PROVINCIAAL NIEUWS In Joego-Slavië vastgehouden Nederlanders terug BEURSOVERZICHT Marktberichten 586x. STAATSLOTERIJ OPTIEK Pauselijke encycliek verbiedt alle kunstmatige contraceptie Terneuzen Aardenburg Biervliet Breskens Hoek Sluis Kapelle Axel Advocaat van Ray wordt bedreigd Tourwinnaar Jan Janssen gehuldigd in Ossendrecht Duivensport Minderheid won Wensen van het concilie Overbevolking Mgr. Zwartkruis: „Aanvaarden" F& gffia 2 Maandag 20/dinsdag 30 füIPj Landverkeer zeevaartsluis gestremd De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland brengt ter ken nis, dat in verband met de uit voering van werkzaamheden aan de brug over het buitenhoofd van de nieuwe zeevaartsluis te Ter- neuzen 't landverkeer ter plaatse zal zijn gestremd in de nacht van woensdag 31 juli op donderdag 1 augustus 1968 van 22 tot 5 uur en in de nacht van woensdag 7 augustus op donderdag 8 augus tus 1968 eveneens van 22 tot 5 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn. Het verkeer ter plaatse zal dan worden omgeleid over de nieuwe draaibrug over 't kanaal van Terneuzen tea noorden van Sluiskil, zoals door richtingsbor den zal worden aangegeven. Intrede ds. Rietveld op I september Ds. Rietveld, de vierde her vormde predikant te Terneuzen, zal op zondag 1 september a.s. zijn intrede doen. De bevestigtog, die zal geschieden door ds. J. A. Poelman, en de intrede zullen plaatsvinden in één middag- dienst. Voorlopig zal ds. Rietveld zijn intrek nemen in een flat aan de Breitnerstraat, dit in afwach ting van het gereedkomen van de pastorie in de wijk-Zuid, waar voor de kerkvoogdij reeds een ontwerp klaar heeft, Vergadering Kamer van Koophandel Op donderdag 1 augustus a.s. om 16 uur zal de zestiende alge mene vergadering worden ge houden van de kamer van koop handel en fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen, De agenda voor deze vergadering die wordt gehouden in het gebouw van de kamer van koophandel aan de Burgemeester Geillstraat, is vrij beknopt, maar het is een traditie geworden, dat punten als inge komen stukken, mededelingen en de rondvraag in deze bijeen komsten van de Zeeuwsvlaamse groot- en kleinhandel veelal aan leiding geven tot levendige dis cussies. Druk verkeer Zaterdagnamiddag was het zo nu en dan bijzonder druk in Ter neuzen, vooral in de Axelse^ straat. Deze drukte was een ge volg van het feit dat de nieuwe brug over het kanaal nabij Sluis kil sedert vrijdagnamiddag voor het landverkeer was gesloten, Diezelfde dag stonden er al zui derburen, die blijkbaar met de (duidelijk) aangegeven wegom- legging geen raad wisten, met hun auto aan de rijkspont om te worden overgezet. Van tijd tot tijd kon zaterdagnamiddag in de Axelsestraat van filevorming worden gesproken zonder dat er evenwel van verkeersopstoppin gen of -moeilijkheden sprake was. Vechtpartij In een café in de binnenstad ontstond zaterdagavond een vecht partij tussen een paar bezoekers. Niet alleen werden er rake „per soonlijke" klappen uitgedeeld, ook het meubilair en het glaswerk moesten het ongelden. De politie maakte er een einde aan. Jeugdvakantieweken begonnen Vanmorgen (maandag) zijn de jeugdvakantieweken 1968 begon nen met de rolschaatswedstrij- den. Wij komen hierop uitvoeri ger terug, maar moeten voor vandaag volstaan met de eerste uitslagen. Jongens 89 jaar: 1. Jackie v. d. Hooft; 2. Henkie Jansen; 3. Rob Kosters. Meisjes 89 jaar: 1. Joke de Koeyer; 2. Yolanda de Jcmg; 3. Mirjam v. d. Ley. Jongens 1011 jaar: 1. Sjaak v. d. Velde; 2. Leo Koch; 3. Jan Bakker. Meisjes 1011 jaar: 1. Marja van Eetveldt; 2. Jolanda van Strien; 3. Diana Klouwers. Jongens 1214 jaar: 1. Jan de Block; 2. Willie de Block. Meisjes 1214 jaar: 1. Diny Eggebeen. De auto van de jongelui uit Hulst werd totaal vernied en de licht mast werd beschadigd. Nutsdepartement Woensdagavond houdt het Nutsdepartement Sluis-Aarden- burg zijn jaarvergadering in het gebouw van de Aardenburgse sociëteit: „Spoor tot Vriend schap". De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen en verkiezingen. Daarnaast is er een bespreking over de samenstelling van het winterprogramma voor het komende seizoen. Dinsdag raadsvergadering De gemeenteraad van Biervliet komt dinsdagavond 30 juli om 19.30 u. in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van B en W om enkele percelen in eigendom over te nemen van de rooms- katholieke kerk en van particu lieren. Verder is er een voorstel om een perceel grond in het bestem mingsplan-Weststraat over te nemen van de Coöp. pootaard- appelbewaarplaats „Biervliet" en te ruilen voor een stuk grond, gelden in het industrieterrein Zoutepolder. De gemeente is be reid voor de oude bewaarplaats een vervangingswaarde uit te keren van 15.000. 200 kg tong voor massale maaltijd Er is zaterdag in Breskens veel tong gegeten. Niet minder dan 200 kg van deze veel gevraagde en dure vissoort werd opgediend tijdens een massale smulpartij, die was aangericht in het gebouw van de coöp. aankoopvereniging. Deze vismaaltij d, waarbij ove rigens niet alles werd geconsu meerd, was een experiment dat tot stand was gekomen op initia tief van een V.V.V.-comité onder aanvoering van de heer J. Heij- boer. Het verenigingsleven en niet te vergeten de vissers had den alle medewerking verleend. In zijn welkomstwoord tot de 350 „gasten" richtte de heer Heij- boer zich speciaal tot burge meester Eekhout. Hij zei het zeer op prijs te stellen, dat de ge meente behalve financiële steun ook de inrichting van de geïm proviseerde eetzaal voor haar rekening had genomen. De vishandelaren en de vissers mochten een hartelijk dank woord in ontvangst nemen. Er was nog een experiment, dat evenzeer slaagde als de eterij en dat was de verkiezing van „miss toerist". Uit tien deelneemsters werd uitverkoren mej. Joan den Dekker uit Nieuwvliet. De jury bestond uit mevrouw Effenberg uit Den Bosch, dokter Bom uit Cadzand en de heer A. Brevet uit Breskens. Voor het muzikale gedeelte onder de maaltijd zorgde de heer Jasper Anthonisse uit Biervliet, die met zijn hammondorgel veel succes oogstte. Er volgde tot be sluit van deze alleszins geslaagde dag een geanimeerd bal met de „Rhitm Kings" uit Breskens. Oriëntatierit voor bromfietsers De afdeling Terneuzen-Hoek van de Zeeuwse plattelands-jon- gerengemeenschap organiseert op vrijdag 9 augustus a.s. een oriëntatierit voor bromfietsers. De start vindt plaats om zeven uur op het marktplein te Hoek. De prijsuitreiking geschiedt m de verdere avonduren in de schuur van de heer J. Haak in de Braakmanpolder, waar een dis cobal wordt aangeboden aan deelnemers, leden en genodig den. Belfort verlicht Evenals de voorafgaande jaren is het belfort in de avonduren weer door schijnwerpers verlicht. Deze illuminatie blijft gehand haafd t/m 26 augustus. Carillonconcerten Woensdag a.s. zal prof. Ephrem Delmotte, stadsbeiaardier uit Oostende, de navolgende caril lonconcerten van de beiaard van Sluis ten gehore brengen. Middagconcert (4 uur), Dich ter und Bauer (uit de ouverture van Franz van Suppé), Het Land van de Glimlach (fantaisie op het thema van Lehar), Temaas van Liszt, Cavalria Rusticane (uit de opera van Mascagni), Festival (Trenet)Morgenstimmung (Grieg), Berceuse de Jocelijn (Codard) en enige Volksliederen. Avondconcert (8 uur), Polo naise (Chopin), Si j' étais roi tuit de opera van Adam), Wienei Sonatine (Mozart), Adagio (Al- binoni), Soldatenmars (dromerij van Schumann), Ich liebe aich (Grieg), Sérénata (Moskowsky) en enige volksliederen. Woeste rit eindigde tegen gevel Zaterdagavond omstreeks half elf is een woeste rit van een vier tal jongelui uit Hulst met een personenauto geëindigd tegen een gevel van een woonhuis in de Stationsstraat. Met grote snel heid reed W. B. E. V. uit Hulst van de Nieuwendijk de Stations straat in. Door de snelheid kon V. de auto niet in de bocht hou den en deze botste tegen een aan de linkerzijde staande lichtmast. Hierna kwam de auto terug op de rechterweghelft en ramde de op de parkeerstrook staande per sonenauto van W. E. P. uit Kerk- rade, welke eerder in de week op dezelfde plaats door een slippen de auto werd beschadigd Tegen de gevel van een woon huis kwam de auot eindelijk tot stilstand. Enkele van de inzittenden lie pen lichte verwondingen op die door dokter Boor werden behan deld. De geparkeerde auto werd aan de achterzijde in elkaar gedrukt. Bramenoogst gaat beginnen Sinds enkele dagen worden er op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge weer bramen aange voerd. Het zijn nog maar erg kleine hoeveelheden, maar het is het begin van een oogst die weer rijk belooft te worden omdat het gewas er goed voor staat. Kapelle en omgeving op Zuid-Beveland is een van de belangrijkste Nederlandse teeltcentra van bra men. Alleen in de Bommeler- waard met Zaltbommei als cen trum komt de teelt van bramen ook in betekenende mate voor. In Kapelle-Biezelinge werden het vorig jaar ruim 500 ton bra men op de veiling aangevoerd. De gemiddelde prijs was toen 1,16 per kg. Het landelijk aan bod bedroeg toen 1.100 ton. De weersomstandigheden in de oogsttijd zijn zeer belangrijk voor de omvang van de produktie en de kwaliteit van de vruchten. Augustus is de belangrijkste oogstmaand, maar de aanvoer duurt voort tot oktober. In Kapelle en omgeving komt de bramencultuur al bijna 30 jaar voor. Het areaal blijft de laatste jaren stabiel. Op vrijwel alle bedrijven wordt een ras ge teeld waarvan de struiken dicht bezet zijn met doornen. Op de proeftuinen worden proeven ge nomen met een ras waarvan de struiken geen doornen hebben, maar de teelt hiervan heeft nog niet veel ingang gevonden in de praktijk. Vier van de zeven Nederlandse jongemannen, diie na enkele dagen door de Joegoslavische politie te zijn vastgehouden, zondag in Am sterdam terugkeerden, ontkennen de aanstokers te zijn geweest van de vechtpartijen in de plaats Omis, waar zij hun vakantie doorbrach ten. Plotseling werden zij volgens hun zeggen op een donkere plek overvallen, waarbij een van hen, Dirk Boom uit Beverwijk, enkele verwondingen opliep. Het was be kend; een van de Nederlandse jon gens was uitgegaan met een Tsje chisch meisje, dat al eens omgang had gehad met een Fransman. De laatste zou de groep Joegoslavi sche jongens, die er flink op los hebben geslagen, hebben opge hitst. Familieleden stonden de jongens met bloemen op te wachten op het perron. Met de trein uit Miinchen arriveerden Peter Plug en Frans Geleyns uit Rotterdam, Piet Ma nassen uit Amsterdam en Dirk Boom uit Beverwijk met zijn ver loofde Marina van Duin, die bij de vechtpartijen aanwezig was maar niet was vastgehouden. De broer van Dirk Boom, Wim, is met Jan Tigelman uit Rotterdam per auto onderweg naar Nederland. Jos Driessen uit Den Haag is zaterdag gearriveerd. Omdat was gebleken, dat een Joegoslavische jongen met een mes was gestoken, kwam de poli tie de paspoorten innemen van het zevental. Ze werden niet gearres teerd, maar kregen huisarrest in het hotel. De jongens ontkenden, dat een van hen met een mes zou hebben gestoken. De terugreis moesten zij zelf be talen, plus de extra hotelkosten. Per man komt dit ongeveer op 250. AXELSE BRUG WORDT AFGEBROKEN Vandaag is de Axelse brug voor het verkeer gesloten. De weg over de dam door het kanaal is voor het gehele verkeer openge steld. Met deze brug die wordt opge ruimd door de firma Stoof uit Breda, verdwijnt weer een stuk Terneuzense historie, dat als zo veel ten offer is gevallen aan de nieuwe tijd. Deze foto heeft zelfs geen historische waarde meer, daar het bovenstuk van de brug reeds eerder een prooi der slopers was geworden. Arthur Hanes, de advocaat van James Earl Ray, heeft tot ver slaggevers gezegd dat er mensen in Amerika zijn die zullen probe ren te verhinderen dat hij of zijn cliënt, die verdacht wordt van de moord op ds King, in november in de rechtszaal komen. Leden van mijn gezin en van mijn per soneel worden telefonisch be dreigd, aldus Hanes, die van me ning is dat Ray het slachtoffer is van een samenzwering. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag aangevoerd 1146 slachtrunderen en 425 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,80 5,20, le kwal. 4,20—4,65, 2e kwal. 3,804,00, 3e kwal. 3,603,75; Varkens: le kwal. ƒ2,25—ƒ2,29, 2e kwal. ƒ2,23— 2,25, 3e kwal. 2,12—2,22; Stie ren 4,254,75; Worstkoeien 3,603,75; Slachtzeugen 1,60 1,70; Zware varkens 1,90 2,00; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was groter, de handel redelijk met prijzen als vorige week; Varkens: aanvoer iets, ruimer, vlotte handel en hoger in prijs. INTERNATIONALS VAST GESTEMD Beursplein 5 heeft vandaag de beursweek direct ingezet met 'n vaste stemming. Een krachtig koersherstel viel waar te nemen na de flauwe tendentie van vrij dag. Philips gaf de toon aan met een eerste verhandeling op 140,20 tegen vrijdag als slotprijs 137,80. Er was in deze hoek geen aanbod voor buitenlandse rekening. Hierdoor kon alleen aan de vrij ruime vraag bij de opening wor den voldaan op een sterk ver hoogd niveau. Unilever ging bijna een gulden omhoog tot 133,80. Hetzelfde deed Kon. Olie op 173,20. AKU wilde niet achterblijven. In deze hoek steeg de koers een halve gulden tot 87,10. Hoogovens was prijs houdend met een advieskoers op 115. Het koersherstel voor de in ternationale waarden was niet verwonderlijk na de flauwe stemming van de vorige week. Het hogere koersniveau hing in de lucht. De markt werd ge steund door Wallstreet. Daar trad vrijdag een koersherstel in onder leiding van de olie-aandelen. Hiervan kon Kon. Olie meeprofi teren, hetgeen in Amsterdam in de koers werd verdisconteerd. De toch niet ruime vraag voor de meeste internationale waarden was voldoende om de koersen te doen stijgen. Later vonden winstnemingen plaats, waardoor de koersen van d® hoofdfondsen iets daalden. Philips kwam op 139,80, Unilever op 133,60 en Kon. Olie op 172,80. AKU echter kon de koerswinst uitbreiden tot 87,40. Van de cultures moest Amster dam Rubber de gehele koers winst van vrijdag weer prijs geven op 4814Ook HVA was ge makkelijker. In de scheepvaart sector wilde het niet vlotten. Daar was de stemming iets ge makkelijker. Van de staatsfond sen konden de 7 pet. leningen zich op het voorgaande slot- niveau handhaven. Als gevolg van winstnemingen daalde Unilever tot 133,30. In de overige hoofdfondsen kwamen weinig veranderingen meer voor. AKU verliet de markt op 87,30, Philips op 139,90 en Kon. Olie op 172,80. In de eerste periode stegen Riva, Ned. Ford en Chem. Naar- den ieder 5 punten. Mahez ver beterde 11, V.R.G.-papier 5 pun ten. Aandelen Bredero Ver. Be drijven ging 10 punten omhoog. Stokvis lag wederom gevraagd in de markt. In dit fonds blijven de omzetten aan de ruime kant. Bols steeg ƒ3. Fokker ging 7 punten omhoog. De biedkoers voor Zeeuwsche Confectie werd 5 punten hoger gesteld, Albert Heijn gaf 2,20 en Kl'uwer 4 prijs. Duyvis en Wyers gaven ieder 5, Calvé en Kemo ieder 6 punten prijs. De laatkoers voor Hotel 1' Europe werd 5 punten lager gesteld. Heineken ging 10, Ned. Dagblad-Unie 5 en Mulder- Vogem 9 punten omlaag. Schol- ten-Carton daalde 8 punten. Metaverpa zakte 9 punten in en Rommenhöller 10 punten. Else vier was flauw. In de tweede periode verbeter de Simon de Wit 7 punten en ver hoogde Ned. Ford de winst van 5 tot 10 punten. Nillmij ging 2,50 en Indoheem 1,40 om hoog. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist MAANDAG 29 JULI 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van: 5 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op eindigend eindigend op: op: Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: Een -prijs van 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 2 585 595 109 326 7710 092222* 097102* 004132* 011510 054383 072342* De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer: 085220 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Jan Janssen, die vorige week zondag de Tour de France won, is zaterdagavond in zijn woon plaats Ossendrecht op uitbundige wijze gehuldigd. Na een tocht in een open auto door de Brabantse gemeente, waar vele duizenden hem toejuichten, werd Janssen ontvangen op het gemeentehuis, waar burgemeester A. van Gils „de beroemde ingezetene" toe sprak en hem symbolisch een ge denksteen aanbood. De gedenk steen, die wordt vervaardigd door de Oosterhoutse beeldhouwer Niel Steenbergen, krijgt een plaats in de hal van de nieuwe bungalow, die Janssen momen teel laat bouwen in het Brabantse Putte. E.M.M. VAN DE BOND VAN ZATERDAGVLIEGERS QUEVRAINS 1 en 9 Smallegange Zn.; 2. A. den Ouden; 3. W. de Vos; 4 en 6 D. Deurwaarder; 5 en 7 P. Scheele; 8. J. Dhaeze; 10. F. Ver- helst. Snelheid le 895,4 m. PRIJSVLUCHT UIT QUEVRAIN „De Voorwaarts" - Zaamslagveer. Jonge duiven. 1. D. de Jonge; 2. D. Bareman de Blaey; 3, 7 en 9. P. Koopman; 4. J. Smallegange; 5. F. Scheele; 6. P. J. Wil'.emsen; 8 en 10. W. de Putter. U hebt natuurlijk een re serve-wiel in Uw autö, maar hebt U ook een re serve-bril? Oók heel be langrijk, zo zelfs dat het in sommige landen ver plicht is Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat S Telefoon 01140—2327 In Vaticaanstad is vandaag een langverwachte pauselijke encycliek gepubliceerd over ge boorteregeling, waarin opnieuw elke vorm van contraceptie wordt veroordeeld, die indruist tegen de biologische wetten. De inhoud van de nieuwe encycliek, ge naamd „Himanae Vitae" over het menselijk leven) en geda teerd op 25 juli, werd bekend gemaakt door woordvoerder mgr. Fernando Lambruschini. Mgr. Lambruschini omschreef het doel van de encycliek als het gevaar van dogmatisch relativisme te vermijden, gelijk tijdig met dat van moreel rela tivisme'". Het document is vastgeknoopt aan de „geloofsbelijdenis", die de paus op 30 juni uitgaf ter gele genheid van de sluiting van het jaar van het geloof, aldus de woordvoerder. De paus heeft zich met het controversiële probleem van de geboorteregeling enkele jaren beziggehouden. Nadat hij vijf jaar geleden was gekozen, breid de paus Paulus de speciale com missie voor de bestudering van de kwestie, die zijn voorganger Johannes had ingesteld, uit met artsen en leken. Een meerder heid in deze commissie bepleitte in 1966 een matiging van het standpunt van het Vaticaan, ter wijl de minderheid zich tegen elke verandering bleef verzet ten. De paus besloot de zaak nog nader te overwegen. Intussen nam de druk toe van rooms- katholieken uit de hele wereld, die er op aandrongen dat de paus een duidelijk standpunt in nam. De encycliek veroordeelt de ongeoorloofde middelen ter ge boortebeperking onder verwij zing naar voorgaande teksten, die terug gaan tot het concilie van Trente. Behalve periodieke onthouding zijn ook therapeuti sche middelen geoorloofd. Het pauselijke stuk legt de nadruk op de gevolgen die kunstmatige middelen kunnen hebben, dringt aan op zelfbeheersing en de vor ming van een klimaat dat be vorderlijk is voor de kuisheid. gunstig zijn voor een gezonde beperking van de menselijke voortplanting volgens de wensen van het concilie." In zijn zendbrief aan de bis schoppen over de hele wereld zegt de paus zich bewust te zijn van de vrees voor overbevolking in de on derontwikkelde landen. Geen enke le oplossing van deze moeilijk heden is echter aanvaardbaar, als daarmee de wezenlijke waardig heid van de mens geweld wordt aangedaan en als die alleen is ge baseerd op een materialistische op vatting over de mens en het men selijk leven. Kunstmatige middelen ter ge boortebeperking houden volgens het document het gevaar in van ontrouw in het huwelijk, immorali teit en verlies van eerbied voor de vrouw. Permanente of tijdelijke sterilisatie en abortus, zelfs om geneeskundige redenen, worden als middel ter beperking van de bevolkingsgroei eveneens „absoluut uitgesloten", aldus het rondschrij ven. Mgr. drs. Th. Zwartkruis, bis schop van Haarlem, heeft de vol gende verklaring afgelegd naar aanleiding van de pauselijke ency- kliek: N „De paus heeft hiermee het Ini tiatief dat door paus Joannes is genomen in maart 1963, voortgezet en voltooid. Uiteraard vraagt dit document grondige bestudering. Op dit moment kan ik alleen zeg gen wat het concilie in de dogma tische constitutie over de kerk heeft bepaald over het leergezag van de paus en de bisschoppen, n.l. dat de gelovigen op heel bij zondere wijze aan 't authentieke leergezag van de paus instemming verschuldigd zijn, ook wanneer hij niet ex-cathedra spreekt. Dit be tekent dat zij zijn hoogste leerge zag met eerbied dienen te erken nen en de door hem gedane uit spraak aanvaarden volgens de zin en de wil die hij te kennen geeft." De encycliek richt voorts een oproep tot de overheden de mo rele waarden veilig te stellen en tot de geleerden zich er op toe te leggen „de verschillende om standigheden uit te vorsen, die TWEE DODEN BIJ BOTSING De 46-jarige M. L. van Wor- kum uit Delft en zijn 45-jarig« echtgenote J. P. van Workutn Elderkamp zijn zondagavond bij 'n verkeersongeluk in Den Haag zo ernstig gewond, dat zij op „weg naar het ziekenhuis overleden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2