben willen verleggen en zich tegen het democratiseringsproces te hebben verzet. Volgens Al-Bakr had Dawoed, vóór de revolutie hoofd van de presidentiële lijfwacht, hem ge dwongen Najef tot eerste-minis- ter te benoemen. Een globemaster vrachtvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht is zondagavond 40 km van Recife in Brazilië neergestort. De tien bemanningsleden verloren het leven. Het toestel was opgei: stegen van 'het Surinaamse vlieg veld Zanderij. Een Japanse onderneming die zich toelegt op het onttrekken van produkten aan aardolie door middel van fermentatie, de fir ma Kyowa, is er in geslaagd suiker uit olie te vervaardigen, zo werd zondag in Tokio verno men, Er worden al aminuzu- ren, nucleinezuren, vitaminen en proteinen uit olie gemaakt, maar het is waarschijnlijk voor het eerst dat er suiker aan onttrok ken is. Het principe is eenvou dig: men voedt met paraffine een olieprodukt, een bacterie die arthropacta paraffineus heet. De bacterie scheidt glucose af of de polymeer daarvan, trefalose. Dr. Harada van de universiteit van Osaka heeft gezegd dat de vin ding nieuwe perspectieven opent voor de vervaardiging van levensmiddelen uit olie, ook al kan zij nu nog niet op indus triële schaal worden toegepast. De vulkaan Arenal, ongeveer 200 km ten noorden van San José op Costa Rica, is maandag gaan werken. Stukken lava en as wer den tot grote hoogte weggeslin gerd en hebben drie dorpjes be dekt. Negen mensen zijn gestikt. De dorpjes Nuevo, Arenal en Ti- laran aan de voet van de vulkaan zijn ontruimd. De as valt tot op 150 km van de vulkaan, die al eeuwen lang als uitgedoofd werd beschouwd. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Algemene kennisgeving. Na een smartelijk lijden nam God tot Zich onze zeer geliefde en zorgzame Vader, Groot-, Over groot- en Bet-Overgrootvader, Weduwnaar van wijlen mevrouw M. W. van Hal, eerder Weduwnaar van mevrouw J. W. Leen- dertse van Noorden, in de gezegende ouderdom van 91 jaar. Hij is verlost, God heeft hem wel gedaan. Uit aller naam, S. M. KAIJSERDE PUIJT D. W. F. KAIJSER Terneuzen, 80 juli 1968. Tholensstraat 24. De teraardebestelling zal D.V. vrijdag 2 augustus a.s., des na voorafgaande rouwdienst in vang I uur. riants hebben op js om 2 uur, ,Pro Rege", aan-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4