Geen oplossing in zicht voor honger en moord in Nigeria Revisie van het proces tegen Zuidkoreaanse intellectuelen UNIFORM TARIEF VOOR VENNOOTSCHAPSBELASTING Algemeen tarief wordt verlaagd tot 45 procent DE VRIJE ZEEUW Jtilien Stevens ook Belgisch kampioen achtervolging Belangrijke selectie wielerwedstrijd voor Mexico HANDBOOGSPORT TE WESTDORPE Tennisprofs spelen om 22.500 mark Duivensport Vragen over uitlatingen Simon Wiesenthal Hoofdlijnen Peter Kisner (Heikant) won koers voor amateurs in Biervliet Derde plaats voor Den Hartog in Callac Ward Seis won in Schoten (B.) vóór Harry Steevens Het dodelijk ongeluk te Zandvoort Onmenselijk Een jaar gevangenisstraf voor moord op Neltje de Haan Blijvende onrust in Gary New York Times: „Niet teruggaan" Philippijnen hoogste geboortcijfer „Huichelarij" Man slaat kapsalon kort en klein Beatles sluiten Londense boetiek Meer troepen naar West-Borneo Woensdag 31 juli 1968 Pagina i Julien Stevens is maandag avond op de wielerbaan van Ro- court bij Luik Belgisch kampioen achtervolging bij de profs gewor den. In de finale haalde hij Jo seph Henikenne na 4450 meter in. De tijd van Stevens over die af stand was 5 min. 49,29 sec. Ex-wereldkampioen achtervol ging Ferdinand Bracke had geen zin om deel te nemen aan het Belgische achtervolgingskam pioenschap. Wereldkampioen sprint Patrick Sercu prolongeerde zijn Belgische titel. Hij vergaarde 8 punten. De jonge Vandenbergh en Frennet eindigden met 11 punten ex aequo tweede. Het kampioenschap op de weg dat Julien Stevens zondag be haalde, blijkt achteraf dus niet zo'n grote verrassing te zijn ge weest als men deed voorkomen. Het was hoogstens een verrassing dat Bracke zo fel protesteerde, omdat Stevens hem niet had laten winnen. Zelfs Fred de Bruijne en Daniël Mortier waren er 's avonds voor de televisie kenne lijk verlegen mee. Op de wegen van de Haarlem» mermeer zal vandaag een be langrijke selektiewedstrijd voor de Olympische spelen in Mexico worden gereden. Wegcoach Joop Middelink zal twee nationale ploegen laten aantreden voor de jaarlijkse tijdrit over 96 km (start en finish Hoofddorp). In de A-ploeg zijn verenigd Joop Zoetemelk, René Pijnen, Jan Krekels en Leen de Groot. De andere selektie bestaat uit Daan Holst, Jaak Freijters, Pier Hoekstra en Ger Harings. Ook de Belgen hebben deze mogelijkheid aangegrepen om hun kanshebbers voor Mexico te testen. Onder leiding van Lucien Accou komen in Hoofddorp aan het vertrek: Frans Mintjes, En- gelbert Opdenbeek, Emile Grif nee en Josef Scheers. De handboogmij „St. Sebas- tiaan" te Westdorpe organiseerde wedstrijden op twee staande wip pen. Hiervoor bestond redelijke belangstelling. De uitslagen wa ren: Wip 1: le hoogvogel: Van Dor- selaar te Westdorpe; 2e hoogvo gel: Alb. Goethals te Gilze-Rijen. Zijvogels: A. Inghels en W. Thoen, beiden uit Koewacht. Kallen: J. v. d. Velde te Bassevelde (B.). Wip 2: le hoogvogel: G. Mat- theeuws te Axel; 2e hoogvogel: J. Fopma te Sluiskil. Zijvogels: Ed Kaas te Zandstraat (Sas van Gent) en J. van Puyvelde te Kallo-Sas (B.). Kallen: H. Wijf fels te IJzendijke. Voor de finalisten van het herenenkelspel en het herendub belspel van de internationale tenniskampioenschappen van Duitsland, die van 5 tot 13 augus tus in Hamburg worden gehou den, is een prijzenbedrag van 22.500 mark beschikbaar gesteld. De winnaar van het eerste open toernooi dat in Duitsland wordt gehouden, ontvangt 10.000 mark. Deelnemers zijn o.a. Newcombe, Roche, Riessen, Drysdale, Pilic, Barthes en Tom Okker. PRIJSVLUCHT UIT ALBERT „De Eendracht" - Terneuzen Oude duiven Snelheid eerste duif 1054,2 m; laatste prijswinnende duif 946,9 meter. 1, 4 en 9. J. A. de Smidt; 2 en 6. L. J. Koch en Zn; 3. A. Bril; 5 en 8. F. Mollet; 7 en 10. A. Verlinde. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1005,5 m; laatste prijswinnende duif 868,4 meter. 1. C. Oppeneer en Zn; 2 en 8. A. Vantricht; 3 en 5. L. J. Koch en Zn; 4. C. Rouw; 6. P. F. Harms; 7. P. Pladdet; 9. Gebr. van der Veeke; 10. W. Harte. Het Tweede-Kamerlid de heer Boot (k.v.p.) heeft de minister van binnenlandse zaken schrifte lijk vragen gesteld over de be schuldigingen die de heer Simon Wiesenthal voor de Nederlandse televisie heeft geuit jegens het Duitse Rode Kruis inzake het waarschuwen van gezochte oor logsmisdadigers. Het Kamerlid vraagt de be windsman nadere inlichtingen te verstrekken óver het standpunt dat het Nederlandsche Roods Kruis terzake heeft ingenomen, opdat niet de indruk zou kunnen gaan postvatten, dat het Neder landsche Roode Kruis lijdzaam toeziet bij eventueel wangedrag van zusterorganisaties, waarmee het samenwerkt. Minister Witteveen en staats secretaris Grapperhaus van finan ciën zijn teruggekomen op een voorstel van hun ambtsvoorgan gers om over te gaan tot invoering van een gedifferentieerd tarief van de venootschapsbelasting, waarbij de netto-uitgedeelde winst 15 pun ten lager zou worden belast dan de overige winst. Zij geven de voorkeur aan een uniform tarief. Dit blijkt uit een aan de tweede kamer toegezonden tweede nota van wijziging op het ontwerp van wet op de vennootschapsbelasting 1960. Het wetsontwerp werd in juli 1960 op voordracht van de toenmalige bewindslieden, minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge, in het kader van de algemene belastingherziening inge diend. In januari 1963 hebben de zelfde bewindslieden de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over het wetsontwerp in gezonden. Deze memorie ging ver gezeld van de eerste nota van wij ziging. Bij brief van 20 september 1963 hebben minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels een tweede nota van wijziging-in uit zicht gesteld. Door het aftreden van het kabinet-Cals is het niet tot indiening van een nota gekomen. De huidige bewindslieden hebben zich opnieuw over het wetsont werp beraden. Het resultaat van dit beraad is neergelegd in de tweede nota van wijziging. Samenvattend enkele hoofdlijnen uit deze nota: De bepalingen dje betrekking hebben op het zogenaamde gedifferentieerde tarief, zijn vervallen. De oorspronkelijk voorgestelde regeling voor coöperaties on dergaat een zekere verzach ting door het laten vervallen van bijzondere prijscorrecties.. De aan beleggingsmaatschap pijen toegekende faciliteit voor dividenden op aandelen wordt uitgebreid tot opbrengsten uit onroerend goed en uit obliga ties. Voorwaarde voor de faci liteit is een uitkering van 100 pet van de winst. Open beleggingsfonden worden voor de vennootschapsbelas ting gelijkgesteld met beleg gingsmaatschappijen. Door levensverzekeringsmaat schappijen wordt de in het ver, leden gevormde fiscale egali satiereserve afgewikkeld door toevoeging aan de belastbare winst in vijf jaar. Het begrip kapitaalverstrek king wordt uitgebreid door vorderingen onder bepaalde, in de wet omschreven voor waarden, met risicodragend kapitaal gelijk te stellen. Het algemene tarief van de ven nootschapsbelasting wordt ver. laagd met één punt tot 45 pet. Deze verlaging biedt enige com pensatie voor het vervallen van de verzachting van de zogenaamde dubbele heffing op uitgekeerde winsten. De invoering van het wetsontwerp, zoals dit nu wordt gewijzigd, zal een budgettaire bate van 55 miljoen opleveren. NAPELS: Het weer in Italië is aanmerkelijk warmer dan in noordelijker regionen. Bariton Giuseppe Zecchilo houdt zich koel in het zwembad en Dm voor al te zorgen, dat de hitte hem geen ogenblik kan bevangen, nuttigt hij zelfs zijn spaghetti in het water Een aantal beklaagden werd vo rig jaar door de Zuidkoreaanse geheime dienst uit West-Duits- land ontvoerd. De regering in Bonn eist, dat zij worden terug gebracht en heeft in afwachting hiervan een overeengekomen lening van 70 miljoen mark in getrokken. Drie van de 12 Zuidkoreanen waren ter dood veroordeeld. De overigen kregen gevangenisstraf fen variërend van 3Vz jaar tot levenslang. Onder hen zijn de componist I-Sang Yoen, een hoog leraar en een student, die aan de universiteit van West-Berlijn stu deerde. Peter Kisner uit Heikant heeft maandag in Biervliet de kermis- koers voor amateurs gewonnen na een geslaagde solo over meer dan 12 km. Hij had eerst Van der Klooster tot de orde moeten roe pen, die lange tijd alleen op de zege scheen af te gaan. Kisner ging daarna verder en won met 28 seconden voorsprong op de vroegere Terneuzenaar Cor Leu- nis. De uitslag was: 1. P. Kisner, 100 km in 2.38.00; 2. Cor Leunis (A'dam), op 28 sec.; 3. C. van Dorst (Roosendaal); 4. B. Kroonen (Dordrecht); 5. J. de Schipper (Breskens), op 45 sec.; 6. F. Ouwerkerk (R'dam); 7. P. Vonck (St. Jansteen); 8. C. Nuy- ten (Bergen op Zoom); 9. C. v. d. Berge (St. Maartensdijk); 10. P. Godde (Zwijndrecht)11. C. van Dongen (Oud-Gastel)12. P. Ros (N.-Lekkerland); 13. Ch. de Smit (Hoofdplaat), op 1.10 en 14. W. van Campen (Hulst). Arie den Hartog is dinsdag derde geworden tijdens een in ternationale profwedstrijd te Cal lac. Een kleine 20.000 toeschou wers zagen de Franse favoriet Roger Pingeon de rit over 140 km in 3 uur en 34 minuten winnen. Zijn landgenoot Bernard Guyot werd tweede op 25 seconden. Den Hartog ging vlak na Guyot over de streep. Jan Janssen, die 1 min. en 35 sec. na de winnaar binnen kwam, werd zevende. De Nederlandse professional Harry Steevens is dinsdag tweede geworden in een internationale wielerwedstrijd te Schoten bij Antwerpen. De Belg Ward Seis toonde zich de snelste in de sprint en had voor de 228 km 5 uur en 16 minuten nodig. Vianen werd derde en de Belg Nuelant vierde. Jan Harings ging als zevende over de streep, Wagtmans als negende en Beugels als tiende, allen in dezelfde tijd als Seis. De Tweede-Kamerleden Van Schaik en Boot (beiden k.v.p.) hebben de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd, of hij bereid is op korte termijn een onderzoek te doen in stellen naar de veiligheid van het circuit te Zandvoort en te bevor deren, dat in afwachting van de resultaten daarvan geen nieuwe auto- of motorraces worden ge houden. De Kamerleden vragen dit naar aanleiding van het dodelijk on geval, het derde in successie, dat zondag j.l. op het circuit in Zand voort is gebeurd. Het Zuidkoreaanse hoogge rechtshof heeft dinsdag herzie ning gelast van het proces tegen 12 intellectuelen, die worden be schuldigd van spionage voor Noord-Korea tijdens hun verblijf in West-Duitsland en Frankrijk. Het hooggerechtshof heeft gewei gerd de wet op de bestrijding van het communisme toe te passen, zoals 'n lagere rechtbank had ge daan die hen in april de doodstraf of zware gevangenisstraffen op legde. Het. hof achtte het bewijs, dat de mannen spionage zouden hebben bedreven, niet voldoende geleverd. Het overwoog, dat de Koreanen die al geruime tijd in het buitenland verbleven wellicht niet volledig op de hoogte waren met de Zuidkoreaanse anti-spio- nagewetten. De omstreden zaak, die destijds scherpe diplomatieke protesten van West-Duitsland uitlokte, gaat nu naar een hogere rechtbank. In Biafra sterven elke dag hon derden, misschien duizenden mensen. Een deel door de hon ger, een deel door moordpartijen waaraan het federale leger van Nigeria zich schuldig maakt Jegens de burgers van de afge scheiden provincies. Juist dat laatste maakt het vrijwel onmo gelijk iets te verwachten van een vredesgesprek. Da voornaamste vijand in de ogen van Biafra's president Ojoe- kwoe is niet zozeer de regering in Lagos, maar die in Londen. Dat is niet zo'n absurde redenering, want inderdaad kunnen de fede rale troepen hun gang gaan, door dat Engeland hun de wapens feeeft geleverd. Aan de andere kant kunnen de Britten er moeilijk onderuit hun wapenleveranties contractueel uit te voeren. De regering in La gos is. nu eenmaal de wettige re gering van Nigeria en Biafra be staat eigenlijk niet: formeel zijn feet „rebellen", met wie af te rekenen een interne Nigeriaanse raak is. Maar al moge dit formeel juist »ijn, toch voelen de Britten er rich niet behaaglijk bij. Er ge beuren in hun vroegere kolonie dingen die spotten met elk begrip van menselijkheid. Een eind ma ken aan een opstand is één ding, massale uitroeiing van de Ibo's is heel wat anders. Engeland tracht tussen de for mele volkenrechtelijke situatie en de eisen van simpele mense lijkheid een tussenweg te vinden. Het biedt nu aan een vredesleger »aar Nigeria te sturen, samen met andere gemenebestlanden. Dat is niet zo'n dwaas idee: als een soort neutrale macht kan ga randeren dat een eind komt zowel aan het uithongeren van de ibo's De rechtbank te Zwolle heeft gisteren de 28-jarige textielarbei der A. D. uit Dedemsvaart ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de re gering. D. had de 15-jarige Nel tje de Haan uit Dedemsvaart op 23 november met een baksteen tegen het hoofd geslagen. De vol gende dag werd het meisje dood gevonden in de buurtschap Oos terhuis (gemeente Avereest), waar de misdaad was gepleegd. D. werd drie weken later aange houden en bekende. Hij had het meisje gedwongen zich uit te kleden. Toen zij weigerde, had hij haar de klap met de steen ge geven en zich uit de voeten ge maakt. Tijdens de rechtzitting 14 dagen geleden bleek dat D. sinds zijn jeugd epilepticus is en dat hij tegenover het meisje in een „uit zonderingstoestand" moet hebben gehandeld. De rechtbank nam de conclusie van de psychiater, dat D. „minimaal toerekeningsvat baar" was, over. De opzet tot do den of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen achtte de recht bank niet bewezen. Alleen opzet tot mishandeling achtte de recht bank aangetoond. De officier mr. Stigter had vijf jaar gevangenis straf geëist wegens zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend. De verdediger mr. Le Poole had een straf gelijk aan liet voorarrest (7'/a maand) bepleit, omdat hij alleen mishandeling be wezen achtte. Zowel officier als pleiter hadden ter beschikking stelling gevraagd. In de negerwijk van Gary (In diana) hebben negers maandag avond opnieuw wanordelijkheden gepleegd ondanks een uitgangs verbod, dat de burgemeester van deze staalstad, de neger Richard Hatcher, had uitgevaardigd. Groepen jonge negers gooiden ruiten in, plunderden winkels, vernielden auto's en stichtten branden. Veertig negers en twee blanken werden gearresteerd. Later op de avond begonnen sluipschutters te vuren op een politiewagen en werden ook el ders schoten gehoord. De stad telt '200.000 inwoners, waarvan de helft negers. De burgemeester had het uitgaansverbod maan dagochtend opgeheven, maar na een dag van wanordelijkheden weer ingesteld met ingang van 9 uur plaatselijke tijd in de avond. Ook in andere plaatsen was het onrustig, hoewel minder ernstig dan in Gary. In Peoria (Illinois) werden vier politiemannen licht gewond door sluipschutters, na dat een jonge negerin was ge arresteerd. In Seattle (Washing ton) werd een patrouillerende politie-auto beschoten. Twee po litiemannen en een neger werden gewond. In Muncie (Indiana) werden vijf winkels met molo tovcocktails in brand gestoken door een kleine groep negers, van wie er twee werden gearresteerd. De New York Times van dins dag schrijft in een hoofdartikel over de nieuwe pauselijke ency cliek: „De .encycliek plaatst de kerk in de oppositie tegen een groot deel van de in angst ver kerende wereld en veel gewe tensvolle katholieken. Wanneer de kerk een belangrijke rol in menselijke aangelegenheden wil blijven spelen, moet ze niet terugkomen van de weg die door paus Johannes was ingeslagen, toen hij een concilie bijeenriep waarop de leer van de kerk moest worden gemoderniseerd op een manier, „die doelmatiger bijdraagt aan de oplossing van de vraagstukken van de moder ne tijd". De nieuwe encycliek raakt on geveer 100.000 Philippijnse vrou wen die onder de campagne voor geboortebeperking voorbehoed middelen gebruiken. De leider van deze beweging, dr. Rivera, zei dinsdag te verwachten dat zijn programma „het wat kalmer aan zal gaan doen", nu deze en cycliek is gepubliceerd. Zijn be weging heeft in dit eilandenrijk overal klinieken, waar raad en voorbehoedmiddelen worden ver schaft. De katholieke kerk gaat de 33,5 miljoen zielen tellende bevolking in een nationale cam pagne de encycliek onder ogen brengen. De Philippijnen hebben het hoogste geboortecijfer ter wereld. als aan de moordpartijen, dan zou op een redelijke basis kunnen worden gesproken over een op lossing. Een oplossing die mis schien zou kunnen worden ge vonden in een soort federaal ver band tussen het lbo-gebied Biafra en de rest van de vroegere Britse kolonie Nigeria. Het ongeluk is alleen dat het aanbod onaanvaardbaar is voor de Ibo's van Ojoekwoe. Als het aanbod van neutrale zijde kwam, zou het prompt geaccepteerd worden, maar hoe kunnen Ojoe kwoe en de zijnen Engeland nóg zien als een neutrale partij? Ze denken aan de wapen leveranties, die hun zo dwars zit ten dat ze op die grond ook Britse voedselhulp willen weigeren. „Dat is huichelarij", zegt Ojoe kwoe, „met de ene hand de wa pens leveren waarmee Ibo's wor den vermoord en met de andere hand voedsel om de overlevenden te redden". Het is misschien geen gerechtvaardigde opvatting, maar men kan zich indenken hoe die is ontstaan. Het trieste gevolg is dat van het vredesleger weinig zal ko men. Maar intussen verminderen de kansen dat de hongerende Ibo's in leven blijven. En ook ver minderen de kansen dat een rede lijke basis voor onderhandelin gen tussen de twee strijdende partijen kan worden gevonden. AMSTERDAM: Tilly, de echtge note van Johnny Kraaykamp, heeft 19 juli het leven geschon ken aan een welgeschapen zoon. Moeder en kind zijn tijdens het weekeinde thuis gekomen uit het Diakonessen-ziekenhuis, waarna het gezinnetje de fotograaf heeft ontvangen. De Utrechtse politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 40-jarige man uit Utrecht, die tijdens de afwezigheid van de eigenaar van een kapsalon aan de Voorstraat de inventaris grondig heeft vernield. De scha de die door de man, A. N., is aangericht, wordt geschat op 100.000,Tussen de eigenaar van de kapsalon, J. Hofman, en N. waren de laatste week ern stige moeilijkheden gerezen. Vol gens de politie heeft N. het hele weekeinde voor het vernielen van de kapsalon gebruikt, omdat de eigenaar afwezig was. N. is inmiddels onder behandeling van een psychiater gesteld. De Beatles hebben besloten hun „psychedelische" boetiek ..Apple" in de historische Baker Street in Londen tè sluiten, om dat naar hun mening de boetiek een gewone winkel dreigde te worden. Nadat de vier succes rijke jongelui en hun vrienden een keuze uit de grote voorraad exotische kledingstukken en op blaasbaar meubilair hadden ge daan, werd de drie verdiepingen tellende boetiek voor het publiek opengesteld dat gratis kon win kelen. Paul McCarthy zei dat deze goedgeefsheid een verlies van tienduizenden guldens betekende, maar dat men hiertoe had beslo ten omdat de Beatles zich geen winkeliers voelden. De Indonesische strijdkrachten voeren hun acties tegen commu nistische terroristen in West- Borneo op, zo meldde dinsdag 't Indonesische persbureau Antara. Maandag is ter versterking van de daar aanwezige veiligheids troepen een extra infanterieba- taljon naar het gebied gestuurd. Chinezen uit Sera wak zijn in de betrokken provincie geïnfil treerd, waar zij in contact kwa men met de veiligheidstroepen. Deze Chinezen, die zich „guer rillastrijdkrachten van het volk van Serawak" noemen, geven zich over aan roof en plunde ring, aldus Antara.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3