Dit is de nieuwe Lamy 2000 Boekhandel VAN DE SANDE Terneuzen Voorzitter „Zevibel'' tegen haven concentratie voor Zeeuwse vissers Waakzaamheid voor Westerschelde die steeds meer vervuilt Dr. Mansholt: Voor boter graan en suiker zijn de grenzen der prijspolitiek bereikt Wordt de Russische onderzeevloot onderschat? Ongelukken met dodelijke afloop tijdens weekendverkeer Brit met nieuw hart overleden Internationale unie van socialistische jongeren i voor mannen met een persoonlijk handschrift Schadevergoeding Kinderkamer voor de vis Nieuwe visgronden Man verschanst zich met geweer en gijzelaars Klein bedrijf niet te handhaven Geëmigreerde Nederlander onderscheiden Handelsoverkomst tussen E.E.G. en Kenya-Oeganda- Tanzania Langdurige stagnatie in de Brennerpas Humphrey uitgejouwd in Los Angeles Al Ahram: Nasser heeft ontsteking aan been De studenten onlusten in Mexico Twee mannen in auto verdronken Baby gestikt in tuigje Betoging van Cura$aose ambtenaren Verkrijgbaar bij Prjjetf MaafiHag SS/ïïinscTag 30 jüE 1968 ETC VKIJErZEEfüTV De plannen om de visserij in Zeeland in één haven te con centreren zijn door de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen, in zijn jaarrede zaterdag fel aangeval len. De heer Lockefeer betoogde op een in Middelburg gehouden vergadering van de vereniging, dat de uitspraak van minister Lar- dinois dat Breskens voor een nieuwe havenconcentratie meer kansen lijkt te hebben dan Vlis- singen, vele reacties in vissers- kringen van Arnemuiden, Colijns- plaat en Vlissingen heeft opge roepen. Volgens de heer Lockefeer wensen de vissers geen haven concentratie. Wanneer de Ooster- schelde wordt afgesloten, zouden de vissers uit Colijnsplaat een goede vissershaven in Vlissingen willen. Deze vissers in Colijns plaat zijn in hoofdzaak Arnemui- denaars, die in 1961 met hun schepen uit Veere moesten ver trekken als gevolg van de afslui ting van het Veerse gat. Vooral de persoonlijke omstandigheden van de vissers zouden hun een voorkeur voor Vlissingen doen geven. Bovendien, aldus spreker, zou het ook voor de handel mogelijk zijn om in Zeeland twee vissers havens te hebben. „De getroffe nen moeten niet tussen de kaai en het schip van overheid en des kundigen vallen", stelde de heer Lockefeer. De invoering van de wet op de arbeidsongeschiktheid heeft volgens de heer Lockefeer de maatschapsverhoudingen (waarbij ieder lid van de beman ning een contractueel vastgesteld deel van de besomming ontvangt) bij de visserij verstoord, daar de maatschapsvissers worden be schouwd als in dienstbetrekking. De heer Lockefeer merkte op, dat de minister van sociale zaken heeft gezegd een waarnemings periode nodig te hebben. „Welnu, excellentie, u heeft die periode nodig, maar wij niet",' zo betoogde hij, -zich verdes af vragend of deze kwestie wel uit sluitend bij de minister van so ciale zaken behoort en niet bij de ministeries van economische zaken en van landbouw en vis serij. Wat betreft de schadevergoe dingen voor de door de deltawer ken gedupeerde mosselkwekers zei de verenigingsvoorzitter, dat het voor de visserij niet mogelijk is inspraak te hebben bij de op stelling van de regelingen. „Er wordt aangedokterd in Haagse bureaus. Het is een zware be valling. Hoe zal de vrucht na zo veel jaren werk er uitzien", vroeg de heer Lockefeer zich af, die verder betoogde dat de bedrijfs- lichamen adviserend moeten worden ingeschakeld bij de uit voering van de schaderegeling ex artikel 8 van de deltawet. „Naar mijn smaak wordt er te veel bedisseld over ons en zon der ons. Ik doe een beroep op regering en parlement het be drijfsleven inspraalc te verlenen. Inspraak zou een systeem moeten zijn in plaats van een welwillend horen van de betrokkenen, wan neer de kogel in feite al door de kerk is", aldus de Zevibel-voor- zitter. er De heer Lockefeer wees verder op dat er ten aanzien van de Westerschelde voor de vis sers meer waakzaamheid nodig is, daar deze zeearm steeds meer vervuilt. De betekenis van de zeearm in het deltagebied als kinderkamer voor de vis heeft ook bij de Belgische visserij de aandacht getrokken. Op 17 augustus a.s. zal te Heist in België een bijeenkomst wor den gehouden, waar de Belgische vissers zich zullen bezighouden met de gevolgen voor de Bel gische visserij van de afsluiting van de zeearm in het Nederland se deltagebied. De heer Thurmer, hoofd van de afdeling produktie-aangelegen- heden van de zee- en kustvisserij van het ministerie van landbouw en visserij, sprak op de jaarver gadering van Zevibel over het structuurbeleid in de zee- en kustvisserij. Hij wees hierbij op de noodzaak tot verbetering van de vissersvloot. Vergroting van de nautische kennis en kennis over stabiliteit van vissersvaar tuigen bij de vissers kan volgens de heer Thurmer alleen worden bereikt door het volgen van het vissersonderwijs. De haringvis serij op de Noordzee zal volgens de heer Thurmer voorshands niet meer lonend zijn. De experimen tele visserij van het ministerie van landbouw en visserij heeft echter ten noorden van Ierland en bij de Hebriden nieuwe vis gronden aangeboord, waar vang sten zijn gedaan die de commer ciële visserij dit jaar nog niet heeft gehaald. Wat de maatschapecontracten betreft, wees de heer Thurmer er op dat, hoewel dit een materie is van sociale zaken, de ernst van deze zaak door de minister van landbouw en visserij wordt inge- zien en dat er maximale aandacht I aan deze kwestie wordt besteed. In Revesby, een voorstad van Sydney (Australië), heeft een man zaterdag een vrouw die in een auto zat met een jachtge weer doodgeschoten, waarop hij zich met twee gijzelaars, een vrouw en een kind, in een huis verschanste. Ongeveer 40 politie mannen omsingelden het huis. Eerder deze maand wist de 23- jarige Wallace Mellish een vrouw en haar baby in een andere voorstad van Sydney acht dagen lang als gijzelaars vast te hou den, alvorens zich over te geven. Mellish kreeg de politie zelfs zo ver dat een dominee tot het huis werd toegelaten, om hem met de vrouw in de echt te verbin den. Ook gaf de politie hem een geweer dat hij toevoegde aan zijn wapenarsenaal. De Nederlandse oud-minister van landbouw dr. Sicco Mansholt, nu vice-voorzitter van de E.E.G., heeft zaterdag in een vraaggesprek voor de Westduitse radio de voorstellen tot structuurvernieuwing van de E.E.CÜ7 _i]ie Westduitse minister van Voedselvoorziening Höcherl onlangs heeft gedaan, moedig ge noemd. De EEG-commissie zal in september of oktober ook met nieuwe voorstellen komen. Wat de „boterberg" betreft zei dr. Mansholt dat al in het voorjaar erop is gewezen, dat de politiek van prijsverhogingen in de melk- sector tot onoplosbare! oestanden moest leiden. Ook voor graan en suiker zijn de grenzen van de prijspolitiek bereikt. De suiker overschotten in de E.E.G. belopen naar schatting 800.000 ton. De ministerraad heeft op politieke gronden besloten tot de huige sui kermarktverordening, hoewel de commissie er tegen was en gewe zen heeft op de grote overschotten. Het valt te betwijfelen of natio nale produktiequota voor melk kunnen worden gegarandeerd. De melk moet worden geproduceerd waar dat het goedkoopst kan. De verandering in de bijdragesleutel die Höcherl voorstelt, wijst Mans holt af. Er zijn geen nationale overschotten meer, alleen Europe se, zei hij. Degenen die zich in de ministerraad voor hogere priizen hebben uitgesproken, zoais West- Duitsland voor graan, moeten daarom ook delen in de gezamen lijke. lasten. Tenslotte zei Mansholt dat het kleine boerenbedrijf van een gezin zich, wegens de grote sociale nade len op den duur niet zal kunnen handhaven. In de praktijk is geble ken dat een bedrijf met vier gezin nen gemakkelijk 80 koeien, zo'n honderd varkens en misschien nog tot zesduizend kippen kan houden en dus een veel hoger netto inko men kan bereiken. De uit Nederland afkomstige Hendrick J. W. Lenckert, die thans in de Australische stad Kirrawee woont, heeft van koningin Elizabeth van Engeland de onderscheiding „Queens com mendation for brave conduct" gekregen voor de grote dapper heid, welke hij bij een gewapen de overval op een cassière van een bioscoop in Sydney heeft ge toond. Hendrick Lenckert had op17 december van het vorige jaar een 17-jarige jongeman, die de kas van de bioscoop wilde stelen, kunnen ontwapenen en overmeesteren. De Amerikaanse congrescom missie voor atoomenergie heeft het ministerie van defensie erop gewezen dat het de groei van de Russische onderzeevloot onder schat en niet ten volle de bete kenis van de snelle vooruitgang van de Sowjets op dit gebied in ziet. De commissie dringt aan op het verlenen van voorrang aan de ontwikkeling van atoommo toren voor aandrijving van on derzeeërs. Dergelijke motoren maken minder geluid en zijn dus beter voor de bestrijding van vij andelijke onderzeeërs. Het mi nisterie kan geen geldige redenen aanvoeren voor het uitstel in deze zaak, aldus de commissie. De Oostafrikaanse landen Ke nya, Oeganda en Tanzania heb ben na meer dan drie jaar on derhandelen een preferentiële handelsovereenkomst gesloten met de Europese economische gemeenschap. Vertegenwoordi gers van de drie landen en van de zes E.E.G.-landen hebben vrijdag de „conventie van Aroes- ja" ondertekend, die een nieuw tijdperk in de handelsbetrekkin gen tussen Oost-Afrika en Euro pa inluidt. Slechts drie Oostafri kaanse produkten ondervinden nog belemmering bij invoer in de E.E.G. Voor koffie en kruid nagelen zijn contingenten vast gesteld die elk jaar met drie pro cent worden vergroot en voor ananas in blik zijn' bijzondere voorwaarden overeengekomen. Negenenvijftig produkten uit de E.E.G. mogen rechtenvrij in Oost-Afrika worden ingevoerd. De lijst wordt binnenkort gepu bliceerd. Tengevolge van verscherpte controlemaatregelen door de Ita liaanse douane en grenspolitie op de grenspost Brennerpas zijn aldaar in het afgelopen weekein de ernstige stagnaties in de ver keersstroom ontstaan. Files van 20 km lengte en wachttijden van 7 uur hebben o.a. het toeristen verkeer lamgelegd. De A.N.W.B. heeft zich in ver band hiermede schriftelijk tot de Italiaanse ambassadeur gericht met het verzoek bij' zijn regering op zodanige maatregelen aan te dringen, dat onder de gegeven omstandigheden de stagnaties aan de Oostenrijks-Italiaanse grens tot een minimum worden terug gebracht. Hierbij is erop gewe zen, dat de lange wachttijden voor vele Nederlandse vakantie gangers het verlies van een volle vakantiedag betekenen. Soortgelijke brieven zijn dooi de A.D.A.C. en de O.E.A.M.T.C., de Duitse en Oostenrijkse zuster organisaties van de A.N.W.B., ge richt tot de ambassadeurs in Bonn, resp. Wenen. Vice-president Hubert Hump hrey heeft zaterdagavond een verkiezingstoespraak in een ne- gerwijk van Los Angeles moeten afbreken, omdat jonge negers hem onophoudelijk uitjouwden en in de rede vielen. AUTO TEGEN LOSLOPENDE KOE In de nacht van zaterdag op zondag rond één uur is de heer Postema uit Purmerend met zijn auto op de provinciale weg Pur merendAmsterdam onder II- pendam tegen een loslopende koe gereden. Mevrouw Postemavan Over- beek, zijn 25-jarige echtgenote, werd op slag gedood. De heer Postema zelf en een drie maan den oude baby die achterin de auto stond, kregen geen letsel. De koe overleefde de botsing niet. Het dier bleek door twee sloten tet zijn gewaad die beide golden als afdoende verzekering. Er is dus geen sprake van nalatigheid geweest. STUUR GERAAKT Op de rijksstraatweg in Nu- mansdorp kwam zaterdagavond omstreeks half zeven een brom fietser, die naar links ging op het moment dat hij werd gepasseerd door een busje, te vallen omdat zijn stuur door de auto werd ge raakt. Zijn duopassagiere, de 63- jarige J. W. Groeneweg uit Nu- mansdorp, die bij de val een hoofdwond had opgelopen, is la ter op de avond in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam overle den. o OVER DE KOP Eén dode, één zwaar en twee licht gewonden, dat is het trieste resultaat van een verkeerde ma noeuvre, die de bestuurder van een personenauto zaterdagavond laat maakte op de Coentunnel in Amsterdam. Met grote snelheid reed hij tegen de middenberm beveiliging, schoot er twintig me ter langs en sloeg met zijn auto enkele malen over de kop, totdat de wagen in het gras aan de rech terkant van de weg terecht kwam. Het was de 21-jarige R. K. B. uit Amsterdam, die de auto be stuurde en er het slechtste aan toe was van het viertal. Zwaar gewond werd hij naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen be zweek. Met letsel is ook de 18-ja- rige E. Gest, eveneens uit de hoofdstad, in hetzelfde zieken huis opgenomen. De twee andere inzittenden konden na behande ling huiswaarts keren. Gordon Forde, de tweede Brit met een ruilhart, is zondagavond gestorven. Hij kreeg twee dagen geleden het hart van een ver keersslachtoffer. De 48-jarige pa tiënt was er voor de transplan tatie begon al slecht aan toe. Hij is niet tot bewustzijn gekomen. Het team, dat deze 28e hart transplantatie ter wereld uit voerde, gaf op 3 mei j.l. een ander hart aan de 45-jarige Frederick West, die 46 dagen na de operatie overleed. Volgens het semi-officiële Egyp tische dagblad „Aj Ahram" lijdt president Nasser aan een ont steking aan een van zijn benen. Het blad wijst er op dat de plaats Tsjaltoebo in Georgië, waar Nasser verblijft, bekend is om mineraalwater, dat heilzaam zou zijn voor ontstekingen. Bij de studentenbetogingen van zaterdag tegen het optreden van de politie zijn in de stad Mexico acht studenten om het leven ge komen, zo wordt uit studenten kringen vernomen. 500 raakten gewond. Enkele duizenden stu denten hebben zich verschanst in twee scholen. MOTORRIJDER VERONGELUKT Op de hoek van de Melis Stoke- laan in Den Haag is zaterdag tegen middernacht de 33-jarige Harmen Jitten uit het woonwa genkamp Zichtenburg met zijn motor tegen een rijde auto ge botst. Jitten, die geen voorrang had verleend, was vrijwel op slag dood. Zijn duopassagiere, de 43- jarige E. J.M., eveneens uit het kamp Zichtenburg, is zwaar ge wond in het ziekenhuis opgeno men. De autobestuurder, de 28-ja- rige J. van L. uit Den Haag, is met hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen. De tweede inzitten de, de 23-jarige mevrouw J. D. 't H. uit Boskoop kan na behan deling in het ziekenhuis huis waarts gaan. DODELIJKE ONGELUKKEN IN FRIESLAND Op de weg WargaWartena in de Friese gemeente Idaarderadeel ging de 15-jarige K. Halbersma uit Wirdum in de nacht van za- tedag op zondag even op de weg liggen. Hij werd door een auto, waarvoor de bestuurder moest dimmen voor een tegenligger overreden en was op slag dood. Op de afsluitdijk bij Wonsera- deel reed een personenauto tegen een rechts van de weg staand ijzeren hek en schoot vervolgens over de rijbaan tegen de links staande muur van de Spuisluizen. Van de drie inzittenden over leed de 19-jarige Groningse bankwerker Pieter Mulder op weg naar het ziekenhuis. Een tweede inzittende is levensge vaarlijk gewond in het ziekenhuis in Harlingen opgenomen. De der de werd slechts licht gewond. Een inwoner van Haskerdijken en een inwoner van Scherpen- zeel zijn zaterdagmorgen ver dronken aangetroffen in een auto, die omgekeerd in het water lag in Oranjewoud (Fr.). De auto moet in de nacht van vrijdag op zater dag, bestuurd door de 22-jarige ongehuwde heer T. Smink uit Haskerdijken, werkzaam in de garage van het vervoersbedrijf N. T. M. te Heerenveen, op een kruispunt te Oranjewoud uit de bocht zijn geraakt. Zaterdagmorgen te ongeveer zeven uur merkten voorbijgan gers op, dat er een autowiel bo ven het water uitstak. De ge meentepolitie vond de chauffeur en de mede-inzittende, de even eens ongehuwde 28-jarige heer J. S. Dijkstra uit Scherpenzeel werkzaam in de wegenbouw, verdronken in de auto. Het stoffelijk overschot van beide slachtoffers werd naar het ziekenhuis te Heerenveen over gebracht. De politie vermoedt dat het ongeval tussen twee en half drie heeft plaats gevonden. Terwijl grootmoeder bij hafar dochter in Amsterdam-noord op de kinderen paste, heeft het kleintje van 1 jaar kans gezien zich gedeel telijk uit het tuigje waarmee het in bed lag vastgebonden, los te wringen en over de rand van het bedje te klauteren. Het viel omlaag, maar bleef met het hoofdje in het tuigje hangen, dat zich om het nekje snoerde. Grootmoeder, die net een half uur daarvoor naar het kind hacl gekeken, trof het kind dood aan. De dochter was met haar man op visite bij familie. Ruim 3.000 leden van de Cu- ragaose bond van overheidsper soneel hebben zaterdag in Wil lemstad een bijeenkomst en een mars gehouden als protest tegen de weigering van de overheid een salarisverhoging van tien procent te geven wegens de gestegen kos ten van levensonderhoud in de af gelopen tien jaar. Aan de gouver neur is een petitie overhandigd. Alle werknemersbonden op Cu rasao hebben solidariteit met de ambtenaren betuigd. De vergadering van het uitvoe rend comité van de internationale unie van socialistische jongeren, die gehouden is in het RAI-gebouw te Amsterdam de afgelopen dagen, heeft besloten op korte termijn een „vervroegd" congres van de orga nisatie bijeen te roepen. Daartoe is een speciale commissie benoemd die bovendien tot taak kreeg de gehele organisatie op de helling te zetten en met reorganisatievoor stellen te komen, terwijl bovendien de financiële problemen de or ganisatie heeft grote schulden vóór het congres bijeenkomt, op zijn laatst in februari volgend jaar, nauwkeurig na te gaan. Deze financiële problemen vormden de hoofdschotel van de vergadering omdat gebleken was dat de inmid dels afgetreden secretaris-generaal J. Haekkerp geld had geaccepteerd van de „Foundation for youth and student affairs", een Amerikaanse organisatie, teneinde de afvaardi ging van een groep waarnemers naar het (communistisch) wereld- jeugdfestival in Sofia (Bulgarije) te bekostigen. Hiermee ging de secretaris-gene raal buiten zijn boekje want In 1967 had het hoofdbestuur van de unie besloten de relaties met de foundation te verbreken omdat, naar men aannam, deze financieel gesteund werd door de Amerikaan se geheime dienst, de CIA. De voorzitter van de financiële com missie, de Noor Harry Lunn, accsp- teerde deze handelwijze van de secretaris-generaal en is eveneens tot aftreden gedwongen. Er is nu beslist dat jaarlijks de financiën van de unie door een on afhankelijk accountantsbureau zul len worden onderzocht die rapport zal moeten uitbrengen opdat der gelijke individuele acties, in strijd met genomen besluiten, niet meer verborgen kunnen blijven. De gehele structuur van de in ternationale unie zal dus op de helling worden gezet. Inmiddels worden dit weekeinde de besprekingen in Vierhouten, waar ongeveer duizend leden van de diverse delegaties kamperen, voortgezet waarbij de internatio nale situatie zaken zoals Tsje- cho-Slowakije, Biafra, enz. be sproken zal worden. De eerste echte mannen-vulpenhouder, modem uitgevoerd en met sublieme technische eigenschappen: heerlijk soepel schrijvende 18 karaats goudeopen, veredeld met platina en met zorg handgepolijst. Keuze uit verschillende penpunten, waaronder speciale voor het plaatsen van handtekeningen. De Lamy 2000 ligt gemakkelijk in de hand: het zwaartepunt» probleem werd afdoende opgelost. Dit is schrjjven zonder moeite of inspanning! Gepatenteerde Snkttoevoer „Lamy-Tlntomatïc" zorgt er voor, dat u uw Lamy 2000 overal kunt gebruiken: geen last van luchtdruk-, hoogte* en temperatuur verschillen. Eenvoudig en solide vuisyeteem zorgtvoor ongewoon grote inktvoorraad: 3500 handtekeningen met éénmaal vullen. De mat glanzende kunststof van de houder, In komblnetle met de handgeslepeojTiat-edelstalen delen, maken de Lamy 2000een uitzonderlijk elegante vulpen. Can* «j ast tmge&aTaneeertte zwaartepunt tfgi de Lamy 2000 bijzonder goed in de mannenhand. De platinametaal-punt van da 18 karaat gouden pen slijt ook na tientallen jaren niet. 21 dubbelzijdige druknivelleriogskamertjes zorgen altijd voor een gelijkmatige inköoevoer.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5