Readies op de pauselijke encycliek Rode-Kruishulp aan Biafra opgeschort DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Bijval, kritiek, teleurstelling en verzet Cuba-vaarders besloten tot hongerstaking Weer harttransplantatie ;ii Houston AANVOERWEGEN OVER LAND ZIJN ONONTBEERLIJK EIS NEGEN MAANDEN VOOR „CRIME PASSI0NEL" HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag SI juli 1988 Harde lijn Kardinaal Alf rink Ongelijk" Ongewijzigd Gezondheidszorg „Uitspraak niet onfeilbaar" Vredesvoorstellen Rampenzakjes en zeep SS-kolonel verzorgt voedselzendingen Medicijnen voor Nigeria i 4 Trieste achtergrond Duitse militair verongelukt De pauselijke encycliek „Hu- manae Vitae", waarin 't gebruik van voorbehoedmiddelen wordt veroordeeld, heeft in de wereld bijval, kritiek, teleurstelling en openlijke rebellie uitgelokt. In New York zei een woord voerder van aartsbisschop Terence Cooke dat alle katholie ken zich aan de pauselijke uit spraak dienen te houden. John Deedy, hoofdredacteur van „Common Weal", een popu lair katholiek lekentijdschrift in de V.S., noemde de encycliek een „negatief reactionair document". „De paus heeft gesproken maar de mensen hebben hun keus al gemaakt. Ik geloof dat de katho lieken in de afgelopen jaren een dubieuze theologische zaak in eigen handen hebben genomen en voor geboortebeperking heb ben gekozen". In Londen gaven, anglicaanse kerkleiders die daar een wereld conferentie bijwonen, uiting aan 'hun teleurstelling over het pau selijke stuk. Sommige van hen waren svan mening dat het een nadelige uitwerking zal hebben op de verwezenlijking van de christelijke eenheid. Ken rooms- katholiek parlementslid, Norman St. John-Stevas, zei dat de ency cliek misschien wel °P gehoor zaamheid maar niet op „intellec tuele instemming" zal kunnen rekenen. Aartsbisschop Casimoro Mor- cillo van Madrid, die al tegen de „pil" had gewaarschuwd, ver klaarde dat de rooms-katholie- ken gehoor moeten geven aan de uitspraak van de paus welke „on afhankelijke persoonlijke menin gen die al zoveel veld hebben ge wonnen, rectificeert". Maar de voormalige Spaanse minister van buitenlandse zaken Javier Martin Artajo werd op 'n persconferentie luid toegejuicht, toen hij de vraag stelde hoe de kerk een dergelijke harde lijn kan verantwoorden tegenover arbeiders, die door armoede ge dwongen zijn in kleine huizen te wonen. klaring uitgegeven. Zij zeggen kennis te hebben genomen van de encycliek en spreken de over tuiging uit „dat deze ingaat tegen het meerderheidsstandpunt van de pauselijke adviescommissie in zake geboorteregeling, tegen het meerderheidsstandpunt van de moraal-theologen. tegen het meerderheidsstandpunt van het internationaal lekencongres en tegen het standpunt van een groot gedeelte van het wereld episcopaat. „De discussie inzake de vragen van huwelijk en gezin blijft dus volkomen open en daaraan wordt geen einde gemaakt door het verschijnen van deze encycliek, welke niet kan worden be schouwd als een onfeilbare uit spraak", aldus de ondergeteken den. „Het inmiddels na jaren dis cussie gegroeide pastorale stand punt kan blijven gehandhaafd, zolang de meningen hierover binnen de kerk verschillen, n.l.: dat beslissingen in dezen een zaak zijn van het geweten der gehuwden zelf." De verklaring is ondertekend door mgr. dr. C. Ruygers, vica ris-generaal bisdom Breda; mgr. drs. J. A. A. van Laarho ven, vicaris-generaal bisdam Den Bosch; pater dr. W. Goddijn O.F. M., directeur van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie; drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, secretaris-direc ter van de katholieke centrale voor geestelijke volksgezond heid; drs. J. M. Roof S.S. C.C., secretaris landelijke raad voor huwelijk en gezin en prof. dr. C. T. Sporken, voorzitter van de concilie commissie huwelijk en gezin. f Kardinaal Alfrink, juist terug van een reis naar Afrika, kon zich voorstellen dat de encycliek bij sommigen een vijandig „neen" zou oproepen. „Natuurlijk zal een deel van de kerk in moei lijkheden komen. We moeten echter niet denken dat Neder land een eiland is van kritiek, want die is er ook in andere landen. Maar omdat we in Neder land een sterk© katholieke pers hebben, die deze kritiek onmid dellijk registreert, lijkt het of we alleen in ons land problemen hebben", aldus de kardinaal. Gevraagd of de pauselijke uit spraak eventueel tot een schis ma zou leiden, zei hij: „De tijd van schisma's is voorbij. Na het laatste concilie is de positie van de paus duidelijk. Men kan kri tiek op hem hebben, maar in dien men theologisch onderlegd is, zal men nooit een schisma kunnen voorstaan. Men ziet de paus vaak te geïsoleerd, door dat men vergeet dat een groot deel van de kerk achter de pau selijke uitspraken staat. Het zijn geen privé-uitspraken van de paus", zei kardinaal Alfrink. Tenslotte deelde de kardinaal mede, dat een uitspraak van het Nederlandse episcopaat over de encycliek midden augustus na de bisschoppen-vergadering te ver wachten is. De ongeveer honderd overgeble ven Cuba-vaarders, die vorige week op S'Jhiphol zijn gestrand, D Kardinaal Julius Döpfner, aartsbisschop van München en -voorzitter van de Vaticaanse commissie die het vraagstuk van de geboortebeperking heeft be studeerd, zei dat het voor zijn priesters geen gemakkelijke taak zal zijn de gelovigen uitleg te geven van het nieuwe verbod. Een soortgelijke reactie kwam van een Parijse pastoor, die ver klaarde dat hij teleurstelling zou ontmoeten van vele gelovigen, die een liberaler uitspraak had den verwacht. Een Franse vader van vier kinderen zei: „Ik geloof dat de paus ongelijk heeft. In mijn huidige omstandigheden zou ik moeilijk nog een kind kun nen nemen. Ik zal het verbod van de paus negeren." De aartsbisschop van Dublin, dr. John McQuaid, verwelkomde de encycliek en sprak zijn ver trouwen uit dat deze officiële uit spraak bij gelovigen en priesters hun loyaliteit jegens de kerk zal hernieuwen. Een woordvoerder van de aartsbisschop van Sydney, kar dinaal Gilroy, noemde de ency cliek een „verklaring van godde lijke, niet slechts kerkelijke wet". De Britse vereniging voor ge boorteregeling sprak van een „slag voor de katholieken" en de vereniging van Britse artsen ver klaarde dat de huidige voor schriften voor het verstrekken van voorbehoedsmiddelen onge wijzigd zullen blijven. De anglicaanse bisschop van Rochester, George Barrett, was van mening dat de pauselijke uit spraak een „rampzalige en tragi sche vergissing is met vérgaande gevolgen, niet alleen voor het ge zinsleven". Hij hoopte dat rooms- katholieke leiders die het niet eens zijn met de encycliek, wegen zullen vinden om hun steun aan geboorteregeling te kunnen ge ven. Het centraal verbond der Duit se katholieken wil, zonder nu al een officieel standpunt in te ne men, de discussie voortzetten en nagaan „welke zakelijke argu menten" de paus er toe hebben gebracht zich zo beslist uit te la ten over „de problemen van de methoden van een verantwoord ouderschap". Een woordvoerder van de we reldgezondheidsorganisatie ver klaarde in New York dat de W. H.O. zal vasthouden aan haar standpunt dat geboorteregeling een onmisbaar bestanddeel van de openbare gezondheidszorg is. De reacties in België zijn gere serveerd in afwachting van be studering van de pauselijke tekst. In een interview voor de Belgi sche radio verklaarde de pater- jezuiet Antoine Delepierre te leurgesteld te zijn en te menen dat dit gevoel door de meerder heid der Belgische katholieken wordt gedeeld. Een aantal vooraanstaande Nederlandse katholieken heeft naar aanleiding van de ency cliek van paus Faulua een ver AMSTERDAM: De ongeveer 100 overgebleven Cuba-vaarders, die vorige week op Schiphol zijn ge strand, hebben maandagmiddag besloten tot een onbeperkte hon gerstaking. Ongeveer een 30-tal hongerstakende jongeren houdt zich op bij het monument op de Dam, de rest vertoeft op verschil lende plaatsen in de hoofdstad. Op de foto de demonstranten op de Dam. hebben maandag besloten tot een onbeperkte hongerstaking. Tijdens een demonstratie op de Dam gaveii zij. pamfletten uit, waarin zonder bewijs%°exing werd gezegd dat de Weste./opese luchtvaartmaat schappijen wel de mogelijkheden hadden, maar weigerden de jonge ren naar Havana te vliegen onder politieke en economische druk van de Verenigde Staten. „Verschillende Westeuropese regeringen hebben bij het idee dat Europese jongeren van dichtbij de Cubaanse revolutie kunnen mee maken, ingegrepen om te zorgen dat deze vluchten niet doorgaan, zo stond er letterlijk. „Als de ko mende dagen geen oplos'üng wordt voorgesteld door een hichtvaart- maatschapiri, Zal een nieuw bewijs aan de wereldopinie worden ge leverd van de werkelijke toestand die wij aan de kaak 'stéllen", aldus het pamflet. Ongeveer een dertigtal honger stakende jongeren hield zich op bij het monument op de Dam. De rest vertoefde op verschillende plaat sen in de hoofdstad. UTRECHT: Vijf van de twaalf k.v.p.'ers in de Utrechtse gemeen teraad hebben met ingang van maandag j.l. hun lidmaatschap van de k.v.p. opgezegd. Zij zul len als „onafhankelijke katholie ke groepering" in de raad blijven optreden. Op de foto de vijf ge meenteraadsleden, v.l.n.r.: H. J. Janssen, wethouder Vergeer, mevr. H. M. J. BeijaertDrost, dr. L. Hardy en mej. L. M. M. Kokshoorn. ^ycas-ziekenhuis van ■ycas-zieKennuis van vfcas) is maandag e; harttransplantatie ui WJen 49-jarige vrouw, mê, V tee Brunk, kreeg het haf $sn 40-jarige sexegeno- te, 'ti, s Betty O'Neal. Het ts de eerste maal dat het hart éari een vrouw is overge plant in rij:t lichaam van een an dere vrouvy en de tweede maal, dat een vrouw een nieuw hart krijgt. Op 71 juni werd in Dallas een harttransplantatie verricht op de 41-jarige mevr. Esther Matthews, die vijf uur na de ope ratie overleed. De aanvoer door de lucht van hulp van het internationale Rode Kruis aan de hongerende vluch telingen in Biafra is om techni sche redenen opgeschort. De directeur voor buitenland se betrekkingen van het interna tionale comité, Gallopin, zei maandag in Genève dat de oor zaak van deze opschorting ver band houdt met landingsmoei- lijkheden voor de vliegtuigen, die de hulpgoederen aanvoeren. Wanneer de vluchten kunnen worden hervat, is niet te zeg gen. Gallopin zei dat 600.000 tot een miljoen mensen in Biafra in nood verkeren. Het comité acht de opening van aanvoerwegen over land onontbeerl.k bij de pogingen de nood van de hon gerende bevolking te leningen. De regering van Biafra heeft In Londen bij monde van haar minister van binnenlandse zaken. Christopher Mo.iekwoe, de voor stellen voor de komende vredes onderhandelingen in Addis Abe ba bekendgemaakt. Zij bestaan uit een onmiddel lijke beëindiging van de vijan delijkheden, opheffing van de door Nigeria toegepaste blok kade en terugtrekking van de troepen op de stellingen zoals deze vóór het begin van de vijandelijkheden waren. Biafra is bereid in te stemmen met toe zicht op naleving van de wapen stilstand door een internationale commissie. Biafra wil met Nige ria onderhandelen over vier hoofdpunten, namelijk de kwes tie van een grootscheepse eco nomische samenwerking; vraag stukken van kapitaalsverdeling en verdeling van de schulden last met inbegrip van de buiten' landse schulden van de voorma lige bondsstaat; schadeloosstel lingen voor Biafraanse oorlogs slachtoffers en tenslotte over een volksstemming in de om streden gebieden binnen en bui ten Biafra, - tineinde de werke lijke wil van het 'Volk vast te stellen. Het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis verzendt deze week per schip 4000 rampenzakjes en 10.000 stukken zeep met een ge zamenlijke waarde van onge veer 45.000 guldén naar de slacht offers van 'het conflict Nigeria Biafra, Het internationale Rode Kruis draagt zorg voor de uitvoering van deze •hulpverleningsactie. De goederen zijn afkomstig uit het rampendepot van het Jeugd- door Mr. Berjawit 9) „Veel- beter" knikte Pit. „Mag ik dan misschien hopen op uw medewerking om het gesprek in de gewenste richting te leiden?" „Ik zal onopvallend mijn best doen," zegde de heer Daalders toe, „maar meer kunt u mij, ge zien m'n vertrouwelijke functie, beslist niet vragen." „Ik wil het hier graag bij laten," zei de detective, ,,'t Ging me om wat achtergrond en die kan ik op deze basis wei uitbrei den. Mag ik afscheid van u nemen tot morgenavond?" Pit wandelde door de stille na middag met de verbazing van de grotestadsmens over de rust in een dorpje. Het verkeer, betrek kelijk gering, was er meer een verschijnsel, dan bestanddeel van het straatbeeld. De rust, de on veranderlijkheid overheerste. Pit moest er nog aan wennen. Uiteraard maakte hij zich geen illusies over „wat er onder de grond broeide", maar de sfeer van rust zou andere middelen, andere werkmethoden eisen. Hier vermoedelijk geen revol- vergvechten en door bochten scheurende auto's; het zou onder- grondser worden, meer gepoogd in harmonie te houden met het statische beeld, dat de gemeente scheen te kenmerken. Niet dat Pit het geloofde, maar de schijn zou over de gehele linie worden opgehouden. Het onderzoekings werk zou wel eens een soort spe ciale psychologische behoed zaamheid kunnen vereisen. In d© hall van het hotel trof hij de heer Van Zanten aan. Deze nam hem een beetje verlegen op. „Wel meneer Van Zanten" brak Pit 't ijs, „is u al een beetje over de schrik heen?" „Och, wat zal ik u zeggen, meneer Pit. 't Is zo vreemd, zo onverklaarbaar en tja, 't is een kwestie van zaken begrijpt u. Daar stoort zo'n gebeurtenis al tijd in." Pit knikte, dat hij het be greep, maar zijn vraag stond er tot in tegenspraak. ,,'t Is misschien brutaal van me het te vragen, maar hebt u dekkinif van da vorzekerinc?" „Ik ben op reis tegen elk risico verzekerd," antwoordde de heer Van Zanten. „En m'n advocaat is van mening, dat de maatschappij in geen geval moeilijkheden zal maken. Bovendien is het hotel voor z'n gasten verzekerd. Nee, ik geloof niet dat ik me op dat punt zorgen behoef te maken Maar toch, maar toch Pit's hersens werkten ergens op topsnelheid. Dit korte gesprek bevestigde vagelijk z'n opvatting „op gevoel", dat er andere motie ven bij de diefstal meespeelden. Hij besloot eeh balletje op te gooien. „Wat denkt u meneer Van Zanten als we op mijn kamer eens een kopje koffie gingen drinken, of iets koelers. Dan zou den we misschien het babbeltje kunnen houden, dat we vanmor gen niet konden hebben." „Als het u schikt, heel graag, meneer Pit." „Direct maar" stelde de detec tive voor. „Accoord." De heer Van Zanten verloor weinig tijd. Nauwelijks was de keuze op bier gevallen Pit was er openhartig dankbaar voor, of de bezoeker kwam ter zake. „Kijkt u eens meneer Pit. Ik wil graag eerlijk met u praten; vanmorgen had ik dat al willen doen. Ik stel er zeer veel prijs op deze diefstal te zien opgelost. Hoe eerder hoe liever. Ik vermoed er namelijk andere dan de gewone misdaadmotieven achter." „Kunt u niet iets duidelijker ziin" verzocht Pit „Moeilijk, moeilijk. Tenzij u eh een verzoek zoudt willen in willigen?" „Een verzoek?" ,,Ja, en dat luidt: zoudt u als particuliere speurder deze zaak voor mij willen opnemen? Kan ik, eh, uw cliënt worden?" Pit verborg z'n verrassing over deze merkwaardige wending; hij trommelde een beetje op de tafel rand. „Eigenlijk ben ik met vakan tie," bracht hij in het midden. „Bovendien zou ik het karakter van de affaire moeten kennen om te weten- of ik u werkelijk van dienst zal kunnen zijn." „Ik zal u graag zeer uitvoerig inlichten," antwoordde de heer Van Zanten. „Het komt in het kort hierop neer, dat ik geïnte resseerd ben in de metaalindus trie hier ter plaatse. Ten dele vertegenwoordig ik reeds be paalde belangen. Slechts weinig mensen weten dit. Het is onge wenst dat mijn belangen aan de grote klok komen te hangen. Ik heb sterk het vermoeden, 'dat deze zogenaamde diefstal op touw is gezet om me in de schijn werpers te zetten. Het zal moei lijk voor me worden een zeker incognito te handhaven. En daar om ben ik sterk geïnteresseerd in vele. Op dat ogenblik trad Helma binnen. Ze aarzelde en wilde zich terugtrekken. (Wordt vervolgd.) Rode Kruis, waarvan de voorra den door de Nederlandse jeugd bijeen zijn gebracht. Oud SS-kolonel Otto Skorzeny, bekend om de gedurfde wijze waarop hij destijds Mussolini uit handen van de geallieerden haalde, verzorgt van Madrid uit, waar hij zich als makelaar heeft gevestigd, voor Scandinavische kerkelijke organisaties voedsöl- zendingen naar Biafra. Skorzeny, die op zijn schrijf tafel een foto heeft staan waar op Hitler hem de hand drukt, is voor iets minder dan de helft eigenaar van de in Washington gevestigde chartermaatschappij U.S. Air. Een vliegtuig van deze maatschappij en een van een dochteronderneming vervoeren de goederen, die per schip naar het Spaanse eiland Fernado Poo worden gebracht. I-Iet afgelopen weekeinde zijn 600 pakketten medicijnen van Unicef, het wereldkinderfonds, per Rode Kruis-vliegtuig uit Kopenhagen overgebracht naar Nigeria. Deze eenheden zijn be stemd voor zeshonderd vluchte lingenkampen met een totale be volking van 300.000 mensen. Elk pakket bevat pijnstillende mid delen, tonica, geneesmiddelen tegen wormziekte, antibiotica, vitaminen en medicijnen tegen malaria en dysenterie. Deze zen ding van ongeveer zestien ton vertegenwoordigt een waarde van 170.000,zo meldt de Uni- cef-nieuwdienst. Het requisitoir dat de Utrecht se officier van justitie mr. F. G. Wiistenberg gisteren hield tegen de 41-jarige Amersfoortse vork heftruckchauffeur F. A. N. D„ was haast een pleidooi. Wegens poging tot doodslag op zijn vrouw hoorde verdachte een gevange nisstraf tegen zich eisen van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en reclasseringstoezicht. De officier meende dat de goed bekend staande man „om goede redenen buiten zichzelf is geraakt" en zijn vrouw, met wie hij 17 jaar had samengeleefd, op 13 maart in het wildeweg een reeks messteken had toegediend. „In een ander land zou hij voor dit voorval mis schien zonder strafoplegging naar huis zijn gestuurd", oordeel de de officier. Mr. Wüstenberg vergeleek het drama, dat zich op de ochtend van de 13e maart afspeelde, met een crime passionnel. De chauf feur maakte zich zorg over de levenswijze van zijn 35-jarige vrouw, die op geregelde tijden naar Katendrecht in Rotterdam reisde om als prostituee wat bij te verdienen. De verdachte was daarover niet enthousiast, maar berustte, omdat het geld hard nodig was om de schulden van het gezin te kunnen betalen. Maar het ging de verdachte vervelen. Hij wilde zijn vrouw weer thuis hebben, omdat de vijf kinderen veel tekort kwamen. Op 12 maart haalde hij haar op in Amsterdam en de verdachte dacht dat alles was opgelost. De volgende ochtend liet de vrouw blijken dat zij weer naar Rotterdam zou gaan. Er ontstond een ruxiegesprek, eerst op de slaapkamer en later in de keuken. In een vlaag van waanzin heeft de man een scherp vleesmes ge grepen en zijn vrouw enkele steken in rug en borst toege diend. Ook de schoonmoeder van de verdachte, die tussenbeide kwam, ontving enkele levensge vaarlijke steken. Haar toestand was enige tijd kritiek. „Ik heb dom gehandeld", rea geerde de verdachte, die zich van het gebeurde weinig details kon herinneren. Hoewel zijn vrouw en schoonmoeder beweerden te hebben gehoord, dat hij de vrouw wilde doodsteken, ontkende de verdachte deze woorden te heb ben geuit. „Zoiets ligt niet in mijn aard. Ik wilde haar alleen bang maken", was zijn verweer. Na zijn daad had de man de politic zelf gewaarschuwd. „Ik heb zelden een poging tot doodslag meegemaakt met zo'n trieste achtergrond", zei de offi cier in zijn requisitoir. Hij noem de het delikt ernstig, maar meen de dat er argumenten waren voor de woede van de verdachte. De raadsman mr. Emmelot achtte geen poging tot doodslag, maar hoogstens gewone mishan deling bewezen. Hij pleitte voor een lichtere straf. De rechtbank zal op 13 augus tus vonnis wijzen. Bij een verkeersongeluk op de weg van Roermond naar Weert in de gemeente Nederweert is dins dagmorgen vroeg de 21-jarige in Budel gelegerde Duitse militair L. Esser om het leven gekomen. Hij kwam met zijn auto in een bocht op het linkerweggedeelte_ frontaal in botsing met een trekker met oplegger.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2