De Nederlandse kampioenschappen op de weg adidas GEMEENTE TERNEUZEN DE JACHT OP DE DOCUMENTEN 79.50 52.50 32.90 Derde titel voor Bella Hage EEF DOLMAN WINNAAR BIJ DE PROFS Fedor den Hertog de sterkste amateur Solo bracht Fedor den Hertog de zege bij de amateurs DOOR KWALITEIT TYPISTE Pagüaa 3 'LUMMUS NEDERLAND N V. schaftwagen een voorman reinigingsdienst Britse coureur in Zandvoort verongelukt Schaakwedstrijd Zeeland—Gent te Axel Lilian Harvey overleden Dolman revancheerde zich Record aantal toeschouwers Naar het wereld- kampienschap HELMA PIT «Julien Stevens profkampioen in België Bram Breur won de amateurronde van Graauw Vriendschappelijk voetbal Ajax verloor in Bratislava Bloomfield Houston Montreal London Paris The Hague* Madrid CNOINEERS AND CONSTRUCTORS In verband met de bouw van een chemische fabriek te Terneuzen zoeken wij voor een periode van 11'/2 jaar op korte termijn een ervaren vereist wordt: Mulo- of gelijkwaardige op leiding; enige jaren ervaring als typiste in de Engelse en Duitse taal. Geboden wordt een aantrekkelijke, interes eante werkkring in Internationaal milieu. Gegadigden wordt verzocht haar sollicitatie brieven te richten aan de afdeling Perso neelszaken van: Ingenieursbureau voor de Petroleum- en Chemische Industrie, Kalvermarkt 9, 's-Gravenhage. TE KOOP: Een kleine op 2 wielen, 3x2 meter. Aannemersbedrijf DE WITTE Telefoon 3123 Verpleegster worden? Liefst in een nieuw zieken huis en in een moderne gezellige stad? Onze eerstvolgende oplei ding vangt in september aan! Inlichtingen: Directrice Diaconessenhuis Eindhoven. Bij de afdeling reiniging van de dienst openbare werken van de gemeente Terneuzen kan, ter vervanging van de huidige funktionaris, die per 1 oktober a.s. met pensioen gaat, worden geplaatst Aanstelling zal geschieden in de rang van werkmeester. Leeftijd bij voorkeur tussen 30 en 45 jaar. De aan te stellen funktionaris moet een technische op leiding hebben genoten. Hij moet in staat zijn bij voorkomende gelegenheden de chef van de afdeling reiniging te vervangen. Ervaring, zowel op technisch gebied als op het gebied van de gemeentereiniging, strekt tot aanbeveling. Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan burgemees ter en wethouders van Terneuzen. De Britse coureur Chris Lam bert is zondagmiddag overleden aan de gevolgen van een ongeluk tijdens een race met formules- wagens op het circuit van Zand voort. De Brit reed in een Brab ham Ford. Op zaterdag 28 september a.s. zal in Axel een massakamp wor den gespeeld tussen Zeeuwse en Gentse schakers. De regeling van deze wedstrijd berust bij de Axel- se schaakvereniging „Landau". Deze ontmoeting maakt deel uit van een propaganda-actie die de Zeeuwse schaakbond op touw zet om meer bekendheid te geven aan de schaaksport, mede in ver band met het feit dat de belang stelling voor het schaken de laat ste jaren in Zeeland is afgeno men. In Vlissingen worden op vijf achtereenvolgende donderdagen, te beginnen op 1 augustus, simul taanseances in de open lucht ge organiseerd, waar iedereen het kan opnemen tegen een vooraan staande schaakspeler. A.s. don derdag is dat de Zeeuwse kam pioen Cor Jansen uit Waterland- kerkje die om 19.30 uur zal spe len tegen een onbeperkt aantal tegenstanders. De filmster Lilian Harvey is in de nacht van vrijdag op zater dag in de Zuidfranse stad Cap d'Antibes overleden. Lilian Har vey, die Hongaarse van geboor te was, heeft vele jaren in deze stad gewoond. Lilian Harvey is 61 jaar ge worden. Zij speelde in 1926 voor de eerste maal in een Duitse film. Vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog ging zij in Frankrijk wonen. Lilian Harvey heeft in de ja ren twintig en dertig naam ge maakt als „blonder traun" in talrijke Duitse film. Met Willy Fritsch vormde zij een klassiek liefdespaar en lange tijd was zij dê lieveling van het publiek in vele landen. Lilian Harvey, die Engelse was van geboorte groeide in Duits land op. In Berlijn kreeg zij dans-_ en zangonderricht en Richard Eich- berg ontdekte haar voor de film. Het jaar 1926, waarin zij haar eerste film, „Die keusche Susan- ne", maakte, betekende het be gin van een succesrijke carrière. Vele van haar films gingen de gèhele wereld rond, zoals „Lie- beswalzer", „Die drei von der Tankstelle", „Der Kongress Tanzt", „Der blonde Traum", „Zwei Herzen im Dreiviertel- tafcV^en. „Schwarze Rosea". De 20-jarige Zeeuwse Bella Hage heeft voor de derde maal in successie het wegkampioen- schap bij de dames veroverd. Zij versloeg zaterdagochtend op het Adsteegcircuit bij het Limburgse Beek met gering verschil in de eindsprint van een kopgroep van negen dames de oud-schaatsen- rijdster Henny Hondeveld. De uitslag: 1. Bella Hage (St. Maartendijk) 57,2 km in 1.34.21 2. Henny Hondeveld (Laren-Gr.) z.t. 3. Truus Smulders (Gerwen) z.t. 4. Janny Jonkers (Gameren) z.t. 5. Corrie Boan (Den Helder) z.t. 6. Keetie Hage (St. Maartensdijk) z.t. 7. Irene Paul (Den Haag) z.t. 8. Rit Heemskerk (Oude Ade) z.t. 9. Elly Meskers (Warmond) z.t. 10. Truus Laseroms (Zegge) op 24 sec. De 22-jarige in Klimmen wo nende ex-Rotterdammer Eef Dol man heeft zondag de nationale titel bij de beroepsrenners ver overd. Dolman werd ook vorig jaar winnaar van de wedstrijd om het Nederlandse kampioenschap, maar de titel werd hem toen we gens het gebruik van stimuleren de middelen ontnomen. De uitslag was: 1. Eef Dolman (Klimmen) de 204 km ift 4.46.21 Harm Ottenbros (Hoogerheide) z.t. Jan Harings (Sibbe) z.t. Wim Schepers (Meers) z.t. Arie den Hartog (Elsloo) z.t. Riny Wagtmans (St. Willibrord) z.t. Jo de Roo (Kruiningen) z.t. Bart Zoet (Waarde) z.t. Eddy Beugels (Sittard) Cees Zoontjes (Kockengen) Gerard Vianen (Kockengen) Peter Peijnig (Rotterdam) op 9 sec. Peter Post (Amstelveen) 14. Johnny Brouwer (Rotterdam) 15. Huub Harings (Sibbe) 16. Jan Janssen (Ossendrecht) 2. 3. 4. 5. 6. 7. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. op 4.23 z.t. Voor een grotere surprise had den de profs niet kunnen zorgen. Opnieuw Evert Dolman in het lingen. Dolman had de urine van iemands anders op de keurings tafel gebracht. Het leek het ein de te zijn van een vt'ielercarrière, die Evert in zijn amateurtijd on der meer een wereldtitel had op geleverd. Dat hij op het laatste moment in de Nederlandse tourploeg werd gekozen, dankte Dolman aan het feit dat Riny Wagtmans en Harry Steevens hun plaatsen door ziek te en blessures beschikbaar moes- rood-wit-blauwe eretricot, dat hij vorig jaar per kerende post aan de Nederlandse wielrenunie had moeten terugsturen. Dolman was toen door de mand gevallen nadat dokter Baart hem had betrapt bij strafbare hande ten stellen, maar was in feite een vergissing. Maar in dat wielerspektakel groeide hij weer naar zijn oude vorm. De wilskracht en vooral het zelfvertrouwen van de jonge prof werden geschraagd en zon dag in Beek bleek Dolman er weer helemaal te zijn. Hij heeft daarvoor hulp gehad. Na de tour hebben de overgebleven vier Ne derlanders elkaar dure eden ge zworen. Een daarvan was dat het kwartet elkaar in het wegkam- pioenschap zou helpen. Van die musketiers heeft Jan Janssen niet veel kunnen doen. Hij moest in zijn eentje optornen tegen de macht van de Nederlandse wie- Ierelite en hij werd zestiende op 3 minuten en 24 secondèn. Arie den Hartog en Eddy Beugels de den zoveel temeer. Zij en Bart Zoet waren in de enerverende slotfase de steunpilaren van de door de ontberingen van de tour scherp getekende Dolman („die tourkilometers hebben me overi gens goed gedaan"). Hij had die steun nodig, toen de kopgroep van veertien man aan de laatste om loop van het circuit begon. In gesloten gelid kwam de groep aan de voet van de laatste Adsteeg. „Post ging op kop rij den, kennelijk om de spurt voor Wagtmans aan te trekken, maar Peter deed het zo lauw, dat ik bang werd. Ik ben er langs ge reden om niet ingesloten te wor den", aldus Dolman. „Toen ik boven kwam, was er geen houden meer aan". Zo gemakkelijk als Dolman het vertelde, was het niet geweest, want hij moest voluit spurten om zich de concurrentie van het lijf te houden. Maar het ging. Een wiel vóór Harm Ottenbros, aan wiens zijde Jan Harings het brons veroverde, ging Dolman over de streep. De tourzege van Jan Janssen is niet alleen voor de Ossendrechter een goudmijntje, maar ook voor de organisatoren van de wedstrij den waarin hij uitkomt. Dat bleek al vorige week woensdag bij de „acht van Chaam". Het kwam nog duidelijker tot uiting in het wegkampioenschap bij de profs in het Limburgse Beek. Daar is men normaal al dik te vreden, wanneer er zo'n 30.000 toeschouwers komen van wie er dan 20.000 een kaart hebben ge kocht. Maar nu kon 's middags bekend worden gemaakt, dat er zeker 60.000 betalende bezoekers waren. In werkelijkheid hebben er dan zeker 75.000 rond het par cours gestaan. Na de wegkampioenschappen heeft de sportcommissie van de K.N.W.U. zes renners aange wezen voor de wereldkampioen schappen op de weg, die op 1 sep tember op het circuit van Imola in Italië worden gehouden. Deze zes zijn: Jan Janssen, Arie den Hartog, Evert Dolman, Eddy Beu gels, Harm Ottenbros en Riny Wagtmans. De overige twee wor den geselekteerd uit Jan Harings, Wim Schepers, Gerard Vianen, Harry Steevens, Peter Post en Cees Zoontjes. Chef d'equipe voor de wegploeg is de heer J. Foerster uit Heerlen, die zal worden bijgestaand door Ab Geldermans als technisch lei der. door Mr. Berjawit 8) „Eén vraagje vooraf", zei de notaris. „Eén vraagje. Stelt u dit privé-onderzoek in op ver zoek van een privé-persoon?" Pit veerde, figuurlijk gezegd, overeind. „Bedoelt u met deze vraag of ik een betaalde op dracht van bepaalde zijde heb gekregen?" „Zoiets", was het antwoord. „Nee", zei Pit. „Ik kan er al leen armer aan worden, tenmin ste tot nog toe. En ik zou graag, waarschijnlijk ten overvloede, van u de verzekering hebben, dat niemand zal vernemen, dat ik er zo Ihalf-officieus mee bezig ben". „Uiteraard niet, meneer Pit", zei de notaris met nadruk. „Ook als ik zou menen u niet te mo gen inlichten zou ik tegenover iedereen verzwijgen, dat u uw vakantie in eigen branche door brengt, als ik me aan een woord speling mag wagen. Maar goed, ik wil dus aan uw verzoek vol doen, Vraagt u maar?" „Mag ik het zonder vragen doen? Kunt u me geen schets geven van de plaatselijke nijver heid, zoals die in algemene zin bijvoorbeeld door de Kamer van Koophandel zou kunnen worden gegeven. Doch dan tevens toe gelicht met de persoonlijke rela ties op de achtergrond." „U vraagt nogal wat", zei de notaris. „Enfin, ik zal mijn best doen." Hij nam een verse sigaar uit het welgevulde kistje, gunde zich de tijd voor het brandklaar maken van de lekkernij, en be gon: „Deze gemeente is, ondanks zijn industriële reclame, nog steeds overwegend agrarisch. En wat deze kant van bedrijvigheid betreft tamelijk conservatief. Vaste oude families, weinig ver schuivingen in de foezitsvertiou- dingen, traditioneel en betrekke lijk welvarend; gewoon zou ik het willen noemen. De grote eigenaar, zoals die in andere oudere gemeenten wel voorkomt, kennen we hier niet. Het dorp heeft geen feodaal of landheer- lijk verleden, 't Is een pcnderge- meente, die, betrekkelijk van de oorsprong af ruim twee eeuwen geleden min of meer redelijk verdeeld is geweest. En wat betreft uw onderzoek, extra spanningen zijn er niet. Ook geen oude vetes en zo; nee, ik denk dat u het agrarische deel van de gemeente bij het onder zoek in uw zaak wel kunt ver waarlozen. De landbouw is te statisch, als ik het. zo kan zeg* gen." Hij deed een trekje aan z'n sigaar en vroeg: „Bedoelt u dit soort gegevens?" „Ja, ja", haastte de detective zich om te zeggen: „ja, ja, gaat uw gang". „Om tegenover dat mooie woord statisch dan maar dyna misch ta zeggen, het levende ele ment is de industrie. Die is, wat zijn tegenwoordige omvang be treft, nog al nieuw. De traditio nele industrie die hier is, bestaat ruim 10 jaar en was en is in handen van de familie Van B aar- Ie. 't Is in de loop der jaren een N.V. geworden. Er is regelma tig uitgebreid, doch de bezits verhoudingen zijn tamelijk on veranderd gebleven. De familie Van Baarle heeft er de grootste belangen in, voert ook de direc tie en heeft eveneens leden van de familie in de technische lei ding zitten. Ik bedoel dus, neven, achterneven en zo, die, na een moderne technische opleiding in Delft, M.T.S. of dergelijke, een positie in het bedrijf hebben gekregen. Dus conservatief wat zijn beheersvorm betreft. Er werken zo'n 600 man. Dat is erg veel voor deze gemeente. De oude heer Van Baarle, die nog steeds achter de schermen de scepter zwaait het is een zoon van de stichter van het bedrijf is, wat je zou kunnen noemen de gróte industriële man in de gemeente. Hy regeert met ijze ren hand. Hiermede bedoel ik, dat hij op elk onderdeel van het bedrijf een oogje houdt en zeker nog niet heeft afgedaan. Dat wat betreft de voornaamste in dustrie. Maar er zijn daarnaast nogal wat nieuwere, in diverse branches, overwegend metaal. Die meneer Van Zanten nu, die dia dertigduizend gulden is kwijtgeraakt, zou geld beleggen in een metaalbedrijf, dat over wegend familiebezit is. De fami lie heet Van Goris, die woont hier zo'n dertig jaar. Hoe de kapitaalverdeling is kan ik u natuurlijk niet zeggen, maar het bedrijf is minder gesloteji en minder traditioneel dan dat van de familie Van Baarle. De metaal is nogal beweeglijk. Na de oor log is er, voor onze tamelijke beperkte plattelandsbegrippen op dit 'gebied, nogal revolutio nair gewerkt, als ik dit woord kan gebruiken. Onze burgemees ter bijvoorbeeld is erg trots op de nieuwe koers in de gemeente. En als u vermoedt, dat zakelijke transacties een rol spelen in uw misdaad-affaire, dan kan ik bijna met zekerheid zeggen, dat u uw licht in de metaalsector zult moe ten opsteken." Pit knikte. „Ik dank u wel. Nu weet ik tenminste de hoofdlij nen. Wie zou me, zonder dat ik behoef te vrezen dat ik morgen over de tong ga, in deze metaal sector tot gifts kunnen dienen?" „U vraagt me wel een erg rechtstreeks advies", ontweek de notaris, „maar ik kan u wel op weg helpen. Als u een praatje maakt met de burgemeester komt u zeker waar u wilt zijn." „En ben ik dan nog steeds de speurder op vakantie?" vroeg Pit, „want daar hecht ik nogal waarde aan." „Inderdaad is dat de vraag", zei de notaris, ,maar ais u niet te veel haast hebt, morgenavond, tijdens dat partijtje dat we hopen te hebben, komt de burgemees ter. En de industriëlen, die u in uw waarneming wilt betrek ken, zijn er beslist ook. Zou u dat niet beter uitkomen?" (Wordt: vervolgd.) BEEK: Eef Dolman hier aan de leiding van de kopgroep. Achter hem Schepers, Ottenbros en de onverslijtbare Peter Post. Ook in het buitenland zijn za terdag en zondag wedstrijden om de nationale wegtitels gereden. In Mettet werd Julien Stevens op verrassende wijze Belgisch weg- kampioen bij de profs. Hij le^de de ruim 257 km af in 6 uur, 12 minuten en 40 seconden. De werelduurrecordhouder Fer dinand Bracke werd op drie leng ten tweede en Guido Reybrouck werd op 20 seconden derde. Tour uitblinker Herman van Springel eindigde als zevende. Wereld kampioen Eddy Merckx werd op 24 seconden elfde en Rik van Looy kwam in de zelfde tijd als Merckx als 13de over de eind streep. In Pforzheim was Rolf Wolfs- hohl ongenaakbaar. Met 17 secon den voorsprong op de kampioen van vorig jaar, Wilfried Bölke, werd de 30-jarige Wolfshohl voor het eerst in zijn wielercarrière Duits titelhouder bij de beroeps renners. Rudi Altig werd met een achterstand van ruim vijf minu ten negende. Bram Breur uit Nieuwe Tonge heeft zondag de ronde van Graauw gewonnen door in de sprint Siem van Dongen achter zich te laten. Dit tweetal was er na tien ronden vandoor gegaan. Zij bouwden een voorsprong op van ruim veertig seconden, die aan het einde tot amper tien se conden was teruggebracht. Er verschenen meer dan zes tig amateurs aan de start, die veertien ronden van 4,5 kilome ter moesten afleggen. De uitslag was: 1. Bram Breur; 2. S. van Don gen; 3. op tien seconden B. Kro nen (Dordrecht); 4. op vijftien seconden P. Vonck (St. Jan steen); 5. Cor Leunis (Amster dam); op 25 sec. 6. Lembregts (Stampersgat); op 30 sec. J. F. Ouwerkerk (R'dam); op 35 sec. 8. M. v. d. Klooster (R'dam); op 40 sec. 9. J. Kemps (Sprundel); op 50 sec. 10. T. Schilperoord (Zwijndrecht). Diverse clubs uit het betaalde voetbal hebben het afgelopen weekeinde benut voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. De voornaamste resultaten zijn: Baronie—PSV 0—4 (0—3). De doelpuntenmakers: Mares (2x), SchmitHansen en v. d. Kuylen. Toeschouwers: 3000. VolewijckersTelstar 13 (1 0). Doelpuntenmakers: Stout (de Vol.), Theunissen (2x) en Clement. Toeschouwers 1500. WVWageningen 12 (00). Doelpuntenmakers: Derix (WV), Roelofs en Broeksz. Toeschouwers: 1500. NC—DFC 7—1 (3—0). Doelpun tenmakers: Struyk (DFC), Bouw meester (2x), Visschers, Van Gorp, Brouwers en Deykers (2x). Toe schouwers: 5000. Graafschap speelde thuis tegen Feijenoord en verloor met 07. Alkmaar/Zaanstreek won met 2»! va» 0"4" De 22-jarige in Amsterdam wonende, maar uit Gelderland afkomstige Fedor den Hertog Is kampioen op de weg bij de ama teurs geworden. Hij besloot de wedstrijd met een solo, die hem zeven seconden vóór René Pij nen als eerste door de finish bracht. De uitslag was: 1. Fedor den Hertog (A'dam) 170 km in 3.52.05 2. René Pijnen (Woensdrecht) op 7 sec. 3. Jan Krekels (Borne) op 35 sec, 4. Fred. Nieuwmeijer (Hengelo) 5. Leen de Groot (Utrecht) 6. Jaap van Burg (Berkel) 7. Cor Leunis (Amsterdam) 6. Thijs van Hemert (Bieshaven Noord) 9. Michel Bertout (Den Haag) 10. Fred Sluper (Terwinselen) 11. Thijs de Koning (Scherpenzeel) 12. Jan van Beers (Vosselaar) 13. Bennie Groen (Steenwijk) 14. Ger Harings (Scheulder) 15. Rudi Liebreohts (Vlaardin- gen) allen op 35 sec. adidas „2000" Nieuw! Het topmodel van wereldklasse. Veel gevraagd door de nederlandse selectiespelers. adidas „Tornado" 'n geheel nieuw topmodel met een perfekte pasvorm. Noppenzool aaogevuikaniseerd. adidas „Valencia" Een prbfschoen voor Uw zoon. Witte nylonzooi met schroefdoppen. Vanaf maat 31. Levering: via de handef importeur: J. van Kooyk VALKENSWAARD Landskampioen Ajax heeft za terdag in het Tsjechische Bratis lava in een internationaal voet baltoernooi met 21 verloren van Sparta Praag. Bij de rust leidde Sparta met 10 door een treffer van Dybia. Na de hervat ting kwamen de Tsjechen door Vesely op 20 waarna Henk Groot tien minuten vóór tijd de Amsterdamse eer redde. In een tweede wedstrijd voor het toernooi versloeg Slovan Bra tislava de Hamburger Spiel Ver- ein met 10. Het enige doelpunt werd een kwartier na rust ge scoord door Cvetler. AJAX VERLOOR OOK TWEEDE WEDSTRIJD Ajax heeft ook de tweede wed strijd in het jubileumtoernooi van Slovan Bratislava verloren. Na het verlies tegen Sparta Praag leden de Amsterdammers tegen Slovan een onverwacht grote nederlaag met 41. Bij de rust leidden de Tsjechen met 21. Door Bizon nam Slovan in de 15e minuut de leiding, waarna Henk Groot in de 29e minuut gelijk maakte. Hrdlicka (39e), Moder (72e) en weer Bizon (74e) zorg den voor een 41 eindstand. Doelman Ger Bals behoedde in de laatste minuten Ajax voor een nog grotere nederlaag door een strafschop van Popluhar te stop pen. In een andere wedstrijd ver sloeg Sparta Praag de Hambur ger S.V. met 3—2.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3