Russisch-Tsjechoslowaakse gesprekken voortgezet Amerikaanse parachutisten rond Hoe-é slaags met de vietcong - Gestolen Boeing wordt na onderzoek vrijgegeven Noordviet- namezen: Geen dialoog met Saigtó Maatregelen tegen mogelijk komplot in Damascus Het leger neemt gezag in Mexico-stad in handen na studentenonlusten HET WEER RADIO-PRAAG: „EEN VREEDZAME SFEER" Volledig vrij E.E.G.-verkeer mei alle sociale rechten voor buitenlandse werknemers WOENSDAG 31 JULI 1968 21e jaargang No. 5253 „Gevaarlijke illusie" Variaties van Het marxisme Gesprek duurt vandaag voort ■3?fc Pantservoertuigen Japanse mijnwerkers ingesloten Infiltraties duren voort Frans verzet Overzeese rijksdelen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNE U ZEI Directeur-HooMtedaetsurt 1. van 3e Sande Redactie- en Administratie-edree: Smiéewel Telefoon: 01130—2078 Gironummer: 88130 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Radio Praag heeft dinsdag ochtend bekendgemaakt dat de besprekingen tussen de Tsjecho slowaakse en Russische leiders worden voortgezet. Dit dit feit meent men te kunnen opmaken, dat de standpunten nader tot el kaar zijn gekomen. Een slotcom muniqué werd niet eerder dan dinsdagavond of woensdagmor gen verwacht. Radio Kosice meldde dinsdag ochtend dat de leiders van het Kremlin maandagavond naar de Sowjet-Unie waren teruggekeerd en dinsdagochtend weer naar Cierna Nad Tisou zijn gekomen. De besprekingen werden maan dagavond om half elf Ned. tijd gestaakt. Een kwartier later wa ren de Russische leiders vertrok ken. Leidende functionarissen van de' Praagse autofabriek hebben dinsdag verklaard dat de „open brief", die een groep arbeiders van de fabriek zou hebben toe gezonden aan de „Prawda", ver zonnen moet zijn. „De hele fabriek staat achter kameraad Dubeck en zijn politiek. Niemnd weet iets van een brief af", zo werd gezegd. Geen enkel Russisch blad maakte melding van de overwel digende steun aan de leiders- in Praag. Over het verloop van de ge sprekken van maandag is zo goed als niets, bekend geworden. Bei de zijden beperkten zich tot de melding dat „van gedachten was gewisseld". Radio-Praag sprak van een „vreedzame sfeer". Het Tsjechoslowaakse partij blad „Rude Pravo" noemde het dinsdag een „gevaarlijke illusie" wanneer men denkt dat met „propaganda, politieke of zelfs militaire druk" de betrekkingen tussen de communistische par tijen zouden kunnen worden verbroken. „Met onze vastbeslo ten houding verdedigen wij niet alleen ons zelf, de souvereiniteit van ons land,maar ook de be langen van de komende ontwik keling van 'het internationalisme, dat weer op een kruispunt, staat." Het is duidelijk dat het een voorbeeld van weer opleven van stalinistische methoden zou zijn, wanneer de methode van druk op Tsjecho-Slowakije succes zou hebben. Dan zou het inter nationale gezag van de Sowjet- Unie en andere socialistische landen worden uitgehold en aan de communistische partijen in het westen grote schade worden toegebracht", aldus het blad. De Oostduitse minister van defensie, generaal Hoffman, heeft maandag in Moskou een gesprek gehad met zijn Russische ambt genoot maarschalk Gretsjko, zo schrijft het Russische legerblad „Rode Ster" van dinsdagochtend. Er waren twee andere Russische legerleiders bij aanwezig, maar schalk Zacharov en generaal Epichev. Het blad haalt in een hoofd artikel onder de kop „Wij gin gen gezamenlijk de strijd in" een uitspraak aan van generaal Svo- boda, die nu president is: „Het Tsjechoslowaakse volk zal nooit vergeten dat duizenden Sowjet- soldaten hun leven hebben ge geven voor zijn vrijheid". Vori ge week schreef het blad dat 145.000 Sowj et-soldaten in de strijd tegen de Hitler-troepen zijn gesneuveld. In tegenstelling tot de afgelo pen dagen bevatte het partijblad „Prawda" dinsdag geen scherpe aanvallen op de hervormers in Praag. Wel stelt het blad dat „wij niet onverschillig kunnen blij ven tegen de onlangs door revi sionisten gepleegde aanvallen op het marxisme-leninisme". „Wij kunnen niet dulden dat getracht wordt nieuwe variaties van het marxisme te zoeken om daarmee afwijkingen van onze principes te rechtvaardigen", al dus het blad. Het gesprek in Cierna aan de Trelss tussen Russen en Tsjechen zal waarschijnlijk ook vandaag nog voortduren. De Tsjechen, zo wordt vernomen, hadden het dinsdag wil len beëindigen, maar de andere partij stond er op dat alle elf leden van de delegatie uit Praag hun standpunt zouden uiteenzetten. Intussen komen berichten binnen over grootscheepse manoeuvres van het rode neger in de Oekraïne, Polen en Oost-Duitsland. De besprekingen worden in het diepste geheim gehouden. De enige aanwijzing over het verloop was dinsdag een glimlachende Josef Smrkovsky van de Tsjechische delegatie, die de tv-verslaggevers toeriep: „Ik ben met een glimlach begonnen en zoals u ziet glimlach ik nog steeds". Er zijn nog altijdi Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije. Volgens het blad Prace heeft het comman do van een Rusische militaire een heid kwartier gemaakt in het noor den van Slowakije. Op de foto het station van het plaatsje waar de besprekingen plaats vinden. De Algerijnse regering heeft de internationale organisatie van de burgerluchtvaart laten weten, dat het gekaapte lijntoestel van de Israëlische maatschappij El Al zal worden vrijgegeven en de bemanning en de nog in Al giers verblijvende passagiers zul len worden vrijgelaten, zodra het onderzoek is voltooid. Dit meldt het Israëlische blad „Ye- dioth Aharonoth". De organisa tie voor de burgerluchtvaart heeft de Israëlische regering hiervan telegrafisch op de hoog te gesteld, aldus het blad. Toistiui 'naq ui i s 3a jatie, De Noordvietnamese handelingsdelegatie f heeft er maandag V persconferentie geed£\ laten bestaan, dat HarA van een dialoog met bewind In Saigon verw woordvoerder van de dv Ngoeyen Thanh Le, reagaetde hiermee indlrekt op Arrferikaanse en buitenlandse interpretaties, volgens welke de Noordvietna- mezen de laatste weken ten aan zien van een politieke oplossing in Zuid-Vietnam een soepeler standpunt zouden innemen dan voorheen. In de Syrische hoofdstad Da mascus zijn veiligheidsmaatrege len genomen om het bewind te beschermen tegen een eventueel complot, zo meldt het dagblad „Daily Star" in Beiroet. Reizi gers die uit Damascus in de Libanese hoofdstad zijn aange komen, zeggen dat maandag avond grote legereenheden posi ties hebben ingenomen op stra tegische punten in Damascus. De ingangen van regeringsgebou wen en de radio en televisiesta tions worden strenger dan nor maal bewaakt. In de belangrijk ste straten zouden versperringen zijn opgericht, terwijl tanks zijn gestationeerd op kruispunten en voor regeringsgebouwen. De Syrische premier. Zoeayen, heeft op 27 juli gesproken over een poging tot een staatsgreep die was voorbereid door Syri sche baathisten, die zich buiten het land bevinden, voornamelijk in Libanon. Volgens de Libanese pers zijn de laatste dagen in Syrië een honderdtal, officieren en enkele honderden burgers ge- arregtfiecd Na de gevechten, die rich maan dagavond tussen duizenden stu denten en de politie hebben voor gedaan, heeft dinsdag het leger ingegrepen en het gezag in de stad Mexico in handen genomen. Militairen drongen de door stu denten bezetten universiteitsge bouwen binnen. Zij ontmoetten daarbij geen verzet. Het ministe rie van onderwijs heeft de inrich tingen voor hoger onderwijs voor onbepaalde tijd gesloten. Bij de ongeregeldheden zijn zes tig studenten en 25 politiemannen gewond geraakt. De rector van de universiteit heeft de studenten opgeroepen kalm te blijven. Op hun beurt vroegen de studenten het universiteitsbestuur een pro test te laten horen tegen de „on derdrukking door de politie". In de afgelopen weken hebben zich hier talrijke studentendemonstra ties voorgedaan. Maandagavond raakten onge veer drieduizend studenten van verscheidene onderwijsinstellin gen in Mexico-stad slaags met de politie, die bijna tweeduizend man op de been had. Zij verniel den auto's en bekogelden de po litiemannen met stenen. De onrust komt Mexico 214 maand vóór het begin van de Olympische spelen bijzonder on gelegen. Volgens de autoriteiten hebben zich onder de studenten extreem-linkse elementen ge mengd, wier voornaamste doel 't is aan de vooravond van deze sportgebeurtenis, wanneer 't oog van de gehele wereld op Mexico is gericht, een sfeer van onrust te scheppen. President Diaz Ordaz waarschuwde de studenten nog niet zo lang geleden, dat het hun taak is te studeren. „Elke dag zon. der studie is een verloren dag voor ons land", zei hij daarbij. De onrust begon enige tijd ge leden met gevechten in het stads centrum tussen de studenten on derling. De oproerpolitie, in Mexi co „granaderos" geheten, kwam dusdanig hard tussenbeide dat de studenten hun onderlinge ruzies vergaten en zich gezamenlijk tegen de politie keerden. Enkele dagen later hielden de studenten een grootscheepse beto ging, waarbij zii tegen het politie optreden protesteerden en ontbin ding van het „granaderos-korps" In de Heiwa-mijn bij Yoeb op het Japanse eiland Hokkai is in de nacht van maandag op dinsdag brand uitgebroken. Zes mijnwerkers zijn daarbij omge komen, 25 andere zijn ingeslo ten. Er is weinig hoop dat zij het leven er zullen afbrengen. De rest van de 360 man tellende nachtploeg kon zich redden. De brand duurde vele uren. Noordvietnamese troepen heb ben maandag twee zware aan vallen gelanceerd op Amerikaan se stellingen in het centrale hoogland van Vietnam in de om geving van Hoe-é aldus een Ame rikaanse woordvoerder. Een gevecht dat om 13 uur plaatselijke tijd op ongeveer 11 km ten noordoosten van Hoeé begon, is nog niet afgelopen. Vol gens voorlopige gegevens heb ben de Noordvietnamezen 15 man verloren. De verliezen aan Ame rikaanse en Zuidvietnamese zijde zijn niet bekendgemaakt. Veertien km ten zuidwesten van de stad Ban Me Thuot werd een Amerikaanse pantsereenheid aangevallen door een compagnie Noordvietnamezen, die na een drie uur durende strijd aan een omsingeling wisten Je ontkomen door de bergen in vluchten. Zij lieten op het slagveld zeven tien doden achter. Dichtbij Hoeé woedt een ge vecht tussen Amerikaanse para chutisten, gesteund Zuid vietnamese militietro^en. en vieteongleder die steun krijgen van Noordvietnamezen. Een Amerikaans marinepiloot heeft maandag hoven Noord- Vietnam, even ten zuiden van de 19e breedtegraad, een Mig-17 jachtvliegtuig neergeschoten, al dus een marinewoordvoerder. Het was het 109e Noordvietna mese vliegtuig dat in de oorlog is neergeschoten. a Dean Rusk, de Amrtikaanse mi nister va»t> buitenlandse zaken heeft dinsdag op een persconferen tie opnieuw met grote beslistheid een volledige stopzetting van de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam afgewezen, zo lang Hanoi niet dui delijk Iaat weten tot welke tegen prestaties het bereid is. De ge vechtspauze van nu in Zuid-Viet nam is voor Amerika onvoldoende bewijs voor de wil van Noord-Viet nam de strijd te beperken, aldus Rusk. De Noordvietnamese infiltratie naar het zuiden duurt voort. De Amerikaanse luchtaanvallen op het zuidelijk deel van Noord-Vietnam blijven militair belangrijk. Door deze aanvallen wordt 30 procent van de vrachtwagens die naar het zuiden onderweg zijn, vernield of beschadigd. Amerika kan zich niet veroorloven de strijd te beperken, zolang de tegenstander doet wat hem het best uitkomt. Ook Noord- Vietnam moet een bijdrage tot vrede leveren, aldus de Ameri kaanse minister. PHOE DAU, Zuid-Vietnam: Een Vietnamese vrouw huilt als zij de schamele bezittingen draagt, wel ke in haar vernielde huis zijn overgebleven. Tijdens een aanval van Noordvietnamese en vietcong eenheden zijn de meeste huizen platgebrand, waardoor 90 procent van de dorpelingen dakloos werd. Phoe Dau is gelegen ten noorden van An Hoa in de provincie Quan Tin. eisten. Deze betoging verliep orde lijk. Op 26 juli edhter, toen op Cuba de revolutie werd hesdacht, kwam het onder leiding van Cas- trogezinde studenten tot een nieu we demonstratie. De politie kwam opnieuw tussenbeide en aan het einde van de dag telde men meer dan vijfhonderd gewonden. Vol gens de studenten waren aan hun zijde acht doden gevallen. Linkse studenten bezetten vervolgens ver scheidene onderwijsinstellingen, staken een autobus in brand en gooiden talloze etalageruiten in. Het waren deze school- en univer siteitsgebouwen, die dinsdag door parachutisten werden ontruimd. De zwaar bewapende militairen traden met veel machtsvertoon op. Een groot aantal pantservoertuigen omsingelden de gebouwen. De ministers van sociale zaken van de E.E.G. hebben in Brussel een aantal akkoorden bereikt in zake een volledig vrij verkeer van werknemers binnen de E.E.G., dat medio september van kracht zal worden. Ter voltooiing van regelingen die in de afgelopen jaren op dit gebied reeds waren ingevoerd, is overeengekomen dat elk© arbei der uit een der zes landen ge durende drie maanden in elk an der land van de gemeenschap werk kan zoeken. Als hij werk heeft gevonden, krijgt de arbei der een verblijfsvergunning van vijf jaar en geniet hij dezelfde sociale rechten als de arbeider in het gastland. Als d« arbeider werkloos zou zijn op het ogen blik dat deze verblijfsvergunning zou moeten worden verlengd, krijgt hij in feite nog een periode van twee jaar toegekend, waarin hij met behoud van alle rechten op sociale uitkeringen van het gastland ander werk kan zoeken. Vooral Italië, dat nog circa 150.000 werklozen heeft die voor werk elders in de gemeenschap in aanmerking komen, heeft ge streefd naar opheffing van alle nog resterende verschillen In be handeling tussen nationale werk nemers en arbeiders uit andere E.E.G.-landen. Nederland, gesteund door Bel gië en Luxemburg, heeft overi gens kunnen volhouden dat een vreemde arbeider pas zijn gezin kan laten overkomen, als hij huisvesting bezit die aan de ter plaatse geldende normen voldoet, dit om het gevaar dat tiaar Frans voorbeeld „bidonvilles" zouden kunnen ontstaan, af te wenden. Wel is overeengekomen, dat een arbeider met een verblijfsver gunning dezelfde rechten moet i hebben als woningzoekende als 1 de werknemers van het gastland. De Franse delegatie is zich blij ven verzetten tegen volledig ge lijke rechten voor de vreemde E.E.G.-arbeiders bij vakbonds verkiezingen. Volgens de Franse wet kunnen vreemdelingen niet worden gekozen in vakbondsbe- sturen of deel uitmaken van onderhandelingsdelegaties met de overheid. In Frankrijk blijft dit voorlopig ook zo. In de andere partnerlanden geldt deze restric tie voor vreemde arbeiders niet. De Europese commissie zal deze kwestie onderzoeken en binnen twee jaar nieuwe voorstellen doen. Aangezien Frankrijk de rege lingen ook van toepassing wenst op zijn overzeese departementen, o.a. Guyana, is op Nederlands verzoek de mogelijkheid voor zien, dat ook een regeling voor vrij verkeer met Suriname en de Antillen zal worden getroffen, als de overzeese rijksdelen dit wensen. Er is tenslotte als noodclausule voorzien, dat de E.E.G.-informa- tie voor werving van arbeiders voor een bepaalde streek of be roep zal kunnen worden stopge zet, als een noodtoestand in een bepaalde streek of beroep bestaat of dreigt te ontstaan. De ministers zijn het niet eens geworden over de organisatie van een conferentie van de rege ringen met vertegenwoordigers van werkgevers, en werk nemersorganisatie. De sociale partners hebben zo'n conferentie gevraagd ter bespreking van de ontwikkeling der arbeidsmarkt. De discussies hebben niet tot een conclusie geleid. De perma nente vertegenwoordigers van de zes regeringen in Brussel zullen de zaak nader bestuderen. De Nederlandse minister van sociale zaken, de heer Roolvink, heeft verklaard dat de Nederlandse re gering over de vertegenwoordi ging eerst de sociale partners in Nederland wil raadplegen. WARM Voor het eerst sinds vier weken werden dinsdag in ons land weer zomerse temperaturen waargeno men. Gp vele plaatsen in het bin nenland werd het 25 graden. Al leen langs de Waddenkust werd het niet warmer dan 20 a 22 gra den. Dit zomerse weer was te danken aan een wind tussen noordoost en oosf, die warme lucht aanvoerde. Deze stroming werd veroorzaakt door een hogedrukgebied boven de Noordzee en een lagedrukgebied boven Spanje en Zuid-Frankrijk. Ook vandaag zal het weer warm worden. Hoewel het hogedrukge bied in betekenis afneemt, en het lagedrukgebied zich langzaam noordwaarts uitbreidt, is de kans op buien nog klein. Er wordt over wegend zonnig weer verwacht bij een merendeels matige oostelijke tot noordoostelijke wind. De tem peraturen kunnen daarbij plaatse lijk nog iets hoger worden dan dinsdag. medegedeeld door het K.NM.Ï, geldig tot hedenavond. WARM Warm en overwegend zonnig weer, maar in de middag en avond kans op een enkele lokale bui. Zwakke tot matige, langs de Wad den tijdelijk vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. WOENSDAG 31 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.02 5.22 Breskens 5.27 5.47 Terneuzen 6.03 6.23 Hansweert 6.42 7.02 Walsoorden 6.46 7.06 DONDERDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.44 6.10 Breskens 6.09 6.35 Terneuzen 6.45 7.11 Hansweert 7.24 7.50 Walsoorden 7.28 7.54 ZON MAAN op onder op onder juli 31 5.00 20.32 12.11 22.36 aug. 1 5.01 8.29 1.36 10.53 2 5.03 8.28 3.06 11.14 3 5.04 8.26 4.37 11.44 4 5.06 8.24 6.01 5 5.08 8.23 7.09 0.30

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1